DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Simon's besprekingen met Hitier. JbuitenlatuL Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 81 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 5 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang 2)aqjetiiksch Het resultaat der Berlijnsche besprekingen is eerder teleurstellend dan hoopvol geweest. Duitschland wil zijn eigen weg volgen. HET DOEL VAN SIMON's REIS. Duitschland's wil. De financieele politiek van Frankrijk. Uiteenzetting van Flandin. Goering in Dantzig. Een rede Tan den Dultschen minister. INTERPELLATIE OVER DE ONTVOERING. Niet Jacob, doch het beginsel der souvereiniteit wordt ver dedigd. DE UITBREIDING VAN HET OOSTENRIJKSCHE LEGER. DE HONGAARSCHE VERKIEZINGEN. De meerderheid van Goemboes. EEN AARDIG STAALTJE VAN BUREAUCRATIE. ERNSTIGE ONTPLOFFING BIJ BORDEAUX. Zeven zwaar gewonden. Waf vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueel (natste berichten.) EEN TERRORISTISCHE OPSLAG- PLAATS ONTDEKT. TWEE DUITSCHE VROUWEN VERGIFTIGD. Verband met de zaak-Jacob wordt vermoed. LUGUBER INDIVIDU INGEREKEND. HAUPTMANN'S ADVOCAAT IS TE DUUR. Mevr. Hauptman dankt hem al. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen Londenschen correspondent). De eerste officieele mededeeling van eenige beteekenis over de Britsch-Duit- sche besprekingen in Berlijn is door Sir John Simon gedaan. De mededeeling beeft eenige beteekenis, omdat ze vage lijk de onofficieele lezingen in de Engel sche pers over het negatief resultaat van het bezoek aan Berlijn bevestigt. Met een omhaal van niets -uithuilende woorden die een omzichtige staats man altijd bij de hand moet hebben erkende de Foreign Secretary, dat in den loop der besprekingen „aanzien lijke meeningsverschillen" naar voren zijn gekomen. Dat beteekent, in de nor male taal van den dag, dat uit het bezoek aan de Duitsche hoofdstad door le twee Britsche ministers niets vruchtbaars is V; ertgekomen. Dit moet leiden tot de verdere gevolgtrekking, dat de politieke toestand van Europa, die zeer slecht is, er niet door is verbeterd. De rechtvaar diging van de genomen moeite ligt in de verkregen kennis. Men weet thans waar m«n is. En waar is dat? Wel, in Enge- L nd geeft men de uitlegging dat het bestaande regime in Duitschland niet voornemens is deel te nemen aan de plannen voor de pacificatie van oü's we- ro'ddeel. De „vernemende Geist" heeft zich in Berlijn in al zijn kracht doen gelden. De basis der besprekingen werd ge vormd door de Britsch-Fransche voor stellen van 3 Februari. Sir John Simon ging. allerminst naar Berlijn om aan Hitier deze voorstellen te overhandigen met de mededeeling dat hij kiezen of deelen moest. Integendeel het doel was te vernemen wat de Führer er van dacht. En indien hij er niets voor voel de, wilde de Britsche Foreign Secretary vernemen, of hij er iets anders voor in de plaats kon voorstellenMen had reeds van tevoren vernomen, dat de Duitsche regeering wel ooren had naar een lucht- conventie voor amploficatie van de waarborgen onder het Locarno Pact voor handhaving van de status quo in West-Europa. Dat was echter slechts een deel van de Britsch-Fransche voorstel len en het was, naar het oordeel van de voorstellers en naar het oordeel van een serie andere ten zeerste bij de zaak be trokken landen, onafscheidenlijk van de rest, omdat vrede in Europa geen zaak kon zijn van West-Europa alleen maar noodzakelijkerwijze een zaak moest zijn va West- en Oost- en Noord- en Zuid- Europa. Sir John Simon was dus dank baar met de bevestiging van Duitsch- land's bereidheid dee' te nemen aan de luchtconventie; maar hij kon niet vol daan zijn. Het is overduidelijk dat Hitier hem zelfs geen schijn van voldoening heeft verschaft ten opzichte van de groote en belangrijkste rest van de Verklaring van 3 Februari. Duitschland heeft blijkbaar halt geroepen toen zijn Oostgrens in het geding kwam. Het houdt onvoorwaarde lijk zijn vrijheid van actie in Oost-Euro pa voor. Het stelt geen belang in het co'lectief stelsel voor de onderlinge be scherming van eikaars gebied en veilig heid in Europa en schijnt precies te wil len doen wat velen hadden gevreesd. Het stuurt aan op ongebreidelde vrij heid in gewapende onafhankelijkheid. Zulk een Duitsche vorm van prachtige Afzondering zou desnoods nog niet be hoeven te beteekenen dat Duitschland bijbedoelingen nad. Maar dit beteekent liin dit geval toch wel en Duitschland h >eft in prijzenswaardige openhartig heid geen moeite gedaan de bijbedoelin gen te verbergen. Het neemt opnieuw de houding aan van de sterke, „gezonde" natie, dat wil zeggen de natie die uit is op overwinningen. Wat het diplomatiek niet kan verwerven hoopt het op het geschikte oogenblik met zijn krijgs macht te verwerven. Minister Eden had graag een tege moetkomend woord van Hitier aan Sta- lin naar Moskou meegenomen. Maar de jonge Britsche minister heeft het niet kunnen krijgen. Sir John Simon zou wellicht niet zoo nadrukkelijk hebben gewaagd van „considerable differences of opinion", indien de eerzucht van Duitschland be perkt zou zijn gebleven tot herstel van do onrechten welke het Verdrag van Versailles dat land heeft aangedaan. Zelfs de Franschen beseffen thans, dat dit Verdrag nimmer een permanente grondslag voor vrede kan zijn. Maar de indruk in Londen is en aan de juistheid van dien indruk wordt niet ge twijfeld dat Hitler's eerzucht niet kan worden bevredigd door de „gelijke rech ten", welke hij sedert zijn eerste optre den heeft geëischt. Concessies die prak tisch mogelijk en die redelijk zijn, laten do verlangens van het huidige regime nog voor een aanzienlijk deel onbevre digd. Het einddoel dat Hitier rich stelt, overschrijdt de Duitsche grenzei van 1914. Demilitarisatie van het Rijnland, terugkeer van Elzas Lotharingen, van Eupen en Malmedy, van Duitsch Polen en wat Duitschland meer heeft moeten afstaan, dit alles dat is de conclurie welke men uit de Berlijnsche besprekin gen heeft getrokken zou de eerzucht van het opnieuw ontwaakte Duitschland thans niet meer verzadigen. Slotbeschouwing. Het bovenstaande geeft de overheer- scfcende opvattingen in Engeland over de beteekenis der Berlijnsche besprekin gen weer. Het zijn de opvattingen van hen, in officieele en in gezaghebbende kringen, die met de Russen erkennen, dat vrede in Europa ondeelbaar is en dat een overwinningsoorlog, die Duitsch land tegen Rusland zou kunnen gaan voeren, den Europeeschen vrede in zijrt geheel onherstelbaar zou verstoren. Alleen de „Daily Mail", die veel voelt voor „gezonde" naties in het algemeen en voor Hitier in het bijzonder (hoewel het blad overigens niet moede wordt op vertienvoudiging van de luchtmacht aan te dringen, omdat Duitschlaand zoo st rk wordt in de lucht) en die boven dien met Duitschland mee lijdt aan Rus- sophobia (of voorwendt er aan te lijden), vindt het nog zoo kwaad niet, indien Groot Britannië en Duitschland samen zouden gaan. Maar de „Daily Mail" heeft geen politieken invloed. Voor zoo ver men nog hoopt op een gunstiger o-.twikkeling der dingen dan zich thans laat aanzien, is ze ontleend aan de ver klaarde bereidwilligheid van Duitsch land bewapening te verminderen in soorten en quanta, vooropgesteld dat andere landen het ook doen, en om te praten over terugkeer in den Volken bond. De drie mogendheden, die thans te Stresa bijeenkomen, zouden de gele genheid kunnen aangrijpen Duitschland op de proef te stellen en kunnen beproe ven een bewapeningswedstrijd te staken door voorstellen tot wapenvermindering t» doen. In de financieele commissie van de Fran sche Kamer heeft de minister van financiën en na hem minister-president Flandin het woord gevoerd over de financieele politiek der regeering. De minister van financiën betoogde, dat tusschen de Belgische en de Fransche valuta geenerlei verbinding bestond en dat overi gens de voorwaarden, die geleid hadden tot de Belgische crisis, in Frankrijk niet aanwe zig waren. Minister-president Flandin bracht rapport uit over het bezoek van de Belgische minis ters van het laatste Belgische kabinet, die de Fransche regeering op de hoogte hadden ge bracht van den valutatoestand in België en van de door hen ontworpen maatregelen. Bij deze gelegenheid heeft de Fransche re geering den Belgen raad en steun aangebo den. De steun is door de Belgische kabinets leden niet aanvaard. Flandin betoogde, dat de Fransche regee ring blijft vasthouden aan den stand van den franc, waarbij zij zich niet laat leiden door een speciale zakelijke critiek, maar door de economische belangen des lands. De debatten in de financieele commissie behandelden voornamelijk het valutapro bleem. De socialistische afgevaardigde Léon Blum richtte tot de beide aanwezige ministers de vraag, wat zij voornemens waren te doen, indien de door België ingeslagen weg gunsti ge resultaten mocht opleveren. Flandin en Germain Martin antwoordden beiden, dat met een succes der Belgische maatregelen nog geen bewijs geleverd was voor Frankrijk, aangezien dat, wat voor Bel gië goed is, voor Frankrijk nog lang niet goed behoeft te zijn. In ieder geval zijn zij vastbesloten zich te verzetten tegen een uit breiding van de devaluatiepsYchose in Frank rijk. Op de vraag, hoe de nieuwe uitgaven voor de landsverdediging opgebracht zouden worden, verklaarden de ministers, dat zij zouden handelen volgens de wet van 1932, die de regeering machtigt credieten aan te vragen voor de landsverdediging na daarover den staatsraad rapport te hebben uitge bracht, waarbij dan de latere controle aan het parlement blijft voorbehouden. Minister-president Flandin gaf een over zicht over de vermoedelijke hoosde der nood zakelijke uitgaven, doch verzocht in dit ver band met den meesten nadruk de aanwezige afgevaardigden het stilzwijgen te bewaren over zijn verklaringen. Hij voegde hieraan toe, dat hij gedwongen zou zijn het vertrou wensvolle werk met de parlementaire com missies te verbreken, wanneer op dit punt indiscreties zouden doordringen tot de open bare meening. Op voorstel van den rapporteur voor de muntbegrooting heeft de regeering zich er mede accoord verklaard het slaan van gou den munten te bespoedigen. In de negen maanden van 1935 zullen voor 1.1 of 1.2 milliard francs gouden munten worden ge slagen. De Duitsche rijksminister Goering is gis termiddag te Dantzig -aangekomen en be groet door den senaatspresident Grelzer. Daarna sprak Goering een rede uit, waar in hij ojn. verklaarde: Het is niet het belangrijkste of het land van Dantzig thans organisatorisch bij het Rijk behoort of niet, maar het komt er op aan of het Duitsch is. Het Duitsche rijk er kent, wat is. Het behoeft en zal Dantzig nim mer met geweld bezetten, want de natuur wet zegeviert van zelf. De overige wereld zal zelf eens de natuurlijke wetmatigheid erken nen. Goering legde er vervolgens den nadruk op, dat in Dantzig om natuurlijke en „voel- kische" redenen den zelfden toestand moet worden geschapen als in het Duitsche moe derland. Onder daverenden bifval riep minister president Goering uit: Voor de vrije Duit- schers het vrije woord, voor de door de inter nationale gezonden agenten den muilkorf. Wij hebben een eenig en prachtig rijk gescha pen. De Führer heeft het de geheele wereld bewezen, dat dit sterke rijk voorwaarts streeft, dat heeft het verdrag tusschen Duitschland en Polen bewezen. Duitschland zal aantoonen, dat het een waarachtige en oprechte verdragspartner is. Wij zullen ons door niets laten provoceeren en wij verwach ten van onze Dantzigers hetzelfde. In dit verband wees Goering er op, dat de Dantzi gers zich ook in dezen zin tegeAover de Pool- sche minderheid zullen gedragen. Goering kantte zich in dit verband tegen alle pogingen van andere zijde door provoca ties de nieuwgeschapen goede betrekkingen tusschen Duitschland en Polen, die den vre de dienen, te verstoren. Ook Frankrijk behoeft niet naar Moskou te gaan, wanneer het vrede en veiligheid wil hebben. Voor Europa is een sterk Duitsch land noodig. In zijn hoop op een toekomsti- gen duurzamen vrede in Europa moet het rijk sterk zijn naar binnen en naar buiten. In de Zwitsersche Kamer heeft, volgens het Hbld., de socialistische afgevaardigde voor Basel, Schneider, een interpellatie gehouden over de ontvoering van Jacob, alias Salomon. Motta gaf een antwoord van dezelfde strek king als eergisteren in den Senaat. In ver band met het feit, dat Schneider in zijn in terpellatie ook den persoon van Jacob ter sprake had gebracht en getracht had dezen van de in Duitschland tegen hem ingebrachte beschuldiging te zuiveren, antwoordde Mot ta, dat hij over den persoon van Jacob hoe genaamd geen oordeel wilde uitspreken. Het gaat hier niet om facob, zeide hij, on der bijval van de Kamerleden, doch om de eerbiediging van de Zwitsersche souvereini teit over Zwitsersch grondgebied. Motta eindigde met de verzekering, dat de Zwitsersche regeering de moreele gelijkheid in de internationale politiek zonder schuchter heid of zwakte zal handhaven. De socialistische interpellant betuigde zich door Motta's antwoord volkomen bevredigd. Het Bestuur van de Internationale Veree- niging van Volkenbondsjournalisten heeft Motta een telegram gezonden, hem daarin §eluk wenschend met zijn energieke actie om e invrijheidstelling van Jacob te verkrijgen en de hoop uitsprekend, dat de Zwitsersche bemoeiing tot de door de gerechtigheid ge- eischte gevolgen moge leiden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Parij- sche „Temps" van 4 April in beslag is geno men, waarschijnlijk om het hoofdartikel, waarin de kwestie-Jacob behandeld wordt. Van welingelichte zijde verneemt Vaz Dias dat de Oostenrijksche regeering overweegt een staand leger van 4000 officieren, 4000 onder-officieren en 12.000 man te vormen, behalve de beide lichtingen van 35.000 man elk. Uit het vrijwillige politiecorps zullen 400 officieren en 7000 minderen worden overge nomen. Omtrent de ontbinding van de rest van het vrijwillige politiecorps kon nog geen overeenstemming worden bereikt. De dienst tijd zal twee jaar bedragen. Er zullen twee leger-commando's worden geschapen: een te Weenen met drie divisies en een te Salzburg met vier divisies, waaronder een Alpendivisie. Van toonaangevende Hongaarsche zijde, wordt inzake de tot dusver verkregen verkie- zings-resultaten medegedeeld, dat de regee- ling Goemboes zal beschikken over een meerderheid van 2/3. De regeeringspartij heeft thans reeds 160 zetels. d.w.z. 15 meer dan bij de ontbinding van het Huis van Af gevaardigden. Met uitzondering van de Par tij der Onafhankelijke Kleine Landbouwers, hebben alle partijen verliezen geleden. De sterkste verliezen heeft de legitimistisch ge oriënteerde Christelijke Economische Partij geleden, die 2/3 van haar zetels verloor. De minister van binnenlandsche zaken, Von Kozma, die gister het hem met algemeene stemmen toegewezen mandaat aanvaardde, verklaarde daarbij, dat de volkswil ditmaal veel vrijer tot uiting was gekomen dan bij de vroegere verkiezingen. De verkiezing met open lijsten is ongetwijfeld slecht, maar de over winning der regeering is toch beslissend en het resultaat in de districten met geheime stemming zóó beslissend, dat de geheele uit slag zonder twijfel beschouwd kan worden als wilsuiting van de overwegende meerder heid van het volk. Een typisch staaltje van bureaucratie heeft Brook, de Engelsche vlieger, die dezer dagen het record voor de solovlucht van Australië naar Engeland heeft verbeterd, meegedeeld, bij een ontvangst door den burgemeester en den gemeenteraad van zijn woonplaats Har- rogate. Brook vertelde, dat hij 7 brieven bij zich had gehad van de burgemeesters van Melbourne en Sydney en een vijftal Austra lische luchtvaartvereenigingen voor den bur gemeester, maar dat de commiezen hem die hadden afgenomen, omdat hij niet het recht had brievenmalen te vervoeren. Hij wist dus niet, of de brieven nog wel ooit hun bestem ming zouden bereiken. Zij waren niet van postzegels voorzien. Brook kon niet nalaten zich schamper over deze bureaucratie uit te laten, die hij een beleediging acht aan het adres van de Australische luchtvaart. Omtrent het lot van de brieven weten de Engelsche bladen mee te deelen, dat zij op gezonden zijn naar het hoofdkantoor te Lon den. Het is niet de eerste keer. dat brieven bij vliegers in beslag genomen zijn. Zulks geschiedt op last van den postmeester-gene raal. Gister heeft zich in een koloniehuis bij Bordeaux een ernstige ontploffing voorge daan, waarbij drie vrouwen en vier kinderen zeer zwaar gewond werden. De ontploffing was op de volgende, merk waardige wijze ontstaan. In een der beide woningen van het koloniehuis waren twee vrouwen en vier kinderen in de keuken bij een, toen plotseling een muis over den vloer liep en verdween in het kastje onder de goot steen. De vrouw, die bij het fornuis bezig was, nam den nog heeten pook en trachtte daarmede de muis te dooden, zonder er een oogenblik aan te denken, dat haar man, die veel aan jagen doet juist op die plaats ver scheidene bussen kruit bewaarde. Toen de vrouw met den heeten pook een der bussen aanraakte ontplofte deze, waarop de geheele aanwezige kruitvoorraad de lucht in vloog. Twee kamers van het huis werden volkomen vernield, de muur van het huis werd gesple ten en een deel van de zoldering stortte in. Daarbij werd ook een 71-jarige vrouw, die op straat voorbijging, zwaar gewond. Na Simon's reis naar Berlijn. (Dag. Overzicht). De financieele politiek van Frank rijk. (Buitenland). Goering te Dantzig; een redevoe ring. (Buitenland). Ernstige ontploffing bij Bordeau; zeven zwaargewonden. (Buitenland) Verduistering bij den Raad van Arbeid te Winschoten. (Binnenland). De Nederlandpche Bank verhoogt bet Disconto. (Binnenland). LucbtbescbermingBoefeningen in de provincie Gelderland. (Binnen land). Soc. dem. betooging in het R. A. I. gebouw te Amsterdam. (Binnen land.) H. M. de Koningin te Wageningen; de overdracht aan de regeering van de aula aan de Landbouwhooge- school. (Binnenland). Duitschland bestelt in ons land 17)4 millioen eieren in koelbuisver- pakking. (Binnenland). De moord op den commissaris van politie te Schiedam; tegen verdach te 20 jaar geëischt (Rechtszaken). De kaaspr ijzen iets hooger, de handel vlotter. (Stad). In den „Vliegenden Arend" naar Berlijn. (Artikelen). Onze reisredacteur bespreekt de verbetering van de spoorwegtoe standen te Amsterdam. (Artikelen). Een gemeente-ambtenaar te Bordeaux heeft nabij de stedelijke gasfabriek een opslag plaats van ontplofbare stoffen ontdekt, wel ke eenigen tijd geleden door terroristen schijnt te zijn aangelegd. De politie van Bor deaux nam 15 staten cylinders voor het ma ken van bommen, 15 pakken elk met 50 doo- zen, bevattende 62 dynamietpatronen en de daarbij behoorende ontsteking, alsmede een groot aantal revolvers, lonten en een hoeveel heid munitie in beslag. Men vermoedt, dat het depot is aangelegd door Spaansche revolutionnairen welk ver moeden gewekt wordt door stukken Spaan sche kranten, waarin sommige pakken gewik keld waren, en een exemplaar van de Solida- ridad Obrera. De raadselachtige dood van twee Duitsche refugées, Dora Fabian, een bekende femi niste, en Mathilda Wurm, die in haar Lon- densche kamers vergiftigd werden gevonden, wordt in verband gebracht met de affaire Jacob. Men gelooft, dat Dora Fabian zich met Wesemann in verbinding had gesteld om iets voor Jacob te doen Een paar maanden geleden is haar wo ning door nazi-agenten doorzocht, bij welke gelegenheid belangrijke belangrijke docu menten zijn verdwenen. Dora Fabian is secretaresse geweest van Rosenfeldt, oud-lid van den Rijksdag. Na een klopjacht van 48 uur is te Wutzetz (district Neuruppin) gearresteerd een 65-jari- ge rondtrekkende horlogemaker, zekere Adolf Seefeldt, die sedert 1930 verscheidene knaap jes uit den weg zou hebben geruimd. De af- deeling Mecklenburg-Lubeck van het rijksmi nisterie voor volksvoorlichting en propagan da preciseert zes gevallen, doch het zijn er meer. De man is reeds vroeger wegens zeden misdrijven veroordeeld. De bevolking van Mecklenburg en Brandenburg is opgelucht door het bericht, dat de vermoedelijke dader is ingerekend. Mevrouw Hauptman heeft den advo caat van haar man, Edward J. Reilly, medegedeeld, dat zij voor de behande ling van de zaak in hooger beroep niet langer van zijn diensten gebruik wenscht te maken. Reilly heeft, zooals bekend, het honorarium van 25000 dol lar geëischt. Hij dreigt thans met een vervolging, wanneer hem dit bedrag niet wordt uitbetaald.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1