QemeetUecaden yuwUiciaal 'flieuws !BMcgütïïkë^ïattd AccichtcH JiüHst en Wetenschap 3ieck School NOORDSCHARWOUDE HEERHUGOWAARD N.S.B.-landdag is Zaterdag in het R.A l.-gebouw te Amsterdam gehouden. De leider Mussert aan den kop van den stoet betreedt het R.A.I.-gebouw EEN NIEUWE VINDING. De firma Spaander toonde ons heden- namiddag een uiterst practische uitvin ding, waarmede ieder binnen twee mi nuten in staat is haarscherpe vouwen in zijn pantalon te maken, die er maanden lang in blijven. Het is een electrisch apparaatje, dat mei een snoer op een stopcontact wordt aangesloten en dan dadelijk te gebrui ken is. Inderdaad een eenvoudige en practi sche vinding. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Maart 1935. In den loop der maand Maart werd op de spaarbankboekjes ingelegd 145.127,77 en terugbetaald 148.595 74. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 4.041.123.90. Het aantal in den loop van Maart nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 111. Ingetrokken werden 69 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 11517. Van dit aantal behooren 7963 aan per sonen of instellingen te Alkmaar geves tigd; 2030 aan personen elders woon achtig en 1524 aan schoolspaarders. Onder de ir, Maart uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 5 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1,-). De lediging in den loop der maand Maart van 294 spaarbusjes leverde een bedrag van 3913,90 aan kleine bespa ringen op. „OVERSCHOTJE" GAAT NIET DOOR. De voorstelling van „Overschotje", welke Woensdagavond in 't Gulden Vlies zou wor den gegeven, kan door verschillende omstan digheden geen voortgang hebben. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond acht uur ten raadhuize onder oorzitterschap van den heer jhr. A. L. van nl ir' buri€meester. wert nnen de proefneming met de te- hri> Y?n werk'ooze landarbeiders in bedrijf moeten volgens den minister !f".socla'e zaken van 16.50 op 15 per worden teruggebracht. Is reeds met in- Vf" Maart j.1. gebeurd. <t;<» o»a- van den Vleeschkeurings- 13 den keuringskring Oudkarspel sioot met een nadeelig saldo van 480 69. kt. aandeel hierin was voor de gemeente Noordscharwoude 96.14. mrht r"Ki £ymnastiekvereeniging D.V.V. ver- *e m°£en maken van het ge- van gymnastieklokaal voor het houcien tnoof n3r rePe^'tie-avonden. Tevens om de din« le?jte moSen gebruiken. Als vergoe- RiHio f ^e voreeniging het gemeentesub- 8'die ter beschikking. zopir ste'd€n voor, gunstig op dit ver- av !c beslissen en een huurprijs van 3 per tftpof ii vr?8en, onder voorwaarde, dat de wa verplaatsing met een rolwagen werden verrold. Hierover werd door verschillende heeren an gedachten gewisseld. "«wofzitter lichtte het standpunt van B een bedrag is het resultaat van 'I "'gesteld onderzoek, waarbij rekening is Kosten m€t ver,iclltin8s" en verwarmings je ^|ga's n'c* de bedoeling, er een winst uit P6 beer Schrijver vond het bedrag hoog, r a's de heer Kwadijk die het voorstel van v„en W. toejuichte, maar er op wees, dat de reeniging het niet betalen kan ,a oenige besprekingen besloot men ten- °tte het voorstel van B. en W aan te nemen. d ^en huurder eener gemeentewoning vroeg n raad een andere regeling te willen toe- sch8?!? Vr^or een door bem in te halen huur- j i1''d- De burgemeester had hem medege eeld, dat hij 4 per week moest betalen, aar anders loonbeslag zou volgen. De huur aroeg 2.25 per week De betrokken pei on stelde voor 3 per week af te betalen De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat deze zaken feitelijk tot de competentie be hooren van B. en W. Bij nader overleg mei de wethouders heeft men het te betalen be drag op f 3.25 per week gesteld. De heer Kwadijk vroeg soepelheid, aangezien er met de werkverschaffingsloonen niet veel ge legenheid bestond, iets af te lossen. Spr. verzette zich ook tegen de verlaging van de loonen bij de proefneming. De arbei ders leggen daarbij het loodje Die moeten 1.50 p. week lijden. Spr. vond, dat men den verkeerden kant opging, daar men straks weer met een verlaging komt voor iets an ders. Men ging tenslotte accoord met het door B. en W. vastgestelde bedrag. U.L.Onderwijs. De voorzitter stelde voor, namens de B. en W.'s der gemeenten, die de U.L.O. school in stand houden, tot het verlengen van de be noeming van den kweekeling-onderwijzer Hoogvorst tot aan 1 Januari 1936. Het aan tal leerlingen zal straks met April toenemen tot ruim 70. Daardoor zal men in 1936 de gelegenheid krijgen tot het vast aanstellen van een derden onderwijzer. Het voorstel werd aangenomen, terwijl ge tracht zal worden, dat de mogelijkheid, be doeld bij de onderwijswet, hier wordt toege past, dat de onderwijzer thans reeds voor rekènïhg van net Rijk wordt genomen, door dat het aantal leerlnigen zoo buitengewoon is toegenomen Hierna werden de voorschotten vastge steld voor de bijzondere scholen, t.w. -r.k jongensschool 1259.70, r.k. meisjesschool 1254.68 en school met den bijbel 340.82 Behandeld werden vervolgens de begroo tingen 1935. De begrooting var. het electriciteitsbedrijf sloot in totaal op 85.263.30, kapitaaldienst 32.267.07. In deze begrooting is opgenomen een be drag, uit te keeren als aandeel in de winst aan de gemeenten van 10.000. De winst was in 1934 4745. De begrooting van het gasbedrijf gaf een eindcijfer van 85 243.80 Winstuitkeering komt in deze begrooting niet voor. In 1934 was de winst 2437 75. De commissie, bestaande uit de heeren Kooi, Kwadijk en Schrijver, adviseerde dat, wanneer weer werd overgegaan tot veria ging, men eerst de meterhuren zou doen ver dwijnen, althans lanmerkelijk verlagen Dat wordt door vele menschen een onredelijke belasting genoemd. De begrooting van het burg. armbestuur sloot in ontvangsten en uitgaven op 7183. Hierin is gerekend op een gemeentesubsidie van 7000, terwijl ir deze begrooting is op genomen het nadeelig saldo van 1933 ad 2053.63. Voor onvoorziene uitgaven is slechts f 29.37 ueschikbaar. Deze begrootingen werden aldus vastge steld, nadat de heer Kooi er zijn leedwezen over had uitgesproken, dat het bedrag der gemeentesubsidie weer hooger was. De gemeentebearooting heeft een eind cijfer van 121.096,76. met een post voor onvoorzien van 1123.22. De heer Kansen stelde voor. de salarissen van de wethouders te verlagen van 200 op 175 en de pteserUiegelden van de raads leden van 2.50 op 2. Ieder moet een speentje bijdragen in dezen tijd. De voorzitter was het niet de verlaging eens. Er werdi veel werk voor gedaan. De heer Kansen m jende, dat de arbeiders er ook niet naar worden gevraagd of ze toe kunnen met 12 als die loonen omlaag wor den gebracht. De voorzitter zeide, dat de gemeente het nog betalen kon. De wethouders konden beiden met de ver laging accoord gaan. Toen ging ook die heer Duijves wel mee en de heer Kooi sloot zich hierbij aan zoodat ir.et 5 tegen twee stem men die der heeren Kwadijk en Schrijver, de verlagingen werden doorgevoerd. De bijdrage van de commissie van 50 Westfriesche gemeenten, die de commissie wilde doen vervallen, bleef gehandhaafd Tegen stemden de heeren Kooi, Kwadijk en Schrijver. De post voor een cursus voor den gem veldwachter werd geschrapt. B en W. stelden voor 25 subsidie te geven aan de zweminrichting te Oudkar spel. De commissie wenschte deze subsidie in te trekken. De voorzitter achtte het een gemeentere ""g, dat die inrichting er is. Er woidt veel gebruik van gemaakt door de ingezetenen. De heer Kwadijk wilde eenige voorwaar den stellen voor de inwilliging van de sub sidie, waar hij feitelijk wel voor was. De heer Duijves wilde de subsidie niet vefleenen, aangezien er gemengde baden werden gehouden en dit streed met spr's ze delijkheidsbegrippen. Ook ligt de inrichting in een andere gemeente. De heer Barten was het hiermee eens. De subsidie werd ingetrokken met de hee ren Ootjers, Kwadijk en Kansen tegen. Den gemeente-opzichter werd de pen sioenbijdrage bij zijnjsalarjs gevoegd. De werkloosheid is groot, en daarom stel de de heer Kooi namens de commissie voor, een commissie te benoemen, die werkobjecten zou zoeken, om hef fceld in de gemeente te houden i.p.v. naar de duinen te brengen. De voorzitter merkte op, dat hier geen ob jecten zijn. Men moest wel blij zijn, dat er nog gelegenheid bestond, werkloozen te plaatsen in Schoorl. De heer Kooi bleef bij zijn. voorstel en na lange redeneering werd besloten geen com missie voor werkvwschaffingsobjecten te benoemen. Na rondvraag volgde sluiting te onge veer 11 uur. Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van den heer A. Kooij Czn., alhier, vond Zaterdagavond in iokaal Rus, de 31ste jaarvergadering plaats van de boerenleenbank. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat het jaar dat thans achter den rug lag hem aanvankelijk licht had toegeschenen. Immers hij was zich de hulp bewust van den toenmaligen kassier, den heer Kostelijk, in alle bankzaken door kneed en wiens gröote plaatselijke bekend heid mede van onschatbaar nut was. Helaas had het bestuur echter in den loop van het jaar diens kundig inzicht moeten missen en waren voor het bestuur moeilijke dagen ge komen. Hij bracht in enkele woorden dank aan den nieuwbenoemden kassier, den heer Smit, voor diens hulp in de vele moeilijke ge vallen, die iedere boerenleenbank en ook de onze in dit jaar had moeten oplossen, onder vonden. Niet aanwezig wegens ongesteld heid was eveneens de oud^burgemeester de heer van Slooten, eere-voorzitter der vereeni- ging- De voorzitter meende, dat het in de lijn der vergadering lag dezen de beste wenschen voor een spoedig algeheel herstel toe te wen schen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Mede werd op voorstel van het bestuur be sloten de rente der spaargelden voor het loo- pende jaar vast te stellen op 3y9 pCt. en voor de uitgeleende gelden die van 4pCt te handhaven, terwijl liet bestuur werd ge machtigd om deze indien de rentestandaard nog lager werd, voor 1936, resp. met 1/4 pCt. te verlagen. Het ledental bleef zich om het cijfer 200 bewegen, Een bedrag van 2859.36 werd weder op de reserverekening gebracht, zoodat deze op .31 December 1934 28.564.52 bedroeg. Op een vraag van den heer Oostmeijer of het niet beter was thans tot renteverlaging over te gaan inplaats tot meerdere reservevorming, antwoordde de voorzitter, dat de noodige re- esrve ongeveer 60 000 moet bedragen alvo rens vrij over de winst mag worden beschikt. Tot decharge van den kassier werd overge- gaan. Uit het jaarverslag, opgemaakt door den heer Dirkmaat. b'eek, dat ,het totaal der ont vangen spaargelden bedroeg 96.863 54, te ruggegeven werd 95.201.75. Aan voor schotten werd verstrekt 10.035, terug-ont vangen 95 201.75. De rentegelden werden zonder uitzondering voldaan, hoewel dik wijls met moeite, aflossingen vonden te wei nig en dan nog zeer strekkend plaats, ren'/ boialinof der verstrekte T C. 1931 b'eef nehc achterwege. Spr. vond er gelegenheid toe er op te wijzen, dat aflossingstermijnen, ook met het oog op de borgen., zooveel mogelijk morsten worden nagekomen. Rapporten der hoofd inspectie en kas- en boekencontrole van het Jtestuur waren altijd gunstig geweest. Namens de vereeniging werd bij de begrafenis van den heer Kostelijk een krans op de groeve gelegd en door dirrc- teut en voorzitter van den raad van toezicht het woord gevoerd namens de bank. Het kantoor was thans overgebracht naar het daarvoor ingerichte nieuwe gebouwtje, terwijl mede aan de bestaande woning van den nieuwen kassier de door hef bestuur noo- gewenschte veranderingen waren aan macht. Als sleden van het bestuur werden herko zen de heeren P. Blauw en O. Dirkmaat. Her kozen werd als lid van den raad van toe zicht de heer H. Wuis, gekozen werd de heer A. Kalf. Als laatsvervangende leden van het bestuur werden benoemd de heeren H. Wuis en J. Geusebroek. Nadat nog de heeren J. Gootjes Jzn., Th. v. d. Meer en J. Kamp benoemd waren tot het nazien der rekening 1936 en de rond vraag geen bijzonderheden opleverde, volgde OVERLEDEN: Aagje van Putten gehuwd met Arie Mies- sen 75 jaar. Cornelis Ossebaar 65 jaar Krijn Brands 72 jaar. - Trijntje Bakker wed. Arie Vennik 89 jaar. (Ongecorrigeerd.) TOESTAND DR, COLIJN GUNSTIG. Naar wij vernemen is de toestand van den minister-president onveranderd gunstig en de doktoren zijn dan ook zeer tevreden. DIEFSTAL IN HAAGSCHEN BONT WINKEL. Oude bekenden gevat. Eenige dagen geleden werd ingebroken in de magazijnen van een pelterijenhandel aan de Lange Houtstraat te Den Haag. Het bleek, dat een partij bont ter waarde van 2300 was gestolen. De partij bont werd nog dien zelfden nacht teruggevonden in een poort in de buurt van den winkel. De politie is er thans in geslaagd de vermoedelijke daders van deze inbraak te arresteeren. Het zijn de 34-jarige E. v. A., een be rucht inbreker en een 20-jarige chauf feur H. A. M. Beide verdachten zijn in het huis van bewering ingesloten. De politie meent door de arrestatie van den inbreker van A. tevens de han I to hebben gelegd op één der daders van do vorige inbraak bij dezelfde pelterijen zaak, welke eenige weken geleden ge pleegd werd en waarbij een partij bont te- waarde van ca. 3000.—, werd ge stolen. DE „CHRISTIAAN HUYGENS" HEEFT VERTRAGING. In aansluiting op het reeds medege deelde bericht der N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland", dat het m.s. „Christiaan Huygens" door tegenwind vertraging heeft ondervonden, tengevolge waarvan het inplaats van Dinsdag 2 April op Woensdag 3 April te Genua zal aan- komen. In de verdere aanloophavens vallen aankomst en vertrek eveneens 24 uur later. - De aansluitende boottrein vertrekt thans Woensdag 3 April op het gebrui kelijke tijdstip van Genua en zal dus eerst Dón der dagmorgen 4 April op de reeds gepubliceerde tijden In Nederland arriveeren. DE DUITSCHE WEERMACHT. Worden thans 580.000 man on der de wapenen geroepen? De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat vandaag 580.000 dienstplichtigen van de lichting 1915 opgeroepen zullen worden. Hiervan zouden volgens dit blad 300.000 onder de wapenen worden gehouden. De Duitsche weermacht zal waarschijnlijk uit 750.000 man bestaan. FRANSCHE FILMACTRICE IN EFN KLOOSTER. De Fransch© filmactrice Jenny Luxeuil die o.a. bekendheid verwierf ilvor haar gelijkenis met de Heilige TIerese van Liseux, heeft gistercr het voorbeeld van de kleine Normandische Heilige gevolgd en den sluier aangeno men. Zij heeft zich teruggetrokken In een weinig hekend Dominicaner-kloos ter in Langedoc. NOODLOTTIGE NOODLANDING VAN NACHTPOSTVLIEGTUIG. Chef-piloot overleden. In den afgeloopen nacht te kwart over drie heeft hét nachtpostvliegtuig Parijs- Londen bij Gournay-en-Bray een nood landing moeten maken. De chef-piloot Bajac, van de Fransch- Roemeensche luchtvaartmaatschappij werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis over leed. Twee andere personen werden licht gekwetst. SNELTREIN BRNO—PRAAAG ONTSPOORD. Ee stoker gedood. Nabij Pardubitz is gisteravond de snel trein Bnio (Bruenn)—Praag ontspoord. Hierbij is de stoker om het leven ge komen, een iiu van het personeel van den trein ernstig gewond en twee licht govvond. Zes passagiers en drie bedien den van de restauratie-wagen werden eveneens licht gewond. HUWELIJKSTOESTANDEN IN VMERIKA. Door de .Alimony Reform League" te New York is eer. statistiek gepubliceerd welke een eigenaardig licht werpt op de An erikaansehe huwelijktoestanden Het blijkt, dat 35 van alle huwelij ken in 'n scheiding eindigt, terwijl jaar lijks meer dan '5 mil'ioen dollar aan sr.hade'oosstelHngerj en uitkeeringen worden betaald. Tot deze uitkeeringen, waarvan twee derde in de zakken van de advocaten verdwijnt, waren in de laatste tien jaren 1.800.000 mannen verplicht. Jaarlijks worden 6.000 dagvaardingen uitgebracht voor deze zaken en gemid deld zitten er te New York 125 mannen i~n de gevangenis wegens in gebreke blij- vn: van alimentatie-betalingen. Van de 74.817 huwelijken in 1934 ge sloten, zullen er in Januari 1936 10.619 ontbonden worden. ANECDOTE OVER EDEN EN HITLER. Twee oorloffs-bekenden. Van de besprekingen, welke tusschen Eden en Hitier hebben plaats gehad, wordt in diplomatieke kringen te Berlijn de volgende authentieke anecdote verteld. Op een der banketten kwamen Eden en Hitier tot de ont dekking, dat zij niet voor de eerste maal tegenover elkaar stonden. Het bleek n.1., dat zij in de wereldoorlog in eenzelfde gevechtssector hadden gestreden echter aan twee verschillende fronten. Eden nam een menu en teekende daarop een menu en teekende daarop zijn positie uit, daarop nam Hitier een menu en schetste de positie van het Duitsche leger. Men vertelt, dat Eden de menukaart als aandenken aan zijn bezoek te Berlijn als aandenken be waart. TOONKUNST. Op Donderdag 4 April a.s. geeft de af- deeling Alkmaar der Maatsch. tot bev. der Toonkunst in de Harmonie haar 2de uitvoe ring in dit seizoen. Toonkunst heeft gemeend niet achter te moeten blijven bij het herdenken van den grootmeester Joh. Seb. Bach, die voor 250 jaren te Eisenach geboren werd, en daarom vangt ze het concert aan met de 140ste Cantate van Bach voor gemengd koor, orkest, sopraan- en bassolo's. Deze solo's worden vertolkt door mevr. Greta Sijses en den heer Otto Couperus, dje zich ook zullen laten hooren in eenige liederen, begeleid door den dirigent van „Toonkunst", den heer Oushoorn. Tenslotte zal het koor met orkest en solis ten ten gehoore brengen' „das heilige Land" van Otto Mailingleen Noorsche componist, een zeer dankbaar in het gehoor liggend werk. De beide Noorwerken zijn nog niet in Alk maar uitgevoerd, waaruit blijkt, dat „Toon kunst" ook eens ander uit wenscht te voeren, dan de bekende repertoire-werken. De generale repetitie op Woensdag 3 Arpil eveneens in de Harmonie zal een volks- vert zijn, toegankelijk voor slechts 0.25, zoodat niemand zien wel behoeft te laten weerhouden goede muziek te hooren, en wij willen dit concert dan ook gaarne bij onze lezers aanbevelen. NICO SNEL'S KOORKLASSEN. Deze zangklassen voeren 11 April een operette van hun leeraar op, 'n werk in vier bedrijven, waarvoor de tekst door Nico Splinter vervaardigd is. „De Poort van Kasjgar" is de naam der operetté, en de toevoeging „Oostersehe", zal de belang stelling voor deze opvoering, die maar één maal gegeven wordt, nog wel doen toe nemen. De muziek, zich richtende naar den mo dernen kant, houdt nauw verband met de tekst en is voor de kinderen practisch ge schreven. het strijkorkest mét piano, heeft echter de handen vol, maar Snel die zelf de leiding in handen heeft, zorgde voor dit belangrijke onderdeel der uitvoering voor prima mede werkers, evenals voor de hulp achter het tooneel, de inrichting daarvan, en voor de instudeering van de „Paleisdans". Er is, en er wOidt nog ha:d gewerkt, zoodat men een goede, vlotte opvoering van dit om vangrijke werk mag verwachten. A. K.' SCHOOLREISJE. De leerlingen van de 7e klasse der o. 1 school te Uitgeest maakten Woensdag een schoolreisje naar Schiphol. Het geheele jaar hadden de kinderen er voor opgespaard en nu eindelijk was het dan zoover, Onder lei ding van den heer Van Sluys, hoofd der school, had dit uitstapje plaats. Met den trein van 9.23 ging men naar Amsterdam en dan met een tram en met het bootje van Sinkelhaven naar het doel der reis. De kin deren genoten veel van hetgeen hier te zien was en in het bijzonder troffen zij het daar zij de landing mee maakten van het vlieg- tuigd Delia uit Berlijn waarmede Sir Simon te Amsterdam arriveerde. Door een gids werd zooveel mogelijk een en ander aan de kinderen uitgelegd en nadat een en ander naar genoegen was bekeken ging men terug naar den stad naar een bioscoop en vervol gens weer naar huis. Mede door het mooie weer hebben de kinderen in ruimte mate ge noten. 25 JAAR PASTOOR TE HEER HUGOWAARD. De heer C. J. F. de Meiilder, pastoor in de parochie van den H. Dionysius te Heerhu- gowaard, herdacht Zaterdag den dag waarop liij voor 25 jaar tot herder dezer parochie werd ingewijd. Op dringend verzoek van den jubilaris werd aan dezen dag slechts een ka rakter van stille viering gegeven. Naast de gebruikelijke ceremoniën in het katholieke kerkgebouw hoek Hopdenweg- Middenweg, vond Zaterdagmiddag tusschen een en twee uur een receptie plaats in de pastorie. De tallooze ingekomen brieven, kaartjes en tele grammen getuigden ervan dat men het ver zoek om weinig uiterlijke viering te doen plaats vinden, had gerespec'eerd Aanwezig was op de receptie o a liet comité, be'ast met de uitvoering van de feestilijke he.'nnering aan het feit, dat Z E in Juni a s. zijn 40-ja- rig priesterjubileum hoopt te vieren. Zondagmiddag werd door het muziekge zelschap „Hou en Trou" een serenade ge bracht.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3