Groote Voorjaarsveemarkt HÊTGÊHEIMZINHIGE LflNDHÜÏS jUiMicaties binnenland r 2euil£etw PAARDENMARKT ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 29 MAART 1936 r V. Onthoudt dit: te ALKMAAR, op 17 APRIL 1935. op 24 APRIL 1935. Morfinesmokkelaars ontmaskerd. „Schoonheids-baden" jJu£i$ door het regelmatig gebruik van wggtXÊÊËSSÊ Vertakkingen in het geheele land. Uitgebreid complot in Limburg ontdekt. Reeds maanden was het den autoriteiten bekend dat in Zuid- Limburg speciaal in de mijnstreek, op groote schaal handel werd ge dreven in verdoovende middelen, als morfine, cocaïne en heroïne. Door dat de handel zich den laatsten tijd bleek te concentreeren in en om Beek, werd door de gemeente-politie een bepaald persoon in zijn gangen gevolgd. De rijksveldwachter te Hoensbroek, de heer Veraa, had eveneens een verdacht per soon uit Hoensbroek in het oog, die vermoe delijk in verbinding zou staan met den te Beek opereerenden man. Woensdagavond is de gemeentepolitie van Beek. geasristeeid door den rijksveldwachter te Hoensbroek en in samenwerking met den hoofdinspecteui van de centrale recherche der verificatie ter be strijding van den handel in verdoovende miodelen te Rotterdam er in geslaagd, den verdachte, den 38-jarigen E. C te Beek aan te houden, die een hoeveelheid van zes flesch- jes morfine vervoerde elk inhoudende 20 gram, en waarvan de handelswaarde wordt geschat op ongeveer 700. C, voorheen mijnwerker, thans sedert «enige jaren door invaliditeit tot werkloos heid gedoemd, die op zijn beurt de gangen der politie naspeurde heeft Woensdagavond buiten den waard gerekend. Hij was blijk baar weer op stap voor den verkoop van morfine, toen hij werd aangehouden. Hij heeft wellicht den geheel vreemd zijnden rijksveldwachter, die hier optrad, aangezien voor een medeplichtige en verklaarde, dat hij Jacobs heette, vermoedelijk het pseudoniem, waaronder hij bekend staat in de kringen der smokkelaars. In het donkere Bruilofssteegje, waar zich de rijksveldwacher bij hem ge voegd had, werd C. ontmaskerd door de het bijzonder in Noord- en Zuidholland. Rot terdam moet een berucht centrum in dezen handel vormen. C., van wien bekend is, dat hij geregeld relaties onderhield met de leiders dezer af faire, heeft bij zijn tweede verhoor verklaard, dat hij de morfine heeft ontvangen van een derde, wiens naam hij niet wilde noemen. Bij een nieuw ingesteld onderzoek is de gemeentepolitie gistermiddag op het spoor gekomen van een zekeren E. H te Beek, die op staanden voet gearresteerd is en een vol ledige bekenenis heeft afgelegd. C. is na zijn bekentenis op vrije voeten gesteld. H., aie zich in voorloopig arrest bevindt, heeft naar zijn verklaring de morfine betrokken van een hem onbekend persoon. Door de gemeentepolitie van Beek en de rijksveldwacht te Hoensbroek wordt het on derzoek met kracht voortgezet en men ver wacht, dat meer arrestaties daarvan binnen afzienbaren tijd het gevolg zullen zijn. Beeker politie, die zich daar verdekt had op gesteld. Hij toonde zich zeer verslagen. De verdachte uit Hoensbroek, G. de V. die ook in deze buurt verbleef, w'.st bij de ar restatie van C. te ontkomen, doch is des nachts te Hoensbroek van zijn bed gelicht. G, die op heeterdaad betrapt was hij had immers de morfine in zijn bezit, bleef aanvankelijk hardnekkig ontkennen zich te hebben bezig gehouden met den handel in verdoovende middelen. Ook in het langdurig verhoor door den hulpofficier van justitie te Beek heeft C. niets medegedeeld. De politie verrichtte uitgebreide huiszoekingen, ook in andere huizen dan in dat van C. Nadat deze Woensdagnacht opgesloten bleef in het arres tantenlokaal van net raadhuis te Beek, is de politie er gistermiddag in geslaagd hem tot een volledige bekentenis te brengen. Men heeft de zekerheid, dat bi; dezen smokkelhandel verscheidene personen be trokken zijn, een geheel complot, dat vertak kingen moet hebben in het geheele land, in DE NIEUWE MOORD TE-OSS. Nadere bijzonderheden omtrent de arrestatie van den verdachte C. In het voortgezette onderzoek inzake de moofdzaak-v. d. Pas te Oss blijkt meer en meer, dat men met de arrestatie van den 22- jarigen wielrenner J. P. C. uit Oss een goede vangst heeft gedaan. Men kan met vrij groote zekerheid aannemen, dat nog meer personen de hand in dit misdrijf hebben gehad. Men verwacht dan ook, dat spoedig nog meer ar restaties zullen volgen. Geregeld worden lieden, die iets van het drama kunnen weten op de marechausseeka zerne te Oss ontboden en in verhoor genomen Uit den aard der zaak nemen deze verhooren geruimen tijd in beslag. De verdachte J. P. C. was een intieme huis vriend van de familie v. d. Pas. Volgens in gewijden zou hij een ongeoorloofde verhou ding hebben gehad met de echtgenoote van den vermoorden herbergier. Den avond voor den moord is er ten huize van v. d. Pas een feestje gehouden ter viering van den 30sten verjaardag van den heer des huizes. Aan dit feest hebben verscheidene vrienden van het echtpaar v. d. Pas deelgenomen, onder wie ook C. V. d. Pas heeft na afloop van het feest zijn woning verlaten en is daar niet teruggekeerd. Den volgenden morgen vond men zijn lijk op het afgelegen weiland nabij de Gement te Berghem. Onmiddellijk werd C., die bij de politie niet te gunstig bekend stond, aange houden. Hij bleef evenwel halsstarrig ontken nen iets met de zaak uitstaande te hebben. Daar getuigenverklaringen nagenoeg geheel ontbraken was de politie genoodzaakt C. in vrijheid te stellen. Thans heeft de politie de beschikking ge kregen over verschillende getuigenverklarin gen, welke van groote waarde blijken te zijn en die de onmiddellijke arrestatie van C. ten gevolge hebben gehad. De verdachte, die in de marechausseekazer ne is opgesloten, zal niet eerder naar 's-Her- togenbosch worden overgebracht dan in het begin van de volgende week in verband met de verdere verhooren van getuigen. Zooals men zich zal herinneren is de naam van den verdachte reeds in verschillende mis drijven genoemd, o.a. den overval te Deurne. Korten tijd geleden heeft hij voor de recht bank te Roermond voor dit feit terechtgestaan ges :<X; -V"8 1' I 'J&' jt uit het Engelsch van Hugh Walpole •o J. B. Prietsley, door H. A. C. S. 53) 20 Jermyn Street. Beste Bob, Ik heb juist je langen brief gekregen, die je ongeluk beschrijft. Ik kan je niet vertel- len, hoe het mij eerst ontstelde, maar toen overwoog ik, dat je nu veilig in bed ligt, met ongeveer vijfhonderd menschen om je te be waken, en, bovenal, Marjorie om je koest te «ouden. De werkelijkheid van jouw avontuur deed u® onwerkelijkheid van het mijne helder uitkomen. Jij bent reëel neergetuimeld en hebt je enkel gebroken; ik heb jacht ge maakt op Radcliffiaansche geesten in moder ne kleeding. Het amuseert mij een beetje om bespiege lingen te maken, hoe het geweest zou zijn nis het Mulligan geweest was, die van de h®rghelling naar beneden was gevallen en ik degene, die hem gevonden had. Hij zou een zeer beminnelijk menschelijk wezen ge weest zijn, daar twijfel ik niet aan, in ieder geval, totdat mrs. Masham's dienstmeisje zijn morgenthee bracht; dan zou ik hem niet vertrouwd hebben. Maar onze twee zoo te gengestelde werelden hebben ergens een ver bindingspunt en ik vermoed, dat de oude Rossett en zijn huis de gemeenschappelijke basis zijn. Zal ik spoedig terugkeeren tot mijn normale prae-Jean-manier van zien, en niet langer menschen als boomen zien wandelen? Ik heb een zekere overtuiging, dat ik het zal. Ik houd meer van Jean, elke minuut van den dag, maar nu zij mijn ka meraad is, beide met lichaam en ziel, ver zwakt 't fantastische van een geheime ver volging en alle andere fantasieën verzwak ken tegelijkertijd. Vanmorgen worden Mulli gan en zijn „lever mij het meisje uit" tot de grauwe alledaagschheid van een gewoon politie-geval. Ik wensch er, zoo spoedig ik kan, uit te komen, ergens naar buiten te gaan en een begin te maken met het schilde ren van Jean. Na een week buiten, zal ik twijfelen aan Mulligan's werkelijke bestaan. Om een oogenblik terug te komen op jouw brief: ik kan je niet vertellen hoe blij ik ben dat jij en Marjorie weer dichtbij elkaar bent, dich ter dan jullie ooit bij elkaar geweest bent. Natuurlijk wist ik, dat het zoo moest wor den, al dezen tijd heb ik voor jou gewenscht, dat je gelukkig zoudt zijn, en tusschen de regels van je brieven je groote verdriet gele zen. Zijn medeverdachte was de beruchte Osse- naar P. de B. Ofschoon de politie overtuigd was, dat hier de beide schuldigen terecht stonden, moesten beiden op grond van tegen strijdige getuigenverklaringen worden vrij gesproken. De arrestatie van C. heeft te Oss groote beroering gewekt, te meer daar hij in zekere kringen een groote populariteit als wielren ner geniet. Dit laatste is wel heel sterk naar voren gekomen door het feit, dat, toen C. on langs uit de strafgevangenis te Roermond werd ontslagen en te Oss aankwam, een dich te menschenmenigte hem aan het station op wachtte en hem met luid gejuich begroette. C. wordt nog van meer misdrijven ver dacht. Het onderzoek in deze zaak wordt inten sief voortgezet. OPOE TJADEN 106 JAAR. Vandaag viert mej. Tjaden-Postma te Gro ningen haar lOóden verjaardag. Evenals dat do laatste jaren op 29 Maart steeds liet geval was, was het st-aatje door de buurtbewoners feeste lijk versierd; er was een zanghulde en tal van firma's en particulieren had Jen het oudje bloemen gestuurd. De commissaris van de koningin in de provincie Groningen en de burge meester van Groningen brachten Opoe Tjaden een persoonlijk bezoek en lieten hun gelukwenschen vergezeld gaan van bioemen. Van heinde en ver o.m. uit Noord- Frankrijk waren schriftelijke geluk- w-nschen binnen gekomen. Hedenavond za'. door de jubilaresse voor de micro foon eenige woorden worden gesproken. ARBEID VOOR WERKLOOZE INTELLECTUEELEN. Het nationaal comité besluit tot ontbinding. Het Nationaal Comité voor Arbeid aan Werklooze Intellectueelen, Koningskade 22 te Den Haag, maakt bekend, dat de tegen zijn werkzaamheid reeds geruimen tijd ingezette actie, niettegenstaande de herhaalde ernstige pogingen zijnerzijds om die actie te overwin nen en tot een bevredigende oplossing te ko men, thans zoodanig is toegenomen, dat de voortzetting van zijn arbeid onmogelijk bleek en tot ontbinding moest worden besloten. Het Comité herdenkt met groote dankbaar heid de offervaardigheid, Welke van particu liere zijde voor het beoogde doel is betoond. Het batig saldo zal zooveel mogelijk in over eenstemming met dit doel worden aange wend; hierover zullen nader berichten vol gen. PROF. DR. SYMONS. t Oud-hoogleeraar aan de Gro- ningsche Universiteit. Op ruim 81-jarigen leeftijd is in het Dia- conessenziekenhuis te Groningen overleden prof. dr. B. Symons, oud-hoogleeraar in de Hoog-Duitsche taal en letterkunde aan de Groningsche Universiteit. Prof Symons was op 18 Novemer 1853 te Rotterdam geboren. Hij studeerde te Leipzig en na zijn terugkeer in ons land werd hij leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Maar in mijn zelfzucht bedenk ik, dat ik dankbaar over dat verdriet moet zijn, om dat, was jij gelukkig geweest, dan zou je niet aan mij geschreven hebben. Nu, dat je weer met Marjorie bent, is jouw brieven schrijven voorbij. Ik zal ze missen, meer dan je weet. Nu, de jonge nachtclub-dame, die mij be- tooverend vindt, is voor de thee bij mij ge weest. Zonder chaperone bovendien. Haar naam is Dora Mellin. Zij kwam, heelemaa' zonder verlegenheid, even onverstoorbaar als altijd en heel onopzichtig gekleed met een snoer valsche parels en een zwart zijden japon. Zij zei (nadat ze ontdekt had, dat ik geen cocktails had), dat zij liever whisky dan thee had, dus kreeg zij whisky. Toen zat zij daar, volmaakt fatsoenlijk, alsof zij be hoorde tot een van de goede oude families uit de provincie en keek mij aan met een on gesluierde plechtigheid. Ik kwam ineens tot het punt in kwestie. ,Als je werkelijk een vriend van mij bent zei ik, „wensch ik. dat je mij aiies vertelt, wat je weet van clen jongen Rossett en van Mulligan". Zij was teleurgesteld. Zij had behoefte mij van haarzelf te vertellen, van haar eersten man en hoe hij haar geslagen had. 't Vreemde aan hem was", merkte zij op, „dat hij alleen fatsoenlijk tegen mij was als hij dronken was en hij was meestentijds maMg" Hij was een kleine man met bakkebaarden. Sneek. Sinds 1878 was hij privaat-docent in de Hoog-Duitsche en Engelsche taal en let terkunde aan de Universiteit te Groningen en op 28 Maart 1881 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de Duitsche taal en letter kunde. Op 1 September 1924 trad hij als zoodanig af en werd opgevolgd door prof. dr. J. M. N. Kapteyn. DE BRAND TE HOOGE ZWALUWE. Door de dienstbode gesticht. Het onderzoek naar de oorzaak van den Maandagmiddag plaats gehad hebbenden grooten boerderijbrand in de Heikant te Hooge Zwaluwe, waarbij twintig stuks vee in de vlammen zijn omgekomen, is thans ge ëindigd. De 18-jarige dienstbode A. J. de B. heeft tegenover de rijks- en gemeentepolitie bekend aen brand gesticht te hebben. Zij is voor den officier van justitie te Bre da geleid en in het Huis van Bewaring al daar ingesloten. SCHOOL TE VELP GESLOTEN. Wegens het heerschen van mazelen onder de schooljeugd is de bijz. lagere school te Velp (N.Br.) gesloten. HET CONFLICT IN DE MIJN INDUSTRIE. De voorgestelde nieuwe opschor ting van de aangekondigde loonsverlaging. Naar aanleiding vatf een mededeeling van den minister van sociale zaken, in verband met het door de regeering ingestelde onder zoek naar de mogelijkheid van een tijdelijke regeerings-bijdrage aan het Algemeen Mijn werkersfonds, heeft gistermiddag in het ge bouw van de Tweede Kamer een conferentie plaats gehad van den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse. met de partijen die betrokken zijn bij het dreigend conflict bij de particu liere mijnen. In genoemde mededeeling heeft de minister verklaard, dat het desbetreffende onderzoek nog niet geëindigd is. In verband daarmede heeft de rijksbemid delaar voorgesteld, de aangekondigde loons verlaging ten tweeden male gedurende een maand op te schorten. Beide partijen hadden aanvankelijk tegen dit voorstel groote bezwaren, doch ten slotte besloot men het nader in de verschillende in stanties te bespreken, zdodat binnen zeer kor ten tijd hierover een beslissing zal worden genomen. Zoodra de beslissing van de regeering zal zijn gevallen, hetgeen in den loop van April verwacht wordt, zal de rijksbemiddelaar de onderhandelingen met partijen voortzetten. DE N.S.B.-LANDDAG TE AMSTERDAM. Mededeelingen in een pers conferentie. De heer Jac. de Vries, organisator van den derden landdag van de N.S.B., heeft gisteren in een persconferentie medegedeeld, dat Za terdag a s. 16 extra-treinen met negen aan sluitende treinen te Amsterdam aan het Cen traal Station, het Weesperpoortstation en het Muiderpoor-station zullen aankomen. De landdag wordt in tweeën gesplitst, in welk verband Maandag a.s. voor de Amsterdam- sche leden met introduce's het programma zal worden herhaald. Dit is een gevolg van de beslissing der brandweer, die bezwaar had, dat meer dan 16.000 personen tot het RA I-gebouw zouden worden toegelaten. Zoo als bekend heeft de burgemeester verboden, dat een optocht wordt samengesteld, terwijl geen vlaggen, ook niet in opgerolden staat of distinctieven, mogen worden meegedragen. De heer de Vries, die dit verbod in herin nering bracht, voegde hieraan toe, dat op last van den burgemeester de deelnemers aan den landdag zich in gesloten colonnes en in marschtempo naar het RAl-gebouw mochten begeven. Er wordt in dit verband in rijen van vier gemarcheerd. Hij was „iets in de City". Wanneer hij wer kelijk erg nuchter was, ontblootte hij haar rug, bond haar aan een stijl van het bed en sloeg haar. Hij was klaarblijkelijk een godsdienstig mensch. „Geloof jij, dat er een God is, als hij zoo deed?" vroeg ze mij. Ik antwoordde, dat het woord God zooveel verschillende dingen kon beteekenen. „Het beteekende voor hem maar één ding", antwoordde zij. „Wanneer hij extra-gemeen geweest was, zag hij God zoo duidelijk als iets. God moedigde hem aan tot al de allergemeenste dingen, die hij deed" Toen verdween gelukkig de kleine man uit de City met de bakkebaarden, u t ik gezicht, en sprong zij regelrecht over op Mulligan. Zij wist niet precies welke de re laties tusschen hem en Rossett waren, maar zij wist, dat de domme jonge gek een paar handteekeningen had nagemaakt iets, dat met automobielen te maken had, veronderstelde zij. „Waarvoor wensch je den jongen te red den?" vroeg ze mij. „Hij werd geboren als een rotvent, hij zal altijd een rotvent blij ven. Hij is beter op zijn plaats in de ge vangenis". Ik kwam ineens met de kwestie op tje proppen. Ik was verliefd op zijn zuster. Het was voor haar dat ik dit deed Zij zuchtte, knipte de asch van haar si- aret in het vuur, stond op, en keek uit door et raam naar de schoorsteenen. Toen keer- Aan het Muiderpoortstation zullen te 3.45 uur 2.000 deelnemers aankomen. Deze worden bij het Weesperpoortstation ver- eenigd met de 4.000 deelnemers, welke daar arriveeren, waarna gezamenlijk onder poli- tiegeleide wordt opgetrokken naar d*. Ferdi- nand Bolstraat. Te vier uur geschiedt zulks eveneens met de 10.000 deelnemers, welke aan het Cen traal Station aankomen. Tegen zes uur zal hvt R Al-gebouw worden bereikt, waar in de groote zaal 12.000 en in de kleine zaal 4 000 stoelen, alle door lappen ontwrikbaar ver bonden, geplaatst zijn. De bedoeling is, dat iedere trein als een eenheid wordt beschouwd, volgens welke de verdeeling over beide zalen geschieden zal. In het midden van de met twee rijen vlag gen versierde groote zaal, is een groot podium opgesteld, waarboven zich een z.g. commandabrug verheft, van welke verheven plaats de zaalleider en de propagandaleider toezicht uitoefenen over de geheele'gang van zaken. De geluidsverzorging geschiedt onder auspiciën van den geluidsdienst der N.S B., waarbij gebruik wordt gemaakt van de mo derne aparatuur van Telefunken. In de groote zaal zijn negen, in de kleine vier paddestoelluidsprekers opgesteld, welke de gelijkmatige geluidsweergave in beide zalen mogelijk maken. Het programma van den landdag begint te zes uur. Vóór de pauze treden als sprekers op de heeren B. F. R. van Oppenraay uit Nijmegen, ds. G. Hofstede uit Blokzijl en F. E. Farwerck uit Amsterdam. Na de pauze, die van 19.20 uur tot 20 40 uur duurt, volgt een défilé van alle kring standaards en W.O. Vaandels voor den al gemeen leider, daarna houdt de heer Mus- sert een rede, die ongeveer een uur in beslag zal nemen. Te 22 uur volgt de sluiting, waarna de eerste trein te 11 uur van het Centraal-station vertrekt. De kosten van den landdag zoo besloot de heer De Vries zijn mededeelingen zal uit de opbrengst der plaatsen worden be streden. VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Chauffeur gestoken. In de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam heeft een 27-jarige chauffeur twist gekre gen met twee burgers, waarbij het tot een vechtpartij is gekomen. Een van de vechten den, een harmonicaspeler, schijnt gebruik te hebben gemaakt van een knipmes; de chauf feur voelde tenminste opeens een hevige pijn in de linkerzijde. Bij onderzoek bleek dat hem daar een bloedende steekwonde was toege bracht. Het slachtoffer is naar het Binnen gasthuis vervoerd doch kon zich kort daar na naar huis begeven. De harmonicaspeler is na zijn daad ge vlucht; zijn naam is echter bij de politie be kend. JOHAN FABRICIUS IN INDIE. Johan Fabricius, die, naar men weet te Bandoeng is geboren en daar onlangs een le zing heeft gehouden, werkt, naar v.ij in het Bat. Nbld. lezen, aan een boek over Indië, dat 9peciaal over den Indo zal handelen. TWEE JONGENS ONTVLUCHT. Uit een observatiehuis. Uit het observatiehuis aan den Verlengden Oosterweg te Groningen zijn gisteren twee jongens van 17 en 15 jaar ontvlucht. De politie doet nasporingen. EEN SONJA HENIE TULP. „Zeg het met bloemen De directie van de Sportfondsen-Ijsbaan heeft gisteren met de Noorsche kunstrijd ster Sonja Henie een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Flora" te Heemstede, waar na de bloemkweekerij van de firma Tuber- gen werd bezichtigd. Daar vroeg deze firma aan Sonja Heijie verlof, een nieuw zaailing tulp naar de Noorsche te mogen noemen, wat vol vreugde werd toegestaan, zoodat de Tulipa forsteriana in het vervolg Sonja Henie Tulp zal heeten. de zij zich om, haar hand op haar heup en ï.aar mij kijkend, zei ze: „Jij bent van het goede soort. Natuurlijk had ik niet de min ste kans bij een kerel als jij bent. Maar het kan mij nu niet schelen. Ik heb jarenlang me van niets iets aangetrokken. Ik zou be ter dadelijk met den jongen Rossett kunnen trouwen dan heelemaal niet. Hij geeft mij 'n moederlijk gevoel en hij zou mij niet slaan. Ik zou hem over mijn knie nemen en een klets geven als hij net probeerde". Zij keek de kamer door. ,,'t Is rustig" zei ze. „Verduiveld" rustig. En jij bent ook rus tig. 't Is alsof je met watjes in je ooren leeft. Ik zou er binnen een week ziek van zijn Maar ik houd van je gezicht. Geef mij een kus". Ik gaf haar een kus en zelfs twee. Zij was er niet méér door aangedaan dan door iets anders. Zij zuchtte weer, poederde haar neus, terwijl zij zich naar mij omdraaide; „Als Mulligan niet wil luisteren, vraag hem dan of hij zich herinnert Lester Road 39. En als hij daar niet naar luistert, her inner hem dan aan mrs. Bradley in de Four in-Hand-Pub. Als hij nog meer dan dat wenscht, zeg dan, dat je Ted Roscoe's adres hebt en als dat zijn opgewondenheid niet af koelt, kom dan naar mij toe". Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9