BLACK HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL Stad en Omgeving niwute pakje pruimtabak Deskundigen roemen deze tabak als Prima van smaak Stevig in de mond Wordt niet glad Lang houdbaar Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. De nieuwe weg. Aan de orde kwam het bestuursvoorstel om voor den te maken nieuwen weg in de aemeente Broek op Langend ijk van den Oosterdijk tot de Dorpsstraat, loopende door het poldertje van den heer K. v d. Molen, een subsidie van f 2500 te verleenen. De brug wordt 2 M. hooger dan de bestaande jaarverslag der noord- hollandsche landbouw- onderlinge. CONSUMPTIEMELK. STEUN aan bloembollen kweekers. Rede Mej. Frida Katz. Voor de chr.-hist. kiesvereeniging in De Unie. Voorts oordeelde spr. dat de provincie wel j „olijk de toezegging had aanvaard en slechts had betoogd, dat de gestelde voor- waarden geen zin hadden. Met voldoening had «preker het woord den heer Glas gehoord. Het moet een ™apn indruk maken, wanneer, nu men vreemden de tiaar subsidie intrekt. m€n heer Slot sprak nog als voorzitter >t Markt bestuur van den steen des aan- van. ,\C <le tegenwoordige waterverbinding stootS* om in het N.H.-kanaal te komen. v0"" verbetering in deze berust de toe- van de 600. Reeds in 1918 deden ze-ëüe pogingen de verbinding te verkrij- wl] Spr schreef de stemming der vergade- gen' tge aan de moeilijkheid waarin men keert Men moest daaraan niet toege- om'dat de toekomst wel kan bewijzen, jS'het kanaal van groote waarde zal blij- spr. hoopte, dat de vergadering de TfioO gestand zal doen. De heer P. Zwetsman oordeelde dat en moreel vrijstond om zich terug te trDeC1vergadering geraakte hierop een poos je een verwarde onderlinge discussie. De voorzittei oordeelde het goed, om aan de besturen een moment de gelegen- fi te geven zich te beraden en wees er op, dat men niet uit het oog moet verliezen, dat de L. G. C. haar eer heeft op te houden en zich naar de toekomst diende te richten. Wij dienen op grond van de uiteen zetting van ir. Reigersman onze conclusie te trekken Nu kunnen wij ons product voor een deel niet kwijt, doch daarvoor bewerken wij het land niet. Wij doen dat in toekomst- vertrouwen en ook voor de toekomst wordt het kanaal gemaakt en wel na de toezegging van verschillende subsidies. Spr. gaf hierop nog een paar minuten voor onderlinge besprekingen. Hierna verzocht de heer de Vries, bt Pancras, verdaging van het voorstel, welk voorstel door het bestuur werd overgeno men en door de vergadering werd aangeno- m De voorzitter zegde toe, dat het be stuur een bezoek aan h-.t bureau van Water staat zal brengen, om zich van het voorbe reidend werd op de hoogte te stellen. De voorzitter gaf een toelichting op het voorstel en deelde mede. dat het voorstel met 3 stemmen tegen werd gedaan. De meerderheid is voor aanneming om de toe gangswegen naar de veiling zoo goed mo gelijk te doen zijn. Spr. stelde nog in het licht, dat de provincie in verhand met de kanalenplannen voor den beteren weg een offer van 20000 brengt. Verschillende sprekers oordeelden het, nu de tuinders hun kunstmest niet meer kunnen betrekken, geen tijd, om dergelijke uitgaven te doen en waren van oordeel dat de oor spronkelijke weg door de provincie wel zoo gemaakt zal worden, dat hij berijdbaar is. Nu de tuinders hun hand voor regeerings- steun moeten ophouden, kan men geen 2500 voteeren. Burgemeester Slot herinnerde er aan, dat hij van 1916 af er naar gestreefd had, om den band tusschen de gemeente Broek op Lan gendijk en de L. G. C. nauwer toe te halen en den weg te verbeteren. De bestaande brug is al moeilijk berijdbaar, maar de oor spronkelijk gedachte nieuwe brug wordt moeilijker en spr. heeft op een ander plan aangedrongen. Tenslotte kwam het nieuwe plan. De pro vincie wil voor de verbetering 2 panden aaukoopen en de benoodigde gronden en stelt als eisch dat Broek op Langendijk de aarde- baan maakt. Dit kan in werkverschaffing worden uitgevoerd, doch f 5000 is noodig. Broek op Langendijk wil f '2500 bijdragen en met vrijmoedigheid verwacht spr, dat de L. G. C. ook f 2500 wil bijdragen, waar voor het Daalmeerpad 4000 gevoteerd is. Met nadruk wekte spr. de vergadering op, 'iet voorstel aan te nemen Omdat de ge meente het alleen niet kan dragen. De hetr Hoogland, St. Pancras, zou in normalen tijd vóór zijn. De toestand is echter zoo, dat verhooging van het veilings percentage moet worden afgewezen. Men krijgt nu in ieder geval een weg, die beter wordt dan de bestaande De begrooting wordt sluitend gemaakt door minder onder houd van de veiling en spr. oordeelde het geen tijd voor deze uitgave. De heer Volkers te Heerhugowaard verklaarde, dat zijn vereeniging het dermate van belang achtte, dat deze er wel 100 voor wilde voteeren. De heer D i r k m a a t wees op het groote belang van den afvoer van het product en de aansluiting aan den te maken primairen weg m de Heerhugowaard. Het voorstel !n stemming gebracht, werd hierop met 757 stemmen tegen en 638 stem men vóór verworpen. Hierna werd overgegaan tot het behande len van verschillende vereenigingsvoorstelien van internen aard. Op 8 April werd in de Industriëele Club, aan den Vijgendam No. 2/d te Am sterdam onder voorzitterschap van den heer H. v. d. Wielen te Haarlem de jaar- li,iksche algemeene ledenvergadering ge houden van de Noordhollandsche Land- houw-Or.derlinge, lin van de vereeniging »de Centrale Landbouw-Onderlinge". Na afhandeling der agenda wer J door den heer dr. F. E. Post.buma, president directeur, in een uitvoerige rede een he la»,grijk overzicht gegeven van al het geen de vereeniging gedurende haar 25- iang bestaan in het belana der land bouworganisatie heef* verricht. Na af loop daarvan vond een eenvoudige kof fiemaaltijd plaats. Uit hot iqp -M-«)a<r loopep ,n nver bet boekjaar 1 November 1933 tot en met 31 October 1934, blijkt, dat de Noord-Hol- landsche Landbouw-Onderlinge bij net einde van het boekjaar 3882 leden had, met een jaarloon van 3.880.226. Het ledenaantal van de Centrale Land- b <uw-Onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32.288 met een jaarloon van afgerond 47 millicen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlin ge aangegeven 616 ongevallen van welke 62 gevallen een schadeloosstelling vor- oorden over een langeren termijn dan 6 weken. Ongevallen met doodel ijken afloop kwamen er In het verslagjaar niet voor. Het aantal ongevallen, dat over het boekjaar voor rekening der Centra'e Landbouw-Onderlinge kwam, bedroeg 7638. Van deze ongevallen hadden er, voor zoover de wettelijke verzekering betrof, 10 en voor zoover de vrijwillige verzekering betrof, 2 een doodelijken afloop. Van deze 12 ongevallen gaven er 4 aanleiding tot het toekennen van een r<-,nte aan nagelaten betrekkingen, wel ke alle de wettelijke verzekering betrof fen. Er werden 2 renten toegekend wegens b'ijvende invaliditeit. Over het aigemeen genomen, is ook dit ja-\r wederom een daling van het door de aangeslotenen in totaal uitbetaalde loon waar te nemen; de kosten der on gevallen van tijdelijken aard (t/m. de eerste 6 weken na het ongeval) daalden eveneens. Daarentegen waren de kosten na de eerste 6 weken in totaal niet on belangrijk hooger dan over het vorige boekjaar. Het verslag geeft voorts mededelin gen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over do ziekteregeling voor inwonend per soneel. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt bekend, dat binnenkort op grond van de Landbouw-Crisiswet 1933 bijzondere maat regelen zullen worden getroffen betreffende het verhandelen, afleveren, vervoeren en voorhanden hebben van consumptiemei k, mede in verband met de in werking tredende regeling tot beperking van den melksteun. Deze regeling zal o.m. inhouden, dat iede re handelaar in consumptiemelk, dat zijn dus: grossiers in melk; melkslijters; melkinrichtingen; z.g. parlevinkers en melkrijders; vervolgens ook zij, die het verhandelen van melkproducten als nevenbedrijf uitoefenen, zooals b.v. kruideniers; melkveehouders, die zelf melk venten of op hun boerderij verkoo- pen, georganiseerd zullen moeten zijn bij de Stichting Nederlandsche Zuivelcentrale, ge vestigd te 's-Gravenhage, Laan van Meerder- voort 84. Belanghebbenden wordt in hun eigen be lang aangeraden, zich vóór den 15den van deze maand te wenden tot vorengenoemde Centrale onder nauwkeurige opgave van adres en functie, die in den melkhandel wordt vervuld, met verzoek om toezending van een aanvraagformulier voor toelating als georga niseerde bij de Centrale voornoemd. Behalve handelaren in consumptiemelk, dienen ook personen en bedrijven, die in- dustriemelk verhandelen, voorzoover zij niet deze melk zelf hebben geproduceerd of als zuivelproducent reeds zijn erkend door de Crisis-Zuivel-Centrale, een verzoek als boven bedoeld tot de Central.e te richten. Aangezien de Centrale de ingekomen ver zoeken zal behandelen in de volgorde, waar in zij zijn ontvangen, kan niet-tijdige inzen ding tengevolge hebben, dat stagnatie in de bedrijven van belanghebbenden ontstaat, doordat het bedrijf niet kan worden uitge oefend, zoolang de erkenning als georgani seerde niet is verleend. Melkhandelaren die hun bedrijf uitoefe nen in een gebied, aangewezen als wettelijk consumptiemei kgebied, in den zin van arti kel 2 van het Crisis-Zuivel-besluit III, dat zijn diensvolgens degenen, die reeds in het bezit zijn van een vergunning voor het ver- koopen, vervoeren en afleveren van consump tiemelk, afgegeven door de Crisis-Zuivel- Centrale, behoeven geen verzoek in te dienen. Aan hen wordt binnenkort een aanvraagfor mulier voor erkenning toegezonden. Regeling der uitbetaling. Onder verwijzing naar de Cri is- Stcunbeschikking 1934 XXVIII (bloem bollen) en het Reglement Steun B'oem- bollen 193, wordt aan belanghebbende bloembollenkweekers, die krachtens bovengenoemde beschi king in aanmer king komen voor uitbetaling van steun in verband met de door hen in de maand December J.l bij de Nederlandsche Sier teeltcentrale ingeleverde bloembollen, kennis gegeven, dat met de uitbotaling van de steunbedragen met ingang van 1 Mei a.s. een aanvang zal worden ge maakt. De uitbetal'ng zal geschieden naar gelang het ter dekking^hiervan te Innen fonds, als hieronder vermeld, aanwezig is. Voor de eerste uitkeering zal een bedrag van 400.000 uitsluitend als voorschot uit het Landbouw-Crisie- fonds worden verstrekt. Teneinde bovengenoemd fonde te kun nen vormen, al den georganiseerden bloembollenkweekers bij de Nederland sche Sierteeltcentrale naar rato van het door hen beteelde oppervlak per groep b oembollen t. w. hyacinten, vroege tul pen, late tulpen en narcissen, door hen boteeld in het oogstjaar 1934/1935, In de eerste helft van April a.s. een schuldbe kentenis ter teekening worden aange boden, resp. op basis van 12, 4, 4 en 4 per are, waartegenover hun de be trekkelijke teelt vergunning zal worden uitgereikt. Van deze volgens art. 5 der Teeltbe- sohikking B loembol lensaueeringsp lan 1934 verschuldigde heffingen zal voor iedere groep een nader door het bestuur der Nederlandsche Siorteeltcentrale be kend te stellen bedrag p«r are als eer ste heffing worden Ingevorderd, als be- noodigd ie tot het vormen van de gel den, welke beschikbaar moeten zijn, teneinde over te kunnen gaan tot de uit- a^ering over het Ingeleverde surplus krachtens hooger genoemde Crisis- Stcunbeschikking. Bij deze invordering zullen de invor deringsbedragen, waar mogelijk, worden v rrekend met de steunbedragen. Mochten de nader bekend te maken heffingsbedragen per are een overschot opleveren, zoo zal restitutie van het te veel gehevene ponds-pondsgewijze plaats vinden. Mocht daarentegen blijken, dat de binnengekomen gelden ontoereikend zijn, dan zal het een tweede invordering v/orden overgegaan. Een ieder wordt derhalve aangeraden ln de eerste helft van de maand April a.s. ter teekening aangeboden schuldbe kentenissen, welke zijn gebaseerd op de maximum heffingsbedragen van resp. 12, 4, 4, 4 te teekenen, daar an ders de teeltvergunningen niet zullen worden uitgereikt en men zich derhalve bij de daarna te houden controle te vel de bloot stelt aa.i een vervolging wegens het telen van bloembollen zonder teelt vergunning. Het ligt in het voornemen aan diege ne;', die nalatig mochten zijn in het be talen van do heffingen, voor het teeit- jaar 1935/1936 een teeltvergunning te onthouden, waarmede voornamelijk be oogd wordt die kweekers te treffen, die onwillig mochten zijn hun verplichtin gen na te komen. Voorts ligt het in de bedoeling de z.g. roebelasting ad 0.35 per are, welke in hoogergenoemde 1 effingsbedragen is inbegrepen, voor het teeitjaar 1934/1935 terug te brengen tot 0.30 per are en de exportheffing ad 3 ten honderd, vide art. 9 van de Exportbeschikking 1934, per 1 Mei 1935 to heffen op basis van 2X ten honderd. Ook deze exportheffing zal zooveel mogelijk met bovenbedoelde steunbedragen worden gecompenseerd. De zaal van De Unie was gisteravond be hoorlijk bezet, toen de voorzitter der chr.- hist. luesvereen., de heer J. V o g e 1 a a r, in een kort openingswoord de aanwezigen wel kom heette (speciaal de spreekster van den avond), nadat eerst gezamenlijk gezongen was en een gebed was uitgesproken. De heer Vogelaar vond het wel moeilijk om in deze tijden een verkiezingsrede uit te spreken, omdat in onzen tijd de toestanden fel gekleurd moeten worden, als men de aan dacht wil trekken. Maar van leuzen zou men hedenavond niet veel vernemen, zei spr., noch ook de bewering, dat wij de oplossing der problemen in onzen zak zouden hebben. Het gaat om het beginsel, dat blijvend is, terwijl de politieke leuzen als regel slechts dienen om innerlijke leegte te verbergen. Een tweede moeilijkheid is, dat het de vol gende week gaat om de verkiezing van Sta- ten-leden, waarvoor nooit zooveel belangstel ling is als voor die voor de Tweede Kamer en den gemeenteraad. En toch zijn ook dc Statenverkiezingen van groot belang. Daar over zou dan ook mej. Katz spreken. Het groot belang dezer verkiezingen. Mej. Katz, die hierop het woord kreeg, vond het noodig, dat allen zich bewust zijn van den plicht te kiezen en hun stem uit te brengen op de partij waarbij men behoort. Want dit is het wat in ons land geldend is: men kiest een partij. En daarom moet men zich wel rekenschap geven van de beginselen der partijen. Dit geldt zoowel voor mannen als vrou wen en voor alle verkiezingen. Als wij dit als christen bezien, wordt het voor ons verant woordelijkheidsgevoel in dezen nog ernsti ger. Dat verantwoordelijkheidsgevoel is we! eens zoek, als men let op veler daden op elk terrein des levens, ook in deze dagen met hun eigen bijzondere moeilijkheden Lang niet altijd komt de gedachte van gemeenschaps zin voldoende naar voren. Niet te miskennen is, dat in normale tijden de verkiezingen voor de Prov. Staten minder belangstelling genieten dan die voor eigen gemeente of de Tweede Kamer, waar de groote lijnen worden aangegeven, volgens welke het land zal worden geregeerd. En toch hebben de Prov. Staten groote belangen te behartigen. Spr. wees op de ziekenhuizen der provincie Noordholland, waarbij het gaat om practische belangen ten aanzien van de volksgezondheid, maar toch ook wel om beginselen. Men richte slechts den blik naar Duitschland, om te ervaren, dat daar niet diepe christelijke beginselen den grondtoon vormen van de regeeringsdaden terzake volksgezondheid. Een dergelijke strooming is ook wel in ons land merkbaar en het is daar om, dat in ons land een vereeniging bestaat, die het christelijk beginsel ook in zaken der volksgezondheid wil in het oog houden. Andere vragen doen zich voor in het pro vinciaal bestuur: electriciteit- en watervoor ziening; beheersvragen dus. Daarbij komt naar voren de vraag b.v. of men medezeg- gensschap zal toestaan, een beginselkwéstie Ook bij den prov. waterstaat, wegenaanleg enz. komen allerlei vragen in het geding, waarbij men zich rekenschap van beginselen moet geven en de consequentie daarvan heeft te aanvaarden. Men heeft zich de vraag te stellen of men, belast met de uitvoering van een en ander, de verantwoordelijkheid zou durven aanvaarden van zijn beginsel. Voorts bedenke men, dat uit de Prov. Sta ten de leden van Gedeputeerde Staten worden ekozen. Men moet dus pogen zooveel chr - istorischen in de Prov. Staten te krijgen, dat men ook iemand van die beginselen in het college van Gedeputeerden kan brengen Daarbij moet terdege gelet worden op vol doende bevoegdheid en bekwaamheid. Een belangrijke taak van Ged. Staten is het toezien op de gemeenteraden, waar de soc.-dem. herhaaldelijk hebben gepoogd hun beginselen te doen zegevieren, waarvoor zij in de groote landspolitiek geen meerderheid konden vinden. Spr. wees in dit verband op de volkshuisvesting, waarvan b.v. in Amster dam de soc -dem. zich hadden meester ge maakt als gevolg van indertijd genomen nood maatregelen, voortvloeiende uit den oorlogs- tijijd. Dit is een vingerwijzing, dat de over heid niet te veel macht aan zich moet trekken, omdat dit het verantwoordelijkheidsgevoel schaadt. Geleidelijk hebben Ged. St. in den laatsten tijd hun macht doen gelden, als naar hun meening gemeenteraden besluiten hadden genomen, die strijdig waren met het alge meen belang. Spr. wenschte wel, dat op dezen weg wordt voortgegaan, omdat die leidt tot zelftucht en ontwikkeling van het verantwoordelijkheidsgevoel. Dit is ook noodig ten aanzien van het vraagstuk der financiën. Deze moeten zoo danig worden beheerd, dat de saneerings- pogingen van het landsbestuur niet worden geschaad door het voteeren van gelden voor sociale wenschelijkheden zonder rekening ie houden met economische mogelijkheden. De chr.-h istorischen voelen niettemin zeer sterk voor de autonomie der gemeenten, zij hebben bezwaar tegen het leggen van lasten op de gemeenten door het landsbestuur, las ten, die eigenlijk slechts daér thuis behoo- ren. Men vergete ook niet, dat Prov. Staten tot taak hebben de Eerste Kamerleden te kie zen, die de door de Tweede Kamer aangeno men wetten kunnen verwerpen dan wel aan nemen. De Eerste Kamer heeft meermalen van haar recht van veto gebruik gemaakt. Bij haar gaat het om een toezien op de regee ring, waarop zij grooten invloed kan uitoefe nen. De aanstaande verkiezingen nopen door de deelname der N-S-B. daaraan, tot het rekening houden met de groote politiek, d.w.z. met de taak der Prov. Staten om de Eerste Kamer te verkiezen. Wij, zei spreek ster, behooren tot de partijen die mede de landsregeering vormen en hebben te streven naar zoo groot mogelijk saamhoorigheids- gevoel en eenheid. Spr. wees op de moeilijkheden van dezen tijd op allerlei terrein, groote werkloosheid en achteruitgang alom en waardoor de waarde van beginselen wel wat wordt aange tast. Deze tijd geeft aanleiding tot critïek van verschillende zijden op de regeering, niet alleen van de zijde der communisten en soc.- dem., maar in hooge mate van den kant der N.S.B., die de regeering van alle misstanden de schuld geeft. Dit verontrustte spr. niet in erge mate, want zij weet, dat Goa regeert. Het vage, waarin de N.S.B. zich hult, zal haar vat doen krijgen op vele landgenooten, maar als zij voor de verantwoordelijkheid werd geplaatst, zou het wel anders worden. Voor jonge menschen, die, ais steeds de jon geren, willen aansturen op het doen gelden van het gezag, op heldenvereering, op ter zijdestelling van allerlei versplintering, vond spreekster de N.S.B. niet ontbloot van aan trekkelijkheid, maar, zoo ging zij voort, die zelfde jeugd zal op den duur daarbij geen voldoening vinden, omdat de ondergrond, het beginsel der N.S.B., niet het ware is. Spr. wees hierbij op een paar brochures der N.S.B. De vrijheid van geweten, waardoor Neder land is ontstaan en groot geworden, is zeker het best gewaarborgd bij de christelijke par tijen. Allerlei partijen, van de communisten tot de N.S.B., beweren wel, dat zij het chris tendom niet zullen aantasten, maar wij heb ben daarvan geenerlei zekerheid, 't Is de vraag of men wil den rechtsstaat of den machtsstaat (van welken kant die ook komt), en dan is de eerste zeker te verkiezen. De nationale eenheid en het groote belang van onafhankelijkheid, ondermijnd van verschil lenden kant en waartegen o.a. door Snoeck Henkemans is gewaarschuwd, moet ons no pen tot voorzichtigheid tegen het binnen laten van allerlei invloeden, hetzij die uit Moskou komen of van fascistischen kant. Groote verantwoordelijkheid ligt op de menschen van onzen tijd ten opzichte van het oorlogsgevaar en daarom is het advies der N.S.B. voor de aanstaande verkiezingen zoo gevaarlijk. De christelijk-historische partij heeft altijd gewezen op de gevaren van nationale ont wapening, omdat dit zou zijn een gevaarlijk avontuur. De zelftucht, zoo noodig voor ieder, is bij vele personen en partijen zoek. Bij de chr - historischen zal men dit euvel wel het minst aantreffen, omdat zij in elk geval pogen te leven uit eenzelfde beginsel. Zeker, zij zullen fouten hebben gemaakt, maar het beginsel is altijd hetzelfde gebleven. Het verheugde spr., dat de regi ring des lands geleidelijk is ge gaan in chr.-hist. richting. Spr. wees op het verschil tusschen a.r. en chr. Eerstgenoemden hebben zich onder dr. Kuyper gericht op den neutralen staat, maar de chr.-hist. willen dit niet. Zij wenschen te blijven gaan in christelijke richting en ver heugend is, dat vele a.-r. de laatste jaren meer en meer gaan denken in chr.-hist. geest. Ten slotte sprak mej. Katz over de sociale en economische nooden, die er toe zou leiden, dat de vrouw wordt teruggedrongen. Eener- zijds is dit zoo, maar anderzijds krijgt zij hierdoor een kans om haar invloed op het gezin te verhoogen, ten aanzien van het voe- dingsvraagstuk b.v. De gezinsnood is in onze dagen hoog gestegen, maar ook hier geldt, dat het christelijk inzicht daar steun en uit komst kan bieden. Wij leven zeer zeker in een tijd, waarin n en meer en meer op elkaar en op eenheid is aangewezen, een tiju vol gevaar voor onze onafhankelijkheid ook. Laten wij daarom toonen, dat wij Nederlanders willen zijn en blijven en één in alle opzichten Wij moeten zijn als rotsen in den strijd, maar dan rot sen, die de knie willen buigen voor Ood en hopen, dat ons land zal worden en blijven geregeerd op een wijze, die God behaagt. 211. Een van de twee ontdekkingsreizigers sloop stil letjes naar de schuur waar Piet en Drein het zee monster van Nagasaki hadden opgesloten. Juist ver scheen het dier voor een der ramen. „Dat zal nog niet meevallen om dat beest mee te nemen", dacht de ont dekkingsreiziger. 212. Drein Drentel en Plet Prikkel lagen intusschen achter een schutting en konden alles zien. „Drein, zei Piet, „ze willen ons beestje stelen. Loop JIJ gauw naar het dorp en haal de politie Zoo hard als zijn kleine beentjes het toelieten holde Drein weg.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7