DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De huidige situatie in België. Eden heeft succes. No. 77 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag I April 1935 137e Jaargong DageUiksch Ovetiuht De rol van koning Leopold op het socialistisch congres besproken. De Belga thans 25 cent. 3buitenland HET HUWELIJK VAN GORING. Bepaald op 10 April. Wai vandaag de aandacht trekt... ^Binnenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Van hedenmorgen 9 uur af is de Belgische frank weer gestabiliseerd. Gisterochtend heeft de ministerraad, die om elf uur bijeenkwam, besloten, dat de frank voortaan vijf centen goud waard zal zijn: er wordt 28 pCt. van de vroegere waarde gede valueerd. Tegelijkertijd is besloten een egalisatiefonds te vormen. Een der ministers, die 's middags op het socialistisch partijcongres aanwezig was, heeft in een interruptie medegedeeld, dat dit fonds zal aanvangen met een werkbedrag van anderhalf milliard. Tegelijkertijd heeft de ministerraad beraad slaagd over de middelen, die zullen dienen aangewend te worden tegen de al te snelle stijging der prijzen in den kleinhandel. Er is overleg gepleegd met een aantal leiders van groote winkelbedrijven en coöperaties. Die besprekingen zullen in de eerstvolgende da gen worden voortgezet. Van het welslagen van die actie tegen de duurte zal tenslotte het lot van het heele ka binet-van Zeeland beslissend zijn. Zaterdag leek het wel of niemand nog eenig vertrou wen had. Het was een panische vlucht in de goederenwaardemen wilde zijn geld, zijn slechte geld maar zoo vlug mogelijk van de hand doen en er zoo spoedig moge'ijk dingen voor koopen, die men toch noodig had of meende noodig te hebben. Of waarvan men in ieder geval kon aannemen, dat later wel iemand er meer voor zou willen betalen. Zoo schijnen er te Brussel heel wat niet meer ver trouwde Belga's in parfumeriën omgezet te zijn. Sommige zaken schijnen bijna letterlijk leeggekocht te zijn. „Nu merken wij wel, dat er nog geld is", zegt ons, met een gelukkigen glimlach, een winkelier, die Zaterdag 'n grooten dag heeft gehad. Een grootsche stri'd. Er zijn andere moeilijkheden. Dat het den grootsche en moeilijke strijd wordt, zal ove rigens wel niemand tegenspreken. Er is ook geen gebrek aan een zekere dramatiek, wij zouden haast zeggen aan zekere theatrale ef fecten. Toen van Zeeland Zaterdagavond na afloop van de senaatszitting den grooten mo numentalen trap naar de vestibu'e afdaalde, omstuwd door zijn medeministers en door een aantal bewonderaars, zullen er velen ge weest zijn, die even den adem der groote historische gebeurtenissen voelden. Achter den minister liep Pater Rutten in zijn breede monnikspij, hij, de geestelijke vader van de zeer „solidaristische" regeeringspolitick. Be neden werden de ministers nog door eenige wachtende dames en heeren geluk gewenscht met hun groote meerderheid. Uit den minis- tersgroep hoorden wij de woorden: Mais a été difficile, vous savez. (Maar 't is moeilijk geweest hoor!) De grootste moeilijkheden zullen nog ko men. Men heeft er een voormaat van gehad op het socialistische partijcongres. De jonge ren in de partij blijken heelemaal niets te voe len voor de nieuwe regeeringscombinatie. De nnksche oppositie, die onder leiding stond van den thans minister geworden agitator Spaak, nog minder. Spaak heeft Zondagmid dag het congres toegesproken. Het was een warme, bloemrijke rede, die langdurig werd toegejuicht door de congres'eden, waarvan de meerderheid natuurlijk uit partijfunction- narissen bestond. Maar toen hij in zijn vlam mende peroratie de vraag stelde of de jonge- ren dan niet zouden volgen op den nieuwen weg, toen klonk er een snijdend, kort, koud, "een! Er is een moreel element in dit alles. Jarenlang is Spaak de leider geweest van den groep der „Action socialiste", die voor het integrale socialisme opkwam. Thans is hij door dien groep verloochend, nadat hij zelf plotseling de groote profeet is geworden van het opportunistische realisme. Dit zal ongetwijfeld heel wat wrijving brengen in de socialistische parij. Ook tal van sprekers op het congres, die de nieuwe rich- ting toch wel goedkeurden, hebben hun vrees wjor pijnlijke te'eurstellingen niet verborgen. De socialistische Kamerleden en senatoren hebben, zooals gemeld, uit partijdiscipline al len voor het regeeringsprogram en de vol machten gestemd. Maar velen hebben het ge daan als het ware tegen beter weten in en niettegenstaande zeer veel twijfel. Een angstwekkende rekening. Mathieu, het talentvolle Kamerlid voor Nijvel, heeft het standpunt van de Kamerle den verdedigd. Nu de toestand eenmaal is, zooals hij is, willen wij de socialistische mi nisters niet in den steek laten, zoo zeide hij. maar de waarheid moet bekend worden! Hoe zit het met de monetaire politiek en met de financieele politiek? Er is veel geld noodig om ons werkverschaffingsplan door te voeren Men zal dat geld krijgen, zoo heet het, door revalorisatie van het goud. Eerst wordt de waarde van den frank verminderd. Dan bere kent men de waarde van het goud in aldus gedevalueerde franken en de winst, welke men aldus maakt, isgevonden geld voor de werkverschaffing. Ik ben niet zoo optimis tisch, zeide Mathieu. Die zoogenaamde winst tengevolge van de devaluatie zal ongeveer 4.5 milliard bedragen. Daarover kunnen wij echter niet vrij beschikken! Er moet in de eerste plaats 1.5 milliard af voor het egali satiefonds ter handhaving van den nieuwen goudkoers. Er moet al direct 1.4 milliard af voor de terugbetaling van het crediet der Bank Men- delsohn van Amsterdam. Er moet een fonds gevormd worden voor den steun aan den koers der obligaties. Er zullen, tengevolge van de prijsstijging, allerlei salarissen en pensioenen moeten ver hoogd worden. En men heeft vermindering der belastingen in uitzicht geseld, wat ook noodig zal zijn om de werk'oosheid afdoende te kunnen be strijden. En tenslotte, men heeft de bankiers en spaarders beloofd, dat men de deposito's zal waarborgen. Meer nog: men heeft de onmid dellijke terugbetaling beloofd. Niemand weet wat dit beteekent en hoeveel honderden mil- lioenen daarmee gemoeid zijn. Wat zal er overschieten van ons program van arbeidsverschaffing? De rekening scheen indruk te maken. Toen Spaak daarna echter op triomfanlelijken toon uitriep, dat deze regeering de eerste is, die met een groote tegoed aanvangt en het noo- dige ge'd zal hebben voor haar sociale wer ken, viel dit blijkbaar toch nog meer in den smaak van het congrespubliek. Spaak voegde er overigens wel aan toe, dat de berekening van Mathieu wel ernstig was, maar dat de ministers daar al over nagedacht hadden. Wat het resultaat van dit nadenken geweest was, werd echter niet medegedeeld. De motie van vertrouwen in de leiding van het bestuur en dus ook in de samenwerking met van Zeeland, is met groote meerderheid goedgekeurd. Dit zal trouwens niet verhin deren, dat de linksche oppositie veel koren op haar molen kTijgt en het zal evenmin de be staande moeilijkheden oplossen. De sobere, zakelijke rede van den mijnwerkersleider De- lattre, die thans minister van sociale aange legenheden is, heeft ons ook nog laten zien, dat er wel spoedig allerlei sociale moeilijkhe den zullen komen. Delattre wil in alle bedrij ven paritaire commissies en zoo spoedig mo gelijk collectieve arbeidscontracten Waar de patroons niet willen meewerken, zal de regee ring een handje helen. Overigens w^ hij zelf ten volle overtuigd van de moeilijkheden, vooral nu het toch wel niet zal kunnen uit blijven, dat het leven iets duurder wordt Een gevaar? Met spanning zal men de verdere ontwik keling van het Belgische experiment volgen. Wij willen intusschen nog even wijzen op wat blijkbaar een zeer belangrijk element is geweest bij de formatie van dit kabinet. Er is reeds eerder gesproken over den invloed van koning Leopold. Op het socialistische congres nu hebben verschillende sprekers te genstanders zoowel als voorstan ders van de nieuwe coalitie uit drukkelijk beweerd, dat de koning of het hof echte dictatuursplannen zou hebben gehad. De oppositie van links in de partij beweer de, dat de leiders waren teruggeschrikt voor een fascisme, dat slechts in schijn bestond. Spaak van zijn kant voerde daartegen aan, dat het fascistische gevaar integendeel zeer dreigend was en dat de koning overigens den licht zou gehad hebben zelf voor de regee ring van het land te zorgen, wanneer de partijen niet meer in staat zouden blijken te zijn zelf voor het noodzakelijke gezag te zor gen. Is de spanning inderdaad zoo groot ge weest? Spaak beweerde, dat België, zonder de Vlaamsch-Waalsche tegenstelling, thans reeds fascistisch zou zijn. Wij zagen Vander- velde toen even sceptisch glimlachen en zijn buurman iets in het oor fluisteren. Vond hij die bewering van den jongen minister toch wel wat overdreven? Dat de koning een belangrijke rol heeft gespeeld, staat in ieder geval vast. Persoon lijke sympathie van den jongen vorst voor van Zeeland zal daarbij ook wel een woordje hebben meegesproken. Het zijn reeds oude relaties: een dochtertje van van Zeeland krijgt les op het prinselijke schooltje in het paleis. Overigens waren 's konings sympa thieën voor een politiek, die op de arbeiders steunde, ook sinds lang bekend. Maar nu dat alles zoo in 't openbaar besproken wordt, dreigt de onschendbaarheid van de Kroon toch wel een beetje in 't gedrang te komen. Tenslotte wijzen wij nog op een enkel punt uit het regeeringsprogram, dat minister De lattre terecht zeer belangrijk noemde: de liquidatie van niet meer leefbare bedrijven, welke „die dingen zullen maken, die wij niet langer in het.buitenland zullen koopen". Devaluatie, „Planwirtschaft" en blijkbaar ook een beetje autarkie. Geen staat wordt uitgesloten. Na do lunch, die Litwinof Zaterdag aan Eden heeft aangeboden en waarbij ook Stalin en Molctow aanzaten, heeft Zondag de Britsche ambassadeur te Moskou ter eere van Eden een receptie gehouden, die oa. bezocht werd door Litwinof, den commissaris voor den buitenlandschen handel Rosengolz. den Volkscommissaris van Oorolg, Woro6ji- low, den Volkscommissaris van Onder wijs, Boebnow, den chef van den gene- ralen staf Jegorow, leden van het diplo matieke corps en vertegenwoordigers ve1- kunst en wetenschap. Zondagmid dag bezocht Eden verder in gezelschap van djn Brtschen milpp.i'-en attaché de vliegtuigenfabriek Gorboenow en den Moskouschen Ondergrond. Gisteravond is het officieele commu niqué, na afloop de. besprekingen, uit gegeven, waarn wordt medegedeeld, dat de besprekingen zijn gevoerd over de voornaamste elementen van den huidi- gen internationalen toestand hierbij in begrepen het voorgestelde Oostpact en andere kwestie*, welke vermeld werden ii. het Britsch-Kransche communiqué van 3 Februari j.t. Bovendien werd ge sproken over de ontwikkeling en ver betering van de Britsch-Bussische be trekkingen. Tijdens de bespreklöged, welke van het begin tot het einde in een atmosfeer van welwillendheid en openhartigheid werden gevoerd, stelde Eden Litwinof op de hoogte van de besprekingen, die de Britsche ministers hebber gevoerd met den Duitschen rijkskanselier. Men was het er over eens, dat deze besprekingen hebben bijgedragen tot het ophelderen van den Europeeschen toestand. Eden, Stalin, Molotow en Lit winof waren van oordeel, dat hei in verband nvd den huidi- gen internatior Jen toestand meer dan ooit noodzakelijk is, alle krachten in te spannen cm een systeem van collectieve veiligheid in Europa te schep pen overeenkomstig de princi pes van den Volkenbond. Het communiqué deelt vervolgens me de dat de Sovjet-Russische staatslieden onderstreept hebben, dat een dergelijk voorgesteld pact van wederkeerigen bij stand niet bedoeld is als een poging om eenigen staat uit te sluiten. Het toetre den van Polen en Duitschland zal met pen armen worden ontvangen Vervolgens verklaart het communi qué, dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de belangen van Engeland en de Sovjet-Unie, op welk punt der inter nationale politiek ook, en derhalve zijn Eden en de Russische staatslieden van maening, dat de vriendschappe'ijke sa menwerking tusschen Rusland en Groot- Brittannië van de grootste beteekenis is voor de ontwikkeling van de internatio nale pogingen tot het handhaven van vrede en veiligheid. „EIERWEEK" TE BERLIJN. 14000 kinderen zoeken eieren. De „eierweek" te Berlijn, welke bedoeld is als een propaganda-actie voor het gebruik van eieren, is gisteren op origineele wijze in geluid met eieren zoeken voor kinderen uit arme gezinnen. In 30 Berlijnsche plantsoenen en parken hebben van 11 tot 1 uur ongeveer 14.000 kinderen naar 72 000 bontgekleurde, onder struiken en planten verstopte eieren gezocht. Het kinderfeest was door leden van de nationaal-socialistische vrouwenorganisa tie en van het Roode Kruis georganiseerd, terwijl S.A.-mannen de parken hadden afge zet. Nadat het eierenzoeken was afgeloopen, werden vermakelijke wedstrijden gehouden en spelletjes gedaan, waarbij prijzen, eveneens in den vorm van hardgekookte eieren, wer den uitgereikt. Bij het naar huis gaan kre gen de kleintjes nog als verrassing een groo ten witten luchtballon, waarop het motto van den dag was gedrukt: „Moeder, de eier- tijd is aangebroken". Men verwacht in betrokken kringen en in het ministerie voor Volksvoeding van deze eier-campagne een gunstig resultaat met be trekking tot het verbruik van eieren. Het huwelijk van den Duitschen minister president Göring van Pruisen en de actrice Emmy Sonneniann zal niet worden gesloten op 12, maar op 10 April. Bij de ceremonie voor den burgerlijken stand zullen Hitier en rijksminister Kerrl als getuige optreden, nadat een begroetings toespraak zal zijn gehouden door den staats- commissaris voor Berlijn, dr. Lippert. De Oberburgemeister zal net huwelijk in het raadhuis voltrekken. De kerkelijke inzegening zal geschieden in den Dom te Berlijn door den rijksbisschop. ORKAAN WOEDT BOVEN ITALIË. Vele visschers worden vermist. Boven Noord- en Midden-Italië heeft in den afgelooen nacht een felle storm gewoed, welke aanzienlijke verwoestingen aanrichtte en tengevolge waarvan enkele personen om het leven zijn gekomen. Talrijke huizen zijn ingestort en telegraaf- en telefoon leidingen vernield. Alleen te Bassano wordt de materieele schade op een millioen lire geschat. Aan de kust werden talrijke schepen door den storm gegrepen, waardoor eenige zijn vergaan. Het aantal dooden is nog niet bekend, talrijke visschers worden nog vermist. Te Milaan werd een man door een gebro ken hoogspannigdraad van het electriciteits- net getroffen en gedood. NA DEN GRIEKSCHEN OPSTAND. Geen doodvonnissen. De krijgsraad te Athene heeft Zater dagavond uitspraak gedaan in het pro ces tegen de vervolgde opstandelingen. Do doodstraf werd tegen niemand uit» gesproken De hoofddalers en de voor naamste leiders werden veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraffen. Twee be daagden werden vrijgesproken. DE AFFAIRE-JACOB. Zal zijn uitlevering worden ge vraagd? De Zwitsersche Bondsraad heeft den ge zant te Berlijn opdracht gegeven, bij de rijks- regeering stappen te doen in verband met de affaire van aen pacifistischen journalist Ja- cob, die onlangs naar Duischland ont voerd is De Parijsche „Intransigeant" meent zelfs te weten, dat Zwitserland officieel de uitleve ring van Jacob zal eischen. KONING VAN SIAM BLIJFT IN LAUSANNE. Voorloopig nog twee jaar. De Siamecsche Wetgevende Vergadering te Bangkok heeft er haar goedkeuring aan gehecht, dat de jonge koning van Siam nog twee jaar, of, indien zijn gezondheid dit noo dig maakt, nog langer te Lausanne verblijft. RATTENPLAAG IN ANGOLA. Groote verwoestingen op koffie plantages aangericht. Nadat te Angelo (Portugeesch West- Afrika) onlangs een sprinkhanenplaag heeft gewoed, waardoor vrijwel de ge heele oogst is vernield, wordt het land thans geteisterd door een rattenplaag, zooals in jaren niet in West-Afrika is voorgekomen. Millioenen zwarte ratten hebben op de koffieplantages enorme verwoestingen aangericht en de plaatselijke autoritei ten hebben zich genoodzaakt gezien, zich voor hulp tot de centrale regeering te wenden. De ratten vormen een nog veel groo- tere plaag dan de sprinkhanen, daar zij niet alleen den oogst vernielen, doch tevens den grond voor verscheidene ja ren ongeschikt voor bebouwing maken. HAUPTMANN MOET 25.000 DOLLAR BETALEN. Aan zijn advocaat Reilly. De eerste verdediger van Bruno Haupt- mann in het Lindbergh-proces, mr. Reilly, heeft zijn cliënt, die zich thans in de gevan genis te Trenton in de cel der ter dood ver oordeelden bevindt in afwachting van de be handeling van zijn zaak in hooger beroep, gisteren n rekening aangeboden ten bedrage van 25.000. Reilly overhandigde»hem persoonlijk zijn nota, waarop Hauptmann betoogde, dat hij zonder middelen was. Reilly nam hiermede geen genoegen en verklaarde, dat er voldoen de geld voor zijn verdediging was bijeenge bracht. Hij zou zich dan ook direct tot de be heerders van het fonds en mevrouw Haupt mann wenden. De huidige situatie in België. (Dag. Overzicht). Eden'6 bezoek aan Moskou. (Bui tenland). Orkaan woedt boven Italië. (Bui tenland). Koning van S'am blijft voorloopig nog in Lausaune. (Buitenland). Steekpartij te Den Bosch. (Bin nenland). De N. S. B. landdag te Amsterdam. (Binnenland). Auto met 5 personen in den Dom mel te St. Michielsgestel gereden; de inzittenden allen verdronken. (Binnenland). Auto rijdt te Appelscha pardoes te water; chauffeur verdronken. (Bin nenland). Nederland wint den voetbalwed strijd tegen België. Bakhuys doel punt drie keer. (Sport en wedstrij den). Onze stadgenoot Hoogland kam pioen van Nederland eerste klasse klein biljart. (Sport en wedstrijden). (Zie verder eventueel laatste berichten.) CAMPBELL BLACK IN HET HUWELIJKSBOOTJE. De vliegenier Tom Campbell Black, bekend uit de LondenMelbourne-race, is gisteren in het huwelijk getreden met de actrice Flo rence Desmond. LEVENSLANG VOOR HET STELEN VAN EEN DOOD HERT. Een man, die in de bosschen nabij Barnbirn (Vorarlberg) een dood hert had gestolen, is levenslang in de ge vangenis opgesloten. Reeds in 1926 was de man wegens moord op een jachtopziener, die hem bij het stroopen had betrapt, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, doch met Kerstmis werd hij wegens zijn goed gedrag voorwaardelijk vrijgelaten. Than6 heeft hij door het stelen van het hert de voorwaarden geschonden, en moet hij hiervoor zijn leven lang boeten. STEEKPARTIJ TE DEN BOSCH. „Als mijn stiefvader gestoken is, zal ik het wel gedaan hebben". Zaterdagavond tegen half twaalf is de 52- jarige P. Kooien in de Karnstraat te Den Bosch door zijn ruim dertig-jarigen stiefzoon L. v. E., een mandenmaker uit Den Bosch, met een mes in den buik en de borst gestoken. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aanvankelijk in bewusteloozen toe stand verkeerde. Later werd hij door de po litie gehoord. Hij verklaarde, dat „Bart de Floor", zooals de bijnaam van den dader luidt, hem had gestoken. De dader werd on middellijk gearesteerd. Hij wilde geen beken tenis afleggen, maar zeide tegen een politie agent: Als mijn stiefvader gestoken is, zal ik het wel gedaan hebben. L. v. E. zal ter be- schikking van de justitie worden gesteld. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat er reeds tal van jaren een groote veete tusschen beide mannen bestond, waarvan de vrouw van den dader de oorzaak was. Zaterdag avond zaten beide mannen aan verschillende tafeltjes in het café P. in de Karnstraat. v. E. begon over een werkverschaffingskwestie op zijn stiefvader te schelden, zoodat aan beide zijden harde woorden vielen. De ruzie liep ten slotte zoo hoog, dat v. E. uit het café werd gezet. Hij wachtte zijn stiefvader buiten op en ging hem toen met een mes te lijf. KONINGIN EN PRINSES NAAR FLORA. Naar wij vernemen zullen H.M. de konin gin en prinses Juliana, Dinsdagmorgen het voorgenomen bezoek aan de bloemententoon stelling te Heemstede brengen. OP SLAG GEDOOD. Doovc man overreden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Deurenschedijk de 63-jarige J. van Berlo, woonachtig te Helmond, door een per sonenauto, bestuurd door den heer M. K. te Deurne, overreden en op slag gedood. Van B. is eenigszins doof en heeft de auto niet bemerkt. Zijn stoffelijk overschot is naar het St. Anthoniusziekenhuis overgebracht. Ver moedelijk treft den bestuurder geen schuld.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1