DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Debat in verband met de drooglegging der Zuiderzee. Na de besprekingen in Berlijn. De dreigende crisis in Spanje. No. 74 Dit nummei bestaat utt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 28 Maart 1935 137e Jaargang Tweede Kamer De steunuitkeering van de visschers te gering geacht. Wijziging kieswet aangenomen. T)jaqdiikfx!i Het resultaat nog steeds niet bekend. Wat de Daily Telegraph vertelt. ^Buitenland Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 's-Gravenhage, 27 Maart. Met 69 tegen 10 stemmen heeft de Kamer de wijziging van de kieswet en, hiermede samenhangend, die van de provinciale en de gemeentewet goedgekeurd. Tegen stemden de communisten, de staatkundig-gerefor meerden en de heeren Arts (r.k.v.p.), Sflee- vliet (r.s.), Westerman (n.h.) en Lingbeek (h.g.) Dr. Bierema (lib.) zeide in een stem- motiveering, dat zijn fractie teleurgesteld was, daar de minister de belangrijke verbete ring, welke h. i. de uitsluiting van vakver- eenigingsbestuurders van overheidspersoneel van het lidmaatschap van Provinciale Staten en gemeenteraden zou zijn geweest, had teruggenomen, maar voor het wetsontwerp zou stemmen, vertrouwende, dat Z.Exc. later een regeling op dit punt zal voorstellen. De begrooting van het Zuiderzeefonds heeft de Kamer aangenomen, met aanteeke- ning, dat de communisten en de heer Snee vliet tegen waren. Zonder hoofdelijke stemming heeft zij goedgekeurd de motie-Van der Waerden (s.d.), waarin zij uitsprak, dat geen verdere vertraging in de uitvoering der werkzaam heden ten behoeve van de inpoldering van den Noord-Oostelijken polder behoort voor te komen, en aan de regeering verzocht, de voorbereiding van die werkzaamheden met zoodanige voortvarendheid ter hand te nemen, dat met de uitvoering van de werker, alsnog in 1935 kan worden aangevangen. Bij de voortzetting van het debat over de afdeeling „Zuiderzeesteunwet" der begroo ting hebben de heeren Van der Zaal (ar), Drop (sd Snoeck Henkemans (c.h.), Wijn koop (c.p.), Van Dis (s.g.), Ebels (v.d.) en Sneevliet in allerlei toonaard geklaagd over de uitvoering van deze wet. Zij betoogden, dat de steun aan de menschen, die door de afsluiting van de Zuiderzee hun broodwin ning hebben verloren, geen armensteun mag zijn, en verschillenden hunner verklaarden, dat de gedachte van schadeloosstelling tot uiitng moet komen. De heer Ebels vroeg Z.Exc., wat de financieele consequentie zou zijn van een schadevergoedingsstelsel, maar minister Van Lidth de Jeude scheen niet over desbetreffende gegevens te beschikken. Ook heeft de heer Ebels erop aangedrongen, dat er meer slachtoffers van de afsluiting in de Wieringermeer te werk zouden worden ge steld De heer Sneevliet wees op het gevaar dat de ontevreden Zuiderzeebevolking in handen valt van de nationaal-socialistem „deze visschers in troebel water, die naar vis schers visschen". De heer Wijnkoop was zoo vriendelijk, te verklaren,'dat de heer Drop goed had ge sproken, en zich bij hem aan te sluiten, maar dit kon den heer Drop niet bewegen, een motie te. steunen, door den heer Wijnkoop in gediend en waarin de Kamer zou hebben uit gesproken, dat allen, die ten gevolge van de droogmaking direct of indirect worden bena deeld, schadeloos dienen te worden gesteld, desnoods door een herziening ten spoedigste van de bestaande wet. Wegens gebrek aan steun kon deze motie niet in behandeling ko men. Hetzelfde lot onderging een andere mo tie-Wijnkoop, volgens welke de dertigjarigen niet van steun mogen zijn verstoken. Als men een motie-Wijnkoop ondersteunt, beteekent dit niet altijd, dat men tegen de hierin uitge sproken gedachte is. Het is ook mogelijk, da; men ze in een bepaald stadium van het debat niet wenschelijk acht, of dat mei. meent, u-. de voorsteller zich op den voorgrond wil plaatsen, en men hem hierbij niet wil helpen. De nieuwe minister, die gisteren de stil legging van de inpoldering had te verdedi gen, moest het heden opnemen voor een uit voering van de Zuiderzeesteunwet, die een algemeene ontevredenheid opwekt. Een vroo- lijke entree maakt de bewindsman niet. En fin, een volgend debat zal allicht wat aange namer zijn dan het tweedaagsche, dat hij nu achter den rug heeft! Hij zeide, dat de klachten over de wetstoe passing betrekkelijk niet zoo talrijk waren, en sprak van 498 bezwaren op 40.000 aan vragen en van 176 bezwaren op 17.000 an dere. Maar Z.Exc gaf toe, dat ook deze be trekkelijk weinige klachten behooren te wor den onderzocht. Intusschen was bij de toe kenning van uitkeeringen in 99 der geval len het advies der generale commissie ge volgd. Aan de hand van besommingen, vroeger en nu, en van steunbedragen be toogde Z.Exc., dat de toestand nu niet slech ter is, dan hij zou zijn geweest, wanneer de Zuiderzee niet afgesloten ware. Men had er op aandrongen, dat de menschen niet meet jaarlijks een uitkeering zouden ontvangen, maar een contant bedrag ineens, doch vol gens Z.Exc. is de contante waarde moeilijk te bepalen, omdat de uitkeeringen in den loop der jaren veranderen Bovendien zou de staat voor een uitkeering van de contante waarde moeten leenen. En wat zou de regee ring moeten doen, als het geld bij de men schen over een paar jaar op zou zijn en zij in nieuwe moeilijkheden zouden zijn geraak1? Z.Exc. gaf intusschen toe, dat misschien hier en daar nog verbeteringen in de toepas sing van de steunwet aan te brengen zijn. Hij deelde mede, dat over het algemeen de vervorming slaagt van de bedrijven, welke met hun oorspronkelijk karakter ten gevolge van de afsluiting niet meer kunnen bestaan Ook vernamen wij, dat de eerste vijftig gul den van een spaarpot niet van den steun wordt afgetrokken en dat een verhooging van deze grens wordt overwogen. Al is formeel en staatsrechtelijk minister Van Lidth voor deze begrooting verantwoor delijk, het ware wel een beetje hard om hem een paar dagen na zijn optreden voor de on bevredigende toepassing van de Zuiderzee steunwet aansprakelijk te stellen. Z.Exc. zou de vraagstukken nog eens onder het oog zien. Hopen wij er het beste van. Als het noodig blijkt, zal hij meer ge|d vragen. De Kamer heeft haar agenda afgewerk; en is tot 9 April met vacantie. Hoewel sir John Simon tot gister- worgen herhaaldelijk had gezegd, dat de besprekingen te Berlijn „exploratory" waren, kunnen zoo zegt de Londensche Hbld.-cor- respondent toch verscheidene van de correspondenten van Engel- sche bladen, die in grooten getale naar Berlijn waren gereisd, hun teleurstelling niet verkroppen over den schamelen oogst van authen tieke berichten, die zij van de twee daagsche besprekingen hebben kun nen vergaren. Zoo zegt Cummings in de „News Chro- mcle dat alles wat Simon en Eden te Ber- hjn te weten zijn gekomen over de Duitsche zienswijze omtrent de verschillende vraag stukken reeds lang in de dossiers van het foreign Office lag besloten, terwijl eveneens Hitier volkomen op de hoogte was van het Engelsche standpunt. Daarentegen meldt de Berlijnsche correspondent van de „Times", dat de bijeenkomst zeer zeker van groote waarde is geweest, omdat de Duitschers nog immer moeite hebben hun opvatting van vol komen gelijkstelling duidelijk te maken aan die buitenwereld, waarvan de houding jegens Duitschland zestien jaar lang is beheerscht geweest door de z g. „Versailles"-gewoonte. E>e Duitschers hebben natuurlijk uiteengezet dat hun opvatting van een vrij en gelijkwaar dig Duitschland deze is, dat het evenzeer recht als alle andere mogendheden bezit om zich verontrust te toonen over de wijze waar op mogendheden hier en ginder zich wape nen en daartegen voorzorgen te nemen, even zeer recht om met voorstellen aan te komen, conferenties bijeen te roepen enz. Het zou voor Duitschland naar zijn opvatting even redelijk zijn den anderen mogendheden voor te stellen den Volkenbond te verlaten ten gunste van een ander en een beter geacht in ternationaal stelsel, als het voor hen is om Duitschland te verzoeken zich weder bij den Volkenbond 4e voegen. De correspondent haast zich er bij te voegen, dat hieruit niet moet worden opgemaakt, dat zulk een voor stel zou zijn gedaan. Hij gaat voort met te zeggen, dat jegens een gelijkwaardig en souverein Duitschland met de geheele methode van „talking down" moet worden gebroken. Veel nieuws geven de correspondenten uit Berlijn niet. Ward Price zegt in de „Daily Mail" wel, wat iedereen uit de berichten over de onder handelingen moest hebben begrepen, dat de Duitsche kanselier het respect van S>ir John Simon heeft gewonnen als een formidabel tegenstander in eenig debat. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" geeft een omstandig en gedétailleerd overzicht; waarop zijn weten schap van dit alles is gegrond, valt niet na te gaan. Hij zegt, dat er op fundamenteele vraagstukken een groot verschil van meening is geweest en dat het programma, aan de Britsche delegatie ontvouwd, weinig blijk geeft van verzoeningsgezindheid. Wat de luchtmacht betreft, eischt Duitsch land pariteit met Frankrijk en Groot-Britan- nio, en verder moet rekening worden gehou den met de luchtmacht van Sowjet-Rusland. Met behulp van kaarten moet Hitier hebben betoogd, dat verscheiden groote steden van Duitschland, als Berlijn, Koningsbergen en Maagdenburg, Leipzig, Dresden en Breslau, vanuit de Russische luchtbasis bij de weste lijke grens aan een intensief luchtbombarde ment kunnen worden blootgesteld. Als tegen weer kan Duitschland niet meer doen dan bommen werpen op de Russische steppen. In een betoog daarover zou gezegd zijn, dat de voorbesprekingen tusschen de generale staven van Frankrijk, Tsjechoslowakije en Rusland de kans op bedreiging uit de lucht hebben vergroot. Hij heeft verder vernomen, dat de marine-afdeeling der Rijksweer een vloot van 400.000 ton (mogelijk te vermin deren tot 250.000) zal eischen met gelijke tonnenmaat in vrachtschepen met Frankrijk. Het grondbeginsel van Hitiers politiek zou rusten op de sterke bewapening van Rusland. Hitier zou met speciale stafkaarten van Europa hebben aangetoond de hoegrootheid en de strategische beteekenis van de weer machten van Duitschlands naburen. Een Russisch leger van 960.000 man en de grootste luchtmacht in de wereld zijn een te groote bedreiging dan dat Duitschland een Oostelijk veiligheidspact zou kunnen goed keuren. Zijn toetreding daartoe hangt af van wapenvermindering door Rusland. Rus land behoorde volgens Hitier zijn macht te splitsen in niet meer dan 500.000 man in het Westen en de rest in het Oosten. Verder zou Hitier hereeniging met Oost-Pruisen door opheffing van den Poolschen Korridor heb ben geëischt, met een verklaring dat de hui dige Oostgrens van Duitschland niet perma nent is; verder verandering van de grens lijn met Tsjechoslowakije, waardoor 3.500.000 Duitschers weder op Duitsch grondgebied zouden komen en verder An schluss met Oostenrijk in economischen zin. Duitschland is bereid non-agressie-verdragen te sluiten met elk van zijn naburen mits vooraf de twistpunten zijn uit den weg ge ruimd en dan zou daarna Duitschland be reid zijn in den Volkenbond terug te keeren. Alle correspondenten zijn meer of minder van meening, dat Simon met leege handen naar Londen terugkeert en Eden met belang rijke inlichtingen naar Moskou is vertrokken Italiaansche persstemmen. In een commentaar op het resultaat van de Berlijnsche besprekingen komt de „Tribuna" tot de slotsom, dat de gedachtenwisselingen niets hebben veranderd. Een opheldering zal eerst in Stresa geschieden, waar Mussol'ni aanwezig zal zijn. De basis voor de Euro- peesche samenwerking ligt in de overeen komsten van Rome en Londen, d.w.z. in het gemeenschappelijk optreden van de regeerin gen van Engeland, Italië en Frankrijk. Het communiqué van Berlijn bevestigt het prin cipe van het nut van directe besprekingen en daaraan kan ook in het geheel niet ge twijfeld worden. Zulke besprekingen, ook wanneer het daarbij niet gaat om de ophelde ring van tegenstrijdige opvattingen, zijn in ieder geval te verkiezen boven een in directe gedachtenwisseling. Minder gereserveerd is het semi-officieele „Giornale d'Italia". Ofschoon het blad toe geeft, dat men nog geen zakelijke mededee- lingen heeft over het resultaat van de Ber lijnsche ontmoeting, zet het toch als zijn in druk in een hoofdartikel uiteen, dat dit resul taat zuiver negatief is. Zweedsche persstemmen. De Zweedsche bladen beperken zich met slechts enkele uitzonderingen tot het weer geven van den indruk, dien deDuitsch-Engel- sche besprekingen in de verschillende hoofd- steden hebben gewekt „Svenska Dagbladet spreekt over een fiasco van de Berlijnsche gedachtenwisselingen, doch plaatst hier een vraagteeken achter. „Stockholms Tidningen" schrijft, dat de deelnemers aan de besprekingen tevreden zijn. Het standpunt van de beide landen is volkomen duidelijk gemaakt. Het verloop-der onderhandelingen moet beschouwd worden als een vooruitgang. Meer dan de goede ver zekeringen, die men in Berlijn heeft gegeven beteekent de geest, waarin zij zijn voorgedra gen. De grootste moeilijkheid schijnt in het Oosten te liggen. In dit verband is het von nis in het Memelproces geen gelukkige voor bode geweest. „Dagens Nyheter" schrijft; „Berlijn heeft geen overeenstemming gegeven, de onder handelingen toonden slechts meeningsver- schillen aan". „Nya Dagligt Allehanda" verklaart, dat de Duitsche voorstellen inzake regionale nietaanvalsverdragen zonder moeite zouden kunnen worden aangenomen, wanneer men slechts het belang van den vrede voor oogen houdt. Het blad gelooft overigens, dat Enge land niet zoo heel veel gelegen is aan de ge dachte van het Oostpact. Het heeft er zich slechts toe beperkt het aan Duitschland aan te bevelen. WANTROUWEN IN BELGIE'S NIEUWE REGEERING. Voorlezing van de regeerings- verklaring Vrijdag a.s. De Msb. verneemt uit Brussel, dat de fe deratie van katholieke vereenigingen van België, na den politieken toestand besproken te hebben, het grootste voorbehoud heeft gemaakt ten aanzien van de samenstelling der nieuwe regeering en aangedrongen op het verdedigen van den franc. De socialisten van hun kant beleggen een groot partijcongres Zaterdag en Zondag, eveneens om den toestand te bespreken. De minister-president heeft medegedeeld, dat hij besloten heeft Vrijdagochtend rond tien uur in de kamer de regeeringsverkla- ring voor te lezen en om twee uur in den se naat. Onmiddellijk na de voorlezing van dit document zal met de algemeene discussie erover een aanvang worden gemaakt. Fransche persagentschappen verspreiden reeds thans de lezing, dat Frankrijk België op groote schaal financieël zou willen steu nen, als het zich zou willen verbinden, den franc op de huidige pariteit te handhaven De openbare opinie is echter van oordeel, dat Frankrijk dit doen wil, om in België prestige te redden, na het échec dat het de Belgische onderhandelaars onlangs te Pa rijs heeft laten loopen, hetgeen tot het plot seling ontslag der regeering-Theunis aan leiding heeft gegeven. Gil Robles zegt propaganda- vergaderingen af. Gil Robles heeft volgens R. O. laten mdedeelen, dat hij aan twee propaganda vergaderingen, die den 30sten en 31sten Maart in Madrid zouden plaats hebben, niet kan deelnemen. Dientengevolge heeft hij order gegeven, om beide bijeenkomsten uit te stellen. Men concludeert hieruit, dat de leider der „Accion Popular" Madrid op het oogenblik niet kan verlaten. Zijn houding schijnt erop te wijzen, dat inderdaad een ministercrisis dreigt. Zooals in ons nummer van gisteren reeds werd gemeld, schijnt een crisis onver mijdelijk, indien Lerroux zou vasthouden aan zijn meening, dat aan den leider van den socialisten opstand in Asturia, Gonza- lez Pena, die ter dood is veroordeeld, gratie moet worden verleend. Aangezien Gil Robles in de verschillende propaganda-redevoeringen, welke hij de laatste maanden f?ehouden heeft, steeds il Robles weer opnieuw met allen nadruk erop gewe zen heeft, dat de deelnemers aan ae Okto berrevolutie van 't vorig jaar met groote strengheid moeten worden gestraft, lijkt het onwaarschijnlijk, dat hij thans, nu het de betraffing van den leider der insurgenten zelf betreft, zijn eenmaal ingenomen stand punt zal wijzigen. Achteraf bezien sloegen de energieke woor den, welke de leider der Volksactie de vorige week in het Hippodroom van Granada, heeft gesproken, wellicht voor een groot Sir John Simon te Londen; wat hij met Hitier besprak. (Dag. Over zicht.) Belgische kabinet 6taat zwak. (Buitenland.) Protestbetoogingen te Berlijn tegen de te Kowno gevelde vonnis sen. (Buitenland.) Spaansche regeeringscrisis dreigt. (Buitenland.) De Comenius-herdenking te Naar- den. (Binnenland.) De heer Goedkoop Dzn. wederom naar Rusland. (Binnenland.) Landbouwer door trein vermor zeld op onbevvaakten overweg te Etten en Leur (N.-Br.) (Binnenland.) Minister hoort de vertegenwoor digers van de mijnwerkersgronden. (Binnen lan-.) Beperking van de melkproduc tie. (Land- en Tuinbouw). Onverwachte recordverbetering van Willy den Ouden op de 500 M. vrij slag. (Sport.) De gemeenteraad van Alkmaar bijeen. (Stad.) De Landbouwhoogeschool krijgt een Aula. (Van onzen reisredac- teur.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) deel op Lerroux's weifelende houding in de kwestie van de bestraffing der revolution airen. Mocht de tegenwoordige minister-presi dent, „de hand die Spanje thans leidt", blij ven weifelen, dan ligt het dus voor de hand, dat Gil Robles thans niet langer meer zal dralen om er de zijne voor in de plaats te stellen. JAPAN GEEN VOLKENBONDLID MEER. Avenol hoopt op de toekomst. In verband met het definitief uittreden van Japan uit den Volkenbond heeft de secr.- generaal van den Volkenbond Avenol aan een vertegenwoordiger van een Japansch blad een verklaring gegeven, waarin o.a wordt gezegd: „Japan heeft van dit oogen blik af noch rechten, noch verplichtingen tegenover den Volkenbond". Japans uittre ding is betreurenswaardig voor den Volken bond, die daardoor een lid verliest dat sinds de oprichting van den Bond erbij aangeslo ten was, maar „men moet het oog gericht houden op de toekomst en niet gelooven dat het nu gedaan is met de universaliteitsge- dachte van den Volkenbond". Tegenover deze verklaring legde de per manente vertegenwoordiger van China bij den Volkenbond een verklaring af, waarin hij zeide, dat hij hoopt, dat de secretaris generaal hiermede slechts de toekomstige verplichtingen en niet de reeds aangenomen verplichtingen bedoelt. De Japansche consul-generaal te Genève verklaarde aan een journalist, dat noch Ja pan het bestaan van den Volkenbond als in ternationaal orgaan en hoofdzakelijk als centraal orgaan voor humanitaire zaken, noch de Volkenbond het bestaan van Japan onopgemerkt kan laten. Derhalve kunnen ook niet alle betrekkingen tusschen Japan en den Volkenbond ophouden. Japan heeft on danks het uittreden uit den Volkenbond deel genomen aan de Ontwapeningsconferentie, aan het Internationaal Arbeidsbureau en aan de technische werkzaamheden van den Volkenbond. Deze houding zal principieel ook na 27 Maart worden aangenomen. Bo vendien zal Japan zijn medewerking aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te den Haag op de tot nu toe gevolgde wijze blijven geven. GROOTE BRAND TE NEW YORK. Verscheidene brandweerlieden zijn g'jteren gewond ten gevolge van het breken van brandbluschslangen. De brandweer was geplaatst voor de zware taak een brand te blusschen, welke was uitgebroken in de Beekmanstreet. Twee gebouwen van zes étages zijn verwoest. De vlammen vonden gretig voedsel in parfumerieën, kostbare oliën, welke in de beide gebouwen waren opgeslagen. De slangen knapten stuk voor stuk, toen het vuur op zijn hevigst was Het snel en krachtig uitstroomende water wierp verscheidene brandwachts, poli tiebeambten en journalisten tegen den grond. Een brandweerman verklaarde, dat te groote zuinigheid bij de aanschaffing van bluschmateriaal de oorzaak is van de ongelukken en ook van het feit, dat het vuur zich zoo spoedig verspreidde.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1