De volksweivaartpolitiek der S. D. A. P. HET GEHEIMZINNIGE LANDHÜiS Stad en Omgeving. Burgemeester A. G. A. Verstegen van Koog aan de Zaan spreekt te Bergen. JiadiopMQiamma Vrijdag 5 Apiil. HILVERSUM, 30i M. <8.12. 4—8.— en 11.-12.- VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gr.pl. 8.05 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gr. pi, 10.VPRO-itioigenWijding. 10.15 Deel. F. Nierlhuys. 10.30 Jacq. van Kinsbcgen en zijn kwin tet. 11,— Verv. deel, 11,20 Vervolg Kwintetconcert. 11.45 0r.pl. 12. Ensemble Llsmonde en gr.pl. 2.— Causerie door P, Bronkhorst, 2 20 Omroeporkest olv. N. Treep en gr.pl. 4.==- Knlples. 4.45 Or.pl. 5— voor de kinderen. 5.30 Or.pl. 6.— De Notenkrakers olv. D. Wins. 6.45 Walis en zijn orkest. 7.30 Le- zing. 7.50 Or.pl. 7.57 Herh. SOS- ber. 8,— Dr. P. Tjalsma: Mem sehen getuigen van hun geloof. 8.30 Concert. 9.— Ds. E. J. v, d. Brugh: De bestemming van den mensch. 9 30 Verv. concert. 10,— Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10,15 Lezing. 11.— Jazzprogr. -r.pl.) 11.30—12Orgelspel C. feyn. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) (Alg. progr.) 8.—9.15 en 10 Grpl. 11,30—12,— Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gr.pl. 2 Örkestconcert. 2.45 Zang. 3 Or kestconcert. 2.45 Zang. 4.15 Or kestconcert. 5,— Lezing. 5,30 Schlagermupzlek en gr.pl, 7.15 Le zing. 7,35 Pianorecital 8.— Vaz Dias en gr.pl. 8.15 Schlagermuzlek. 9.— Causerie. 9,15 Orkestconcert 10.- Or.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Populair concert. 11.15—12— Or. platen. DROITWICH, 1500 M. 10.35- 10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel R. New. 11.50 A. van Dam en zijn orkest. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Birminghamsch strijkorkest olv. Hoek, m. m. v. H. Öray, piano. 2,20 Orkestconcert olv. Sheridan Gordon. 3.20 Het Schotsche Studio»orkest. 4.05 Or pl. 4,35 Colombo en zijn orkest. 5.35 BBC-dansorkes' olv, H. Hall, 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Bach-koralen. 7.50 Peter Haddon en „The Indiscretions of Archie" van WodehóU8e. 8.10 Pianorecital C. Smlth. 8.50 jack B"rty's partij. 9,50 Ber. 10.20 Causerie. 10.40 Radio-Militair-orkest olv. B W. O'Donnell, mmv. S. Kutcher, viool. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn band. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Örkestconcert o. 1 v. OalUard. 7,20 I. „Bellinl", spel van Ölta en Suzanne Malard, II. „Arthur de Bretagne" spel van Bernard. 9.50 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 1120 —1.20 Strijkorkest olv. A. Thyre- god. 2.50—4.50 M. Hansen's en semble. 7.20 Reportage. 9.35 Brahmsconcert. 10.20 Mandoline- muziek. 10.25—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr pL 6 35 Gr.pl. 11.20 Omroepkleln- orkest olv. Eysoldt. 3.20 Viool en pi no. 4,20 Omroeporkest o, 1. V. KÜhn. 6.20 Zang door O Hüsch, 6 50 Gr.pl. 7.35 Mumboldt.herd, 8.20 Uit Muenchen: Omroepklein- orkest olv. Kloss. 10.20—11,20 Viool en piano. ROME, 421 M. 8.05 Concert m m. v. orkest, piano en vrouwen koor. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.J 11.20 Max Alexys en zijn orkest. 11.50 Zang. 12.05 en 12.30-1,20 Verv. concert. 4.20 J. Rutten'a orkest. 5.35 Pianoduetten. 6.05 Gr, pl. 7.20 Salonorkest. 7.50 Hoorspel. 8 20 Salonorkest. 9.30-1020 Dans muziek. 484 M.t 11.20 Or.pl. 11,40 Accordeonsoli. 11.50 Salonorkest 12 50 Zang. 1.—1.20 Or.pl. 4.20 Vocaal concert. 5 35 Or.pl, 5,50 Pianorecital, 6.35 Populair concert 7.20 Omroeporkest m.m.v. zang soliste. 9 30 Or.pl. 9 45—10.20 Het Francis-orchestra. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7,35 W. von Humboldt-herd. 8.20 Oscar Joost en zijn orkest. 9 20 en 10.05 Ber. 10,20-11.50 Oscar Joost en zijn orkest. OEMEENTELÜKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8.—8.20, Keulen 9.20— 11.05, Pari's Radio 11.05-11,35, Keulen 11.35—1320 Lond. Reg. 13.20-14.50, Kalund- borg 14.50—16.20, Keulen 16 20— 17 35, Brussel Fr. 17.35—18,20, D.-sender 18.20-18.50, Keulen 18.50—19.15, Beromunster 19.10— 19.50, Brussel Fr. 19.50-20.20, Leipzig 20.20—21.20, Droitwlch 21 20—21.40, Leipzig 21.40—22.45 en Weenen 22.45—24,—, Lijn 4; Parijs 8,05—8.50, Deutschlandsender 10.10—1035, Droltwich 10.35—11.05, Lond. Reg. 11.05-11.20, Droitwich 11,20- 18.20, Hamburg 18.20—1850, Lond. Reg 18.50—21.25, Luzeffl- burg 21.25—22.30, Lond. Reg, 22.30—24.—. Voor het deniocratisch-sociftlitme.. In de Rustende Jager te Bergen sprak gis teravond in een door- de aki. Bergen der S.D. A.P. belegde vergadering de heer A, G. A, Verstegen, burgemeester van Koog aan de Zaan, over de welvaartspolltiek der SD.A.P,, in verband met de a,s. Statenverkiezing. Voor deze bijeenkomst verleende de Arbeiders* zangvereeniging „De Stem des Volks", dir. de heer A. P. Blaauw, haar medewerking. Hoewel de entree vrij was, waren slechts een 100-tal belangstellenden aanwezig, welke slechte opkomst door den voorzitter, den heer Monnier, werd betreurd. De Stem des Volks zong desondanks met veel enthousiasme een paar strijdliederen, waarna de heer Verstegen zijn betoog aan ving met erop te wijzen, dat er In de wereld reeds velen zijn, die van de veronderstelling uitgaan, dat het niet noodig is, dat men zich dik maakt voor de verkiezingen, omdat, vol gens menschen die het kunnen weten, liet oorlogsgevaar sterker is dan in 1914. Spr. oordeelde dit een verkeerd standpunt, ln de eerste plaats moet die oorlog er nog komen ert in de tweede plaats hoopt spr., dat allen, die tegen den oorlog gekant zijn, wanneer dat noodzakelijk is, in dit opzicht van hun ernstigen wil zullen doen blijken. Nimmer, zoo zekfe hij, is het in onze geschiedenis voorgekomen, dat in een tijd als wij thans be leven, verkiezingen moeten worden gehouden. Misschien is de tijd, die de menschheid vijf eeuwen geleden beleefde, te vergelijken met de onze. Aan de hand van het werk van prof. Hui- zinga ,,De herfsttijd der Middeleeuwen" gaf spr. een beeld van het einde der Middel eeuwen, een tijd van haat en wraak, pracht en praal en bittere armoede voor de massa des volks. Ook toen rezen de partijschappen uit den grond en thans beleven wij niet veel anders. Daarbij komt, dat het maatschappe lijk leven veel ingewikkelder is geworden, terwijl het volk niet meer zoo onwetend is. Onze regeering, zoo zeide spr., kan met den besten wil niet tegenhouden, dat er on der alle lagen des volks groote ontevreden heid heerscht. Wij ontkennen niet, dat de re geering een buitengewoon moeilijke taak heeft, maar toch vragen wij, of de ontevre denheid, die er heerscht, niet voorkomen kan worden. Men wenschte het optreden van een sterke regeering. De sterke man was de minister president, inderdaad een krachtige figuur, maar de kracht van deze regeering is niet gebleken. De manier, waarop geregeerd wordt, is naar onze zienswijze, niet goea. De levensomstandigheden zijn voor de groote massa omlaag gegaan. De minister-president schreef itl „De Standaard'',, dat wij terug moeten naar het peil van vóór 1914 en als dat het resultaat is van het optreden van een sterke, zoogenaamde nationale fêgeerlng, dan is het eefl droevig resultaat. Wij hopen, dat het niet zoover zal komen en zullen met onze organisaties probeeren om in elk geval het neerdruken van het peil zooveel mogelijk tegen te houden. Sinds deze regeering optrad, vermeerderde het aantal werklóozen met 125,000. De toe stand van de arbeiders en van den midden stand is teleurstellend. De boeren, tuinders en landbouwers weten niet, hoe zij zich moetert redden, Het spreekt vanzelf, dat wij daarte genover maatregelen, die ln 't belang van de gaüsehe bevolking zijn. Al die maatregelen zijn evenwel door de regeering van de hand gewezen, Wij hebben voorgesteld een werk verruiming op groeten schaal} het stichten van Industfiebanken om de Industrie te steu nen, op de been te helpen en eventueel nieu we industrieën te stichten; wij hebben een heffing ineens op de vermogens van i pCt. voorgesteld, die 100 ffllllioert kan opbrengen. Men verzet zich daartegen. Spr. was van oordeel, dat de vaderlandsliefde, waarmede men in de kringen van dit verzet Zóó schermt, eigenlijk een aansporing moest zijn om dit offertje.te brengen. Wij willen een hoogere belasting op de ge sloten N.V.'s en willen maatregelen tegen de belastingontduiking, die millioenen kan opbrengen. In de safes van de banken lig gen millioenen, geld is er ln ons land hl over vloed, maar de regeering weigert het bank geheim op te beffen. Ook hebben Wij gepoogd gedaan te krijgen, om dc hypotheekbanken te dwingen fflet een lagere rente genoegen te nemen. Ook deze poging was tevergeefsch. euUCetm 58) Farthing Hall, Oarrowdale. Beste Mark, Nu een verslag van gisteravond. Maar verwacht geen duidelijk zakelijk verhaal: daarop zal je moeten wachten tot je mij spreekt. Ik ben nog te zeer ln beroering. Bo vendien schrijf ik dezen in de ontbijtkamer van Farthing Hall (ik wil wedden, dat je nooit geweten hebt, dat het een had), om buiten bereik van de menschen te zijn. Ik kan de geschiedenis niet vertellen oncfer den neus van de slachtoffers, daarom kroop ik hier binnen. Maar er is hier geen vuur en ik zou gelooven, dat deze kamer in geen twin tig jaar gebruikt is. Zij is zoo muf en zoo vreemd, maar terzelfdertijd verduiveld koud. En een man met een kolossalen neus, vol gens het onderschrift Eglinton Rossett, Esquire, kijkt mij van af den muur tegen over mij spottend aan.. De kortste en daar om de beate manier om het te doen (ik ver lang om naar den haard terug te keeren) is: het in tooneelen te verdeden. Tooneel 1 dan, Onze invoer daalde met 60 pCt., onze uit voer Verminderde met 58 pCt. De criminaliteit neemt onrustbarend toe, de bedelarli is aan de orde van den dag, de jeugd verwildert. Er wordt op het oogenbhk inderdaad een lompenproletariaat gekweekt. Waar moet het heen met ons volk, zoo vroeg spr., als wij straks staan voor een maat schappij fflet menschen, die nergens voor ge bruikt kunnen worden? De regeering wacht veel te lang om zich het lot van de rijpere jeugd aan te trekken. 160.000 jonge menschen van 15 tot 24 jaar loopen ln Nederland langs de straat; 6000 onderwijzers zijn werkloos en alleen ln een stad als Amsterdam werden 41 scholen ge sloten, omdat er geen geld is. Spr, oordeelde dit een groot gevaar voor ons volk. Waarom, zoo vroeg hij, kan men ln ons land niet doen, wat in Denemarken mogelijk bleek? Daar heeft men de laatste paar jaren de werkloosheid enorm vermin derd; daar is de industrie bloeiend gewor den en daar fleurt de landbouw op. Zelfs het Eerste Kamer-lid Lohman wees op de van alle kanten opkomende critiek, waartegen men zich niet kan verdedigen Niemand kan dan ook zeggen, dat de regee ring er ook maar eenigermate in geslaagd is, verbetering te brengen ln den economi- «chen toestand van ons land, Het loopt verkeerd. Wij waarschuwen de regeering, dat het verkeerd loopt en daarom bespreken wij bij deze Statenverkiezing de algeffleene politiek in ons land Het resultaat van de verkiezing moet niet alleen een sterke afkeuring van die politiek zijn, maar ook voor de regeering het teeken, dat zij op de verkeerde weg is en daarom, aldus spr., is het noodzakelijk, dat de Statenverkiezing ln onze richting zoó sterk mogelijk verloopt. Van de samenstel ling van ae Prov. Staten hangt de samenstel ling van de Eerste Kamer en van het College van Ged. Staten, dat de Provincie bestuurt, af, Het is van veel gewicht, dat het College van Ged. Staten zóó wordt samengesteld, dat het in democratische richting wil besturen. Op het gebied van onderwijs en de volksge zondheid kunnen Ged, Staten veel doen. Zij zijn het ook, die de gemeentebegrootingen goedkeuren, evenals de beslulen van de ge meenteraden. Het is dan ook van veel ge wicht, dat er sociaal voelende menschen in dit College plaats nemen, Fel worden wij bestreden, van rechts en van links en het sterkst door de N.S.B., die niet nationaal en niet sociaal is. De vesti ging van een dictatuur is in strijd met onze volksopvatting. Wij willen vrijheid van spre ken, van schrijven en van drukpers, zooals de grondwet ons dat waarborgt. De finan ciën van onze geheele natie zijn openbaar leder, die kan lezen, kan de financiën van de Staat, de Provincie, de gemeente, de vak verenigingen en de partijen, controleeren. Bij de N.CB, is dat niet het geval en ook in dat opzicht is zij niet nationaal. Ook de Ver gaderingen van onze natie zijn openbaar In dit opzicht is de N.S.B, ook niet nationaal. En socialistisch is ze evenmin, want ook dii eischt openbaarheid. De N.S3. maakt ge bruik en misbruik van onze democratische instellingen, waarvoor wij hard hebben ge vochten, maar wanneer deze beweging wint, dan zegt ze: „Maul halten, der Führer be* fehlt". De N.S.B. scheldt over bonzen, maar toen wij begonnen, hebben wij nooit een algemee- nen leider gehad, die met een eigen auto, waarop het wapen van de N.S.B., met een chauffeur naar de vergadering reed, De N.S.B. zegt, dat ze is voor de hoogste moraliteit in de natie, maar ze publiceert ge stolen brieven van anderen. Zij beleedigt de nagedachtenis van den Prins van Oranje, die voor de vrijheid van het volk streed, door hun menschen, die voor de dictatuur ijveren, ln den Prinsenvlag te begraven. Wij willen geen toestanden zooals in Duitschland, waarnaar de N.S.B. verwijst. Wij willen vasthouden aan het democratisch socialisme, waarin vrijheid, broederschap en naastenliefde de pijlers zullen zijn, waarop de maatschappij gebouwd moet worden. Het democratisch socialisme staat bij ons zóó hóóg, dat wij daarvan niet willen afwijken. Spr, besloot zijn rede met de legende van „Parslfal" uit de Middeleeuwen. Zooals de Graalridders de Oraal verdedigden, zoo zul len wij het democratische socialisme verde is gistermiddag ten huize van mrs. Mas- ham. Merrow, de chauffeur, knoeit aan de auto, Ik hobbel naar buiten met een pijp en vraag hem wat hij doet, 't Is die „mag" zei hij. Ik kan hem niet aan den gang krijgen en ik weet, dat het de „mag" Is. Hij peutert de magneet er uit, kijkt wat de fout ie, ver telt mu alles er van, laat mij zien, dat een schroef Iets, dat met een contact-breker te maken heeft los is geraakt, Ik kijk be minnelijk toe, aan mijn pijp zuigend, maar neem ondertusschen die schroef goed pp. Tooneel II is de eetkamer van Farthing Hall, gisteravond. De keuken heeft haar best gedaan, de kelder nog meer. Rossett heeft zijn laatste schatten drank te voorschijn gehaald en is Ijverig bezig er proefjes van aan te bieden en ze op te dringen aan zijn drie gasten. Ik drink stevig en Jioud ondeu gende overdenkingen. Mrs. Masham die zou kunnen worden vergeleken bij een Indi- schen zomerdag is bloeiend als een roos en schitterend en veracht het druivennat niet. Marjorle proeft kieskeurig en fonkelt. Na het eten worden ons de erfstukken ge toond. Rossett is geweldig, de ouderdom van Clio ln eigen persoon. Maar ik heb de erfstukken vroeger al gezien en ook Mar jorle, die vraagt om bij de miniaturen te mo gen blijven. Rossett neeft mrs. Masham voor zich alleen, en haar oogen en ooren hangen aan hem. Alles is zooals het moet zijn, behalve dat Clio, de muze der Geschiedenis. digen en in liet belang van vrouw en kind en de menschheid, riep spr, de aanwezigen op, om bij de a.s. Statenverkiezing een stem uit te brengen op den heer Michels, den aanvoer der van de vijfde lijst. Na dè pauze huldigde de heer Den Das de colporteurs, die zich wekelijks voor de ver spreiding van het weekblad: Vrijheid, arbeid, brood, verdienstelijk maken. Tot slot zong „De stem des volks" nog eenige liederen. PROPAGANDA-AVOND VOOR GEHEELONTHOUDING. De bovenzaal van Het wapen van Heems kerk aan de Breedstraat was gisteravond be hoorlijk gevuld ter gelegenheid van de pro- paganda-bljeenkomst van het Alkmaarsch Drankwecr-comlté. Verschillende organlia» tles op het gebied der geheelonthouding had den haar medewerking toegezegd, zoodat een aantrekkelijk programma Kon worden ge boden. Na een kort Inleidend woord van den voorzitter, den heer W. Heek öz., zongen leden van den LC.O.Ö.B. «ten bakmarech zeer verdienstelijk; het tweede programnum mer was declamatie van den heer Dijkstra uit Helloo, lid van de 1,0.0,T. Hij droeg voor een fragment uit „De opgaande Zon een stuk van Heljermans en toonde daarin een ultstrekend declamator te zijn, die door gebaren, stembuiging en duidelijke uitspraak een stuk tot leven weet te brengen. Rede van den heer De Haas. De heer O. L. d e H a a a, hoofdbestuur der van de Spoorweg-onthoudersvereeniglng. hield vervolgens een propagandarede. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat ver schillende drankbestrljdersvereenlglngen ln Alkmaar samenwerken voor hetzelfde groote doel. Dit is ln den strijd tegen den alcohol zeer wel mogelijk en zeker noodzakelijk ln dezen tijd, nu de wereld ontspoord schijnt en een chaos is geworden. Immers nooit méér dan thans is het noodig om met een helder hoofd, vasten wil en warm hart van die wereld weer wat goeds te maken en dit is niet mogelijk als de sterke drank tot de huis vrienden behoort, Spr, wees op den samenhang tusschen drank en criminaliteit, op het bestaan van feslachtsztekten als gevolg van drankge- ruik dat het verantwoordelijkheidsgevoel af stompte: voorts noemde hij grootere sterfte kansen bij hen die zich overgeven aan den alcohol, alsmede het steeds toenemende aan tal verkeersongevallen i en betoogde, dat ieder van deze euvelen alléén reeds voldoende aanleiding mag worden genoemd om den oorlog te verklaren aan den alcohol. Hoe is het mogelijk, dat men ondanks alles toch nog blijft toegeven aan de drinkgewoon ten? Alleen doordat men het verband niet ziet tusschen het enkele glaasje en drankmis bruik. Te lang heeft men de drinkgewoonten stand gehouden, d.i. de gewoonte om bij elke gelegenheid (geboorte,, overlijden, hu welijk, koude, warmte, enz. enz,) alcohol te gebruiken. De sterken moeten de zwakken steunen door hun voorbeeld der onthouding. Als de drank uit het teven Is gebannen, stijgen de voorwaarden voor verhoo&lng van het zede lijk peil van eik indivldüOt Spr. wekte vooral de jongeren op tot ont houding: laat de basis 'van uw huwelijk blauw (zonder drank) zijn; en: zoek uw steun in de tegenwoordige maatschappelijke toestanden in het onthoudersvergaderlokaal. De strijd tegen den alcohol is een strijd, ge boren uit liefde tot den naaste, ln den strijd tot verheffing der menschheid behoort zeer zeker het blauwe vaandel niet te ontbreken, omdat het Is een schakel ln den strijd voor een mooie bladzijde ln de geschiedenis der menschheid, (Applaus.) Het verdere programma. Het verdere deel van den feestavond werd Svormd door zang van leden van den J.C.Ü, B., voordracht van een Hd van de Ö.v O. T.B. (een amusant stukje, waarin een piccolo uit een bioscoop optrad)de opvoering van de oude, maar toen nog altijd amusante klucht „Meester Jeroen en zijn kweekeling" door leden van den A.N.G.Q.B.. terwijl de heer O, J. de öroot (van de Ned. Vereen.) de rij der medewerkenden sloot met declamatie (frag ment uit het boek Rieuwertje Brant van Alie Smeedlng). Laatstgenoemde, wiens goede kwaliteiten als declamator bekend zijn uit voerig optreden als zoodanig, vermocht zijn gehaar te boeien en ook een gul applaus, zooals ook de andere execulanten eert dankbaar gehoor hadden, De heer F. D. Ch, Helsdingen (van de O.v.O.T.B die de pau zen zulde met pianospel en waar noodig ook den zang begeleidde, heeft een belangrijk aandeel gehad in het welslagen van den avond. De voorzitter bracht bij het sluiten van de de tijd de oude vijand ons verslaaf, Hij glipt weg en dan zijn er de conventie en de welvoegelljkheld, die in acht genomen moeten worden. Mrs. Masham, zoo reus achtig blozend als een zonsondergang en toch zedig ja, zedig mompelt Iets over den tijd. Dit in de hall, Matjorle Is niet weg te krijgen van den haard en van de miniaturen. Ik twijfel niet, met het oog op den tijd, maar beloof naar „De Bruine Stier" te hinken en de auto te halen. Tooneel 111 is ln die open loods, Wj „De Bruine Stier". De wagen staat in die loods en Merrow Is ln „De Bruine Stier" bezig Trump's gebotteld bier te proeven, Ik kruip ln de loods, vlsch ergens 'n electrlsche lan taarn op en vind het niet erg moeilijk een bepaald schroefje te verwijderen, een dun dingetje. (Ik zal er voor jou een cadeautje van maken wanneer je getrouwd bent). Dan maak ik alles weer in orde en ga luidruch tig „De Bruine Stier" binnen, naar Merrow vragend. Mrs. Masham wenscht, dat dp auto komt. Ik volg Merrow, op mijn gemak kelijke, vriendelijke manier, om te zien hoe hij de auto aanzet. Maar neen, hij kan haar niet in beweging krijgen. Hij probeert van allerlei, neemt dan zijn „mag" onder han den. Zou je het gelooven, dat er een schroe heelemaal weg la? Die moet los geraak zijn en cr daarna uitgevallen zijn toen wi reden. Moet ergens er binnen-in zijn. 't Za misschien eenigen tijd duren voor ze gevon den wordt,.maar ze moet daar ergens zijn Ik bied aan een boodschap te brengen aan goedgeslaagde propaganda-bijeenkontst dank aan allen, die tot het succes hadden bijgedra- giP. JUchUiaken Arrondissements Rechtbank t« Alkmaar. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 2 April. BELASTINGZAKEN. „Melange" van tabaksen loterijwef' overtreding De zitting stond heden in het teeken dei- meer voorname belastingzaken en niemand mlnder.dan mr. Asser Senior fungeerde als rijksadvocaat. De eerste zaak betrof overtreding der tabakswet, gepleegd «loor den heer Klaas Herman 8., winkelier te Helder, en in welke belangwekkende affaire 2 belastingambte naren werden gehoord. De heer Deelen had sigaren in den winkel van B. gekocht en ontving daarbij een lot op rijwielbanden cadeau. De heer B, was persoonlijk niet versche nen en tegen hem werd gevorderd namens de administratie, na een leerzaam requisitoir van «ten echt ouderwetschen magistraat als mr, Asser Sr 100 boete of 30 dagen. zijn mevrouw. Ik vind mrs. Masham en Ros sett, als ik terugkom, in de eetkamer, alleen, en met hun hoofden vlak naast elkaar, bo ven een groot boek dat iets, daar twijfel ik niet aan. van de beroemde oude Rossetts vertelt, Ik verdenk haar er van, dat haar ge zicht betrekt wanneer ze mij ziet en zij toont niet de minste ongeduldigheid wanneer Ik het bericht breng dat Merrow de auto niet aan den gang kan krijgen. Men vertelt mij, dat Marjorte in slaap is gevallen ln den sa lon en dat het schande zou zijn de arme lie veling te storen, daar zij nog zoo moe is, na al de opwinding der laatste dagen. Inder daad schande! Ik merk op, dat ik naar Mer row terug zal gaan, die, zonder twijfel, blij zal zijn met mijn hulp. In antwoord aan Rossett, die zegt. dat de kerel zonder twij fel wel een slokje zal lusten merk Ik op, dat hij het zonder twijfel, wel zal. Zoo „zonder twijfelden" wij tegen elkaar en ik sluip weg. Het volgend tooneel is dezelfde eetkamer, maar later. Ik heb Merrow in wanhoop gevonden. Hij heeft gekeken en gekeken en nog eens gekeken, maar kan het niet vinden -- excuseer tets van een schroef en hij is heelemaal op. De wagen Is niet in beweging te krijgen zonder die schroef en er kan niets aan gedaan worden op dit uur van den avond. Is nooit in zoo'n moeilijkheid ge weest, zoolang hij rijdt. Ik zal we! willen getuigen, dat het niet zijn schuld is. Had ik hem die schroef niet zien vastdraaien, voor wij weggingen? Wil ik de boodschap Magdalenenstraat) en ook de dame uit die zaak hadden rookartikelen verkocHt, waarbij lootjes wérden ten geschenke gegeven met de kans op een rijwiel. Permissie had de heer de W. daarvoor van den minister niet ont vangen. Een timmerman had een doosje sigaretten gekocht met een lot cadeau. Voorts werd nog gehoord 'n geuniformde stafmuzikant uit Den Helder, die in het Hel- detsche filiaal een doosje saffies met 'n lot cadeau, had gekocht. Ook hij nam het lot zelf weg. Mr. Asser vorderde in casu tegen verdach te, die de transactie geweigerd had, 2 X 100 boete, te vervangen dóór 2 X 30 da gen hechtenis, door den officier voorgesteld. De heer Petr. Joh. B., slager te Gfoote- broek, zelf niet van interesse in zijn lot blijk gevende, had op 2 Augustus 1934 tegen de wet op het accijns gezondigd en verzuimd door hem geslacht vee aan te geven, Een biljet dienaangaande kon hij niet toonen. Het vertiachte vleesch was bovendien nog on deugdelijk ook. Tegen dezen wetsovertreder werden de noodige ambtenaren in 't geweer gebracht, te weten twee belastingambtenaren en 1 vleeschkeurder, Het vleescn was door dezen in beslag genomen. Vordering van de administratie 25 boete of 15 vervangende hechtenis-dagen. De welgedane slager Ghr. 0, uit de Öost- slootstraat 22 te Helder, had 'n zwartbonte overbrengen en trachten het met mrs. Mas ham in orde te maken? Ja, ik wil, daar ik een goed soort mijnheer ben en ik beloof ook, dat het in orde zal zijn. Wij zullen hier den nacht moeten blijven en ik zou het best doen een kamer te nemen in „de Bruine Stier". Weg gaat hij. om de Trumps wakker te kloppen, terwijl ik nogmaals de eetkamer van Farthing Hall binnen ga. Ik vind twee menschen bij den haard zitten en zij kijken verschrikt wanneer ik binnen kom. Ik geef hun geen tijd om iets te zeggen, maar leg Ineens uit, dat de auto niet te gebruiken Is en dat wij den geheelen nacht moeten blijven. Zij kijken elkaar vragend aan en brengen dan een verlegen glimlach te voorschijn. Oelukkig, hoor ik mrs. Masham mompelen, heeft zij een chaperone in Marjorle, Rossett staat op, stapt naar voren, steekt zijn borst kas vooruit, schraapt zijn keel en kondigt dan aan, dat mrs. Masham zoo even be loofd heeft zijn vrouw te worden. Ik ben in mijn schik, maar verrast, wat het paar plezier doet. Ik zeg, dat ik het Marjorle In eens moet vertellen en ga naar den salon en ontdek dat zij ditmaal werkelijk in slaap is. 't Lijkt eeuwen geleden sinds ik haar zag terwijl ze daar bij het schijnsel van den laard zit Een kus maakte haar wakker en langzaam en glimlachen^ drinkt zij het nieuws in. Dan verschijnt Rossett zelf met bet grooNte fclad, dat ik ooit heb gezien en staat er op, cat wij allen op het nieuwtje zullen drinken. Oordijn. Wordt vervolgd. Nog een „nicotine"-lijder, Ook de heer Jan de W., thans te Velsen, (die o.a. een „Bokser"-winkel had in de Een zaak metn ,/eukfi". De vermoetenis van de reis was de dame noodlottig.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6