EB PLANNEN Amsterdam krijgt nieuwe spoorbanen. MTHfFEP: De verbeteringswerken in het oosten, Een hooge spoordijk met 26 viaducten. Twee nieuwe stations. LCOR RHEUMATIEK TOT WANHCOP GEDREVEN. m HeuiUeim HET GEHEIMZINNIGE LANÖÜS 'fooumcuiai 'tliams ST. PANCRAS Het Witte Kruis. (Vananzeii .reisredacteuc,). Wanneer men het Amsterdamsche centraal station per trein aan de Oostzijde verlaat, ziet men al spoedig, zoowel links als rechts van de spoorbaan, groote werken in uitvoe ring. Hier wordt geheid, daar wordt beton gestort, ginds is een viaduct in aanbouw, elders rijst een hooge breede dijk op, verder op ziet men mannen werken in een opgehoog de zandvlakte. Het zijn de spoorwegwerken in Amsterdam-Oost, die nu sedert ruim een jaar in uitvoering zijn en waaraan met groo te voortvarendreid wordt gearbeid. Een plan, waarmede millioenen gemoeid zijn, welke kosten door het rijk, de gemeente Amsterdam en de spoorwegen tezamen worden gedragen, en dat aan honderden arbeiders gedurende zeven jaar werk geeft Het feit, dat ook het rijk voor een deel in de kosten bijdraagt, wijst er reeds op, dat deze weken van meer dan plaatselijk belang zijn. Verkeersmoeilijkheden. De spoorwegtoestanden in Amsterdam- Oost hebben reeds lang tot allerlei klachten Seleid. De moeilijkheden, die de spoorlijnen et verkeer in den weg leggen, zijn ieder, die wel eens door Amsterdam heeft gewandeld of gereden, bekend. Groote stadsgedeelten zijn van elkaar gescheiden door spoorweg overgangen, die vaker gesloten zijn dan ge opend. Deze spoorlijnen, die oorspronkelijk buiten de stad waren gelegen, zijn er lang zamerhand geheel ingegroeid door latere stadsuitbreidingen. Primair zit de bedoeling bij de nieuwe spoorwegwerken voor, om in deze onhoudbare verkeerstoestanden verbete ring te brengen. Daarnaast hadden de spoor wegen zelf natuurlijk ook wel wenschen, doch zij zouden er in deze tijden niet aan hebben gedacht, deze te verwezenlijken, wanneer niet van andere zijde voortdurende aandrang tot verbetering kwam en er nu dus gelegenheid was om tegelijk hiermede ook andere voorzie ningen te treffen, die voor de spoorwegen zelf van belang waren. Dat de klachten niet van den laatsten tijd zijn, bewijst wel de instelling, in 1903. van een staatscommissie, die tot taak had een onderzoek in te stellen naar de wijze waar op het verkeer te land en te water in samen werking met de spoorwegen beter zou kunnen worden geregeld. Deze commissie kwam in 1905 met haar rapport gereed, waarin voor zieningen werden aanbevolen, die In totaal een bedrag van 75 millioen gulde.i zouden vergen. In een tijd, die in vele opzichten goedkooper was,, dan de tegenwoordige! Dit plan kon niet in ernstige overweging worden genomen; de spoorwegen zelf hebbeh ei alleen verschillende onderdeelen van uitge voerd, voor zoover hun belangen ermeet ge moeid waren. De onhoudbaarheid van den bestaanden toestand leidde evenwel tot het steeds weer maken van nieuwe plannen. Spoorwegen en gemeente voerden jaren lang overleg totdat eindelijk overeenstemming werd verkregen over een plan, volgens hetwelk het geheele wegverkeer in het Oosten der stad van de spoorwegen ontlast zou worden, door alle spoorwegwerken ten Oosten van het cen traalstation op een dusdanig peil te brengen, dat het wegverkeer er vrij zou kunnen wor^ den onderdoor gevoerd. Het heeft nog gerui- men tijd geduurd, voor dat met de uitvoering van deze plannen kon worden begonnen, herhaaldelijk werd in de Staten-Generaal bij den minister van waterstaat cp spoed aange drongen, doch ongeveer een jaar geleden is men met het werk aangevangen, dat grpoten- deels door de spoorwegen wordt geleid, Een grootsch project, De spoorlijn van het centraal station naar het Westen is reeds lang tot aan den rand van de stad op hoog niveau gelegd. Op de zelfde wijze zal nu ook de lijn naar het Oos ten over een hooge baan worden gevoerd, langs de Dijksgracht over de vroegere terrei nen van de Ned. Scheepsbouw Mij., hoog over de Nieuwe Vaart en het Loczingskanaal en verder in de richting Hilversum en langs de Vrolikstraat in de richting 'Utrecht. In totaal komen in deze werken 26 viaducten, om het verkeer geheel vrij op straatniveau onder de spoorbaan door te leiden. Wanneer deze werken worden uitgevoerd, zullen tevens verschillende desiderata van de spoorwegen zelf worden vervuld, in hoofd zaak bestaande in een concentratie der ver schillende dienstbelangen. De spoorwegen in het Oosten der stad zjjn aangelegd door diverse spoorwegmaatschappijen, die dikwijls met elkaar concurreerden en bij de tot stand koming ervan allerminst rekening hielden met het scheppen van een eenheid. Na de fusie in 1917 is zooveel mogelijk getracht hier eenheid te brengen, doch het moest lap werk blijven. Nu evenwel door de uitvoering der nieuwe plannen verschillende terreinen opnieuw moesten worden geprojecteerd, is daarvan tevens gebruik gemaakt om meer rekening te houden met de verbeterde in zichten van spoorwegexploitatie. Alle kleine en groote rangeerterreinen in de stad zullen worden samengevoegd tot één groot emplacement in de Watergraafsmeer, een centraal fractie-emplacement met locomo- titvenlocds, kolenbun'.iennrichtingen enz. zaï in de Rietlanden werden geschapen, terwijl in dt Dijksgracht een opstel-terrein zal wor den gemaakt, als vergrooting van het te klein geworden terrein op het Oostelijk eiland van het centraal station. Twee nieuwe stations. Door het ffminJbg breifgeri van de spoor lijnen vdrvalt het bestaande station Muider- poort, dat gelegen is aan de lijn naar Hil versum. Dat is bij den armzaligen toestand van dit gebouw niet zoo'n groot verlies, maar er moet iets voor in de plaats komen Het nieuwe station Muiderpoort, dat op een hcoger niveau komt te liggen, zal iets meer Zuidelijk worden gebouwd! op het punt waar de spoorbaan van Hilversum en die van Utrecht samenkomen. Het krijgt perrons aan beide lijnen, zoodat later cok treinen uit Utrecht er zullen stoppen. Het stationsge bouw zelf, dat volgens ontwerp van den ar chitect-ingenieur bij den dienst van weg en werken der Nederlandsche spoorwegen ir. H. G. J. Schelling wordt gebouwd, komt te liggen in de vork tusschen beide spoorlijnen, dus op het binnenterrein, dat door ruime on derdoergangen toegankelijk v/ordt gemaakt. De maquette van het gebouw is te zien in het spoorwegmuseum te Utrecht. De aansluiting aan de lijn naar Utrecht zal voor het station Muiderpoort van belang worden, omdat het station weesperpoort ge heel komt te vervallen. Bij het omhoogbren- gen van de spoorlijnen leidt de handhaving van dit lage station tot groote moeilijkheden, zoodat besloten werd een nieuw station te bouwen, meer naar het Zuiden, waardoor de heele aftakking naar Weesperpoort kon ver dwijnen. Het nieuwe Amstelstation komt te liggen tegenover de .Amstellaan en de nieu we Berlagebrug, aan den Oostkant van de spoorlijn in de Watergraafsmeer. Aangezien deze polder ongeveer vijf meter lager ligt en de spoorbanen in het algemeen ook vijf meter zullen worden verhoogd, komt het station een tiental meters boven de omgeving te liggen. Van dit hoogteverschil zal worden partij getrokken, om er een aesthetisch goede oplos sing: van te maken. Het wordt geen z-g. kop- station, zooals Weesperpoort, maar het zal, doordat het zooveel Zuidelijker komt te lig gen. doorgaande verbinding krijgen met Muiderpoort en Centraalstation. De kosten. Voor de uitvoering van al deze werken is op 2 Januari 1934 een overeenkomst geslo ten tusschen het rijk, de gemeente en de spoorwegen Ook het rijk had bij de totstand, koming belang, omdat er verschillende wegen voor doorgaand verkeer mee gebaat zijn In deze overeenkomst stelt de gemeente de gron den beschikbaar, die de spoorwegen noodig hebben, en neemt zij tegen een bepaalden taxatieprijs de vrijkomenden gronden van de spoorwegen over. Zop kan er dan b.v. een boulevard gemaakt wordën van de plaats Nu is hij veel beter en slaapt weer heerlijk. Wat Kruschen Salts kan doen voor lijders aan rheumatiek ziet ge uit on derstaand schrijven uit Alkmaar: „Sinds jaren, was ik lijdende aan rheu- niatische pijnen -- van alles geprobeerd, e tot wanhoop gedreven. Ik kwam bij een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aanraadde. Ik heb direct een flacon gehaald en bon er mee begonnen. Ik heb nu mijn derde flacon en kan tot mijn groote vreugde meedeelen, dat ik zoo goed als geheel verlost ben-van mijn pijn. Ik voel me weer jong, heb weer lust tof uitgaan en slaap weer heerlijk." T. B te A. Kruschen Salts bevat zes verschillen- do minerale zouten. Deze zouten sporen d'. afvoerorgane.i aan tot krachtige we»'kimr: Uw lichaam wor !t bevrijd van overtollig urinezuur en andere schade lijke afvalstoffen die meestal oorzaak zijn van rheumatiek. Wanneer U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis, zullen deze stoffen zich niet weer ophoo- pen. Rheumatiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam doorstroomen, ge voelt U jeugdig en energiek als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten h f T90 en 1 HO per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het eiiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voor komt. waar nu het station Weesperpoort staat, naar het straks te bouwen Amstelstation In het algemeen zullen de spoorwegen de wer ken uitvoeren, ook die welke uitsluitend in het belang van de gemeente worden gemaakt Het heele werk is geraamd op ongeveer 28 millioen gulden, hooger dan bij de tegen woordige prijzen, omdat men bij een werk, dat over zeven jaar loopt, met fluctuaties moet rekening houden. Van deze som betalen de spoorwegen 10 millioen en het rijk en de femeente ieder 9 millioen. In de overeen- omst is ook al bepaald, voor wiens rekening elk werk afzonderlijk zal worden uitgevoerd, zoodat men later geen gekibbel krijgt over de verdeeling van eventueele mee- of tegen vallers. Tot nu toe hebben zich reeds enkele meevallers voorgedaan. Zoo bleek een be paald werk te kunnen worden aanbesteed voor 1 millioen gulden minder dan de ra ming, In een volgend artikel zullen wij een sum miere beschrijving geven van den stand der werkzaamheden van dit voor de gemeen schap zoo belangrijke project. uit het Engelsch' van Hugb Walpole en J. B. Prietsley, door H. A. C S. 59 Wij zullen h,er waarschijnlijk verscheiden dagen blijven. Mrs. Masham is buz.g al de sporen van hoogere gedachte kwijt te raken en heeft reeds het air van een chatelaine aangenomen. Zii bracht het grootste deel van dezen middag door met Marjorie rond te sleepen in dit oude huis, dit veranderend en dat wegzettend, terwijl ze verschrikkelijk fluisterde. Bij de thee verbeterde zij ons, toen we over 't een of ander erfstuk spraken en ik ben er zeker van, dat in een dag of twee heel die hoop van reliquien en familie- schatten veilig en wel overgebracht zal zijn in haar eigen verleden, lederen keer dat zij naar iets hier kijkt, schijnt het al of zij hei al tien jaar lang gekend heeft. Maar is dit geen schitterend nieuws voor je? Schrijf aan mij hier, breng jouw fantas tische zaken op orde en laten wij 'e zoo spoedig moge'ijk mogen zien Jc ROBERT. 20 Jertnyn Street. Mijn beste oude Bob, Hoera! Hoera! Hoera! en Hoera! Hoe ra! Hoera! Bij jouw Masham—Rossett- nieuws lachte ik, huilde, schreeuwde, danste. Je brief kwam, toen ik bezig was mij met het laatste beetje marmelade te bespatteu, en op het punt stond Jean en haar broer te ontmoeten, voor Shink's winkel Een heelen tijd daarna kon ik mijn gedachten nog niet bij een enkele van al je bijzonderheden be palen. Ik deed niets anders dan den brief gauw in mijn zak te steken, de marmelade van mijn mond te vegen en naar Shink's winkel te vliegen. Ik was veel te vroeg na tuurlijk, en ik stond daar te trappelen met mijn voeten, te staren in de oogen van Egyptische goden en godinnen, kettingen van amber en parels te taxeeren, te kijken naar oude kenners, die de stoep van Chris- tie's winkel opwaggelden, vroolijk te knip- oogen naar een troep duiven, die Fransche oefeningen hielden op een dakrand aap den overkant van de straat en den geheelen tijd zong mijn hart of afvleeschklier of mijn lever (misschien alle drie tezamen): „Bob trouwde Masham en Rossett Bob trouw de Masham en Rossett en Jean en ik zijn vrij Jean en ik zijn vrij! Jean en ik zijn vrij!" Een oogenblik later kwamen zij beiden op dagen en wat 'n nieuwtjes had ik voor hen! Ten eerste: veilig voor Mulligan, ten twee de vader van de hand gedaan en ten derde' Ten derde o, wat konden wij anders doen dan bij Christie binnen vallen, alsof wij op het (punt stonden een Romney van dertigdui zend pond te koopen en bang waren dat iemand ons voor was. Toen wij eenmaal daar binnen waren, midden in een onorde lijke verzameling van spookachtige meu bel$ en droevig verwaarloosde schilderijen, zaten wij met ons allen op een sofa (waarop wij, daar' ben ik zeker van, geen recht had den té zitten) en ratelden onze nieuwtjes er uit. Ik ben er zeker van, dat de zaak van Christie nooit in zijn geheele roemrijke ge schiedenis getuige is geweest van een ge lukkiger tafereel. Inderdaad, een Queen Anne bureau, met de meest hemelsche ingewikkelde schoonheden op zijn laden en pooten, trilde van plezier, wanneer het naar ons keek. Het had den sombersten tijd ach ter den rug. Natuurlijk is de jonge Rossett een schurk, een doordraai*.- en een deugniet. Ik had zijn vuile valsche documenten in mijn zak, terwijl wij aan het praten ware. (Ik zou natuurlijk Jean er niets van laten zien of zelfs laten weten van hun bestaan) Maar ik meet bekennen, dat daar op die oude cana pé, tegenover het Queen Anne-bureau met zijn scnoonheid en verdraagzaamheid en ge voel voor fijne barmhartigheid voor den voorbiigaanden tijd, ik geen groote ge strengheid kon blijven koesteren. Te zien, dat vrees en angst van het ge zicht van den jongen verdwenen, was een schoon gezicht, laat hij dan wat ook hebben mogen doen Wij maakten een zeer vage toespelling op de documenten vanwege Jean's tegenwoor digheid, maar hij begreep genoeg om te we ten, dat zij veilig onder mijn berusting wa ren en vóór het einde van den dag asch in den haard zouden zijn. En ik gaf mijn oude vriendin Dora Mel- lin crediet. Waarom riiet? Zij kan nu iets voor den jongen domkop doen. Zij zouden iets slechters doen dan trouwen. Hij tenmin ste zou haar niet slaan. Feitelijk ben ik ze ker, dat zij de broek aan zal hebben vol doende om zijn armzalig onstandvastig ka rakter op de een of andere manier een beetje stevigheid te geven. En toen, nadat ik mijn weelde zoo lang als ik kon had geliefdkoosd, vertelde ik hun beiden en het Queen Anne-bureau mijn an dere stuk groot nieuws jouw stuk groot nieuws. In het eerst weigerden zij eenvoudig het te gelooven. Dat iemand genoeg durf en optimisme zou hebben om met hun vader te trouwen. Maar het Queen Anne-bureau be vestigde mijn verklaring vertelde hun feitelijk, dat het in zijn tijd veel vreemder dingen gezien had, knikte met zijn aardig hoofd op de meest-wijze, meest-vaderlijke manier Dus geloofden zij het en op dat oogen blik, tegenover alle schilderijen (de meeste meubels waren in slaap en merkten het niet) kuste Jean mij tweemaal. Toen hoorde ik haar zuchten zij liel van zich afvallen dien geheelen last van verantwoordelijkheid, die haar jarenlang had neergedrukt. Arm kind! Lief, lief kind! Binnen een paar dagen zal je ons zien, ons beiden en de beste vriend, dien een man ooit had, zal ons beiden zijn zegen geven. Je je liefhebbende MARK. Farthing Hall, Garrowdale. Beste Mark, De schurk is dus van 't tooneel verdwenen Jouw brieven zijn onze eenige lectuur. Marjo WARMfcNHUiZeN Onderlinge hulp bij ziekte. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond een algemeene vergadering ir. het lokaal van den heer Slikker. De voorzitter betreurde de slechte op komst, temeer, daar het bestu.ir propaganda voor deze algemeene vergadering heeft ge maakt. Speciaal werd herdacht de heer P. Jonker, die eenige dagen geleden is over leden. De heer Jonker is vanaf de oprichting lid van deze vereeniging geweest en eenige jaren bestuurslid. Ter zijner nagedachtenis stonden de aanwezigen op en was er eenige oogenblikken stilte. Volgens het jaarverslag bedroeg het aantal leden op 1 Jan. 1934 77 en op 31 Dec, 1934 71, dus is er een vermindering van 6 leden. Pogingen van het bestuui om nieuwe leden bij te winnen hebben gefaald. Financieel verslag. Volgens dit verslag hebben 18 leden een uitkeering ontvangen van totaal 338,84, met een aantal zieken dagen van 384. Het sa'do der kas bedroeg op 1 Januari 1934 f 255.30. Aan contributie is ontvangen f 671,25 Aan ziekengelden uitbetaald 338,84. Het saldo Jer kas bedroeg op 31 Dec. 1934 f 422.86. Op de boerenleenbank was per 31 December 1934 geplaalst 500. Het kapi taal der vereeniging bedroeg op 31 Dec. \)4 922.86. Verkiezing van 3 bestuuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren H. G. Rijs. Ambr Groot en H. Mink. Alle heeren werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. Ier voorziening in de vacature P Jonker is als bestuurslid gekozen de heer C. de Nijs. De voorzitter van den bond van zieken kassen, de heer H. G. Rijs, hield Hierna een korte inleiding over het doel en het put van de onderlinge ziekenkassen. Het bestuur van die federatie van ziekenkassen heeft aan de armbesturen en gemeenteraden in Noordhol land een circulaire gericht, waarin at tent wordt gemaakt op net bestaan van de plaatselijke vereeniging „Hulp bij ziekte" en de Armbesturen verzocht de menschen zoo veel mogelijk aan te sporen lid van de plaat selijke ziekenkas te worden. Bovendien heeft net bestuur van de plaatselijke vereeniging aan de daarvoor in aanmerking komende personen een circulaire en agenda voor deze vergadering toegezonden. Het aanwerven van nieuwe leden is tot heden nog zonder succes geweest. Het doel van Onderlinge Hulp bij ziekte, n.l. geldelijken steun te verleenen bij ziekte of ongeval, wordt blijkbaar door velen nog niet goed begrepen, daar thans veel te weinig menschen lid van deze mooie vereeniging zijn. De ziektewet garandeert, bij een werk kring bij een vasten patroon, 80 pet. van het loon. Ten opzichte van het huisgezin is m«n verplicht het resteerende 20 pet. bij de plaat selijke vereeniging Hulp bij ziekte te ver zekeren. In de wachtweken zijn de arbeiders la de werkverschaffing wat betreft de 80 pet. bij ziekte niet verzekerd. r Deze plaatselijke Hulp bij ziekte heeft een aantal leden gehad vaa 250 leden. Tfwns telt deze vereeniging 71 leden. Deze ver eeniging beslaat reeds 37 jaar Spr. besloot zijn inleiding met een op wekking aan al'e ieden om propagandisten te zijn voor Onderlinge hulp bij ziekte en alle kennissen en vrienden op te wekken lid té worden van deze mooie vereeniging. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Woensdag 3 April hield het „Witte Kruis" een vergadering in het lokaal van den heer Bouwsira, onoer leiding van den vice-voorzitter, den heer A. Schuur. Aanwezig was zuster Neppen. In zijn openingsrede herdacht spr. den overleden voorzitter, den heer C. Klooster boer. Ruim 30 jaar heeft Kloosterboer als voorzitter voor het Witte Kruis gewerkt en gestreden. Ingekomen stukken. Van dr. Doyer was bericht ingekomen om met het Wit Gele Kruis de t b. c.-bestrijding gezamenlijk ter hand te nemen. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat 564 maal materiaal is aangevraagd. rie weigert ronduit een woord er van te ge looven, zegt, dat jij en Jean hand in hand door Londen wandelen, terwijl jullie het al lemaal verzint Ik weerleg haar met Far thing Hall. Zij moet in deze plaats geloo ven, dat begrijp je, want zij speelt het Klaar er te eten en te drinken en te slapen. Wij hetben de grootste slaapkamer van Cum- berland; je loopt er doorheen, steeds verder, en draait dan een hoek om. Ons kolossale staatsiebed is aan het andere eind en wan neer je er in klimt, kijk je steeds naar dien donkeren verren hoek, want het is mogelijk dat er iets om den hoek aankomt. De neele kamer is, inderdaad, een beetje gek en al de portretten aan de muren (en ae Rossetts schijnen nergens meer van gehouden te heb ben dan van slechte portretschilders ontel bare opdrachten gegeven te hebben) zijn van menschen, die Blijkbaar op de hoogte van de kamer zijn en je den geheelen tijd in het oog houden om te kijken hoe je het zult vinden, wanneer het komt. Marjorie zegt, dat, ieder keer als zij heur haar opmaakt, de kamer in al haar omvang naar haar toe komt, met hoek en al. De enorme kleerekast bevat blijkbaar een menigte oude lijken, en dus doen wij haar deuren nooit open. Er zijn weinig haken en dergelijke dingen, en die er zijn, daar legt Marjorie beslag op, dus eiken avond hang ik mijn pak over een verroest oud musket. Tot zoover over Far thing Hall (Slot volgt)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6