De pers over de Statenverkiezingen- EVAARLIJK SPEL !BxiUen£and Vrouwen-Spionnen. £auds etiJjméotm Bi] 2 pakjes A-7P*ROMX pudding GRATIS proefzakie A7PAMANMTJES puddiuq JeuiCCetoH Hoe zij tot haar gevaarlijk bedrijf komen. REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE. CREDIET AAN BLOEMKWEEKERS. 250.000 uit het Landbouw crisisfonds. i.-. CRISIS-STEUNBESCHIKK1NG AARDAPPELEN. wen"- De Standaard schrijft: De uitkomst wijst op een bedenkelijk te kort aan inlicht in de werkelijkheid eir aan verantwoordelijkheid bij een belangrijk deel van oiis volk. De partijen, welke zich heb ben overgegeven aan een onmatige, vaak alle perken te buiten gaande critiek op het rege?- ringsbeleid, en aan een roekelooze speculatie op den nood van velen, komen met belang rijke winst uit den strijd, konden zich hand- haven, of gingen betrekkelijk slechts weinig terug. De achteruitgang in het percentage van de S.D.A.P. wordt vrijwel opgeheven door den vooruitgang van de Communisten De N.S.B., welke haar uiterste krachten heeft ingespannen, en geen middel ongebruikt lier, ook niet dat van verdachtmaking, laster en demagogie heeft bijna acht procent van de kiezersbevolking aan haar zijde gevonden en verkreeg ruim 26400 stemmen Dit moge oo zichzelf bezien naar veler oordeel, wan neer rekening wordt gehouden met de ver wachtingen, nog niet onrustbarend zijn, het is nu eenmaal niet een op zichzelf staand verschijnsel. Een belangrijk deel van deze stemmen is afkomstig van hen, die voor heen stemden op partijen, welke, hoe men ook over haar principes moge oordeelen, in elk geval gerekend kunnen worden tot de „legale partijen", en dat geeft reeds een zeer ernstig, ongunstig verschil. Het duidelijkst wordt men de beteekenis van de verschuivin gen onder de kiezers gewaar, als men der. uitslag in de tweede grootste steden wat nauwkeuriger beziet. In Amsterdam ver- eenigden de S.D.A.P., de Comm. Partij, de R.S.A.P, de C.D.U. en de N S B, tezamen ruim 231.000 stemmen on zich; dat is be langrijk meer dan de helft van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen, zijnde 378 307. In Rotterdam verkregen de S.D A. P., de Comm. Partij, de R S AP en de N S B. tezamen ruim 136 000 van de 260 751 geldige stemmen, dat is eveneens meer dan de helft. D.w.z. als de kiezers in die steden niet spoedig tot bezinning komen, dan zal er mede moeten worden gerekend, dat aldaar straks raden worden verkozen, welke niet tot het besturen van die steden in staat zijn. Men ziet hieruit, dat, al mogen onze Amsterdam sche geestverwanten niet ontevreden zijn over den stembusuitslag voor onze eigen partij op zichzelf gezien, de uitkomst tot somberheid stemt. De onverantwoordelijk heid, soms gemanifesteerd in de meest ruwe vormen, heeft bij deze verkiezing de leiding verkregen in breede kringen De toenemende Vvrwarring> en ontbinding spreken zich in de cijfers uit. Het Handelsblad schrijft: „Ontevredenen, ongeduldigen, en naar verandering hakenden veroorzaakten een, zeker in dezen crisistijd volkomen logische, maar juist daarom niet al te tragisch te nemen afbrokkeling van de partijen, die tot nu io den regel het kabinet steun verleenden Toch is het zaak er zich rekenschap van te geven, dat vooral als men straks met krach tige hand de onontbeerlijke bezuiniging over de geheele linie wil doorzetten, dientenge volge de k#ps:öp Verderen groei der opposi tie, die overigens van elke homogeniteit ge speend is, groot is. Naarmate de eensgezind heids, waarmee men achter het kabinet zal staan, grooter zal wezen, zal men straks sterker staan tegen die oppositie Want door een dergelijke eensgezindheid moet het tevens mogelijk wezen de regeering werkelijk te doen regeeren in dien zin, die uiteindelijk de overgroote meerderheid der burgerij bevre digt. Een zin, dien men vindt neergelegd in het vierhoeksprogram, nationale eenheid, hand having van gezag, sluitend budget en boven al vermindering van de werkloosheid". Het Volk schrijft: „De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, zooals die thans voor op één na alle gewesten bekend is, beteekent een buitengewoon hard aankomend vonnis over het kabinet-Colijn en de nu sinds twee jaren door deze regeering met niets ontziende hardheid doorgezette aanpassingspolitiek. Hij beteekent een genadelooze veroordee- 'lng van alle vijf de regeeringspartijen, die dit ministerie en deze crisispolitiek, hetzij met onverdeelde instemming, hetzij onder het uiten van bedenkingen, maar niet minder standvastig, gesteund hebben". De Tijd schrijft: „Dat sedert zijn (het kabinet-Colijn) op treden iets veranderde op de politieke kaart bet land, is moeilijk te weerspreken. Dat liberalen en vrijz.-democraten, partijen van minder stemmenaantal dan de N.S B., leden in- het kabinet-Colijn tellen, accentueert de politiek der verschuiving. En dat straks een groot contingent kiezels zich niet in hei parlement kan uitspreken, als zijn oordeel wordt gevraagd over het ingrijpende bezui nigingsontwerp, zou in de parlementaire situatie een misteekening zijn. Vooral indien men in het oog houdt, dat de Duitsche keizer al op twintigjarigen leef tijd naar de stembus gaat, en dat een twee jaren lang volhouden van de uitsluiting der N.S B. en Chr. Dem. Unie in on6 parlement den groei der nieuwe partijen van de onte vredenheid ernstig zal bevorderen, krijgt de vraag actualiteit, of aan de N.S.B. c.s. niet de volle maat der parlementaire critiek en verantwoordelijkheid moet worden toege meten". De Telegraaf schrijft: Nu is niets moeilijker dan uit den verwar den indruk, dien deze verkiezingen nalaten, positieve en scherp omlijnde conclusies te trekken. Een politieke mogelijkheid, die in de geschiedenis van ons land vaak een beslis sende rol heeft gespeeld, is gisteren uitge schakeld. De oude kerkelijke coalitie van A.-R., C.-H. en R.-K. heeft op grond van de gisteren bereikte resultaten geen meerderheid meer in het land. Zij beschikt slechts ovet 48 orocent der stemmen, terwijl zij in de tegenwoordige Tweede Karrer nog altijd 52 zetels heeft. Het ligt voor de hand, dat deze teruggang der partijen, die den kern van de bestaande regeering vormen, deprimeerend op haar leiding moet werken. Bovendien zijn deze kerkelijke partijen afhankeliik geworden van de Liberalen en Vrijzinnig-Democraten. Merkwaardig hebben deze bendgenooten nog zwaarder geleden dan de hoofdmacht zelf Van geestdriftige samenwerking kan'er on der die omstandigheden nog moeilijk sprake zijn. Een andere factor van beteekenis is het dat alle partijen met een sterk ontwikkeld sociaal program gisteren genade gevonden hebben in de oogen der kiezers. Wie het meest heeft beloofd, heeft de meeste stemmen verworven Voor de anfi-revolutionnairen is de snelle groei der Chr. democraten een bedreiging De R.K. Staatspartij, die van alle regee ringspartijen het sociale vraagstuk het meest op den voorgrond schoof, bracht het er be trekkelijk goed af, maar moest n:ettemin aan de Katholieke democraten stemmen afstaan. De S.D A P. verkeert in bijna dezelfde posi tie als de R.K. en handhaafde zich eveneens door haar sociaal program. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat de druk der Katholieken op de tegenwoordige regeerings- coalitie zal toenemen en dat zij luider nog dan tot nu toe het geval was op sociale maat regelen zal aandringen? Wij vreezen, dat deze Statenverkiezingen door de politieke partijen in de eerste plaats beschouwd zullen worden als een les voor de 2e-Kamerverkiezingen die in het jaar 1937 plaats vinden. In de politieke, hoofd kwartieren is men waarschijnlijk vandaag reeds begonnen te beraden, hoe men kan ver hinderen, dat de komende 2e-Kamerverkiezin- gen eenzelfde beeld zullen vertoonen als de Statenverkiezingen van gisteren. De taak der regeering kan door deze overweging slechts worden verzwaard. Het ondankbare werk dat zij verricht, moest aan haar populariteit af breuk doen. Dit werk moet echter volbracht worden, wil het land op den duur geen groote schade lijden. Wie de belangen van ons land juist inziet, brengt vandaag een saluut aan dr. Colijn, die voor zwaar, bijna bovenmenschelijk werk slechts in beperkte mate de waardeering vond, waarop hij het volste recht heeft. We lezen in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant": De uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten in 10 van de 11 provinciën geeft een weinig opwekkend beeld van de te genwoordige kiezersmentaliteit. Aan de win nende hand waren de revolutionnaire en ra dicale partijen, die hun winst boekten ten koste van de vijf regeeringspartijen (de r.k., a.r., c.h., lib en v.d hoewel deze met 57.5 pCt. van het totaal aantal uitgebrachte stem men tegen 61.9 pCt. in 1933 (Kamerverkie zing) en 67 pCt. in 1931 de meerderheid van de kiezers aan hun zijde hadden. Van de oppositie-partijen heeft alleen de S.D.A.P. geen winst behaald, hoewel zij zich met een verlies van slechts 1 zetel vrij goed gehandhaafd heeft. Dit is een verkiezing, waarbij de economi sche nood en de daardoor veroorzaakte onte vredenheid grooten invloed hebben gehad. Men ziet het aan de 39 zetels, waarop de N.S.B. beslag heeft gelegd; aan de 10 zetels, waarmed ook de Chr.-Dem. Unie haar intrede in de Staten zal doen; aan de 4 zetels winst voor de Kath. Dem. Arb.-partij; aan de 3 ze tels winst voor de communisten en 1 zetel winst voor de Rev.-Soo. Partij. Uit al deze winsten spreekt het naicve geloof, dat de daarbij betrokken partijen bij machte zullen zijn, verbetering in den toestand te brengen, waartoe dez partijen wel het laatst in staat zijn. Gezwegen nog van het onheil, dat er op ander dan economisch gebied zou worden ge sticht. De roomsch-katholieken verloren zeven ze- els in vijf provincies en wonnen er één in Limburg, waartegenover staat, dat in deze provincie 3 dissedente r.k. uit de Staten ver dwijnen. De door Nationaal herstel gesteun de onafhankelijke lijst-Duynstee heeft geen vcet aan den grond gekregen. De N.S.B. ver wierf hier en in Drente relatief den grootsten aanhang met onderscheidenlijk 11.69 en 11.19 pCt. van het aantal uitgebrachte stemmen. Naast de R.K. Staatspartij komen de haar fel bestrijdende kath. democraten (ontstaan uit een fusie van de partijtjes van prof. Ver aart en mr. Arts) meer naar vgren met hun winst van 4 zetels, waarvan er 1 veroverd is in Noord-Brabant, de 3 andere boven den Moerdijk. De Anti-Rev. Parij kwam er met een achter uitgang van 6 zetels op 74 beter af dan de Chr.-Hist. Unie met een verlies van 8 zetels op 60. Vergeleken met de Kamerverkiezing van 1933, toen de A.R. partij op den naam van dr, Colijn crisis-winst heeft geboekt, die haar bij deze Statenverkiezing moest ont gaan, is de daling van het a.r. stemmencijfer grooter dan die van het c.h. stemmencijfer. De S.D.A.P. leed haar gevoeligste verlies in Noordholland, wr.ar haar Staten-fractie 4 man minder zal tellen en waar de commu nisten hun geheele winst van 3 zetels heb ben behaald. Bij de Kamerverkiezingg van 1933 vergeleken, gingen de communisten over het geheele land echter weinig vooruit: van 3,3 op 3,6 pet. Voor de S. D. A. P. heeft Zuidholland met een winst van 2 zetels de helft van het verlies in Noordhol land goed gemaakt. De vrijzinnig-democraten zijn in vergelij king met de Statenverkiezing van 1931 min der gehavend dan de liberalen, doch in ver gelijking met de Kamerverkiezing van 1933 is hun verlies (19 pet.) grooter dan dat der liberalen. Zooals de R.-K. Staatspartij de Kath. Dem. Arb.-P. als een haar stekende horzel meer te vreezen heeft gekrëgen, zoo is voor de A.-R. Partij en de C>H. Unie de Cbr.-Dem Unie met 10 zetels als een nieuwe concur rent in de Staten opgetreden. Dit is naast de Staatk. gereformeerden en de Herv. ge reformeerden de deCA^concurrent, die in het politieke leven onde&«de duiven van de twee groote orthodoxe protesetantsche par tijen 9Chiet. A. Voor de Eerste Kamer, waarvan de helft zich in dezen zomer aan een herkiezing door de rovinciale Staten zal hebben te on derwerpen, zal het vermoedelijke gevolg van deze Statenverkiezing zijn, dat in onzen se naat voor het eerst hun intrede zullen doen: 2 nat.-soc. en 1 communist, terwijl de s.-d. fractie 1 man meer zal tellen. Daartegen over zullen de r.-k., de c.-h., de lib. en de v.-d. elk 1 lid verliezen. Binnen eenige dagen zullen twee Ameri- kaansche onderdanen, die tot het gilde der internationale spionnen behooren, door een Fransch gerechtshof worden gevonnist. Naar aanleiding daarvan verstrekt het Pa- rijsche bureau van de „Un. Press" een aantal gegevens over het werven en trainen van spionnen en het organiseeren van hun arbeid en hoe ze tenslotte in de val loopen. In het onderstaande is dat deel dier gege vens verwerkt, hetwelk betrekking heeft op de rol der vrouwen als spionnen In de internationale spionnage-organisaties spelen sedert onheugelijke tijden vrouwen de voornamste rol. Meer dan de helft van de 500.000 spionnen, die thans in Europa werk zaam zijn, behooren tot het zwakke geslacht en op 't oogenblik wachten nog tien vrouwen, die ervan beschuldigd worden, tot de belang rijkste gedurende den wereldoorlog ontdekte spionnage-organisatie te hebben behoord, in Fransche gevangenissen op de uitspraak van de rechtbank. Deze vrouwelijke spionnen zijn over 't al gemeen geenszins verleidsters uit de kringen der demi-monde. Integendeel, de meest verschillende typen zijn onder haar vertegenwoordigd; huismoe ders op gevorderden leeftijd ontbreken even min als rustige serieuse onderwijzeressen en bakvisschen met onschuldige kindergezich ten. Voor de spionnage zijn thans geen Mata Hari's meer noodig evenmin betooverende charme of slangendansen. Het komt op intel ligentie aan, veel intelligentie, moed en vast beslotenheid. De chefs van de geheime diensten in Euro pa zijn intusschen en niet ten onrechte de meening toegedaan, dat zich vrouwfen veel beter dan mannen voor spionnagedoeleinden leen en en in het bijzonder dat type van vr >u- wen, dat houdt van avontuur, romantiek en intrigue. De plompe methoden van spionnage gedu- rende den wereldoorlog hebben thans afge daan. De tien vrouwelijke spionnen, die thans in Frankrijk achter slot en grendel zitten, ma ken inderdaad aanspraak op een onvergelij kelijke intelligentie. Vooral de Amerikaansche mrs. Marjorie Switz behoort tot het intellec- tueele type. Zij, afgestudeerde van de univer siteit van Vassar, werd in de litteraire krin gen van Montparnasse wegens haar brillante en geestige conversatie over bellettrie, kunst en politiek aangebeden en de politie onder vond dan ook de grootste moeilijkheden haar te afresteeren. Maandenlang gelukte het haar, dikwijls op het laatste moment, wanneer haar vervolgers haar vlak op de hielen zaten, door in de on- dergrondsche te springen of zich in een por tiek van een huis te verschuilen, te ontkomen. Een ander voorbeeld van een nieuw type van vrouwelijke spionnen is de in Rusland geboren en in Amerika opgevoede Lydia Stahl, die de universiteit van New-York schit terend doorliep. Deze zeldzame vrouw is een hartstochtelijk boekenliefhebster en bezit een bijna fabelachtige talenkennis. Ze is misschien de eenige vrouwelijke Euro peaan die het Chineesch vloeiend kan schrij ven. De politie houdt haar in ieder geval voor een der meest intelligente persoonlijkhe den uit de geheele spionnageorganisatie en schrijft haar een leidende functie daarin toe. De overige gearresteerde vrouwelijke spion nen kunnen weliswaar niet op zulk een bui tengewone ontwikkeling bogen, maar zijjt 'toch in al haar bescheidenheid boven het ge middelde uitstaande persoonlijkheden. Een van haar, de Fransche onderwijzeres Marie Mermot, werkte in een stillen nacht als tijdpasseering aan geometrische vraagstuk ken een tweede, Chene Salman genaamd, stu deerde samen met haar echtgenoot medicijnen aan de universiteit van Parijs, totdat ze werd gearresteerd. Een derde, Mme Albert Aubry, echtgenoo- te van den tegelijkertijd gearresteerden schei kundige, is zeer wetenschappelijk aangelegd en helpt haar man bij zijn chemische proe ven. Geen der afdeelingen van vrouwelijke spionnen, die in Europa opereeren, hebben een officieel statuut. Velen van haar plegen spionnage als beroep, anderen weer uit lust tot avontuur of uit behoefte naar sensatie. Ze gebruiken geen spionnentrucs, zooals we die uit de film en romannetjes kennen, noch schrijven ze haar correspondentie met onzichtbaren inkt. Ze maken geen gebruik van vermommin gen, noch zijn haar opdrachtgevers slechts onder een nummer bekend. Haar taak is slechts öf te fungeeren als be middelaarster öf haar wordt de opdracht Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt. „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand ons, „en als ik er niet steeds iets voor inneem, heb ik door het voortdu rend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor inc'irdaal goed helpt en toch mijn werki niet stoort. Elk-en Zaterdagavond neem ik een groote dosis Kruschen en op Zoi dag. a's ik niet hoef te werken, hebben de zouten bun uitwerking Op weekdagen neem ik direi t na net opstaan een kleine dosis. Den gehee.en dag door moet ik in de v.etr zijn e.i Krusch-ri is het eenige juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeermiddelen geprobeerd, maar ik heb de" ervaring, dat deze óf wel onvol doende waren óf te krachtig werkten." V. L. Kruschen Salts is een natuurlijk re cept om een inwendige lichamelijke zui verheid te behouden. De zes zouten in Kruschen sporen Uw afvoerorganen zachtjes tot regelmatige werking aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij ge houden van alle onzuiverheden, we'ke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand scha den. r Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. gegeven, een bijzondere informatie in te win nen. Ze begeven zich dan met volie toewijding en sportieve vreugde en geestdrift in den ge vaarlijken en ongelijken strijd met de mach tige geheime diensten. TIJDELIJKE RECLAME PUDDINGFABRIEK A. J. POLAK, GRONINGEN De minister van economische zaken heeft vastgesteld de crisis-bloemkweekers-crediet- beschikking 1935 I. Blijkens deze beschik king wordt uit het landbouwcrisisfonds voor credietverleening aan door de stichting Ne- derlandsche sierteeltcentrale erkende bloem- kweekers een crediet beschikbaar gesteld van 250.000 gulden. Bepaald is, dat aan nie mand crediet zal worden toegekend, indien niet komt vast te staan, dat de verlangde hulp niet of niét op redelijke voorwaarden bij anderen is te verkrijgen en dat het bedrijf goed wordt beheerd door bloemkweekers, die door buitengewone economische omstandig heden gebrek aan kasmiddelen hebben. Voorts zal de administratie zoodanig moeten worden gevoerd, dat de controle op de aan wending van de credieten vanwege de stich ting en den crisisaccountantsdienst mogelijk zal zijn. Deze credieten zullen behoudens in bijzon dere gevallen ter beoordeeling van den mi nister niet meer dan 4000 gulden bedragen. In de Staatscourant van gisteren Is opge nomen de Crisis-steunbeschikking 1935 aard appelen (goedgekeurde pootaardappelen oogst 1933). Overeenkomstig het bij deze beschikking gevoegde reglement zal uit het Landbouw Crisisfonds steun worden verleend ten be hoeve van de erkende telers van aardappelen, die op 1 April 1934 bij de Gewestelijke Aardappel-organisaties waren aangesloten Aan de erkende telers en aan de erkende handelaren zullen over de door den Neder- landschen algemeenen keuringsdienst goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1933 uitkeeringen worden gedaan. Uitge keerd zal worden per 100 K.G. goedgekeur de pootaardappelen, vallende binnen de maat 26—86 H.M. met een maximum lengte van 8 c.M., een bedrag, hetwelk verschillend kan zijn naar gelang van de klasse, waarin de pootaardappelen door de pootaardappel- commissie, met inachtneming van de classi ficatie door den Nederlandschen Algemeenen keuringsdienst, werden ingedeeld. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL HOOFDSTUK VII. s|e!la had een benauwden tijd gehad .nas GUy haar verlaten had. Om te be- "nen had haar moeder haar niet met ust gelaten, maar had voortdurend ge praat over de nonsens van een engagement of verbintenis. Juist vóór ze thuis kwamen had ze nog e" paar waarschuwende woorden gezegd ""et besluit, dat je nu neemt, zal je hee- toekomst beïnvloeden Je verbeeldt jezelf erliefd te zijn. Alle meisjes van jouw leef- JJK' gelooven dat op hun tijd, maar dat gaat gauw over. Ik zal voor een ipaar maanden aar het vaste land gaan met je en dan kom ging1^ ^e'iee' genezen van die zotte bevlie- Lieve kind, je bent een bijzonder mooi eisje, je bent van goede familie en je moet ma» trouwen, die een behoorlijke positie J en 'n s,aat 's je behoorlijk te onder «fr- Blijf je je aan mijnheer Hallam 7„ ^mpen, jan blijf je een nulliteit. Je uit nooit kunnen zeggen, dat ik je niet ge waarschuwd heb". Stel la had niet geantwoord, maar toén ze naar Guy toe kwam, stonden haar oogen vroolijk. „Het spijt me dat ik uit moest", zei ze eenvoudig. „En heeft u uw besluit genomen?" vroeg mevrouw Cameron op weinig belovenden toon. „Ik geloof, dat ik maar gaan zal", zei Valda en gaf Guy een blik vol sympathie en begrijpen. „Ja. Ik heb besloten. Om te beginnen moet ik u vertellen, dat ik het geld heb om mijn schulden te betalen en neg wat over boven dien". „Dat is al een heele stap vooruit". „Ik ben zoo blij", viel Stella hem in de rede en haar moeder fronsde de wenkbrau wen. „Ik geloof dat Stella en ik het recht heb ben over onze eigen toekomst te beslissen. We gelooven allebei, dat we ellendig zul len zijn als we moeten scheiden". „Onzin", zei mevrouw Cameron minach tend. „Als u dat wenscht behoeft niemand iets van onze verloving te weten. Ik ben het met u eens dat het dom zou zijn voorloopig te trouwen". „Dat zou onzinnig zijn". ..We zijn beiden bere:d te wachten", zei Stella onstuimig, „maar ik zweer, dat als ik Guy niet trouwen kan, ik ook met nie mand anders trouw". „Het is gewoon krankzinnigheid, ik wil er niets mee te maken hebben". „Mevrouw Cameron, ik vind het afschu welijk tegen uw wenschen in te gpp-i", zei Ouy zeer ernstig, maar ik wil toch dat u weet dat Stella en ik ons als verloofd be schouwen". „Ze is nog een kind. U maakt misbruik van haar jeugd". „Ik zal haar ten allen tijde, wanneer ze dat wenscht, vrij laten". „Ik verbied een verloving". Stella ging naar haar moeder toe en sloeg haar arm liefkozend om haar heen. ,Geef toch toe, moeder. Het zal ons zóó veel gelukkiger maken. Bederf den heerlijk sten tijd van mijn leven niet". „Ik moet met je veder spreken, Guy. Mis schien heelt hij meer eergevoel dan zijn zoon", zei mevrouw Cameron heftig. „Moeder, nu is u niet eerlijk. Zeg geen dingen waarvan u later spijt zoudt hebben U heeft me zoo dikwijls verteld hoe arm u was, toen u met vader trouwde". ja en ik wil jou bewaren voor de vreese- üjke armoede, die wij door hebben moeten maken". „Maar moeder, u is niet arm „Ik zal het zijn als ik een ander gezin heb te onderhouaen". Toen begon Guy te begrijpen. Mevrouw Cameron was betrekkelijk nog jong. Ze had geld genoeg om zeer behagelijk te leven en de goede dingen der aarde te genieten, maar klaarblijkelijk veelde ze er n'ets voor om een deel van haar inkomen te moeten afstaan. Tenslotte ontstond haar oppositie dus uit zelfzucht. „Onder geen voorwaarde zal ik bijstann van u aa nemen", zei Guy kortaf. „Daar behoeven we nu niet over te'spre ken". zei Stella vlug. „Ouy en ik zijn tevre den dat we bij elkander behooren. De toe komst zal voor zichzelf zorgen. Al wachten we nog tien jaar, dan zullen wij nog jong zijn en ik zou een heel leven willen wachten op Guy, liever dan iemand anders te trou- „Ik heb niets meer te zeggen, alleen dat ik me verzet tegen elke verhouding, hoe ook", zei mevrouw Cameron koel. Valda kwam met een telegram in de hand de kamer binnen. „Ik moet naar Londen. Mijn moeder heeft om' me getelegrafeerd", zei ze en haar ge zicht was vertrokken van droefheid. Mevrouw Cameron las de weinige regels en onmiddellijk verzachtte zich haar gezicht „Stella en ik zullen met je meegaan. We zullen den eersten den besten trein nemen' Terwijl ze sprak, trok ze Valda met zich de kamer uit en wierp van uit de deurope ning een uitdagenden blik op Guy. „Moeder is vreeselijk zwaar op de hand Arme Valda, ze houdt zooveel van haar moeder. Als mevrouw Glyn sterft, staat Val da geheel alleen. Ik heb zoo'n medelijden met haar". „Ik hoop dat we niet lang weg zullen blijven", zei Stella. „Ik ook, lieveling. Ik vind het vreeselijk je niet te zien". „Je hebt je verlof nog niet gehad. Kun je niét mee naar de stad gaan met ons? Er gaat over een paar uur pa"» e°n snc'trein Je hebt tijd genoeg om je valiesje van uoord te halen". „En je moeder?" „Ze is niet zoo kwaad als ze er uit ziet Ik geloof dat het wel goed is als je mee gaat. Ze moet er aan wennen. Ja, heusch, Guy, ga mee". „Uitstekend, maar dan moet ik voortma ken, anders mis ik den trein". Hij kuste haar innig en haastte zich weg. Aan boord kostte het hem geen moeite een week verlof te krij gen en hij floot vroolijk, terwijl zijn oppas ser zijn tasch inpakte. Zeven dagen met Stella, zeven heele dagen. In Londen zon hij meteèn een engagementsring kunnen koo- pen. De piketboot, die hem aan wal zou bren gen, kwam langszij en met anderen kwam ook Furber aan boord. Hij trok zijn wenk brauwen op toen hij Guy met zijn oppasser zag, die het koffertje droeg. „Er op uit?" vroeg hij terloops „Ja, naar de stad' „Ik kom er juist vandaan. Heb je een boodschap voor de Camerons?" „Zij gaan ook". „En juffrouw Glyn?" „Ook''. Furber dacht, eenige seconden na en nam een besluit. „Ik geloof, dat ik met je naar het station ga. Ik zou juffrouw Glyn graag even willen Spreken. Je bent zelf verliefd en zult het dus begrijpen", zei hij luchtig. „Ik ben bang dat je niet veel tijd zult hebben om met haar te praten", zei Guy kalm. Ze kwamen een paar minuten vóór de trein vertrok, aan het station. Terwijl Hal lam naar het loket ging. haastte Furber zich naar het perron. Valda zag hem het eerst en hij wenkte haar. Mevrouw Cameron en Stella stapten juist in. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11