hoe onze gulden belaagd wordt. L HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL Qememtetaden Beschermt den jeugd-schat van Uw mond MSTERINE TANDPASTA het arsenaal van de baissiers. Angst en gewefenlooze speculatie door goed bankbeleid geneutraliseerd. Vlucht uit den gulden. Boosaardige oozet. Rente-arbitrage. de daatf'liiksche penitentie, f-fc wijze winkelier plaatst liever 'a advertentie. De êrhatbewaarder l» i Tweemaal per dag Liëterine gebruiken ië een gewaarborgde 1 verzorging Ly Groot© tube 50 cents Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruiken» over de gebeele wereld Oudkarspel op de hem gestelde vraag: Waarom hij op de N. S. B. zou stemmen. En dit antwoord luidde: Omdat het de eenige partij is, die met een schoono lei begint. Deze uitspraak had spreker ge ïnspireerd voor zijn betoog tegen het fascisme. Een echte fascist, aldus spreker, is de Italiaansche dictator Benito Mussolini, Hitier ie daarvan een caricatuur en Mussert is een caricatuur van een cari- cituur, een tweede aftreksel van Mus solini. Elk betoog van dezen .wonder dokter" is jammerlijk van onbenullig heid en spreker kan zich begrijpen, dat zij. die voorheen nooit iets aan de poli tiek deden, er zelfs afkeerig van waren, zich thans sterk voelen bij dit zimooze gezwam. Maar, aldus epr., wij voeren niet zoo ais de S. D. A. P., een struisvogelpolitiek en wij stellen een zoo ernstig gevaar niet kleiner dan het is. Spreker herinnerde aan den laatsten N. S. B -landdag in het Raigebouw te A'iam. waar 24000 personen hun trouw betuigden aan Mussert. En daarom is het ook de fouten-politiek van de 8. D. A P., die zich slechts kleineerend uit laat over de N. S. B Dat ie juist de ramp van de Duitsche arbeidersklasse geweest, die den vijand pas ernstif zag. toen het te laat vas. Het fascisme is een wereldverschijnsel, dat ten nauwste verband houdt met den wereldonder gang van het kap. stelsel. We moeten hat kien als een nieuw middel van de bourgeoisie om haar leven nog wat te rekken. In den Bijbel vinden we 2 be grippen, die als de kerk ze maar in de p»-. ktijk bracht thans volkomen van toepassing zouden kunnen zijn: „De aarde is des Heeren, mitsgaders haar volheid" en „De mensrh is geschapen naar Gods beeld en Diens Gelijkenis". De aarde kan immers een lustoord zijn, wanneer we zien hoe onuitputtelijk haar schatten zijn, de grondstoffen zijn vo.op aanwezig en de techniek is vol- meakter dan ooit En toch is het werk- leozen-probleem de machtmerrie van alle regeeringen. Dat komt, omdat de aarde beschermd wordt met wetboeken van de heeren, die den Ftere besio.en hebben. Waarom anders voor den één de walgingwekkende weelde en voor den ander het grauwe bestaan? Waarom anders de schrijnende ongelijkheid van dezen tijd? De oorzaak van alle ellende is de kanker van het afschuwelijke pri vaat-bezit. Mussert zei wel, dat het marxisme verouderd is. doch het ie nooit in zijn brein opgekomen om te ■veten, dat reeds Marx het fascisme voorspelde als een uitvloeisel van zich toespitsende tegenstellingen. D^ groote stuatstnan Baldwin zei nog onlangs, dat de wereld één groot krankzinnigenhuis k- En zoo is het. We zien thans de mas sadistributie van ellende, we zien de vernietiging van producten op groote haal en het kina van de zwoegende massa gaat er bleek uitzien, omdat er teveel aan den steun geknabbeld wordt. Al deze kenteekunen spreken van onder gang van het kapitalistisch stelse' be zwijkende aan eigen tegenstellingen. Colijn weet dit alles heel goed en daar om spreekt hii ook steeds van aanpas sing en hij vertelt aldoor dat de toestan den van 1929 nooit meer zullen terug keeren. In vroegere crises kende men da geneesmiddelen tot herstel van de gezondheid, dat is nu uit, want voor deze ondergangscrisis zijn geen kruiden gewassen. Wel zien we, hoe de kap. klas se haar toevlucht neemt tot tegenna tuurlijke middelen, zooals hooge tolmu ren, teeltbeperking, enz. Klaagt niet de kleine boer dat de landbouwsteun hem meer na- dan voordeel brengt? Alle steunmaatregelen verwekken nieuwe moeilijkheden en het huidige kapitalis me roept spanningen op die onvermij delijk tot een nieuwen oorlog zullen leiden. Hoe kan anders Colijn tot een dergelijk monsterverbond komen, een kabinet waar de vrijz. dem. rustig naast de a. r. zit. Colijn zit daar al6 de zwaar geharnaste man van het oude politieke leven der bezittende klasse. Hij is zoo wel begaafd met een groote dosis kennis els met een grooten moed en list om door te zetten wat hij wil. Het is alleen tè ingewikkeld en daarom zal de Colijn- politiek door bankroet verslagen wor den. Zijn eenige vrienden zijn nog de 560 leiders van de industrie, die onlangs in „Kras" te A'dam met hem de lunch gebruikten. Dat zijn de kringen van het grootkapitaal, maar hun banis is te smal om er op den duur op te blijven staan. Wat zal er straks van overbleven als van de nieuwe begrooting weer 70 mil- lioen wordt afgeknepen? Dan zal er een nieuwe lijn komen en dat is de Mussert- lijn. In schijn is het Mussert contra Colijn en Colijn contra Mussert, maar voor de bourgeoisie zijn ze tweeling broers, die ieder een eigen taak nebben in het belang van de brandkasten van die bourgeoisie. Faalt Colijn, dan moet Mussert naar het front en wat zal ons dan te wachten staan? Is het geen schandaal, dat, waar 3.000.000 Duitsche arbeiders werkloos zijn, er zoo gemorst is met geld als bij het huwelijk van Göring? In Juli 1934 schoot Hitier zonder vorm van protest zijn «trijdmak- ers neer en men vertelde van hen dat ze homo-sexueelen waren, doch men v «rgat er bij te vertellen, dat diezelfde menschen Jaren'ang de hoogste posities hadden bekleed. Fascisme is dus slaver nij in alle opz'chten- en wat in Duitsch- land gebeurt, zal ook hier gaan plaats h< bben. Vroeger vertoonde ons nationale ver mogen wel eens meer een inzinking, doch dan redde Indië wel, maar nu is Indonesië ook arm, de melkkoe van ginds geeft geen melk meer. Alle hulp bronnen drogen op en zelfs de boer aakt de verankering in zijn eigen grond k'\ijt en dat stemt hem tot verzet In Limburg werkten 31000 mijnwerkers voor een loon minder dan de steungel den voor een werklooze, maar daar trekt Colijn ztch niets van aan, hi' im mers heeft genoeg om te verteeren. Het faccistisch gevaar bedreigt in de eerste plaats den arbeider, dien Mussert wil maken tot den willigen knecht van Hit Ier. Mussert beschikt over een groot kapi taal, waarmee hij de radeloozen door deze schijnkracht naar de N. S. B. zuigt en spreker hekelde fel de foutieve poli tiek van de S. D. A. P. die zich schuldig maakt aan politieke speculatie. Haar eenige hoop is nog, dat wanneer Colijn zal verdwijnen, ér een coalitie zal komen van Albarda—AalberseOud. De S. D. A. P. heeft nl. op haar rechtervleugel een wilden klein-burger zitten, mr. Duys genaamd, die zoogenaamd telkens op het zondaarsbankje verschijnt, doch die in feite de overbrugging is naar de toe komstige firma C. en A. (Colijn en Al barda). Zie slechts hoe breekbaar Colijn A.barda gemaakt heeft. Het is de poii- tiek van de vrees die de 8. D. A. P. voert, de politiek van onvermogen. 3pr. wees in dit verband op de onge twijfeld goed georganiseerde kotting- deinonstratie van de S A. P., waar met misbrulkmaking van Troelstra 3 dagen na den landdag van Mussert een tegen-betooglng was gehouden. Doch Mussert is daardoor in het geheel niet getroffen. Het is voor ons rev. soc. ar beiders noodig, dat we strijdbereid zijn, da wij onze eigen huid kunnen en zul len verdedigen en dat wij in de toespit sing der tëgenstellingen zullen zien het ploren van den nieuwen dag. Deze tijd is ernstig, doch hij opent lichtende pers pectieven. Wij moeten de arbeiders winnen voor onzen strijd tegen het groot-kapltalisme. Colijn kent alleen ge'd-vermorsing op groote schaal, doch geen sociale rechtvaardigheid. Onze lei verhaalt een lijdensgeschiede- nij van een opwaarts strevende kldsse, onze lei verhaalt van zware nederlagen, maar als het waar is dat de ondergang van het kapitalisme te bespeuren is. dan zal de strijd voor de nieuwe sociale orde gewonnen zijn. Begin dan uw vijand schap tegen Colijn en Mussert door Woensdag uw vertrouwen uit te spreken voor de R. S. A. P. (Applaus). Daar geen der aanwezigen het woord verlangde, sloot de voorzitter met dank aan den spreker de vergadering. (Van onzen reisredacteur.) De jongste aanval op den gulden is ai weer afgeslagen. Onze munt-eenheid staat weer stevig als weleer en de aanvallers heb ben met groote verliezen den aftocht moeten blazen. Heei Nederland juicht, maar waar om juichen we eigenlijk? Wat beteekent een aanval op den gulden en hoe slaat men zoo'n aanval af? Deze vragen leken ons interessant genoeg, om er voor onze lezers nader op in te gaan. Beginnen we met een normaal geval, dat geen speculatief karakter draagt: de z.g vlucht uit den gulden. Zoo iets doet zich voor, wanneer Nederlanders, die bang zijn dat over eenigen tijd de gulden zijn oude waarde zal verliezen, hun saldi bij hun ban kiers opvragen en daarvoor vreemde waar den (bijv. ponden, dollars en Fransche francs) koopen. Hierdoor ontstaat vraag naar alle mogelijke valuta's, die daardoor in waarde zullen stijgen. Het gevolg zal zijn een daling van den (steeds aangeboden) gul den ten opzichte van andere waarden. En ontstaat een sfeer van onrust, die bewerkt, dat guldens tegen een steeds lageren prijs worden aangeboden. Wanneer echter het ver trouwen terugkeert, zal men van zelf weer guldens terugkoopen (vooral in dezen tijd, nu buitenlandsche valuta's zoo weinig houvast bieden). Daarbij worden natuurlijk verliezen geboekt, omdat men eerst guldens tegen af braak-prijzen heeft verkocht en daarna weer duurdere terugkoopt. In een dergelijke handelwijze zit niets im moreels: men verkoopt iets, wat men contant heeft, en koopt er andere contante waarden voor in de plaats. Het kan echter wel specu latief zijn, omdat men tenslotte rekent op de omstandigheid, dat onze gulden het niet zal houden. Ook het buiten'and kan op deze wij ze onze munt belagen, door de hier aanwezi ge saldi op te vragen. Tegen dit alles is weinig te doen. De waar de van een valuta is nu eenmaal dcnkbee'dig en als men er minder voor gaat geven, zal die waarde vanzelf dalen. Dat kan al het goud in de kelders der banken niet verhinde ren. Het eenige, wat in zoo'n geval neg suc ces kan hebben, is discontoverhooging, d.w.z. verhooging van de rente voor bedragen, die men van de Ncderlandsche bank krijgt voor geschoten op zekere onderpanden. De banken in Nederland zijn meerendeels zeer liquide, ze hebben groote saldi te goed bij De Neder- landsche Bank. Doordat echter vraag naar guldens komt, raken die sa'di op en moeten de banken gaan leenen. Willen ze nu het be- noodigde goud koopen bij de Ncderlandsche bank, dan moeten ze een debet-positie gaan innemen Wanneer daar echter een hooge lente voor rtioef betaald worden, kan het voordeel voor de cliënten zoo verminderen, dat ze er niets meer aan hebben. Langs dezen weg heeft de Ncderlandsche bank een groo ten invloed op den toestand op de geld markt. Speculatie. Een geheel speculatief karakter draagt een aanval op den gulden, wanneer het geval zich voordoet, dat een Nederlander, die geen vertrouwen heeft in den gulden, „in den wind gaat'', d.w.z. hij koopt op termijn een andere valuta. Niet contant, omdat hij veelal het be- ttoodigde geld niet zal hebben en omdat dan ook de marge te klein Is. Wie nu ponden op termijn koopt, betaalt al een koers, die 20 cent hooger is dan de contante koers De spe culant in kwestie verwacht echter, dat de gulden intusschen van het goud afraakt en dat hij de ponden, die hij te zijner tijd gele verd krijgt, van de hand kan doen tegen een koers die nog belangrijk hooger is. Voor een dergelijke transactie is evenwel een tegenpartij noodig. Nu hebben de voor naamste banken in Nederland zich echter verbonden, om bij zulke affaires niet als te genpartij op te treden, hetgeen het totstand komen van zulk een speculatieve affaire na tuurlijk zeer bemoeilijkt. Het bezwaar hier van is evenwel, dat het verschil tusschen con tante ponden en ponden op termijn steeds greoter wordt door de voortdurende vroag. Dat op zichzelf werkt echter weer remmend op de speculatie, omdat, indien te zijner tijd de berekening, van den lager genoteerden gul den niet doorgaat, de klap voor de Specu lanten des te harder zal zijn. Ze moeten dan immers over drie maanden de reeds voor een hooger bedrag gekochte ponden afnemen en betalen, terwijl ze er dan zelf maar een la gere koers voor krijgen, omdat de gulden zich heeft gehandhaafd en het pond ten op zichte van den gulden zijn oude waarde heeft behouden. De reden, waarom de Nederlandsche bank niet wenscht, dat dé banken ais tegenpartij optreden, is de volgende. Wanneer een bank wel zulk een transactie aangaat, verplicht zij zich dus, over drie maanden het overeenge komen aöntal ponden te leveren De bankier, die het zekere voor het onzekere wil nemen, zal zich dus dekken, door nu reeds, op de contante markt, de benoodigde ponden te koopen. Het gevolg is een grootere vraag naar contante ponden, waardoor deze zuilen stijgen en de gulden dalen. Er heeft dan dus een verschuiving plaats van de termijnkoers naar de contante koers Het behoeven geen Nederlanders te zijn, die zich aan dergelijke specu'aties schuldig maken. Ock een buitenlander kan het doen, door gu'dens op termijn te verkoopen. In het algemeen zal het voor hem niet gemak kelijk zijn om daarvoor in zijn eigen land een tegenpartij te vinden, dus zcekt hij in Ne derland iemand, die bereid is per drie maan den van hem ponden te koopen. Ook hier zal zich hetzelfde geval \;oordoen en zal geen Ne derlandsche bankier als tegenpartij willen optreden. De bovenomschreven speculatie heeft al veel immoreels, omdat men zich tracht te ver rijken ten koste van anderen. Door die ter- münaankoopcn wordt het vertrouwen ge scnokt, de gulden kan het niet houden en de waarde vermindert. De specu'nnt heeft zijn vermogen niet onaanzienlijk vermeerderd en de Nederlandsche bevolking ziet alle prijzen stijgen doordat de gulden in waarde is ge daald. Nog boosaardiger opzet ligt In de baisse-speculatie opgesloten, die we a's vol genden vorm van aanval op den gulden hier willen beschrijven cit die zich onlangs ook heeft voorgedaan. Een buitenlander wil guldens verkoopen. Hij wil echter liever op de contante markt verkoopen dan cp dj termijnmarkt, omdat hij, indien hij die guldens op de contante markt verkoopt, meer voordeel heeft, daar de termijnmarkt zelf al hooger ligt, hetgeen zijn winst bij verkoop op de termijnmarkt vermin dert. Hij heef echter geen guldens en moet dus nu een bank bereid vinden, om zijn cre- diet beschikbaar te stellen voor een dergelijke transactie. Bij de voorgaande transacties was van credietverleening van de zijde der tegen partij geen sprake. In dit geval echter legt de creaietverlrenende bank, die als tegenpar tij fungeert, den baisse-speculant contante guldens voor, die deze op de contante markt kan verkoopen en die hij te zijner tijd bij de preciatie aanzienlijk lager hoopt in te dekken. D.w.z., hij hoopt deze schuld in guldens aan de bank na afloop der termijn in guldens van lagere waarde te kunnen voldoen. Hij leent dus contante guldens op termijn. De bankier draagt daarbij geen risico, want hij krijgt zijn guldens met de verschul digde rente. Nationaal-economisch is deze handelwijze echter funest en gelukki" zal geen enkele bank in Nederland, die zich re specteert, aan een dergelijke immoreele affai re meedoen. Daarom is deze handelwijze zoo immoreel, omdat het kapitaal zich dekt en voordeel geniet van een affaire waarvan de volkomen wecrlooze bevolking het slachtof fer is. Tenslotte kan er ook nog een verzwakking van onze munteenheid volgen uit een veel vuldig gebruik van rente-arbitrage. Dit gaat op de volgende wijze in zijn werk. Op het oogenblik is het particulier disconto in Lon den 2 pCt., d.w.z. per 3 maanden moet men een rente van 2 pCt. per jaar betalen voor wat men op bankrekeningen debet is. Daar entegen staan ponden op de Amsterdamsche markt per 3 maanden ongeveer 20 cent hoo ger dan contante ponden. Het disconto te Amsterdam is ook hooger en bedraagt thans 5 pCt. Rente-arbitrage nu is het gebruik maken van het verschil in disconto-voet in verschil lende landen, waarbij tegelijkertijd ernaar gestreefd wordt, om het daaruit resulteeren- ae valuta-risico te eiimineeren. Men koopt te Londen treasury-bills a contant en wil over 3 maanden zijn ponden thuis hebben. Tege lijkertijd wil men zich voor het koers-rigico dekken Daarom verkoopt men zijn ponden te Amsterdam per 3 maanden, waarbij op elk pond een winst zit van 20 cent (Contante ponden doen n.1. plm. 720 en termijn-ponden 740). Een winst van 20 cent per 3 maanden beteekent 80 per jaar, dat is op basis van de contante koers van 720, 11 pCt. per jaar. On der deze verhoudingen geeft de rente-arbitra ge een voordeel van 11 pCt. -f 3 pCt. 14 pCt. Doordat de speculatie de termijn-pon den zoo hoog aanslaat, wordt deze handel wijze een attractie voor rente-beleggers. Daardoor komt echter van dien kant ook weer een druk op de contante koers van den gulden, die dan ook neiging zal hebben tot dalen. Deze laatste soort van speculatie is wel iswaar geen bewuste druk op den gulden, doch het rsultaat kan hetzelde zijn. Ook bij dergelijke transacties weigeren de banken in Nederland als tegenpartij op te treden: In het algemeen zullen de banken hier te lande niet medewerken aan manipulaties die het op on zen gulden gemunt hebben. Dankzij een goe de samenwerking en een doelbewuste bank- po'itiek kan elke aanval op onze munteen heid worden afgeslagen. De baisse-speculan ten van de afgeloopen weken hebben dat on dervonden. Mogen zij leergeld hebben be taald. WitRIHOEH 'De raad vergaderde Vrijdagmiddag. Ingekomen was bericht van het Prov Electriciteitsbedrijf van Noordholland betreffende de electriteitstarieven, naar aanleiding van het schrijven, waarbij aan de actie van de Middenstand<ver- eeniging adhaesie werd betuigd. Uit dit antwoord blijkt dat het niet de bedoe ling is van het Prov. Bedrijf om voors hands tot verlaging der tarieven over te gaan. Van de 6 d. a. p.-fractie was er een voorstel om 1/3 van de premie, welke door de werklodzen aan het Algemeen Afdeelingsziekanfonds Alkmaar moet worden betaald, voor rekening der ge meente te nemen. Dit ging om prae- acvies. Van de Nationale commissie teuen gaan tot verlaging van het maxinuim- het alcoholisme het verzoek om over te waartoe het verzoek in 1935 aan de aantal vergunningen en verloven A.. J'roon kan\vorden gericht. B en VV ad viseerden hierop niet in te gaan daar het aantal vergunnitgen en verloven A in deze gemeente geenszin- buiten-ponV hoog is (voor beide soorten ongeveer de helf' van het wettelijk mnvltoum), ter wijl het in geen geval hun bedoeling is het verleenen van vergunningen ep ver loven voor bestaande zaken tegen te gaan. Mw. Wit-Sllkker stelde voor de Kroon te verzoeken het n.axium-aantal ver gunningen zoodanig te verlagen, dat et uitstervingssysteem wordt toegepast, zoodat bij verkoop van de zaak of bij overlijden van den vergunninghouder niet opnieuw een vergunning meer wordt verleend. Het voorstel werd met 8 tegen 2 stem men verworpen, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. In de Pomp6teeg en de Vermaning- steeg werden eenige grondstrooken aan gekocht, bij het besluit tot verbreeden van deze straten eigenlijk in de bedoe ling heeft gelegen, doch tot heden niet was geschied. Te Den Oever werd ver der een gedeelte weg aangekocht van het Heemraadschap Wleringen. De kosten ad 550 krijgt de gemeente weer terug van de provincie. Een voorstel van B. en W. tot het ver breeden van de Noordzijde van het Kerkplein werd na eenige bespreking verworpen. De raad was van meening, dat het geld daarvoor beter besteed kon worden voor het verbeteren van ver schillende straten te Hipolytushoef De jaarwedde van den agent der ar beidsbemiddeling werd, ingaande 16 Ja nuari 1935 voor den tijd van één jaar vastgesteld op 600, waarvan 250 zal worden aangemerkt als vaste aan le betrekking verbonden jaarwedde en het meerdere als tijdelijke toelage. Verder wvrd de heer J. Kaaijk, die deze betrek king vanaf 1928 vervult, in vasten dienst benoemd. 3esloten werd ontheffing van reini- g gsrechten te verleenen aan J. Ph. de Vries, N. A. Moeliker en H. Zwart. Ver zoeken van Jb. Lont Dz., Wed. E. Klein Rotgans en C. Tijsen Jbz. werden afge wezen. Tot lid van de commt«sie van toezicht o het L. O. werd benoemd de heer P. Jongkind en tot leden der schattings- cemmissie voor de rijksinkomstenbelas- tin? de heeren D. Minnes. D. Blaauboer, 8. Zomerdijk en Jn. Lont Cz. Samenstelling stembureau. Na verschillende stemmingen werden de stembureaux voor de verkiezing der leden van de Provinciale Staten en den gemeente raad samensteld. Tegemoetkomingen vervoerkosten leerlin gen van lagere scholen. Aan de heeren F. Aukema en A. de Vries werden tegemoetkomingen verleend voor hei bezoeken der Christelijke school te Den Oever en aan de heeren A van Eekelen en C. Maulus voor het bezoeken van de rk. hscool te Hipjjolytushoyef. Rondvraag. De heer M. Bakker informeerde opnieuw of er kans bestond, dat de hier gevestigde veearts belast kan worden met de vleesch- keuring. De voorzitter antwoordde, dat hij Donder dag een conferentie heeft gehad met het ge meentebestuur vah Den Helder en dat de mogelijkheid bestaat, dat de veearts gedeel telijk in den dienst wordt opgenomen. Mevr. Wit—Slikker vroeg of de voorzitter al had onderzocht, waarom het blikvleesch hlor voor d-e slager een cent per K.G. duurder is dan in andere gemeenten. De voorzitter zeide, dat van dit bedrag worden betaald de pakhuishuur en de kosten van bezorgen. Mevr. Wit—Slikker vond, dat het vleesch wel rechtstreeks bij de slagers kon worden be zorgd, terwijl, indien een pakhuis noodig is, de gemeente daarvoor zelf wel ruimte heeft Dit zal worden nagegaan. De heer M. Kooij wilde overgaan tot liqui datie van de Zeegras-exploitatie, nu het vrij zeker is, dat in de naaste toekomst toch niet meer gemaaid zal kunnen worden. Spr. wil de dan het reservefonds in den ti)d van zes jaren uitkeeren aan de gedupeerde maaiers, waaronder dan zouden worden begrepen, zij, die in de laatste 2 jaren aan de maaierij hebben dee'genomen. Na nog eenige bespreking werd besloten prae-advies vatt B. en W. af te wachten. Hierna sluiting. BERGEN (Maart). Geboren Petrus Joief, z. van Petrus Jacobus de Groot en Anna Christina Grëve. Overleden! Jo*fines Weiiers, 53 taar. echtgenoot van Gerarda Catharina Lenting. Ever) Jonker 67 jaar. echtgenoot vin Elisabeth Hamburg, eerder weduwnaar van Lubhelje van Riesen Een bus rol drukwerk weer 221. Maar er gebeurde niets. Den volgenden morgen werden Drëin en Piet om vijf uur gewekt en vervolg den ze hun weg. Het zeemonster was thans reeds aan beiden gehecht, zoodat ze or niet veel moeite meo hadden. 222. Nu kwamen er weer andere moeilijkheden voor de beide vrienden, die intusschen Arabië hadden be reikt. Men was daar echter niets gesteld op vreemde indringers en reeds aan de grens werden ze door een soldaat aangehouden, die zei dat ze niet verder mochten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7