DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE CONFERENTIE VAN STRESA. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 88 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 13 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qagetiiksch Oveezicht Duitschland bereid een niet-aanvalspact voor het Oosten mede te onderteekenen. Is optimisme geoorloofd De besprekingen van Vrijdag. De delegaties der groote mogend heden, die in Stresa bijeen zijn, kwamen gistermiddag om half twee weer bijeen. De besprekingen gingen over den Franschen stap bij den Volkenbond, den toestand in Oosten rijk en andere punten, terwijl in den loop van den middag sir John Simon aanvullende mededeelingen deed betreffende zijn rapport van Donderdag over óe houding van Duitschland. zooals hij die had leeren kennen bij zijn bezoek aan Berlijn. Thans kon hij mededeelen, dat Freiherr von Neurath aan den En- gelschen ambassadeur had medege deeld, dat Duitschland bereid is een niet-aanvalspact voor het Oosten mede te onderteckenen, zelfs wan neer eenige andere onderteekenaars van dit pact onderling afzonderlijke overeenkomsten zouden aangaan betreffende we 'erzijdschen bijstand Een opgeklaarde atmosfeer. Na deze verklaring van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, aldus meldt Reuter*» correspondent te Stresa, klaarde de eenigszins pessimistische atmos feer geheel op. Het resultaat van deze nieu we ontwikkeling zal waarschijnlijk een reeks consultaties tusschen Londen en Berlijn zijn. In gezaghebbende kringen te Londen be schouwt men het Duitsche besluit als een belangrijke verbetering in Duitschland's houding in vergelijking met de Engelsch- Duitsche besprekingen te Berlijn. De conferentie is gistermiddag, nadat zij ongeveer vier uur geduurd had, te ruim één uur onderbroken. De Italiaansche delegatie keerde naar haar hotel terug, terwijl Laval en Flandin met hun gezelschap op het nabij het Isola Bella gelegen Isola dei Pescatori de lunch gingen gebruiken. Te half vier gis termiddag zijn de besprekingen voortgezet. Het Fransche beroep op den Volkenbond. Punt voor punt is gisteren het Fransche beroep op den Volkenbond behandeld. Ha- vas meldt, dat de drie regeeringen overeen gekomen zijn dit beroep te steunen. Het zal de taak van den Volkenbondsraad zijn een resolutie op te stellen, waarbij de beslissing van Duitschland van 16 Maart veroordeeld wordt. Om de gevolgen van de Duitsche herbewapening af te weren zijn de vertegen woordigers van de drie mogendheden één stemmig van oordeel, dat de organisatie van de Europeesche veiligheid moet worden ver strekt. Frankrijk heeft reeds een practische initiatief genomen, terwijl Italië op het punt staat denzelfden weg te volgen. Betreffende de overeenstemming, die gis tereen bereikt is inzake het Fransche beroep op den Volkenbond, is men van meening, dat de resolutie van den Volkenbond moet voorzien in een diepgaand onderzoek door den Bond naar de methoden om nieuwe een zijdige opzeggingen van verdragen te be letten. Over de sancties is men nog niet tot overeenstemming geraakt. De Oostenrijksche onafhankelijkheid Ook de kwestie van de Oostenrijksche on afhankelijkheid is ter sprake gekomen. Mussolini heeft daarover een lange verkla ring afgelegd. Italië en Frankrijk zullen nu een verdrag voorbereiden van waarborging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men is van oordeel, dat tenslotte een confe rentie van alle belanghebbende mogendhe den noodig zal zijn en steeds hardnekkiger worden de geruchten dat een zoodanige con ferentie te Londen zal samenkomen. Om half tien hedenmorgen werden de be sprekingen hervat. De houding van Duitschland. De Deutsch-Diplomatische Korrespondenz schrijft naar aanleiding van de conferentie van Stresa o.m. het volgende: Wanneer thans gevraagd wordt naar de doelstellingen en voornemens van Duitsch land, moet daarop geantwoord worden, dat deze nauw in verband staan met datgene, wat de andere staten willen. De houding van Duitschland is in het verleden meestal slechts het noodzakelijke gevolg geweest van de handelingen of nalatigheden van an deren. Zij kan ook voor de toekomst niet losgemaakt van de andere verschijnselen en tendenties der Europeesche politiek be schouwd worden. Een dergelijke isoleerende beschouwingswijze, die gaarne leuzen en overdrijvingen gebruikt, zou de meest ver keerde methode vormen voor een conferentie die den feiten recht zou willen doen weder varen teneinde uit een onverkwikkelijk heden een vruchtbare toekomst te vormen. Meer optimisme geoorloofd? De N. R. C. correspondent te Geneve schrijft nog d.d. Vrijdagavond: De discussies op de conferentie van Stre sa op Isola Bella zijn vandaag in een meer actief stadium getreden en aan het slot van den dag werd van Italiaansche officieele zijde verklaard, dat hoewel er nog geen re den bestaat tot overgroot optimisme, de toe stand toch thans nog gunstig onder de oogen gezien kan worden. De eerste besprekingen vanochtend, die geloopen hadden over eenerzijds de Duitsche eenzijdige verloochening van de ontwape ningsbepalingen van het verdrag van Ver- sailles en anderzijds in het algemeen over de houding die in dergelijke gevallen in de toe' komst de andere verdragsluitende partijen behooren aan te nemen, hadden blijkbaar tot een groot meeningsverschil geleid, want zelfs de officieel aangekondigde lunch op de golfclub van Stresa ging niet door. Flandin en Laval gaven de voorkeur er aan met hun delegatie afzonderlijk op het Visschereiland te lunchen. Men sprak overal van ernstige ontstemming tusschen Franschen en Engel schen. Hedenavond was echter de atmosfeer aan merkelijk opgehelderd door de toezegging, die omstreeks vijf uur van de zijde der Duitsche regeering was binnen gekomen. In Engelsche kringen verklaarde men van avond, dat dit een belangrijk nieuws was, waarvan de beteekenis ook als zoodanig door óe overige delegaties ter conferentie was erkend. Dat dit bericht ook invloed heeft gehad op de oesprekingen omtrent de behandeling te Genève van het Fransche memorandum aan den Volkenbondsraad is aannemelijk. In En gelsche kringen verzekerde men dat over de gedragslijn te Genève tusschen de drie dele gaties alhier over het algemeen overeenstem ming was verKregen. Men kon echter niet verder gaan, dan tot het bereiken van overeenstemming over de groote lijn, aangezien de drie mogendheden van Stresa de handelingen van den Raad na tuurlijk niet kunnen dicteeren. Wel reeds had men de mogelijkheid geopperd om in over weging te geven, dat dc Spanjaard Mada- riaga tot rapporteur in deze aangelegenheid zal worden benoemd. Het gerucht doet hier algemeen de ronde, dat ce Volkenbonds raad in een of andere vage resolutie kennis zal nemen van het Fransche memorandum zonder uitdrukkelijk van de zijde van den Raad een veroordeeling van Duitschland uit te spreken. Een Italiaansche persstem. De Lavoro fascista schrijft: De solida riteit tusschen de drie groote westelijke mogendheden, welke hen tot de spil maakt van een stelsel, dat tot de mogendheden van Oost- en Midden-Europa valt uit te breiden, zal Duitschland het besef bijbrengen, dat het aanbevelenswaardiger is te onderhandelen over een gemeenschappelijk constructief doel, dan zich in gevaarlijke avonturen te storten. tBuüwland PRIESTER VEROORDEELD TOT VA JAAR GEVANGENISSTRAF. Het te Rostock zittende speciale gerechts hof heeft gisteravond tegen 9 uur na een be handeling van 4 dagen vonnis gewezen in de zaak tegen den priester der katholieke kerk te Rostock, prelaat Leffer. Hij werd wegens een vergrijp tegen paragraaph I van de wet betreffende de bescherming tegen arglistige aanvallen op staat en partij en tot bescher ming van de partij-uniform in overeenstem ming met den eisch van den procureur- generaal veroordeeld tot 1V, jaar gevange nisstraf en tot de kosten van het geding. Prelaat Leffer had tegenover drie studen ten, die hem hadden opgezocht en die hem brokken hadden in een gesprek over het b°ek van Rosenberg „De Mythe van den Twintigsten Eeuw", in de veronderstelling, dat hij hun als zieleherder advies moest ge ven, uitlatingen gedaan, die onder de ge noemde wet vallen. WERVELSTORM BIJ BORDEAUX. Omstreeks 12 uur gistermiddag heeft zich in de omgeving van Bordeaux een wervel storm voorgedaan, die groote schade heeft aangericht. Vele schoorsteenen werden ver nield. Door talrijke op de wegen neerge komen brokstukken, benevens door de gewel dige stofwolken heeft het autoverkeer groote belemmering ondervonden. Ook de scheep vaart op de rivier *-eeft te lijden gehad. Tot dusverre echter zijn geen berichten ontvan gen over ongelukken. De wervelstorm, waarvan de uitloopers °ok in andere streken van zuid-west Frank rijk hun uitwerking deden gevoelen, is de oorzaak geworden van het elders gemelde vliegtuigongeluk. Het betrof daarbij een tweemotorig watervliegtuig, dat met een officier en zes matrozen aan boord was op gestegen voor een oefenvlucht. Plotseling werd het door den wervelstorm gegrepen en schuin naar beneden weggedrukt. De inzit tenden trachtten door met de parachute naar beneden te springen het leven te redden. Het vliegtuig had echter reeds te veel hoogte ver loren en nog voor zij er in slaagden naar beneden te springen, sloeg het toestel tegen den grond te pletter. GROOTE BRAND IN YAMAGATA. 60 huizen een prooi der vlammen. In de Japansche stad Yamagata is door nog onbekende oorzaak een brand uitgebro ken, die met ontzaggelijke snelheid om zich heen greep, zoodat, ondanks het ingrijpen van de brandweer, binnen korten tijd 60 hui zen waren aangetast, waaronder het dis- trictsregeeringsbureau, het postkantoor en het gymnasium. Al deze huizen en gebou wen werden in de ascli gelegd. ANTI-OORLOGSDEMONSTRATIE VAN 10.000 STUDENTEN. Te New York hebben 10.000 studenten gisterochtend om 11 uur de collegebanken verlaten om deel te nemen aan een anti- oorlogsbetooging. De beweging gaat uit van de Nationale Studenten Liga en verschillen de jeugdverenigingen. Er waren evenwel veel minder betoogers dan de leiders hadden verwacht. Die hadden nl. op 50.000 gere kend. Er zijn geen ongeregeldheden gemeld te New York, maar te Chicago, waar even eens een manifestatie plaats vond, hebben 500 studenten geprobeerd deze onmogelijk te maken. Velen liepen blauwe oogen op, doch geen enkele betooger werd ernstig gewond. Te Chicago waren 2000 betoogers. INBRAAK IN PALEIS VAN JUSTITIE. In het paleis van Justitie te Nice zijn in brekers, nadat zij door verschillende muren waren heengebroken doorgedrongen in een speciaal beveiligd vertrek, waar zij een brandkast, die een waardevolle inhoud had, openbraken. Zij maakten een buit aan con tanten en sieraden van omstreeks 2 millioen francs. DE „LETITIA" VRAAGT HULP- Het Engelsche, 15000 ton metende s.s. „Letitia" dat aan de kust van Griekenland in de golf van Patras aan den grond was geloopen heeft hulp gevraagd. Aan boord van het schip bevinden zich 280 toeristen. Drie reddingsstoomschepen zijn het schip te hulp gesneld. CHAMBERLAIN OVER HITLERS HOUDING. De liefde kan niet van een kant komen. In een ingezonden stuk in de „Times" vat Sir Austen Chamberlain, de vroegere Brit- sche minister van buitenlandsche zaken, vuur naar aanleiding van een artikel van het blad over de vooruitzichten van Stresa, dat Chamberlain aanleiding geeft tot de vraag: hoe staat thans de balans tusschen Duitschland en de andere landen? Ik neem, zegt Austen Chamberlain, Locar- no als het'uitgangspunt. Op den dag van de teekening van het Verdrag van Locarno werd begonnen met de ontruiming van het gebied van Keulen, die spoedig werd vol tooid, terwijl het regiem der bezetting in de andere zones aanzienlijk werd gewijzigd om tegemoet te komen aan de opvattingen der Duitsche regeering in weerwil van het feit dat de voorwaarden, die het precedent vorm den door Duitschland niet vervuld waren. Het volgend jaar werd Duitschland in den Volkenbond begroet als de gelijke van de andere groote mogendheden met een perma nenten zetel in den Raad. De herstelclausu les van het Verdrag van Versailles werden met wederkeerige toestemming in haar ge heel opgeheven, en de bezetting van Duitsch gebied werd beëindigd nog voordat de periode, vastgesteld in het verdrag, ten einde was. Tot zoover kwam de toenadering ge heel van één kan* Wat is sedert dien gebeurd? De Britsche en de Fransche regeering hebben, met volle dige goedkeuring van de Italiaansche regee ring, voorstellen gedaan voor een stelsel van veiligheid, waarin een algemeene beperking van bewapeningen mogelijk zou worden en de plaats zou innemen van de eenzijdige ont wapening van Duitschland en de andere overwonnen landen. Er was geen sprake van het oprichten van 'n muur tusschen Duitsch land en de andere groote mogendheden, doch een hartelijke uitnoodiging om als ge lijke deel te nemen aan een rondetafelconfe rentie om den vrede van Europa te verzeke ren. Wat heeft Herr Hitier daarop geantwoord? Ten eerste, de eenzijdige opzegging van deel 5 van het verdrag op het zelfde oogenblik, dat hij werd uitgenoodigd het bij overeen komst uit den weg te ruimen. Vervolgens de weigering van een Oostpact van wederzijd- schen waarborg, verbonden met de uitdruk kelijke uitsluiting van Lithauen van een ver drag van nonagressie. Ten derde, niet in werkelijkheid een weigering in beginsel tot bespreking van een overeenkomst tot nonin terventie in Oostenrijk, doch de uiting van ernstigen twijfel aan haar toepasbaarheid. Dit wat betreft de veiligheid. Aan de andere zijde der rekening staat de eisch van een leger van 550.000 man, een vloot ter grootte van 35 percent van de Britsche tonnage, en een luchtmacht gelijk aan die van Frankrijk of Engeland. Ten slofte, een weigering om tot den Volken bond terug te keeren, tenzij de vroegere Duitsche koloniën worden teruggegeven. Intusschen klinken van ieder spreekge stoelte en iederen kansel in dit land de ver oordeelingen van den oorlog, maar wordt in iedere school en in iedere vergadering in Duitschland de oorlog verheerlijkt en op nieuw de doctrine gepredikt, dat macht recht is De „Times" heeft stellig gelijk, wanneer zij zegt dat de toenadering niet voortdurend maar van een zijde kan komen. SCHOOL VOOR SNIJDERS VAN UNIFORMEN. LISTIGE OPIUMSMOKKELARIJ ONTDEKT. föUutmland ZALMVISSCHER VERDRONKEN. Op de rivier de Waal onder de gemeente Beneden-Leeuwen was gistermiddag de 70- jarige H. Gubbels met zijn zoon aan het zalmvisschen, waarbij gebruik wordt gemaakt van een net, dat tusschen een drijvende ton en de boot wordt gespannen. Op een gege ven oogenblik kwam een onbekende motor boot van den Nijmeegschen kant aangevaren De schipper van dit vaartuig schijnt het net niet te hebben opgemerkt en kwam daarmee in aanraking, bij het passeeren van de vis- schersboot. Het gevolg was, dat deze laatste kapseisde en de beide visschers in het water terecht kwamen. Eenige in de buurt liggende schippers, die het ongeluk zagen gebeuren, begaven zich in allerijl naar de beide drenke lingen, die al een paar maal onder water ge weest waren. Ofschoon beiden de zwemkunst mees ter waren, zijn zij blijkbaar door de koude bevangen geweest, waardoor zij niet in staat waren zich zwemmend te redden. Bewuste loos werden de beide mannen uit het water gehaald en naar den dichtstbijzijnden oever, een van de uiterwaarden onder de gemeente Öoodewaard, gebracht. Hier paste men ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, het geen slechts bij den zoon succes opleverde Bij den vader keerden de levensgeesten niet terug. Het lijk is naar Leeuwen vervoerd. SALARISSEN VAN BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN. Mogen thans over Maart April uitbetaald worden. en Naar we vernemen, is ten stadhuize te Amsterdam bericht ontvangen van Ged. Sta ten, dat tegen uitbetaling van de volle sala rissen van de bewaarschoolonderwijzeressen, zooals die in de thans geldende verordening geregeld zijn, over de maanden Maart en Wat vandaag de aandacht trekt, April geen bezwaar meer wordt gemaakt. Over de salarisregeling, die daarna van kracht zal zijn, wordt nog gecorrespondeerd en gesproken. MOELIJKHEDEN IN DEN RADIO- RAAD. Aftreden van den heer Weber als secretaris. In den boezem van den Radioraad hebben zich volgens den parlementsverslaggever van het Volk moeilijkheden voorgedaan, die ertoe hebben geleid, dat de secretaris van dien raad, de heer E. P. Weber, met verlof gezon den is. De waarneming van het secretariaat is opgedragen aan het lid, mr. B. de Gaay Fortman. De heer Weber zal, als het blad wel is in gelicht, niet in zijn functie terugkeeren. Zijn herplaatsing bij de Posterijen, waar hij vroe ger werkzaam was, is waarschijnlijk. De hoofdoorzaak van de gerezen moeilijk heden zou gelegen zijn in een artikel van 's heeren Weber's hand over den radio-om roep in ons land, welk artikel is gepubliceerd in het Haagsch Maandblad. TOEKOMSTIGE MIDDENSTAND POLITIEK. Wenschen van den Kon. Nederl. Middenstandsbond. HONSWIJKERS WEIGEREN NOG VOEDSEL. De buitenlandsche communisten, die op het fort Honswijk geïnterneerd zijn hielden, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, he denochtend hun merkwaardige houding om geen voedsel tot zich te nemen, nog vol. Er is echter goede reden om aan te nemen, dat de hongerstaking spoedig geëindigd zal zijn. ALKMAARSCHE COURANT. De „Frankfurter Zeitung" deelt mede, dat er op het oogenblik zoo weinig ge schoolde uniformsnijders onder de Duit sche kleermakers zijn, dat om te kun nen voorzien in de behoefte aan unifor men voor het nieuwe Duitsche leger op initiatief van het Duitsche Arbeidsfront speciale kleermakersscholen voor uni formmakers te Berlijn, Hamburg, Mun- chen en Dresden zullen worden opge richt, waar men hoopt binnen een half jaar 900 kleermakers te hebben opgeleid tot specialisten voor het vervaardigen van uniformen. Te Boston (Am.) nam de politie die op een of andere wijze argwaan had ge kregen, een zending van 26 tijdschriften, afkomstig uit Shanghai, in beslag. Bij onderzoek bleek, dat men op handige wijze tusschen de bladzijden der tijd schriften in opium uit China naar de V^reenigde Staten had gesmokkeld. De conferentie te Stresa. (Dag. (Overzicht). Vliegtuig-ongelukken in Tsjecho- Slowakije en Frankrijk. (Lucht vaart). Monte Carlo in den crisis-greep. (Buitenland). De voetbalcompetitie, o.a. D.W.S - Ajax. (Sport en Wedstrijden). Wordt kanaalwerk bij Jutphaas gestaakt? (Binnenland). De heer Weber uit den radioraad; eervol ontslag als secretaris. (Bin nenland). Het dreigend conflict in de siga- renindustrie. (Binnenland). De Honswijkers blijven honger- staken; de anderen te Amsterdam eten weer. (Binnenland). Het mengpercentage boter in de margarine wordt vooralsnog niet verhoogd. (Land- en Tuinbouw). Doodelijk verkeersongeluk tus schen Alkmaar en Heiloo. (Stad en Omgeving). Vergadering A. A. Z. A.; dr. Schröder gehuldigd; dr. van Dam benoemd tot eere-lid. (Stad en om geving). Plannen voor een jachthaven te Akersloot. (Stad en omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Tn de dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden vergadering van den bonds raad van den Kon. Ned. Middenstands bond werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „De Bondsraad, enz. aanvaardende de richtlijnen van het hoofdbestuur inzake do toekomstige middenstandspolitiek, -oodigt het hoofdbestuur uit om in het bijzonder te streven naar: a. het verwezenlijken op korten ter mijn van de invoering van vestigings- eischen, waaraan de ondernemer in winkel- en ambachtsbedrijf heeft te voldoen, met name: voldoende algemee- n ontwikkeling en vakbekwaamheid, kennis van administratie en bedrijfsvoe ring en genoegzaam eigen aandeel in de financieele risico's; b. verzet tegen het streven naar in voering van een spertijd (vestigingsver bod); -• bevordering van reëele concurrentie- methoden met betrekking tot midden- standsbedrijf, grootwinkelbedrijf en ver bruikscoöperatie, met vermijding van wederzijdsche protectionistische maat regelen; d. gelijkstelling op belastinggebied van het middenstandsbedrijf met con- curreerende bedrijfsvormen".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1