8 HET GEHEIMZINNIGE LANDHUIS Rechtszaken Jladiapmqtmuna JmiMetw Alkmaarsche Politierechter Zitting van Maandag 24 Maart. De greep der Justitie. MET VOLLE MAAT GEMETEN. Nadat de tenuitvoerlegging van een voorw. straf tegen den 24-jarigen Fred. S. uit N. Niedorp. die in zijn proeftijd niet stand vastig was gebleven en nu de straffende hand der gerechtigheid met volle kracht aan den lijve moest ondervinden, met gesloten deuren was bedisseld, werd de zaak tegen den groentenventer Adr. C. van L. te Helder, welk heerschap door de militaire politie was betrapt op het stelen van kippen uit het hoen derpark van P. Lak, nog eens onder de loupe genomen. De heer Wiggers had op last van den politierechter naar de faits et gestes van dit jonge mensch 'n onderzoek ingesteld en in een rapport vastgelegd. De conclusie was cehter zoo ontmoedigend, dat de verdachte, die ook zelfs niet verschenen was, tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. DE GROOTE URKER SEIZOEN OPRUIMING. Niet minder dan 7 strafzaken waren heden uit Urk aangevoerd. De openingsvoorstel ling werd gegeven door 2 jeugdige ballon- broekers, Jelle K. en Klaas Sch. Aan deze twee was ten laste gelegd diefstal van 24 pond visch, eigendom van KL Schaak, den baas van Jelle. Zij hadden 1.20 voor het gestolen zeebanket ontvangen en de op brengst van den buit „eerlijk" verdeeld. De officier wenschte krachtig tegen deze wandaden op te treden en requireerde tegen ieder 1 maand gev. Uitspraak ieder 20 boete of 10 dagen en 1 maand gev. voor waardelijk met 2 proefjaren. De „dritte im bunde" Willem Kr., broer van Jelle uit de vorige zaak, had 7 stuivers genoten van de door Jelle en Klaas gestolen visch. De heer Willem Kr. was niet aan wezig. Eisch 1 maand. Vonnis als in vorige zaak. De 52-jarige Urker visscher, in vol ornaat en luisterend naar den sierlijken naam Lub- bertje W., had ondanks de herhaalde vorde ring van den rijksveldwachter Tiessen gewei gerd diens besloten erf te verlaten. Luboertje, die zich bemoeide met een zaak, die hem niet aanging, bedreigde den politieman en wilde hem zelfs aanvallen. Het is een onverschil lig en waadaardig heerschap. Hij verkeert in de verbeelding, dat ieder bang voor hem is. Nu, dat was de officier heelemaal niet, want deze magistraat requireerde 35 boete of 35 dagen. Vonnis 25 boete of 15 dagen. Een 18-jarige bewoner van Urk, de vis scher Dubbel W., had zich te verantwoor den wegens vernieling van een aan de ge meente toebehoorende deur, waarmede de aan die gemeente in eigendom behoorende woning van den rijksveldwachter Tiessen wordt af gesloten. Deze onopgevoede jongeling is een zoon van den vorigen verdachte en zijn con necties met de politie vonden haar oorzaak in een diefstalletje van grind. De oude heer bemoeide zich ook met deze zaak en alstoen achtte jongeheer Dubbel zich geroepen ook een duit in 't zakje te doen en moest de deur het ontgelden. Hij beukte er met de klomp op. Eisch 20 boete of 20 dagen. Uitspraak 10 boete of 5 dagen. De niet-verschenen mej. Willempje B., 'n Urker schoone, die ons niet in de gelegenheid stelde haar te bewonderen, had mej. Klaasje Kramer, huisvrouw K. Bakker, in 't open maar schromelijk beleedigd, door haar din gen te verwijten, die een fatsoenlijke huis moeder niet onder zich kan laten. Voorts had zij juffr. Bakker ook nog 'n slag in 'i gelaat gegeven. Voor deze feiten werd de even loslippige als loshandige vrouw veroor deeld tot 25 boete of 15 dagen. De heer Jurrie van L., eveneens behooren de tot de bewoners onzer overzeesche bezit ting, had zijn 15-jarigen mede-eilander Al- bert Keuter op 5 E)ecember gekrabt en gesla gen. Ab was niet erg blij met deze Sinter- klaasavond-attentie en deed aangifte. Zulks met het genoegdoening gevende resultaat, dat Jurrie bij verstek werd veroordeeld tot 5 gulden boete of 5 dagen. De 18-jarige Dubbel W., die eenige oogenblikken te voren had gedebuteerd als vernieler van een gèmeentedeur van Urk, trad thans ten tweeden male voor het voet licht ter zake en hem ten laste gelegden dief stal van grind met behulp van een voertuig, ten nadeele van den staat der Nederlanden Mijnheer Dubbel W., die niet den indruk maakt met den mond vol tanden te staan scheen niet overtuigd te zijn van het eigen domsrecht van den staat, maar de politie rechter was echter jammer genoeg 'n andere meening toegedaan en veroordeelde ver dachte tot 5 boete of 5 dagen. GEMAKKELIJKE LEVENS OPVATTING. Op 28 Januari stond terecht de 32-jarige landbouwer Pieter P., destijds te Winkel, die geen prettig huwelijksleven met zijn echtge- noote had, op grond van het feit, dat hij naar Haarlemmermeer vertrokken zijnde, zijn vrouw en kinderen in hulpeloozen toe stand had achtergelaten. Verdachte had toen verwezen naar den toenmaligen burgemees ter Koster, die echter te ziek was om ge hoord te worden. De zaak werd toen aange houden en verwezen naar den rechter-com- misssaris. De ex-burgemeester werd toen door dezen magistraat thans gehoord, om dat hij niet in staat was als getuige over te komen. Thans werd de zaak en alsnu het ver hoor van den gem.-secretaris voortgezet. Verdachte beweerde ernstige pogingen in 't werk te hebben gesteld om zijn gereedschap opgestuurd te krijgen, doch dit was hem nim mer gelukt. Eisch 2 maanden gev Vonnis 2 maanden gev., doch voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. ZIJN BLOED WERD KARNEMELK De 46-jarige meubelstoffeerder Louis K.. vroeger te Helder, thans te Amsterdam woonachtig, had op 28 December uit woede, omdat zijn vrouw hem had verlaten en haar toevlucht had gezocht bij den caféhouder P Limburg (inmiddels veroordeeld en gedeti neerd wegens zededelicten), den café-inven taris en het huish. meubilair gedeeltelijk vc nield. Bedoelde voorwerpen waren het eigen dom van Limburg, de brouwerij en weer 'n andere vrouw. Een raar soepje! De gedu peerde echtgenoot stond heden terecht ter zake vernieling en werd met inachtneming der meest mogelijke clementie vreoordeeld tpt 15 boete of 10 dagen, overeenkomstig eisch. De verdachte was daar zeer mee te vreden. 29 APRIL WORDT SIMON WEER VERWACHT! De 25-jarige landarbeider Siinon Hubert L., wonende Grootsloot gem. Zijpe, zou vol gens proces-verbaal met zekeren heer W. v. d Vorst onder het kaartspel ruzie hebben ge kregen en hem later, wat men noemt hebben afgedroogd door hem 2 klappen in 't gelaaf te geven. Deswege terecht staande, zei hij direct: Niks van waar, meneer! Ongelukkig was de mishandelde niet present en moest de zaak worden aangehouden tot 29 April. DRIFT IS EEN SLECHTE RAADGEEFSTER. Een 35-jarige arbeider, Jan W. te Oter leek, had in drift den vrachtrijder Corn. Kra mer, die hem om betaling eener schuld maan de en naar zijft meening niet behoorlijk op trad, een stomp in 't gelaat toegebracht. Hij gaf het feit direct toe. De vrachtrijder moest een vordering innen voor de firma Albert Heijn. Hij kwam reeds voor de derde maal vergeefs en wond zich toen wat op! Zijn bril werk stukgeslagen en nu werd 9 schadever goeding gevraagd. Behalve de kosten van den gesneuvelden bril had de vrachtrijder in 3 dagen niet kunnen werken. De bril werd echter betaald uit het ziekenfonds, zoodat nog 9 te vorderen over bleven wegens tijdverzuim,:welk bedrag ech ter niet werd erkend. Waar bleek, dat verdachte zijn ongelijk niet wenschte in te zien, requireerde de- offi cier 20 boete of 10 dagen. Jan wou direct in hooger beroep! Uitspraak- conform met ontzegging der vordering. Jan nam nu op eens genoegen en betaalde direct! EEN ZAAK VAN MljLK EN BLOED! Dezer dagen stond een melkslijter te Alkmaar terecht Voor den kantonrech ter, omdat hij den bakkersknecht Jansen v Jorksveld op 26 Januari een hoeveelheid melk in 't gelaat had gegooid. Thans had hij zich voor den politierechter te verantwoor den wegens mishandelihg* vatl dezen heer, door hem met een melkmaat het hoofd aan bloeden te slaan. Het scheen hief een spórt- veete te gelden. Steven Jansen v. Jorksveld behoorde bij de Alkmaarsche Boys en de an der was geporteerd voor Alcmaria! Volgens den verdachte, die een gétuigé a décharge had medegebracht, zou Jansen v. J. hem heb ben willen aanvallen. Het drama van melk en bloed had plaats op het Heiligland. Vol gens getuige, den chauffeur Perre, had Ja.n- sij v. Jorksveld den verdachte ter verant woording geroepen, doch de melkventer sloeg het eerst met de melkmaat. De getuige a dé charge A. v. d. Linden verklaarde, dat Jan sen v. Jorksveld den verdachte had bedreigd en hem daarna had aangevallen en hem had geslagen en geschopt. Later viel Jansen v J. den melkboer nog eens aan en toen sloeg de verdachte met de melkmaat. De officier zag echter gèen zelfverdediging en vorderde 30 boete 'of 15 dagen. Verdachte verzocht beleefd een lichtere geldboete. Uitspraak, waarin beroep op zelf verdediging werd verworpen, 40 boete of 20 dagen. EEN DAKHAAS VOOR EEN VET KONIJN VERSJAGGERD. De 26-jarige los-werkman Jan E. te Enk huizen had niet alleen, (de strafbare, maar ook 'miserabele streek uitgehaald, doordat hij zekere juffr. Jansen Frans op 19 Jan. had geleverd in plaats van een geslachten konijn, 'u geslachte kat. Den koo en de pooten had hij listiglijk vooraf vervyijderd, Mej, Jansen had de kat gebraden. Het beestje was zeer vet, maar de smaak was goed. Ter zake be drog stond de kattenmepper heden terecht en werd veroordeeld tot 10, boete of 5 dagen. FRANS, DE MAN ACHTER HET STUUR. Onze welbekende heer Frans B., 'n Alk maarsche bon vivant, had hêt in zijn edel hoofd gekregen om in een op 't Hof gepar keerde auto in gezelschap' van zekeren Piet Stokman een plezierritje im Hoorn te maken. Thans stond hij terecht terzake diefstal van olie en benzine. Door defi kantonrechter was hij bereids veroordeeld wegens rijden zonder rijbewijs. Frans beweerde-thans, dat Piet Stokman het plan had ontworpen. De wagen bestuurder, de heer J. Jatisen Volkers, had den wagen geparkeerd. Et bevond zich geen sleuteltje op de Essex. Gereclameerd wera f 19 schadevergoedihgj 'éheudoor Frans werd erkend. De officier quatifiCeerde :Frans als de bonte hond en: vorderde 2 maanden gev Vonnis 15 boete of 10 dagen-en-2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren met toewijzing der civiele vordering. 8 CAFÉHOUDER VRIJGESPROKEN VAN OVERTREDING AUTEURSWET. De hepr A. J. M., caféhouder te Alk maar, genoot het voorrecht zijn echtge- noote tot steun naast ^ich op het zon daarsbankje te hebbeq, toen beiden te recht stonden ter zake overtreding van de wet op het auteursrecht. Ook de heer Isr. J. Olman en de heer H. L. Schilstra, de inspecteurs van de Buma, waren weer wets- en plichtsgetrouw present. Aan beide echtgenooten was ten laste gelegd het lanceeren van een muziek stuk door middel van een orchestrion, van welk muziekstuk, getiteld „Wan- derlied" geen auteursrecht was voldaan, 't Gevolg van dit verzuim was, dat 't ge achte echtpaar gedwongen werd op de maat van dit „Wanderlied" naar het gerechtsgebouw op den Geestersingel te wandelen met bovenomschreven doel. De heer M. erkende van de „Buma" geen toestemming te hebben gekregen, doch wel had hij Vergunningsrecht be taald aan het bureau .„Glingette". De heer Olman had den caféhouder bozocht en hem aangeboden dat hij na storting van 72 gerechtigd was dit muziekstuk te doen hooren, doch de heer M. wilde niet hooger gaan dan 20 en Donderdag 28 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Het AVRO- Aeolian-orkest. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek. 1020 Gr.pl. 11.Knipcursus. Kinder voeding. 11.30 Het Ensemble Lis- monde en gr.pl. 1.30 Orgelrecital P. Palla. 2 Omroeporkest olv. A van Raalte. 3.-3.45 Naaicursus. 4.Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Gr.pl. 5 Voor de kinde ren. 5.30 Omroeporkest olv. A. van Raalte. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.Radio-volkszang olv. P. C. Poortman. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Gr. pl. 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. prof. dr. W. Mengelberg m.m.v. F. Helmann, viool. In de pauze: Inter view van Dr. Aljechin en dr. Max Euwe door H. Hollander. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv. „The Rhythm Brothers". 11.Vaz Dias. 11.10 Gr.pl. 11.1512. Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 301 M. (8.-9.15 en 11.-2— KRO, de NCRV van 10—11 en 2.—11.30 uur). 8 9.15 en 10— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. L. W. Wessels. 10.45 Gr.pl. 11.30—12— Godsd half uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2Handwerkcursus. 3—3.45 Gr. pl 4.Bijbellezing ds. W. Rijns burger, mmv. bariton en orgel. 5— Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Or gelspel S. P. Visser. 6 30 Voordr. in het rriesch. 7.Politieber 7.15 Gr.pl. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8— Vaz Dias. 8.05 Uitz. v. h. Ned. Chr. Gymnastiek-ve.bond, m.m.v. sprekers en het Pijpercorps „Frater- nitas". 8.35 Concert door W. Ravel- li, bariton en W. J. v. d. Hoeven, orgel. 9.30 'Ouderuurtje. 10.Vaz Dias. 10.05 Orgelconcert W. J. v. d Hoeven. 10.35—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.25 Gr.pl. 1150 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Victoria- orkest olv. N. Austin. 1.20 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper 4.10 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert G. Mills. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Concert, fluit en cembalo. 7.10 Duitsche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 „For a Twelvemonth and a Pay", spel van Denis Freeman met muziek van Lubbock. 9.20 Orgelconcert O H. Peasgood. 9.50 Ber. 10.10 Rep. van de RAC. 1000-Mijls Rally. 10.20 Korte dienst. 10.35 Het Boyd Neel Strijkorkest mmv. J. Armstrong, tenor. 11.35-12.20 Sydney Kyte en zijn B(tnd. RADIO PARIS, 1648 M- 7.20 en 3 oo Gr pl. 12.35 Kamermuziek o. l' v. Doyen. 4.20 Radiotooneel. 9.05 Nat- orkest olv. Inghelbrecht. KALUNDBORO, 1261 M. 1120 —1.20 Strijkorkest o.l.v. Andersen. 2.05 Zang en piano. 2.25—4.05 Concert uit rest. Ritz. 7.30 Sym- phonieconcert olv. prof. N. Malko, mmv. K. Thorborg, zang. 9.50- 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Or.pl. 6.35 Orkestconcert. 9.30 Zang. 11.20 Orkestconcert mmv. solisten. I.35 Viool, fluit en cembalo. 3.20 Omroepkleinorkest olv. Kloss. 5.05 Zang en piano. 6.20 Radiokoor en soliste. 7.30 Gevar. programma. 9 40 Gr.pl. 10.20—11.20 Uit Bres- lau: Omroeporkest olv. Prade. ROME, 421 M. 8.05 Symphonie- concert olv. Selvaggi. BRUSSEL, 322 e.i 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Koorconcert o.l.v. prof. Dille. 9.20 Gev. progr. 10.30 —ll.20Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr. pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 Volksliederen 7 35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Koorconcert. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDS iNDER, 1571 M. 7.30 Opera-concert mmv. so listen en het Omroeporkest olv. E. Lindner. In de pauze voordracht. 9 20 en 10— Ber. 10.20—11.20 Concert uit Breslau olv. E. Prade. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: D.sender 8.05—9 20, Keulen 9.20-13.20, Brussel (VI.) 13.20—14.25, Kalundborg 14.25 15.20, Lond. Reg. 15.2017.05, Keulen 17.05-17.50 Leipzig 17 50 19.D.sender 19.—19.20, Keu len 19.20-21.20, Weenen 21.20— 22.10, Boedapest 22.10-23.25 en Kalundborg 23.25—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 05—8.50, Deutschlandsender 10.1510.35, Droitwich 10.35-11.05, Lond. Reg II.05—12.05, Parijs Radio 12.05— 12.35, Droitwich 12.35—14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droit- wich 15.20-18.20, Keulen 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—21.05, Parijs Radio 21.05—22.35, Lond. Reg. 22.35-24—. 25. Hij was daartoe bereid, omdat hij geen last met de Buma wilde hebben. Hetzelfde had hij gedaan met de „Glin gette". Voorts verklaarde de heer M. geen „Wanderlied" ten gehoore te heb ben doen brengen. Wel had hij stilzwij gend zijn vrouw machtiging gegeven hem bij afwezigheid te vervangen. De heer Israël Jacques Olman, hoofd inspecteur „Buma", had op 2 Febr. na reeds vroeger gedane waarschuwing in bet café duidelijk het „Wanderlied" van de Leur hooren spelen. Aan alle exploitanten was in '33 me- •degedeeld dat „Clingette" was uitge schakeld en zij alleen rekening hadden te houden met de Buma. De hee" M. ont kende deze mededeel ing te hebben ont vangen en ook geen inlichtingen te heb ben gekregen, 'n Aangeteekend schrijven had de heer M. ook niet ontvangen Mr. J. Heintz, advocaat der „Buma" stelde zich civiele partij ten bedrage van 50. De officier onthulde het geheim waar om hij het echtpaar had gedagvaard, doüh de officier achtte dit thans zelf niet juist, reden waarom hij al direct voor mevrouw M. ontslag van rechtsver volging requireerde. De uitvoering door K kon de officier niet bewijzen en vroeg voor hem vrijspraak. Mr. Hollander, verdediger van ver dachte, trachtte aan te toonen dat het auteursrecht geen zorg is voor de politie 'en refereerde zi-"h aan het requisitoir. Hierop werd de heer M. met vlag eii wiapel vrijgesproken. ONGEWENSCHTE „AANHANKELIJKHEID". Den 32-jarigen heer Klaas B., te Helder, beviel het op 1 Februari zoo reuzebest in het Nat. christelijk geheelonthouders logement te den Helder dat hij weigerde het lokaal te verlaten. Maar de con ciërge was hem liever kwijt dan rijk, aangezien Klaas niet genegen was een kieine vertering te maken, welke maat regel was ingevoerd om het peil der be zoekers te verhoogen. Ter zake huisvre debreuk werd hij heden veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis. NIET VERSCHIJNEN WAS ZIJN SPECIALITEIT. De niet verschenen militieplichtige Fi eddy W. was ook niet verschenen op den keuringsraad te Winkel en werd nu veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. ZES MAANDEN WEGENS SCHAKING. De rechtbank te Arnhem heeft giste ren uitspraak gedaan in een zaak tegen een 28-jarigen granietwerker te Gaandc- ren, die terecht heeft gestaan wegens schaking van een 18-iarig meisje. De rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. uit het Engelsch van Hugh Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C S. 51) Pine House, Lambdale. Beste Mark, Dit wordt een vreeselijk gekrabbel en ik ben bang, dat er een heele boel van dat ge krabbel zal komen. Je moet maar je best er inee doen. Je zult zien, dat er zoo'n hoop ge beurd is. Ik ben ten huize van mrs. Masham jij bent hier zelf eenmaal geweest, is het niet? en ik ben bijna horizontaal. Ik word verpleegd voor een afschuwelijken en kel, en ben nog doodop, hoewel praatziek, na een avontuur, dat ik boven in de bergen had. Het is een gekke geschiedenis geweest. Rossett en ik kwamen hier, heel vroeg, eergistermorgen. De auto bracht ons. Zoo dra ik mrs. Masham zag, vertelde ze mij, dat Marjorie er op uit gegaan was om de Wether- fell te beklimmen, wat zij en ik eens samen hadden gedaan. Ik wist niet of Marjorie weggegaan was om aan een ontmoeting met mij te ontsnappen, of om een fantastisch rendezvous met mij in de wolken in elkaar te zetten (en zij wist het zelf ook niet, dat heeft zij mij sindsdien verteld), maar ik trok haar achterna, tenminste zoodra mrs. Masham mij enkele sandwiches had meegege ven. 't Was geen kwade morgen, een mooie combinatie van zon en nevel en ik wist, dat ongeveer drie uren van stevig wandelen en klauteren, over Long Mell en dan Green End, mij op den top van de Wetherfell zou den brengen. Zij was ongeveer anderhalf uur te voren uitgegaan en ik dacht, dat ik haar treffen zou op den top of op den terug weg misschien bij Mell House, waar zoo vele paden samen komen, en waar een hut is en waar je altijd iemand tegen komt dien je kent. Het ligt op een hoogte van 2500 voet, het goede oude Mell House en is een van de meest verlaten punten op dit eiland, toch ken ik geen plaats, behalve de club en de Queen's Hall, waar ik meer kans loop om menschen te ontmoeten, die ik ken. (Maar niet in dezen tijd van het jaar: dat vergat ik). Weg ging ik dan. Er is slechts één weg van Lambdale naar den top van de Wether fell en ik wist, dat ik haar niet kon misloo- pen. Ik ging vlug voorbij Long Mell, even het dal in, vervolgens naar boven naar Green End. Vandaar gaat het pad weer naar beneden en stijgt dan naar Mei Hou se, waar je voorbij moet, of je raakt vast tusschen enkele erg akelige rotsen, diepe geulen en steile hellingen met die beroerde kleine steentjes. Vanaf Mell House is de weg naar boven naar den Wetherfell door hoopjes steen aangegeven, en op sommige plaatsen is daar aan beiae kanten een aar dige helling. Vergeef mij dit uittreksel uit Baedeker, maar ik wensch, dat je begrijpt wat er gebeurde, tenminste dat je evenveel begrijpt als ik. Van den top van Green End kon ik ver yooruit zien, maar ik kon Marjorie niet ontdekken. Ik holde naar beneden in het dal op nam mij voor, dat ik zou lunchen bij Mell House. Op het oogenblik, dat ik den bodem van 't dal bereikte, merkte ik, dat de zon ver dwijnen ging en de wolken naar beneden trokken, maar het zag et nog niet al te kwaad uit. Ik liep min óf meer met mijn neus naar beneden, pp den langen rek naar boven, naar Mell House. De eerste helft is veel sterker dan de tweede,, die bijna een plateau is. Op 2000 vóet gekomen wandelde ik plotseling in eèn .dikken mist. Hij daalde als een deken op den heelen bergkant neer Je weet, hoe het is het eene oogenblik ben je op 'n bepaald punt en gaat naar een ander bepaald punt, je voelt je op je gemak als op een landkaart en de volgende minuut ben je nergens, verloren in een spookachtige wereld, heelemaal van de landkaart af. Als ik een gewoon klimpartijtje deed, zou ik op dat moment teruggekeerd zijn. Maar Mar jorie bevond zich, ergens voor mij uit, en in veel slechter omstandigheden dan ik, dus ging ik natuurlijk'verder. En even natuur lijk was het, dat ik geen compas had en ik wist, dat Marjorie er ook geen had. Het ging nu erg langzaam, alleen een paar meter pad was zichtbaar, geen c.M. meer Toch kwam ik een beetje vooruit. „Mell House voor de lunch", zei ik bij mijzelf en zei het zelfs hardop om de droevige stilte even te verbréken. Ik kwam tot de conclu sie, dat ik ongeveer op een mijl afstand er van moest zijn. Maar toen kwam er een stuk rots, geen pad dat door steenen gemerkt was je kent dat soort. Wanneer je bij een van die kleine steenhoopjes kwam, was het juist mogelijk het volgende voor je uit te zien en dat was al. Nu, ik had een hon derd meter ongeveer afgelegd op deze ma nier, toen ik plotseling ontdekte, dat er geen steenhoopjes meer waren. Ook was ik niet van de rotsen af en weer op een pad Ik ging erg voorzichtig een paar meter in wat mij de goede richting scheen en bevond mij op 'n plaats, waar ik het niet zag, met mist bijna onder mijn voeten. Hier was een soort van afgrondhij kon vijftig voet diep ziin of vijfhonderd, ik kon het niet zeggen. Blijk baar was ik het spoor kwijt, doordat ik een stuk rots dat den vorm van een driehoek had, had aangezien voor een steenhoop (Ik heb dat vroeger al eens gedaan). Ik keerde den afgrond mijn rug toe en besteedde een paar minuten aan het klauteren over gladde rotsen. Geen steenhoopje te zien, n:rgens Tenslotte zag ik vóór mij een zware massa, en ontdekte, dat ik tegenover een grooten rotsmuur stond, die in den mist verdween Ik was nu absoluut uit de richting, 't Mag overdreven klinken, maar als jij ooit in zoo'n mist geweest bent, zul je weten hoe moeilijk het is. Ik was zóó hulpeloos alsof ik op een andere planeet was terecht geko men. Ik volgde dezen rotsmuur naar links, wat mij, dat wist ik, van den afgrond af bracht en kwam tenslotte aan het einde er van, of wat ik het einde meende te zijn. Als een gek strompelde ik vooruit en naar boven eerst over losse steentjr-s. vervolgens steiler, over natte rotsblokken. De plek werd donkerder en toen zag ik, dat ik terecht was gekomen in een soort van spleet in den muur, een schoorsteen. De laatste twaalf meters waren heusch erg akelig, maar tenslotte werkte ik mij omhoog naar den top, waar de mist dik ker was dan ooit en ik op een rand scheen te zijn. Er waren een paar vierkante meter rots onder mijn voeten en dat was alles: ik kon in geen enkele richting iets anders zien dan warrelende mist. Ik ging zitten en trachtte het uit te denken. Toen begon de mist sterker te warrelen, tot op het laatst n flinke wind op kwam en er een gat in blies. Ik zag glimpen van gras, dat door de zon beschenen werd, aan het eind van een witte tunnel, een duizend voet beneden. Er kwam een tweede geweldige vlaag, die den mist op duwde tot dunnen rook. Omtrekken werden er doorheen zichtbaar en toen was, voor een halve minuut, de heele kant van den berg helder. Ik zag toen, dat ik verdwaald was op den steilen voorkant van de rots, rechts van Mell House. Ik had mij moeten herin neren dat het pad, dit ik gemist had, naar links omhoog draaide, om dien voorkant te ontwijken. Ik stond werkelijk op een glim* menden kleinen rand. die omhoog liep aan den steilen kant. Ik nad juist tijd om dit te zien, vóór de mist weer neerkwam en alies onzichtbaar maakte. Erg trillerig klom naar links tot de rand zóó smal werd, het niets meer was. Hier was de rots gebro ken en niet te steil, dus klom ik 'an8?a naar boven. De top was een aardig scherpe rand, een stuk van een langen smallen elle boog. Ik werkte mij naar links, begon ie aa ien aan den buitenkant, soms uitglijdend en struikelend, zoodat ik vreeselijk in de rars zat, totdat ik tenslotte mij realiseerde, aa ik op het Mell House plateau moest zijn. v kleine steenen hut kon niet meer dan een nai ve mijl ver zijn, naar links. Wordt vervolgd. De knecht iws voorwerker. No. 3 kreeg ook z'n portie. Op vijandelijk grondgebied. De zoon deed ook een duit in 't zakje. Ook daar wordt geroddeld. De „onwijze" kater. Het afscheid viel zwaar.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6