DE UNIE beUnie nA (jjjauLkptjji/ ^Buitenland 'ffiuisficnM^riteuMAS IKXTU ^BUmentand ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAQ 10 APRIL 1935 nUUSCHLAND EN DE VOLKEN BOND. PROCES TEGEN LEDEN VAN DE IMRO. X Het huwelijk vari Goering. Eerbewijzen en geschenken. Verdere geschenken. LUDENDORFF 70 JAAR. SCHIP IN NOOD. VAN 8 TOT EN MET 20 APRIL EN TOCH 15% KORTING TIJDELIJK DUBBELE CASSABOins urs Filiaal: ALKMAAR, Langestraat 13 BOERENONLUSTEN IN NOORD- CHINA. Opening Boskoopsche Bloemententoonstelling. Rede van Ir. A. Roebroek, direc teur-generaal van den landbouw. r)e Deutsche Allgemeine Zeitung publi- rt een naar het schijnt geinspireerd arti- r. volgens het welk thans, nu de ondoel- I.lkrheid der voorgestelde pacten gebleken -'de strijd klaarblijkelijk verplaatst zal 1S'"den naar Oeneve. Wanneer instelling van Geneve, haar t, jen vrede in stand te houden wil na- rlen en de volkeren pacifieeren, moet zij dienovereenkomstig georganiseerd zijn. Een ^heugende vooruitgang is dat deze opvat- iku? reeds overal aandacht vindt, zoodat lehopen is, dat uit alle onrust der laatste baanden nog iets nieuws te voorschijn zal tomen dat de overeenstemming tusschen de volkeren zal dienen. Terwijl de Fransche airs versterking bespreekt van artikel 10 en U van het Volkenbondsstatuut, betrekt de Engelsche pers en de officieuze Russische Jswestije artikel 19 betreffende het onder hoeken van niet meer uitvoerbare verdragen in de besprekingen. Wanneer de saamhorig heid van deze drie artikelen door alle regee ringen erkend en de organiseering van de veiligheid en den vrede op deze principes opgebouwd wordt, zou de juiste weg gevon den zijn. Daarmede zou dan tegelijkertijd 'n aanvang gemaakt zijn met de hervorming van den Volkenbond en de verplichting tot wederzijdschen bijstand zou dan garan tie meer vormen voor den status quo. Aan het slot van het artikel wijst het blad op het Engelsche ontwerp inzake een Eurq- peesch veiligheidspact uit het voorjaar van 1933, dat reeds elementen in de richting van het tegenwoordige inzicht in den poli- tieken toestand bevat en nog slecht een aan vulling noodig heeft in overeenstemming met artikel 19 om recht te doen wedervaren aan den eisch naar organisatie van den vre de en de veiligheid. TE BERLIJN TERECHTGESTELD. Officieel wordt meegedeeld, dat van morgen om 6 uur in de staatsgevange nis Berlijn Plótzensee de op 3 Februari 1907 geboren Sally Epstein en de op 15 Juni 1901 geboren Hans Ziegler, die door de jury-rechtbank te Berlijn ter dood waren veroordeeld als medeplich tig aan den moord op den S. A. storm- leider Horst Wessel, zijn terechtgesteld. Hitier heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht tot gratie-verleening. Gistermiddag heeft het Bulgaarsche mili taire gerechtshof te Newrokop in Zuid- West-Bulgarije de zaak verhandeld tegen 9 leden van de ontbonden organisatie van Macedonische revolutionnairen, de beruch te Imro, welke zich te verantwoorden had den wegens een veemmoord op een vroeger lid der organisatie. De drie leden van het centrale bestuur der organisatie, Iwan Micailoff, Nesteff en Moticaroff, op wier bevel de moord was gepleegd werden ter dood veroordeeld Drie andere leden van de Imro kregen levens lange gevangenisstraf en nog drie andere 15 jaar gevangenisstraf. Het vonnis tegen Michailoff, die kortgeleden reeds eenmaal ter dood veroordeeld werd, is bij verstek uit gesproken. De huwelijksvoltrekking Vanmiddag om 12 uur zal het burgerlijk huwelijk op het stadhuis te Berlijn worden voltrokken. Daarna gaat het jonge paar naar den Dom, waar de voltrekking van het kerkelijk huwelijk om twee uur begint. Zij zal draadloos worden omgeroepen. De bruidegom. De bruidsstoet gaat daarna over Unter den Linden en de Wilhelmstrasse naar het Hotel Kaiserhof. Op den weg zullen depu taties der N.S.D.A.P. een haag vormen. De bruid. Emmy Sonnemann zal na het huwelijk nog eens het tooneel in het Staatstheater betreden en wel ter eere van Hitier op diens jaardag, 20 April, in de rol van koningin Luise in het tooneelspel „Prinz von Preus- *en" van Hans Schwarz. De jonge bruid. Reeds gisteren heeft het jonge paar tal van geschenken gekregen uit alle geledingen der bevolking. De officieren van de weer macht hebben Goering een levensgroot bron zen afgietsel van den soldatenkoning Frie- drich Wilhelm I geschonken en Hamburg, de geboortestad van mej. Sonnemann, heeft een groot zilveren koggeschip gezonden. Ook de Duitsche Landen, steden en tal van organisaties hebben kostbare geschenken gestuurd. De Reichsnahrstand heeft een prachtig zilveren servies geschonken, een meesterstuk van Duitsche handwerkkunst, en de leiders van den boerenstand hebben geschenken uit hun gouwen aangeboden. Het bruidspaar dat gistermiddag receptie hield in het Preus- senhaus, heeft voor de gelukwenschen en ge schenken, waaronder van Richard Strauss het manuscript van de opera „Arabella", hartelijk dank gezegd. Ter beschikking van Goering en zijn ge malin zal ook een fonds van 40.000 mark worden gesteld. Oister was de villa van rijksminister Goe ring, welke gelegen is aan den Leipziger Platz te Berlijn, het voorwerp van groote belangstelling. Gisteravond om zeven uur heeft de groep „Landspolizei" de militaire eer bewezen. Om acht uur reed de minister met zijn bruid naar de staatsopera, waar „Die Egyptische Helena" van Richard Strauss werd gegeven. De schouwburg was stampvol. Men zag veel officieren, staats ambtenaren, leiders der n. s. beweging, S. A. mannen en vertegenwoordigers uit alle stan den der bevolking. In de pauze heeft het bruidspaar in de groote zaal een receptie ge houden. In den loop van den dag heeft Goering reeds tal van gelukwenschen ontvangen, o.m. van den Beierschen en den Wurtem- bergschen minister-president. De Bond van openbare levensverzekerings maatschappijen heeft een fonds gesticht, waaruit aan dochters van kinderrijke ge zinnen, waarover Goering of zijn vrouw het peetschap op zich neemt, een uitzet van 500 mark wordt geschonken. De geschenken, welke aan rijksminister Goering en zijn a.s. echtgenoote zijn aange boden en nog zullen worden aangeboden, zijn, zoo lezen we nog in de N. R. Crt., uit den aard der zaak zoo talrijk dat het onmo gelijk is er een volledige opsomming van te geven. Wij doen echter een greep en zullen enkele details vertellen, welke een deel van onze lezers (en lezeressen) misschien zullen interesseeren. Wat geeft de bruidegom zijn bruid? Het hoofdgeschenk is een diadeem, samen gesteld uit 35 briljanten, waarvan aan iedere zijde veertien zijn aangebracht, terwijl zeven kleine het milieu vormen, hetwelk wordt bekroond door een hakenkruis van saffieren. Een dergelijke diadeem (maar zon der hakenkruis) heeft de bruid gedragen in een van haar rollen, en de bruidegom vond dat zij er bijzonder goed mee uitzag Bij dit diadeem behooren oorringen, een collier, een armband en een rng. Dit heele stel heeft 78.000 mark gekost. De samenstelling heeft drie weken gevergd. Volgens een gerucht zouden de zusters van generaal Goering, die natuurlijk aan de bruiloft deelnemen, bij deze gelegenheid der gelijke, maar minder kostbare diademen dra- gen. Rijksluehtvaartminister Goering krijgt van leger en marine dus van de rijksweer een jacht, hetwelk wordt gebouwd op de Ho- walfwerf te Kiel. Het zal in het geheel en kele honderdduizenden marken kosten, en b.a. een „Deutsches Vo'kschlafzimmer" be valen, aangeboden door de Deutsche Hand- werkkammer en kostende 1600 mk. De Lufthansa en Luftsportverband schen ken den minister-president bij gelegenheid van- zijn huwelijk een nieuw vliegtuig, uitge rust met rood saffian leder, waarvan de kosten op 125.000 mk. worden geraamd. Gistermiddag werd in de winkels Unter den Lihdeft door kinderen gecollecteerd voor een bijdrage in de versiering van de straat. Ook de arbeiders van de staatsbedrijven en de A. F. U.-arbeiders hebben inzamelin gen gehouden voor versiering. Een aantal zeer prominenten onder de ge- noodigden voor den feestmaaltijd in hotel Kaiserhof heeft een 'bijzonder fraaie uitnoo- diging ontvangen en wel één uit leder, met gedreven gouden letters. Grootsche huldiging van generaal. den Gistèreri is, zooals gemeld, Ludendorff 70 jaar geworden en het Duitsche volk heeft grijzen generaal op grootsche wijze gehuldigd. We doen intusschen slechts een greep uit de talrijke felicitaties. De rijksminis ter der luchtvaart Goering, was natuur lijk één dergenen, die een hartelijk feli citatie-telegram tot den 70-jarigen ex- veldheer richtte, waarin hij hem ten voorbeeld stelt als plichtsgetrouw en energiek soldaat en als meester „van vèr-blikkende veldheerkunet" in den oorlog en- zegt, dat de luchtstrijdkrach ten zich eerbiedig buigen voor de vroe gere grootheid vari den genialen en on overwonnen veldheer. Het Thjiringsche politie-presidium te Wei mar deelde mede, dat ter gelegen heid van den 70sten verjaardag van den ex-generaal-kwartiermeester de Etters- burger-straat in Ludendorff-straat zou worden „omgedoopt". Gelijk éeeds aangekondigd, hebben 9-1'e dienstgebouwen des rijks, der lan den en der gemeenten, gisteren op last van Hitier gevlagd. Ook talrijke han dels- en kantoorgebouwen te Berlijn vlagden, alsmede vele particuliere wo ningen. Het „Wachregiment" in de rijkshoofd stad hield een korte, maar indrukwek kende parade.. De troep, samengesteld uit Beieren, Hessen, Sileziërs, Mecklen- burgers en Pommeranen, alsmede West- fa'en, trad om 11 uur in de exercitiehal der kazerne in de Fathenowerstrasse aan. De commandant, kolonel von Kaiser schetste in zijn toespraak een beeld van den „grooten veldheer Ludendorff" en beschreef zijn arbeid in de periode vóór den oorlog en tijdens den wereldkrijg. Grootsche hulde in zijn woon plaats. Het aardige, met fraaie al lees en tui nen gesierde, plaatje Tutzingen (aan he„ Starnbergermeer in Beieren) waar generaal Ludendorff zijn ouden dag doorbrengt, trok g ie te ren groote be langstelling. Auto na auto reed binnen. Alle huizen waren met vlaggen getooid. Twee extra- treinen brachten 1700 personen aan. Het huis van Ludendorff was reeds in den vroegen morgen door dichte men- schenmassa's omgeven. S. A. en gendar merie handhaafden met moeite de orde. Om 8 uur 's morgens was de dubbel post van het rijksleger voor het huis van den generaal opgemarcheerd. Dan volgde de eene deputatie na de andere. Alle werden ze door den generaal, die op dezen eere-dag de groote generaals uniform met alle ordeteekenen en on derscheidingen droeg, hartelijk ontvan gen. Klokslag 1 uur reed de rijkeweermi- n is ter, generaal von Blomberg, met den chef der legerleiding, de generaal der artillerie, Freiherr von Fritsch, voor. De beide generaals begaven zich naar het huis van den feesteling, die hen aan den ingang opwachtte en zijn wo ning binnenleidde. Daar bracht minister von Blomberg hem de gelukwenschen over van de Duitsche weermacht. De minister sprak in een korte rede over den nieuwen vorm dier weermacht, na de dienst plicht-aankondiging en den geest van Ludendorff, die haar zal bezielen. Intusschen brachten twee lucht-e6ka- dere van de rijksluchtmacht den feest vierenden generaal een hulde. Het laat ste vliegtuig wierp een bouquet rozen met een adres van hulde naar beneden. Even na kwart over 11 verscheen de jubilaris voor het publiek. Hij werd met donderende toejuichin gen ontvangen. Generaal Ludendorff, die de generaals-uniform met het groot kruis van het ijzeren kruis droeg, be groette de saamgestroomde menigte en inspecteerde de eere-compagnie. Diep be wogen groette hij de vaandels van zijn oud-regiment. Tot de soldaten richtte hij een krachtig: „Heil, kameraden!" Na langs het front geschreden te zijn, onderhield de generaal zich langen tijd met de leiders van het rijksleger en woonde met generaal von Blomberg naast zich het troependéfilé bij. Ook familieleden van den feesteling waren hierbij tegenwoordig. Met zichtbaar wel behagen volgde de generaal het défilé en keerde daarna onder nieuw levendig gejuich der menigte naar huis terug. De eere-compagnie keerde om 2 uur weer per extra-trein naar München te'ug. Ludendorff dankt. Generaal Ludendorff besteeg, na het défilé der eere-compagnie, het terras van zijn huis en hield tot de daarvóór verzamelde groote menschenmenigte een toespraak, waarin hij dank bracht voor het hem gebrachte huldebetoon. Hij herdacht dan het oude leger, zijn toewijding, zijn dapperheid en zijn hel dengeest en wees op de innige verbon denheid van de oude weermacht met de nieuwe. „De invoering van den algemee- nen dienstplicht heeft het ware zijn van het Duitsche volk bevestigd", aldus Ludendorff. Met het lied „Ich hab' mich ergeben" en het „Deutschlandlied" eindigde de manifestatie voor het huis van den generaal. Het Engelsche vijfduizend ton metende s.s. Tower Bridge heeft op verscheidene honderden mijlen van de kust van New Foundland noodseinen uitgezonden. Het laatste draadlooze bericht luidde: „Laad- TyJelyLe aanLieJing Jonge Leidsche Kaasvan F?" voor 13 Doperwten Zeer Fijnvan4Tvoor38 Doperwten Primavan-atTvoor 34 Doperwten Huishoudvan voor 25 Zalm, groot blikvan 53-voor 19 Zalm, halve blikkenvan Afr voor 121 Echte Hawaian-Ananas van -W voor 44 Singapore-Ananas, prima kwaliteit van -W voor 271 Perzikenvan-Wvoor 37 ct. p. pnd ct. p. blik ct. p. blik ct. p. blik ct. p. blik ct. p. blik ct. p. blik ct. p. blik ct. p. blik i'< r*'V vfïli' f1C:1i7ï#-1 ii'#1 Unie-Zelfwerkend Wasehmiddel p. pak 22!ct. l'nie-Strooibui Schuurpoeder p. bus 15 ct. Unie-Pakjes Schuurpoeder p. pak 6 ct. Unie-Huishoudzeepp. pak 16 ct. Unie-Zeeppoederp. pak 6 ct. to verder filialen door bet gehele land ruimen loopen, loopen snel onder". Verschei dene schepen zijn ter assistentie uitgeloo- pen. New Foundland heeft reeds gemeld, dat het in het nood verkeerende schip de eerste assistentie verleend heeft. Het Britsche vrachtschip, dat op 200 mijlen ten Oosten van St. Johns (New Foundland) in moeilijkheden verkeert, wordt door een ander schip bijgestaan. De Tower Bridge is niet het eenige schip, dat moeilijk heden te doorstaan heeft gehad. De Oost kust van Noord-Amerika heeft gisteren door een geweldigen storm groote schade gele den. Bij Atlantic City bevond de treiler J. Martin zich in moeilijkheden. Eenige kleine schepen zijn vergaan. Volgens een bericht in Sjin Pao is het in Noord China tot ernstige onlusten gekomen. Bij boeren in Noord China is groot verzet gerezen ten gevoige van de invoering van het zoutmonopolie, waardoor hun het pro- duceeren en verkoopen van zout wordt ver boden. In de provincie Hoepeh zijn de boeren uit dertien districten bijeengekomen. Zij boden gewapenden tegenstand aan ambtenaren van de regie. Politie en militairen zijn gere- quireerd en zij traden zelfs met artillerie op tegen de opstandelingen. Verscheidene dorpen zijn in de asch ge legd en aan beide zijden zijn dooden te be treuren. De staat van beleg is afgekondigd. Het hoofdkwartier der opstandelingen be vindt zich te Manloe, waar sterke afdee- lingen boeren uit de provinciën samenko men. In het tentoonstellingsgebouw „Flora" is hedenmorgen de groote Boskoopsche Bloe men Tentoonstelling, welke tot 24 April zal duren, namens den Minister van Economi sche Zaken, die door ambtsbezigheden ver hinderd was persoonlijk aanwezig te zijn, geopend door ir. A. Roebroek, directeur- generaal van den Landbouw, die de volgende rede uitsprak: Wij staan midden in den grooten wereld- strijd, welke kunstmatig gevormde economi sche eenheden tegen elkander voeren. Ver geten schijnt de leer, dat ieder volk zich in het bijzonder dient toe te leggen op datgene waartoe het door zijn aard, zijn ligging, bodem en klimaat is voorbestemd. Dagelijks grooter worden de moeilijkheden, welke het internationaal verkeer ondervindt en dage lijks zwaarder worden de gevolgen hiervan, voor den welstand van ieder afzonderlijk. Onder deze omstandigheden organiseert Boskoop een dag van bloemen: Boskoop gi- ving beauty to the world. Deze daad getuigt van ondernemingsgeest. Wat is er schooner: De bloemen, welke wij zullen zien, of de moed, om ze te laten zien? Het antwoord op deze vraag geeft ons nie mand minder dan minister Colijn, als hij schrijft: „Boskoops plantenrijkdom is mooi, de energie van zijn bevolking is nog mooier" Toen ik gevraagd werd deze tentoonstel ling te openen, heb ik dan ook geen oogenblik geaarzeld, deze uitnoodiging te aanvaarden Nadat spr. uitvoerig was ingegaan op het ontstaan, het verleden en het heden van deze expositie, besloot hij met de volgende woor den zijn openingsrede: Onze oud stadgenoot, Ir. Roebroek, dir.-generaal van den landbouw. Moge de toekomst blijven getuigen van een goede samenwerking tusschen Boskoop en de regeering. Vertrouwend, dat deze wensch mogen worden vervuld en in de hoop, dat onder God's onmisbaren zegen, de arbeid neergelegd in deze tentoonstelling, aan Bos koop en de Boskoopsche kweekersstad ten goede moge komen, verklaar ik de tentoon stelling 1935 voor geopend. Gistermiddag werden wij, aldus „Het Leidsche Dagblad" in de gelegenheid gesteld om in het Floragegebouw, alsmede in het groote bijgebouw, de gemaakte vorderingen te bezichtigen. Thans konden wij reeds con- stateeren, dat er bij de opening slechts één roep zal zijn, n.1. „Welk een bloemenweelde, hoe mooi en schoon!" Nijvere handen zijn nog druk in de weer om de laatste hand aan deze grootsche ex positie te leggen. Wij schreven onlangs: „Deze tentoonstelling zal die van 1911 en 1913 niet alleen evenaren doch haar in groote mate overtreffen! Dit zal inderdaad net geval zijn, en wel door het grootere com plex, dat thans door de verschillende inzen dingen kon worden ingenomen. Een rijke verscheidenheid van variëteiten, zooals Rho- dodendrons, Seringen, Hortensia's, Azalia mollus, Jap. kers enz., alsmede een prachtige collectie rozen in talrijke soorten, tezamen met vele bloeiende heesters, ook in de nieuw ste soorten, zullen in het hoofdgebouw opge steld worden. In het bijgebouw wacht den bezoekers eveneens iets buitengewoons. De geheele ruimte ongeveer 4000 M2. is in bosch- trant aangelegd. Er zijn tal van sparre- boomen geplant op het heuvelachtige terrein. Tusschen de boomen en daarom heen, zijn sierlijke heesters, alsmede andere bloeiende planten aangebracht. Een schilderachtige in rustige stemming gehouden waterpartij met rustieke brug en een pittoresk landhuisje ont breken evenmin in het bosch, terwijl de zitjes daarbij voor menig bezoeker een bekoring zullen uitmaken om na de interessante wan delingen heerlijk uit te rusten en te genieten van de mooie uitzichten! Zoo staat het mooie Boskoop met zijn nijvere bevolking, dat eveneens zwaar door de crisis wordt getroffen, thans toch weer energiek gereed om een stroom van bezoe kers te ontvangen. Bezoekers, die zeer zeker niet teleurgesteld zullen worden, en onge twijfeld nimmer de bloemenpracht die zij er kunnen bewonderen, zullen vergeten! Doch men vergete evenmin het doel dezer expositie: n.1. om in deze crisistijden, de grootgrondbezitters of lichamen met groot grondbezit in staat te stellen te kunnen zien wat als onderbeplanting in bosschen kan worden aangewend en zulks voor betrekkelijk geringe kosten, terwijl daardoor een natio nale industrie gesteund wordt. Hier wordt overduidelijk gedemonstreerd, dat het won- derschoone plantenmateriaal niet alleen be hoeft en moet gebruikt worden tot verfraai ing van stadstuintjes, stedelijke parken, be graafplaatsen enz., maar dat er nog een on eindig terrein voor afzet ook in ons land is in onze groote bosschen, wouden, enz. De expositie is tot stand gekomen ter vervulling van gedane beloften, onder den druk van het „heilig moeten" en met aanwending van alle krachten, zoowel door de gemeente-autori teiten en den middenstand, als de boomkwee- kvrs, hoè zwaar het soms ook viel Ten slotte een kort woord over de archi tectonische gedachte dezer bloemexpositie: een slotheer heeft vanuit zijn woonkamer over een schitterend in oranjetint gehouden rosarium door de klimroos „Prinses van Oranje" een onbegrensd vergezicht door een bosch van oude dennen, omgeven en be grensd dcor jongeren boschaanleg, terwijl een van zijn ondergeschikten aan den rand van het bosch woont in een met rieten dak bedekte kleine woning, die geheel in stijl met het omringende, op een terp is gebouwd. Al te zamen zullen ongeveer 13.000 plan ten w.o. babyrozen, 50 soorten azalea's, 15 soorten Genista, 8 soorten Japansche Esdoorn, Gouden- en Blauwe regen, enz. het oog verrukken, hetgeen een zeldzame bloemenweelde waarborgt. De heer Jac Smits is voorzitter der internationale jury, die uit 26 leden bestaat, w.o. deskundigen uit Kopenhagen, Stockholm, Dresden, Ber lijn, België enz. DE ZIEKTE VAN MINISTER COLIJN. De minister-president, dr. H. Golijn, zal vandaag het ziekenhuis verlaten en zijn verder verlof tot Paschon in het binnenland doorbrengen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9