DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De moord op koning Alexander. ALKMAAR.... MOTORRACES. Qxiqjetiiksch ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 93 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 19 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Binnenkort staan de vermoedelijke moordenaars van koning Alexander en minister Barthou terecht. Een geheimzinnige vrouw. In de beklaagdenbank zullen 3 der ver moedelijke medeplichtigen zitten, daar de eigenlijke moordenaar Peter Kalemen, alias Wladimir Tsjernozemsky op de plaats van den aanslag door een sabelhouw van overste Piollet neergeveld en zoo zwaar gewond werd dat hij spoedig den geest gaf. De drie mannen zijn: De openbare aanklager is de Opperlands- advocaat Rol. De eisch. De getuigen. PROTESTEERDE BERLIJN OF NIF.T? Tegenstrijdige berichten, Hitier confereert. STAKING TE NICE. Van brievenbestellers. HAZARDSPEL IN CAFE'S VERBODEN. De bezoekers moeten meer lezen. REGEERINGSCRISIS IN BULGARIJE. 2DEN PAASCHDAG 40 deelnemers, w.o. de cracks uit Nederland, België en Duitschland! SENSATIE! BOCHTENWERK HALF TWEE. MASSA-START! BROER VAN RASPOETIN OMGEKOMEN. LAWINE-ONGELUK BIJ BLUDENZ. TEGEN EEN DUITSCHEN COUP DE MAIN. Invoering van den tweejarigen diensttijd en uitbreiding van de lichting noodzakelijk. Wat vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueel laatste berichten.) ALKMAARSCHE COURANT. Binnenkort zal voor het gerechts hof van de vroegere hoofdstad der Provence (in Frankrijk) hé proces beginnen tegen de vermoedelijke medeplichtigen aan den moord op koning Alexander van Zuid-Slavië en den Franschen minister van bui tenlandsche zaken Barthou, t.w. drie Kroatische terroristen en een vrouw. Aix-en-Provence is, zoo schrijft de Avond post, een Roemenische stichting en de stad is in den loop der eeuwen dikwijls het tooneel geweest van historische processen. 1. Mio Kralg, aaas Malny, alias Tsjel- ny. Hij werd te Fontainebleau gearresteerd. Kwam met Kalemen naar Marseille, maar durfde blijkbaar niet te schieten, uit angst onschuldigen in de menigte eveneens te treffen. 2. Iwan Rajtitsch. alias Ladislaw, alias Benesj, gearresteerd te Annemasse. 3. ZvenimirPospisjil, alias Jaros- Ia Novak, eveneens in Annemasse gearres teerd. De rol van de „groote onbekende" wordt gespeeld door een zekere MariaVoudro- vit s j, een mooie, blonde vrouw van onbe kenoe afkomst, die blijk! aar met Kalemen en Kralg naar Marseille was gekomen en die in haar bagage wapens en munitie had meege voerd. Alle personen zijn hoogstwaarschijnlijk af komstig uit Jankapceszta in Hongarije, waar de „terroristenschool" hun onderdak had verleend. De blonde Maria Voudrowitsj werd tot nog toe niet gevonden. Als verdediger van de 3 beklaagden treedt op mr. Georges Desbons, een bekend Pa- rijsch rechtsgeleerde, die daartoe opdracht ontving van de Nationalistische Kroatische Vereeniging in Amerika. Deze vereeniging, die haar zetel te Pittsburg heeft moet ook de kosten voor het proces bijeengebracht hebben, daar de beklaagden niets bezitten. De 3 officieele verdedigers, die eerst met het °°g op den financieelen toestand der be klaagden, waren aangewezen, hebben daar op hun mandaten neergelegd. Paul-Boncour. Als aanklager uit naam van de koningin weduwe Maria van Zuid-Slavië, die schade vergoeding voor de vermoording van haar man eischt, treedt de beroemde Fransche ad vocaat en politicus Jean Paul-Boncour op, die blijkbaar de bedc«ling heeft het proces op politieke banen te leiden en alle vertakkin gen der terroristische „Oestaschi" in Europa, waarvan sprake is, te ontmaskeren Paul- Boncour houdt de geheimzinnige Maria Voudrowitsj voor de ziel van den aanslag en de beklaagden een uitgebreid kruisver hoor in die richting doen ondergaan. De verdachten hebben totnogtoe niets anders gezegd, dan dat de Kroatenleider dr. Ante Paveltitsch, die de leider moet zijn van de «Oestaschis", niets te doen heeft of gehad heeft met hen of met den aanslag zelf. Paul Boncour wil nu trachten het bewijs te leve- ren> dat dit wèl het geval was. Indien de beklaagden schuldig verklaard worden, wacht hun de doodstraf. De guillo tine-plank zal dan hun doodsbed zijnOp dit oogenblik bevinden zich de drie be klaagden onder zéér strenge bewaking in het oer-oude arrestantenhuis. Rajtitsj en Popisjil hebben bekend dat zij vrienden waren van den moordenaar Kale men, doch verklaarden, dat zij met hem de daad niet besproken of uitgevoerd hebben. Kralg, dien de politie 5 dagen achtereen „schaduwde", en die eindelijk in Fontaine bleau gegrepen werd, ontkent alle schuld, hoewel hij heeft moeten toegeven, dat hij naast Kalemen stond, toen deze door de menigte drong en naar den wagen snelde, waar hij de rampzalige schoten afvuurde, die bijna een oorlog veroorzaakt hadden. De duur van het proces wordt op ruim een week geschat. De eerste dag zal groo- tendeels heengaan met het kiezen van de jury en verdere technische formaliteiten. De eerste president van het Hof van Appèl te Aix. de la Broize, zal de leiding hebben De Opperiandsadvocaat Rol zal in 6 ge vallen de doodstraf eischen wegens: I. Mede plichtigheid bij het vermoorden van koning Alexander; 2. Medeplichtigheid bij den moord op den minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou; 3. Medeplichtigheid bij het dooden van twee vrouwen onder de toe schouwers; 4. Medeplichtigheid bij de po ging tot moord op den generaal Georges, die zwaar gewond werd5. Medeplichtigheid bij het verwonden van tal van omstanders. De verdediging zal vrijspraak pleiten en wel op grond van de volgende punten: Ra jtitsj en Popisjil hadden geen aandeel in den moord, zij onderhielden geen relaties met den moordenaar en wisten niet, wanneer deze tot die daad zou overgaan. Kralg was welis waar uitgenoodigd, mee te helpen, maar had op het laatste oogenblik geweigerd, het moordwapen te gebruiken, daar hij vreesde, onschuldigen in de menigte te treffen. De beide vrouwen uit het publiek zijn getroffen door kogels uit de revolvers van politie agenten en niet door de schoten van den moordenaar, beweert de verdediger. Meer dan 50 getuigen zullen in het proces optreden, waaronder ook overste Piollet, die den doodelijken sabelhouw toebracht aan den dader. De verdediging zal de vertooning eischen van de film waarop men den moord zich ziet afspelen en die destijds door den operateur met zooveel succes overal werd vertoond, doch die heel spoedig door de Fransche regeering in beslag is genomen. Verder zal de verdediger beginnen met een eisch te stellen tot zachtere behandeling van de beklaagden die tot nu toe in aparte cellen ingesloten zijn geweest; hij zal zijn eisch steunen door er op te wijzen, dat de beklaagde Kralg onder den druk van de lange eenzame opsluiting teekenen begint te geven van waanzin. Als een der kroongetuigen, die den vree- selijken aanslag van nabij gezien hebben, zal generaal Georges optreden, die door de schoten van Kalemen zwaar gewond werd en bijna eraan ten offer viel. Ook zal de chauf- ieur van den wagen voorkomen, waarin de koning van Barthou zaten en die tevergeefs trachtte, den dader bij de mouw te grijpen om zoo de schoten van richting te doen ver anderen. Een gewichtige getuige is voorts de chef van de geheime staatspolitie van Zuid-Slavië. Simmonowitsj, en verder tal van politiedie naren, die den moord van nabij gevolgd hadden en de beambten, die Kalemen grepen Ook zal als geiuige optreden mevr. Karnen, de eigenares van hotel Regina in Parijs, waar Kalemen woonde. Zij zal getuigen, dat zij Rajtitsj in zijn gezelschap heeft gezien. Ook een groot aantal hotelbedienden en particu lieren, waarmede de beklaagden in aan raking zijn geweest, zullen verklaringen af leggen. Een zéér beperkt aantal kaarten zal aan de pers en aan 'het publiek worden afgegeven. Fotografen zullen niet worden toegelaten. De politie heeft omvangrijke voorzorgsmaat regelen genomen en de beklaagden voor een eventueele lynch-justitie te beveiligen. Woensdag zijn de Engelsche en de Ita- liaansche ambassadeur op het rijksdeparte ment van buitenlandsche zaken in Berlijn geweest om de officieele mededeeling te doen over de bekende Fransch-Engelsch-Italiaan- eche verklaring van Stresa wat betreft de na leving van het verdrag van Locarno. Bij die gelegenheid heeft staatssecretaris von Bülow, optredend voor minister von Neurath, die af wezig was, tegenover de beide ambassadeurs een mondeling protest tot uiting gebracht te gen de houding welke de Volkenbond in de raadszitting tegenover Duitschland heeft in genomen. De door een Engelsch telegraafagentscihap gepubliceerde bewering, dat het hier een protest betrof tegen de door Engeland te Stresa en te Geneve aangenomen houding, ontbeert eiken grondslag. Havas meldt uit Londen, dat de Britsche regeering geen enkel antwoord zal geven op het oordeel van von Bülow over de Engelsche politiek te Stresa en te Geneve, welk oordeel de Duitsche staatssecretaris te kennen heeft gegeven in den loop van het onderhoud dat hij met den Engelschen ambassadeur had. Men wil hier aan het optreden van von Bülow geen andere beteekenis geven dan dat van een gewoon onderhoud. Goed ingelichte Britsche kringen bevesti gen dat in den loop van het onderhoud te Berlijn geen enkele toespeling werd gemaakt op de versteviging van het verdrag van Lo carno, welke te Stresa is onderstreept. Reuter meldt ten slotte nog uit Berlijn, dat de Italiaansche ambassade aldaar bevestigt, dat behalve de Engelsche ook de Italiaansche ambassadeur ontboden is op het rijksdeparte ment van buitenlandsche zaken, maar dat de ambassade ontkent dat eenig protest tegen over den ambassadeur tot uitdrukking is ge bracht Een officieele verklaring is te Berlijn niet verstrekt. Hitier confereerde gisteren te München met von Neurath, von Ribbentrop en Dietriech (de chef van den N.S.D.A.P.-persdienst. Zonder twijfel vormde de buitenlandsche politiek van Duitschland het onderwerp der beraadsla gingen. Volgens Havas was ook de rijksweerminis- ter von Blomberg aanwezig bij de conferentie te München. Donderdagmorgen zijn 190 brievenbestel lers in staking gegaan uit protest tegen het feit, dat de in de wintermaanden toegestane versterking thans ingetrokken is. De staken- den kwamen bijeen op het binnenplein van het hoofdpostkantoor, waar zij de Interna- ionale aanhieven. De minister van posterijen, Mandel, heeft na het bekend worden van het incident opdracht gegeven alle betrokkenen onmiddellijk voorloopig uit hun functie te ontheffen. Voorts zijn maatregelen genomen om de bezorging van de post niet te laten vertragen. In Ankara, de hoofdstad van Turkije, mo gen in de café's niet langer hazardspelen worden beoefend. De autoriteiten hopen na melijk, dat dit verbod het lezen onder de ge regelde cafébezoekers zal aanmoedigen. Tot de verboden spelen behooren het tric-trac- spel, het kaartspel en het dominospel. Het schaakspel, indien om geld gespeeld, is even eens verboden. De eigenaars van de café's, die door dit verbod getroffen worden, vreezen, dat zij ge ruïneerd zullen worden, indien het verbod niet wordt ingetrokken. SNEEUW IN OOSTENRIJK. Bij een plotselinge toevoer van koude lucht is bijna geheel Oostenrijk de laatste twee dagen door sneeuw verrast. Alleen de lage streken zijn vrij van sneeuw gebleven. Reeds de heuvels in de om geving van Weenen echter vertoonen een lichten sneeuwlaag. Sinds menschenheugenis is het met voor gekomen, dat om dezen tijü van het jaar zulke hoeveelheden sneeuw zijn neergeko men als thans. De Bulgaarsche minister van buiten landsche zaken, Bataloff, de minister van justitie, Dickkoff en de minister voor economische zaken, Moloff, heb ben gistermiddag oen bezoek gebracht bij den minister-president, generaal Slateff, teneinde hem officieel in kennis te stellen van hun aftreden. Bij het verlaten van het gebouw van den minister-president weigerden de ministers «enigerlei verklaring af te leggen over de motieven van hun de missie. Zij deelden echter wel mede, dat hun verzoek om ontslag was aanvaard. Minister-president Slateff zou nog in den loop van gistermiddag den koning rapport uitbrengen over den stap der genoemde drie ministers. Of het tot een aftreden van het geheele kabinet zal komen is nog niet bekend. Tin politieke kringen is men vrij alge meen van opinie, dat de vacatures slechts opnieuw zullen worden vervuld en dat een verscherping zal intreden van de tegenwoordige militaire dicta tuur. In Tomsk (Am.) is door 'n Russische politie auto een bedelaar oveneden, die op slag ge dood was. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de verongelukte de broer was van Gregor Raspoetin. Bij het uitgraven van hout onder een la wine zijn gister te Bludenz 5 Oostenrijksche arbeiders door een nieuwe lawine bedolven. Vier arbeiders konden zich bevrijden, de vijfde kwam om het leven. Hoe bevreesd de Franschen blijven door het nieuwe Duitschland te worden overwel digd, blijkt voor de zooveelste maal uit een artikel in de Revue des deux Mondes geti teld „Contre 1'attaque brusquée". Volgens den schrijver is er in de Duitsche politiek na 26 Januari 1934, toen het non agressie verdrag met Polen werd gesloten, een plotselinge wending gekomen. Werd vóór dien feitelijk op een conflict met Polen aangestuurd thans is hiervan niets meer te bespeuren. Wat is hiervan de reden, vraagt de auteur zich af, daar hij angst voelt op komen. Gaat met deze diplomatieke omkee ring soms ook een omkeering in de strategi sche manoeuvre gepaard? Zal de eerste klap nu aan het Westen, in casu aan Frankrijk, worden uitgedeeld? Doet Hitier het gestel de in „Mein Kampf" gestand of is Frank rijk zulk een zwakke tegenstander geworden, dat hiermee wel door een coup de main kan worden afgerekend? Schrijver neemt aan dat de twee hypothe se nog zoo dwaas niet is en in het vervolg van zijn artikel onderzoekt hij of zulk een overval kans van slagen zou hebben. In de eerste plaats pruttelt de schrijver tegen het legerbestuur, omdat dit iedereen in de gelegenheid stelt kennis te nemen van de Fransche vredesorganisatie en wat hier mede annex is. Want nu kan jammer genoeg ook het buitenland er van op de hoogte ko men tot hoe weinig afweer Frankrijk feitelijk in staat is. Hoe groot is de legersterkte, welke Duitsch land bij een eventueelen couip de main te- f en over zich zal vinden, vraagt de auteur. n hij komt tot een getal van 210.000 man, waaronder 46.000 kleurlingen. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, zegt hij, dat de Fransche recruten twee maal per jaar opkomen, namelijk in April en October en dat zij tenminste 3 a 4 maanden noodig hebben om eenigszins als geoefend man te gelden, zoodat gedurende 6 a 8 maanden 't Fransche vredesleger voor een belangrijk gedeelte uit weinig bruikbare recruten be staat. En het spreekt van zelf, dat een vij and, die een overval wil uitvoeren, juist die periode zal uitkiezen, waarin de afweer van den tegenstander te wenschen laat. Na 1936, als de verzwakte lichting onder de wapenen komen, wordt de toestand nog erger. Schrijver gaat vervolgens na wat er bij de Fransche en Belgische Oostgrens met het geweer bij den voet staat en naar zijn meening zijn deze sterkten in staat een plot selinge invasie van Duitsche zijde een halt toe te roepen. Geen wonder derhalve, meent hij, dat Duitschland een nieuwen droom gaat droomen om hetzij door Frankrijk, hetzij door België onverhoeds tot het hart van Frankrijk door te dringen. En de Duitsche strijdkrachten, zijn die sterk genoeg om zulk een coup de main tot een goed einde te brengen? Schrijver is van oordeel, dat de Duitsche luchtstrijdkrachten geen vrij spel zullen hebben en dat de lucht bombardementen voor de vele bloeiende ste den aan Duitschland's Westgrens wel eens gevaarlijker zouden kunnen zijn dan omge keerd. Vandaar, dat de schrijver ook aan neemt, dat Duitschland zich wel zal beper ken tot het bombardeeren van die doelen, De moord op Koning Alexander en Barthou; het a.s. proces. Bezoek aan de wereldtentoonstel ling te Brussel. (Buitenland.) Bulgaarsch kabinet afgetreden. (Buitenland.) Hazardspel in Turksche café's verboden. (Buitenland.) Brievenbestellers te Nice in sta king. (Buitenland.) Wat de pers zegt van de staten verkiezingen. (Binnenland.) De verdwenen stembiljetten te Haarlem weer terecht. (Binnen land.) Het nieuwe regeerings-bezuini- gingsplan. (Binnenland.) Auto-ongeluk op den Afsluitdijk. (Binnenland.) welke van militair belang zijn en dat de be slissing op den grond zal moeten worden bevochten. Maar daar is Duitschland dan ook zoo krachtig, dat voor Frankrijk het ergste staat te vreezen Immers in de eerste plaats heeft Duitsch land de Reichwehr, de politie en de arbeids dienst ter sterke van 500.000 man. Daar achter staan 3 millioen dienstplichtigen, waarvan l'A millioen gereed is om zonder uitstel als veldsoldaat dienst te doen. En dan is er nog het leger van de S. A. en S. S., waarvan weliswaar de bewapening te wenschen overlaat, maar die dan toch nog heelwat in de melk te brokkelen hebben. Met deze strijdkrachten zal Frankrijk in een minimum van tijd kunnen worden over stroomd. Hoe denkt de schrijver zich de uitvoering van een dergelijken coup de main? Volgens zijn opinie zou het meest kans van slagen hebben het vooruitschuiven van bij de grens geformeerde troepten, welke dopr divisiën van de Reichswehr in de daarvoor aangewe zen opmarschrichtingen zouden moeten worden gevolgd. Deze methode zou analoog zijn aan die, welke door de Franschen in Marokko wordt gevolgd en bestaat uit het vooruitwerpen van een menigte artijgangers, waarachter geregelde troepen oprukken klaar om otp het beslissende oogenblik tot het gevecht over te gaan Voor de eerste golf zou Duitschland op 250.000 a 300.000 man kunnen rekenen en dit is, volgens schrijver, meer dan genoeg, zoowel wat betreft aantal als kwaliteit ën bewapening om de overvallen op de Belgi sche Maas en 't Fransche Oostfront te kun nen inleiden, daar deze eerder een beslag legging op de intervallen of nog onvoldoend versterkte punten beoogen dan 't voeren van een gewelddaige actie En wie zou argwaan koesteren, dat deze massa's een onverboed- schen aanval in den zin hebben? De perio dieke samentrekking van zulke paramilitaire formaties voor exercitiën of manifestaties heeft aan deze gedeeltelijke mobilisatie het karakter van een onmiddellijke bedreiging ontnomen. Wat moet Frankrijk daartegen doen, vraagt de schrijver. De versterkingen aan de Oostgrenst acht hij te zwak verdedigd Men behoort volgens hem de moreele waar de van zulke fortificaties niet te overdrijven en niet te vergeten, dat de Duitsrhers onder von Falkenhayn de vesting Verdun juist als doelwit van hun aanvallen kozen. Met hoeveel wil de auteur de vredeststerk- te van het Fransche leger verhoogen? Thans zou dit met 80.000 man moeten plaats hebben, maar daar de lichtingen van 1936 tot en met 1941 tot op de helft ver zwakt zijn en derhalve inplaats van 230.000 slechts 115.000 man tellen, dient er rigou reus ingegrepen te worden. Vandaar het voorstel van den schrijver den diensttijd op 2 jaar te stellen en de lichting uit te breiden door inplaats van met 21 jaar reeds met 20 jaar in te lijven. Intusschen weet men, dat de Fransche re geering reeds enkele maatregelen heeft ge troffen om de veiligheid aan de Oostzijde te verhoogen. Zij deed daartoe 3 legerkorpsen uit het Zuiden naar het Oosltn overbrengen en bepaalde, dat de lichting, welke zou mo:- ter. afpresenteeren, eenige maanden langer onder de wapenen zal moeten blijven Ook aan de verbetering van dc luchtverdediging en luchtbescherming worden groote bedra gen ten koste gelegd.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1