8 8 De a.s. wereldtentoonstelling te Brussel 8 s i I 8 Jladioproycamma Spaansche brieven. JUaaittciaal Tlieuuxs FEESTELIJKE HERDENKINGEN. Een bezoek aan de miniatuurstad. Opening op 27 April. GEMEENTEN CONTRA PROVINCIAAL ELECTRICITEITS- BEDRIJF IN NOORDHOLLAND. OUDE NIEDORP CASTRICUM Jubileum. Gemeenteraadsverkiezing. Een feestelijke herdenking van een groot man is doorgaans een onwille keurige openlijke bespotting. Betreft liet een klassiek schrijver dan gaat zijn, bi. de groote menigte vergeten, naam plot seiing gedurende «enigen tijd van mond tot mond. Men prijst zijn „onverganke lijke geschriften", zijn „onvergelijkelij ken 6tijl", „den blijvenden zegen die in den mensch en zijn werk voor het nage slacht blijft", en men praat gewoonlijk in het blinde weg, nabauwend wat er zoo al omtrent den gevierden man die morgen weer vergeten zal zijn wor lt beweerd. En dit is de meest cynische be spotting die men zich bedenken kan Een groep van heeren met hooge hoeden vergadert zich rondom een pompeus standbeeld, zij houden daverende toe spraken met een rood hoofd en een koud hart, en een drom van journalisten film- en radio-opnemers verspreiden het doorluchtige feit over de wereld. De naam en de beeltenis van den her lach te zijn een oogenblik het speelding van de menigte en van eenige lieden, die een goed figuur willen maken, maar de mensch, de levende mensch en zijn werk waarin zijn moeiten, vreugden en ge dachten verweven zijn, blijven onaange- rierd en onbekend. Eenige groote zonen van Spanje zijn dit jaar het slachtoffer van zulk een massale herdenking, en als versterking van het spottend geluid in dit feestkoor noem ik het feit dat alle mogelijke artikelen, tot 6igaren en tand borstels toe, naar hen worden ge- n emd Op de meest geruchtmakende herden king van dit jaar kom ik te zijner tijd terug. Nu wilde ik slechts over een her denkingsfeest spreken waarvan men in Nederland, zoover ik weet, niet heeft ge rept. De naam van den man dien men heeft her dacht was allerminst vergeten, en nog min der kon zijn werk in vergetelheid zijn ge raakt. Maar zoowel zijn naam als zijn werk hebben in den loop van de eeuwen een tel iens gewijzigd aanzien gekregen, en zijn zeer uiteenloopend beoordeeld. Het is dit jaar na melijk vier eeuwen geleden dat de Spanjaard Francisco Pizarro de stad Lima in Peru heeft gesticht. Beide namen hebben in ons land een ver trouwden klank gekregen Pizarro heeft hier van den beginne af gegolden als het type van den wreeden, onbeschaafden. niemand en niets ontzienden veroveraar, wien het slechts om goud en macht te doen was. Lima is voor zeer velen pas sinds kort een vertrouwde naam door het beroemde en veelgelezen boek van Thornton Wilder. De brug van San Luis Rey, dat op zulk een boeiende, aanschouwelij ke manier het leven van eenige eeuwen gele den in deze stad heeft beschreven. Pizarro heeft bij zijn herdenkingsfeest niet ■het tragisch-komische lot van vele herdachte klassieke schrijvers gehad. Men heeft hem op tweeërlei manier herdacht. Ten eerste door hem naar zijn aard en zijn tijd te beoordee- len, en in vergelijking met andere Spaansche veroveraars. Vergelijkt men Francisco Pizarro met bijv. Hernan Cortés, den grootsten en begaafdsten Spaanschen veroveraar, dan ziet men dat Pi zarro weinig meer was dan een primitieve krachtmensch, die met onverzettelijke energie een eenmaal voorgenomen plan doorzet, het koste wat het wil. Cortés was een diplomaat en een groot veldheer. Cortés werd slechts in geringe ma te bewogen door de begeerte naar geld en be zittingen. Cortés heeft al spoedig de stich ting van een machtige kolonie, met handel, industrié, landbouw en veeteelt, op het oog gehad, en tot bevordering daarvan heeft hij inderdaad geniale plannen ontworpen en ge deeltelijk ten uitvoer gebracht. Pizarro had daarvoor nauwelijks oog. Pizarro had de deugden van een primitie ven krijgsman. Hij was dapper, sterk, listig, vlug' in net beslissen, en deze beslissing trof hij öf met geweld, öf met sluwheid. Zijn doel was eenvoudig, en hij rekende niet met eeuwen na hem, zooals Cortés maar slechts met zijn eigen oogenblikkelijk belang en voor- De verovering van Mexico door Cortés is een grootsche onderneming van een vérziend staatsman en van een veroveraar die de ge lijke van Alexander den Groote en Napoleon was. Pizarro was slechts een kranig hoofd man, die met een troep onversaagde kerels alle middelen te baat neeft genomen om een verdeeld volk te onderwerpen. Maar deze geweldenaar., die als een vuurgloed door Peru is getrokken, was tegelijk zulk een een voudig, en bij wijlen goedhartig mensch, dat ih;ji zijn eigen leven waagde om het leven van een inlandschen bediende te redden. Pizarro was een ruw, onbeschaafd soldaat, met alle eigenschappen die het harde avontuurlijke leven van de veroveraars en zeevaarders uit den ouden tijd veronderstelde en aan kweekte. De geschiedenis van de Spaansche ver overingen is over het geheel bezien van de bloedige en wreede verovering van Peru uit, en Pizarro is het voorbeeld geweest waar naar men de andere veroveraars heeft be oordeeld en beschreven. Zeer ten onrechte, zooals uit een nauwkeurige, onbevooroor deelde bestudeering van het ieven van Cortés. Alvarado, Almagro, Balboa, Pedro Arias de Avila, Bernal Diaz en vele anderen ten over vloede blijkt. Doch als men ten opzichte van Pizarro alle wreedheden zal hebben toegegeven, en ook de wandaden die onjuist gebleken berichien van halve inboorlingen als de Inca Garcilaso aan het nageslacht hebben overgeleverd, dan is er nog ruimte genoeg voor de erkenning van het scheppende werk dat - op de verove ring van Peru is gevolgd. Een zeer bijzondere huldiging van de na gedachtenis van Pizarro is dan ook uitge gaan van Porras Barrechea, hoogleeraar aan de universiteit van I ima die in een soort van geschiedkundige bloemlezing een over zicht heeft gegeven van het maatschappelijke en cultureele leven van Lima in deze vier eeuwen van het bestaan dezer stad. Men leert hier Lima kennen in de woelige tijden van de Spaansche onderkoningen, het Lima van de Spaansche kloosters van waar uit de kerstening van het land werd onder nomen, het Lima van vele dichters, tooneel- schrijvers en kunstenaars. In deze bonte wereld ontmoeten wij ook eenige figuren waarom Thornton wilder zijn geromanti seerde geschiedkundige overpeinzingen heeft geschreven, de tooneelspeelster Perrichole, een onderkoning van den aard als haar vriend, en een samenleving waarin Tio Pio met groot genoegen en profijt zou hebben verkeerd. Terecht noemt de schrijver deze bloem lezing een perspectief en een panorama van Lima, het zijn opeenvolgingen van levendig geschreven tafereelen en een geestelijk en maatschappelijk vooitdurend in beroering gehouden samenleving. Veel is er in de geschiedenis van stad en land dat aan de figuur van Pizarro doet den ken. Veel van zijn eigenschappen zijn in zijn schepping overgegaan. Men zou zelfs kunnen zeggen dat van welke zijde men dit land, deze stad en de bevolking in dep loop van de eeuwen ook benadert, het beeld van Pizarro voor ons oprijst. Maar zelfs in dit beknopte werk van Porras Barrechea zien wij, dat Lima, een stad met honderd vijftigduizend inwoners, de oudste universiteit van Zuid Amerika, een schoone kathedraal, een bloeien- den handel en industrie, krachtens haar be staan en haar geschiedenis een waardige herinnering var. den man is die haar ge sticht heeft en een levensvatbaarheid voor ecuwen heeft gegeven. En door deze stich ting is Pizarro gerechtvaardigd, hij heef zijn plaats in de geschiedenis niet alleen als veroveraar en verwoester, maar ook als schepper, als stichter van een stad en een land, die na vier eeuwen nog bloeien en voor uitgaan. Dr. J BROUWER. Zaterdag over acht dagen zal de Wereld tentoonstelling te Brussel door koning Leo- pold plechtig geopend worden. Deze nieuwe expositie geeft van de verte uit, met haar helle kleuren en slanke torens, de illusie van een sprookjesstad. Overal wordt koortsachtig gewerkt, vooral schrijn werkers, schilders en electriciens hebben het nog druk. In groote „paleizen" is de Belgische afdee ling ondergebracht. De statige gebouwen zijn versierd met een aantal standbeelden, groepen en gebeeldhouwde motieven, die de scheppende krachten symbol iseeren van we tenschap, kunst, landbouw, industrie, handel en arbeid. De stijl is gematigd modern, met rechte, eenvoudige lijnen zonder overvloed van versiering. Deze gebouwen zijn opgetrok ken in duurzaam materiaalvan het volgend jaar af wordt daar de Brusselsche Jaar beurs (thans in het Jubelpark) gehouden. De groote middenhal, die rechtstreeks met het spoorwegnet is verbonden, is tot een mo delstation ingericht en voorbehouden aan spoor- en trammaterieel. In de zijhallen treft men de producten der zware nijverheid aan: machinerieën, electrisch materieel, enz. In een ruime hal van 7500 M2. worden de producten van den Belgischen land- en tuinbouw geëxposeerd. In de onmiddellijke nabijheid is een model hoeve gebouwd. Een tiental andere Belgische paviljoens zijn er, o.a. voor de ledernijver heid, scheikunde, voedingsindustrie, textiel- waren, bouwnijverheid, grafische kunsten, autonijverheid, jacht- en vischvangst en de coratieve kunsten. Bij den hoofdingang, rechts, treft men „Oua-Brussel" aan; links het „pare des at- tractions", met de laatste moderne nieuwig heden en vermakelijkheden. Verderop be vindt zich het in 1930 gebouwde stadion, het welk deel uitmaakt van de tentoonstelling, met plaats voor 75.000 toeschouwers. Wanneer men naar de buitenlandsche af- deelingen gaat, valt het oog eerst op de Fransdie paviljoens, die een oppervlakte be slaan van 26.000 M2. Een der drie secties is uitsluitend aan de Fransche koloniën gewijd. De stad Parijs heeft een eigen paviljoen, hetwelk in hoofdzaak is gewijd aan d: mode. In de Fransche afdeeling treft men ook een belangwekkende luchtvaarttentoonstelling aan. De oppervlakte der Italiaansche afdeeling, 16.000 M2., bestaat uit geheel van elkaar ge scheiden paviljoens, omringd met boomen en groen. Tot het voornaamste gebouw heeft men toegang langs een breede marmeren trap. Deze sectie geeft een beeld van wat Italië in de laatste jaren heeft gepresteerd, op het gebied van openbare werken, decora tieve kunsten en maatschappelijken bijstand. Een der paviljoens is uitsluitend gewijd aan het klassieke Rome. Men vindt er allerlei voorwerpen uit de jongste opgravingen in de Romeinsche Cam- pagna. Italië heeft daarenboven afzonderlijke paviljoens voor de optiek, de textielindustrie, de mecaniek, de kunst- en natuurzijde, de automobielnijverheid, den landbouw en het toerisme. De Britsche afdeeling Is nog niet heele- maal klaar. Er zal daar o.a. een- reusachtige lichttoren komen met zes verschillende straalbundels die zich waaiervormig uitspreiden. In het paviljoen van het groothertogdom Luxemburg, met een oppervlakte van 2100 M2., zijn vooral metaalproducten geëxpo seerd. In de Zweedsche afdeeling worden de voornaamste takken van den export van dit land ten toon gesteld: scheikunde, electrici- tert, mechaniek, techniek en landbouw. Ver schillende scheepsbouwwerken exposeeren modellen van schepen, zeiljachten, enz. In de Deensche afdeeling, 4200 M2. groot, is een restaurant opgei'cht, waar men de specialiteiten van dit land zal kunnen proe ven. Er zal een verzameling zijn van het be faamde porselein der koninklijke fabrieken te Kopenhagen. In hetzelfde paviljoen is een cinemazaal gebouwd met 375 plaatsen. De Hongaren exposeeren in hun afdeeling vooral landbouwartikelen. Men zal o.a. den bekenden Tokayer wijn kunnen proeven. Verder ziet men daar producten der weef- en metaalbedrijven en van de toegepaste kunsten. Het voornaamste deel van het Finsche pa viljoen bestaat in een hoefijzervormige zaal, welke in hoofdzaak aan het toerisme is ge wijd. Ook Portugal heeft een paar maanden ge leden besloten aan de tentoonstelling deel te nemen. Het heeft evenwel geen eigen pavil joen ingericht; de voornaamste producten, wijnen, enz. zijn in de internationale hal on dergebracht. .0 Bij den hoofdingang Van het „paleis der moderne kunst" is een met groene planten versierd „patio" (tijdingzaal) aangebracht, waarin men de foto's zal vinden van de voor naamste bouwwerken van 'het na-oorlogsche tijdperk. Het internationaal cinema-instituut te Rome zal op de wereldtentoonstelling te Brussel, in de maand Juli, een wedstrijd in richten tot bekroning van de beste films op het gebied van vakonderwijs, sociologie, folk lore en opvoeding. De Belgische schilder Thiriar heeft een diorama van de Ruwenzori streek (Belgische Congo) vervaardigd. De verschillende tafe reelen stellen o.a. een tam-tam-scène voor bij maanlicht; het kamp van Mahoegoe; het Albertpark enz. Eiken Maandag en Woens dag zullen concerten worden gegeven door militaire muziekkapellen. Verder zal er dit jaar een postzegel-ten toonstelling worden gehouden in.het paleis van schoone kunsten te Brussel, waar de be langrijkste verzamelingen van de gansche wereld zullen te bewonderen zijn. Door de Vereeniging van Hoofden van Stroom-Distributie-Bedrijven, daarin bij gestaan door hare juridische adviseurs Mr. H. Blaupot ten Cate, Jhr. Mr F. H. va;i Kinschot, Mr. F. J. van Lanschot en Mi'. W. C. Wendelaar, is in een uitvoerig aares aan den Minister van Waterstaat verzocht geen goedkeuring te willen vorleenen aan de voorwaarden en tarie ven voor stroomlevering van het P.E.N. zonder dat deze ook dezulke ten behoeve van de zelfdistribueerende gemeenten bevatten. Het P. E. N. stelt zich n.1. op het stand punt, dat de provincie, ingevolge den brief d.d. 28 Mei 1932 van den toenmali- gen Minister van Waterstaat, Mr. Reymer, aan de N. V. Zaanland, waarbij als gegadigde krachtens de Rijksconces sie alleen zou zijn te beschouwen de directe verbruiker, niet verplicht is tot stroomlevering aan de gemeenten en daarom ook geen tariever voor deze levering aan den Minister van Water staat heeft voor te leggen. Dit standpunt wordt door de vereeni ging bestreden. Zij meent, dat de bedoe ling van bovengenoemd schrijven van den Minister aan de N. V. Zaanland is geweest, om aan de N. V. duidelijk te maken, dat bij hare actie niet meer op steun van Waterstaat kan gerekend worden, maar dat in geenen deele hier door definitief het juridisch standpunt der Regeering wordt vastgelegd. Integendeel is de vereeniging van meening, dat de gemeenten wel degelijk krachtens de Rijksconcessie re :ht op stroomlevering kunnen doen gelden. Teneinde de belanghebbenden bij de stroomdistributie in Nederland in staat tc stellen op grond eener o n p a r t ij- d i ge voorlichting een oordeel te vellen over de mérites van bovenbedoelden brief, werd het advies ingewonnen van zes hoogleeraren in het Nederlandsche Staatsrecht, n.1. de professoren Kamp- huisen, van der Pot, Huart, Kranenburg, A .ema en de Savornin Lohman. Vier van de zes hoogleeraren achten zonder eenig voorbehoud den inhoud van het schrijven van 28 Mei 1932 on juist en geven op de meest besliste wijze te kennen, dat het P. E. N. onrechtma tig zou handelen, indien het ditmaal geen algemeene voorwaarden en tarie ven voor de gemeenten zou vaststellen, terwijl één van de beide anderen, hoewel hi; de rechtsplicht niet onderschrijft op economische gronden niets van de uit schakeling der gemeenten wil hebben en de tweede meent, dat een afdoend be wijs niet te leveren is, maar dat vol gens gramaticale uitlegging de ge meenten zeker onder de gegadigden moeten gerekend worden. Daar geen der zes professoren in het Staatsrecht op zich durft te nemen de verdediging eener goedkeuring van voorwaarden en tarieven, waarbij die voor de gemeenten ontbreken, doet de vereeniging dus op grond van dit sterke juridische standpunt een beroep op den Minister van Waterstaat, om voor de bVangen van de zelfdistribueerende ge meenten te waken. Een afschrift van het adres is gezon den aan alle Ministers, alle leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal en aan alle leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland. Woensdagavond werd in een der lokalen van de openbare lagere school de laatste cursus-bijeenkomst gehouden van de arbei ders-avondschool. De heer van Zoonen, voorzitter van de af- Zaterdag 20 April. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uifz.) 8.— Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pl. 10.VPRO-morgen wijding 10.15 Voor Arb. in de Continu- bedr.; VARA-tooneel olv. W. van Cappellen, Orvitropia olv. J. v. d. Horst en gr.pl. 12.— Gr.pl. 12.30 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 1 15—1.45 De Flierefluiters olv. E. Walis. 2.Hoe de toonkunst groei de. 2.20 Mevr. H. Straalman— Kremer: Coöperatie-kwartiertje 2.35 Pianorecital D. Wins. 2.45 Ds A v. d. Heide spreekt over reclas- seering. 3.— Dubbel X-ensemble o 1. v. C. Steyn. 3.30 Radiotooneel o. 1 v. W. van Cappellen. 4.— Hol- landsche Kamermuziekvereen. 5.— Causerie. 5.15 Gr.pl. 5.40 Literaire lezing M. Wolters. 6.De Wiele waal olv. P. Tiggers. 6.30 Lezing E. Lasker. 6.50 Orgelspel J. Jong. 7.Mevr. G. StotijnMolenaar, sopraan. J. Stotijn en H. Stotijn, hobo en althobo en H. Schouwman, piano. 7.45 Uitz. v. d. Centr. Bond v Transportarb. 8.Herh. SOS- ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gr.pl. 8.30 Rep. v. d. Flora, Heemstede. 8.50 Vioolrecital E. Wa lis. 9.VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en J. Schmidt, zang. 9.40 Vaz Dias. 9.45 Zang J. Schmidt, tenor. 10.— VARA-Maandrevue van de Vries en Pleysier, m. m. v. VARA-orkest olv. H. de Groot, VARA-tooneel en solisten. 11. „De Droom, die een nachtmerrie werd", spel van Boer, mmv F Nienhuys en gr.pl. 11.55—12.— Gramofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz 8.— Gr.pl. 8.15 H. Mis. 10— Gr. pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Or.pl. 2.— Deel. 2.20 Gr.pl. 2.30 Sport. 3.4.Kinderuur. 4.15 Schlagermuziek, gr.pl. en le zingen. 8.Vaz Dias. 8 05 Orkest concert mmv. solisten en gr.pl. 10.15 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.15—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 9 20 Voor lezing. 9.35—9.50 Morgenwijding. 1020 Gr.pl. 11.05 BBC-Northern- Orkest olv. C. McNair, mmv C. Pearson, piano. 12.20 Commodore Grand-orkest olv. H. Davidson. 1.20 Het Belfaster Omroeporkest olv. E. G. Brown. 2.20 Orgelspel D. Thorpe. 2.50 Het Squire Celeste Octet, mmv. H. Costigan, bariton. 4.05 Amerikaansch Relais. 4.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 5.20 Ber. 5.50 Sportpr. 6.05 Welsch In termezzo. 6.20 Interviews. 6.50 Het Orkest van H. M. Welsh Guards o. I. v. Maj. A. Harris, mmv. F. Woodman, sopraan. 7.50 Variété- pregr. 8.50 Ber. 9.20 BBC-Theater orkest olv. S. Robinsón. 10.20— II.20 Ambrose en zijn orkest RADIO-PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Orkestconcert o 1 v. Doyen. 7.20 Gevar. progr. 9.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.50 4.50 Omroeporkest olv. Grön- dahl. 7.20 Paasch-programma. 9.50 Fransche muziek olv. Reesen. 10.35 11.05 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 635 Orkestconcert. 11.20 Omroep orkest olv. Topitz. 12.35 Omroep- kwintet. 1.35 Gr.pl. 3.20 Vroolijk progr. m.m.v. Omroepkleinorkest, Omroepschrammelensemble en so listen. 5.40 Concert. 8.30 Uit Mün- chen: Omroeporkest olv. List. 9.40 Gr.pl. 10.35—11.20 Paaschprogr. ROME, 421 M. 8.20 Opera-uitz. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M ll.20Gr.pl. 11.50 Russische mu ziek. 12.50-1.20, 3 20 en 3.50 Gr. pl 5.20 Mozart-concert. 6.20 Gr.pl. 720 Cabaret. 8.20 Omroeporkest o 1 v. Gason. 9.3011.20 Dansmu ziek. 484 M.: 11.2Q. Cr.pl 11.50 Omroeporkest olv. Gason. 12.50— 1 20 en 3.35 Gr.pl. 4 20 P. God- win's orkest. 5-20 Gr.pl. 5.50 Piano recital. 6.20 Gr.pl. 7.20 Omroep orkest olv. Walpot en Radiotoo neel. 9.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Ilja Livschakoff s orkest en het Omroepkleinorkest. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20 Concert uit Mun- chen. 11.20—11 50 Gerd Fricke de clameert uit Goetthe's „Faust". GEMEENTELIIKE RADIO- DISTRIBUTIE- Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8-8-20, Keulen 9.20—14.50, Kalundbor^ 14.50—15.20, Keulen 15.20—17 20 Brussel VI. 17.20-18.50, Paris P. Par 18 50—19.20, Beromunster 19.20—22.20, Keulen 22.20—23.20 Stuttgart 23.20—24.—. Lijn 4: Droitwich 9.2010.05, Lond. Reg. 10.05—12.20, Droit wich 12.20-17.20, Brussel (Fr.) 17.20—17.50, Lond. Reg. 17 50— 20.20, Droitwich 202020.50, Lond. Reg. 20.50-22.20, Droit- wich 22.20-23.20, Weenen 23.20— 24.—. Zondag 21 April. HILVERSUM, 301 M. (9.—12.— 5.6.VARA, de VPRO van 6. 8.en de AVRO van 12.5.en 8—12.— uur). 9.— Gr.pl. 9.05 Voetbal- en postduivennieuws. 9.10 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.40 Causerie. 10.Orgelspel J. Jong. 10.30 Tooneelpraatje. 10.45 VARA-orkest olv. H. de Groot, m. m. v. R. Krol, piano en cello. 11.15 A. Pleysier; Van Staat en Maat schappij. 11.30 Verv. concert 12.— Klokkenspel en uurslag van de Kathedrale Basiliek van St. Jan te Den Bosch. 12.01 Gr.pl. 12.30 Ca. ril'onbespeling uit den Bosch door Toon van Balkom. 12.50 Concert door H. Cals, sopraan en P. Palla, orgel. 1.15 J. H. Doorn: Omstreeks Paschen in Jeruzalem. 1.30 V. c. Leeuwen Boomkamp, cello en Henr. Bosmans, piano. 2.Boekbespre king dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gro ninger Orkestvereen. olv. Kor Kui ler. In de pauze: Voordracht Leo Strauss. 4.20 Sport van den dag. (4.45 Vaz Dias). 5.1— K. Pruis' en Stel la Seemer in hur. repertoire. 5.30 Voetbalpr. 5.45 Gr.pl. 5.50 Sportnieuws. 6.A. v. d. Horst, orgel en T. v. d. Sluijs, sopraan. 7.— Wijdingsdienst mmv. ds. J. J. Thomson, toespraak en A. v. d. Horst, orgel. 8.Vaz Dias. 8.15 Mozartconcert door het Omroep orkest olv. N. Treep, mmv. J. Heu- keroth, harp. J. Prins, fluit en A. Roodenburg, viool. 9.10 Voordracht door Paul Huf. 9.25 Marian An- derson zingt met begeleiding van een ensemble olv. L. Schmidt. 10. Radio-journaal. 10.15 Kovacs La- jos en zijn orkest. 11.Vaz Dias. 11.1012.Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.—9.30 en 5.-7.45 NCRV, de KRO van 9.30 5.en 7.4511.uur). 8. Jeugd-Wijdingsdienst uit de N.H.- kerk te Winterswijk. Spr. M. Frui- tema. Orgel J. Kroon. 8.30 Mor genwijding Joh. de Heer, mmv. W. Verver, viool. 9.30 Lezing. 9.55 Hoogmis. 12.Gr.pl. 12.15 Or kestconcert. 1.Lezing. Verv. con cert. 2.Zangspel. 3.— Orkest concert en lezingen. 4.Gr.pl. 5 30 Ziekenhalfuur. 5.Kerkdienst uit de N.H. kerk (Groote kerk) te Vlaardingen. Spr. ds. J. A. Heijer. Orgel G. de Graaf. Hierna Gewij de muziek. 7.45 Gr.pl. 7 50 Lezing. 8 10 Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert mmv. solisten en afgewisseld door koorzang. 10.30 Vaz Dias en gr.pl. 10 40—11.Epiloog. deeling van het Instituut van Arbeiders-Ont wikkeling, heette den leider van den cursus, den heer Buddendorf, diens echtgenoote, de cursisten, de bestuursleden van het Instituut en de afgevaardigden van de afdeeling Win tel van de Landarbeidersbond hartelijk wei tom. Hierna gaf hij het woord aan den heer Juddendorf. Aan de hand van een serie ichtbeelden hield deze een lezing over Noor wegen. Vol aandacht werd geluisterd naar deze interessanten uiteenzetting. In de pauze werden door enkele dames wat versnaperingen gepresenteerd, waarna de ïeer van den Kommer het woord kreeg. In enkele hartelijke woorden werd aan den heer Buddendorf namens de 28 cursisten dank gebracht voor de geheel belanglooze mede werking. Spreker roemde de samenwerking, en hoopte, dat volgende herfst de cursus weer even prettjg verloopen zou. Namens de cur sisten bood spreker den' leider een mooi cadeau aan, bestaande uit de werken „Herfst en Lente" van de cyclus „Een jaar Natuur- even De heer Buddendorf zei zeer verrast te zijn door dit blijk van waardeering. Hij had dezen cursus met veel genoegen geleid en het was hem een vreugde te constateeren, dat er over het algemeen zoo vlijtig gewerkt was 't Volgend jaar zou hij weer gaarne op de ouden voet doorgaan. Spr. gaf verschillen, de wenken voor huishoudelijk gebruik, waar na werd overgegaan tot de vertooning van een tweede serie lichtbeelden, betrekking heb bende op de cultuur van rubber. Ook nu weer wist de heer Btlddendorf zijh gehoor op uit nemende wijze te boeien. Het was al over elven, toen tenslotte de ïeer van Zoonen namens het instituut den leider van den cursus en de cursisten toe sprak. Het instituut heeft groote waardee ring voor wat hier tot stand gebracht is. Na mens het instituut zegde spreker toe een der de deel van de cyclus bij verschijning aan te bieden. Hierna werd deze buitengewoon goed ge slaagde avond gesloten. 1 Mei a.s. hoopt de heer P. Bleijendaal, gemeente-veldwachter alhier, den dag te her denken, dat hij 25 jaar in politiedienst is, waarvan hij het overgroote deel in deze ge meente als gemeenteveldwachter heeft door gebracht. De heer Bleijendaal trad alhier op 1 Jan. 1917 in dienst en was voordien werkzaam als agent van politie te Den Helder. Waar deze jubilaris, die door zijn langdurig ver blijf in dez gemeente zich algemeen bekend heeft gemaakt en niet nagelaten heeft zich mede vele vrienden eigen te maken, zal deze dag zeker voor hem niet onopgemerkt voorbij gaan. Naar we vernemen zal de gemeente raadsverkiezing alhier plaats hebben op 12 Juni a.s. Vanaf 23 April a s. zijn ter gemeen te-secretarie candidatenlijsten verkrijgbaar. De inlevering dér candidatenlijsten heeft plaats op 14 Mei a.s. TNRIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10