Spoct ORDEVERSTORING IN HET CONCERTGEBOUW. Tijdens de vergadering van den Vrijheidsbond. RUMOER IN DEN JORDAAN. DE NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Bewapening; smokkelhandel in wapens? HET CONFUCT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Patroonsorganisaties en chr. en r.k. arbeidersorganisaties aanvaar den arbtfrrge. WAARDEBONNEN recht gevende op gratis EMANYLL TANDPASTA, voorzien van den datum 16 April, met de letter O, kunnen vóór 23 April 1935 opgezonden worden aan de fabriek. De toezending geschiedt in volgorde van ontvangst. Vraagt onze nieuwe KOOS KOEN*Puzzle, Hoofdprijs f 250.-■ DE GULDEN IN GEVAAR? EEN RUGBY-WEDSTRIJD TE ALKMAAR. Eersten Paaschdag op het Alc- maria-terrein. De opbrengst ten bate van het Alkm. Crisis comité. Glimlachje Het spel. Hoe er gespeeld wordt. Overtredingen en straffen. Ook Alcmaria speelt VELDSLAG TE BERGHAREN. Propagandisten van Zwart Front en van de N.S.B. het dorp uitge slagen. In het dorpje Bergharen in het Land van Maas en Waal hebben zich Zondag rumoerige tooneelen afgespeeld, waarbij de opgeschroef de politieke hartstochten tot een wa ren veldslag leidden. Omstreeeks elf uur 's morgens, tegen het uitgaan van de R.K. kerk, waren een tiental propagandisten van „Zwart Front", leider Arnold Meyer, per rijwiel gearriveerd. De mannen posteerden zich in de onmiddellijke omgeving van de kerk, en toen de menschen naar buiten kwamen, boden zij hun geschrif ten aan. De stemming jegens de geschriften was niet bijster vriendelijk, en eenige lieden gaven te kennen, dat zij het colporteeren op het betreffende uur en in de nabijheid van de kerk ten zeerste afkeurden. Eenige van de colporteurs hebben daarop de menschen toe gesproken en hierbij uitdrukkingen gebezigd, die de verbolgenheid opwekten. Een opgeschoten jongen heeft onder deze bedrijven kans gezien een bundel papieren, die een der oreerende colporteurs in zijn hand had, in brand te steken. De colporteur diende hem daarop een oorvijg toe. Dit had tot gevolg, dat alle tien colporteurs door de woedende menigte werden aangevallen en duchtig mishandeld. Het regende slagen en klappen, en eerst nadat zij hevig waren af gerost konden de Zwartfronters op hun rij wiel ontkomen. De bladen en andere geschrif ten die zij bij zich hadden werden hen afge nomen, waarna deze op het dorpsplein ver brand werden. Nog voor de vluchtende colporteurs het dorp verlaten had, stuitten zij op een nieuwe menigte, die hen voor de tweede maal af roste. Daarna konden zij, deerlijk gehavend, een goed heenkomen zoeken, aldus het Hbld. Nieuwe opwinding. Inmiddels was een groepje N.S.B.-ers, die van het voorgevallene totaal onkundig wa ren, het dorp genaderd. De menschen groep ten nog tezamen, teneinde het voorgevallene met de zwartfronters te bespreken. De N.S. B.-ers, zich van niets bewust, begonnen on der deze menschen te colporteeren, met het gevolg, dat opnieuw groote opwinding ont stond, en ook deze politieke propagandisten op hardhandige wijze uit het dorp geranseld werden. Ook het propagandamateriaal w.-rd hun afhandig gemaakt en in het openbaar verbrand. Nog waren daarmede de politieke strubbelingen niet ten einde. Eenigen tijd later reed een personenauto met groote snelheid door het dorp. De inzit tenden wierpen propaganda-geschriften van Zwart Front uit den wagen. Aanvankelijk vergenoegden de dorpelingen zich er mede, de inzittenden na te jouwen, maar toen door het snelle rijden bijna eenige personen wer den aangereden, wierpen ze met groote keien in de richting van de auto, die daarop ijlings uit het gezicht verdween. Ook thans werd het uitgeworpen propagandamateriaal zorgvul dig verzameld en verbrand. Het verbranden van propagandamateriaal van politieke te- genstanders wordt door de propagandisten van de R.K. Staatspartij in verschillende dee- len van het land van Maas en Waal systema tisch verricht. Zoodra colporteurs aan het werk zijn geweest, worden de geschriften op gehaald en daarna in het openbaar aan het vuur prijsgegeven. DE RAAD-LOOZE GEMEENDE BEERTA. Binnenkort raadsverkiezingen. Men schrijft aan de N. R. Crt,: De stemming voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad van Beerta is door den burgemeester, dën heer J. H. Nannenga, in zijn hoedanig heid van regeeringscommissaris, be paald op 12 Juni. Op dien datum zal vermoedelijk be slist worden of de bijzondere positie, die deze gemeente inneemt, doordat het be stuur in December 1933 aan de bevoegd heid van den raad is onttrokken en in handen is gelegd van den burgemeestér, zal blijven voortbestaan of dat de ge meenteraad weer in functie zal treden. Men verwacht, dat indien de uitslag "er verkiezing tot resultaat zal hebben, dat de raad een andere samenstelling hrijgt, de regeering den thans bestaan- den toestand niet zal continueeren. De op non-actief gestelde raad bestond uit vier vrijzinnigen, vier communisten en drie sociaal-democraten. Daar de sociaal-democraten zich dikwijls bij de communisten aansloten, konden beslui ten worden genomen, waarvan bij voor baat vaststond, dat zij niet door Ged. Staten zouden worden goedgekeurd. Dit is dan ook de oorzaak geweest dat de raad naar huis werd gestuurd. Daar de houding der s.-d .leden niet in overeen stemming was met de opvatting van het grootste deel van hun kiezers, hebben deze thans andere candidaten op de s.-d. lijst geplaatst. Indien de functie van den regeerings commissaris niet door een nieuwe wet wordt verlengd, komt de raad in Sep tember in zijn nieuwe samenstelling weer bijeen. Hoewel de bevolking zich over het al gemeen wel met den tegenwoordigen toestand kan vereenigen, kan de burge meester, naar hij heeft verklaard, als liberaal en democraat niet heelemaal Vrede hebben met zijn dictatorschap. Een feitelijke dictatuur oefent de re geeringscommissaris overigens niet uit. Hij heeft dezelfde bevoegdheden als de raad en de besluiten, die hij neemt, moe ten door Ged. Staten worden goedge keurd. Als regeeringscommissaris heeft de burgemeester een aantal door dep raad genomen besluiten, welke niet wairen goedgekeurd van hoogerhand, ingetrokï ken. Onder zijn bestuur is aanzienlijk op het onderwijs bezuinigd. Het aantal leerkrachten is van 25 verlaagd tot 15. De ULO ichool, die de gemeente bezat, moest worden opgeheven, omdat het aantal leerlingen niet meer toereikend vvas. Verder zijn er enkele nieuwe belas tingen ingevoerd: een vermakelijkheids belasting, een heffing van begrafenis- en grafrechten. Er moest aanmerkelijk bezuinigd wor den omdat de geldelijke toestand van de gemeente zeer ongunstig was. De groot ste zorg van den regeeringscommissaris was de begrooting sluitend te maken. Waarschijnlijk zal dat dit jaar gelukken. De kosten van steunverleening en van werkverschaffing zijn zeer hoog. Het vo rig jaar werd hiervoor tusschen de 50 en GO duizend gulden betaald. Daar de ge meente aan verscheidene door de regee ring gestelde voorwaarden heeft vol daan, wordt voor de begrooting van dit jaar een rijkssubsidie in deze kosten verwacht van 99 pet. De gemeente is thans niet noodlijdend meer, hoewel de geldelijke zorgen nog niet heelemaal zijn weggewerkt. De gemeente-administratie werd dooi de bijzondere positie van de gemeente ontlast met een hoop werk, dat veroor zaakt werd door de vele door den raad genomen besluiten, die voor vernieti ging moesten worden voorgedragen. In de gisteravond in het Concertgebouw gehouden laatste openbare verkiezingsverga dering van den Vrijheidsbond, waar door de politieke voormannen dezer partij het woord is gevoerd, hebben een aantal anders denkenden getracht de orde te verstoren. Hun optreden was zoo hinderlijk, dat de politie moest ingrijpen. Nadat de herriema kers uit de zaal verwijderd waren, kon de vergadering voortgezet worden. Gisteravond is het in de Egelantiersstraat en omgeving te Amsterdam weer rumoerig geweest. N.S.B.-ers waren aan het colpor teeren en werden daarbij lastig gevallen door andersdenkenden Er werd gescholden en men hief spreekkoren aan. Toen de politic ingreep werd deze met steenen vanaf de da ken bekogeld, zoodat zij genoodzaakt was van de vuurwapenen gebruik te maken en eenige schoten te lossen. Hierop keerde de rust spoedig terug. Een brigadier van poli tie werd door een steen licht gewond. Zijn verwondingen waren echter niet van ernsti- gen aard. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop (C.P.H.) heeft den minister van justitie, de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bij de N. S B. een voortdurende bewapening en smok kelhandel in wapens plaats heeft, en dat de N.S.B., ondanks alle pogingen tot'verdoeze ling daarvan over een weer-corps, een mo tor-brigade en een ruitera^deelin? beschikt? Weet de regeering dat de Kringhuizen van de N.S.B.'deels wapen-opslagplaatsen zijp, deels tot kazerneerinir van gewapende mannen, de zoogenaamde W. A.-troepen, en tot oefening in den wapenhandel dienen, dit laatste vooral wanneer de Krinkhuizen ook over terrein heschikkei., zoodat in dergelijke gevallen de W. A.-troepen zelfs o.a. in loop graven formeel' en militair worden ge schoord? Weèt de regeering dat uit in de pers gepu bliceetde verklaringen o.a. uitdrukkelijk is gebleken dat in - sommige Krin^huizen revolvers voor den-verkoop onder de W. A.-leden ter beschikking liggen; dat deze Krinshuizen tevens inderdaad a's munitie-depöts dienen; dat er met deze wapens ook reeds werke lijk is gescbotep zonder dat tot dusver de polit'e of de .justitie, zich ermee hebben be moeid; en dat officiéél of inofficiëel. maar in wer- keüikheid-in opdracht van de N.S.B., zoowel over de Be'gisrhe als over de Duitsehe grens een smokkelhandel in wanens. biiv van Ant- werpeji uit, ten gunste van de N.S.B. wordt gedreven? Wil de,regeerin-T.meedelen wat zü denkt te deen om aan een -en ander een eind te ma ken? Naar aanleiding van het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse aan de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie om, nadat gebleken was, dat tr op geen enkele wijze overeen stemming te bereiken viel, het geschil aan 'arbitrage te onderwérpen, vernemen wij, dat dit voprstpl aanvaard is door de beide pa troonsorganisaties en de chr. en katholieke arbeidersorganisaties, doch afgewezen dooi den modernen bond en de federatie. Hedenmiddag zal in verband hiermee op'het departement van sociale zaken onder leiding van prof. Aalberse een bijeenkomst plaats hebben van vertegenwoordigers der organisatjes,die het voorstel van den rijks- bemiddelaar hebben aangenomen. In deze bijeenkomst zal een acte van compromis worden opgemaakt. OPOE TJADEN ZIEK. Reeds van de laatste H. Sacra menten voorzien. Opoe Tjaden van Groningen is sinds haar 106en verjaardag ziek, een verschijnsel, dat zich vroegere jaren ook al eens voorgedaan heeft na de vermoeiende feestelijkheden op haar verjaardag. Ditmaal schijnt het wat ernstiger te zijn. Zii had eerst een griepaan val, was daarvan de vorige week blijkbaar weer genezen en mocht toen het bed verlaten. Maar daarna is haar toestand weer minder geworden. Mede in verband met haar hoo- gen ouderdom is zij reeds van de laatste H. Sacramenten voorzien. Orakeltaal van „Financial News". 01 is het naijverig? De Londensche „Financial News" bevat de volgende passage in het overzicht van de wisselmarkt van Maandag: „Ofschoon de rust op de buitenlandsche wisselmarkt voortduurt, zou het een vergis sing te zijn te gelooven, dat de verkoop druk op de betaalmiddelen van het goudblok reeds afgeloopen zou zijn. De aanval op den gul den zou op ieder oogenblik kunnen worden hervat en intusschen is er geen spoor van eenige repatrieering van de gelden, die een toevlucht in het buitenland hebben gezocht. Het is begrijpelijk, dat niets zal gebeuren tot na Paschen, maar het zou geen verwonde ring behoeven te baren, indien de invloed van de vacantiedagen ten spijt, de aanval reeds deze week zou worden hervat. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt geloofd, dat de Nederlandsche regeering inderdaad zorg vuldig een plan heeft opgesteld voor een de valuatie van den gulden met 20 pCt. en dat dit zal worden toegepast, zoodra de hangen de verkiezingen de regeering het vraagstuk der devaluatie ernstig overweegt. Zelfs in dien het uiterste wordt gedaan, om niet te devalueeren dan is het alleen een voorzichtig heidsmaatregel, teneinde de noodzakelijke maatregelen voor te bereiden in geval een onweerstaanbare druk de autoriteiten zou dwingen. Daar tot voor kort een cijfer van 25 pCt. de meest geuite voorspelling was, schijnt de keuze van 20 pCt. waarschijnlijk genoeg". Dementi. In verband met deze passage hebben wij ons in verbinding ge steld met den president van de Ne derlandsche bank, die dit bericht van A tot Z onjuist noemde en ver klaarde tot de categorie „tenden tieuze en onware berichten" die den laatsten tijd in de „Financial News" voorkomen. DE MOORD OP SCHIERMONNIKOOG. Lijk vrijgegeven; morgen be grafenis. Het lijk van den 63-jarigen H. J. Kerstholt, dat Zaterdag in een wa terput is gevonden en door de justi tie te Leeuwarden in beslag was ge nomen, is hedenmorgen weer vrijge geven en per extra-boot naar Schier monnikoog vervoerd. Morgenoch tend zal de teraardebestelling plaats hebben. MET EEN BRANDKAST EF VAN DOOR. Later werd de kast oQgeopend terug gevonden. Aan het Houtensche Pad, een der rustigste randen van Utrecht hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag dieven een brutaal stukje uitgehaald. Een man, die daar een zaam met een kostganger woonde, is door hen zijn brandkast ontstolen. De eigenaar bewaarde deze kast, een klein model, in een ruimte onder den vloer van zijn huisje, zoo dat de dief of de dieven zeer goed met de situatie op de hoogte moeten zijn geweest. De planken van den vloer zijn door de in dringers opengebroken, de kast werd uit de woning gesleurd en dit alles, terwijl de eige naar en de kostganger op eenige meters af stand rustig sliepen. Waarschijnlijk zijn de inbrekers gestoord, want men heeft de kast teruggevonden, staande op een kruiwagen ergens in een akker. De kast was nog ongeopend en de 300 aan spaargeld was onaangeroerd gebleven. Bovendien vertoonde de kast geen enkel spoor van geweld. Rugby. Alcmaria Victrix heeft voor een aardige Paaschverrassing gezorgd! Onze tweede klasser heeft nJ. voor den Eersten Paaschdag een pro gramma samengesteld, dat iets bi- zonders biedt Allereerst zal er een rugbywedstrijd worden gespeeld tus schen de twee sterkste vijftientallen van den Haag en Amsterdam een stedenwedstrijd dus en daar na zal Alcmaria's eerste elftal den i strijd aanbinden tegen een elftal, gekozen uit clubs van de 3de en 4e klassers in dit rayon. Tenslotte staat deze middag in het teeken der liefdadigheid, want het batig saldo zal ten goede komen aan het Alkmaarsch Crisis-comité. Een rugby-wedstrijd in Alkmaar is wel iets geheel nieuws voor onze stad en waar slechts weinigen op de hoogte zijn van de spelregels, meenen wij, dat een klein over zicht over het spel zijn nut kan hebben. In Engeland om maar met de deur in huis te vallen wordt dit spel al ongeveer 100 jaar beoefend en daar is de Rugby Asso- ciation langzamerhand uitgegroeid tot een zeer groot sportlichaam, dat minstens even veel vereenigingen en leden telt als de zoo machtige voetbalbond. Hoe populair rugby is in het land, waar de sport zoo algemeen is, blijkt wel uit de groote belangstelling bij wedstrijden. Zoo groot is die publieke belangstelling, dat men speciale rugby-stadions heeft laten bouwen, die berekend zijn op 20- tot 60-duizend toe schouwers! En een wedstrijd tusschen de teams van Leger en Vloot bracht een paar jaar geleden niet minder dan 70.000 men schen naar het Twickenham-stadion, dat even buiten Londen ligt! Vanuit Engeland heeft zich het spel ver spreid over Australië, Nieuw-Zeefand en Zuid-Afrika. Vooral den Zuid-Afrikaners „ligt" dit robuste spel uitmuntend en het is vooral het beroemde team „de Springbok- ken", dat een phenomenaal spel te zien heeft gegeven, en vertegenwoordigende teams uit Engeland en Schotland meer dan eens heeft geklopt. In Nederland wordt rugby nog maar sinds een 20-tal jaren beoefend door de Delftsche studenten, die zich aanvankelijk bepaalden tot hun buitenlandsche relaties en zich wei nig bekommerden over de ontwikkeling van 't spel in eigen land. Sedert evenwel de Ned. Rugby Bond is opgericht, die inmidoeis wc\» is toegetreden tot'de Intern Rugby Federa tie, zijn er meerdere rugby-clubs opgericht en het is voor de beoefenaars verheugend, dat hun spel de laatste jaren meer bekend en populair wordt en dat het met de beoefening hier steeds cresendo gaat. Nu is rugby een zeer moeilijk spel Het vereischt een sterke, all round geoefende body (want rugby is hard!), maar het eischt bovenal ook een juist gebruik der hersenen en een maximum doorzettingsvermogen. Daarbij is het opstellen der spelers een zeer voornaam onderdeel van de „rugger tech niek", daar een juiste plaats in het veld vaak verrassende resultaten oplevert. Kortom, het is een combinatie-spel bij uitnemendheid, dat zeer veel van de spelers vergt, zoowel tech nisch als lichamelijk en geestelijk INBRAKEN TE IJMUIDEN. Gisternacht is te IJmuiden ingebroken bij den heer M. in de Prins Hendrikstraat, waar een bedhag vaA 300 werd gestolen. Verder werd ingebfoken in de gemeentelijke vissche- rijscbooi, waar in het kantoor van den direc teur een bureau werd opengebroken en een bedrag, ontvangen voor schoolgelden, werd meegenomen. Tenslotte werd ingebroken bij den kapper v. d. V. in de Jacob van Heems kerkstraat, Wadr een partij sigaren en toilet artikelen wgrd ontvreemd. Verbijsterde huisvrouw „Maar ik begrijp er niets van. Plet. W&t was een lekker pannekoekje, en wé&r ls het kurken tafelmatje gebleven 1" (Humorist) Rugby wordt gespeeld door twee vijftien tallen, die als volgt zijn samengesteld: 1 full-back, 4 drie-kwarten, 2 half-backs, 8 voorwaartsen. Het maken van punten gebeurt volgens deze puntentelling: een t r y geeft 3 punten, een goal door e n a 11 y eveneens 3 punten, een drop- e d goal levert 4 punten op en een g o a I zelfs 5 punten. Doel van het spel is, om den bal achter de doellijn van de tegenpartij neer te drukken (try), waarvoor dus 3 punten worden toege kend. De doellijn loopt gelijk met het doel over de geheele breedte van net veld. Wanneer nu de bal over de doellijn is, maar door een der spelers van de verdedi gende partij wordt neergedrukt is de bal „dood". Gaat de over de „deadline" (dat is de lijn, die op een afstand van ongeveer 20 M. a c h t e r en e v e n w ij d i g met de doellijn loopt), dan is de bal eveneens „dood". De bal wordt dan afgetrapt van de 25-yards-lijn, die ongeveer 20 M. vó r en evenwijdig met de doellijn loopt. Na een t r y mag de aanvallende partij trachten, den bal tusschen de opstaande pa len boven de horizontale lat te trappen. Ge lukt dat, dan is een g o a 1 gemaakt, die voor 5 punten telt. Dat beteekent dus een extra winst van 2 punten. Een dropped goal is een goal gemaakt vanuit het veld, waarbij de bal uit de handen op den grond valt en dan tusschen de palen boven de horizontale lat wordt getrapt (4 punten). Het spel wordt begonnen met een aftrap uit het midden van het veld. Elke speler, die niet off-side staat, mag ten alle tijde den bal schoppen, oprapen, er mee wegloopen, of een tegenstander, die den bal vast houdt, op den grond werpen (tackle). Maar afhouden en het tacklen van spelers, die geen bal in hun bezit hebben, is ver boden! Een speler, die getackled is en op den grond ligt, mag den bal niet trappen of vast houden. Hij moet dezen dus direct los laten! Daaruit volgt, dat een goede tackle een zeer belangrijk onderdeel is van het spel. Na een tackle mag de bal niet direct opge raapt worden, maar moet eerst met den voet gespeeld worden. Voorts mag de bal van den eenen naar den anderen speler worden gegooid of getrapt, met dien verstande evenwel, dat de bal nooit naar voren mag worden geworpen of gekickt naar een speler,die zich op het moment van trappen of werpen voor den bal bevindt. (Zoo'n speler staat buitenspel.) Een scrummage (ook wel scrum) is de straf voor een lichte overtreding. De voor waartsen van beide partijen stellen zich bij een scrum in gebukte houding als volgt tegenover elkaar op: le rij 3, 2e rij 2 en 3e rij 3 spelers. De bal wordt dan door den scrumhalf van de niet in overtreding zijnde ploeg tusschen beide partijen ingegooid en deze mag er niet met de handen worden uit gehaald; de bal moet met de voeten naar achteren worden gespeeld. Bij het verlaten van de scrum krijgt de scrumhalf den bal weer te pakken, dien hij snel doorgeeft via een anderen halfbacic (stand off) naar de three quarters (drie kwarten), die zich een weg banen naar de doellijn van de tegenpartij en dan probeeren, punten te maken. De belangrijkste overtredingen zijn de vol gende (er achter plaatsen wij de straffen, die op deze overtredingen staan): A. Naar voren gooien of slaan van den bal scrummage Overtredingen in een scrum mage penalty Wanneer een speler getackeld is, moet hij den bal tuschen zichzelf en de doellijn van de tegenpartij laten vallen, anders penalty Als de bal na een tackle niet eerst met den voet is aangeraakt, maar direct met de handen wordt opgeraapt penalty Verhinderen van een ge tackelde speler om den bal los te laten penatly Wanneer een speler, die den bal in zijn bezit heeft, op den grond ligt en niet direct op staat of wegrolt van den bal penalty Wanneer een speler, die bui tenspel staat, den bal speelt of op een of andere wijze een tegenstander hindert, nadert of met opzet binnen 10 yards van den tegenspeler, die op den bal wacht, blijft penalty B. Buitenspel staat iedere speler, die, niet in een scrum mage zijnde, voor den bal b 1 ij f t of probeert den bal te hakken, als niet minstens één voet achter den bal is. Wordt gestraft met penatly of scrummage Niet strafbaar is de speler, lie buitenspel is, doordat een peler van eigen partij, achter hem zijnde, den bal speelt of draagt, mits de zich offside be vindende dit kenbaar maakt door de handen op te steken, i Rest ons nog te melden, dat rugby ge- I heel volgens de Engelsche spelregels ge speeld wordt en dat het spel niet anders dan een robuste, faire en mannelijke sportuiting is. i Dat het bovendien een interessant en boeiend kijkspel is, wel, dat zullen wij den Eersten Paaschdag zien. De rugby-wedstrijd begint reeds om half twee, omdat er na dezen kamp nog een voet- i ialwedstrijd volgt Alcmaria I speelt n.1. een wedstrijd tegen een Noordhollandsch elftal, samengesteld uit de derde en vierdeklassfis uit dit rayon Dat elftal ziet er als volgt uit;

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11