H1ST ZEEMONSTER VAN WA GA SAKI. BEVERWIJK Groenten- en fruitmarkt „De Eendracht", aSTRICUM Zeventig verpleegsters moeten weer inwoners worden in het provin ciaal ziekenhuis „Duin en Bosch", Een als vrijwel onmisbaar aangekondigd voeder middel voor landbouwhuisdieren; na onderzoek te duur geoordeeld. £uchU>aact EEN ZAKENREIS PER F. K. 41. fond: wJuUm&{UM vandaag den dag floreeren de kracht van 't adverteeren? Door het bestuur is steeds het gebouw en materiaal gecontroleerd en in de oeste orde be zonden. Door zuster Noppen zijn 2898 bezoeken afgelegd in 1934, waaronder 548 bij t. b. c.- patiënten en 192 voor zuigelingenzorg. Twee patiënten zijn opgenomen in een sanatorium, met volle medewerking van het gemeenteDestuur. Het ledental is geklommen van 438 op 451 gezinnen. 3 bestuurs- en 2 algemeene vergaderingen werden gehouden. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag dat was ontvangen plus batig saldo 1321,09. uitgaven 744,74, saldo 584.35. In de t. b. c.-kas is nog aanwezig f 78. De heer J. v. Kamnen bracht verslag uit als afgevaardigde der algemeene vergade ring te Amsterdam. In de vacature C. Kloosterboer werd als bestuurslid gekozen de heer Jb. Klooster boer Dz. Bij het bestuur is een schrijven ingekomen, inhoudende klachten over den bode. Dit schrijven is niet ctoo<- het bestuur in behandèling genomen, omdat het tijdens de vei^adering is ingediend. De voorzitter wenschte dit dus roet in be handeling te brengen. Hierover ontspon zich een ciiscuss.e, sommige leden w Iden weten, wat 'e grief was. Klachten moeten schriftelijk bij het be- s'uur worden ingediend en worden daar be handeld. Indien de aanklager met den uitslag niet tevreden is kan hij zich op de leden vergadering oeroepen Na eenige huishoudelijke besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. In de daarna gehouden bestuursvergade ring werd de heer A. Schuur als voorzitter gekozen. s Deze markt bestaat heden 30 jaar. Of schoon de firmanten Kluft Terwoort met het oog op de tijdsomstandigheden niets wilde weten van feestelijkheden, had het per soneel toch de hoofden bijeen gestoken om dezen heugelijke gebeurtenis te herdenken. De markt bestaat onder de huidige com binatie 30 jaar, terwijl daarvoor de heer D Kluft reeds 7 jaar het bedrijf had uitge oefend. Ongeveer 300 tuiniers en evenveel koopers bezoek engeregeld deze markt welke in uit bouw gestadig toeneemt. De boekhouder, de heer Böhm. sprak des morgens de firmanten toe namens het perso neel, 11 a 12 man sterk en overhandigde als jubileumsgeschenk een fraaie kantoorklok en een bloemstuk. De heer Tervoort dankte voor deze at tentie. Voor den oudsten knecht, die mede 30 jaar aan deze markt verbonden is was een fruit mand en een bloemstuk gearriveerd. Mede waren nog bloemstukken binnenge komen van de Beverwijksche bloemenmarkt, ,,'t Centrum", van Handelsbelangen, van de aardappelveiling ,.De Eendracht5', van de firma's Doeter en Duin en Broekhuis en nog andere corporatën. Onder de inbrengers waren het de heeren: J. v. Eerden en W. Vreenegoor die hunne gelukwenschen aanboden, terwijl des avonds Na welhaast eenige maanden van wilde geruchten en weer tegengesproken geruchten, van besprekingen en protestbezoeken aan hel provinciaal bestuur te Haarlem, van verga deringen van personeel, van onderzoek naar den maatschappelijken stand der betrokke nen en van „aangeplakte" mededeelingen in het hoofdgebouw van de inrichting, is dan toch eindelijk de definitieve beslissing geval- 'en in een voorgestelden maatregel, welke voor het algemeene leven van de gemeente Castricum hard kan worden genoemd. net betreft hier een maatregel uit hoofde van bezuiniging door den minister ter uit voering opgedragen met betrekking tot het verpleegsters-personeel van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch, alhier. Door den minister is namelijk voorgesteld E z g- coniroissie van bestuur over dit ziekenhuis, welke commissie gedomicilieerd is e Haarlem en waarvan voorzitter is hef lid y^Gcd. Staten, J. W. Gerhard, over te gaan iot het weer „inwonend" doen zijn van alle verpleegsters dezer inrichting, die tot op he- en gebruik maakten van het privilege in £'gen woning buiten het ziekenhuis verblijf te mogen houden. 7-oo op het oog zal dit den leek niet veel Doch wanneer men weet, dat dit privilege een sedert jaren geldend gebruik is geweest voor alle gediplomeerde verpleeg- 3 waarvan zoowat alle zusters gebruik gemaakt, dan wordt het duidelijk, °at hier van een voor het huiselijk leven in- STjjpenden maatregel gesproken kan worden. net ziekenhuis Duin en Bosch telt tiental len zusters, die vele dienstiaren hebben. Ge durende de leerperiode, welke ongeveer 3 ja ren is, wordt in woongedeelten van de afdee- nngen of in afzonderlijke zusterhuizen ver- mijf gehouden. Daarna kon men gebruik ma ken^ van het recht z.g. „tot wederopzeggens T°e om buiten de inrichting te wonen. Verreweg de meeste verpleegsters hebben m den loop der jaren hiervan geprofiteerd Dastricum heeft er een deel van z'n opkomst cn woning-rijkdom aan te danken. Verschil lende zusters hebben sinds iaar en dag een eigen woning niet alleen, doch lieten zich yaak een eigen huisje bouwen en richtten dit 'n-. Daarnaast zijn er twee-tallen en zelfs drie-tallen zusters, die een gemeenschappelijk ygen huis bewoonden. En ten slotte zijn er ln Castricum en Bakkum verschillende gezin- nen. welke mede door het inwonend hebben van zusters in hun onderhoud voorzagen. Want het buiten de inrichting wonm gaf mede een veranderde salarisregeling in den vonri van uitbetaald kostgeld. Dit alles zal nu uit zuinigheidsoverwe gingen van den minister welhaast een einde nemen. De betrokken verpleegsters zijn bereids in hun salaris verminderd met het becjrag, dat zij voor uitwoning tot heden ontvingen. Ze worden weer als verblijf houdend in het zie kenhuis beschouwd en moeten dan Ook met i bekwamen spoed hun eigen woningen ophef fen en ontruimen voor zoover zij althans niet vallen onder de z,g. uitzonderingsbepa lingen. Deze uitzonderingsbepalingen komen hiér- op neer, dat: lo. Zij van inwoning worden vrijgesteld en als voorheen verblijf kunnen houden buiten de inrichting, die kunnen worden geacht kostwinsters te zijn voor hun gezin; 2o. Zij buiten den maatregel vallen, die op het oogenblik van in werking treding den leeftijd van veertig jaren hebben over schreden. Allé overige verpleegsters worden weer over de ter beschikking komende woougele- genheden in het ziekenhuis verdeeld. Het zijn nagenoeg zeventig verpleegsters welke onder deze beschikking vallen, Voorwaar een tegenvallende maatregel, zoowel voor de betrokken vrouwelijke etn- ploye's, als voor de gemeente Castricum. Als rijksveeteeltconsulent en secretaris van het Noordholl. Veev. Bureau ontvangen wij elke stalperiode zeer veel rantsoenen te con troleeren en krijgen wij er vanzelfsprekend ook onder oogen met minder bekende voeder middelen of producten die boven het gewone rantsoen verstrekt worden, producten waar van een bijzonder gunstige werking op den gezondheidstoestand, groei en productie heet uit te gaan. Over een van deze laatste pro- ducten willen wij hier het een en ander mee- deelen en wel over „levertrine" van de N V. Osmond en Zn- te Rotterdam. In een ons toegezonden aanvraag om advies was inge sloten een label, waarop vermeld staat „levertrine voor varkens; bestanddeelen rijstvoedermeel, gemalen johannisbrood, tar wemeel, sojameel, lijn meel, paardeboonen- meel, gemalen fenegriek, gemalen venkel, en wat minerale bestanddeelen (deze bevatten grauwspiesglanserts, chloride en carbonaa! o.a. van kalium)," In verband met den naam „levertrine" had den wij verwacht met een of ander levertraan praeoaraat te maken te hebben, de laoel ver meldde hiervan evenwel niets, wat ons zeer verwonderde, tot wij in het bezit kwamen van eene gebruiksaanwijzing van levertrine voor alle levende have. de zgn. universeel lever trine en daaruit bleek ons inderdaad, dat het mengsel wel degelijk levertraan bevatte, daarin wordt nml. gesproken van „levpr- traan in poedervorm". Wij zullen niet alles overnemen wat op de gebruiksaanwijziging staat vermeld, maar enkele bijzonderheden Levertrine, staat er. is 'n mengsel van kracht gevende en verteerbare wortelen en zaden waaraan zuivere levertraan is toegevoegd, het is een smaak verbeterend en vertering bevor- deernd voeder", Verder blijkt in de zakken een maat aanwezig te zijn en wordt voor melk koeien aangeraden 2 maatjes per dag, mest- vee één maat vol. kalveren één maast vol per 4—6 kalveren, zeug met biggen één maat vol. biggen (6 weken) één maat vol per 8 stuks tot één maat per 4 stuks van 6 maan den. Bij nader onderzoek kwamen wij in het bezit van een factuur en daaruit bleek ons, dat door voornoemde NV. wordt gefabri ceerd, „universeel levertrine (olie 18 eiwit 14 voor alle levende have, melkkoeien, kalveren enz kostende 20 per 50 KO., verder speciale levertrine voor varkens (olie 16 eiwit 15%) en idem voor pluimvee Hieruit moeten wij wel de conclusie trekken dat de universeel levertrine voor alle land bouwhuisdieren. dus rundvee zoowel als var kens, geschikt is, hetgeen trouwens ook uit de gebruiksaanwijziging volgt, terwijl de spe ciale levertrine voor varkens, niet ot aitnana minder geschikt is voor rundvee. Wij hebben een dergelijke msat vol eens gewegen en dit bleek olm. 150 gram te bevatten, kostende dus pl.m. 6 cent. Gebruikt men aus dit pro duct en houdt men zich precies aan de ge bruiksaanwijzing, zoo kost het extra per dag oer melkkoe ol.m. 12 cent, waarvoor men ook 2 K G. krachttoer extra kan gebruiken, per melkkoe ol.m 6 cent, enz. Waar de procentische samenstelling n:ct vermeld wordt, kunnen wij ook niet of al thans moeilijk nagaan of de winst welke men bij verkoop maakt matig dan wel zeer groot is. Aangezien de prijs van dit nroduct ons zeer hoog voorkwam, hebben wij de op de label „levertrine voor varkens" vermeld staande samenstellende deelen eens stuk voor stuk bekeken in verband met hetgeen ons be kend was of wat wij konden vinden omtrent de bsteekenis hiervan voor de voeding of ge zondheidstoestand Wij kunnen de samen stelling splitsen in 4 groepen bestanddeelen, te weten: 1. lever.raan vitamine A en D bron, voedingsvet. 1 plantaardige voedermidde'en, tarwe meel, sojameel, lifnmeel, paardeboonenmeel, rijstvoedermeel en gemalen johonnirbrocd. waarvan de eerste vier de practiik voldoende bekend ziin, de laatste twee minder goed Deze beide minder bekende zullen wij hier kort behandelen. Rijstvoedermeel, dit is een bijproduct van het pellen van de rijstkorrel, men onder scheidt bruin en wit meel. het bruinmeel heeft bij ein voedernroef met varkens in 1912 te Hoorn aan het Rijkslandbouwproetsta.tlon minder goede resultaten opgeleverd, de die ren schijnen het wel met graagte op te nemen. Voor jonge varkens wordt het in liet leerboek over Veevoeding van ir Leiones Bakhoven ontraden tenzij in zeer geringe hoeveelheden, omdat het licht diarrbee vér- oorzaakt. Het bevat 11.5 tot 12.5 eiwit achtige stoffen en 10,5 tot 16 vet, Het hooge vetgehalte heeft het rijstvoedermeel te danken aan de vetrijke kiemen, d:e van de rijstkorrel verwijderd worden. Het vet uit rijst wordt spoedig ranzig. Iets bijzonder gunstigs konden wij van njstvoedermeal niet vinden. Minder bekend is ook gemalen johannis brood. Dit zijn de peulen van den johannis- broodboom, die aangetroffen worden o.m in Klein Azië en enkele landen langs de Mid- dell Zee, ook op de Azoren. Naar gelang van het land van herkomst loopt de samenstelling uiteen. Deze peulen ontleenen hun voedingswaarde hoofdzakelijk aan het suikergehalte, dat uiteen kan loopen van 33 tot 40 Als samenstelling van johannis brood vonden wij in het leerboek van Emü Pott vermeld 80—87 droge stof, 3.8— 7.7 eiwitachtige stoffen, 0.40—2 vet- achtige stoffen, 69—73 stikstofvrije- extractiefstoffen waarvan pl.m. 40 suiker, 47 ruwvezd en 2 asch. Het bevat nog al wat looizuur, verder minder bekende reukstoffen. De versche niet door mijt aange- taste peulen, schijnen door alle landbouw huisdieren gaarne te worden gegeten. De scheikundige samenstelling waaruit blijkt een laag eiwitgehalte en hoog suikergehalte is oorzaak, dat het vooral voor de vetproduc- tie (mesten) geschikt is. Het bewuste leer boek van Emil Pott van 1889 vermeldt, dat toentertijd het product veel voorkwam ln „ge- heimmiadelen" en „surrogaten", waarschijn lijk is de eigenaardige naam „johannisbrood" hieraan niet geheel vreemd. In het leerboek van prof. Kellner staat een eiwitgehalte van 5.8 en vet 1.3 3. Gemalen kruiden, fenegriek en venkel Dit zijn zgn. geneeskrachtige kruiden, die dus vooral waarde bezitten ais er inderdaad wat te genezen valt, kruiden welke naar ons is meegedeeld worden gebezigd ter bevorde ring der spijsvertering. Venkel heeft tevens een aangename geur, terwijl fenegriek wel voor paarde nwordt gebezigd tegen het hoes ten. 4. Tenslotte de mineralen, waarvan ge noemd worden chloride, wat o m. ook een be standdeel is van zout; carbonaat of krijt kos tende ol.m. 1 per 100 K G. en „spies glanserts". Dit laatste is een verbinding van zwavel met antimonium. Zwavel komt o.m in alle eiwithoudende voedermiddelen voor, een tekort hiervan is dan ook enkel denkbaar bij een tekort aan eiwit. Omtrent „antimonium" schrijft dr. Grashuis, dierenarts te Zelhem, in zijn leerboekje over de varkensvoeding op bladz. 89: „In sommige streken meenen de varkenshouders het voor hunne fokzeugen niet te kunen stellen zonder een zogpoeder De werking hiervan is hoofdzakelijk een laxeerende, terwijl melkdrijvende stoffen b.v antimonium wel worden toegevoegd, doch in het algemeen weinig waarde bezitten" Het bovenstaande heeft dus betrekking op de label van „levertrine voor varkens" en de gebruiksaanwijziging voor de zgn. „univer* seele levertrine". Te», nadere oriënteering hebben wij een monster „universeele lever trine" ter onderzoek opgezonden naar hel Rijkslandbouwnroefstation voor Veevoeder- onderzoek te Wageningen Het- analysever- slag no V 4469 d d. 12-3'35 verschafte ons de navolgende gegevens: (suiker inb.) vochtgehalte 13.4 eiwitachtige stoffen 18 7 vetachtige stoffen 16.5 zctmeclachtige stoffen 36 2 suiker 8 9 ruwcelstof 7 7 aschbestanddeelen 75 chlcor 0.4 Ook heeft het proefstation onderzocht uit welke grondstoven het mengsel is samenge steld, het verslag vermeldde: levertraan, rijstvoedermeel, gemalen johannisbrood, so jameel, grondnotenmeel, geplet lijnzaad, tarwegrint, gemalen fenegriek, gemalen ven- lel, gemalen anijszaad, ijzeroxyde, Aan do hand van de scheikundige analyse van lever trine en de scheikundige samenstelling der samenstellende deelen, hebben wij getracht te berekenen hoe de procentische samenstel ling wat betreft de hoofdgroepen ongeveer is. Wij zuilen deze berekening hier niet op nemen, maar kwamen tot de conclusie da: levertrine ongeveer als volgt kan zijn samen gesteld; 10 levertraan, 60 plantaar dige voedermiddelen (pl.m. 20 rijstvoeder meel, 20 johannisbrood, 10 lijnzaad, 10 soja- en/of grondnootmeel, wellicht wat tarwagrint), plus minus 25 krui- den en plus minus 5 toegevoegde mi neralen Op grond van deze berekende aamenstelling waarvan wij niet willen be weren dat zij de juiste samenstelling van levertrine is, maar welke o.i. niet zoo heei ver van de werkelijkheid zal verschillen, ko men wij tot den volgenden orijs: 10 lever traan pl m. 1.40, 60 KG. plantaardige voedermiddelen (minimaal f 4.50 rijstvoe dermeel, maximaal lijnzaad 7 40) pl.m ƒ3.50, 25 kruiden (bijv. 10 K.G. fenegriek a 28 cent per K.G JO K,G. venkel a 85 cent per K G. en 5 K.u. anijszaad k 50 cent per K.G.) pl m. 13.80, 5 toegevoegde mine ralen, is dus maximaal pl.m. 20 per 100 K.G. alles op grond van groothandelsprij- zen. Den indruk dien wij hadden dat het voordeel bij verkoop wel zeer eenzijdig aan de zijde van den fabrikant is, hebben onze berekenin gen ons zeker bevestigd. Ook hebben wij eens nagegaan of er ook resultaten van voeder- proeven met levertrine bekend waren, ten einde een bevestiging te vinden van den gun- stigen invloed welken men volgens degebruiks aanwijziging eraan toeschrijft. In de Veld bode jaargang 1925 bladz. 462 vinden wij 't verslag van een voederproef met varkens op de demonstratie boerderij „Het Mors" te Usselo, gem. Lonneker, een proef welke is uitgevoerd onder controle van den heer E. J. Lankwarden, leeraar R.L.W.S. te Hengelo Voor de proef zijn gebruikt 15 biggen van 8 weken verdeeld in drie groepen van 5. De eene groep kreeg een meelmengsel onder- melk en wat aardappelen, de tweede groep extra iets levertrine, de derde inplaats van levertrine wat levertraan. Het meelmengsel bestond uit 5 mais op 4 gerst op 1 vischmeel Het resultaat was, dat de levertrine-groep in plaats van beter slechter was gegroeid dan de beide andere groepen, zoo zelfs dat bij de toenmalige varkensvleesch- en voerprijzen deze groep verlies opleverde, terwijl de beide andere groepen eenige winst gaven, de proef heeft 8 weken geduurd. Al mag deze korte en kleine proef niet bewijskrachtig zijn ten- opzichte van het ongunstige resultaat, even min is dit het geval ten opzichte van den zoo- gunstigen invloed volgens de gebruiksaanwij ziging. Wij meenden er goed aan te doen juist in de tegenwoordige benarde omstan digheden waarin de veehouderij verkeert, nu elke uitgaaf hoe luttel ook volkomen ge rechtvaardigd moet zijn, een en ander nader te onderzoeken en uit het verleden op te dienen. Het Noordholl. Veev. Bureau, een commis sie bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende in Noordholland werkzame landbouworganisatie als de HolJ. Mij, van Landbouw, Holl. Noorderkwartier, Ver van Oudleerl. R.L.W.S. te Schagen, de Bond van Melkveehouders, waaraan is toegevoegd de Rijksveeteeltconsulent, is steeds bereid gratis voorlichting over allerlei aangelegenheden de veevoeding betreffende te verstrekken. De Rijksveeteeltconsulent, IR. I. DE VRIES. De heer Hart Nibbrig, een onzer bekend ste sportvliegers, motst een zakenreis onder nemen naar Denemarken en Saksen. Per trein zou de reis te lang hebben geduurd en ook de regelmatige luchtlijnen konden hem in de ze niet volkomen helpen. Zoo werd dus be sloten om een vliegtuig der Nationale Lucht- vaartschool te huren en zich tevens te verze keren van de hulp van den chef-instructeur, den heer Schmidt Crans. In verband met de mee te nemen hoeveel heid bagage en ook, omdat men in het voor jaar kans loopt onderweg guur weer te tref fen, viel de keuze op een gesloten cabine vliegtuig, de nieuwe Koolhoven F.K. 41, voorzien van een Gipsy „Major" motor, wel ke machine eenige weken geleden aan de Nationale Luchtvaartschool werd afgeleverd Den eersten dag werd tot Bremen gevlo gen, waar overnacht werd. Den volgenden dag bleek het vliegveld met een dikke laag sneeuw bedekt te zijn terwijl er bovendien een dichte mist hing. Tegen d~n middag ont ving men uit Hamburg bericht, dat het weer daar uitstekend was en dus werd besloten toch maar te starten. Tot dit besluit ken men des te eerder komen, omdat de F.K. 41 voorzien is van een compleet stel instrumen ten voor het blindvliegen. Hamburg werd dan ook zonder eenige moeite bereikt en dank zij den goeden service aldaar was men in staat om na slechts 20 minuten oponthoud door te vliegen naar Kopenhagen, dat tegen zonsondergang werd bereikt. De heer Hart Nibbrig had een dag noodig om zijn zaken in Kopenhagen af te deen en Crijdags vertrokken hij en Schmidt Crans naar Berlijn. Onderweg kregen zij buiten gewoon slecht weer met veel sneeuwbuien. Het werd dus steeds blindvliegen tot in de buurt van Hamburg. Hier werd het iets be ter en zij besloten direct naar Berlijn door te vliegen. Ze hadden een sterken Oosten wind tegen en kregen onderweg neg een paar gneeuwbiren te verwerken doch daarna bleef bet helder en ze bereikten Tempelhoff, het Berlijnsche vliegveld, zonder eenige verdere avonturen. Het plan was geweest om den volgenden, dag naar Chemni'z te vliegen, doch het on geluk wilde, dat de door de Nationale Lucht vaartschool gebruikte ohesoort niet te krij gen was. Men was toen wel gedwongen om het oliereservoir af te tappen en het opnieuw te vul'en met een andere soort olie, waar mede eenige uren verloren gingen. Intusschen was het laat geworden om Chemnitz nog te kunne Bereiken, zoodat er niets anders op zat dan naar het hotel terug te keeren. 's Zondags waren Hart Nibbrig en Schmidt Crans al vroeg bij de pinken en bij prachtig weer vertrokken z- naar Chemnitz, een af- stapd van een 200 K.M. Het vliegveld bleek ouder de sneeuw te liggen en het was vin nig oud. De heer Hart Nibbrig had zijn re latie van te voren gewaarschuwd, zoodat dienzelfden dag een zakelijke bespreking kon plaats vinden op een prachtig buitengoed, idyllisch gelegen in een dal. 's Maandags was men van plan geweest wederom vroeg te vertrekken, maar er was weer eenige moeilijkheid met de olie. Tegen den midddg was echter ook dit in orde en met een halven storm in den rug werd naar Düsseldorf gevlogen, dat in twee uur werd bereikt Hier werden nog eenige zaken afge wikkeld en Dinsdagmorgen om U uur werd den terugweg naar Waalhaven aanvaard, waar men na 50 minuten arriveerde. De lengte van de geheele tournée bedroeg 2100 K.M., welke in 13 uur werden gevlo gen. Ondanks het vele slechte weer, dat men onderweg ontmoette, gedroeg de F.K. 41 zich uitstekend. Beide heeren waren opgetogen over dezen genoegelijken tocht, waarbij het snelle vlieg tuig den heer Hart Nibbrig in staat stelde belangrijke zaken af te wikkelen op de snelste en meest aangename manier. BOUWVERBOD BRAVO'S. Dit jaar zuilen de rassen Bravo, de Wet en Kampioen nog geteeld mogen worden ln 1936, met het oog op de wratziekte, niet meer. EXTRA STEUN AAN GOEGEKEURD POOTGOED OOGST 1934. Het ligt in de bedoeling, dat op goedge keurde pootaardappelen van oogst 1934, die niet als zoodanig hun bestemming hebben gekregen of krijgen, een nader te bepalen be drag per 100 KiG. steun wordt uitgekeerd. De inventarisatie dezer voorraden zal ge schieden namens de Nederlandsche AJcker- bouwcentrale door den Nederlandschen Al- gemeenen Keuringsdienst in samenwerking met de Provinciale Landbouw-Crisis-Orga- nisaties. De geïnventariseerde partijen zullen even tueel nadien wel voor consumptie of con sumptie-export mogen worden verkocht, met inachtneming der niervoor geldende voor schriften. De bij de telers geïnventariseerde voorra den zuilen eveneens in aanmerking kunnen komen voor den denaturatiesteun, met in achtneming van daarvoor geldende voor schriften. De maat 28/35 mm. alleen, indien deze partijen in April worden gedenatureerd. Voorzoover bij de door den N A K. gere gistreerde verbouwers van goedgekeurde pootaardappelen in de periode van 110 April geen inventarisatie zal hebben plaats gevonden, gelieve deze zich te wenden tot den controleur van den N.A.K. in dat ge bied om nadere inlichtingen. Voorzoover het handelaren betreft, die een voorraad goedgekeurde pootaardappelen be zitten, die niet als zoodanig hun bestemming krijgen, kunnen zij zich voor nadere inlich tingen wenden tot den controleur van de N. A K. in hun gebied of tot de L. C. O. voor Noordholland, Alkmaar. VERVANGEN VAN VROEGE AARDAPPELEN DOOR LATE. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordho'land bericht ons het volgende; Degenen, die krachtens hun teeltvergun ning vroege aardappelen mogen telen, blijken vak in de meening te verkeeren, dat zij deze vroege aardappelen geheel of gedeeltelijk mogen vervangen door late zonder dat daar teeltvergunning voor noodig is. Wij wijzen er op, dat dit onjuist is. Ieder, die meer dan 5 Are late aardappe len wil telen, moet daarvoor een teeltver- gunning hebben; de tuinbouw-teeltvergun- ning is hiervoor niet voldoende. Degenen, die in verband hiermede nog een nieuwe of aanvullende teeltvergunning voor late aardappelen wenschen aan te vra gen, dienen dit met den meesten spoed te doen bij de afdeeling Akkerbouw van de Land bouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland, Kerkp'e'n, A'kmaar. Er zij nog op gewezen dat b.v. ook Eigenheimers en Bintjes tot de late aardappelen gerekend worden. Voor de teeltvergunning voor late aard appelen is een teeltheffing van 30 per H.A. verschuldigd. Hoe kan eon tfoede zaak AV d'eigenaar niei kent 203. Toen Piet Prikkel zich zóó leeljjk jegens Bim- 8em gedragen had, was het natuurlijk uit met de vriendschap. Het was nog nooit voorgekomen, dat een witte olifant ln Siam zóó erg beleedigd was. Er zat voor het tweetal dan ook niets anders op dan te voet verder te trekken. 204. Een half uurtje ging dat goed, maar toen ston den ze opeens voor een riviertje. Er was wel een nau we plaats, maar daar was geen brug Piet Prikkel en Drein Drentel waren allebei radeloos. Hoe zouden ze vorder komen? Maar spoedig kwam er redding opda gen in den vorm van een groote slang.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7