Auistecdaittsche !Beucs Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK! £uchUMatt Jluilicaties S& KONINGIN BEZOEKT HAAGSCHE WERKLOOZEN. De koningin heeft gisterochtend met klein gevolg een bezoek gebracht aan de werkverschaffing voor Ha&gsche werk- toozen in de duinen, bezuiden de Bosch- jes van Poot Tijdens dit bezoek heeft de directeur van den gemeentelijken plantsoenen dienst, de heer S. G. A. Doorenbos, Hare Majesteit rondgeleid en daarbij de noo- dige inlichtingen gegeven. HRS. M. „DE AREND" NAAR INDIE. Oroote belangstelling te den Helder. Hedenmorgen om 11 uur is onder zeer groote belangstellilng te Den Helder H. M. „Arend" bestemd voor de gouvernements marine in N. O. I. vertrokken De „Arend" is een kleine stoomboot en was oorspronkelijk bestemd a'.s opiumjager. Het schip volgt eerst thans zijn oorspronke lijke bestemming, aangezien het eerst een tocht naar de West-Iindisch wateren heeft g< maakt. Vele marine autoriteiten waren bij het vertrek aanwezig. DRANKBESTRIJDERS? Ingebroken is in een in de Herder straat te Den Haag gevestigdea wijn handel. De daders zijn binnengekomen via het plat dak van een perceel in de Oog in 't Zeilstraat, waarna zij door het opschuiven van een raam het doel van hun tocht konden bereiken. Niets wordt vermist Wel echter hebben zij de kraan van een vat met jenever opengezet, waardoor 50 liter jenever is verloren gegaan. VECHTPARTIJ TE IJMUIDEN. Werkloozen overvallen N.S.B.'ers. Gistermiddag waren zes leden van de N.S.B. te IJmuiden bezig met het ver spreiden van een extra-nummer van Volk en Vaderland, in de arbeiderswijk IJmuiden Oost. Plotseling werden zij overvallen door een groep van 50 a 00 man, meest werkloozen, die de N.S B 'ers ernstig mishandelden. Een van de colporteurs werd daarbij ernstig aan het gelaat gewond, et.i an der werd verscheidene tanden uit den mond geslagen, en daar hij viel, werd hij getrapt en geslagen, zoodat hij zien onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een van de aanvallers moest op last van de politie kalkletters van een schut ting verwijderen. Hij sloeg een van de colporteurs met een groote teerkwast op het hoofd, terwijl zijn kleeren overgoten werden met carbolineum. Toen de politie verscheen heeft zij de aanvallers met de* l anke sabel uiteen gejaagd, waarbij menig rake klap is gevallen. De aanvallers zijn bekend. VECHTPARTIJ TE HELMOND. Gisteravond ontstond in het café van S. op den Steenweg te Helmond ruzie tusschen een man, die bij de politie be kend staat als een vechtersbaas en een zekere C., die woonachtig is te Antwer pen. De 28-jarige C. werd op een gege ven oogenblik met een mes zoodanig in het dijbeen gestoken, dat de slagader werd geraakt. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis ver voerd. ANETA OP NATIONALEN GRONDSLAG. Mededeeling der directie. Geen eenzijdige invloeden. De directie van de N.V. Aneta-Holland schrijft: Van verschillende zijden werd ons ge vraagd naar de juistheid van mededeel ingen, ontleend aan de Java-Bode van 26 Maart, volgens welke een bankier de aandeelen on zer zustervennootschap de N.V. Aneta te Ba tavia zou willen koopen namens lastgevers wier identiteit hij niet aan de pers bekend wenschte te stellen. Eenige dagbladen hebben daaraan com mentaar vastgeknoopt. Zeer terecht wordt de opmerking gemaakt, dat de neutraliteit en zuiverheid van de be richtgeving eischen, dat zich daarop geen éénzijdige invloeden geldend maken. Er bestaat echter geen reden tot twijfel, dat binnenkort bevestiging der N.V. Aneta te Batavia op breeden nationalen grondslag, ter volledige garandeering van bovengenoem de, voor ieder persagentschap dwingende eischen, kan worden tegemoet gezien. WEDEROM DISCONTO- VERHOOGING. Wisseldisconto 434 overige disconto's 5 De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 10 April het wis seldisconto verhoogd tot 414 pCt. Het promessendisconfo en de disconto's op beleening van effecten, van goederen en op voorschotten in rekening-courant werden vastge steld op 5 pCt. DUITSCHE INMENGING. Vragen van mr. Boon naar aan leiding van de verkiezingsplaat van den Vrijheidsbond. Het Tweede-Kamerlid mr. G. A. Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de Am- sterdamsche politie zich op 3 April gewend heeft tot het bestuur van de Amsterdamsche afdeeling van de liberale staatspartij De Vrij heidsbond met de mededeeling, dat de Duit- sche gezant aanmerking had gemaakt op de verkiezingsplaten dier partij met het op- Enkele druppels Shell Vloerglans reinigen Uw zeil, parket en IrTMlJk linoleum afdoende en geven het 'n prachtglans, dagenlang. B'i alle drogisten! \CjUu2 schrift: „Wij willen onszelf zijn en blijven, Nederland geen concentratiekamp", omdat de uniformen der bewakers en opvoeders der ge- interneerden gelijkenis zouden vertoonen met Duitsche S.A. of S.S. uniformen, en dat hoezeer deze opmerking onjuist was dat afdeelingsbestuur op verzoek der politic de petten en uniformen op de platen onmiddel lijk heeft laten veranderen, teneinde de afwij king nog meer te doen uitkomen? 2. Is het den minister bekend, dat op 4 April, nadat de platen omstreeks tien dagen gehangen hadden, de hoofdcommissaris van politie den voorzitter der afdeeling heeft ge last, de platen te doen verwijderen, omdat de Duitsche autoriteiten na deze wijziging nog niet bevredigd waren, en is het juist, dat 't verzoek tot deze verwijdering door den mi nister aan het hoofd der Amsterdamsche po litie was gedaan? 3. Is het den minister bekend waarom daar er toch in meer landen concentratie kampen bestaan juist de Duitsche autori teiten meenen, dat de op de platen afgebeel de concentratie-kampen specifiek Duitsche concentratie-kampen zouden voorstellen? 4. Is de minister niet van meening, dat, hoezeer het gewenscht is, dat de tegenwoor dig vaak met voeten getreden internationale goede zeden door Nederland worden hoog gehouden, een dergelijk toegeven aan overge voeligheden hoogst bedenkelijk is en is de mi nister bereid, alsnog aan het hoofd der Am sterdamsche politie te berichten, dat tegen het weder aanbrengen dier verkiezingsplaten bij hem geen bezwaar bestaat? DE ANTI-N.S B. DEMONSTRATIES. Mej. v. d. Burg. t Mej. S. v. d. Burg, die door een kogel in het hoofd werd getroffen tijdens de anti- N. S. B. demonstraties op 1 April, is gister in het Wilhelmina Gasthuis'overleden. WAT ZEGT DE BILDT? Voordracht van den heer J. Kroeskamp. Voor den Amsterdamschen Weer- en Ster- rekundigen Kring en talrijke genoodigden heeft de heer J. Kroeskamp, observator der Filiaal-inrichting te Amsterdam van het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut in de Kweekschool voor de Zeevaart al hier een voordracht gehouden overWat zeg gen de meteorologische waarnemingen van vandaag in Europa en over den Oceaan voor ons weer in de komende dagen? Spr. begon met een inleiding over de sa menstelling van deze waarnemingen welke gelijktijdig worden verricht, en over de wijze waarop zij draadloos worden uitgezonden. Hij liet zien, dat de organisatie van deze uit zending zoodanig is geregeld, dat men alle waarnemingen en dat zijn er heel wat, ze ker een duizendtal welke noodig zijn voor de constructie van het weerbeeld en de daar op te bouwen verwachting, in minder dan twee uur nadat zij verrichf zijn, binnen heeft. Daarna begon spr. aan het Europeesche weerbeeld van denzelfden middag. De waar nemingen van de tallooze stations, kort te voren draadloos door hem opgenomen, wer den in snelle vaart gedecodeerd en zeer il lustratief in kaart gebracht op twee borden, welke van de Middellandsche tot de Noorde lijke IJszee en van de Azoren tot West-Rus land reikten; één in hoofdzaak gegevens be treffende luchtuitdrukking (isobaren!) en wind-richting en -kracht bevattende; de an dere temperatuur, mede met behulp van lij nen welke plaatsen met gelijke luchtwarmte (isothermen) verbinden, en neerslag-verdee ling in beeld brengend. Vervolgens kwam de eveneens door spr. vervaardigde ochtendweerkaart van het Meteorologisch Instituut tot uitdeeling en werd men in de gelegenheid gesteld een in druk te krijgen van de, zooals later zoude blijken voor de opstelling der prognose veel- beteekenende veranderingen, welke sindsdien over het waarnemingsgebied waren ingetre den. Tevens liet spr. enkele weerkaartjes zien welke het geheele Noordelijk halfrond om vatten. Na de pauze kwam de opstelling der weersverwachting aan de beurt. Op de ge wichtige rol, welke daarbij door bovenbedoel de kaarten werd ingenomen, viel terstond een duidelijk licht. Maar niet minder belangrijk voor deze verwachting was de gedetailleerde analyse van het weerbeeld, dat een typisch voorjaarsachtig karakter bleek te bezitten met felle sneeuwbuien op tal van plaatsen. Een derde, niet de minst belangrijke bouw steen voor de opstelling der verwachting: de weerdienst-routine van jaren kwam naar voren, toen spr. de motiveering dezer ver wachting nader uitvoerig toelichtte, en tevens deed uitkomen de in dit speciale geval niet geringe mate van zekerheid, waarmede hij zich gerechtigd kon achten de weersvoor uitzichten vast te stellen; met, gelijk inmid dels is gebleken, onverdeeld gunstig gevolg. Nadat een aantal vragen uit de vergade ring, voornamelijk de prognose rakende, door spr. waren beantwoord, werd deze door den voorzitter voor dezen avond, den heer P. Tetrode, met enkel hartelijke woorden van dank voor het gebodene onder veel bijval ge sloten. De ramp van de Leeuwerik. De plechtigheid te Brilon. Op treffende wijze hebben de Duitsche autoriteiten en de bevolking van het stadje Brilon en omstreken, in het Sauerland, blijk gegeven van hun medeleven met de ramp, die de Nederlandsche luchtvaart heeft ge troffen door het neerstorten van de Leeu werik in de buurt van het stadje. Aan het sympathieke denkbeeld om een rouwdienst te houden voor de slachtoffers van deze xamp is gistermorgen uitvoering gegeven. De plechtigheid zou geen kerkelijk karakter dra gen, aangezien de slachtoffer van verschil lende belijdenis waren en kerkelijke plech tigheden te Amsterdam zouden plaats vin den. Niettemin luidden van half tien af gis termorgen de klokken van alle kerken te Bri lon en omstreken, en het sombere gelui, dat weerklonk tegen de nabije berghellingen vond weerklank bij de bevolking in de streek, waarvan velen zich naar Brilon begaven, om de plechtigheid bij te wonen. Tot tien uur bleven de klokken luiden. Toen begon de herdenkingsdienst in de tot chapelle ardente ingerichte hal van het zie kenhuis. Daar stonden de zeven kisten met de lijken der slachtoffers naast elkaar. Vlie gers uit Brilon en Lippstadt hadden zich in onberispelijke uniform reeds voor den aan vang der plechtigheid voor de baren opge steld en vormden een eerewacht tot het mo ment dat de kisten de doodenhal verlieten. Ter bijwoning van de plechtigheid was de regeeringspresident van Arnsberg, de heer Von Stockhausen, te Brilon gekomen Te vens waren aanwezig de Landrat van het district Brilon, Heinrich Jansen; de burge meester van de stad Brilon, Sauvingy; de burgemeester van het AmtGhuelen, waarin het dorpje Roesenbeck, in welks onmiddel lijke nabijheid de Leeuwerik is neergestort, is gelegen; de Nederlandsche consul te Dortmund, de heer T. G. Lampe; de Neder landsche consul te Essen, de heer Chr. Schmid; de vertegenwoordiger der K. L. M. te Berlijn, de heer H. Laponder; vertegen woordiger van de Duitsche luchtvaart, van plaatselijke zweefvliegvereenigingen, een vertegenwoordiger van het rijksluchtvaart- ministerie te Berlijn en verschillende andere plaatselijke en gewestelijke autoriteiten. Ook van de zijde der bevolking was de be langstelling zeer groot. Eenige honderden belangstellenden waren naar het ziekenhuis gekomen en, voor zoover in de hal geen plaats meer was, wachtte men onder eerbie dig zwijgen buiten. De eerste spreker, de heer H. Laponder, vertegenwoordiger van de nabestaanden der slachtoffers, van de Nederlandsche regee ring en van de K. L. M., dankte de Duitsche regeering, de aanwezige autoriteiten en de bevolking voor de geboden hulp, de vele blijken van belangstelling en voor het mede leven met de ramp, die in de eerste plaats de nabestaanden der slachtoffers doch ook het Nederlandsche volk in het algemeen had getroffen. Regeeringspresident von Stockhausen be tuigde namens de Duitsche regeering, de Duitsche luchtvaartautoriteiten en de ge heele bevolking het diepgevoelde leedwezen zoowel met de slachtoffers als met het Ne derlandsche volk en verklaarde dat door deze droeve ramp de waardeering voor de prestaties der Nederlandsche luchtvaart on aangetast bleef. Na afloop van de plechtigheid droeg on der doodsche stilte de eerewacht van den Duitschen vliegersstorm de zeven kisten naar buiten in de drie gereed staande rouw- auto's, die ruim elf uur uit Brilon met hun droeven last naar Nederland vertrokken. Aan de Nederlandsche grens. Gisteren te vier uur zijn de drie auto's met het stoffelijk overschot van de zeven slachtoffers van de ramp bij Brilon de Ne derlandsche grens gepasseerd bij Glaner- brug. Het gemeentebestuur van Enschede was op één wethouder na, aanwezig; voorts wa ren vertegenwoordigers aanwezig van de Nationale luchtvaartschool, het vliegveld Twenthe en de Twentsche Aeroclub. Toen de auto's de grens passeerden, speelde het Enschedesche pohtie-muziek- corps het Wilhelmus. Namens het gemeen tebestuur van Enschede, de K. L. M. en de genoemde corporaties op het gebied der luchtvaart, werden kransen in de auto's ge legd. Daarna zette het muziekcorps een marche funèbrt in, waarna de auto's lang zaam wegreden in de richting Enschede. Te Amsterdam. Veel later dan men verwacht had zijn gisteravond de slachtoffers van de Leeuwe rik te Amsterdam aangekomen. Een der auto's begaf zich naar de Hee rengracht, waar de kist met het stoffelijk overschot van Mr. W. de Vlugt naar toe werd gebracht. Heel stil, zonder veel pu bliek werd de kist de ouderlijke woning bin nengedragen De andere auto's met de kisten, waarin de vijf leden der bemanning rustten, reden verder naar de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk. In de omgeving en voor het hek hadden den geheelen avond, ondanks den regen groepjes belangstellenden de aankomst van de auto's afgewacht. De auto's reden de be graafplaats op en hielden stil voor de aula. In een ruimte, daarvoor ingericht, werden de kisten opgebaard. Zij blijven daar tot Donderdagochtend. Op dien morgen worden de kisten overgebracht in de hal van de aula, om vervolgens in een gemeenschappe lijk graf, dat door het gemeentebestuur van Nieuwer Amster is geschonken, te worden ter ruste gelegd. Ned. zweefvliegers danken hun collega's. De Nederlandsche bond van zweef-vlie gers heeft heden een telegram gezonden aan de zweefvliegers in Brilon, die gister- nact een eere-wacht hebben gevormd bij de lijken van de slachtoffers van de ramp van dc Leeuwerik. In het telegram wordt den zweefvliegers dank gebracht voor de door hun bewezen eer BEGRAFENIS MR. W. DE VLUOT. Teraardebestelling van een slachtoffer van de Leeuwerik- ramp. Het stoffelijk overschot van één der bij de ramp van de „Leeuwe rik" om het leven gekomen slacht offers, mr. W. de Vlugt, zoon van den Amsterdamschen burgemeester is hedenmiddag onder groote belang stelling op de Nieuwe Ooster begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Ten huize van den burgemeester waren de wethouders en eenige goede vrienden bijeengekomen in wier aanwezigheid vóór het vertrek van den stoet dr. B. Wielinga een korte rouwdienst hield. Te twaalf uur stelde de stoet zich in beweging, ook langs den weg, die door de stoet gevolgd werd, was zéér veel belangstelling. Op de begraafplaats waren velen bijeen gekomen om mede de laatste eer te bewijzen aan den jongeman, die zoo droef om het leven was gekomen. Vele plaatselijke en ge westelijke autoriteiten waren hieronder aan wezig. Dr. Wielinga las psalm 27, die in het leven van den burgemeester een bijzondere plaats heeft ingenomen, en op welk psalm de burgemeester de aandacht van den pre dikant had gevestigd. Naar aanleiding van deze psalm hield dr. Wielinga een korte toespraak. Hierna werd de kist in de groeve neerge laten, waarbij door eenige vrienden het woord werd gevoerd. De plechtigheid werd beëin digd met een korte lithurgische dienst. DE HAVIK NAAR INDIE. Morgen, 11 April vertrekt het K. L. M. vliegtuig de Havik van Schiphol naar Batavia. De bemanning van het toestel zal bestaan uit de eeren: J. K. F. Kress, eerste bestuur der; H. J. Frenken, tweede bestuurder; J. H. W. Belie, werktuigkundige en J. W. Hoogland, radiotelegrafist. De post voor de Havik moet uiterlijk van daag, Woensdagavond te Amsterdam zijn. en OROOTE VOORJAARSVEEMARKT. De Directeur van het Gemeente-Slachthuis het Marktwezen te Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de groote voorjaarsveemarkt op WOENS DAG 17 APRIL 1936, het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alléén mag worden aangevoerd langs den Helderscheweg naar de Handelskade en over de Schermervlotbrug, via den Kanaal- dijk, over de Frieschebrug. Aanvoer van vee over de BERGERBRUG de EMMABRUG, de HEILOOERBRUG, de POPMANSBRUG of de beide rustieke voet bruggen, is verboden. Het vee dat vanaf den Schermerweg naar de markt wordt gebracht, moet vk den Kanaaldijk naar de Frieschebrug worden1 vervoerd. Het vee dat tevoet wordt aangevoerd over de Voonneer en de Bierkade, moet via de Schermervlotbrug, over den Kanaaldijk naar de Friesche brug vervoerd worden. Alleen het vee-vervoer per as, komende uit de rich ting Akersloot, moet via de Laat, Koorstraat en Paternosterstraat, naar de Handelskade Het vee, aangevoerd vanuit de richting Heiloo, moet over den Kennemersingel en Geretersingel naar de Handelskade worden ve 'rd. tuigen met voor de markt bestemd vet moeten gelost worden aan de Handels kade; de havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. Jn verband hiermede zullen, voor zooveel noodig, de schepen, welke een Üg- ig, plaats aan de Handelskade hebben, op aan wijzing van den havenmeester tijdelijk wor den verlegd. Het vee, langs den Helderscheweg en per vaartuig aangevoerd, mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwesioot, van de Handelskade af. Bij de FRIESCHEBRUG en aan de HAN DELSKADE (Korte Nieuwesioot) zal het aan te voeren vee deskundig worden onder zocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. Zonder dat hieraan gevolg is gegeven, mag geen vee ter markt worden aangevoerd Vóór des morgens 7 uur wordt geen vee ter markt toegelaten. Om 10 uur voorntid- dags sluit de aanvoer. Bespreking van vakken kan alléén ge schieden a.s. Zaterdag (13 April) van 9-- 10J4 uur v.m. op de veemarkt, en schriftelijk of mondeling ten kantore van het gemeente slachthuis aan den Helderscheweg vóór of op 15 April a s. van 9—11K uur v.m. en van 2—5 uur n.m. De Directeur voornoemd, VOORTHUYSEN. van Woensdag OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH (Ontvangen per 10 April 1935. LANDBOUWCREDIET N. V- draadloaze telefoon). Koers van heden te: H- V. A. i i i i Gekust Vorige koers 99% 99% 99% 99% 26% 18% 2% pl.m. 1.30 98%. 9 98%. 9 98-% 98-%6 0 69 89%-i pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 Lm. 24% 62% 232 89% 6 16i% pl.m 2.16 6%-% 16% •52%-ï 991-% 99}-100 557, 1%« 357, 1377g Parus 1. STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1931 4 1934 4 Ned.-Indië 1934 4 1934 A 5K Duitschland 1930 Idem met kettingverklaring. B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank a Handel Mpij, Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels ratent Calvé Delft Cert Nederl. Ford ex. 40 afst. Philips Gloeil. Gem. Bezit a Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leather i i CULTUUR MAATSCH. Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden i Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Kedjang Lebong i i PETROLEUM. Dordtsche Petr. D °1' r" Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. i Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber t Hessa Rubber oerbadjadi i 1 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot t i i Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw, Cert. Union Pacific j SNoteering per 50. +Exclaim. PROLONGATIE Vorige Exdividend. 22 108% 78% 38 68 105 30% 42 62'/, 253% 231% 88% 20% 5 611% 15% 183 98% 93% 20% 12.60 24%-i 30% 63 256 234 6% 16% 19'/, 185 20%-1 19% 184-% 24% 69 %-f 30%} 232%-3 89%-} 6% 16H/i« 19}-Vu 184- 20% 20% 397, 69»'% 2327, 897,-f 19J-7« 1847, 158 158 40 1707, 172 123 15078 967/8 10% 47l« 97 108/, 4%6 98% 100 607, 63 150J-1} 151-% 4i-% 5 143 1377, 23% 6 53 90 35-7, 147% 136 137 54 1517,' 108/* 1001/4 61 558/4 136 136% koers 2% pCt. Heden 3pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen otockholm Madrid Italië Vorige koert 7 17' 59.70 '•77% 25.12'/. 48,00 3200 37.00 36.00 20.25 1Z20 Koert op heden 2 uur 1.48 7.217, 59 70 9,79% 25 177, 48 05 32 30 37.30 36 30 20 '0 12.25

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10