De Landdag der N.S.B. te Amsterdam. Binnenland Zestienduizend deelnemers betuigen hun trouw aan den leider in het R.A.I.-gebouw, Kleine incidenten. SPOORWEGEN EN AUTOBUS. Kz., C. Waiboer Cz. en D. Rademaker, bracht bij monde van den heer Cor Kaan rapport uit. Medegedeeld werd alles in uit stekende orde te hebben bevonden, zoodat geadviseerd werd tot vaststelling. Onoer dank aldus besloten Ook werd dank gebracht aan de commissie. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 776.533,50, vorig jaar f 772.063,21. De balans sloot op een bedrag van [f 392.739,49. vorig jaar 368.706,45 De balans van de spaarbank gaf een eindcijfer van f 351045,55; vorig jaar 337.152,45, zoodat een vooruitgang is te boeken. Uit het jaarverslag van den kassier hebben we genoteeid, dat het ledental door over lijden en andere omstandigheden van 103 terug gegaan is tot 98. 272 spaarders maakten gebruik van de voordeelen der Boerenleenbank. Het hoogste bedrag, dat werd ingelegd, was 30.000; het laagste 1.06. Het laatst uitgegeven boekje was nr. 574. Drie nieuwe voorschotten werden ver leend en twee afgelost. Op 31 December waren 10 voorschotten loopende tot een bedrag van f 6015. Het aantal dagboekposten bedroeg 2263 vorig jaar 2129 De ontvangsten bedroegen in totaal 1140756,99. De uitgaven 1126125,69. De winst over 1934 was 2195,45, waar- doqr het reservefonds gestegen is tot 19091,65. Door den kassier werd nog medegedeeld, dat door hem tengevolge van de crisismaat regelen werd uitbetaald 117739,99. Voor de tarwe o.a. een bedrag van 89885,36. gerst f 9794,83, zuivel 9483,51, enz., enz Van dit aanzienlijke uitbetaald bedrag werd een provisie genoten van slechts r 33,52, alzoo weer een bewijs, hoe nuttig een Boerenleenbank werkt. Een bestuursvoorstel om de 1/10 pet. voor de gelden, die in loopentje rekening worden opgenomen, te laten vervallen, werd met al- gemeene stemmen aangenomen. Voor geld van niet-ledeu voor een jaar vast wordt 3 pet. gegeven; voor gewoon spaargeld 2 3/4 pet. Bedragen voor een jaar worden voorloo- pig niet meer aangenomen. De heer H K. Koster werd herkozen als bestuurslid, de heer K Zijp als lid van den raad van toezicht, de heeren K. Zijp en C. Rezelman Jz. als plaatsvervangende bestuurs leden. De heer P. J. Visscher bracht een mooi verslag uit van de gehouden algemeene ver gadering. Deze werd ook weer gekozen als afge vaardigde naar de vergaceringen, waar de Leenbank behoort vertegenwoordigd te zijn. Het bestuur zal eventueel een plaatsvervan ger aanwijzen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Schenk naar de hoegrootheid van 't bedrag van spaarders buiten de gemeente en of dit ook ten nadeele van de. Bank kan zijn. De voorzitter lichtte toe, dat hij 't bedrag niet weet, doch de winst die we maken, komt \tan 't geld van de spaarders en dat we hier weer verstrekken. De heer Schenk had gehoopt, dat 't bestuur b.v. 1/4 pet. zou verlagen. Wanneer een re servefonds wordt opgevoerd, is wel mooi, doch een kleine renteverlaging is tegen woordig ook wel aardig. De voorzitter zeide, dat wanneer de zaken zoo loopen, als tot dusver, zeer waarschijn lijk wel tot eenige verlaging zal overgegaan worden, doch dan zal dit gaan ten voor- deele van de geldnemers. We doen alles met geld van anderen en daar moeten we dubbel voorzichtig mee zijn. De naam van de Bank moeten we hoog houden. De heer Zander had ook 't zelfde willen vragen als de heer Schenk. De kassier bracht zijn dank voor de pret tige samenwerking, teiwijl die heer Koster dx kassier bedankt voor alles, wat hij voor de Bank heeft gedaan. Hij doet dat nog met jeugdige ijver. Dat de Bank zoo bloeit is voor een groot gedeelte te danken aan de welwillendheid van den kassier. In verband echter met zijn leeftijd heeft het bestuur hem verboden om 's avonds na 7 uur nog klaar te staan. De wensch werd geuit, dat ae leden daar rekening mee zuilen houden. Hierna sluiting. LANGENDIJK. Aan de veilingen worden de laatste maanden maar weinig aardappelen aange voerd. Bij de tuinders van de vier Langen- dijker gemeenten zijn maar weinig aard appels meer in voorraad, doch „buitenom" zijn er nog, naar men ons verzekerde, be langrijke hoeveelheden. De handel in dit product is echter lusteloos. De vraag uit binnen- en buitenland is buitengewoon ge ring en alleen voor de puike soorten blauwe aardappelen is nog eenige animo. Die bren gen toch ook nog lage prijzen op, n.1. onge veer f 3 per 100 KG. De kooper heeft nog 1 per J00 K.G. belasting te betalen (hef fing), waaraoor de prijs dus wordt gedrukt. Naar blanke aardappelen is heelemaal geen vraag, zoodat ook dit product, evenals een deel der gele en witte kool, als veevoeder wordt gebruikt. Hetis te verwachten, dat men dit seizoen geen merkbare verbetering in dezen toestand moet verwachten. EXPORT-MONOPOLIE VOOR GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. Ncd, Groenten- en Fruitcentrale zal op betalingscontingent toe zicht houden. Met ingang van 1 April zal voor alle groenten en fruit, voor zoover betreft den uitvoer naar Duitschland, een export-monopolie worden ingesteld. De instelling van dit export-monopolie is noodzakelijk geworden doom de beta lingsmoeilijkheden met Duitschland. Dit monopolie zal als volgt werken: Als monopoliehoudster is aangewezen da Stichting Nederlancteche Groenten en Fruitcentrale. De exporteurs van groenten en fruit zu'len deze producten slechts kunnen uitvoeren, indien zij in het bezit zijn van een door of namens de Ned. Groenten- en Fruitcentrale afgege ven machtiging tot uitvoer, welke zal worden afgegeven op de veilingen. Om toegelaten te kunnen worden tot d'. Clearing zal de Nede-landsche expor teur een door het Crisis-Uitvoer-Bureau ingesteld vereffeningscertificaat, met zijn B-formulier, waarop hij zijn vordering bij het Clearing-instituut indient, aan dit laatste instituut moeten overleggen. Nederland heeft tegenover Duitsch land op zich genomen de toegestane be talingscontingenten voor de diverse producten niet te overschrijden. Door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale als gedelegeerde van het Crisis-Uitvoer-Bureau zal de bewaking van het betalingscontingent voor groen ten etc. geschieden. De veilingen zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden, welk deel (percentage) van den aanvoer van elk product afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. De exporteurs kunnen dus slechts be perkte hoeveelheden koopen en voor de gekochte hoeveelheid op de veiling een machtiging tot uitvoer aanvragen. Ten einde het overzicht op de Clearing daadwerkelijk te kunnen handhaven, moeten de exporteurs, zoodra hun goe deren, die zij met uitvoervergunning ge kocht hebben, naar Duitschland ver voerd zijn, de copie van de aan hun af nemer gezonden factuur indienen bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, afd. Uitvoermonopolie, Javastraat 80, Den Haag. Deze copie-factuur moet aangeven het bedrag der vordering „franco grens" (dus exclusief invoerrechten en verdere over de grens ontstane kosten). De exporteurs moeten er op attent zijn, dat hun copie-facturen nauwkeurig moeten vermelden de nummers der uit- voer-machtigingen, waarop de in de factuur vermelde producten zijn uitge- V- erd. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale zaï dan op grond van de ingediende copie-facturen de vereffeningscertifica- te; vervaardigen en den exporteurs die certificaten doen toekomen ter indie ning bij het Clearing-instituut. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat het bij consignatie-zendin gen niet altijd mogelijk zal zijn, de afre kening onmiddellijk aan de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale te zenden. In dit geval kan de afrekening later worden ingediend, mits binnen een termijn van 10 dagen. Vorderingen, ingediend na den termijn van 10 dagen, worden niet er kend, tenzij naar het oordeel der Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale voldoende teimen aanwezig zi;n, deze alsnog te erkennen. Verder wordt er op gewezen, dat ex porteurs, die bijzondere regelingen van het Clearing-instituut hebben verkregen of door bijzondere omstandigheden geen betaling over de Clearing verlangen wel goederen zullen kunnen exportee- re?doch dan onmiddellijk mededeeling moeten doen aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, dat zij geen betaling over de Clearing van de betrokken posten verlangen. Deze regeling heeft ten doel het totaal v<.n Duitschland te vorderen bedrag te houden binnen het door Duitschland met Nederland overeengekomen beta lingscontingent. Dit geeft echter geen zekerheid van betaling door den Duitschen importeur die daarvoor toestemming van de Uber- wachungsstelle moet bezitten. Voor deze betalingszekerheid moeten de expor teurs zelf zorg dragen. Het ligt in de bedoeling de door de Duitsche importeurs ten behoeve van de Nederlandsche exporteurs bij de Ver' rechnungskasse gestorte bedragen van d<. Nederlandsche exporteurs over te nomen, zoodra de betaling door het Ne derlandsche Clearing-instituut wordt geadviseerd. Wordt de betrokken vorde ring aan de Ned. Groenten- en Fruit centrale overgedragen, dan kan de Ne derlandsche exporteur crediet op zijn vordering in guldens van de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale be komen. De nadere regelingen van deze over name der op de Clearing gestorte be dragen zullen te zijner tijd worden be kend gemaakt. De aankomst der deelnemers aan den Landdag der N. S. B. in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam, Zaterdag gehouden, heeft een boven verwachting rustig verloop gehad, wat voor een groot deel te danken is aan de uitgebrachte voorzorgs maatregelen en uitstekende organi satie der Amsterdamsche politie, die bovendien voor deze gebeurtenis versterkt was met 200 man mare chaussee. De deelnemers aan den Landdag arri veerden aan de drie Amsterdamsche stations, het Centraal Station, Muiderpoortstation en Weesperpoortstation. In de omgeving van iet Centraal Station was het reeds vroeg in den middag zeer druk en velen hadden zich angs den weg geschaard die de stoet zou volgen. Onder hen bevonden zich verschei dene Amsterdamsche leden en aanhangers der N. S B., doch ook velen die den N. S. B. minder vriendelijk gezind waren. Mede door iet tactvol optreden der politie hebben deze laatsten weinig of geen gelegenheid gehad van hun gezindheid blijk te geven. De aankomende deelnemers verlieten het Centraal Station aan de Y-zijde en stelden zich langs de De Ruyterkade op om gezamen- ijk naar het R. A. I.-gebouw te vertrekken. De politie had het geheele stationseiland practisch zoodanig afgezet, dat de toegang op en de uitgang van het Centraal Stations vrij bleef, terwijl ook het verkeer van en naar de Y-ponten geen belemmering ondervonden, niettemin de De Ruyterkade voor het publiek gesloten bleef, zoodat de N. S. B.'ers zich vrij konden opstellen. Op de De Ruyterkade werden ook de politie-detachementen en de marechaussee-patrouilles in reserve gehou den, die den stoet zouden begeleiden. Van ongeveer 3 uur af kwamen de extra- treinen met deelnemers aan den Landdag binnen. Strikt overeenkomstig het consigne werden geen vlaggen, ook niet in opge- rolden toestand meegedragen. B.j het ver aten van het station kregen de deelnemers de instructie zich in rijen van vier met de vrouwen in het midden te scharen, de arm banden met de distinctieven af te doen en geen fascistengroet te brengen of Hou zee te roepen. De opstelling der stoet geschiedde in vol maakte orde; te ongeveer kwart voor vier verscheen de heer Mussert, algemeen leider der N. S. B op de De Ruyterkace. Hij schreed angs de reeds opgestelde stoet, die hem met opgeheven arm begroette De commis saris fioogenboom gaf den heer Mussert nog enkele instructies en precies te vier uur zette de stoet met aan het hoofd de heer Mussert en zijn staf zich in beweging. Alle extra treinen met deelnemers waren toen nog niet binnen, doch de nieuw aankomenden konden zich onmiddellijk achter het nog niet ver trokken deel scharen, zoodat overeenkomstig de opzet alle deelnemers die aan het Centraal Station aankwamen, in een gesloten troep naar het R. A. I.-gebouw trokken. In den aanvang werd door den stoet, welke van de De Ruyterkade was vertrokken, in forsch tempo gemarcheerd langs Marte laarsgracht, Nieuwezijds Voorburgwal en Koningsplein. Hoofdinspecteur C. Blanken van de bereden politie, die de leiding had, reed met twee politieruiters en een mare chaussee aan den kop, terwijl verder ter weerszijden leden van politie-motorbrigade, politieruiters en bereden marechaussee de be geleiding vormden. Ter hoogte van de Martelaarsgracht had zich een groote groep anti-fascisten verza meld, welke, toen de kop van den stoet in zicht kwam, spreekkoren aanhieven en anti fascistische strooibiljetten in grooten getale rondwierp. Onmiddellijk werd door politie en marechaussee ingegrepen; met den blan ken sabel werd de saamgestroomde menigte uiteen gejaagd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Op den Korten Nieuwendijk ge raakte een brigadier tusschen de menigte, die een dreigende houding tegen hem aan nam. Toen hij zijn sabel trok, werd uit een der ramen een bloemenmand geworpen, welke met zand en glasscherven was gevuld. De politieman werd niet getroffen, doch achtte het noodzakelijk, zijn revolver te trekken en een schot in de lucht te lossen, hetgeen tot gevolg had, dat de menigte op de vlucht sloeg. Op bepaalde plaatsen liepen in den stoet formaties op militaire wijze, overeenkomstig door de leiders van deze formaties gegeven militaire commando's. Op het Koningsplein werd geruimen tijd halt gehouden, aangezien er in den stoet groote gapingen waren ont staan, welke opgevuld moesten worden al, vorens men verder trok. Terwille van een vlot verloop van het tramverkeer, werd ook op andere plaatsen het voortmarcheeren enkele oogenblikken onderbroken. Via de Heerengracht en de Spiegelstraat werd onder den doorgang van het Rijksmuseum naar de Hobbemakade gemarcheerd. Over eenkomstig het parool van den leider hadden zich op verschillende plaatsen groepen Am sterdamsche leden van de N. S. B., voor wie de Landdag Maandag herhaald zal werden, opgesteld. Velen van hen droegen vlaggetjes, waarmede tijdens het voorbijtrekken druk gezwaaid werd, terwijl op vele punten ondanks het desbetreffend verbod op luide of minder luide wijze een „Hou Zee"-geroep werd aangeheven. Via de Hobbemakade en de Van Hille- gaertstraat, waarvan vrijwel alle huizen vlag gen in de Pauselijke kleuren met verkiezings leuze voor de R.K. Staatspartij waren uitge stoken, bereikte de stoet het R. A. I.-gebouw, waarvan de omgeving geheel was afgezet. Het slot van den stoet werd gevormd1 door de kringen Hamburg, Brem en Berlijn, die tegen vijf uur het Stationsplein verlaten hadden, nog gevolgd door een groep politie ruiters en marechaussee. Een half uur later dan verwacht was, te ongeveer half zeven, trokken de laatste deelnemers van den Land dag het R. A. I.-gebouw binnen. In de om geving van dit gebouw en wel in de Pijn- ackerstraat is nog een charge uitgevoerd, waarbij een man door een sabelhouw wer 1 gewond. Na in het Tesselschade-ziekenhuis te zijn verbonden, kon hij zich naar huis be geven. Om even over zessen waren alle deel nemers aan den N. S. B.-Landdag in het R. A. I.-gebouw verzameld. Langs de wanden van het gebouw hingen tal van nationale vlaggen. In het midden van de zaal, tegen den recht er-zij wand, was een groot podium opgericht, geheel bekleed met oranje-doek en afgezet met zwarte randen. Daartegenover was een groote geluids- en licht-installatie gemaakt. Door deze geluids installatie kon het gesproken woord duidelijk in alle deelen van de zaal gehoord worden. Tegen het oogenblik, dat ir. Mussert zou komen, was om het Oranje-podium een groote vaandelwacht geschaard. Op een eere-trihune hadden inmiddels plaats geno men fascistische vertegenwoordigers uit Duitschland, Frankrijk, Ierland, Noorwegen. Italië, Denemarken en Zwitserland. De leider, ir. Mussert, werd met gezang en „Hou zee"-geroep ontvangen. Nadat het Wilhelmus door een koor was gezongen heette de leiders de bezoekers van den Landdag welkom. Drie jaar geleden zeide spr. werden we ontvangen met spot en hoon. De spot is sedert dien verdwenen, maar daarvoor in de plaats is gekomen de terreur. Ondanks alles groeit de N. S. B. Hier zijn thans bijeen 16.000 leden. Voorts heette spr. welkom, 250 leden van den Duitschen Bond en voorts de vertegenwoordigers der zooeven genoemde landen, zijnde generaal Eugenio Coselochi uit Italië, generaal O'Duffy uit Ierland, Mar cel Bucard uit Frankrijk, kolonel Fonjallaz uit Zwitserland, Damsgaard Schmidt en Frits Clausen uit Denemarken en Vidkun Quisling uit Noorwegen. Nadat nog eenige liederen waren gezon gen, was het woord aan de sprekers. Aller eerst was het woord aan den heer B. F. R. van Oppenraay over; „Wat we weten en willen". Deze zette uiteen, dat de grondslag van de Nationaal-Socialistische Beweging is en blijft het Christendom. Maar juist omdat het nat.- socialisme hiervan overtuigd is, weet zij zich, krachtens haar grondbeginselen, verplicht, in de staatsgemeenschap die ordening tot stand te brengen, waardoor voor de Christe lijke levensbeschouwing zoo doeltreffend mogelijk de weg naar de leden van die staats- gemeenschau wordt bereid. Het fascisme leeft zoo vervolgde spr. door het gansche volk en voor het gansche volk. Het kan alleen vruchtbaar bestaan in de eenheid van ons volk en wel in de verbondenheid der zielen en niet in de kudde-eenheid, de ver bondenheid der instincten, veeleer eigen aan aanhangers van politieke partijen. De staat behoort de natie te ontzien en niet in stukken te scheuren. En wanneer hij dat wel doet, zooals de huidige politieke partijen dat doen, dan begaat hij onrecht aan de leden van de natie, en zooiets noemt men staatsabsolu- tisme. Daarom is het, dat wij het parlemen taire stelsel verfoeien, omdat dit stelsel het verderf zelf is, omdat de verrotting der natie in dat stelsel besloten ligt. Daarom moeten de partijen gedood worden. Vervolgens sprak ds. G. H o f s t e d e over: „In den strijd voor de Christelijke volksge meenschap". Spr. zegt, dat hij national-socialist is, om dat hij daarin ziet het gloren van een nieu wen dag. Daarom wekt spr. op, zich aan te sluiten, om Gods gerechtigheid en God's barmhartigheid weer te maken tot de grond zuilen van den staat. Voor de pauze sprak tenslotte de heer F. E. Farwerck over: „De propaganda als fac tor in den opbouw van den nationaal-socia- listischen staat". De N. S. B. zegt spr. wil ons volk zijn eenheid doen beseffen, dan, aldus spr., zal ook een tijd komen, dat het volk naar zijn leider vraagt en dan zal de N. S. B. in haar algemeen leider iemand hebben, die, daartoe geroepen door het hoogste gezag, die plaats zal vervullen. Om dat doel te bereiken, moet de geest van het volk vernieuwd worden, want de N. S B. kan niet de dictatuur van de minder heid zijn, maar moet gedragen worden door den geheelen volkswil, maar om dit te kun nen doen, moet ieder nationaal-socialist van dien nieuwen geest doortrokken zijn. Spr. wekte op, daaraan mede te werken. Nadat nog eenige liederen waren gezongen, werd gepauseerd. Na de pauze. Na de pauze had een défilé plaats van alle krings-standaards en W.A.-vaandels langs den leider ir. Mussert. Hierna sprak deze over „Onze Strijd". Rede van ir. Mussert. Het einde van 1932 vond duizend N.S.B.- ers, het einde van 1933 meer dan vijftiendui zend; het einde van 1934 meer dan dertig duizend en nu reeds meer dan veertigdui zend. Iemand, tot wiens ambtsbezigheden behoort, minister Colijn voor te lichten over de N.S.B., heeft eens aan den minister-presi dent de meening verkondigd, dat het eind punt van de N.S.B. dichter bij de dertigdui zend dan bij de vijftigduizend zou liggen. Hij kan nu rapporteerenhet was een vergis sing. Zij zijn over de veertigduizend en zij gaan naar de vijftigduizend ter volledige uitvoering van de opdracht, gegeven, toen wij in September 1933 tienduizend man tel den en toen ik zei spr. het parool uit gaf: op naar de eerste vijftigduizend. Wij tellen een 60-tal kringen en de oplage van „Volk en Vaderland" heeft de 80.000 gepasseerd. Zie hier zegt spr. de N. S. B. in cijfers. Voortgaande zegt spr., dat de z.g. Chris telijke partijen, die sinds jaar en dag in Ne derland regeeren, die dus in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de ontaarding der natie, voor haar onchristelijkheid, voor haar weerloosheid, voor de chaos, voor het feit, dat honderdduizenden van haar zonen en haar dochteren geen arbeid en geen bestaan meer hebben, voor het schandaal, dat een volk, dat in honderd jaren geen oorlog heeft gekend, begraven is onder een schuldenlast van meer dan 6000 millioen gulden. Duizen den hebben den marsch niet kunnen volhou den, zij zijn reeds weer verdwenen. Van elke duizend, die komen, zullen er 200, 300, misschien wel 500 afvallen, maar de ware nationaal-socialisten vallen nimmer af. Hun stap wordt fermer, hun houding fierder, hun wilskracht grooter naarmate de moeilijkhe den toenemen. Dit ijn de bouwers van het jonge Nederlandsche volk. De ons vijandige machten begrijpen niet hoe het mogelijk is, dat wij, die niets bezaten, in drie jaren tijd een organisatie konden opbouwen, die iedere week tientallen vergaderingen houdt, die 80 cring- en groepshuizen als steunpunten in stand houden. In werkeMjkheid worden wij slechts door één macht gesteund, die zij niet meer kennen en die macht is het geloof in onze roeping, die macht is de geest der be weging. Het regime Colijn—Marchant zoo zet spr. uiteen drukt loodzwaar op ons volk en ons vaderland. Het schijnt wel, of wij door de diepste duisternis iren moeten gaan -fn .?ns ^an de taak, zoo God wil, dit volk uit zijn vernedering, uit zijn slavernij, uit zijn machteloosheid te leiden naar een eer volle toekomst Deze grootsche taak hebt Gij en de dui zenden, die nog in onze rijen zullen treden, te vervullen. De verkiezingsstrijd is voor ons slechts een incident. Onmiddellijk daarna wordt de opmarsch voortgezet, zonder ver traging. t Met een „In gesloten gelederen yoor- waarts!" besloot spreker. Ten slotte werd het Wilhelmus gezongen en de Landdag gesloten. Terugkeer van de deelnemers naar de stations. Incidenten in de Ferdinand Bollstraat en om geving. Een uur later dan de organisatoren voor zien hadden, namelijk tegen elven, was de meeting van de N. S. B. in het R. A. I.-ge bouw geëindigd. Evenals bij de aankomst was de geheele omgeving door een groote politiemacht, welke weer versterking had van een groot aantal marechaussees, afgezet. De deelnemers aan den landdag trokken wederom in groote stoeten en rijen van vier, begeleid door bereden politie, agenten van de motorbrigade, tientallen rechercheurs en een groot aantal marechaussees, naar het F.P.-, het M. P- en het Centraal Station. In de Ferdinand Bollstraat waren uit de verschillende zijstraten groote menschen- massa's samengestroomd, welke door de po- iitie geregeld uiteen werden gedreven. Voor al in de omgeving van de Govert Flinckstraat heeft het af en toe hevig gespannen, doordat de bewoners die zich thuis bevonden, voor de geopende ramen spreekkoren aanhievea Als gevolg hiervan reden agenten van de motorbrigade deze straat aan weerskanten van de Ferdinand Bollstraat binnen, waar zij, versterkt door politieruiters en marechaus sees, de bewoners sommeerden de ramen ta sluiten. Aan dit bevel werd kracht bijgezet door een groot aantal waarschuwings schoten in de lucht, terwijl onder degenen, die in de straat zelf samenscholingen vorm den, charges werden uitgevoerd, waarbij da politie met blanke sabel of gummistok meer malen rake klappen uitdeelde. In het alge meen werd door de stoeten in vlot tempo doorgemarcheerd. Dank zij het krachtig op treden van politie en marechaussee werd niemand der deelnemers overlast aange daan. SCHENDING VAN BRIEFGEHEIM? Het O. M. bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft een on derzoek gelast inzake schending van het briefgeheim door de N.S.B. van een brief, gezonden door den heer R. Hel dring, directeur van het „Alg. Handels blad" naar den-heer A. Asscher. Deze brief is blijkbaar door een looper aan een verkeerd adres bezorgd en daarop in facsimile gepubliceerd in „Volk en Vaderland" waarna toezending per post aan het juiste adres volgde. 102-JARIGE, f De oudste inwoner van Oude Tonge en van Goeree en Overflakkee, de heer J. de Koning, die op 24 Februari j.l. 102 jaar werd, is in den afgeloopen nacht overleden. LANDBOUWER AANGEREDEN. Op slag gedood. Vanmorgen is de 69-jarige landbou wer W. v. Bezoyen te Lexmond (Z.-H.) die op den weg liep, aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer A. B. uit Sleeuwijk. De man werd op slag gedood. Zoowel de auto als het 6' .of fel ijk overschot zijn door de politie in beslag genomen. JjigezoHden Stukken Zeer geachte heer Hoofdredacteur! In zijn ingezonden stuk in Uw blad van 28 Maart 11. toont de heer K. J. Nies, spoor wegambtenaar te Alkmaar, wanneer hij de dienst- en werktijdenkwestie in het geding brengt, niet op de hoogte te zijn. Voor de autobusbestuurders werd reeds bij K. B. no. 72, dd. 19 Maart 1928 (dit is dus reeds 7 jaar geleden) een dienst- en rusttijden rege ling ingesteld die in veie opzichten strenger was dan bij de spoorwegen. Er werd be paald dat er maar 55 uur per week gewerkt mocht worden, terwijl de nachtrust steeds 12 uur moest bedragen Bij K. B. no. 437 dd. 13 Augustus 1932, werd deze regeling in zooverre verzacht dat éénmaal per week mocht worden volstaan met een nachtrust van 10 uur. De arbeidstijdenregeling is dus beter dan bij het spoorwegpersoneel dat vaak nog 112 en 114 uur in de 14 dagen arbeidt. Niemand minder dan de heer Moltmaker zeide op het spoorwegcongres van Dec. 1934, in den Haag gehouden: „dat het spoorwegperso neel nog vaak 120 a 130 uur in de 14 dagen werkte". Dezelfde heer Moltmaker, voorzitter van de spoorwegarbeidersvereeniging en des wege een geharnast strijder voor betere diensttijden in de Eerste Kamer (blz. 381 der Handelingen) woordelijk: „De diensten worden uitgebreider en inten siever en benaderen in geen enkel opzicht den 8 urendag. Verkorting van diensttijden zou ook in het geheel geen luxe beteekenen voor het personeel gezien hun veel te lange werktijden". Dat werd gezegd van de diensttijden van iet spoorwegpersoneel. Alvorens dus de heer Nies evenals zoo vele spoorwegmenschen, zich met een bewo- ?en hart over de diensttijden van de auto- lusbestuursders bekommert, zorgen zij eerst voor die van het spoorwegpersoneel. En voor het farizeïsme van „wat is het bij ons toch goed en wat mankeert er nog veel aan bij dat autobusverkeer" bestaat in het geheel geen reden. Integendeel. Het is bij ons wel zoo goed als bij de spoorwegen Moge nu eens en voor goed de legende van de lange diensttijden van autobusbe stuurders de wereld uit zijn. Met dank voor de plaatsing, KRAAK KEEMANN, Secr. v. d. Ned. Bond v. Auto busdienst-ond. DEN HAAG, 30 Maart 1935.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8