DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Statenverkiezingen De Volkenbondsraad bijeen. Baoetiiksch Oveczicht iBuitenland. Wat wij hedenavond hopen te doen. No. 91 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 17 April 1935 137e Jaargang Frankrijk dient een belangrijke resolutie in, die uitvoerig besproken wordt en die door Engeland en Italië gesteund wordt. LAVAL's VERKLARING. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMA ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Na een geheime zitting, die slechts enkele minuten duurde, is de Volkenbondsraad gisteren in openbare zitting bijeengekomen ter behandeling van het Fransche voor stel betreffende het Duitsche besluit tot invoering van den algemeenen dienstplicht. Onmiddellijk na de opening van de zitting gaf de pre sident het woord aan den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, Laval, voor het afleggen van een korte verklaring, die de indie ning van een ontwerp-resolutie uit naam van de drie mogendheden Engeland, Frankrijk en Italië, bege leidde. Laval verklaarde: Doordat de Fransche regeering het besluit genomen heeft tot het doen voeren van deze debatten, geeft zij uiting aan haar vertrouwen in den Volken bond. Dat vormt een erkenning van de onaf hankelijkheid, de onpartijdigheid en het ge zag van de Geneefsche instelling. Het Duit sche optreden van 16 Maart moet veroor deeld worden. Er moeten maatregelen onder oogen worden gezien om in de toekomst het Volkenbondshandvest met betrekking tot de organisatie van de collectieve veiligheid vorm te geven. De Raad van den Volkenbond zal zijn verantwoordelijkheden op zich nemen.- Daar hij belast is met de instandhouding van den vrede, zal hij thans niet zwijgzaam en afzijdig willen zijn. Hij moet zich zijn af komst herinneren en moet de principes, waar op hij gegrondvest is, behartigen. Hij moet de consequenties van zijn houding afmeten; dan zal hij recht doen wedervaren aan zijn missie. De volkeren weten, dat het vertrouwen in de gezworen trouw en de op zich genomen verplichtingen niet alleen slechts een moreel principe is, maar de levende wet van den Volkenbond. Ik wil hier geen pleidooi hou den. De feiten zijn te bekend. Het memoran dum van de Fransche republiek geeft er een optelling van, analyseert ze en spreekt er zijn meening over uit. Ook gij zult er uw imening over uitspreken. Frankrijk he<>ft Laval door zijn daden getoond, dat het den vrede wil. In Londen hebben wij op 3 Februari te zamen met de Britsche regeering een onder handelingsprogram onder oogen gezien, dat ons snel tot een houdbare organisatie van de veiligheid in Europa moest leiden. Onze maatregelen zijn door het Duitsche optreden te niet gedaan. Wie zou kunnen bestrijden, dat de rijks- regeering door haar handelwijze in de wereld de teleurstelling en ongerustheid veroorzaakt heeft? De raadsmogendheden moeten een besluit nemen. Ik ben er zeker van, dat gij in staat zult zijn een zeker aarzelen, ingeval het mocht bestaan, te overwinnen, teneinde de regelen van het internationale leven te kun nen achten. Wanneer gij uw plicht vervuld hebt, zullen wij de toekomst onder oogen zien. Wij maken geen onderscheid tusschen de afzonderlijke naties. Alle volkeren moeten op denzelfden bodem van gelijkheid behan deld worden. Onze politiek is tegen geen land gericht. De veiligheid, die wij verlangen, willen wij voor allen, d.w z. dat wij niet afstand hebben gedaan van onze vredesideaal en dat wij ook in de toekomst geen afstand daarvan zullen doen. Dat is de taal van Frankrijk. Men zal in de wereld niet kunnen zeggen, dat Frankrijk door het voorstel, dat het bij den raad heeft ingediend, noodzakelijk werk der verzoening tusschen de volkeren ge schaad heeft. Wanneer het voor de eischen van de inter nationale moraal noodig is over het ver leden te oordeelen, mag toch de moeilijke, langzame en vaak ondankbare arbeid niet onderbroken worden voor de organisatie van den vrede. Ik heb derhalve de eer bij het bureau van den Raad een ontwerpresolutie in te dienen, dat de conclusie moet vormen van de tegen woordige debatten. Deze resolutie wordt door de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Italië ingediend. DE RESOLUTIE. De door Laval uit naam van de delegaties van Frankrijk, Engeland en Italië ingediende resolutie luidt: De Volkenbondsraad is van meening: le. Dat de conscientieuse inachtneming van alle verplichtingen, voortvloeiende uit de verdragen, een axioma is van het interna tionale leven en een voorwaarde voor de in standhouding van den vrede. 2e. Dat het een hoofdaxioma van de rech ten van den mensch is, dat geen macht zich kan losmaken van de verplichtingen van een verdrag, noch dat zij zijn bepalingen zonder overeenstemming met de andere verdrag sluitende partijen wijzigt. 3e. Dat de Duitsche invoering vdn de wet op den algemeenen dienstplicht van 16 Maart 1935 in strijd is met deze principes. 4e. Dat door dezen eenzijdigen maatregel geen recht kon ontstaan. 5e. Dat deze eenzijdige maatregel, doordat hij een nieuw storingselement in den interna tionalen toestand bracht, noodzakelijkerwijze als een bedreiging voor de Europeesche vei ligheid moest voorkomen. In de overweging, dat aan den anderen kant: 6e. De Britsche regeering en de regeering van Frankrijk met toestemming van de Ita- liaansche regeering de Duitsche regeering sedert den 3den Februari 1935 zich bezig hebben gehouden met het program van een algemeehe regeling, met het doel door vrije onderhandelingen den vrede in Europa te or- ganiseeren en tot een algemeene bewape ningsbeperking te geraken, binnen het kader van de rechtsgelijkheid, bij gelijktijdige vei ligstelling van de actieve medewerking van Duitschland aan den Volkenbond; 7e. Dat de eenzijdige maatregel van Duitschland niet slechts onvereenigbaar is met dit plan, maar dat hij ook juist op het moment kwam, dat de onderhandelingen in derdaad aan den gang waren, verklaart de Raad: dat Duitschland tegen de plichten die allen leden van de internationale gemeenschap zijn opgelegd, zich vergrepen heeft, n.1. tegen den plicht, de aangegane verplichtingen na te komen. De Raad veroordeelt iedere eenzijdige op zegging van de internationale verplichtin gen. II. De Raad richt tot de regeeringen, die het program van den 3den Februari 1935 in het leven geroepen hebben, of die zich daarbij aangesloten hebben den oproep, de onderhan delingen, zooals die begonnen zijn, voort te zetten en vooral binnen het kader van het Volkenbondsverdrag die verdragen af te slui ten, die in overeenstemming met de verplich tingen van het Volkenbondshandvest nood zakelijk mochten schijnen om het doel te be reiken, dat, ter verzekering van de instand houding van den vrede, bepaald is. III. In de overweging, dat de eenzijdige op zegging van internationale verplichtingen, zelfs het bestaan van den Volkenbond in ge vaar kan brengen, dus van een instelling die den plicht heeft, de instandhouding van den vrede te beveiligen en de algemeene veilig heid te organiseeren, besluit de Volkenbonds raad: Dat een dergelijke verdragsopzegging zon der daarmede de toepassing te prejudicieeren van de bepalingen, die reeds vastgelegd zijn in andere internationale verdragen van den kant van de leden van den Volkenbond en binnen het kader van het Volkenbondspact alle geschikte maatregelen moet oproepen, zoodra het gaat om verplichtingen, die de veiligheid van de volkeren en de instand houding van den vrede in Europa betreffen De Raad belast een commissie, tot dit doel maatregelen voor te stellen, welke het Vol- kenbonds-pact effectiever moeten maken met het oog op de organisatie van de algemeene veiligheid en die in het bijzonder economi sche en financieele maatregelen nauwkeurig moet vastleggen, welke zouden kunnen wor den toegepast in het geval in de toekomst een staat, of deze nu lid van den Volkenbond is of niet, den vrede in gevaar zou brengen, doordat hij eenzijdig zijn internationale ver plichtingen opzegt. De verklaring van Simon. Na Laval voerde de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken Sir John Simon het woord. Simon legde er den nadruk op, dat hij er in het bijzonder opmerkzaam op wilde maken, dat de collectieve instandhou ding van den vrede, binnen het kader van den Volkenbond, het doel der drie mogendheden is. Zij zijn thans niet in Genève verschenen als vertegenwoordi gers hunner regeeringen, maar als leden van den Volkenbond en van den Vol kenbondsraad. Wanneer deze resolutie door den Raad wordt aangenomen, wordt zij daarmede tot een Raadsreso lutie. Ten slotte verklaarde Sir John Simon dat de voorstellen wel gemotiveerd wa ren. Wanneer de Raad er in toestemt zal hij daarmede toonen, dat hij eensge zind is in het instandhouden van den vrede en het tot stand brengen van algemeene veiligheid. De rede van Aloisi. De Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi, voerde het woord na Sir John Simon. Hij zette uiteen, dat in het gemeen schappelijke ontwerp-resolutie de grond slagen zijn vastgelegd, die de Italiaan sche regeering op internationaal eebied steeds gehuldigd heeft. De talrijke initi atieven die de fascistische regeering in de moeilijkste oogenblikken genomen heeft, zijn gewijd geweest aan de verze kering van den vrede. De Italiaansche regeering heeft inder tijd de verstgaande voorbehouden doen gelden tegen de beslissing van de Duit sche regeering van 16 Maart. Zij sluit zich betreffende den volledigen inhoud aan bij de verklaringen van Engeland en Frankrijk. De fascistische regeering, aldus besloot Aloisi, is één van zin met Frankrijk en Groot-Britannië in haar vertrouwen in de politiek van de inter nationale samenwerking, door welker geest de conferentie van Stresa bezield is geweest. De rede van Beek. Vervolgens was het woord aan den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek die verklaarde, dat hij het noodzakelijk achtte, bij zijn rede te refereeren aan het document, dat hem zeer belangrijk toescheen, n.1. het Fran sche memorandum van 9 April. Naar zijn meening heeft de Fransche regee ring daarin den Raad drie verschillende problemen voorgelegd: le. De Duitsche bewapening; 2e. De uitbreiding van de verplichtin gen die de leden van den Volken bond op zich hebben genomen met het Volkenbondspact en 3e. de versterking van de veiligheid langs den weg van nieuwe types van internationale overeenkomsten. Beek, die deze drie punten uitvoerig aan een bespreking onderwierp, besloot met de woorden: Ik heb mij verplicht gevoeld voor den raad de opmerkingen openlijk uit te spreken, die zich voordoen aan mijn re geering bij den huidigen politieken toe stand, want ik heb de overtuiging, dat het des te meer mijn plicht was, daar de Volkenbondsraad zelf in een buitenge wone zitting bijeen gekomen is, ter be handeling van ongewoon zwaar wegen de problemen. De rede van Benesj. De Tsjechoslowaaksche minister van buitenlandsche zaken Benesj wees op de noodzakelijkheid, de practische poli tieke uitwerkingen van het Duitsche optreden van 16 Maart, evenals de nood zakelijke verplichtingen van de Volken bondsleden, te overwegen. Bij onpar tijdige beschouwing erkent men, dat de Duitsche stap de algemeene ongerust heid van Europa versterkt heeft. De Tsjechoslowaaksche minister var. bui tenlandsche zaken wees vervolgens op de verplichtingen van de Volkenbonds- mogendheden. Door deze verplichtingen voelt iedere afzonderlijke mogendheid zich gebonden. De principes die ieder land voor zich zelf erkent, moet het toe passen op andere staten. Uit naam van zijn regeering sloot Benesj zich ten slotte aan bij de verklaring van de drie groote mogendheden. De Raadspresident, de Turksche mi nister van buitenl. zaken Roesjdie Aras, antwoordde daarna, dat de verdere be handeling van het ontwerp-resolutie eerst besproken zou kunnen worden na beëindiging van de algemeene debatten. Hij kon echter den verschillenden Raadsleden het recht niet ontzeggen, wijzigingsvoorstellen in te dienen. De dag van heden staat in de groote belangstelling van de Nederlandsche kiezers, die zoo juist hun stem hebben uitge bracht op den candidaat hunner keuze. En de kiezers in Alkmaar en omgeving hebben vandaag getracht, een bepaalden candi daat in de provinciale staten te krijgen. Oi hun dat gelukt is? Pas, als de totaalcijfers bekend zijn, weet men, wie gekozen zijn, weet men, welke partijen kun nen juichen en welke moeten treuren om een geleden verlies. Maar het zal eenige uren duren, voordat die uitslag bekend is. Intusschen hebben wij ge meend, de talrijke belangstel lenden op de hoogte te moeten houden van verkiezingsnieuws. Daarvoor zijn in de allereerste plaats de bulletins en onmiddel lijk daarnaast mogen wij de mi crofoon en luidspreker noemen. Wij hebben voor vanavond na half zes de beschikking over een luidsprekersinstallatie en tot over het Waagplein zal men kunnen hooren, wat er bekend is. Wij zullen Alkmaarsche cij fers kunnen geven, met de oude van 1931 er naast. Wij zullen ook cijfers kunnen geven van tal van andere gemeenten in Noordholland. En dat allemaal per microfoon. En om de kiezers geheel ten gerieve te zijn, hebben wij ge meend, een aantal formulieren te moeten klaarmaken, waarop alle partijen voorkomen, doch waarop men zelf de gemeente en de cijfers moeten invullen. Elk formulier bevat zes gemeen ten, zoodat men bij voorbeeld in den loop van den avoa-i zelf kan invullen, hoe het resultaat is in Egmond, Bergen, Heiloo, Koedijk, Heerhugowaard en Uitgeest. Of als men twee for mulieren heeft, kan men 12 ge meenten noteeren, enz. Deze formulieren zijn vanaf 5 uur hedenmiddag gratis af te halen aan ons bureau en ver krijgbaar „zoolang de voorraad strekt". Zij, die dus zooveel mogelijk willen weten, kunnen een of meer formulieren halen n dan op het Waagplein wachten op de uitzending. Maar denkt er om: een pot lood meenemen! Aangezien geen verdere sprekers zich meer hadden aangemeld, verklaarde de voorzitter van den Raad de zitting voor gesloten. De besprekingen werden ver daagd tot hedenmorgen. DE S. A. VERDWIJNT NIET. Naar een grooten soldatenbond. De chef van den staf der S.A., Lutze, heeft tijdens zijn bezoek aan Maagdenburg een in terview verleend aan twee vertegenwoordi gers van den „Mitteldeutschen", waarin hij een aantal verklaringen aflegde met betrek king tot de komende taak der S.A. „De S.A. zal", aldus Lutze, „in haar grond gedachte, noch in haar bestaan, door de wet op de weermacht op eenige wijze worden uit geschakeld. Er kan geen sprake zijn van een verdwijnen der S.A. daar haar taak van ge heel anderen aard is dan die van het leger en omdat de „Fuehrer" voor alle tijden aan zijn S.A. als de geschoolde en strijdvaardige draagster en verkondigster van het geloof in de nationaal-socialistische wereldbeschou wing beslissende waarde hecht. Wil de S.A. in staat zijn, deze, haar oor spronkelijke taak, te vervullen, dan is natuur lijk in de allereerste plaats een grondige zif ting voor alle leidersfuncties voorwaarde voor het voortbestaan van een op vrijwillig heid en strijdbaren politieken wil berustende nat.-soc. organisatie, die wel is waar in haar geest en gedrag niet militair, maar niettemin soldatesk is. Om het peil van het corps leiders zoo hoog mogelijk op te voeren, wordt een onderzoek ingesteld naar karakter en wereldbeschou wing van de betrokkenen. Over vijf of zes maanden zal deze procedure, waarbij slechts een werkelijke elite aan leiders overblijft, in het geheele Duitsche rijk beëindigd zijn. Veel liever zie ik een kleinen, geschoolden door zijn geloof sterk zijnden en den leider fanatiek toegewijden troep, dan een S.A., die door haar massa tracht te imponeeren. De gebeurtenissen van 30 Juni en de indertijd door den verrader Röhm ingeslagen weg hebben duidelijk bewezen, dat in laatste in stantie geest en wereldbeschouwing den doorslag geven en niet het een of andere machtsmiddel. Met behulp van kanonnen kan men wel is waar een volk beschermen, maar tot ontwikkeling brengen kan men het slechts door een geloovige en strijdbare we reldbeschouwing. De S.A. is hiervoor een der voornaamste instrumenten. Reeds thans bestaat het leiderscorps voor het grootste deel uit leden der nationaal-so cialistische partij. In de toekomst zullen nog slechts uitsluitend partijleden tot de S.A. be- hooren. Degenen, die na vervulling van hun dienst- De uitslag van de verkiezing van de prov. staten van Overijeel en Drente. (Binnenland.) Laval toont gematigheid in den Volkenbond. (Dag. Overzicht.) De S.A. verdwijnt niet. (Buiten land.) 184 Parelvisschers verdronken aan de Austra'ische kust. (Buiten land.) 75 menschen bij een paniek te Bombay omgekomen. (Buitenland.) De doodsla .g te Schiedam; hoofd agent veroordeeld tot 12 jaar. (Rechtszaken.) De moord op Schiermonnikoog; verdachte bekent. (Binnenland). Branden te Eindhoven en te Rot terdam. (Binnenland.) Twee kinderen gedood. (Binnen land.) Hoe de omroepzenders geëxploi teerd zullen worden. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) plicht de traditie van hun diensttijd willen voortzetten, zonder evenwel nationaal-socia listische strijders te zijn, zullen in een groo ten soldatenbond worden vereenigd. Het staat buiten twijfel, dat in de toekomst in Duitsch land nog slechts één groote soldatenbond zal bestaan, die allen omvat, die in het leger hebben gediend. Het naast elkaar bestaan van organisaties met eenzelfde doelstelling is in den nationaal-socialistischen staat on mogelijk, al moeten wij op het oogenblik nog een overgangsdatum doormaken. Hitier ontwerpt zijn eigen standaard. Hitier heeft, naar de „Daily Telegraph" uit Berlijn verneemt, voor zichzelf een persoon lijken standaard ontworpen. Deze standaard zal in de plaats komen van de vlag, welke in de dagen van von Hindenburg boven het paleis van den rijkspresident wapperde. De nieuwe standaard is een vierkante roo- de vlag met een rand van zwart-wit-rood. In het midden bevindt zich een witte cirkel, waarin een zwart hakenkruis met zwarten en witten rand, omringd door een krans van gouden eikelblaren. In de vier hoeken van de vlag zijn beurte lings een arend op een hakenkruis, omkranst met eikelblaren en de adelaar van het rijk" leger in goud, aangebracht.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1