DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsch-Duitsche besprekingen. De conferentie gisteren geëindigd. Het nieuwe Kabinet-Van Zeeland. No. 73 Dit nuinmei bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 27 Maart 1935 137e Jaargang Tweede Kamer De Kamer wil, dat het werk aan den Noord-Ooster- polder met spoed ter hand genomen wordt. Groote belangstelling. Twee geruchten tegen gesproken. De Berlijnsche pers. Duitschland's bezwaren tegen Oost-Locarno. Waf vandaag de aandachl trekt HET PROCES TEGEN DE ONTAARDE MOEDER. Te Berlijn. MAALTIJD BIJ HITLER. HAUPTMANN'S VROUW. Door autoriteiten belemmerd in de actie ten gunste van haar man. UITWIJZING VAN PERSONEN UIT LENINGRAD. Wegens burgerlijke afstamming. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 26 Maart. De Kamer heeft een wijziging goedge keurd van de rijwielbelastingwet. Men mag voortaan zijn belastingplaat je op zijn kleeren dragen. Als een nieuw belastingjaar ingaat, st«lt de minister van financiën een ter mijn vast, gedurende welken men het nieuwe plaatje nog niet behoeft te heb- be.i. Ais men zonder plaatje fietst en be trapt wordt en men is dan niet bereid, dv>or een transactie een gerechtelijke vervolging af te wenden, wordt voortaan de gerechtelijke vervolging vervangen door een adinistratieve boete van ten hoogste 5.—. Met 43 tegen 16 6temmen verwierp de Kamer een amendement- J. ter Laan (s.d.) om het maximum der boete op 3 te stellen. Minister Oud wees er op, dat het maximum volstrekt niet altijd zal wor den opgelegd. Een nieuwigheid van het wetsontwerp ook, dat verboden wordt de verkoop van rijwielplaatjes door ongevoegden. Zoo maakt men het moeilijker >in gesto len belastingplaatjes te verkoopen. Verscheidene contingenteeringswets- ontwerpen heeft de Kamer zonder of na een kort debat aangenomen. Bij de voortzetting van de behande ling van de beg.ooting van het Zuider- zeefonds hebben tal van afgevaardigden te.eurstelling geuit over het feit, dat de regeering het crediet van 2 millioen voor de noordoostelijke inpoldering van de begrooting heeft teruggenomen. Zoo de heeren Van der Waerden en Albarda (s.d), Krijger (c.h.), Westerman (n.h.) en Wijnkoop (c.p.) De heer Krijger wenschte, dat de regeering van de 2 mil lioen althans dat deel op de begrooting zou zetten, dat bestemd is voor devoor- bereiding van de inpoldering Het andere geld zou zij dan kunnen besteden voor ontwateringswerken ten bate der streken, die rechtstreeks schade lijden door de stillegging van de droogmaking L. Albarda wee6 ook op die schade, in- zondereid voor Overijsel. Hij herinnerde er aan, dat de regeering destijds zelve had verklaard, dat een deel van de 60 millioen voor de werkverruiming be stemd zou zijn voor de inpoldering De heer Wijnkoop merkte op, dat de regee- ring zich niet schijnt te bekommeren om de kleine luyden van Stad Vollen- h<Yj. Minister Van Lith de Jeugde, had het niet prettig bij zijn eerste optreden. Hij herhaalde, wat de regeering reeds had geschreven, nl. dat eerst het groote be- zuinigings-wetsontwerp moet zijn goed gekeurd, voordat de 2 millioen voor de inpoldering kan worden beschikbaar ge steld. Ir. Bongaerts zeide later, dat de regeering de inpoldering al6 lokaas ge bruikt voor die bezuinigingswet! Ook 's ministers verklaring, dat het der regeering er niet om te doen is, de inpoldering achterwege te laten en dat zij ermee zal doorgaan, zoodra de finan- cieele toestand dit toelaat, stelde de af gevaardigden niet tevreden. Men had g >vraagd om compensaties voor de stre ken, die schade lijden, maar Z. Exc. zei- de. dat reeds besloten is tot den weg aanleg Zwolle—Blokzijl en dat de ont ginning van Voilenhove krachtig wordt voortgezet, zulke compensaties acht hij blijkbaar voldoende. Z. Exc. noemde een motie ten gunste van voortzetting der inpoldering het intrappen van een open deur, maar ir. Van der Waerden stelde er toch maar een voor, mede-ondertee kend door ir Bongaerts. Hierin spreekt de Kamer uit, dat het werk niet verder mag worden vertraagd, en verzocht zij der regeering, de voorbereiding van de inpoldering zoo voortvarend ter hand te nemen, dat met de uitvoering alsnog in 1935 kan worden aangevangen; Ir. Van de: Waerden verzachtte de motie later nog eenigszins, door er in op te nemen, dat de voorbereiding ten behoeve v> n de inpoldering zonder vertraging moet geschieden. Verschillende sprekers toonden zich na 's ministers rede nog onvoldaan. Over de motie wordt morgen gestemd. Minister Van Lidth vertelde, dat het met de exploitatie der gronden in de Wieringermeer uitstekend gaat. De op brengst per H.A. is zeer bevredigend. In voorbereiding is de uitgifte van 4 boer derijen, elk van 8 H.A. Het ligt in het voornemen, dit jaar 2500 H.A. voorloopig uit te geven. rnzake het peil van het IJselmeer is het overleg met „Defensie" nagenoeg ge ëindigd en zuilen spoedig voorstellen worden gedaan. De zoetwatervischstand, met name van aal en paling, is zeer be langrijk toegenomen. De nieuwe minister sprak rustig en lrngzaam en was goed te volgen. De Kamer begon vervolgens met een bespreking van den Zuiderzeesteun, vol gens den heer Duymaer van Twist (ar.) ontaard in een armenwet. Ook andere afgevaardigden zijn er 'ang niet tevre den over. Qxxqetiiksch Quevzicht Voor de Rijkskanselarij en het propaganda-ministerie te Berlijn had zich in den loop van gisteroch tend, zooals altijd op politiek be langrijke dagen, een groote men senmenigte verzameld om althans 'ets mee te maken van de historische gebeurtenissen, die zich daar ai- spelen. Om kwart over tien waren de besprekingen begonnen Tegen half twee verschenen de Engelsche ministers in den voortuin van de Rijkskanse iarij. De inmiddels aangetreden eere-com- Pagnie presenteerde het geweer en met twee auto s reden de Engelsche gasten naar de bntsche ambassade. Ook daar had zich een groote menschenmenigte verzameld en de Duitsche ministers en andere autoriteiten, die bij de ambassade arriveerden om deel te nemen aan de aangeboden lunch werden luide toegejuicht. Na half twee verscheen het laatst de auto van Hitier, die een ovatie in ontvangst moest nemen. Den geheelen mid dag bleef het zeer druk bij de Britsche am bassade totdat tegen 3 uur Hitier weer ver scheen, korten tijd later gevolgd door de an dere Duitsche gasten en weldra ook door de hngelsche ministers. D.Tegen vier uur werd de conferentie in de Rijkskanselarij voortgezet. In totaal is er gis teren weer een uur of zes onderhandeld Het officieele communiqué. Na afloop heeft Sir John op het Britsche gezantschap een communiqué voorgelezen aan de daar verzamelde journalisten. Het luidde als volgt: De Engelsch-Duitsche besprekingen ge voerd tusschen Simon, Eden, Hitier en von Neurath in tegenwoordigheid van den En- gelschen gezant Phipps en von Ribbentrop, welke gedurende de laatste twee hebben plaats gevonden, zijn vanavond geëindigd Behandeld zijn de onderwerpen neergelegd in het Engelsch-Fransche comuniqué van 3 Februari. De onderhandelingen zijn op zeer openhartige en vriendschappelijke wijze ge voerd en nebben geleid tot een volkomen op heldering van de wederzijdsche standpunten Vastgesteld werd, dat het doel van de politiek van beide regeering is den Europeeschen vrede te verzekeren en te versterken door het bevorderen van internationale samenwer king. De Engelsche zoowel als de Duitsche ministers zijn zeer bevredigd ten aanzien van het nut der directe onderhandelingen, die zijn gevoerd. In het gisteravond, na afloop van de on derhandelingen uitgegeven communiqué, wordt inderdaad over een resultaat niets ge zegd, maar deze besprekingen, waarvan net informatorisch karakter steeds op den voor grond is geplaatst, konden ook in het beste geval geen onmiddellijk formuleerbaar resul taat hebben. In het slechtste geval echter zou nochtans het houden van deze besprekingen in alle geval veel nuttiger zijn dan in het ge heel geen besprekingen. Daarover heerscht hier slechts één meening. Welk nuttig resul taat, hetzij een positief of eerder negatief moge zijn gewenscht, de besprekingen heb ben gehad, is thans nog niet uit de vermeen de wisseling in de gelaatsuitdrukking van Sir John Simon af te leiden (die de keeren, dat hij te zien was, steeds een eenigszins zuurzoet en blijkbaar welwillend bedoeld lachje toonde), maar zal waarschijnlijk eerst over eenige dagen min of meer kunnen wor den overzien. Simon vertrok gistermorgen per vliegtuig naar Londen, Eden heeft 's nachts zijn reis naar Moskou reeds aangevangen. Maisky, de Sowjet-ambasasdeur te Londen verge zeld hem daarbij. Een Reuter-bericht uit Londen 6preekt twee geruchten tegen; ten einde, dat Hitier op den eersten conferentiedag de formeele verzeke ring zou hebben gegeven, dat Duitschland geen territoriale uitbreiding naar het Oosten meer zou nastreven en ten tweede, dat de En gelsche ministers aan Hitier verzekerd zou den hebben, dat Engeland niet het principe zou steunen van wederzijdschen bijstand ver vat in het Oostelijk pact. Reuter legt er nog eens den nadruk op, dat het doel van de bijeenkomst niet is geweest om tot eenig bepaald resultaat te komen. Het doel is van informatieven aard geweest en de bezoeken van Eden aan Moskou, Warschau en Praag worden uit het zelfde gezichtspunt beschouwd. Natuurlijk zijn bij de besprekin gen uiteenloopende standpunten naar voren gekomen, maar juist om daarover van beide zijden tot een helderder inzicht te komen, zijn de besprekingen gehouden. Men gelooft niet. dat zich de situatie duidelijk zal gaan aftee- kenen vóór de bijeenkomst te Stresa. Na aan de Engelsche ministers een vol ledig exposé gegeven te hebben van den stand van de Russische militaire voorbereidingen, zou Hitier verklaard hebben, dat Duitsch land geen concessies van beteekenis omtrent de bewapening zou kunen doen indien Rus land er niet in toestemt, ten eerste, om zijn ef fectieven aan de westelijke grens over te bren gen naar het Verre Oosten en ten tweede om den totalen omvang van zijn effectieven te verminderen. De Berlijnsche pers welke zich van iedere eigen uitlating onthoudt, noemt het „verblut- fend", dat de Engelsche bladen, ofschoon noch van Duitsche, noch van Engelsche zijde officieel officieus of ook maar onder de hand, iets is losgelaten, nochtans kolommen weet te berichten over den Inhoud en den gang der onderhandelingen. Zulks zal wel te verkla ren zijn uit het verschijnsel, dat groote En gelsche bladen hier hun beste specialiteiten heen hebben gezonden, die moeten laten zien, dat zij er zijn. Naar Havas uit Berlijn verneemt, wij heb ben het nog in een gedeelte van de vorige op lage kunnen meedeelen, is aan Simon en Eden gisterochtend na de hervatting der be sprekingen, een memorie ter hand gesteld, waarin de bezwaren van Duitschland tegen het Oostelijk pact worden uiteengezet. Naar verluidt, hadden de Engelsche mi nisters- gewezen op zekere tegenspraken en onduidelijkheden in de verklaring van Hitier nopens de veiligheidspacten en deswege den kanselier verzocht zijn standpunt schriftelijk nader te preciseeren. Ten aanzien van het vlootvraagstuk ge looft men, dat Hitier er den nadruk op heeft gelegd, dat in ieder geval het herstel van de Duitsche vloot op een aanzienlijk peil een kwestie van verscheidene jaren zou zijn. Hitier schijnt op het oogenblik nog geen s-nsationeele aanbiedingen inzake de bewa pening gedaan te hebben, maar zijn houding kan worden samengevat in de volgende woor den van een Engelschen ambtenaar; die wel ingelicht is: volledige ontwapening als alle andere staten ontwapenen, intensieve bewa- Eening, zoodra ook maar een enkele mogend- eid een intensieve bewaening begint. Buitenland Pessimistische geruchten omtrent het lot, dat het ministerie te wachten zou staan. De Brusselsche N. R. Crt.-corespondent meldt zijn blad: Hoewel de nieuwe regeering nog geen of ficieel contact heeft gehad met het parlement, liepen Dinsdagmiddag in officieuze kringen nog allerlei pessimistische geruchten omtrent het lot dat het nieuwe kabinet te wachten zou staan. In een bijeenkomst van katholieke senatoren, bijgewoond door den minister-pre sident, is de wijze van samenstelling van de nieuwe regeering fel gecritiseerd Bij de stemming verklaarde slechts 15 kath. se- natoren zich onvoorwaardelijk achter het ka- binet-van Zeeland te willen scharen. Zeven stemden tegen, meer dan 20 blanco. Bij de liberalen van de Kamer was het re sultaat nog ongunstiger: 17 voor, 14 tegen en 1 onthouding; bij de katholieke kamer- groep 27 voor, 13 tegen, 8 blanco. Dinsdagmiddag half zes legden de acht nieuwe ministers ten paleize den gebruikelijk ken eed af. De premier stelde zijn ambtgenoo- van Zeeland ten aan den koning voor. Om zes uur ving de eerste officieele bijeenkomst van het kabinet aan. Afgaande op gen toezegging, Maandag avond laat door den minister-president van Zeeland aan de pers gedaan, verwachtten de journalisten een officieele mededeeling. Velen hoopten op een geruststellende verklaring betreffende de positie van den franc doch deze hoop is teleurgesteld ;er was ditmaal geen officieel communiqué. Een der ministers kwam ons alleen vertel len, dat de leden van het nieuwe kabinet met elkaar contact hadden gehad, waarna ver schillende punten van administratieven aard werden behandeld. Vervolgens zijn de grondgedachten vast gelegd van de regeeringsverklaring. Voor de redactie van deze verklaring zal Woensdag avond acht uur een nieuwe bijeenkomst wor den gehouden. Vrijdag komt het kabinet-van Zeeland voor het parlement. De debatten over de algemeene politiek van de nieuwe fe- geering zullen onmiddellijk aanvangen en waarschijnlijk Zaterdag en misschien zelfs Zondag worden voortgezet. DE REIS VAN LLOYD GEORGE. Een ontmoedigend begin. Lloyd George is gister zijn reis door de noodlijdende gebieden te Newcastle begon nen, waar hij in een motorboot twee uren stroomopwaarts is gevaren. Het eenige be drijf, dat hij onderweg op gang aantrof was een staatswerf waar een paar dozijn arbei ders bezig waren klinknagels in een torpedo boot te slaan. De geheele eertijds zoo drukke Tyne leverde éen desolaten aanblik, die nog sterker werd toen de oude staatsman in de stadjes 'South, Shields, Jarrow en Hepburn uitstapte, waar alles doodsch en verlaten is ten gevolge van de malaise in den scheeps- bouwindustrie. In het clubgebouw der werkloozen te Jar row heeft Lloyd George toen voor 1500 men- schen van welke er tientallen 4 jaar en lan ger volkomen werkloos waren geweest een rede gehouden, waarin hij zeide: „Dit kan zoo niet langer voortgaan, jaar in en jaar uit. Toch is er m.i. slechts een waarlijk alge meene en nationale poging noodig om uiter lijk binnen 2 jaar aan dezen desolaten toe stand een einde te maken, zooals wij behoo- ren te doen. Samenwerking is noodig, en dan zou ik eens willen zien of in dit altijd nog rijke land streken moeten blijven bestaan waar 90 pCt. van de tot werken in staat zijn de mannelijke bevolking tot gedwongen werk loosheid wordt gedoemd. Ik beloof u dat ik na afloop van mijn reis mijn bevindingen bekend zal maken daar waar zij indruk zul len maken, n.1. in het Lagerhuis en de groote pers. Vandaag gaat Lloyd George die in gezel schap is van zijn dochter Megan naar het volgende noodlijdend gebied Lanarhshire in Schotland. Vandaar gaat hij naar Cumber- land om te eindigen in Zuid-Wales waar de ellende waarschijnlijk het allergrootst is ARRESTATIES TE DUBLIN. In verband met den moord op twee notitie-inspecteurs. Gistermorgen en verder in den loop van den dag zijn te Dublin tusschen de 40 en 50 republikeinen gearresteerd in verband met den moord op twee politie-inspecteurs j.1. Zaterdag. Met de arrestaties zijn huiszoe kingen verricht en een groote massa mate riaal is in beslag genomen. De beklaagden, die voorloopig naar de Bridewell-gevangenis zijn overgebracht schijnen hulp te hebben be loofd aan het stakende bus- en tramperso neel, maar waar de aanklacht precies op ge baseerd zal zijn weet men feitelijk niet. Volgens de Iersche wet mogen gearresteer den 24 uur in arrest gehouden worden zon der dat een formeele aanklacht wordt uitge bracht zoodat men tot morgen zal moeten wachten. Onder de gearresteerden bevinden zich Donald O'Donoghue, de uitgever van een republikeinsch blad te Dublin van sterk extremistische richting en de schrijver Peter O'Donnell. Waarschijnlijk zijn, de huiszoekingen en arrestaties door de politieke politie verricht, De Engelsch-Duitsche besprekin gen. (Dag. Overzicht). De reis van Lloyd George. (Bui tenland). Pessimistische geruchten omtrent het lot van het nieuwe Belgische ka- binet-v. Zeeland. (Buitenland). Arrestaties te Dublin in verband met den moord op twee politie-in specteurs. (Buitenland). Hongersnood door droogte in China. (Buitenland). De geheimzinnige verdwijning te Oss. (Binnenland). Boekhouder bij een botercontrole- station te Den Haag verduistert, duizenden guldens. (Binnenland). De statuten van de Nederlandsche Omroep-zender-maatschapij. (Bin nenland). Onze reisredacteur bespreekt de ophooging Haarlem—Heemstede (als werkverruiming). (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) want Broy, de hoofdcommissaris van politie was in het Scalahotel bij de voorbereiding van de trekking der Iersche Sweepstakes op de Grand National, toen hij gewaarschuwd werd, dat er iets aan de hand was. De eerste dag van het proces tegen vrouw Jünemann, die te Berlijn terechtstaat wegens verwaarloozing van haar kinderen, is geheel besteed aan het verhoor van de beklaagde. Terwijl zij in het voorloopig onderzoek toe gegeven had haar kinderen zeer ernstig te hebben laten verhongeren, probeerde zij thans haar gedrag te verontschuldigen. Zij verklaarde bij haar handelwijze in het geheel niet nagedacht te hebben en voorts, dat haar vriend haar zou hebben aangeraden zich niet meer om de kinderen te bekomme ren. De behandeling werd tot Woensdag ver daagd. Het D. N. B. meldt nog, dat Hitier gis teravond ter eere van de Britsche minis ters een maaltijd heeft gegeven, waar aan ca. 50 personen aanzaten, o.a de leden van het rijkskabinet en de Brit sche ambassade en leidende personen uit de eermacht van de N.S.D.A.P. De autoriteiten van Chicago bereiden maatregelen voor, om aan de vrouw van Hauptmann het houden van een openbare bijeenkomst voor het inzamelen van geld tot het financieren van het proces-Hauptmann in hooger beroep onmogelijk te maken. Hauptmann's vrouw is door de afwijzende houding der autoriteiten zeer ontmoedigd. Zij is voornemens, haar propagandareis door de Ver. Staten op te geven en naar New York terug te keeren. Omtrent de uitwijzing van 1074 personen uit Leningrad wegens „burgerlijke afstam ming" zijn thans nadere bijzonderheden be kend geworden. Een deel der uitgewezenen werd op voor stel van het bondscommissariaat voor bin- nenlandsche zaken (O.G P.U.) naar Mid- den-Azië en wel naar Taschkent en Samar- kand verbannen. Vele uitgewezenen zijn jarenlang in dienst der sovjet-regeering geweest en dikwerf zelfs met onderscheidingen voor hun prestaties beloond. Onder de bannelingen bevinden zich per sonen, die vrouw en kinderen in Leningrad moesten achterlaten. MIJNGAS-ONTPLOFFING IN JAPAN. 48 mijnwerkers bedolven. In een kolenmijn bij Nagasaki (Japan) werden tengevolge van een mijngasontplof- fing 48 mijnwerkers bedolven. Tot nog toe konden 33 mijnwerkers worden geborgen, waarvan 11 zwaar gewond en 22 met lichte re kwetsuren Er bevinden zich nog 14 mijnwerkers in de mijn en er bestaat weiniy hoop, dat zij gered zullen worden.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1