M ET PASCH EN „BOLLENZONDAG"? Een zekere John D„ millionnair. Zoo naar? AKKERTJES i m Gelijktijdige bloei van narcissen, hyacinten en vroege tulpen. LEIDEN s-GRAVENUAGU Stad en Om Jjjdscfidften jUdiicaties Xlamaddek FLORA HILLEGOM SASSENHEIM Levensloop van John Davison Rockefeller. DE STANDARD OIL COMPANY VEROVERT CHINA. Een goede reclame. „Mei-Foe-Hong-lamp". Vijf-en-twintig jaren boekdruk kersorganisatie in Nederland; gedenicboek. 1934. (g.). 655 S90 Stols, A. A. M. Het schoone boek Tuinieren. Voor kleine tuinen. ww. ng [EEMSTEDE BENNEBROEK HOOFDVERKEERSWEGEN ANDERE WEGEN i WEGEN DWARS DOOR De BOLLE WELDEN De K. N. A. C. schrijft ons: Hoewel het weer er den laatsten tijd niet naar is geweest om reeds plannen te gaan maken voor een bezoek aan de bollenvelden, heeft de natuur toch niet stilgestaan. Er zit een, zij het dan lang zame, toch gestadigen voortgang in het kleuren der velden. Zoodra het weer maar even omslaat en de voorteeke nen schijnen gunstig is de verwach ting gewettigd, dat het met Paschen „Bollen-Zondag" zal zijn, d. w. z. dat met Paschen de bollenvelden het steeds weer bekorende spel van bloemenweelde en kleürschakeering zullen vertoonen. Sinds de teeltbeperking het braaklig- gen van een aantal voor bollencultuur bestemde velden noodzakelijk maakt, bieden de laatste jaren de velden niet meer dien betooverenden aanblik van vroeger, doordat hier en daar onbe bouwde stukken den kleurenrijkdom onderbreken. Dit jaar schijnt de natuur echter aan dit euvel tegemoet te komen omdat het zeer waarschijnlijk is, dat door de bijzondere weersomstandig heden de narcissen, hyacinthen en vroe ge tulpen tegelijk in bloei zullen staan, zoodat zich een zeldzaam voorkomend schouwspel aan het oog van den bezoe ker zal kunnen ontrollen. De bloei der late tulpen zal hierna niet lang meer op zich laten wachten. Wil men de bollenvelden op hun mooist zien, dan doet men verstandig niet uit sluitend de hoofdwegen met een bezoek te vereeren. De binnenwegen met de landelijke bruggetjes, van welke men een mooi overzicht over de velden heeft, schenken oneindig meer voldoening. Het centrum van mooie binnenwegen bevindt zich vooral bij Hillegom en Lisse. Bij Hillegom kan men b.v. tegenover de kerk aan het Zuideinde van dorp de Veenenburgerlaan inslaan. Bij den dan volgenden driesprong kan men zoowel links als rechts den Loosterweg III op rijden. Beide wegen voeren dwars door eenig mooie velden, en men bevindt zich hier in een net van binnenwegen, waarvan de een beter is te berijden dan de andere, maar die allen door den rijk dom aan natuurschoon het eventueel slechte wegdek doen vergeten. Mooi ook zijn de wegen van Sassenheim naar Noordwijkerhout, de binnenweg van Lisse naar Voorhout, de achterweg van Katwijk naar Noordwijkerhout, met zij weg naar Noordwijk aan Zee. Al deze wegen kan men als mooie basis gebrui ken voor een bezoek aan de velden. Panorama over de bollenvelden. Wil men eens iets heel bijzonders zien, en van een schitterend panorama genieten hoog boven de velden uit, dan kan men hiervan genieten op den uit zichttoren te Noordwijk aan Zee. Bor den geven duidelijk aan hoe deze toren te bereiken is. Voor een matig entree (15 ct. per persoon, gezelschappen re ductie) mag men den toren beklimmen, terwijl een gratis parkeergelegenheid geen extra kosten noodig maakt. Als sluitsteen van de bollenveldentocht is ook een bezoek aan de Flora aan te raden. Ten slotte nog een goede raad. Wil men ongestoord genieten van de lente- weelde der bolgewassen, dan doet men natuurlijk verstandig hiervoor geen Zondag uit te kiezen, maar indien eenigszins mogelijk een „door de week- sche" morgen. Kan men echter door om standigheden alleen den Zondag benut ten voor den tocht, dan volge men stipt de eventueel door de verkeerspolitie te geven aanwijzingen en rijde men vooral voorzichtig. Wij wenschen U een mooie tocht! IV. Het spreekt vanzelf, dat de werk zaamheden van de Standard Oi! Com- Pany niet alleen tot Amerika beperkt bleven. Het afzetgebied moest voortdu rend uitgebreid worden en weldra kon men over de geheele wereld de olie van John D. aantreffen. Dat dit veroveren van nieuw afzetgebied niet geheel van een leien dakje ging, zal ieder begrijpen. Een sprookje uit lang vervlogen tij den lijkt het, wanneer men de geschie denis der expansie van den wereldhan del in het laatste kwart van de negen tiende eeuw leest. Indertijd viel er iverkelijk wat te veroveren; de wereld was grooter, daar de verkeersmiddelen nog niet zoo volmaakt waren als tegen woordig. Een van de interessantste hoofdstuk ken uit die dagen is wel de verovering van de Chineesche markt door de Stan dard Oil Company. De statistici van de onderneming hadden uitgerekend, dat, men langen tijd naar geen nieuw afzet gebied behoefde uit te zien, wanneer men er in slaagde China voor de Ame- rikaansche petroleum te veroveren. Van het constateeren van dit feit tot de uit voering was het echter een lange en moeilijke weg. De mandarijnen waren den vreemde lingen namelijk vijandig gezind; de Chi neesche priesters spraken over de pe troleum de uitvinding van den duivel hun banvloek uit; de groote koop mansgilden, die over het geheele Rijk van het Midden verspreid waren, boycot ten iederen koopman, die het waagde petroleum te verkoopen. Dat vele hooge Chineesche ambtenaren financieele be langen hadden bij de planten-olie- industrie, was natuurlijk ook een uiterst groote nadeelige factor. Met alle mogelijke middelen werd de petroleum van de „blanke duivels" be streden, daar men wel voelde, dat deze voor de inheemsche olie-industrie een groote schade zou beteekenen. Boven dien konden de Chineezen er voorloopig toch niets mee beginnen. Hun lampen waren kwalijk riekende, rookerige toe stellen; een cylinder kende men nog niet. Petroleum daarin te branden was dan ook niet mogelijk. De fouten waren zoo duidelijk, dat de eenige oplossing was deze weinig licht, maar veel walm gevende lamp te vervangen door een systeem. De technici van de Standard Oil Com pany slaagden er in een lamp te con- strueeren, die een klein bontgelakt tin nen reservoir had met een breede voet en een haak om de lamp desnoods te kunnen ophangen. De brander was zoo danig geconstrueerd, dat hij maximum licht gaf, de cylinder zoo, dat hij goed „trok". Elf uur kon de lamp branden zonder bijgevuld te worden. De vervaar diging van de lamp kostte de company 11 cents, verkocht werd zij in China voor 7K cents. Zaak was het nu den Chineezen de voordeelen van deze lamp duidelijk te maken. Men wist, dat in Midden-China de winternachten 16 uur duren; daarom begon men daar dén aanval. In honderden kleine plaatsen va., dit gebied werden plakkaten ver spreid in houtsnede met een afbeelding van de lamp en een verklarende tekst, die geheel op de Chineesche geest was ingesteld. „Geluk, een lang leven, troost en vredè. Wanneer gij geluk, lang leven, troost en vrede wenscht te bezitten, dan moet het licht om U zijn. Om in helder licht te leven moet gij een „Mei-Foe-Hong-lamp" branden, die volgens wetenschappelijke inzichten is vervaardigd en echte „Mei-Foe- olie" verbrandt; het licht, dat zij geeft, is^ hel ajs het licht van den dag. Eert lamp, met deze olie gevuld, brandt 10 lange uren; er bestaat geen andere olie, die men met „Mei- Foe" zou kunnen vergelijken. „Men kan deze lamp op tafel zet ten of aan den wand hangen, men kan haar ook dragen. Een ieder ech ter, die haar brandt, zal verrukt zijn. De Standard Oil Company heeft vaardige kunstenaars verzocht deze lamp te ontwerpen, waarvan iedere druppel olie uitbrandt zonder kwalijk te rieken. Wanneer deze lamp ook iets duur der is dan die welke Uw inheem sche blikslagers vervaardigen en die geen licht, maar wel veel walm geven, zoo moet gij toch niet uit het oog verliezen, dat wie „Mei-Foe" brandt, man of vrouw, duidelijk zien kan en ook 's nachts onver moeid kan werken. Dat is toch zeker een groot voordeel. Wanneer uw kinderen 's nachts leeren, zullen zij in staat zijn behaaglijk te werken, en zullen zij met plezier hun arbeid verrichten. Er bestaat zéker geen vader, die niet zou wenschen, dat zijn zoon een geleerde wordt. Welnu, deze lamp helpt hierbij langzaam maar zeker. Denkt niet, dat deze woorden leeg gepraat zijn, omdat zij vreemd klin ken. Zij zijn letterlijk waar ge looft het gerust! Misschien zullen er onder U zijn, die zeggen: „Wanneer wij deze lamp koopen en de cylinder breekt, dan is de lamp nutteloos, want wij hebben geeii, andere cylinder". Daarom zeggen wij Ude Standard Oil Company heeft In iedere haven groote voorraden cylinders liggen, die naar iedere plaats gezonden worden. De Standard Oil Company heeft ook voor iederen koopman den verkoopprijs vastgesteld: de lamp met cylinder en pot kost niet meer dan 7Amerikaansche cen ten. Wie veel koopt, kan voor nog lagere prijzen koopen! Gelooft gij nog, dat de lamp duur is? Gelooft gij dat niet, zij is het waarlijk niet, want in ruil krijgt gij: geluk, welstand en 'n lang leven". Waar dit plakkaat werd aangeplakt verzamelden zich weldra een groot aan tal nieuwsgierigen; geletterden lazen voor, en verrassend vlug had de Stan dard Oil Company de Chineesche markt veroverd. „Geluk, welstand, lang leven, troost en vrede", heeft de lamp den Chineezen niet gebracht. Het duurde niet lang tot twisten het land verscheurden, twisten die nog heden heerschen. De Standard Oil Company kreeg later in de Japansche Mitsoei Compnay een concurrente, die voor haar gevaarlijker is, dan zij het vroeger voor de inheem sche Chineesche planten-olie-industrie geweest is. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, Nieuwe aanwinsten. Staathuishoudkunde. 330 B41g Bellamy, E. Gelijkheid voor al len. 1934 (g.) W. M. J. Corpora- Orga- 330 K64 Koenraadt, tieve maatschappij; en, Orga nische staat. 1934. 332 L49 Lewinsohn, R. Das Geld in der Politik, (g.) 335 Wil Waar gaan wij heen? (1934). Radio. 054 N46 Numans, J. Korte-golf ont vangst; 3e dr. 654 V23 Veenstra. D. De bestrijding van radio-storingen. Boekdrukkunst. 655 B41 Belinfante, H. en P. Borst 634 R35 Remlof. Groenteteelt op beperkte ruimte, (g.) 635 T29g Thomas, H. H. Een geheel jaar in den tuin; 3e dr. herz. door A. j. Herwig. 1934. Land- en volkenkunde. 919 T35 Tinbergen, N. Eskimoland. 1934 919 W43 Welzl, Dertig jaren onder de kluizenaars van de Pool. 1934. Geschiedenis. 901 H22 Uandbuch der Kulturgeschichte 1934. dl. 1. Wordt ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk niet meer kunt blijven verrichten. Neem nu toch eens één of twee "AKKERTJES" die Uw pijnen zullen verdrijven en U ook in aeze dagen fit en opgewekt zullen maken. NedeHandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. ggggj Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ookt „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver» stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. 941 R65 Romein, J. De lage landen bij de zee. 1934. 943 R18 Ranke, L. von. Deutsche Ge- schichte im Zeitalter der Refor- mation. Over verschillende onderwerpen. 370 V54 Cowan, F. M. De zoogenaamde „strenge" school, (g.) 430 D44 Dieperink, G. J. en R. J. Donker. „Duitsch". 3 dln. 520 J28s Jeans, J. De sterren in hun loop. 1931. 530 J28 Hef nieuwe natuurbeeld. 610 K93 Kruif, P. de. Strijders voor het leven. 621.3 £24 Electrotechniek. 1935. (g.) 636 H55 Derwaarden, O. van. Hoe verzor- geen wij onze hond? 641 S89 Stolt, F. Af., en W. H. de Groot. Recepten van de huishoud school Laan van Meerder- voort, 's-Gravenhage. 656 K24 Kautz, E. A. Der Hafen von Vlissingen. 1933. (g.) 694 G88.1 Groot, H. J. de. Handboek voor timmerlieden en bouwkundigen. 1930. 697 W76 Wisse, L. E., en P. M. van der Weel. Centrale verwarmings techniek en -berekening. 1934. N.B. g. is geschenk. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 14 April is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nactit is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week denach td ienst waargenomen. Het April-nummer van Beauty, het Neder- landsche maandblad voor de moderne vrouw, opent met een moderevue van een der redac trices, mevrouw M. Moussault Veegens, die een samenvatting geeft van wat de groote Amsterdamsche modehuizen in de afgeloo- pen week hebben gebracht. Kitty Hartogh schrijft over „Het servies voor de moderne tafel". „Het Evangelie van het Water is de titel van een artikel van M. Boissevain van Lennep, waarin zij wijst op de harde nood zakelijkheid van grootere zindelijkheid. Van de overige artikelen noemen wij nog „Huid cel-vernieuwing", dat aan de hand van foto's de resultaten toont van een nieuwe methode, om het gelaat weer zijn jeugdige frischheid terug te geven. AANGIFTE TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GE WOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat ouders of verzorgers alsnog ter gemeente secretarie, afdeeling onderwijs, hunne kinderen kunnen aangeven voor toelating na de a.s. zomervacantie tot de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs alhier. Voor deze aangifte zal in het bijzonder gelegenheid zijn op Donderdag 18 April e.k., des namiddags van 2—5 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Tesselschadeschool aan de Laat en de Bos- boom-Toussaintstraat aan de Brillesteeg in het bijzonder bestemd zijn voor opleiding van leerlingen, die na het afloopen der school waarschijnlijk gymnasiaal-, middel- baar-, handels- of uitgebreid lager onderwijs zullen genieten. Bij de aangifte moet worden overgelegd het geboortebewijs van het kind (of het trouwboekje der ouders) en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft ondergaan; het vaccinebewijs. De kinderen moeten, om toegelaten te kunnen worden, vóór 1 September a.s. den leeftijd van zes jaar hebben bereikt (der halve geboren zijn vóór of op 31 Augustus 1929). De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aan vragen tot toelating te richten tot de ge meentebesturen van hun woonplaatsen. Alkmaar, 13 April 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOEL MA, secretaris, Het zaaien van eenjarige bloemen. Veel zon, veel liefhebberij en een vochthou- dende maar niet te zware grondsoort, ziedaar 3 factoren welke noodig zijn om met eenjarige zomerbloemen uw tuin tot een lusthof te ma ken. Maar dan is er ook werkelijk iets moois van te maken. Eenjarige zomerbloemen bloeien voor het meerendeel wel niet den ge- heelen zomer, maar de bloei van de meeste soorten is overweldigend rijk en men heeft er kleuren onder die men overigens onder de bloemplanten tevergeefs zou zoeken. Wel eischen ze bijzondere zorgen. Het is immers heel wat eenvoudiger om vaste planten of potplanten in den grond te plaatsen dan zelf te zaaien, de jonge planjes door de kinder periode heen te helpen en tot bloei te bren- en. We zijn met het zaaien alleen niet laar. Wanneer we bloemzaden koopen heb ben we wel te bedenken dat sommige soorten eigenlijk alleen in kassen, of met zeer veel zorg in bakken zijn te kweeken. We denken hierbij o.a. aan Begonia, Heliotroop, Agera- tum, Petunia, Lobelia en Coleus. Het is dan ook verstandiger om het zaaien en opkweeken van deze soorten aan bloemisten over te la ten. Verder zijn er veel soorten die bij voor keur in een bak, onder glas, worden gezaaid en nadat ze onder glas een of twee keer zijn verspeend, met een kluitje buiten worden uit- geplant. Deze manier van zaaien en behan delen heeft belangrijke voordeelen. De ge vaarlijkste periode is immers wanneer het zaad gaat ontkiemen of de plantjes pas op komen. Dan hebben ze veel te lijden van weersinvloeden als: scherpe zon, wind, droogte en slagregens. In een bak kunnen we dat alles regelen. Bovendien worden de jon- e plantjes licht vernietigd of beschadigd oor allerhande insecten, ofwel vertreden. Op deze wijze zaaien we gewoonlijk Antirrhi- num of leeuwenbekken, Nemesia Phlox Drummondi, Anjelieren, Zomerviolieren, As ters, Zinnia, Scabiosa, Tagetes of afrikanen en vele andere. Daar violieren als grootere plantjes moeilijk te verplanten zijn, omdat ze een penwortel hebben, planten we ze bij het tweede verspeenen in kleine potjes. Ze worden dan later met een potkluitje in den tuin uitgeplant. Willen we deze soorten toch direct buiten zaaien dan bedekken we de grondoppervlakte na het zaaien met een mat of zak totdat het zaad opkomt, waarna de jonge plantjes beschermd moeten worden, b.v. met fijn erwtenrijs of iets dergelijks. Ster ke soorten die we gerust direct buiten kun nen zaaien zijn o.a. Iberis coronarius of scheefbloem, Calendula officinalis of gouds bloem, Lathyrus of pronkerwten, Papaver soorten, Chrysantemum carinatum, Clarkia, Godetia, Tropaeolum of O.I. kers, Alyssum, Reseda, Centaurea of korenbloem enz. Maar ook deze soorten geven we eenige bescher ming totdat de plantjes opkomen. Aan de Dammers! Tn onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1379. Stand. Zw. 10 sch. op: 7, 9/13, 15, 17, 18, 19. W. 10 sch. op: 24, 26, 28, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 42. Oplossing. 1. 26—21 1. 17:26 (19:30 maakt geen verschil) A. 2 37—31 2. 26 48 3 33—29 3. 19 :30 4. 34:25 4. 48:23 5 28 6 A. 1. 26—21 1. 19:30 2. 34:25 2. 17:26 3. 37—31 3. 26 48 4. 33—29 4. 48:23 5. 28: 6! Uit de partij. Bijna gewonnen! Toen in een partij de volgende stand was bereikt Wffo 'M Zw. 5 sch. op: 11, 13, 14, 18, 32. W. 6 sch. op: 21, 24, 25, 36, 42, 43. was wit aan zet en meende door-2420 de partij direct te hebben gewonnen. Doch het damspel met zijn verrassingen deed zich ook nu weer gelden want zwart wist na 24-20 heel handiag remise te maken door 3238! Wit is nu ge dwongen tot 42 33, want op 43 32 volgt 11-16. Na 42 33 vervolgde zwart met 11—17, Wit 21 23. Zw. 13—19. Wit 20 9 en Zwart 19 48! m. Hm Wm. Wm. ■mw. wm. wm, m wm y/'m 'iHf iü WÊl mm 'm

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11