Een jachthaven te Akersloot. JACllTrtAVrri AKEMIOCT het Alg. Afd. Ziekenfonds bijeen. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 13 APRIL 1938 De in Alkmaar gehouden verkiezing van vertegenwoordigers ongeldig verklaard. De oud-voorzitter Dr. Schröder gehuldigd. Spr. had het bestuur al gevraagd de Men wil het mooie Alkmaarder- meer tot een ideale gelegenheid voor beoefening van de water sport maken. De gemeenteraad van Akersloot heeft in tfjn laatste vergadering met algemeene gtemmen een besluit genomen dat door de j,eoefenaren van de watersport en in het bijzonder door de eigenaren van zeil- en jnotorjachten in de omgeving van Alkmaar en van de Zaanstreek met vreugde zal be groet worden en er ongetwijfeld toe zal bij dragen de watersport in deze streek tot nog grooter bloei te brengen. Men heeft namelijk besloten over te gaan (ol aanleg en inrichting van een jachthaven. Reeds verleden jaar had men een dergelijk Slan, maar daarvoor kon geen steun van et werkfonds 1034 worden verkregen. Daarna heeft de gemeente Akersloot zich tot den minister van sociale zaken gewend voor een wat minder volledig plan dat toch aan het gestelde doel beantwoordt, namelijk Akersloot voor den kop van Noordholland tot een centrum van watersport te maken. Ditmaal had men meer succes. De haven xal worden aangelegd door het uitgraven van een daartoe zeer gunstig gelegen land, wat in werkverschaffing kan worden uitge voerd. De jachthaven komt te'liggen aan de Noordzijde van het dorp en aan de Westzij de van het Alkmaardermeer. De verbin ding met het open water zal worden verkre gen door de reeds bestaande verbinding te venbreeden en uit te diepen. Voor de uitwer king van dit plan wordt een leening aange gaan waarvoor men de goedkeuring van Ged. Staten en van den betrokken minister hoopt te verkrijgen. Men verwacht, dat de ze goedkeuring thans niet zal uitblijven. De jachthaven is voor de gemeente Aker sloot van groote beteekenis. Allerwege bloeit de watersport en Akersloot is daar voor bijzonder gunstig gelegen. Er zijn weinig plaatsen in ons land, die zich daar voor zoo bij uitstek leenen. Het water is Ïroot en diep en op een klein gedeelte onder fitgeest na overal met diepgaande jachten te bevaren. Het is zuiver water en niet, zoo als op zoovele andere plaatsen, door slib en wier verontreinigd. Het bekende eilandje in de Meer is thans eigendom van de Zaan- iandsche zeilvereeniging en men kan er al tijd landen hoe ook de windrichting moge zijn. Verleden jaar is daarop een starttoren gebouwd van waaruit de geneele Meer te overzien is en bekende zeilers hebben ver klaard, dat hier de mooiste wedstrijdbaan van geheel Nederland is uit te zetten. Dank zij de goede zorgen van den Rijks waterstaat zijn de wegen, die van Akersloot naar Alkmaar leiden gemoderniseerd Een nieuwe weg verbindt Akersloot met Heiloo en een andere weg wordt voor sneller vervoer geschikt gemaakt waardoor een prachtige verbinding met Beverwijk en de Zaanstreek en daardoor ook met Amsterdam wordt ver kregen. Waar in tal van plaatsen van ons land de watersport een ongekenden bloei vertoont waar overal kanostations worden opgericht en bestaande havens worden uitgebreid heeft men in Akersloot begrepen niet achter te mogen blijven. De Alkmaarsche roei- en Zeilvereeniging maakte tot dusver gebruik van het zgn. „Doode Gat", dicht bij het pontveer te Akersloot, een primitieve lig plaats en het is te begrijpen, dat ook deze vooruitgaande vereeniging haar volle mede werking heeft toegezegd. De nieuwe jachthaven zal ligplaats bieden voor ongeveer 60 jachten en gemakkelijk te bereiken zijn. Door een flinke rietschoot wordt zij tegen golfslag beschermd en men kan er dadelijk het ruime sop kiezen. Akersloot hoopt spoedig de vruchten van haar initiatief te kunnen plukken. Vele ande re plaatsen als Warmond, Loosdrecht, Pa- terswolde, Grouw, enz., hebben van een gun stige ligging geprofiteerd en zich van wei nig bekende dorpen tot drukke centra voor de beoefening van watersport ontwikkeld. Ook te Akersloot zullen weldra meerdaag- sche zeilfeesten kunnen worden gehouden waarvan de gemeentenaren zullen kunnen profiteeren. Reeds thans telt de gemeente vele vacantiegangers, die van de mooie om geving van Alkmaar, van duin en bosch en zee profiteeren en weldra geheele dagen in eigen of gehuurde booten op het water kun nen doorbrengen. Het is te voorzien, dat de nieuwe haven waartoe ook een kanoloods, een sleephelling en een gelegenheid voor winterberging van jachten behoort, sipoedig de vestiging van an dere bedrijven tegemoet zal kunnen zien, be drijven, welke in het herstellen, verhuren en uitrusten van jachten een bestaan vinden. Met den uitgegraven grond wordt een daar naast gelegen stuk land opgehoogd en voor woningbouw geschikt gemaakt en men hoopt daar een nieuwe woonwijk te kunnen vesti gen. Wanneer de minister en Ged. Staten hun goedkeuring aan de verdere plannen ver- leenen, zal de opening van de nieuwe jacht haven spoedig tegemoet gezien kunnen wor den. Op de gisteravond in het hotel Proot gehouden vergadering waren aanvanke lijk een 40-tal heeren aanwezig. Later groeide dit aan tot ongeveer 60 en kwa- tnen er ook verschillende dames. Na opening door den voorzitter, dr. 61 r a v e r, las de heer B. H. J. S c h o u- te n als secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd op verzoek van den heer T-Bonsema een ingekomen stuk met een klacht tegen het bestuur behandeld, waarin een beroep op de Vergadering was gedaan om de verkie zing van gemachtigden voor de verze kerden (althans in zijn district) ongeldig te verklaren. De heer B o n s e m a lichtte dit ver zoek mondeling toe. De wijze van ver kiezing in Alkmaar had spr.'s instem ming niet, omdat er afspraken waren ge maakt om bepaalde vertegenwoordigers in bepaalde districten te doen verkiezen. Spr. werd daarbij niet herkozen (iets wat hem volkomen koud liet), en later had hij ervaren, dat er menschen waren gekozen die „toevallig" allen hetzelfde beroep uitoefenen. Spr. had bezwaar te gen den loop dezer verkiezing, waarbij Volgens het reglement de in het district wonende vertegenwoordigers de leiding moeten hebben. Dit nu was in het on derhavige geval niet gebeurd, men had de vertegenwoordigers totaal genegeerd. Voor de buitengemeenten gold spr.'s ver wijt niet, omdat daar wèl het recht der vertegenwoordigers in acht genomen was. verkiezing ongeldig te verklaren, maar dit was daartoe niet bereid (schrijven d.d. 2 April, waarin werd medegedeeld dat de verkiezing zou hebben plaats ge had evenals andere jaren), 'tls mogelijk dat men spr. kan verwijten, dat hij te laat kwam met zijn protest, maar dat neemt niet weg, dat, althans bij de ver kiezing in spr.'s district, het reglement is verkracht, reden waarom hij vroeg om nieuwe verkiezingen volgens het reglement. De voorzitter was het voor een groot deel met den heer Bonsema eens en beloofde bij een volgende verkiezing de zaak anders te regelen. Tot dusver was de belangstelling bij de verkiezin gen zóó gering, dat zij geleidelijk-aan werden gehouden zooals nu is gebeurd. Men kan in overweging nemen de ver kiezing in de toekomst op andere wijze te regelen, zoodat de belangstellenden inderdaad gelegenheid hebben zich uit te spreken. Spr. had geen bezwaar tegen nieuwe verkiezingen. De secretaris was van oordeel dat hU de vertegenwoordigers zelf zijn, die de hand niet hebben gehouden aan het reglement. Zij hadden de verkiezing moeten leiden en niet het bestuur. Dit college wijst alleen het lokaal aan. De heer Bonsema bleef erbij, dat art. 36 is verkracht. De leiding, dus ook de verkiezing, berust bij de vertegen woordigers. Maar waarom werd wel aan c!j buitengemeenten een herinnering ge zonden? Het bestuur heeft de vertegen woordigers niet in gebreke kunnen stel len en reeds vóór de tweede helft van Nov. was de verkiezing uitgeschreven. Sur. drong erop aan om alsnog nieuwe verkiezingen te doen houden. De heer Sc h o u t e n verdedigde nader de houding van het bestuur. De heer Sluis protesteerde als nieuw gekozene tegen het voorstel-Bon- sema, omdat dan ook de verkiezing van 5 jaar geleden ongeldig zou zijn. „Toen is niet geprotesteerd", zei de voorzitter. De heer Hart (vertegenwoordiger) steunde het voorstel-Bonsema. De voorzitter ging accoord met dit voorstel. Het voorstel Bonsema werd hierop bij meerderheid van stemmen aangenomen. Opgemerkt werd door den heer Kolk man dat de nieuwe verkiezingen eigen lijk slechts moeten worden gehouden in het district van den heer Bonsema, om dat hij alleen heeft geprotesteerd. De heer Sluis handhaafde zijn pro test. Uitvoerig werd nog over deze kwestie gesproken in verband met de vraag of eigenlijk de heele vergadering en niet alleen de vertegenwoordigers over het voorstel hadden moeten stemmen. Het resultaat was, dat weder een stemming over het voorstel werd gehouden, waar bij alle anderen dan de vertegenwoordi gers blanco stemden, omdat zij meenden dat aan dat college de beslissing moest zijn. (De twee nieuw gekozen vertegen woordigers, de heeren Sluis en Kolk man, verlieten de vergadering; de derde, de heer Kieft, was niet aanwezig). Jaarverslag secretaris penningmeester. De secretaris-penningmeester, de heer B. H. J. Schouten, ving zijn jaarverslag aan met zeer waardeerende woorden aan het adres van den afgetreden voor zitter, dr. Schröder, die gedurende 20 jaar deze functie had bekleed. Ons fonds zoo zegt het verslag is veel verplicht aan onzen voorzitter Schröder, die de grondslagen daarvan heeft gelegd en aan den groei steeds daadwerkelijk heeft medegewerkt. Dat de grondslagen goed zijn geweest, moge bewezen geacht worden door het feit, dat de oorspronkelijke opzet nog vrijwel gehandhaafd is, zonder verouderd te zijn en door de dikwijls gelijkluidende voorschriften en reglementen van ande re fondsen, waarvan vele hun inlichtin gen van ons verkregen. Met trots kun nen wij constateeren, dat het A.A.Z.Ak. nog steeds aan de spits staat der zieken fondsen, zooals vanaf de oprichting steeds zijn parool is geweest Steeds heeft dr. Schröder de belangen van het fonds behartigd, zijn eigen groepsbelang werd door hem ondergeschikt gemaakt aan het algemeen fondsbelang. Waar deze geest 't geheele bestuur beheersch- te, was de samenwerking steeds uitmun tend. Daarom betreurden zijn medebe stuurders het in hooge mate, dat Schrö der den tijd gekomen achtte als lid te bedanken. Zijn persoon blijft echter onafscheidelijk aan ons fonds verbon den. v Was het bedanken van onzen voorzit ter een groot verTTes, niet minder onaan genaam was het bedanken van onzen administrateur Keuzekamp, die mede vanaf dë oprichting zijn diensten heeft gegeven. Zijn groote plichtsbetrachting en stipte nauwkeurigheid hebben er zeker toe bijgedragen, dat de naam van het A.A.Z.Ak. zulk een goeden klank heeft. Intusschen is het fonds zoo gelukkig geweest den heer Straver bereid te vin den het voorzitterschap te aanvaarden en wij vertrouwen, dat hij het fonds schip in den goeden koers zal houden. In den persoon van den heer Blees ge looft het bestuur een waardig opvolger van den heer Keuzekamp te hebben ge vonden. De heer Langendijk, die jarenlang de verzekerden in het bestuur vertegen woordigde, bedankte als zoodanig. Noo- de zagen wij hem vertrekken. Aan zijn adviezen werd steeds de noodige aan dacht geschonken en ook hij heeft tot den bloei van het fonds zijn beste krach ten gegeven. De heer Wilms volgde hem op. Aan het fonds waren op 31 Dec. ver bonden: 44 apotheek-houdend genees kundigen; 12 huisartsen; 18 specialisten; 6 apothekers en 8 in ons gebied wonen de tandartsen. Door vertrek bedankten de ap.h. gen. Cohen (Heiloo) en Hoek stra (Zuidscharwoude)zij werden opge volgd door de heeren Hoolwerff en Wil mink, terwijl als buitengewoon ap.h. g. toetrad de heer Pool, arts te Hoogwoud. Als specialist trad toe dr. Hamburger, als huisarts de heer Louis. Door vestiging van den heer Walbeek als tandarts te Heiloo, is het aantal der tandartsen met één toegenomen. Dit jaar was de vijfjarige periode der vertegenwoordiger geëindigd, zoodat nieuwe verkiezingen hebben plaats ge had# Niettegenstaande de door het be stuur getroffen maatregelen, zijn nog niet voor alle gemeenten vertegenwoor digers gekozen. De belangstelling in Alkmaar was buitengewoon slecht; een dertigtal stemmen werden in de drie districten uitgebracht. De wisselvallig heid der verkiezingen deed verschillen de heeren niet meer terugkeeren. Het verslag brengt hun dank voor alle moeite, die zij zich in het belang van het ziekenfonds hebben gegeven. Het belangrijkste vraagstuk, dat op vrijwel elke bestuursvergadering werd besproken, is de crisissteunrege- 'veel is erover gesproken en geschre ven, maar niet altijd met veel resultaat. Veel verwachting hebben wij gekoes terd van de missive van den minister van sociale zaken, die een gedeeltelijke premiebetaling als toeslag op de steun- uitkeering toestond. Met deze missive als basis hebben wij deze zaak nog eens intensief aangepakt, eveneens met wei nig succes. Immers tot nu toe hebben van 36 gemeenten er 14 geen regeling, van 7 is geen antwoord ontvangen, ter wijl dus bij 15 een regeling die niet overal gelijk is r-> is getroffen. Ook Alk Het door Sytze Ilen&tra geschilderde portret. maar, waar de raad in October een be sluit nam op grond van 's ministers missive, heeft nog geen tijd kunnen vin den dit besluit uit te voeren. Gebrek aan medewerking onzerzijds zal nooit als motief dezer stagnatie kunnen worden aangevoerd. Het bestuur heeft er echter zooveel mogelijk voor gewaakt, dat zij, die wegens de crisis hun premie niet konden betalen, als verzekerden ge schrapt werden. Bij het regelen van den steun, treedt meer en meer naar voren het feit, dat behalve de werkloozen er nog een groote groep van personen is, die moei lijk aan hun financieele verplichtingen kunnen voldoen. Deze verzekerden moe ten ook in de door het fonds gefinan cierde regeling opgenomen worden, in dien wij de belangen van alle verzeker den willen handhaven. Volledigheidshalve wordt nog een andere weg gewezen, die ook begaan baar blijft, indien wij eventueel uit deze inzinking mochten geraken. Tot voor kort is steeds gehandhaafd het beginsel van de gelijke premie. Bij het invoeren der steunregeling is hier aan noodgedwongen getornd. Een stap verder is het geven van een steun aan alle door de crisis getroffenen; m. a. w. aan allen, die beneden een zeker be staansminimum zijn gekomen. De ge trapte premie doet dan haar intrede, iets waarvoor het fonds altijd huiverig is geweest, omdat de controle h. i. onmo gelijk is. In plaats van getrapte premie zou premie-reductie te verkiezen zijn. Voor de deelnemers zal dit tot een aan merkelijke verlaging van hun honora rium leiden en vooral, wanneer de even- tueele reserven die in buitengewone omstandigheden mogen worden aange sproken zullen zijn opgeteerd. In alle gevallen is het noodig een goed gefundeerde regeling te treffen. Verdere punten van belang zijn ge weest: De bespreking met de ziekenhui zen, betreffende de betalingen der ver schillende door hen gedane verrichtin gen. Deze onderhandelingen zijn goed verloopen en er is een basis gevormd om ook in de toekomst moeilijkheden te voorkomen. Met de specialisten is overeenstem ming verkregen in zake hun honoree ring. Ook met de ziekenfonds-commissie der tandartsen zijn onderhandelingen ge voerd, die al gedeeltelijk tot resultaten hebben geleid. Belangrijke geschillen met verzeker den en deelnemers kwamen niet te on zer kennis, terwijl de gewoonlijk voor komende vraagstukken zoo goed moge- li-'k werden opgelost. Wat de bedr ij fsres uitatender verschillende onderdeelen en beleggingen betreft, diene, dat Alkmaar op 31 Dec. '34 telde 11654 volw., 4897 kind., waarvan 693 niet-betalenden; in totaal 16551 zielen. Vergeleken met Dec. 1933 een toename van 498 zielen. Aan wekelijksche bijdragen werd ont vangen 173.025,93; de totaal-ontvang sten bedroegen, inclusief het begins-'ldo ad 6261,71, een bedrag van 182.710, De uitgaven bedroegen: aan salarissen deelnemers 89.251, medicamenten 14.284,57, specialisten 34.176,31, tand artsen 9756,30, brillen enz. 1690,18, ziekenhuizen 5062,35, bodenloon 4408,60, gezins- en wijkverpleging 1605,30, salarissen kantoor 1813,33, algemeene onkosten 744,98, makende met verschillende andere uitgaafposten totaal 171.253,32. Over 1934 blijft een zuiver overschot van 9607,40. Het reservefonds van Alk maar bedroeg 40.317,07. Het is ten op zichte van 1933 met 1944,45 gestegen, te danken aan het bijschrijven der rente. Tot nu is er nog geen reden geweest het reservefonds aan te spreken, omdat het crisisfonds voldoende was de crisisuit gaven te doen. Het crisisfonds, dat den dienst 1934 aanving met 3097,64, vermeerder de door de storting van het batig saldo over 1933 ad 5635,21 en door de bijdra gen van de deelnemers ad 6150.63 tot 14883,48. Aan steun werd uitgegeven 8974,63, zoodat er nog een overschot is van 5908,85. De b ij dragen der buitenge meenten aan de administratie be droegen 85.334,68, zijnde 25 pet. der premies, verminderd met het bodenloon. Inclusief het saldo rekening 1933 en eenige toevallige baten zijn de totale ba ten der exploitatierekening 96.870,28. De lasten waren in totaal 94.304,25* Er is dus een batig saldo van 2566,02. Het aantal verzekerden bedroeg op 31 December j.1. totaal 43283 zielen (een stijging van 21031 hiervan waren 25848 volwassenen en 17440 kinderen, waar van 13117 betalenden. De saldi der afgeloopen jaren, die onth staan zijn door de te groote bijdragen der artsen, zijn overgeboekt naar een apart fonds. Deze saldi bedroegen 9495,36. De bedoeling hiervan is mede om eventueelen crisissteun uit dit fonds te bekostigen. Het bouwfonds, dat als gemeen schappelijk bezit wordt beheerd, bedroeg einde December 20130,52. Het bestuur is nog steeds diligent ten opzichte van het stichten van een eigen gebouw. Verheeld mag niet worden, dat de tegenwoordige huisvesting alleszins voldoende is en zeker financieel voor- deeliger dan wanneer een eigen gebouw; wordt betrokken. Het afgeloopen jaar heeft den secreta ris in de meening versterkt dat de onaf hankelijkheid van het fonds zou kunnen worden aangetast; er zullen maatrege len getroffen moeten worden, die de zelfstandigheid afdoende verzekeren. Het verslag eindigt met den wensch, dat onder de leiding van den nieuwen voorzitter het fonds zijn twintigjarige reputatie zal handhaven. Brieven zoekgeraakt? De heer Hart (vertegenwoordigen deelde mede, dat hij in den gemeente raad van Koedijk het ziekenfonds in het geding had gebracht, waarbij de burge meester hem had opgemerkt dat het be stuur van het A.A.Z.Ak. geen antwoord had gegeven op brieven noch op een verzoek om een persoonlijk onderhoud. Spr. was daarover teleurgesteld en vroeg inlichtingen. De heer Schouten had voorzoover hem bekend nooit een verzoek om een persoonlijk onderhoud van het gemeen tebestuur van Koedijk ontvangen. Kwam dit, dan was spr. gaarne bereid daaraan te voldoen en hij wilde dit met genoegen alsnog aan het gemeentebestuur mede- deelen. De heer Hart verklaarde zich vol* daan en zou dan nader onderzoeken hoe de zaak zit. De heer d e V r i e s (voorzitter der ver* tegenwoordigers) vroeg of er een positie* regeling is voor de boden. De voorzitter antwoordde bevesti gend voorzoover het de boden in Alk maar betreft; in de buitengemeenten staan zij in dienst van de doktoren. De heer d e V r i e s behield zich voois later met een voorstel in dezen te komen. Bestuursverkiezing. Periodiek waren aan de beurt van af treding de heeren Straver en Wanna, terwijl dr. van Dam had bedankt als be stuurslid. Gekozen werden de heeren dr* Frederikse, Straver en Wanna. Als bestuursleden-vertegenwoordigers (peri odiek aftredend de heeren Kansen, Wil- lems en Greeuw) werden gekozen de heeren Rutsen en Bouman. De vervul ling van de vacature-Greeuw zal aan de Alkmaarsche vertegenwoordigers war den overgelaten. De heer d e V r i e s sprak zijn spijt uit over het besluit van dr. van Dam om af te treden en bracht hem hulde voor het geen hij voor het fonds heeft gedaan. Namens de vertegenwoordigers stelde spr. voor dr. van Dam te benoemen tot eere-lid. Onder applaus vereenigde de vergade ring zich met dit voorstel. De voorzitter sprak zijn dank uit voor zijn herkiezing. Met genoemen nam hij de bestuursfunctie weer op zich, om dat zij niet alleen de leden maar ook de deelnemers aangaat. De gestes van het bestuur worden wel eens becritiseerd, maar spr. verzekerde, dat het bestuur voortdurend zooveel het kan de belan gen van het fonds voor oogen houdt (en dus niet van een deel, hetzij deelnemers of leden). Spr. memoreerde dat dr. Schröder en dr. van Dam zijn heengegaan uit het be stuur naar aanleiding van een uitspraak der specialistenvereeniging inzake de bezoldiging. M.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 13