Aspirin friso's jubileum. Ve *Jb& tam*»** jBUwettlcutd JCeckéiSchool Jüuist en Wetenschap publicaties SAMENWERKING HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Briefwisseling tusschen de katholieke oatroons en de arbeiders. BRANDSTICHTER GEVAT. Opzet bewezen. OPENING VAN' FORT „HONSWIJK". Ingericht als concentratiekamp. VOOR DE CITE UNIVERSITAIRE. De Prinses zal een studenten- uitvoering bijwonen. TEGEN BUITENLANDSCHE WERKKRACHTEN. De minister grijpt in. „Luchtaanval" op den haag Oefening luchtbeschermingsdienst. LANGS DÉN WEG HINDERWET. TOONEEL Het Selskip Friso herdenkt zijn 35-jarig bestaan op een waardige wijze. Een daad van Friso. Alrfemeene huldiging. Een verrassing. van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van hef bloed gunstig beïnvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. /Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in da oranja-ba_ndbul»j«l van 20 labl. 70 eb. an oranjazakjas van 2 tabl. i 10 eb. van Oudegracht 263b, naar Schoorl. C. Buisman, R.K., dienstbode, van Verdr.Oord 37, naar Oudorp. A. Prijs, N.H., z.b., van Spoorstraat 62a, naar Bergen (N.H A. M. Olof, R.K., dienstbode, van Lange- straat 47, naar Groctebroek. J. Louwe Boots, R.K., z.b., van Spoorstraat 78, naar Haarlem. A. van Bezooijeu, N.H., tim merman, en gezin, van Eikelenbergstraat 27, naar Amsterdam. P. J. J. Geurts, R.K., rijksambtenaar, van C. W. B-uinvisstraat 43, naar Dongen. D. R. Curtis, HdLd zendeling, van Stationsweg 174, naar Rot terdam. J. J. Benrer, L.d.H., kleermaker, van St. Annastraat 23, naar Amsterdam. NIET VERTROKKEN. H. Roobeek, R.K., grondwerker, Keizerstr. 18. A. de Beurs, N.H, los werkman, van Amsterdam naar Heiligland 10. INGEKOMEN PERSONEN. J. G. Christenhusz, R.K., z.b., Heiligland 32, van Hengelo. J. Kieft, R.K., landbou wer, en gezin, Compagniestraat 20, van Hoogwoud. I. J. Bergsma, N.H., koop man in manufacturen, Koningsweg 53, van Gaasterland. A. va.s Keulen, R.K., z.b., Corfstraat 11, van Velsen. A. C. van 't Hoff, R.K., vertegenwoordiger levensverz., Achterweg 49, van Amsterdam. M. A. de Bree, R.K., winkelierster in kruidenierswaren, Baansingel 21, van Hilversum. J. W. Starrenburg, N.H., zonder beroep, Gashou- dersfraat 5, van Amsterdam. A. H. Musen, R.K., schilder, Kitssteeg 6, van 's-Graven- hage. M. A. L. van Stock, W., handels reiziger, en echtgenoote N.H., Comansstraat 29, van Haarlem. B. Englanaer, N.I., Hout- til 54, van Zutphen. M. K. Balk, geen, dienstbode, Kennemerstraatweg 18, van Egmond aan Zee. J. C. J. Pameijer, N.H., zonder beroep, Oudegracht 293, van Wage- ïiingen. P. de Rover, geen, zonder beroep, le Landdwarsstraat 18, van Amsterdam. C. C. Crane, D.G., zonder beroep, Stations weg 34, van Amsterdam. H. Vasbinder, N.H., schilder, Geestersingel 56, van Berk hout. M. de Bree, R.K., zonder beroep, en kinderen, Baansingel 21, van Hilversum. A. Waterman, geen, koopman in galanterieën, Kooltuin 13, van Hoorn. C. A. Wester, R.K., dienstbode, Geestersingel 38, van Eg- mond-Binnen. H. Vriend, N.H., ambtenaar bij de Rijkswaterstaat, Comansstraat 47, van Hoorn. E. Ridder, G.K., dienstbode, Paul Krugerstraat 5, van Weesp. J. Stam, R.K., grondwerker, en echtgenoote en kinde ren, le Landdwarsstraat 2, van Oude Nie- dorp. M. Hoogzaad, R.K., dienstbode, van Everdingenstraat 18, van Heerhugowaard. M. Strik, geen, étaleur, Laat 71, van Hoorn. J. Bakker, N.H., rayonchef, Lin- denlaan 103, van Amsterdam. L. Bons, R.K., kapper, Langestraat 65, van Duitsch- land. M. van Zelf, R.K., zonder beroep, en kinderen, Hofdijkstraat 3, van Oudorp. In De Aannemer, het orgaan van den Ne- derlandschen Aannemersbond, welke bond kort geleden heeft besloten tot fusie met den Patroonsbond in de bouwvakken in Neder land, lezen we den volgenden merkwaardi- gen brief door den secretaris van den r. k.- bond van bouwpatroons gezonden aan sa menwerkende arbeidersorganisaties in "dit bedrijf. Deze brief luidt: De verwikkelingen, welke reeds zijn voortgevloeid uit het niet aanvaarden van het L.C.C. door den patroonsbond, heeft ons de vraag doen overwegen of uwe pas sieve houding tegenover de leden en afdee- lingen van dien bond in de gegeven om standigheden wel de meest aanbevelens waardige is. 't Wil ons voorkomen, dat een meer actie ve houdirtg de voorkeur verdient en dat u dus in stede van af te wachten wat de pa troons in een gemeente doen, hen 't contract ter teekening zoudt moeten aanbieden en bij weigering maatregelen nemen. Wij dringen daarop bij dezen aan en ver zoeken u ons van het resultaat op de hoogte te houden". De arbeidersbesturen zijn hierin niet ge treden, vermoedelijk zich bewust, dat dit ad vies een groote uitbreiding aan den strijd zou geven, aldus teekent De Aannemer, die ook het antwoord van de arbeidersorganisa ties vermeldt, aan. In dit antwoord zeggen de arbeidersorga nisaties: In een heden gehouden gecombineerde hoofdbestuursvergadering is o. m. behan deld uw brief d.d. 15 Maart. Van den in houd is door ons met eenige verbazing kennis genomen. Immers, toen met uw bond en met den Chr. patroonsbond overeenstemming was bereikt over de vernieuwing van de overeen komst, hebben wij den plicht o)p ons geno men, met alle middelen, waarover de organi saties beschikken, te pogen deze voorwaar den ook bij andere georganiseerde of niet georganiseerde patroons door te voeren en te handhaven. Wij meenen, in dezen in geen enkel op zicht te kort te zijn geschoten. Uit het feit, dat thans reeds in verschil lende plaatsen van ons land conflicten van beteekenenden omvang zijn uitgebroken, blijkt dit o.i. wel heel duidelijk. Dat onze plichten zich zoover uitstrekken, dat wij moeten zorgen dat bedoelde overeen komst ook wordt geteekend, hebben wij niet kunnen bevroeden. Uw aandrang in dezen bevreemdt ons dan ook ten zeerste. Dat wij u gaarne op de hoogte zullen houden van den gang van zaken, spreekt van zelf; in onze bladen worden daarover gere geld uitvoerige berichten gepubliceerd. Misschien zou het evenwel goed zijn, dat wij bovendien nog in de gelegenheid worden gesteld een en ander nader met uw bestuur mondeling te behandelen. Indien u hiermede accoord gaat waar aan wij niet twijfelen zien wij gaarne een uitnoodiging tot het houden van zulk een bespreking tegemoet. In een perceel aan den Bulsweg te Glanerbrug nabij Enschedé is brand ontdekt, terwijl de bewoner afwezig was. Toen de deur was opengebroken, vond men in het huis een hoop branden de kleeren, bovendien bleek bij onder zoek, dat overal petroleum was gegoten. De bewoner een zekere v. d. S. is later gearresteerd en als verdacht van brand stichting ter beschikking van de justitie gesteld. Hedenmorgen zijn 7 van de in het huis van bewaring opgesloten Duitsche communuistische immi granten per auto overgebracht naar het fort „Honswijk", dat als con centratiekamp is ingericht H. K. H. prinses Juliana is voornemens Vrijdagavond in het City-theater te den Haag de uitvoering bij te wonen, die daar met medewerking van eenige leden van het Leidsch studentencorps en van de vereeni- ging van vrouwelijke studenten te Leiden zal worden gegeven ten bate van het plaatselijke comité te den Haag van het Nationale co mité voor de inzameling van fondsen ten behoeve van den afbouw en de inrichting van het Nederlandsche gebouw van de Cité Universitaire te Parijs. De minister van sociale zaken is op grond, mede van een persoonlijk onderzoek, tot de overtuiging gekomen, dat het verrichten van arbeid door buiten'anders bij de filmproduc tie slechts in zeer bijzondere gevallen noodig moet worden geacht. Aanvragers om ver gunning voor het werken van buitenlandsche krachten in dat bedrijf, zullen hier rekening mede dienen te houden. Indien filmproducen ten niettemin een arbeidsovereenkomst met een buitenalnder willen sluiten, zullen zij in de toekomst geen tegemoetkoming kunnen verwachten, indien zi: zich reeds met een buitenlander verbonaen hebben, alvorens omtrent de vergunning overleg te hebben ge pleegd met den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling. Hedenochtend heeft een „luchtaanval" plaats gehad boven den Haag, waaraan ver bonden was een oefening in den luchtbe schermingsdienst. Tal van autoriteiten, zoowel militairen als civiele, waren aanwezig. Om 11 uur klonk een sirene ten teeken, dat er vliegtuigen orcsignaleerd waren in de ricting van den Haag en dat een luchtaanval boven de Residentie verwacht kon worden Om 11.10 uur naderden uit oostelijke rich ting vijf jagers, vlogen over het Spui en Groote Martstraat en wierpen eenige licht- kogels. De politie ontstak daarop eenige knalrook bommen, welke met een doffen knal ontplof ten en een dichten rook verspreidden. Toen de rook opgetrokken was, zag men drie personen, welke door het mosterdgas uit de bom getroffen waren op de straat lig gen. Hierop kwam de luchtbeschermingsdienst in actie en zette de gegaste zóne af. Ook de motorbrigade kwam in actie, terwijl de auto's van de G.G.D. de gewonden naar het hospitaal vervoerden. Vervolgens verschenen de auto's van den gemeentereinigingsdienst. Deze besproeiden alles met desinfecteerenden stoffen en ont smetten, al wat met het mosterdgas in aan raking geweest was. Tegen half twaalf was de oefening afge loopen. lang» den weg, ddér gaat het «wil Niet alteen om de eigen auto el hete denken, maar ook reke ning hoeden mat ande ren. - Dan aal kat van- keer vlotter worden. Dan wordt de verkeer»veiKg- /{J. heid grooter. Helpt alten flift mee: meer samenwerking at Onze stadgenoote mej. Anny Wortel- boer, onderwijzeres aan de R. K. school te Limmen is ziekteverlof verleend. Als haar plaatsvervangster is benoemd mej. Huiswaard uit Haarlem. OUDERAVOND TE ZUID-SCHARWOUDE. Op de gehouden ouderavond van de Open bare Lagere School waren een 25-tal ouders van schoolgaande kinderen aanwezig. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden allen herkozen. De heer Renaud, Hoofd der school, hield een lezing over het geschiedenisonderwijs op de school, zooals dit mt werd gegeven en het geschiedenisonderwijs van voorheen. Gelegenheid tot het stellen van vragen werd gegeven, waarvan door verschillende aanwezigen gebruik werd gemaakt. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid van een schoolarts besproken. Algemeen was men van oordeel, dat er een schoolarts moest komen. Ook de mogelijkheid werd besproken, de kinderen van 813 jaar 's Zondagsmiddags van de straat te houden en ze op de een of andere wijze aangenaam bezig te houden. Op de in October te houden ouderavond zal een en ander nader worden behandeld. CONCERT MEJ. VEENENBOS EN JAN COUVEE. A s. Vrijdagavond geven bovengenoemde stadgenooten in de Unie een concert waar voor zij een zeer interessant programma hebben opgesteld. Mej. Veenenbos heeft werken gekozen van Diepenbrock, Graemer, Ravel en anderen. Couvee speelt o.m. de sonate Les Aotieux van Beethoven en stukken van Graener, Ravel van Domselaer. Van laatstgenoemde te Bergen woonach tige componist speelt Couvee het laatst ver schenen werk; thema met variatie's. Zooals gezegd, een interessant program ma waarop klassiek en modern vereenigd zijn en de Hollandsche componisten niet vergeten. A. K. Heden is op degemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer A. VAN Tl EL, alhier, om vergun ning tot het oprichten van een timmerbedrijf, met plaatsing daarin van vier electro-motoren, t.w. één van 5 P.K., één van 3 P.K., één van 1 Yi P.K. en één van P K., voor de aan drijving van diverse houtbewerkingsmachines in het perceel NIEUWESLOOT No. 37. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 23 APRIL a.s., voormiddags te ELF UUR, en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 9 April 1935. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De Friesche vereeniging te Alkmaar, het „Selskip Friso" bestaat 35 jaar! Een heele leeftijd voor een vereeniging, een buitengewoon hooge leeftijd voor een vereeniging, die haar leden slechts uit een beperkten kring kan halen. En zulks is met Friso het geval. Zij moet haar leden betrekken uit de in Alkmaar en omgeving woonachtige Friezen en dat aantal is natuurlijk klein in verhou ding tot de „inboorlingen". Het spreekt daarom welhaast van zelf, dat Friso in haar 35-jarig bestaan haar ups and downs gekend heeft, meer misschien dan welke andere „gewone" vereeniging hier ook! Maar de Friezen hebben nimmer gewanhoopt; zij hebben hun vereeniging in stand kunnen hou den en waar de „downs" op dit oogen- blik verdwenen zijn en de „ups" er voor in de plaats zijn gekomen, hebben de Alkmaarsche Friezen gisteren een feest kunnen vieren in de meest gelukkige omstandigheden: een bloeiende vereeni ging, een goede clubgeest, een opgewekt vereenigingsleven De zaal was tegen 8 uur het aan- vangsuur zoo goed als geheel gevuld met leden, genoodigden, afgevaardigden van zustervereenigingen, en vele ande ren. En toen de heer H. Brink, de tegen woordige voorzitter, den feestavond opende, kon hij zich verheugen in een volle zaal, die al bij voorbaat in een goede stemming was. De heer Brink heette de aanwezigen hartelijk welkom, richtte zich speciaal tot den heer en mevr. van Kinschot, wier aanwezigheid het bestuur op zeer hoogen prijs stelde, had een speciaal woord voor de oud-leden en de afge vaardigden van de zustervereeniging De Molleboonen en wendde zich toen tot den vertegenwoordiger van het bonds- bestuur, den heer Metz uit Haarlem en tot de afgevaardigden van de Friesche vereenigingen uit Haarlem, Hilversum en Lutjewinkel. Daarna verwelkomde hij het bestuur van het Nieuwe Friesche Tooneel en den heer Wiersma, den schrijver van „Oerdwerse Twirren" (welk stuk Friso dit seizoen èn in Alk maar èn in Lutjewinkel met veel succes opvoerde) en tenslotte verzocht spr. al len, om met het zingen van het Friesche Volkslied den avond officieel te openen. Nadat twee coupletten van dit lied staande waren gezongen, nam de heer Bergsma, secretaris van „Friso", het woord, om een feestrede uit te spreken. De heer Bergsma herinnerde aan de oprichting van de vereeniging, aan de mannen, die den eersten stoot tot die oprichting hadden gegeven en schetste, hoe de Friesche avonden vroeger ge vuld werden, waaruit bleek, dat Friso met haar tijd was meegegaan. Spr. herinnerde aan de tijden van bloei, maar ook aan de perioden van verval en bracht in dit verband hulde aan den heer Hamstra, den tegenwoor- digen penningmeester, die thans zijn zilveren bestuursjubileum vierde. De heer Hamstra heeft Friso eenige keeren van een ondergang gered en daarvoor is de geheele vereeniging hem dank ver schuldigd. Dan wees spr. er op, hoe Friso's werk niet tevergeefs is geweest Er is pro paganda gemaakt in Alkmaar en in an dere Noordhollandsche plaatsen voor het doel der Friesche beweging en mede door Friso is hier in deze provincie het karakter der Friezen behouden geble ven. Over dat karakter en over den Frie- schen aard in 't algemeen weidde spr. nog uitvoerig uit. Hij wees er op, dat vele Friezen buiten Friesland op voor name en verantwoordelijke posten zijn gesteld, maar waarschuwde tegelijker tijd, om niet te trotsch en te hoovaar- dig te zijn, maar het Friesche karakter te bewaren en den Frieschen aard te blijven behouden. Spr. hoopte tenslotte, dat alle aanwe zigen getuige zouden mogen zijn van het 40-jarig bestaan, wekte op, om nieu we leden te werven en wees er op, dat de toekomst ook voor Friso aan de jongeren is. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor zijn feestrede, waarna dr. Postma een uiteenzetting gaf van het op te voe ren stuk: Fryske Tsjerne op 'e Brilloft fen syn Lanhearre", een spel van Gys- bert Japiks, den Frieschen dichter uit de 17de eeuw, die aldus spr. voor de Friezen is geweest, wat een Vondel en Brederode en andere dichters voor de Nederlanders in het algemeen zijn ge weest. Het spel waarvan wij reeds een korte uiteenzetting opnamen in een der nummers van de vorige week speelt in de 17de eeuw. Het is het bruiloftsfeest van een Frie schen landjonker. Een Tsjerne, een huurboer van den Frieschen land-edelman, komt in de zaal waar de bruiloft gevierd wordt, juist op het moment, dat dit familiefeest zijn hoog tepunt heeft bereikt en men juist krachtig ap plaudisseert voor een door een der gasten voorgedragen huwelijksbed van den dichter Starter. Waar Tsjerne zich in de keuken heeft te goed gedaan aan spijzen en drank en zelfs „eenigszins boven zijn theewater is", heeft hij groote vrijheid en brutaliteit en weet zich voor een moment op den voorgrond te stellen. Hij declameert zijn verzen als ware hij een troubadour, hij dreigt soms even te ver te zullen gaan, maar bedenkt zich steeds weer op het kritieke moment en aan het slot van zijn declamatie voelt hij, dat hij niet al te vast op de voeten staat en verdwijnt, voor het te laat is. De stemming op de bruiloft heeft niet gele den onder deze declamatie, er wordt braaf gezongen en tenslotte brengen een zestien tal dansers aan het jonge paar hulde. Wat zou het anders geweest kunnen zijn dan de beroemde „Skotse Trije'? Welnu, met dezen dans wordt het spel be sloten. WH mogen het gerust erkennen: voor ons met-Friezen, was dit spel wel heel moeilijk té begrijpen. Veel moois van de declamatie zal voor ons verlogen zijn gegaan, veel moois ook van den zang zullen wij niet voor de volle 100 begrepen hebben. En toch hebben wij met belangstelling het spel gevolgd, voornamelijk door twee hoogte- da!^ dec,amatie van Tsjerne en den De heer Grondsma speelde de Tsjerne en wafrM°jZe ^'kmaarsche declamator al reeds met Nederlandsche gedichten groote succes sen boekte, daar kan het niet anders, of hier in zijn eigen taal was het succes nog grooter. Grondsma declameerde vlot en over tuigend, zijn spel was levendig zijn mimiek was boeiend. Hij gaf o.i. een fraaie vertol- king van zijn rol en Tsjerne is gisteravond inderdaad de Tsjerne geweest, die voor een moment domineerde! De dans werd uitgevoerd door 16 leden van de Hilversumsche vereeniging en wel op een bijzonder keurige manier. Wij hebben hier intens genoten van de streng-ingestu- deerde figuren, van de keurige passen, welke in den dans voorkomen en niet in het minst! van de fraaie costumes en grime. Tenslotte herinneren wij nog aan den sa menzang van mej. Netty Wijn en den heer A. Walma, die beiden de eenvoudige, maar toch zeer zeker lastige melodie uitstekend be- heerschten. Het spel tenslotte sloeg geweldig in bij de Friezen; wel een bewijs, dunkt ons, dat de opvoering op hoog peil stond. Wij mogen nog wel vermelden, dat de costumes geleverd waren door de fa. Serné te Amsterdam en dat de décors en tooneel- aankleeding werkelijk af waren. Na afloop dankte de heer Walma alle medewerkers en bracht vooral hulde en dank aan mej. A. Veenenbos, de heeren dr. Postma en Grondsma en de Hilversumsche dansers (die een gedeelte van den dans nog moesten herhalen!) De eerste, die het woord verkreeg, was de voorzitter van de Friesche vereeniging te Hilversum, die zijn vereeniging, die nog maar 5 jaar oud is, een „lytse ben" noemde tegenover de 35- jarige zuster. De eerste kennismaking met haar was zeer aangenaam geweest en spr. hoopte Friso nog vaker te ontmoeten. Een fraaie bloemenmand vergezelde zijn geluk- wenschen. De heer M e t z uit Haarlem bracht met een bloemenmand het hoofdbestuur van den bond van Friesche vereenigingen en als voor zitter van de plaatselijke afdeeling Gysbert Japiks de gelukwenschen over. Hij roemde het werk van dejubileerende vereeniging, die nu 35 jaar het Friesche eigen in Alkmaar heeft hoog gehouden, waartoe zij in staat was mede dank zij onderlinge eensgezind heid, een verschijnsel dat gunstig afsteekt bij wat spr. wel in andere soortgelijke vereeni gingen had opgemerkt. Bij ontstentenis van den voorzitter der Groningsche vereeniging De Molleboonen, den heer Barkman, sprak vervolgens de heer S. M a r w i t z, vice-voorzitter der vereeniging. Hij schilderde de goede ver standhouding tusschen de Friezen en Gro ningers in Alkmaar en getuigde van onder linge waardeering. Een bloemenmand met de Groningsche kleuren vergezelde deze woor den. Voortgaande, weidde spreker uit over de beteekenis der Friesche en Groningsche bewe gingen. Hij zag daarin een gezond streven van verzet tegen den geest van gelijkmaking in onze dagen. Hoe beter Friezen en Gronin gers wij zijn, des te beter Nederlanders zul len wij worden, zei hij. Wat Friso betreft, hoopte spr., dat zij mag voortgaan als tot dusver. In het vervolg van zijn toespraak, afwisse lend in Nederlandsch, Friesch en Groningsch uitgesproken, gaf de heer Marwitz 'n kijkje op het karakter der menschen uit de beide noor delijke provincies. De heer Span uit Lutjewinkel huldigde in een zeer geestige speech de jubilaresse en bood daarbij een bouquet roode bloemen aan. De voorzitter van Friso dankte alle sprekers voor hun goede wenschen en toon de zich daarbij vaak een geestig spreker. Hij las nog eenige ingekomen gelukstele grammen voor van oud-leden. Na de pauze volgde een verrassing. De voorzitter werd op het tooneel geroepen en daar verschenen zeven jongedames, allen in haar eigen costuums, en met zich meedra gende de wapens van de provincie Friesland en de steden Leeuwarden, Bolsward, Sneek, Franeker, Dokkum en Hindeloopen. Deze wapens, keurig geschilderd en ontworpen door architect de Boer, alhier, werden doot een andere dame op declamatietoon aan den voorzitter en dus aan Friso zelf, aangeboden en het spreekt vanzelf, dat dit cadeau zeer dankbaar werd aanvaard. De voorzitter dankte den heer de Boer voor deze schilden en hoopte, dat anderen zijn voorbeeld zouden volgen, opdat t.z.t. wapens van alle Friesche gemeenten op de feestavon den in de zaal kunnen hangen. Vervolgens had nog een opvoering plaats van een één-acter van IJ. C. Schuitmaker, getiteld „Loch ris an". De spelers van Friso hebben daar een eigen karakter aan gegeven en het onderwerp toepasselijk gemaakt voor de jubileerende vereeniging. 't Was een al leraardigst spelletje, oat misschien een beet je te gerekt was, maar dat dan toch ook her- haaldelijk de handen op elkaar bracht. Toen volgde een tweede verrassing. Op nieuw kwamen eenige Friso-tooneelisten op het tooneel met een eigen gemaakte schets, waarin de kwaliteiten van den jubileerenden Hamstra naar voren kwamen. De voorzitter riep tenslotte den heer Hamstra op het too neel en in een zeer hartelijke toespraak bood hij namens de geheele vereeniging aan hem een fraai schilderij aan, terwijl mevrouw Hamstra bloemen kreeg. De heer Hamstra dankte, mede namens zijn vrouw, voor dit cadeau, een „Lang zal hij leven" volgde en toen 't was ruim 1 uur kon de heer Brink het officieele gedeelte van den avond sluiten. Neen, ook toen nog niet, want nu vroeg de heer Wiersma, de auteur van Oedwerse Twir ren, nog het woord. Hij bracht hulde voor het initiatief, dat de Alkmaarsche Friezen hadden genomen met de opvoering van het reeds hierboven genoemd stuk van Gysbert Japiks en complimenteerde de spelers met de wijze, waarop dit spel was opgevoerd. En toen pas kon voorzitter Brink het s1'1}1" tingswoord spreken, waarin hij dank bracht aan allen, die aan dezen avond hadden mee gewerkt. En met een „Bloeie Friso" en het zing^ van het Friesche volkslied brak toen werke lijk het einde van het officieele gedeelte aai en even later „gingen de beenen van den vloer 1" Friso kan op een uitstekend geslaagd jU' bileumfeest terugzien,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12