De Filmbrand te Hilversum. Amsteidamsche Jieucs NATTIGE HUWELIJKSPLECHTIGHEID. Op weg naar het stadhuis te water gereden. HET DRAMA TE DEN HAAG. Moeder ter observatie opge nomen. naar huurverlaging. Ministerieel besluit om de onbewconde verklaarde wo ningen te vervangen voor nieuwe. vreemde bezoeker in de kerk. Hij droeg een dameshoed en gebruikte zijn jas als zitkussen. VREESELIJK DRAMA IN AMSTERDAM. Alleen wonende oude vrouw op gruwelijke wijze om het leven gekomen. DP. H. COLIJN OP DE VELUWE. brand in den haao. Sigarenwinkel uitgebrand- TABAKSINDUSTRIE TE MAASTRICHT STOPOEZET? Geheele personeel werkloos? danktelegram aan n.s.b. jo vincent geopereerd. Haar toestand bevredigend. twee branden in weesp. En twee gewonden. Rechtszaken Twee verdachten voor de rechtbank. De dagvaarding. Dertien getuigen charge. van Maandag 15 April 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. 27H/a m* -i m 1v4 98'/, t Een jong bruidspaar, afkomstig uit Vledder, heeft Zaterdagmorgen alvorens in het huwelijksbootje te stappen eerst nog een nat pak gehaald. Om negen uur begaven de a.s. echtelieden zich per auto naar eenige familieleden om deze voor het feest af te halen. Op den terug weg naar het huis van de bruid begon de auto, waarin het gezelschap gezeten was, door tot nog toe onopgehelderde oorzaken te slingeren en reed even voor- bi; de brug van den Vledderweg pardoes in het daar ter plaatse diepe kanaal. De chauffeur verloor echter niet zijn tegen woordigheid van geest. Hij wist achter zijn stuur vandaar te komen, trapt de ruiten van den wagen in en met behulp van eenige toegeschoten landarbeiders slaagde men er spoedig in de-vijf inzit tenden op het droge te brengen. De chauffeur bleek verschillende snij- wonden te hebben bekomen, terwijl een der passagiers licht gekneusd werd. Voor het overige kwamen zij allen met een nat pak en met den schrik vrij. Het huwelijk ondervond begrijpelij kerwijze aanzienlijke vertraging daar allen eerst van droge kleeren moesten worden voorzien. Het ongeval trok veel belangstelling. (Tel.) In verband met het drama, dat zich Woensdagavond j.1. in de Jacob Maris- straat 102 te Den Haag heeft afgespeeld, en waarbij twee jonge kinderen door gasbedwelming het leven verloren, ver nemen wij, dat de moeder, die verklaard heeft, dat zij zichzelve en beide kinderen van het leven heeft willen berooven, thans ter observatie in een krankzinni gengesticht is opgenomen. De minister van sociale zaken heeft aan de inspectie Volkshuis vesting opdracht gegeven om met bekwamen spoed een lijst ran voorstellen samen te stellen tot nieuwbouw van arbeiderswoningen met lage huren, die, in de plaats moeten treden van woningen, wier vervanging dringend geboden is. De woningen zullen ten deele zon der, tendeele met een bijdrage moe ten kunnen betrokken worden. Bij de rangschikking der voorstellen wordt rekening gehouden met het aantal werklooze bouwvakarbeiders in^e onderscheidene gemeenten, zoodat bij uitvoering der plannen tevens een oordeelkundige bestrij ding van de werkloosheid in dit bedrijf zal plaats hebben. Een eigenaardige kwestie houdt sedert enkele dagen in Kielwindeweer bij Hooge- zand (Gr.) de gemoederen in beroering. Ze betreft de welvoeglijkheid, een zeer rek baar begrip trouwens. Wat den een welvoeg lijk is, is dit voor den ander niet, wat op de eene plaats wel, is op een andere plaats weer niet welvoeglijk. Het geldt daar de kerk. Dit is n.L gebeurd. Onder de bezoekers der Ned. herv. kerk was voor een paar we ken ook een hier nog al bekende persoonlijk heid, die overigens gewoon was de kerk voorbij te loopen.Zijn aanwezigheid viel op, maar meer nog zijn werkmanskieeding. In het bijzonder trok de aandacht zijn hoedje, dat, naar sommmigen beweerden, in zijn goede dagen de sierlijke lokken van een vrouw moest hebben bedekt. Ook zijn hou ding. Alvorens te gaan zitten, trok hij zijn jas uit, gebruikte die voor zitkussen en zat gedurende den dienst half met den rug naar den predikant gekeerd. Deze, die wel met verholen ergernis zijn vreemden bezoe ker moet hebben waargenomen, kan van den preekstoel af daartegen weinig doen Later stelde hij evenwel de marechaussee te Bar- neveld met het gebeurde in kennis en vond hiertoe wellicht te meer gereede aanleiding, daar gefluisterd werd, dat bedoelde bezoe ker een werktuig was van anderen, verklaar baar, wijl de verhouding tusschen predikant met enkele leden van het kerkbestuur en som mige gemeenteleden te wenschen overliet. Het gevolg is geweest proces-verbaal en verhoor door den rechter-commissaris. Toen de delinquent na veertien dagen weer in het kerkgebouw kwam om den dienst bij te wonen, met een ander hoofddek sel trouwens, is hem door een paar leden van het kerkbestuur het verblijf in de kerk ontzegd. Hij heeft zich daarop rustig verwij- terd. Ook bij zijn ecste bezoeic had hij zi.h a' eor kalm gehouden en de orde niet ver «'cord Nu hij zich aldus geknot voelde in zijn rechten en gekrenkt in zijn eer, heeft de man zich daarover bij de gemeentepolitie be klaagd. Toen deze hem er op wees, dat zijn plotseling ontwaakte belangstelling voor de kerk wel vreemd aandeed, en te denken gaf, verklaarde hij, dat kerkgaan voor hem een behoefte was geworden en dat niemand lezen kon in zijn binnenste. En wat zijn kleeren betrof: hij had niet anders en kon dus niets anders aantrekken. Waarop de politie hem heeft aangeraden om zich te wenden tot het klassikaal bestuur. Een eigenaardig probleem, waarvan de oplossing daar met belangstelling wordt te gemoet gezien. (Tel.) Op de 4e etage van het perceel Borgerstraat 8 te Amsterdam, is Zondagmorgen tusschen 8 en 9 uur n alleen-wonende 76-jarige- vrouw, de wed. G. Schenk, op gruwelijke wijze verbrand. Het was de 6-jarige kleinzoon van het slachtoffer, die het eerst ontdekte, dat er in de kleine, armelijke woning, waar zich het drama heeft afgespeeld, iets niet in orde was. Zooals iederen Zondag was hij ook gistermorgen te ongeveer 9 uur naar het huis van zijn grootmoeder gegaan om haar te begroeten en het gebruikelijke snoepcentje in ontvangst te nemen. Toen de knaap, op de 4e verdieping gekomen, de deur naar het gangetje wilde openen, bemerkte hij, dat daar iemand lag, terwijl hij ook een brand lucht waarnam. Hij liep ijlings terug naar de woning van zijn aan den overkant wonende ouders en deed daar mededeeling van hetgeen hij ge zien had. Terwijl de vader van het kind op onder zoek uitging werd de brandweer gewaar schuwd. Deze rukte uit met een motorspuit van de hoofdwacht Honthostraat en toen onderbrandmeester De Jong met eenige brandwachts ter plaatse verschenen, wachtte hun een afgrijselijk schouwspel. In het gangetje lag voor de geopende W-C deur, de wed. S. op haar knieën. De kleeren waren nagenoeg geheel van het lichaam wegge- schroeid, terwijl de rug van het slachtoffer één groote gapende wonde was. Van het gangetje was het houten beschot eenigszins ingebrand, ook op het toilet werden brand- sporen waargenomen. Voor de oude vrouw mocht geen hulp meer baten, de dood moest reeds eenigen tijd zijn ingetreden. De reconstructie van het drama wees uit dat een lap, welke uit den oven van het for nuis dat in het kleine achterkeukentje staat stak, aan het smeulen was geraakt. Bij haar poging om deze lap te verwijderen moeten de kleeren van de vrouw in brand zijn geraakt. In haar doodsangst heeft zij zich toen naar de W-C. begeven, waarna zij voorover in het gangetje is gevallen en zóó den dood heeft gevonden Daar de brand lucht omhoog was getrokken, en op den zol der was blijven hangen, hebben de buren niet bemerkt welk vreeselijk drama zich bo ven hun hoofden had voltrokken. Na het onderzoek der politie, is het v-ijwel •.■eheel v-rkco'de Ik haam van de wel S dcor de GGD naar het Wilhelmira Gasthuis vervoerd. De minister-president dr. H. Colijn heeft voor het doorbrengen van zijn kort binnenlandsch verlof op de Veluvve zijn intrek genomen in hotel „Zilven" te Loenen. De premier is vergezeld van zijn echtgenoote. In den afgeloopen nacht te omstreeks 4 uur ontdekte een surveilleerend agent op de Laan van Eik en Duinen te Den Haag brand in een sigarenwinkel perceel No. 123 aldaar. De bewoonster, de alleenwonende mevr. R., was inmiddels haar toevlucht gaan zoe ken bij de buren Het bleek, dat de poes, op de eerste verdieping haar mandje had, door een klagelijk gemauw als gevolg van den rook haar meesteres had gewekt, waarop de ze langs een achterdeur de woning was ont vlucht uiteraard met medeneming van de poes. De oorzaak van den brand moet wor den gezocht in een kacheltje, dat in de win kel stond voor het drooghouden van den si- garenvoorraad. Vonken zouden uit dat kacheltje zijn ge vallen op eenige kistjes sigaren, welke aldus ontijdig in asch opgingen. De winkel is grootendeels uitgebrand. De dir. der N.V. Philips Tabaksindustrie te Maastricht heeft aan alle arbeiders en arbeidsters met den gebruikelijken opzeg gingstermijn van acht dagen ontslag aange zegd. De stopzetting van de fabriek zal in gaan op 23 April a.s. Bij dit conflict zijn zes a zevenhonderd ar beiders en arbeidsters betrokken. Het conflict is een gevolg van het feit, dat de werkne mersorganisaties niet ingaan op het voorstel der fabrikanten, om een geringe loonsverla ging te aanvaarden. Bovendien hebben deze organisaties bepaalde eischen gesteld, in verband met de mechanisatie in de sigaren- industrie, waaraan de fabrikanten zeggen niet te kunnen voldoen, zoowel in hun eigen belang als in dat van de arbeiders en der consumenten. Tijdens den landdag van de N.S.B. heeft ir Mussert, mede namens zijn volgelingen, aan H. M. de koningin telegrafisch eerbie dig trouw betuigd. Ir. Mussert heeft, deelt het orgaan der N.S.B. mede, van den secre taris van de koningin daarop een antwoord- tele°ram ontvangen van den volgenden in houd: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen UhoogEdelGestrenge Haar dank over te brengen voor de gevoelens, uit gedrukt in het telegram, namens zoovelen uit Amsterdam tot Hare Majesteit gericht". Men meldt ons: Jo Vincent heeft de vorige week in de Ma- ria-Stichting te Haarlem een operatie onder gaan, welke een vlot verloop heeft gehad Haar toestand is naar omstandigheden be vredigend. Binnen afzienbaren tijd hoopt de groote kunstenaresse haar werkzaamheden te hervatten. Vanmorgen te ongeveer kwart over elf ont stond brand in de vulcaniseer-afdeeling der Weesper Gummifabriek aan de Muider- vaart. Waar deze fabriek op niet meer 40 meter van den gemeentelijken gashouder is gelegen, is het gelukkig, dat men het vuur spoedig heeft kunnen stuiten. De brandweer was weldra met een motor- spuit ter plaatse, doch het personeel van de fabriek was er toen reeds in geslaagd, met behulp van zand, dat bij het brandende rub ber het beste bluschmiddel was, het vuur te bedwingen. Bij de blussching heeft echter een der ar beider, een zekere Bos, zoodanige brandwon den opgeloopen, dat hij per Roode Kruisauto moest worden vervoerd naar het Binnen gasthuis te Amsterdam. Ongeveer gelijktijdig werd bij een brandje, dat was ontstaan in een schuur van Van Beek aan de Geinbrug, de zoon des huizes gewond, zoodat hij zich moest laten verbin den. Zijn kwetsuren zijn echter niet van zeer ernstigen aard. Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand, tengevolge waarvan 46 kinderen werden gewond. Drie meisjes overleden enkele dagen na het ongeluk. Op genoemden dag, in den vooravond brak brand uit in het gebouwtje van de R. K. werkliedenvereeniging aan de Boschdrift. In het lokaal werd een mis siefilm voor kinderen, getiteld „Ria Rago" vertoond. Er bevonden zich. onge veer tweehonderd kinderen van 812 jaar in het gebouw, toen plotseling de film in brand vloog. Het toestel was in de open ruimte van de zaal opgesteld, zoodat de vlammen zich onmiddellijk aan het houten interieur mededeelden. Onder de jeugdige toeschouwers ont stond, bij het zien van den vuurgloed, een verschrikkelijke paniek. Eenige voorbijgangers en omwonenden, die merkten welk een ramp gebeurde, sloe gen onmiddellijk een ruit in en ook ge lukte het korten tijd later een deur van het gebouw te forceeren. De vlammen verspreidden zich met een groote snel heid. Bijna dol van angst drongen de kinderen naar deuren en ramen. Voor do hoofddeur stond het filmtoestel op gesteld, zoodat slechts de beide zijdeu ren overbleven. Door de krachtige hulp van politie en voorbijgangers waren tenslotte de kinderen buiten het gebouw gebracht, dat als een fakkel brandde. Veertig kinderen en de pater-missiona- ris Buis, die met kracht aan het red dingswerk had deelgenomen, hadden brandwonden opgeloopen. Een aantal patiënten, w.o. pater Buis, onder wiens leiding de film werd vertoond, moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Korten tijd later zijn twee meisjes. Anna Hilhorst en Adriana Reynders ao" de verwondingen overleden. Tegen pater Buis en den ope rateur, broeder E. J. Duimel, beiden woonachtig te Teterin- gen, werd rechtsingang ver leend, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Na een zeer uitvoerig vooronderzoek wordt deze geruchtmakende strafzaak heden voor de vierde Kamer der arr. rechtbank, onder presidium van Mr. Thöne, behandeld. Beide verdachten staan terecht, om dat het aan hun beider grove schuld, of althans aan den schuld van één hunner te wijten is, dat Barbera Hilhorst en Adriana Reynders bij een door de ver dachten gegeven filmvertooning zooda nige brandwonden hebben opgeloopen, dat zij na korten tijd zijn overleden. Subsidiair is de schuld aan zwaar licha melijk letsel ten laste gelegd. Bij deze filmvertooning in een daar voor niet ingerichte zaal, zoo vervolgt de dagvaarding, hadden de verdachten in gezamenlijk overleg twee film-projec tie-toestellen op zeer ondoordachte wijze opgesteld tusschen een houten buffet en d i voorwand van de zaal op een brand baar onderstuk, dat bovendien was be kleed met zeer brandbare stoffen. Door deze opstelling zoo vervolgt de zeer uitvoerige dagvaarding was de uitgang van de zaal versperd, terwijl bij brand tevens de trap naar het balcon bedreigd werd. Bovendien waren de projectie-apparaten zoo onoordeelkun dig opgesteld, dat het onmogelijk was om bij brand de toestellen snel te ver wijderen. De deuren waren op slot en de ver dachten haddm zich d->*rvan van tevo ren geen rekenschap y- n Voor zora^mantregelen, zooals in de vwrun- ning die door of namens B en W. van Hilversum voor deze vo cHina was orp-r-y-n, waren v mrgpsrhr-ven, nl h,et bi, de hand zetlen van een emmer water en een dweil, waren niet getroffen. Ten slotte waren veel meer kinderen tot de voorstelling toegelaten, dan het aantal plaatsen in de zaal wettigde. Onder die omstandigheden had de filmvertooning plaats, zooals de dag vaarding zegt, „grovelijk onvoorzichtig, roekeloos en in strijd met een op de toestellen aangebrachte, althans aan hen of hem bekende aanwijzing voor het gebruik daarvan, met gebruikma king van nitracellulose, althans licht ontvlambare films en met een zeer ster ke, brandende, electrische lamp van 1000 Watt in elk toestel. Zooals te voor zien was leverde ook dit een groot ge vaar op voor het ontstaan van brand. Gedurende de voorstelling waren on voorzichtig en ondoordacht en in strijd met de voorwaarde gesteld in bovenver melde afgegeven vergunning, eenige af gewerkte rollen film open en bloot ge legd op het buffet dicht bij de werkende toestellen. Toen dan ook plotseling, ongeveer aan het einde der voorstelling in een der tóestellen brand ontstond en daaruit een steekvlam opsloeg, vloog de beklee ding van het onderstel in brand en kon het brandende toestel, dat aan een draaitafel was verbonden, in strijd met do op dat toestel aangegeven aanwij zing, niet dadelijk uit de zaal worden verwijderd. Bovendien plaatste pater Buis grovelijk onvoorzichtig en onoor deelkundig dat toestel op den grond, op korten afstand van de balcontrap, op welk balcon zich ook kinderen bevon den, die daardoor werden verhinderd om langs de trap te vluchten. Het niet te verdedigen gebrek aan bluschmiddelen wreekte zich op dat oogenblik. De beide, aldus op die plaatsen ontstane brand haarden breidden zich in verband met de. licht ontvlambare stoffen in de buurt daarvan opgesteld, snel uit en ontna men ook al wegens het gesloten zijn der achterdeur aan de kinderen de gelegenheid om zich in veiligheid te stellen. De beide slachtoffers liepen daardoor zoo zware brandwonden op, dat zij zijn overleden. Op 29 September overleed nog een derde slachtoffer, n.1. het 7-jarige meisje J. Magnin. Door den commandant van de hoofd stedelijke brandweer, de heer Gordijn, is in opdracht van de justitie een rap port uitgebracht over den brand. Hij heeft als deskundige een onderzoek naar de oorzaken ingesteld. Het O. M., waargenomen door den officier van justitie, Mr. Van Dullemen, heeft dertien getuigen a charge opge roepen, w.o. de deskundigen Dr. J. P. L. Hulst en C. Gordijn, commandant van de brandweer. Te ruim 10 uur hedenmorgen komt de rechtbank binnen. Na de gebruikelijke vcagen tot de beide verdachten leest de officier mr. A. G F. v. Dullemen de dagvaarding voor. Als eerste getuige komt de deskundige dr. J. P. L. Hulst voor het hekje. Hij heeft op verzoek van den rechtercommissaris samen met den arts Schouten een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van het meisje Hilhorst. De deskundige is tot de conclu sie gekomen, dat de dood door de brandwonden is ingetreden. Het lichaam was op vele plaatsen verbrand. Wel zou er kans op behoud zijn geweest, wan neer zich geen complicaties hadden voorgedaan Ook het meisje Reynders is door verbranding om het leven ge komen. De huid was over een groot deel verbrand. Pater Buis zegt, dat de moeder van het meisje bij hem is geweest en vertel de dat het kind niet direct naar het ziekenhuis was gebracht. Dan wordt gehoord de onderwijzer L. P. Welling. Hij had de voorstelling bijgewoond om toezicht op de kinderen te houden. Er waren er 146, aldus getui ge. Hij had de controle-strookjes geteld. Hij heeft heel in het begin, nog vóór de steekvlam uit het toestel kwam, vier kinderen naar buiten gebracht Get. R. v. d. Mat was ook tijdens de filmvoorstelling in het gebouwtje aan de Boschdrift. Pater B. zegt, dat het brandende toe stel niet voor het buffet stond. Hij ver- 1 aarde, dat het niet gemakkelijk was, het apparaat te verplaatsen. Het was niet mogelijk, het toestel naar buiten te brengen, ook al door de zware kabel. Spr. zegt, dat hij aan de voorwaarden heeft voldaan. De waterkraan was vlak bij het filmtoestel, ook had hij een lat bij zich om eventueel brand te dooven. Hij had de kraan opengedraaid. De officier vraagt getuige agent van politie Huiger, wat pater Buis heeft ge daan. Deze zegt, dat B. zijn uiterste best zoo vlug en zoo veel mogelijk kinderen naar buiten te brengen, heeft gedaan. Nadat nog een agent van politie is ge hoord over eenige formeele kwesties wordt de zitting tot 2 uur geschorst. Nadat verschillende meisjes zijn ver hoord, is het woord aan den politie- klerk Huisink te Hilversum, die zich herinnert, .dat er vergunning is ge vraagd voor deze filmvertooning. Getui ge had de vergunning afgegeven. De gebruikelijke voorwaarden waren in de v. winning vermeld. (Ontvangen per draadloaze telefoon). Koers van heden te: Vorige koers 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-Indië 4 514 Duitschland Idem met kettingverklaring. BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpii. Cert v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank i 1NDUSTR. OND. BINNENL. pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 Alg_ Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford e*. 40 afst. Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Ara Smelting Bethleb. Steel aaaaaa Cities Service Steel corara. .•.•••ia U. S. Leather i i a i CULTUUR MAATSCH. H. V. A. a i A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden 19'/, Dito actions a s a a s s MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. a a a i Boeton a a a a Redjang Lebong a a a a i PETROLEUM. Dordtscbe Petr. a a a a Kon. Petr. a a a a Perlak ..••aaaaaa 95a/< Continental Oil Shell Union a a RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber a Hessa Rubber Oostkust ...aaaaaa Serbadfadt .aaa.a.a Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific $Noteering per 50. fExclaim. 'Exdividend. PROLONGATIE Vo.'ge koers 993/8 98f 9* 99 98|-9i 9878 981/8-7, 987/s 981/8-»/, 24 24 28% 288/4 llil'4 787/8 39 39'/, 69 68'/, 101 301/» 431/a 303/s 61 246'/, 246 2313/4 229 89»/4 898/4 22»/s 5 7 71/4 15% 161/4 191/» 19,-®/» 3% 31/4 180'/, 1781/4 96 96 92 93 19'/, 13.00 154'/, 154 30'/, 30 171 1/0 1243/8 1497/g 149»/4 953/4 96 10% 108/. 4 5/» 4*-7/» 983/s 98'/, 62 63 883/4 88 301/4 30'/, 55 56 R/4 ll/4 4Vs 33V8 33'/, 135 135 1280. 1281/4 131*/4 133 24% 6'/, 54'/, 54'/, 28 pl.m. 2.00 23>/j 27*-8* plm. 2.15 23t/a 228-30 78/ie 173/*. 89V< 2291/4 89'/, 7 1*3/* 193/8 I78i/4 178J-80 103/4 98.1/4 149-50 <7/ie 107/g 3'/, pCt. Heden 3Vj pCfc WISSELKOERSEN AMS1ERDAM. Vorige koers NIET OFFICIEEL New-York148i/g Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madiid Italië 7 18 59 50 9 78»/, 25 12'/, 47 98 31 92 36.97'/, 36 02'/, 20 - 5 12.30 Koers op heden 2 uur 1.481/4 719 59 65 9781/, 25.12'/, 48.02'/, 32 10 3710 36.10 20. 7V, 12.32'/,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11