DE UNIE |0 jiUni DE STATUTEN VAN DE NOZEMA. kA 1 ITT! TIJDELIJKE AANBIEDING 1111 Spoorlijn Amsterdam-Rotterdam. Binnenland Doel en inrichting van de N. V. Nederlandsche Omroep-Zender-Maatschappij. WM ccf€u^fioujdriAeuutf vasb VAN 25 MAART TOT EN MET 6 APRIL En dan nog 15% korting Tijdelijk dubbele cassabons op UNIE-HUISHOUDZEEP16 ct. p. pak UNIE-ZEEPPOEDER6 ct. p. pak UNIE-SCHUURPOEDER 6 ct. p. pak dikPop! Filiaal: ALKMAAR, Langestraat 13 Het doel van de vennootschap Het kapitaal der vennootschap Verhooging van het gedeelte Haarlem-Heemstede, Object van werkverschaffing. De raad van beheer, bestaat uit ten minste 9 en ten hoogste 10 leden, naar gelang de minister bepaalt. Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dooi. Boekhouder pleegt frau de Botercontrole-station voor dui-" zenden opgelicht. DOODELIJK ONGELUK BIJ WILTON-FEIJENOORD. DE TOESTAND IN DE MIJNINDUSTRIE. Verder uitstel der loonsverlaging? ONGEVAL BIJ HET SCHOONMAKEN VAN EEN KERK. ARRESTANT ONTSNAPT. Tijdens overbrenging te Haarlem. KINDEREN DOOR KAAS VERGIFTIGD Geen der vijf ernstig ziek. De ziekte der kinderen is niet van ernstigen aard, BRANDSTICHTING TE DEN HAAG. Dader meldt zichzelf aan. PLAATSINB BIJ CRISISBUREAUX. Men spreekt van protectie. WIJZIGING POSTSPAARBANK- BESLUIT. Inlegringen door middel van den Postcheque- en girodienst DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING TE OSS. Men tast nog volkomen in het duister. VERDERE INPOLDERING IJSELMEER. Verklaring van den minister- en door spaarbankzeg ls. i;V GOUDSCHE KAAS, volvet belegen p. pond 34 cl. PRIMA JAMP- Pot 21 cl. CHOCOLADE HAGELSLAG p. pond 22 ct. SNIJBOONEN, extra fijne kwaliteit p. blik 30 ct. SNIJBOONEN, zeer goede kwaliteit p. blik 24 ct. SPINAZIEP-blik 20 ct. A W 10-6. en verder filialen door het gehele land De minister van binnenlandsche zaken heeft thans de tot dusver ter griffie van de Kamer ter inzage van de leden liggende statuten van de N.V. Nederlandsche Om roep-Zender-Maatschappij Nozema als bij lage van de Kamerstukken doen opnemen. Hieraan wordt het volgende ontleend. is: a. de aanleg en exploitatie van aan de eischen des tijds voldoende zendinrichtingen voor den Nederlandschen radio-omroep ten behoeve van organisaties of personen, tot het doen van uitzendingen bevoegd: b. het ter hand nemen van die werkzaamheden, welke inet aanleg en exploitatie van deze zendin richtingen direct verband houden of daaraan verwant zijn, en tevens dienstig zijn om het omroepwezen in Nederland te steunen of het doel, genoemd sub a. te bevorderen. De vennootschap is tevens bevoegd tot het verrichten van die taken, welke, niet liggende op het eigenlijk gebied der programma-ver zorging en niet direct verband houdende met aanleg en exploitatie van de sub a bedoelde zendinrichtingen, als voorwerp van samen werking tusschen de omroep-organisaties te beschouwen zijn en overeenkomstig de statu ten, zooals deze ter zake luiden, ter hand ge nomen kunnen worden. Gedurende den tijd, die gemoeid zal zijn met den aanleg "'an bovenbedoelde zend inrichtingen, zal de Staat, indien de hierna te noemen raad van beheer een daartoe strek kend besluit neemt, den te Kootwijk aanwezi gen lange-golfzender voor den radio-omroep ter volledige beschikking stellen van de ven nootschap tegen, indien de Staat en omroep- órganisaties-aandeelhoudsters niet in ge meen overleg dit bedrag vaststellen, een door drie deskundigen bij meerderheid van stem men vast te stellen bedrag, als welke des kundigen zullen optreden 1 hoofdambtenaar van het hoofdbestuur der P.T.T., aan te wijzen door den directeur-generaal, 1 des kundige, aan te wijzen door de omroep-orga- nisaties-aandeelhoudsters, en 1 deskundige, aan te wijzen door den minister, niet uit het hoofdbestuur der P.T.T. De raad van beheer zal zoodanig besluit tevens kunnen nemen, indien hij met een meerderheid van -.temmen, waaronder die van tenminste 3 der omroeporganisaties- aandeelhoudsters, beslist, dat, met het oog op groote omroepbelangen, een beperkte ver lenging van den overgangstoestand gedu rende een door hem in verband met die be langen te bepalen termijn gewenscht is en het mitsdien niet ^aadzaam is, terstond tot den aanleg van den lange-golfzender voor den radio-omroep over te gaan. De omroeporganisaties, die als oprichters van deze vennootschap optreden, dragen voor zooveel dit aan haar ligt, voor den tijd, die gemoeid zal zijn met den aanleg van den korte-golfzender voor den radio-omroep, aan de vennootschap over al haar rechten en ver plichtingen, welke voor haar voortvloeien uit overeenkomsten betreffende het gebruik van den kortegolfzender der Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum. De raad van beheer zal bevoegd zijn zelf standig met derden een overeenkomst aan te gaan, krachtens welke een korte-golfzender gedurende den zoo juist hierboven genoem den termijn ter beschikking van de vennoot schap wordt gesteld. Anders dan in bovenstaande gevallen is het verboden de exploitatie der bedoelde zendinrichtingen aan derden over te laten of op te dragen of daartoe strekkende overeen komsten te treffen. bedraagt 1.000.000 verdeeld in 100 aan- deelen van 10.000, te weten 60 aandeelen A en 40 aandeelen B. Alle aandeelen luiden op naam en zijn ge plaatst bij de oprichting der vennootschap. Houder van aandeelen A kan uitsluitend zijn de Staat der Nederlanden, houders van aandeelen B kunnen uitsluitend zijn omroep organisaties in Nederland, die over een even redig deel van den zendtijd beschikken. (Van onzen reisredacteur). Er zijn plannen in overweging orn te komen tot een gedeeltelijke ophooging van de spoorbaan tusschen Haarlem en Rotterdam. Komende van Arasterdam, VOiheft de spoorbaan zich al vóór Haar lem, waar zij met een hooge brug over bet Spaarne is gelegd. Het station Haar lem ligt op dezelfde hoogte, zoodat aan beide zijden viaducten gemaakt konden worden voor het wegverkeer. Voorbij Haarlem, naar het Zuiden toe, dalen de rai's al spoedig, om weldra het gewone niveau, even boven het maaiveld, te be reiken. Thans overweegt men, de ver hooging van de spoorlijn voort te zetten tot voorbij de halte Heemstede—Aarden hout. Dit plan is uitgegaan van het gemeen tebestuur van Haarlem. Deze gemeente heeft binnen haar grenzen maar zeer beperkte mogelijkheden van werkver schaffing, doordat daarvoor geen terrei nen aanwezig zijn en ook aan den aan leg van wegen nog weinig meer gedaan kan worden. Daarom heeft men uitge zien naar andere werken, die daarvoor in aanmerking zouden komen. Als zoo- daanig leek de ophooging van de spoor baan ten Zuiden van de stad zeer ge schikt. Er zijn daar eenige overgangen De storting op de aandeelen vindt plaats in contanten. Op elk aandeel is bij oprichting gestort 10 pet.; de raad van beheer beslist over de voldoening van den verderen stortings plicht. Indien een aandeelhoudster B haar be voegdheid tot 't doen van uitzendingen de finitief verliest, indien het haar toebedeelde aantal zenduren verhoudingsgewijs belang rijk wordt verminderd of indien andere om standigheden optreden, welke moeten leiden tot haar uitvallen als aandeelhoudster of tot vermindering van haar aandeelenbezit, doet de raad van beheer ten spoedigste aan den minister een gemotiveerd voorstel over de wijze, waarop de vrijkomende aandeelen van de betrokken omroeporganisatie over de overige aandeelhoudsters B zullen worden toegekend. Als maatstaf bij deze toekenning zal gel den de evenredigheid tusschen aandeelenbe zit en toebedeelde zenduren. Kan de minister zich met dit voorstel niet vereer.igen, dan neemt hij zelf een beslis sing en draagt den raad van beheer op de noodige maatregelen te treffen. Verliezen alle aandeelhoudsters B haar bevoegdheid tot uitzenden of komen zij uit anderen hoofde in de onmogelijkheid te ver- keeren langer als aandeelhoudster op te treden, zonder dat nieuwe omroeporganisa ties voor haar in de plaats treden, dan doet de raad van beheer onverwijld een voorstel tot ontbinding en vereffening. De minister benoemt, als het aantal leden 9 bedraagt, 5, en als het aantal leden 10 bedraagt, 6 leden, te weten 2 leden uij den radioraad waaronder den voorzitter van dat college, ten hoogste 3 leden, werkzaam bij 't Staatsbedrijf der P.T.T. en voorts, te zij ner beslissing, 1 persoon naar vrije keuze met dien verstande, dat uit den radioraad en als werkzaam bij het Staatsbedrijf der P.T.T. nooit meer dan 2 resp. 3 leden be noembaar zijn. De omroeporganisaties zullen tezamen 4 vertegenwoordigers in den raad van beheer hebben. Als regel en zoo mogelijk wijst iede re omroeporganisatie 1 vertegenwoordiger aan. Voor het geval één der aandeelhoudsters B komt te vervallen zonder dat een nieuwe omroeporganisatie daarvoor in de plaats treedt, hebben de omroeporganisaties, die in het volle bezit harer aandeelen bleven, naast het recht ieder één lid aan te wijzen de bevoegdheid om gezamenlijk in de ontsta ne vacature te voorzien. Voor het geval er meer dan 4 aandeel houdsters B optreden, behouden de omroep organisaties, die in het volle bezit harer aandeelen bleven, het recht ieder één lid aan te wijzen, terwijl de overige aandeelhoud sters B het 4e lid (de overige leden) benoe men. In alle andere gevallen bepaalt de minis ter, op het voorstel van den raad van be heer, de wijze, waarop de benoeming van de vertegenwoordigers der aandeelhoudsters B in overeenstemming gebracht zal worden met de nieuwe verdeeling der aandeelen. Ingeval tusschen hen, die tot het benoe men bevoegd zijn, geen overeenstemming wordt bereikt, benoemt de minister het (de) betrokken lid (leden) uit de personen, over de keuze waarvan geen eenstemmigheid kon worden verkregen. De leden van den raad van beheer worden benoemd voor den tijd van 4 jaar, terwijl zij herbenoembaar zijn. De voorzitter van den radioraad is ambts halve voorzitter van den raad van beheer, tenzij deze te kennen mocht geven de benoe ming niet te willen aanvaarden, in welk ge val de minister op voordracht van den raad van beheer uit de leden een voorzitter be noemt. De raad van beheer benoemt een directeur, die belast wordt met de dagelijksche lei ding van het bedrijf. a niveau, die door het drukke treinver keer tamelijk belemmerd worden, waar van de voornaamsten zijn de Pijlslaan, de Wee tergracht en de Zandvoortsche- laan. Deze laatste is de toegangsweg naar Zandvoort voor alle verkeer, dat niet van den Zeeweg gebruik maakt. De spoorwegen hebben bij deze werken dus weinig belang. Naar wij vernemen hebben zij echter wel alle medewerking toegezegd. De mogelijkheid tot het uit voeren ervan, waarbij vele werkloozen eenigen tijd aan arbeid geholpen zouden zijn, bestaat reeds, sinds eenige jaren go'eden de daartoe benoodigde strooken grond langs de spoorbaan zijn onteigend. Voor het wegverkeer zou deze ophooging van groot nut zijn, speciaal ten aanzien van de Zandvoortschelaan, waarop voor al in de zomermaanden het vervoer bi- zonder druk is. De electrieche tram van Haarlem naar Zandvoort, die thans met een viaduct over de spoorbaan heenge leid ie, zal dan, als deze plannen worden verwezenlijkt, eveneens onder de spoor lijn doorgaan. Voor de uitvoering dezer plannen heeft men gedacht aan het 60 millioen- fonds ten bate der werkverschaffing. Cok hoopt de gemeente op steun van de provincie. Op het oogenblik is de toe stand zoo, dat men tracht de drie par tijen: rijk, provincie en gemeente oij elkaar te brengen. Wanneer dat lukt, za! een verbeteringswerk van meer dan plaatselijk belang in uitvoering kunnen worden gebracht. Dezer dagen is bij een der botercontrole- stations te 's-Gravenhage, welke bij de uit voering van de steunmaatregelen, in het be lang van den zuivel getroffen, door de re geering zijn ingeschakeld, een verduistering ontdekt, welke door een boekhouder ge pleegd werd en vele duizenden gulden be draagt. De boekhouder, een zekere van B., ge noot een vertrouwenspositie en was uitste kend bekend met 't werk, dat hij te verrich ten had. Het is echter gebleken, dat hij op zeer geraffineerde wijze gelden ten nadeele van het botercontrole-station verduisterde. Hij schijnt begonnen te zijn met kleine be dragen, welke echter allengs grooter werden. De regeering oefent echter op alle organen, die direct of zijdelings betrokken zijn bij de uitvoering van crisismaatregelen 'n scherpe controle door middel van den Crisis-Accoun tantsdienst. Deze dienst gaat de administra ties van alle crisisintsellingn op onbepaalde tijdstippen zeer nauwkeurig na en zoo kon ook deze verduistering niet lang onder den dekmantel blijven. Eén der accountants van den dienst bemerkte de onregelmatigheden in de boekhouding en zoo kwam het misdrijf aan het licht. Naar ons werd verzekerd, kunnen de ver duisteringen slechts in het tijdsverloop van eenige maanden gepleegd zijn. De man is door de politie aangehouden en in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Gistermiddag is de 62-jarige arbeider J. Geerlink bij de werf Wilton-Feijen- oord aan den Vlaardingerdijk te Schie dam onder een stapel ijzeren staven ge komen, die vermoedelijk aan het glijden waren geraakt. Met zware inwendige ki vuzingen is de man naar het Algemeen ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de opgeloopen verwondingen is overleden. In verband met het feit, dat de termijn van uitstel der aangekondigde loonsver laging op de particuliere mijnen 31 Maart a.s. eindigt en het nog niet tot een oplossing is gekomen, doordat de rapporten betreffende het Algemeen Mijnwerkersfonds nog niet gereed zijn, zullen Donderdag 28 dezer de directies der particuliere mijnen en de besturen der vier mijnwerkersbonden de onder handelingen met den. rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, voortzetten. Getracht zal worden, in verband met het verzoek van den Minister van Sociale Zaken, den uitsteltermijn te doen prolongeeren tot 1 Mei a.s. Vandaag zullen de bestuurders der mijnwerkersorganisaties met den mi nister te Den Haag confereeren over de kwestie der werkloozenkassen. Gistermorgen heeft een ernstig onge val plaats gehad bij het schoonmaken van den koepel der St. Laurentiuskerk te Dongen. De 25-jarige De Bruyn uit Tilburg stond op een 40 meter hooge lad der, die bestond tfit twee aan elkaar ge koppelde deelen, toen de de ladder op de koppeling doorbrak. De Bruyn kwam op de banken der kerk terecht en werd opgenomen met zeer'ernstige inwendige kneuzingen en een gapende hoofdwonde. Nadat hij ter plaatse was verbonden, i6 hij per ziekenauto vervoerd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. De gemeentepolitie van Dongen stelde terstond een onderzoek in. Gistermiddag is te Haarlem opnieuw een arrestant ontsnapt. De man, de 23- jarige strooper P. V., was door den rijks veldwachter van zijn woninfe gehaald en zou naar het Huis van Bewaring over gebracht worden, omdat hij nog een hechteni66traf had te ondergaan. Daar V. zeide, dat hij ziek was, ging de rijk - veldwachter eerst met hem naar het kantongerecht in de Jansstraat waar V. aan den ambtenaar van het O. M. uitstel vroeg, hetgeen echter niet werd toege staan. Bij het verlaten van het gebouw rukte V. zich plotseling los en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette hem achterna, doch moest de achtervolging opgeven, toen V. op de Oude Groenmarkt een onbeheerd staande fiets greep en daarop wegreed. De thans gevluchte V. was een vriend van den etrooper uit IJmuiden, die op 5 Maart jl. op net station te Haarlem ontsnapte. Na het nuttigen van de morgenmaaltijd werden vijf kinderen van den arbeider Pee- ters te Herten (N.-Br.) plotseling onwel, zoo meldt „Het Volk". Een ontboden geneesheer constateerde ver- iftigingsverschijnselen, die waarschijnlijk et gevolg zijn van het nuttigen van kaas. De kaas en ook andere levensmiddelen zijn in beslag genomen. Een politie-onderzoek wordt ingesteld PAARD VIEL IN EEN KELDER. Het werd er dood uitgehaald. Gistermiddag wilde een karrevoerder van de firma Keg, van de Heerengracht te Am sterdam komend, zijn wagen rechtsaf de drukke zijde van de Reguliersgracht laten oprijden in de richting van de Wetering schans. Het bruine paard, dat voor den wa gen liep, gleed uit en kwam met de voor- pooten in een zeer nauwen, steilen kelder terecht, waar het zich nadien steeds dieper in werkte. Het paard, dat vrijwel op zijn kop stond, raake aan alle zijden bekneld, terwijl ook de pooten zoo ongelukkig zaten, dat het met geen mogelijkheid zich meer bevrijden kon, temeer, daar ook de deur van den kel der, behoorende aan een bloemenzaak, niet geopend kon worden. Derhalve waarschuwde men de brandweer, welke met het reddingtoestel en den gereed schapwagen uitrukte. Met behulp van tou wen heeft men het paard trachten op te trek ken en toen dit niet gelukte, heeft men de deur van den kelder opengebroken. Doch het arme beest kreeg weinig lucht; stukje voor stukje heeft men het door de nauwe deur opening weten te brengen, maar toen het beest eenmaal in den kelder lag, was het dood. Vermoedelijk is het tijdens de reddings werkzaamheden gestikt. De eigenaar van het paard heeft zich daarna met een veetransportcentrale in ver binding gesteld, die het kadaver uit den kel der heeft geheschen. De belangstelling van het publiek was zeer grootde politie van het bureau Singel onder leiding van inspecteur P. van Kleef had een gedeelte van de gracht afgezet. Maandagnacht werd de brandweer gealar meerd voor een begin van brand in een schil derswerkplaats in perceel Burg. v. d. Werff- straat 118a, in Den Haag. De motorspuit van het bureau Duinstraat rukte uit en bluschte het vuur in de werkplaats met be hulp van den kleinen straal. Men deed daar bij de ondekking, dat in de werkplaats hoe veelheden papier en hout, benevens eenige ladders op elkaar waren gestapeld, hetgeen onmiddellijk argwaan wekte. Inmiddels had zich in de Doornstraat bij een surveilleerenden agent van politie een man gemeld, die verklaarde in zijn werkplaats in genoemd perceel brand te hebben gesticht. Over den stapel brandbaar materiaal had hij benzine gesprenkeld en deze met een lucifer aangestoken. Daarna had hij zich snel ver wijderd. De man, de 51-jarige schilder J. P., is in bewaring gesteld. Nog gaf hij als reden voor zijn daad op, aldus te hebben gehandeld, om dat hij in moeilijke financieele omstandighe den verkeerde. De heer Amelink (a.r.) heeft aan de minis ters van economische zaken en van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de ministers in staat, mede te deelen of het juist is, dat door den directeur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te 's-Gravenhage aan een bij deze beurs ingeschrevene het vol gende is medegedeeld: „Uw brief van 1 dezer kwam in mijn be zit. In verband daarmede kan ik u mededee- len, dat men wel voornemens is de plaatsing bij de crisisbureaux te doen via de openbare bemiddeling. Tot heden is dit echter niet het geval. Volgens mijn ervaring berust de te werkstelling bij die bureaux, enkele uitgezon derd, uitsluitend op voorspraak (protectie). Men schijnt iemand te moeten hebben, die ter plaatse invloed heeft". 2. Indien dit juist is, zijn de ministers dan bereid te bevorderen, dat voortaan, voorzoo ver geen geschikte wachtgelders beschikbaar zijn, het betrekken van personeel bij crisisin stellingen uitsluitend door bemiddeling van de arbeidsbeurzen zal plaats hebben De politie zet haar nasporingen naar den heer van S uit Uden, die op 4 Maart, op g«* heimzinnige wijze is verdwenen, met kracht voort. Uit het onderzoek is thans gebleken dat v. S., die den dag te Oss had doorge bracht, des avonds per taxi naar Uden is te ruggekeerd, waar hij circa 9 uur aankwam. Nadien is hij te voet naar Veghel gegaan, waar hij circa elf uur in een Café is gesigim' leerd. Daar heeft hij een glas bier gedronken en met eenige personen een gesprek gevoera- Daarna is men het spoor bijster geraakt en heeft men niets meer van hem vernomen, j» verband met deze aanwijzingen acht de tie het vrijwel uitgesloten dat van S. te O» zou zijn verdwenen. Men tast evenwel v0' men in het duister waar hij zou zijn geh|e' ven. Minister Van Lidth de Jeude heeft gisternamiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat de regeering met de verdere in poldering van het IJselmeer wil voortgaan zoodra de financieele toestand het toelaat. Het wets ontwerp tot instelling van den dienst voor inpoldering van het IJselmeer heeft het departement verlaten. Het is niet de bedoe ling, dat verdere uitvoering der inpoldering daarvan afhanke lijk wordt gesteld. Verschenen is Staatsblad no. 114, bevat tende een Kon. besluit, houdende wijziging van het Postspaarbankbesluit. Krachtens het nieuwe besluit wordt onder meer de eerste zin van artikel 10 bis gelezen als volgt: „Volgens regelen, door onzen mi nister te stellen, kan ook worden ingelegd door overschrijving of storting op de door den directeur der Rijkspostspaarbank daar voor aan te wijzen rekening ten riame van de Rijkspostspaarbank bij den Postchèque- en Girodienst onder vermelding van den naam van den inlegger, te wiens behoeve de inleg strekt, alsmede van het kantoor en het num mer van zijn spaarbankboekje". Voorts wordt het eerste lid van artikel D gelezen als volgt: „Een inleg van 1 kan volgens regelen, door onzen minister te stel len, geschieden door middel van spaarbank zegels, vast te hechten op een daarvoor bestemd formulier, hetwelk kosteloos ver krijgbaar wordt gesteld". In de opdracht tot uitvoering van het Post spaarbankbesluit wordt in plaats van water staat gelezen binnenlandsche zaken. Tenslotte dient nog vermeld te worden, dat overal waar in bovengenoemd besluit sprake was van het leelijke woord „inlage", dit ver anderd is in „inleg". i

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8