Stad en Omqeoinq. JUcfUszoJien 'PuMicaties ^Binnenland Na het Saarplebisciet een Memelstemming Buitenland. Een zwakke plek in het Europeesch statuut. Erfenis van Versailles. VOLKSZANG OP BEZOEK BIJ GEERT DILS. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. DAMES, om ook kannii te maken Kantongerecht te Alkmaar. Waarom de voorkeur aan een dagblad-advertentie? Wel, enkel dan alleen krijgt gp van elk attentie! Pakhuisbrand te Rotterdam. Naar aanleiding van het z.g. Memelproces, enkele dagen gele den te Kofno, waarbij vier van de 126 nationaal-socialisten, die ervan werden verdacht tegen Litauen te ageeren, met de bedoeling het Memelgebied gewapenderhand van Litauen los te scheuren, ter dood zijn veroordeeld, is de internatio nale aandacht weer gevestigd op den haard van veelt twist: het Memelgebied. Bij de belangrijke politieke besprekingen, welke Simon en Eden met Hitier hebben gehad, is o.a. ook de Memelkwestie ter ta fel gekomen. Tastbare resultaten heeft deze tak van .besprekingen echter niet mogen op leveren. Toch werd b.v. bekend, dat een Duitsch aanbod kan worden verwacht, in het Memelgebied een plebisciet te doen hou den, teneinde Duitschland op andere punten toegeeflijker te laten worden. Dat dit be langrijk aanbod niet door Simon te berde werd gebracht, was te verwachten. Duitsch land is yan meening, dat het 80 van de stemmen zal krijgen, indien men tot het houden van een stemming zal overgaan; en toch zal deze uitslag door den Führer nog niet voldoende reden zijn, om b.v. met het Oost-Locarno-pact accoord te gaan. Ook tegen een verandering van het Oost-Locar no-pact in. een consultatief pact bestaan te Berlijn bezwaren. Zoo is het vraagstuk van het Memelge bied dus opnieuw een belangrijk onderwerp van internationale bespreking geworden en wanneer men niet spoedig tot een oplossing komt, zal de kwestie weer voor langen tijd worden geschaard op de lange lijst van internationale conflicten, waaraan Oostelijk Europa in de jaren na den oorlog rijk is ge worden. De politieke geschiedenis van het Memelgebied is, hoewel niet bepaald ver kwikkelijk, toch interessant genoeg. Reeds jarenlang heerscht er wrijving tusschen de overgroote meerderheid der Duitsche bevol king en Litauen, hetwelk de souvereiniteit over het gebied heeft. Men zal zich herinneren, dat na den vre de van Versailles Duitschland het grondge bied ten noorden van de Njemen aan de geallieerden moest afstaan; later zou een beslissing omtrent dit gebied worden geno men. Eenige compagnieën Fransche solda- ten handhaafden de orde en de rust in deze streek en verder liet men de zaak op haar beloop. Het was niet gemakkelijk een bevre digende oplossing te vinden daar men reke ning moest houden met de belangen van de grootendeels Duitsche bevolking van Memel en met het economisch belang van Litauen, dat ö-a- gpeden uitweg naar zee zocht. Ifi Januari 1923 was men in - Litauen hét wachten op een beslissing moe en een Li- tausche bende, die zich de IJzeren Wolf noemde, maakte zich met geweld meester van het tijdelijk door de Fransch troepen bezette gedeelte van Oost-Pruisen. Merk waardig was het, dat de Duitsche burgers zich aan de zijde van de Fransche soldaten schaarden om zich hardnekkig te verdedi gen. Het verzet liep evenwel niets, weldra had Litauen Memel geheel veroverd. De gezantenraad en de Volkenbond legden zich bij het feit neer en in 1924 werd, tusschen Litauen en de vier groote mogendheden, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, de zg. Memelconventie geteekend, waarbij aan Litauen de souvereiniteit werd toege wezen over het Memelgebied, evenwel on der de verplichting, de autonomie van het land, in het bijzonder op bestuurs-, onder- wijs- en rechtsgebied, te eerbiedigen. Deze bepaling is de oorzaak geworden van een voortdurenden strijd tusschen de Duitsche bevolking van het Memelgebied voor de handhaving van haar rechten en de voor standers van Groot-Litauen, die het Me- inelland geheel willen doen opgaan in Li tauen. De toestand werd nog verscherpten toen in 1930 te Genève werd besloten, dat de Meerderheid van het Memel-directorium Duitsch moest zijn. Boettcher werd toen het presidentschap van het directorium toegewezen. Deze presi dent had echter niet het vertrouwen van de Litausche,regeering, die steeds meer voor wendselen zoch om Boettcher uit zijn ambt te ontzetten. Eenigen tijd daarna kreeg de Litausche regeering een geschikte aanlei ding in Memel in te grijpen en den president van het directorium af te zetten Boettcher had zich nl. in December j,l. zonder mede weten van de rëgeering van Litauen met eenige ambtenaren naar Berlijn begeven, teneinde uitbreiding van den export uit Me mel naar Duitschland te verkrijgen. Pru dent Boettcher werd van hoogverraad be schuldigd en op 6 Februari 1932 gelastte de Litausche gouverneur Merkys hem af te treden, onder waarschuwing, dat hij bij wei gering zou worden afgezet en gevangen ge nomen. Boettcher weigerde af te treden, waarop hij inderdaad werd gearresteerd en gedurende eenige dagen in het officiers casino te Memel gevangen werd gehouden. Op de in 1932 gehouden zitting van den Memeier Landdag werd met bijna alge- meene stemmen een motie van afkeuring te gen het optreden van gouverneur Merkys aangenomen. Tevens eischte de Landdag van Memelland de onmiddellijke opheffing der gewelddadige maatregelen en het herstel van den toestand, voorgeschreven door het statuut van het Memelgebied. Op 27 Febr. 1932 benoemde de gouverneur van het Me melgebied den rector der Litausche school te Memel, Simaitis, tot president van het direc torium. Als gevolg daarvan brachten de ver tegenwoordigers van Engeland, Italië en Frankrijk, elk afzonderlijk een bezoek bij den Litauschen minister van buitenlandsche zaken, wien zij een nota overhandigden be treffende het standpunt van hun regeeringen ten opzichte van de benoeming van het di- rectorium-Simaitis na een tusschendirec- toire Tolichius in het Memelgebied. Hier in werd o.a. betoogd, dat het directorium Si maitis in Memel niet strookte met de door den Litauschen minister van buitenlandsche zaken te Genève afgelegde belofte, dat geen directorium zou worden gevormd, hetwelK niet voldeed aan den wil der meerderheid van de bevolking. Genoemde mogendheden achtten zich daarom verplicht deze zaak voor het Haagsche Gerechtshof van Inter nationale Justitie, ter sprake te brengen, en het niet, zooals eerst was overeengekomen, te doen beoordeelen door een scheidsrechter. Groot was de belangstelling voor den 23 Maart 1932 gehoiden Memelschen Land dag, waarop Simaitis de regeeringsverkla- ring voorlas. De president stelde bij die ge legenheid zijn nieuwe medewerkers aan den Landdag voor en zette daarna de redenen uiteen, welke volgens de opvatting der Li tausche regeering hadden geleid tot het af treden van het directorium Boettcher, waar na hij een overzicht gaf van de onderhande lingen voor de vorming van een nieuw direc torium. Simaitis verklaarde hierbij nog met nadruk, dat het absoluut noodig was. de ambtenaren, die niet behoc rden tot de Litau sche onderdanen, uit den- dienst van het Me melgebied te ontslaan. Tenslotte werd een motie van wantrouwen van, de meerderheid der partijen met 22 tegen 5 stemmen, van de Litauers, aangenomen, waarna de Memel- sche Landdag werd ontbonden. Op de 6 Juni 1932 te Memel gehouden onderhandelingen werd besloten een geheel nieuw Duitsch directorium te vormen, waarbij de leider der Volkspartij, dr. Schrei- ber tot president werd benoemd. Dit parlement heeft echter niet lang stand gehouden. Reeds half October 1932 werd het weer ontbonden. Ook de Haagsche Vredespaleisbesprekin gen in Juni 1932 konden niet tot een alge- heele oplossing inzake de Memelkwestie ge raken. In Augustus van 1933 kwamen de Memel kwesties opnieuw voor het Haagsche Ge rechtshof ter sprake, waarbij men o.a. tot de conclusie kwam, dat de kamerontbinding van Maart 1932 niet regelmatig was geweest. Tot deze conclusie kwam het hof met 10 te gen 5 stemmen. Reizgys was de man, die Schreiber in een geheel nieuw gevormd directorium opvolgde. Zijn parlement hield stand tot December van het vorig jaar. Volgens buitenlandsche mee ning trad dit directorium af naar aanleiding van de besprekingen van Klimas, den Litau schen gedelegeerde te Genève, met Eden en Laval, waarbij Klimas den indruk kreeg, dat de mogendheden, die het statuut van Memel hebben onderteekend, niet langer bereid zijn de inbreuken van Litauen daarop te verdra gen. Op 4 Januari 1933 werd een geheel nieuw gevormd voorloopig directorium bijeengeroe pen, welk directorium onder leiding staat van Bruvelaitis. Zoo volgde het eene directorium in Memel het ander op, zonder dat de internationale conflicten omtrent het Memelgebied er door worden opgelost. Goed negentig leden van de afdeelin- gen Amsterdam, Haarlem en Alkmaar hebben regen en wind getrotseerd om een bezoek aan het kasteel Assumburg te brengen. Van het station Uitgeest is het nog een goed half uur loopen én tegen 'n halven storm en striemenden regen in viel het niet mee, doch onder het zingen van een lustig liedje, dat den moed er in hield, was men ter bestemder plaatse eer men er aan dacht. Uit het vlakke polderland rijst de burcht op, een geweldig steenen ge vaarte, dat heel den omtrek beheerscht, machtig bouwwerk, dat getuigt van de robuste kracht onzer voorvaderen. Een gedeelte van dit gebouwencom plex is voor een paar jaar terug inge richt tot jeugdherberg, en de vader van deze jeugdherberg is Geert Dils, de be kende minstreel, een kleine, stevig ge bouwde zestiger, die in zijn fantastische kleederdracht wonderwel past in deze oude omgeving, waar uit alle hoeken en gaten de glorie uit vroeger dagen u tegenkomt. Met een stevigen wind in den rug wer den we als het ware door de groote mas sieve deuren de ruime hal ingeblazen; komt er maar gauw in, verwelkomde de vriendelijke slotvoogd ons, anders tocht je nog weg. Dat er in Assumburg's zalen al heel gauw een ongedwongen gezellige stem ming heerschte, daarvoor zorgde Geert Dils, bijgestaan door zijne vrouw, die al evengoed als de burchtheer Dils de kunst verstaat het iemand naar den zin te maken. Den heer K. Sixma, de alom bekende zangleider, die dezen sterdag in het klein gearrangeerd had, een pluimpje voor zijn prachtig initiatief, hij had alle eer van zijn werk. Geert Dils naast den haard te zien zit ten met de guitaar in de hand, en hem zijne mooie liederen met krachtige goed geschoolde stem en sprekende gelaats mimiek te hooren zingen, is op zich zelf reeds een gang naar Assumburg waard Doch er is meer, Dils laat het niet al leen bij zingen, hij laat U ook de burcht voor zoover dit mogelijk is, zien, en op dezen tocht door 't groote gebouw is hi een veilige gids, die u op bevattelijke wijze veel wetenswaardigs daarvan ver telt. Een groot gedeelte is inwendig omge bouwd tot jeugdherberg, en wij kunnen niet anders zeggen dan: de jeugdige trekkers en treksters vinden hier een veilige pleisterplaats op hunne zwerf tochten, die zij in de vacanties onder nemen. Alles ziet er even zindelijk uit, de slaapzalen, eet- en recreatiezalen, keu kens enz. enz., het is alles model in orde, en onder de voortreffelijke leiding van het echtpaar Dils marcheert het zaakje naar wensch, Dr. Francken, de voorzitter van de af deeling Haarlem en tevens vice-voorzit- ter van het hoofdbestuur, dankte in goedgekozen woorden het echtpaar Dils en ook Karei Sixma voor de uitnemen de wijze waarop zij dezen dag hadden helpen slagen; Dr. Francken voegde daar den wensch aan toe, dat deze ster dag door meerdere gevolgd mag worden. Dat het den geheelen dag gedaverd heeft van den zang, laat zich begrijpen; waar volkszangminnaars bij elkander zijn, daar wordt gezongen, niet zoo ge ring ook. Sixma houdt er den gang wel in, daarbij gesteund door zijn uitsteken den pianist Vink. Het is te hopen, dat het niet bij dezen eenen sterdag blijft, en dat deze eerste dag voor de andere afdeelingen eene aansporing moge zijn ook daartoe over te gaan, het versterkt den gemeen schapsband. Volkszang kan er slechts wel bij varen. Ad. Int. Jaarverslag 1934. Over en toestand met betrekking tot het bezoek aan de lees- en studiezaal en de be langstelling voor de boekerij valt slechts te roemen. Anders is het gesteld met den financieelen toestand, die moeilijk is en blijft. Bestuur. In de algemeene ledenverga dering in December gehouden, traden twee bestuursleden af, mevrouw R. Prins—Vles- sing en de heer Tj. N. Adema, die beiden werden herkozen. Door het vertrek van mej. E. M. Buys uit de gemeente moest in deze vacature worden voorzien, hetgeen geschiedde door de benoe ming van mej. H. de Waal. Een woord van dank aan mej. Buys voor hetgeen zij steeds in het belang der O.L.B. heeft gedaan, is hier zeker op zijn plaats. Personeel. In het vaste personeel kwam geen verandering. Mej. A. Saveur, die tijdelijk was benoemd, kreeg een vaste aan stelling als 2e assistente. Mej. G. Schuur Entingh, die gedurende en kele uren per week toezicht hield in lees- en studiezaal, werd door haar vertrek uit Alk maar vervangen door mej. C. Verburg. Gebouw en meubelen. Het tekort aan ruimte wordt er met de jaren niet beter op en vooralsnog is ook geen verbetering in uitzicht. Door zelden gevraagde boeken en verou derde op te ruimen of naar zolder te brengen, heeft men getracht eenige ruimte voor nieu were lectuur te krijgen. B o e k e r ij. Gedurende 1934 werden voor de bibliotheek voor volwassenen 647 nieuwe werken aangeschaft, terwijl 25 werden ver vangen door nieuwe exehftflaren. De jeugdbibliotheek wtfifö met 128 nieuwe boeken uitgebreid, terwijl 22 oude exempla ren door nieuwe werdén vervangen. De nutsbibliotheek werd met 13 banden verrijkt en 5 boeken door nieuwe vervangen. In verband met de bewerking van een nieuwe gedrukte catalogus, die, naar wij ho pen, nog in 1935 zal verschijnen, wordt de bibliotheek grondig herzien waardoor het totale boekenbezit niet mogelijk is op te ge ven. In September verscheen de 2e druk van de catalogus van de jeugdbibliotheek. Tevens werd een wijziging aangebracht in het huishoudelijk reglement met betrekking tot jongelieden van 16—18 jaar, die voortaan voor 1 adspirant lid kunnen worden. Zij hebben recht op twee boeken per week, waarvan één boek voor ontspanning mag zijn. Bij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd worden zij automatisch gewoon lid der ver- eeniging. Van diverse bibliotheken buiten de stad kreeg men 83 banden in bruikleen. Periodieken. Besloten werd tot het nemen van een abonnement en ter lezing neerleggen van de volgende weekbladen en tijdschriften: Filmfront, Filmliga, De Hoofd akte, De litteraire gids (geschenk), La juna Vivo - Esperanto (geschenk), Weekblad voor Gymn. Middelb. Onderwijs (geschenk), ter wijl voor 1935 besloten werd tot aanschaf fing van: 1. Opwaartsche wegen (Christ. letterk. tijdschrift), 2. Amateur fotografie, 3. Vlieg- en zweefsport. De Alkmaarsche Courant en het Volksblad zorgden als steeds voor het bekendmaken in ruimen kring van de nieuwe aanwinsten. Het bestuur is de beide redacties zeer dankbaar voor deze medewerking in het belang der O.L.B. U i 11 e e n i n g. In totaal werden uitge leend 77707 banden, tegen 76649 in 1933, dus 1058 banden meer. Het aantal uitleeningen aan correspondentschappen bedroeg 5718 banden, tegen 3739 banden in 1933, dus 1979 banden meer. Het aantal uitgeleende banden ter plaatse is dus achteruitgegaan met 921 banden. Correspondentschappen. Sinds Januari 1934 zijn er twee correspondent schappen bij gekomen: Middenmeer en Sloot- dorp, beide in de Wieringermeer en onder de algemeene leiding van mevr. Tiesinga—Ben- nink. Elke afdeeling ontvang 1 x per week een kist met boeken. Leden. Groote leden: Op 31 Dec. 1933 2145 leden, bedankt voor 1934 355 leden is 1790 leden. Nieuwe leden voor 1934 437 le den. Stand op 31 Dec. 1934 2227 leden. Kin- der-leden: 487 K.B.-leden op 31 Dec. 1933 bedankt voor 1934 143, nieuwe leden 109 stand op 31 Dec 1934 453 K.B.-leden. Bezoekers. De lees- en studiezaal wer den bezocht door 33606 mannen en 4351 vrouwen, totaal 37957 personen, tegen 37806 in 1933, en wel 33923 mannen en 3883 vrou wen. Geldmiddelen. Ondanks een zuinig beheer in het afgeloopen jaar, b'eken de ont vangsten niet geheel toereikend om de uit gaven te dekken. Tenzij de subsidies van Rijk Provincie en Gemeenten verhoogd zouden worden, wat zeker in dezen tijd niet is te ver wachten, is de vrees gewettigd, dat de finan met onze voortreffelijke Amilda-huidcrème ontvangt U bij een tube IVOROL-tandpaits tijdelijk een tube AMILDA gratis. IVOROL in tuben van 40 er, 60 ct. kWAT MIJNHARDT MAAKT 1-WeT.MDia cieele toestand het volgende jaar nog meer zal verslechteren!- Propaganda. Evenals in 1933 hield de Wereld-Bibliotheek ook dit jaar in Octo ber een tentoonstelling harer uitgaven. Ook ditmaal werkte de O.L.B. mede tot het suc ces door een aanbeveling in de uitnoodiging. Door op een ingelegd blad te wijzen op de O.L.B. en hetgeen deze instelling doet, werd een tweeledig doel bereikt. Ook het personeel komt zeker een woord van dank toe voor de wijze, waarop het zijn taak heeft vervuld. Maar niet minder danken wij allen, die het ons ook dit jaar weer mogelijk hebben ge maakt het werk, dat zeer zeker in een groote behoefte voorziet, voort te zetten. Aldus uitgebracht in de algemeene leden vergadering van Maart 1935. Een kleinzielige actie tegen woon- schip-bewóners. De leveran ciers bekeurd. Sinds onheuglijke jaren was het N.H. Ka naal bij het Victoriepark de traditioneele lig plaats voor woon- en andere schepen. Ook kozen de eigenaars van kostbare stoomjachten gewoonlijk deze plek tot meerplaats. In den loop der tijden zijn echter de .plezierjachten verdwenen en de woonschepen aanmerkelijk vermeerderd. Tot dusver werden deze men- schen ongemoeid gelaten, doch thans schijnt men het Victoriepark te willen reorganisee- ren. Er worden heesterparken aangelegd, bovendien schijnen klachten van bewoners der overzijde over het onvoegzame gedrag van sommige woonschuitbewoners te zijn in- ;ekomen, in ieder geval de politie heeft thans et offensief geopend en diverse bekeuringen gemaak van verschillende leveranciers, bak kers, melkboeren en dergelijke, die, om hun cliënten in het woonschip te bereiken, ge noodzaakt waren over het gras te loopen, omdat alle toegang langs paden ontbreedt. Heden waren dan ter zake overtreding art. 199 der Algem. Politieverordening, verbie dende het loopen buiten paden in Hout en plantsoenen, verschillende personen voor den kantonrechter geroepen. In de eerste plaats de kruidenier Jan K., die de voorzorg had genomen zich juridisch te laten bijstaan door mr. Schuurman. Deze kruidenier, die onder de woonarkgezinnen klantjes heeft, had geen kans gezien om zosder het gras.te betreden, zijn artikelen af te leveren en was dus plichtmatig met een pioces-verbaal vereerd. Het bleek alras, dat deze actie absoluut niet de sympathie had van den ambtenaar, zooals uit zijn afwijzend requisitoir kon wor den gedistilleerd. De ambtenaar stelde in 'L licht, dat de Rijkswaterstaat geen bezwaar maakt tegen deze ligplaatsen en was de mee ning toegedaan, dat het gemeentebestuur z. i. verplicht was te zorgen voor behoorlijke toe gangswegen, hetwelk zou kunnen worden gevonden door paden te maken in de plant soentjes, die thans worden aangelegd De ambtenaar had zelf den toestand eens opge nomen en wees ook nog op het gevaar, dat het gescharrel in 't donker, tusschen de vele meerpalen, trossen enz., kan opleveren. De ambtenaar vermeende in casu het vol ste recht te hebben zich te beroepen op het opportuniteitsbeginsel, vastgelegd in artikel 1 van het Wetb. v. Strafrecht, decreteerende dat bij wetsverordeningen ingevoerd na het tijdstip, waarop het strafbare feit was be gaan, de gunstigste bepalingen op den ver dachte moeten worden toegepast. Mr. Bruyes Tack gaf dan ook den kanton rechter in overweging den verdachte wel strafbaar te verklaren, doch geen straf toe te passen. Mr. Schuurman, wiens juridisch pad reeds grootendeels door den ambtenaar was schoon geveegd, betuigde zijn voldoening over dit milde requisitoir en merkte voorts op, dat deze regeling, die niet steunde op feiten van baldadigheid, aanleiding gaf tot schro melijke onbillijkheden. De leveranciers van de woonschippers werden hier gedwongen hun cliënten te bereiken, zonder het gras te raken, wat alleen door het maken van onmo gelijke sprongen zou kunnen geschieden. Pleiter gaf toe, dat de woonschepen met huish. besognes, het drogen van waschgoe- deren enz. niet meewerken tot de schoonheid van het stadsbeeld, doch door de gevolgde methode werden de leveranciers, dus geheel verkeerde menschen getroffen. Ook wanneer zij gedwongen werden om 'n paar honderd meter om te loopen, zouden zij verplicht zijn hun rijwielen of andere voertuigen met han delswaren onbeheerd achter te laten. Mr. Schuurman was van oordeel, dat het doel niet de middelen mocht heiligen en conclu deerde in aansluiting met het requisitoir tol geen toepassing van straf. A.s. week schriftelijk vonnis. Natuurlijk was het niet alleen de kruide nier C. J. Kr., die in verband met de schoon heidskuur van het park der Victorie met een proces-verbaal was opgefrischt, ook de wei- gedane woonschipper Jan de B., die geen kans had gezien om zonder het gras te be treden uit ziin isolement verlost te raken, be hoorde tot de genoodigden. Hij protesteerde in krachtige bewoordingen tegen de genoten echt" Cn verk 'n£ zijner burger- Ook de bakker Gerrit M. bevond zich on der de strafbaren, alsmede de werkman Nic Sch., die getrouw was gebleven aan een jarenlange goede gewoonte, zijn schoon ouders een bezoek te brengen. Al deze overtreders volgens de wet kunnen zoo niet straffeloos, dan toch ongestraft uit gaan, als de kantonrechter vonnist volgens het verlangen van den ambtenaar. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent dt aanvrage om vrijstelling van den dienstplich wegens kostwinnerschap betreffende de(n) hieronder gencemde(n) persoon de uitspraa! gedaan, achter ziin naam vermeld: WILLEM HENDRIK LUGTIG, lichting 1934. Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dag dezer be kendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger, b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met rede nen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar. 6 April 1935. De Burgemeester van Alkmaar, F H. VAN KINSCHOT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 28 Februari j.1., waarbij zijn vastgesteld verordeningen tot wijziging c.q. aanvulling der Algemeene Politieveror dening, inzake a. intrekking der aanwijzing van een marktterrein voor vruchten, aardappe len en groenten aan den Heldersche- weg (gemeenteblad No. 1446); b. het tegengaan van verontreiniging of beschadiging van openbare wegen (gemeenteblad No. 1447); c. contróle op vreemdelingen (gemeente blad No. 1448); d. een verbod tot het aanplakken van drukwerken en het bekafken enz. van openbare wegen, bruggen, enz. (ge meenteblad No. 1449); e. een verbod tot het gebruik van scheids muren voor andere doeleinden (ge meenteblad No. 1450). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens ir. afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 6 April 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Het pand geheel uitgebrand. Groote partij olie, vetten en teer verloren gegaan. Gisteravond te half zeven is een brand ontdekt in het pand nr. 81 aan de Nassaukade te Rotterdam, waarin is gevestigd de N.V. F. Astenroth, in scheeps- en industrie- artikelen, handel in olie, vetten en teer, tevens cl'emengerij. Deze brand nam al dadelijk een zeer ruimen omvang aan. De vlammen sloegen hoog boven het dak uit en waren in den verren omtrek te zien. Vrijwel het geheele pand, dat 37 Meter diep is en dat uit één hooge verdieping bestaat, bedekt door een grootendeels glazen dak, geraakte in vuur. De brand is vrijwel op hetzelfde oogen- blik van verschillende kanten tegelijk ont dekt. Een der ontdekkers was een adspirant- brandweerman, die juist met zijn fiets voor het pand stond en toen vlammen zag. Hij wilde het pand binnengaan, maar de deur was gesloten, daar het personeel dit om zes uur had verlaten. Een andere ont dekker was de meesterknech, die in zijn wo ning, naast het pand gelegen, eveneens vlammen had ontdekt. Bovendien kreeg de brandweer een melding van een bakkerij, die aan den anderkant grenst van het pand, waarin de brand was uitgebroken. De hrandweer stond voor een zeer moei lijke taak. Er bevonden zich in het pand groote partijen vaten, olie, vetten en teer en er ontwikkelde zich zooveel rook, dat men aanvankelijk het pand niet kon binnengaan. Al spoedig werd er met tien stralen gewerkt en wel zeven van slangenwagens en drie van een motorspuit. Eenige stralen werden door de groote voordeur geleid, andere via de daken. Op deze manier kon, men den brand vrijwel omsingelen. Gevaarlijk was het, vooral, omdat er opzij van het diepe pand 'n opslagplaats van de firma is voor olie en teer. Dit heeft men met groote moeite weten ie sparen Bovendien nebben eenige panden, o.a. een feestzaal, die aan de ach terzijde grenzen, gevaar geloopen en ten slotte liepen gevaar 'n modelmakerij en een gieterij, die naast het pand van de firn)3 Astenroth zijn gelegen. Men heeft nog tijdig een vrachtauto, d'e voor in het pand stond, naar buiten gereden De ontzaggelijke rookontwikkeling belem merde het binnengaan van het pand. Toen men een uur gespoten had met tien stralen was het mogelijk om. voorzien van rookmas- kers. het pand een klein eindie binnen te gaan. Daarna is er nog geruimen tijd ge snoten, waarna gezegd kon worden, dat men den brand onder de knie had. Het groote pand is geheel uitge brand en het dak is voor het grootste deel vernield. Een groote partij olie, vetten en teer is verlo ren gegaan. De schade is dan ook zeer aanzienlijk- Deze wordt door verzekering gedekt. De nablussching nam nog den geheelen avond in beslag. De politie had een ruime afzetting tot stand gebracht

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6