PUROL leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS Vrouwenhanden EVAARLIJK SPEL Kantongerecht te Alkmaar. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE zij, alsnog koopers te vinden. Hoe hooger tiet disagio, hoe grooter natuurlijk ook het risico voor den verkooper; wanneer de gulden bin nen den termijn, waarover de transactie loopt, niet valt, zal zijn verlies immers des te grooter zijn. Vandaar, dat de verhooging van het disagio op den gulden gepaard is gegaan met een inkrimping van den handel. In de stijging van het disagio zit dan ook op zich zelf niets verontrustends. Een vraag, die in den jongsten tijd ook telkens wordt opgeworpen, is die, of ons land door de depreciatie van de Belga econo misch niet voor zoodanige nieuwe moeilijk heden zal worden gesteld, dat ook hierdoor de gouden standaard niet zal kunnen wor den gehandhaafd. Zonder onze oogen te sluiten voor de nadeelen, welke de Belgische devaluatie voor vele bedrijfstakken in ons land met zich brengt, zouden wij er toch op willen wijzen, dat de aanpassing der kosten van het levensonderhoud in België aan de nieuwe valuta-waarde zich vermoedelijk veel sneller zal voltrekken dan in eenig ander land, dat zijn valuta in waarde heeft vermin derd. Aan de wijze, waarop de Belgische be volking op de devaluatie reageert, merkt men goed, dat dit land reeds eerder voor dezelfde omstandigheden heeft gestaan, en dus proefondervindelijk weet, dat deze aanpas sing niet kan uitblijven. De maatregelen deer Belgische regeering tegen prijsopdrijving kunnen niet voorkomen, dat de uit het buiten land betrokken goederen en grondstoffen in Belga's omgerekend duurder moeten worden betaald en waar België voor zijn levensmid delenvoorziening en zijn grondstoffenaan- voer in groote mate van het buitenland af hankelijk is, moet dit wel leiden tot een ver hooging van de kosten van het levensonder houd. De Belgische regeering heeft hier mede trouwens zelf rekening gehouden bij de onderhandelingen met Frankrijk over een handelsaccoord. In afwachting van de aan passing, die ook zij verwacht, heeft zij er in toegestemd, dat België slechts vergunning zal krijgen voor uitvoer tegen prijzen, die ge bleken zijn niet hooger te zijn dan die, waar tegen zou zijn verkocht, indien er geen deva luatie was geweest. Voorts is bepaald, dat de Fransche uitvoer naar België door de deva luatie ook in geen enkel opzicht mag worden geschaad. Het ware te wenschen, dat ook voor de betrekkingen tusschen België en ons land een dergelijke regeling kon worden verkre gen, waarbij met name de belangen van de Rotterdamsche haven behartigd zouden moe ten worden, die zich reeds zulke groote opof feringen heeft moeten getroosten, om met de lage kosten en loonen in Antwerpen te kun nen blijven concurreeren. In elk geval wijst het accoord met Frankrijk, dat tot stand is gekomen onder sterke pressie van de Fran sche regeering, die met een versterking der contingenteeringen en een verhooging van invoerrechten dreigde, er wel op, dat de uit devaluatie verwachte voordeelen voor een froot deel illusoir zullen blijken te zijn. Ook ngeland heeft reeds te kennen gegeven, een eventueele valuta-concurrentie van België te zullen beantwoorden met een verhooging der invoerrechten. De ontwikkeling in België is een bevestiging van het standpun, dat de door voorstanders van devaluatie in het vooruitzicht gestelde uitbreiding van den handel met het buitenland in werkelijkheid niet intreedt, omdat het buitenland onmiddel lijk op de bres staat, om afweermaatregelen hiertegen te nemen. Er is in België een groote ontevredenheid merkbaar over het feit. dat tot devaluatie is overgegaan, terwijl men hoe langer hoe meer tot het inzicht komt dat de franc te redden was geweest. Vermoedelijk om aan deze on tevredenen tegemoet te komen, wordt thans een justitieel onderzoek ingesteld, om de „schuldigen", die het vertrouwen in den franc hebben ondermijnd, op te sporen. Men kan slechts glimlachen om de naïviteit van de gedachte, die hieraan ten grondslag ligt. Voor ieder onpartijdig toeschouwer moet het toch duidelijk zijn, dat de regeering den franc niet wilde redden en dat zij niets heeft ge daan, om het vertrouwen te behouden. Naar de „schuldigen" behoeft men heusch niet ver te zoeken. Men behoeft slechts de houding van het Belgische gouvernement te vergelij ken met die van onze regeering onder de te genwoordige omstandigheden, om te weten, waar de schoen gewrongen heeft. Ook in Bel gië zou de devaluatie-psychose geen verdere vorderingen hebben gemaakt, indien zij, die verantwoordelijk zijn voor de valutapolitiek, hun taak naar behooren hadden vervuld. Wanneer men dit bedenkt, zal men zich min der gemakkelijk laten beheerschen door de stemming tegen den gulden, maar zal men in vertrouwen de verdere ontwikkeling van de valutamarkt afwachten. Uit het koersverloop van de fondsenmarkt in de afgeloopen week blijkt, dat de ongerust heid weliswaar geluwd, maar nog niet vol komen verdwenen is. Obligatiën, die na de eerste disconto-verhooging krachtig in herstel waren, hebben later weer een deel van de koerswinst moeten prijsgeven, en omgekeerd is het aanvankelijke aanbod van aandeelen gevolgd door nieuwe vraag. De laatste dagen is de handel echter binnen vrij beperkte gren zen gebleven en hieruit kan worden afgeleid, dat men zich geleidelijk meer rekenschap be gint te geven van den werkelijken toestand. Voor een stijging van de aandelenkoersen is, op een enkele uitzondering na, geen ander motief aan te voeren dan de vrees voor in flatie. De toestand van de bedrijven zelf geeft meest niet de minste aanleiding tot een koersverhooging. Wanneer de inflatie- of de valuatie-vrees weer verdwijnt, zullen de koer sen even snel ineenzakken als zij in den jong sten tijd zijn gestegen en de houders der aan deelen zullen met de verliezen blijven zitten. Hoe snel het aspect der beurs kan verande ren is wel gebleken op den laatsten beurs- dag dier vorige week, toen Koninklijke, Phi lips' en H.V.A. in één slag het geheele koers- avans der vorige dagen verloren. Met de obligatiën zal, in omgekeerde rich ting, hetzelfde kunnen geschieden. Zij, die uit angst voor den gulden tot verkoop van hun Nederlandsche leeningen tot lage koersen zijn overgegaan, zullen deze, wanneer het ver trouwen eenmaal teruggekeerd is, slechts te gen hoogere koersen kunnen terugkoopen. Velen zullen dan onderinden, dat het telkens omzetten van effectenbezit uit vrees voor de valuatie vaak meer kost dan het effectieve verlies zou hebben bedragen, indien de gul den inderdaad zou worden gedevalueerd. Wat de obligatiemarkt betreft, zoo moet worden opgemerkt, dat de koersdaling voor een deel het gevolg is van de disconto-ver hooging en de hiermede gepaard gaande al- gemeene stijging van den rentestand. Mocht net tegenwoordige disconto langen tijd ge handhaafd blijven, dan zal op de obligatie- markt geen verbetering kunnen intreden. Men mag echter aannemen, dat de disconto- verhooging slechts van tijdelijken aard zai zijn en dat De Nederlandsche Bank, evenals in 1933, toen onder gelijke omstandigheden het disconto op 434 pCt. was gebracht, zoo dra de rust is teruggekeerd haar rentetarie ven weer zal verlagen. Dat onder de tegenwoordige omstandighe den, nu de 4 pCt. Nederlandsche en Ned.- Indische leeningen onder pari noteeren, de emissie der 334 pCt. Indische conversielee- ning geen succes zou hebben, kon wel wor den verwacht. De leening is intusschen ge heel bij de Rijksfondsen (pensioen- en verze keringsfondsen enz.) geplaatst, zoodat hier van geen druk op de markt kan uitgaan. Tot de weinige aandeelen, die den invloed van speciale factoren ondergingen, behooren suikerwaarden. In verband met de jongste ontwikkeling van de suikermarkt op Java is men geneigd, de vooruitzichten voor de In dische cultuurondernemingen iets gunstiger te beoordeelen. De N.I.V.A.S. heeft haar limi- tes voor suikerverkoopen aan China, Britsch- Indië en Japan kunnen verhoogen. Nadat zij tot den hoogeren prijs een flinke hoeveelheid aan China had verkocht, heeft zij haar limi- ties opnieuw verhoogd. Vooral het hoofd fonds van de suikerafdeeling, Handelsver. „Amsterdam", heeft van de betere stemming kunnen profiteeren. Ook de Indische cultuur- banken zijn in koers gestegen. Van industrieele fondsen werden aandeelen Philips' gunstig beïnvloed door de publicatie van de exportcijfers voor Maart. In deze maand blijkt de uitvoer van radio-artikelen, in vergelijking met Februari, te zijn toegeno men, terwijl in de twee voorafgaande jaren Maart altijd een vermindering van den ex port van radio-artikelen bracht. In de eerste drie maanden van dit jaar werd met een waarde van 9.32 millioen voor ruim een millioen gulden meer aan radio-artikelen ge ëxporteerd dan in de overeenkomstige perio de van het vorige jaar. Daartegenover is de uitvoer van de gloeilampen echter van 1.77 in het eerste kwartaal van 1934 verminderd tot 1.36 millioen in de eerste drie maanden van dit jaar. De andere fondsen der in dustrieele afdeeling sloten zich in meer of minder sterke mate bij het algemeene koers verloop aan, evenals aandeelen Koninklijke Petroleum, Amsterdam-Rubber en andere rubberaandeelen. Voor tabaksaandeelen is de stemming on geanimeerd gebleven, tengevolge van het on bevredigende begin der Sumatra-tabaksin- schrijvingen. Alle maatschappijen hebben genoegen moeten nemen met lagere prijzen dan die, welke voor dezelfde merken in het vorige jaar werden bedongen. De Deli-Mij. kon het slechts tot een gemiddelden prijs brengen van 172 cent per X K.G., tegen 213 cent voor dezelfde merken in het vorige jaar. De Senembah Mij. maakte een doorsnee-prijs van 187 cent tegen 192 cent, de Deli Batavia Mij. van 162 cent tegen 177 in 1934. Toen de wisselkoersen tegen het einde der week daalden tot beneden het punt, waarop gouduitvoer uit ons land mogelijk is, weer spiegelde zich dit onmiddellijk in een kalme re stemming op de aandeelenmarkt, waar de meeste noteeringen terugliepen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederland 981/4, 1005/16, 983/4; 2'A pCt. N.W.S. 74, 771/8, 751/16; 3% pCt. Nederland 96%, 98, 977/8; 4 pCt. Ned.-Indië 97 7/8, 993/4, 97 5/8; 4 pCt. Amsterdam 96, 98 1/4, 96 1/4; 4 pCt. 's-Gravenhage 9834, 993/4, 98 7/8; 41/j pCt. België (gld.) 80, 751/4; 434 pCt. Holl Spoor 97 1/4, 98 15/16, 98; Philips' 23734, 226, 233, 231%; Unilever 90 3/4, 87, 90, 87 7/8; Ford Automobielfabr. 260, 245, 255, 250; Koloniale Bank 41 1/4, 37 3/4, 39 3/4, 3834 Ned. Ind. Handelsbank 711/4, 67%, 69, 68 3/4; Handelsver. Amsterdam 188%, 176, 185, 1801/4; N.I.S.U. 94, 87% 937/8, 9134; Kon. Petroleum 156, 147, 151 3/4, 14934; Amsterdam Rubber 1023/4, 9634, 1001/4, 98 3/4; Indische Rubber 98, 84 1/4, 8534, 84%; Deli Batavia Mij. 149. 141%, 143 3/4, 142; Deli Mij. 1403/4, 13234, 136, 131; Senembah 146, 133 1/4, 137, 13334. (ReddsioAw Zitting van Vrijdag 12 April. Wijze rechtspraak. De overtreders van artikel 199 der Politie verordening van Alkmaar i. c. het loopen over verboden grond in het Victoriepark zijn overeenkomstig het requisitoir door den kantonrechter wel veroordeeld, doch is op hen geen straf toegepast. De heer C A. Brandwijk te Bergen werd ter zake overtreding der wet op de winkel sluiting veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. Een hopeloos bedorven zaakje. De voortgezette behandeling van het zaak je tegen den caféhouder Gerrit D. te Tuitje- horn, betreffende de openingstijd van het café in den morgen van Dinsdag 22 Mei, had na het verhoor der drie versche getuigen tot resultaat, dat het ineen zakte als een defecte V. en D.-luchtballon. De veldwachter, die het proces-verbaal had opgemaakt, was eerlijk, maar helaas niet po sitief in de bevestiging van zijn relaas en de heeren Zut en Lichthart, twee pelgrims, die bij het krieken van den dag van de Schoorl- sche kermis op hun reis naar hun Heimatt het café van Gert 'n bezoek hadden gebracht, hadden alle begrip van tijd verloren. Hierbij speelde ook de zomer en de boerentijd nog 'n belangrijke rol, zoodat mijnheer de ambte naar voortdurend de grond onder de voeten zag wegzinken en met de wanhoop in het hart per saldo verplicht was, vrijspraak te vorderen. De kantonrechter zag er met dezen troe belen stand van zaken ook geen gat in en wees dienovereenkomstig vonnis. Het gecelepseerde nuchtere kalf. De veearts J. H. Naafe te Uitgeest kwam bij een onderzoek bij den slager S. D. tot de ontdekking, dat een kalf dat aanwezig had behooren te zijn, zich niet present meldde. De slager deed aanvankelijk of „zijn neus bloedde" en kon geen aanwijzingen omtrent deze mysterieuze verdwijning geven, doch toen kop en darmen van een runder-baby in een put werden ontdekt, koos hij eieren voor zijn geld en kwam de aap uit den mouw, dat hij bij gebrek aan voorraad het kalf fraudu leus had geslacht. Het was een slechte specu latie, want door f 1.50 voor de aangifte uit te winnen, moet hij nu 15 boete betalen of 15 dagen op retraite gaan in den Berger hout. 'n Vischrooker is nog geen coureur. De heer Dirk G., vischrooker te IJmuiden, zou op 8 Maart te Limmen met zijn wel riekend vehikel zoo onhandig hebben gema noeuvreerd, dat een stilstaande auto. be stuurd door zekere meneer C. J. Obdam, daarvan de minder voordeelige gevolgen ondervond. Waar echter heden, toen deze verkeersfout was aangebracht, de getuige Obdam geen enkel levensteeken v-rtoonde, werd acte van de niet-verschijning genomen, wat f 6 boete kan beteekenen, het zaakje aangehouden en zal den spijbelaar 'n nieuwe invitatie ge worden. Het onmisbare succes nummertje. De zitting zou niet compleet zijn, als 'n paar Egmondsche processen, waarin honden of konijnen de „grand attraction" uitmaken, niet aan den kantonrechter werden gepresen teerd. Heden verschenen dan in ae eerste Elaats de heeren Arie Zw. en Jan D., die zich erinneren konden, dat ze vroeger wel eens op een trawler hadden gevaren, doch nu hun besten tijd moesten verklungelen, door ia dorp en duin doelloos rond te slenteren. Ditmaal hadden zij door de duinen gefla neerd, zonder eenig boos opzet, doch 'n paar trouwe honden hadden hun spoor gevolgd en die toewijding had Daan Koelewijn motief gegeven hen te verbaliseeren. Overigens waren het geen ongeschikte menschen. Ze voelden veel meer voor de schelvisch dan voor de konijnenjacht en werden thans tot een waarlijk niet onaannemelijke straf 12 boete of 8 dagen veroordeeld. De door vele plagen bezochte konijnendelver. De 45-jarige heer Willem Kr., gemaks halve aangeduid als Willem van Klaessie van Tannes mag met recht een door vele plagen bezocht man genoemd worden. Zijn voor naamste kwaal is wel de eeuwige werkloos heid, dan is hij voorzien van 'n vrouw en 6 kinderen, die hem de ooren van het hoofd eten, voorts heeft hij nog 'n zwager, die, wat er nog overschiet, naar binnen werkt en tenslotte sukkelt hij aan een darmziekte, waardoor hij de nogal stevige petoetkost moeilijk kan verdragen. Deze martelaar verscheen nu voor den rechter, omdat hij zich aan de wet had ver grepen door in Bergen konijnen te delven, 'n poging om zijn gezin te steunen, die jam merlijk mislukte, zoodat hij de reeds gedol ven „Truitjes", alsmede zijn schop in de han den van den jachtopziener moest achterlaten. Na het aanhooren van de lange litanie van narigheden, die Willem opdreunde, kreeg men oprecht nWeüjden en werd met inacht neming van de uiterste clementie Willem, die onder alle omstandigheden z'n beleefdheid niet verliest, veroordeeld tot 12 boete of 8 dagen. Hij kende het klappen van de zweep nog niet. Als een werkelooze kruideniersbediende gedwongen is als gelegenheidsvenier met galanteriën op te treden, kan men van een dergelijke ongeschoold handelaar niet ver wachten, dat hij bekend is met de nóodige formaliteiten Alzoo verzuimde Anthonia K. ui. Alkmaar te Bergen 'n ventvergunning te vragen en viel hij op den Meerweg al spoe dig in handen van Cerberus Boltjens. Heden terecht staande wist hij die heeren van zijn goede trouw te overtuigen en werd tot slechts 2 boete of 1 dag veroordeeld. Kom laat ze maar draaien. Kom, laat ze maar draaien, zingt Na Druppel in de „Jantjes" maar een dergelijke draaierij kan niet getolereerd worden bij een motorrijtuig, dat door de bestuurder ver laten is. Vandaag verschenen echter wel twee van die onattente automobilisten, de heer Piet Br. uit Broek en de heer Filip K., 'n groentehandelaar uit St. Pancras. Waar het eerste geval slechts 'n drie- wielertje betrof, kwam Piet e. a. met 1 boete of 1 dag af, doch monsieur Filip mocht er nog een schepje bijgooien en werd tot f 2 boete of 2 dagen veroordeeld. Een electricien met te weinig electriciteit. Een electriciën uit Bergen, die in den avond van 11 Februari zonder licht fietste, werd veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen. Het was een „zuinig" aoDaraatje. De garagehouder Klaas Sm. uit Schagen was door rijksveldwachter Smith met een gloednieuw bonnetje vereerd, op grond van alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door het feit, dat achternummeren letter van zijn auto niet voldoende verlicht waren. Hij werd bij slot van reekning veroordeeld tot slechts 2 kwartjes 'boete of 1 dag en noockgde toen de heeren uit, om het door Smith gedis kwalificeerde apparaat eens te bezichtigen. Ook wij namen deel aan die excursie «n moesten na bezichtiging de man gelukwen- schen dat dit experiment na zijn veroordee- ling plaats had, want het was eerlijk gezegd, 'n aller miserabelst achter-nachtpitje. Het achterlicht achter de schermen. Onze stadgenoot, de fruit- en vischhande- laar E. K-, kreeg in de Langestraat 'n „be- kattering", omdat het achterlicht van zijn wagen niet de vereischte liphtsterkte ont wikkelde. De oorzaak daarvan was 'n dames fiets, die aan den achterkant van den wagen was bevestigd. De heer R. scheen aanvanke lijk geneigd om den strijd maar eens aan te binden, doch na verocrdeeling tot 1 boete zag hij van verdere soesah af en nam met het vonnis genoegen. Agent Petrus Klaver, de verbalisant, had anders ook nog moeten optreden. De slechte handrem bedierf alles wat verder goed was. Een Alkmaarsche loodgieter Jan W. reed op 3 April op den Kennemerstraatweg met 'n prima wagentje, waar letterlijk niets op aangemerkt had kunnen vorden als de bar slechte handrem niet de rotte appel was ge weest, die al het gave fruit te schande maakte, tot schade van den chauffeur, die tot 6 boete of 6 dagen werd veroordeeld. Niets ontsnapt aan Hermandads alziend oog. De heer Anth. Joh. S. te Alkmaar, die zich naar we vermeenden, aandiende als zakken roller, maar gelukkig bleek dit te zijn zakke- stopper, had door een verhuisdrukte zijn fiets onbeheerd en onafgesloten op de Hoe- verkade achtergelaten. Terecht staande werd hij met veel consideratie bejegend en rees bij hem al de hoop, dat hij geld toe zou krijgen, maar de gunst der edelen is onbetrouwbaar*. Hij moest tóch nog bloeden voor 1 boete of 1 dag. Jiumiecuieiek Onze Eerste April-opgave. Welke personen? De zes door ons bedoelde personen waren 1. Cornelis Tromp. 2. Prins Maurits. 3. Karei de Groote. 4. Schimmelpenninck. 5. Thorbecke. 6. Jan Willem Friso. Volgens het groot aantal ontvangen oplossingen een puzzle, die wel in den smaak viel. Stand der lijst per 1 April. Tot de hoogstgeplaatsten op de lijst behoorden op 1 April Mej. M. Rezelm&n 143 p. F. Trijbetz 121 p. P. Haasbroek 11-. p. Mej. L. 7. Ossenbruggen 104 p. D. A. Wittop Koning 87 p. G. Kaal 83 p. C Blankendaal 80 p. Maj. Pastoor 74 p. Mevr. Eecen 68 p. P. Meijer 49 p. J. F. de Waal 48 p. W. Karssen 47 p. W. G Ein- wachter 45 p. Mej. M. Siezen 42 p. Wed. Schagen 36 p. Th. Bos 35 p. R. Smid* 30 p. en Mej. G. Hoogland 20 p. Onze Nienwe Opgave. (No. 2 der April-serie). Letterraadsel. Het geheel is een goede raad en be staat uit 7 woorden samen tellende 35 letters. 9, 12, 10, 5, 15, 21, 33, 30 is een muziek instrument. 11, 23, 31, 8, 19, 27, 20 ie een verdicht verhaal. 6. 13, 29, 24, 25, 16, 14 is een robechtig dier. 28, 10, 2, 34, 18, 11, gaat samen met industrie. 3, 7, 26, 10, 19, 35, doet dienst aan de grens. 22, 4, 80, 32, 1, 17 is een bewijsvoering. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 19 April 12 uur aan den Puzzle-Redactenr van de Alkmaarsche Courant. JxuiMetm Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 6) Hij begon er spijt van te krijgen, dat hij haar zijn liefde verklaard had, want er zou nu de eerste jaren geen sprake van trouwen kunnen zijn. Hij dacht er niet aan zijn vrouw te onderhouden van geld, dat hij niet zelf verdiend had. Het begon al dadelijk met een moeilijk heid, want Stella kwam hem in de hall tege moet ze had klaarblijkelijk op hem ge wacht en zoodra de dienstbode weg was gegaan, stak ze hem haar lippen toe. „Ik wilde graag je moeder spreken", zei hij zenuwachtig.. „Natuurlijkmaar wil je me niet een kus geven?" zei ze gelukkig. „Ik moet je moeder iets vertellen Waar is ze?" „Wat is er gebeurd, Guy Ik sta er op dat je me kust", zei ze beslist. Een oogenblik van aarzeling, maar de verleiding was te groot en hij drukte haar innig tegen zich aan en kuste haar keer op keer. „Je maakte me heusch aan h?' schrik ken, schatNu zal ik je naar moedei brengen Ga mee, ze is in de salon'/ „Wil je me alleen laten gaan?" „Net zooals je wi't, maar ik vind je vreeseiijk in de vormen. Je kunt me in de bibliotheek vinden" Guv wachtte tot ze verdwenen was en haalde diep adem. Plotseling vermande hij zich en ging naar binnen. Mevrouw Cameron glimlachte vriendelijk en stak hem de hand toe. „Mijn meisje heeft me zooiets verteld en „Ik hoop, dat u geen bezwaar heeft", viel hij haar onstuimig in de reden. „Ik heb zelf een zeeman getrouwd en heb er nooit spijt van gehad. De vrouw van een zeeofficier heeft moeilijkheden, die de mees te andere vrouwen niet kennen, maar daar staan weer andere dingen tegenover. Ik ma£ je graag, Guy, en ik geloof dat je goed voor mijn kind zult zijn", zei ze ernstig. „God weet dat ik mijn best zal doen, maar „Het is al wat ik heb. Maar ik zal haar niet geheel verliezen. Je zult weken lang weg zijn en dan zal ik haar bij me heb ben je ziet er niet erg gelukkig uit, jongen". „Ik ben ellendig. Gisteren, toen ik Stella vroeg om mijn vrouw te worden, dacht ik, dat ik in een positie was om haar te onder houden". „Ik dacht dat je vader in goeden doen was". „Dat was hij ook. Maar toen ik hem gis terenavond sprak, had hij heel slecht nieuws. Hij heeft alles verloren. Mevrouw Cameron, u moet gelooven, dat ik niets te gen Stella zou hebben gezegd, als ik het geweten had". „Dus je hebt niets, behalve je tracte- ment?" „Totaal niets. Ik ben hier gekomen om Stella haar woord terug te geven". „Dat is de eerlijke weg, dien men van jou kon verwachten". „Maar we zijn beiden jong. Ik geloof dat ik in den dienst vooruit zal komen". „Ik ben bang, dat dit niet veel helpen zal, Guy. Het is al moeilijk genoeg voor een man alleen om van zijn salaris rond te ko men. Natuurlijk zou ik Stella een toelage kunnen geven, maar je zult wel niet van me verwachten, dat ik jou meteen onderhoud". Ze sprak koel en Guy bloosde diep. „Ik zou het noch verwachten, noch toe staan", zei hij met inspanning. „Gelukkig is er nog niet veel kwaad ge sticht", ging ze voldaan voort. „Niemand weet van het engagement. Jelui hebben eb kaar niet lang gekend en zult er allebei gauw genoeg overheen komen. Misschien zou 't 't beste zijn als je mij aan Stella liet uitleggen, wat er gebeurd is". „Wilt u dus niet meer hebben dat ik haar zie?" „Dat zou maar pijnlijk zijn. Ik zal Stella morgen mee naar de stad nemen om bood schappen te doen". Guy had een moeilijken strijd, want zijn trots dwong hem terstond heen te gaan. Maar liefde was sterker dan trotsch en hij vond dat het eenvoudig zijn recht was om het zelf aan Stella te zeggen. „Ik ga naar haar toe", zei hij zacht. „Mijnheer Hallam, Guy, wees een man, Stella is nog maar een kind. Ze houdt van u en misschien zult u haar kunnen overha len met u verloofd te blijven. Maar denk aan de toekomst. Jaren van vervelend wach ten. Ik heb zooveel van die gevallen gezien en ze zijn altijd ongelukkig geëindigd. Bo vendien heeft u meer kans bij de marine vooruit te komen als u niet gebonden bent aan haar. U zoudt al dien tijd tobben en uw hart zou niet bij uw werk zijn. Waarom gaat u niet ineens naar uw schip terug? U kunt haar vanavond schrijven. Morgenoch tend verlaten wij Weyport en dan Terwijl mevrouw Cameron sprak, was de deur zachtjes open gegaan en Stella stond tegenover Haar moeder. „Ik had een gevoel, dat ik hier moest zijn. Waarom moet Guy me vanaf zijn schip schrijven en waarom gaan we morgen weg?" vroeg ze kalm. „Laat ons alleen. Mijnheer Hallam, ik zal het haar vertellen", zei mevrouw Came ron smeekend. Maar Stella liep vlug naar de deur en ging er met haar rug tegen aan staan „Wat is er gebeurd, Guy, liefste?". Mevrouw Cameron werd driftig. „Ik zal het je wel vertellen. Die man is straatarm. Ik heb je verloving met hem ver broken", zei ze. "Js a"es' antwoordde Stella met een lach. „Ik dacht dat het werkelijk iets ern stigs was. U bent heel naïef om te spreken van het afbreken van mijn engagement. Te genwoordig heeft het meisje daar toch ook wel wat in te zeggen. Gaat u weg moeder Guy en ik hebben met elkander te praten". „Ik blijf. Ik ben niet van plan je je leven te laten ruïneeren door overdreven gevoelig heid", „Ik vrees dat je moeder gelijk heeft", be gon hij en zijn stem was niet heel vast. „Ik heb mijn vader gisteravond gesproken. Hij heeft al zijn geld verloren. Ik zal niets an ders hebben dan mijn salaris". „Heb je schulden?" viel mevrouw Came ron hem scherp in de rede. «Nog geen twaalfhonderd gulden". „Kan je die betalen?" „Niet in eens, maar mijn crediteuren zul len het mij niet lastig maken". „Wacht maar tot ze hooren, dat je vader zijn geld heeft verloren". „Moeder, u is vreeseiijk inhalig. U maakt dat ik me voor u schaam. Ik zal toch wat geld hebben als ik meerderjarig ben, boven dien heeft u „Ik denk er niet over om een armen schoonzoon te onderhouden". Guy troffen de woorden als dolksteken en zijn trotsch dwong hem te zeggen: „Je moe der heeft gelijk Het zou misdadig zijn je aan je woord te houden". Voor de eerste maal werd Stella bang. Ze liep naar hem toe en greep zijn hand stevig vast. „Liefste, je zult me toch niet in den steek laten? Sinds gisterenavond ben ik de gelukkigste vrouw in de wereld geweest. Ik kon niet slapen door de herinnering aan j< kussen en „Stella, je bent schaamteloos", riep haar moeder boos. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10