QUdti&za&en jBimetttand HET NIEUWE BEZUINIGINGSPLAN ALKMAARSCHEICOURANT van VRIJDAG 19 APRIL 1935 Geneeskundige brieven I De zwerende vinger. „EEN WEERZINWEKKEND BEDRIJF". Familie van overledenen opgelicht. HET ROODE VLAGGETJE MET DE DRIE PIJLEN. NOODLOTTIGE VERGISSING IN EEN APOTHEEK. Apothekers-assistente voorwaar delijk veroordeeld. KNOEIERIJ MET BANDEROLLES. Slager voor den kantonrechter. NASLEEP VAN EEN RELLETJE. Wegens meineed een jaar £e- eischt. Kantongerecht te Alkmaar. Salarisverlaging van 10 millioen. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Ongeval op den afsluitdijk. KINDEREN SPEELDEN OP STRAAT. Twee zusjes door auto gegrepen PASCHEN ZONDER BLOESEM. In de Betuwsche bongerds de takken nog kaal. DGUGLAS-VLIEGTUIGEN VOOfe DE K.N.I.L.M. ONZE VISCHEXPORT NAAR BELGIE. TEKORT AAN VISCH. DF VERDWENEN STEMBILJETTEN. Teruggevonden. TELEGRAM VAN DEN VOORZITTER VAN DE R.-K. STAATSPARTIJ. Een gelukwensch mei h be reikte resultaat. Glimlachje De handen spelen een buitengewoon be langrijke rol in het leven. Er is haast geen arbeid denkbaar, waarbij de vingers niet worden gebruikt en maar al te vaak wordt de vinger daarbij aan allerlei schadelijke in vloeden blootgesteld. Een geringe verwon ding aan een of meer vingers wordt dan ook in het algemeen als een onschuldig en onge vaarlijk proces beschouwd en gelukkig is meestal de genezende kracht van den norma len mensch zoo groot, dat zulk een ongemak zonder nadeelen of bezwaren van meer ern- stigen aard als van- zelf wordt overwonnen en geneest. Toch is het onjuist tegenover een vingerverwonding al te luchthartig te staan. Elke verwonding, ook de allerkleinste, kan aan ziektekiemen de gelegenheid geven er zich in te nestelen. Vingerverwondingen kun nen op deze wijze zeer gemakkelijk worden verontreinigd of besmet door de zeer alge meen verspreide zietekiemen die we kennen onder den naam van streptococcen en staphy- lococcen. Deze microscopisch kleine levende wezentjes uit het plantenrijk vinden in zulke wondjes meestal een uitstekenden voedings bodem en gaan er zich nu in vermenigvuldi gen door splijting of deeling (d.i. het z g. ongeslachtelijk voortplantingsproces). Op geheimzinnige wijze wordt ons lichaam zien het naderend onheil bewust en gaan wij ons tegen den aanvallenden vijand verweren. Er wordt een leger van witte bloedlichaampjes op afgestuurd om de aanvallers te vernieti gen. Zij nemen met nog andere cellen deel aan de vorming van 'n beschuttenden wal om gebied van den strijd, maar ook algemeene tekiemen te dooden o.a. door ze op te eten. Zoo ontstaat een heroïsche strijd, waarbij aan weerszijden vele slachtoffers vallen. Een aantal verschijnselen is waar te nemen in het gebied van den trijd, maar ook algemeene reacties treden op. De ziektekiemen scheiden stof af, toxinen genaamd. Deze kunnen ons geheele lichaam ziek maken en het individu tracht deze weer onschadelijk te maken door tegengiften of antitoxinen. De verschijnselen, welke zijn waar te nemen, kan men gemeenschappelijk aandui den met den naam van ontstekingsverschijn selen. Hieronder vallen de volgende waar neembare symptomen: 19 roodheid; 29 zwel ling; 37 pijn; 47 plaatselijk gevoel van warmte en 59 algemeen warmtegevoel, dat wil dus zeggen: koorts. Een dergelijk ont stoken gebied zal men bij voorkeur zeer rustig en stil houden en zoo kan men dus veelal ook van gestoorde of opgeheven func tie spreken. Het hierboven beschreven proces doet zich heel vaak voor in een vinger Soms zit het proces aan den vingertop, maar ook een an der deel van den vinger kan er bij betrokken zijn. Men spreekt dan van een „panavitium". Soms ook is speciaal het nagelbed en omge ving getroffen. Dan treedt een „paro- nycSium" op. Het kan niet worden ontkend, dat menigmaal zulk een nagelproces wordt opgewekt door onhygiënisch optreden bij de handverzorging al of niet met behulp van een manicure! Maar al te gemakkelijk wor den hierbij kleine wondjes gemaakt en wan neer nu alles niet steriel in zijn werk is ge gaan, kan heel licht infectie optreden. Wetenschappelijk laat het panavitium zich nog in groepen onderverdeel en, al naar ge lang b.v. een vingerkootje, een gewricht, de huid of een ander gedeelte is getroffen. Voor onze algemeene beschouwingen heeft het echter geen nut hierop dieper in te gaan. Wel moet worden opgemerkt, dat het vol komen onjuist is een zwerenden vinger te ver onachtzamen of er zoo maar een beetje zelf aan rond te dokteren. Het kan er dan net mede gaan als met het kleine schijnbaar on schuldige puistje b.v. in het gelaat en dat zoo even tusschen duim en wijsvinger wordt «itgeknepen Elk jaar opnieuw sterven er noodeloos menschen die op deze wijze zich zelf willen genezen, maar juist bij dit onoordeelkundig uitknijpen de ziektekiemen juist het lichaam injagen langs lymphe- of bloedstroom, waar door een snel doodelijk verloopende algemee ne bloedvergiftiging kan optreden. Groote statistieken hebben aangetoond dat 5 pCt. der gevallen van zwerende vinger die in zieken huizen klinisch of poliklinisch behan deld worden, aan deze kwaal overlijden. Daarnaast bestaat het gevaar dat de kwaal slechts is te overwinnen onder opoffering van een grooter of kleiner gedeelte van vinger of hand, terwijl ten slotte in lichtere gevallen toch nog vaak een stijve vinger overblijft of een hinderlijk lidteeken lasten bij den arbeid geeft. Zulk een gedeeltelijke invaliditeit wenscht men begrijpelijkerwijze in den tegen- woordigen moeilijken tijd nog veel meer dan vroeger te ontloopen. In den zwerenden vinger bevindt zich dus oen ontstekingsproces dat de neiging heefi tot een etterhaard over te gaan. Nog steeds is de gulden oude regel van kracht, dat daar waar etter is, deze etter de gelegenheid be hoort te krijgen naar buiten af te vloeien. Dit beteekent in het algemeen dat bij de aanwe zigheid van een etterhaard of absces met een mes een opening moet worden gemaakt, welke °pen moet blijven zoolang nog etter aanwe zig is. Zulk een handeling noemt men het in- oideeren van een ontstekingsproces. Men moet hiervoor het juiste oogenblik weten te kiezen; ml- het oogenblik waarop het absces rijp is. Meestal heeft de patiënt grooter haast dan de geneesheer. De patiënt wordt veelal reeds eenige dagen geplaagd door kloppende, bo rende en stekende pijnen, vooral 's nachts. In deze eerste dagen van ontwikkeling van het absces is rust van het zieke gebied een aller eerste eisch. Incideert men te vroeg, dan is het meestal niet mogelijk precies de goede Plaats te bepalen en bij zulk een te vroeg aan gelegde ontspaningsincisie loopt men gevaar ziektekiemen in de gezonde omgeving in te brengen. In zulke gevallen is een vererge- nng van het ziekteproces mogelijk. Wacht men echter geduldig zijn tijd af, dan kan men van de incisie slechts vreugde beleven en ziet men vaak snelle genezing optreden. In verband met de aanwezigheid van een pees ln het midden van de vingers legge men bij voorkeur zulke incisies aan de zijkanten aan. Wanneer men nu aan de oppervlakte een «Icin ellipsje uitsnijdt blijft de wond meteen langer open. Dan behoeft men dit niet kunst matig te forceeren door het wondkanaal met gaas of een drain open te houden. Dit opvul len met gaas is pijnlijk bij elke verbandwis- seling en soms hoopt zich juist weer etter op onder het gaas, waaruit weer gevaren kun nen voortvloeien. Natuurlijk behoort men ook bij dergelijke betrekkelijk kleine ingrepen alle eischen van de moderne chirurgie in acht te nemen. Men behoort dus met steriele instrumenten te werken en behoort den patiënt pijn te bespa ren. Vroeger deed men dit veelal door de huid boven de plaats die en benaderen wilde te be vriezen; het verdient de voorkeur geheel bui ten het te behandelen gebied de zenuwgelei ding uit te schakelen door de z.g. plaatselijke verdooving volgens Oberst. Terwijl men eerst het zieke gebied vol ledige rust geeft, verdient het aanbeveling met den vinger bewegingen uit te gaan voe ren zoodra de toestand dit toelaat. Hoe lan ger men wacht, hoe meer kans op een stijven vinger en dus op verminderde arbeidsge schiktheid. Soms neemt het proces van den aanvang af een kwaadaardig verloop. Het proces kan b.v. langs de peesscheden naar boven op stijgen. Deze mogelijkheid is vooral aan wezig bij zwerenden duim of pink in ver band met speciale anatomische verhoudin gen. In andere gevallen schrijdt het proces voort langs de lymphwegen. Dan treden de bij de meeste menschen wel bekende en ge vreesde roode strepen op langs den onder arm. Gifstoffen en ziektekiemen vallen nu ook de lymphklieren aan, die in elleboog en oksel zijn gelegen. Deze lymphklieren vor men dan meestal weer een krachtige barrière. Hun taak is inderdaad alle schadelijke in vloeden welke langs den lymphstroom het lichaam willen benaderen, alsnog tegen te houden. Dit gelukt meestal niet dan onder uitbreiding van het ontstekingsproces in deze lymphklieren. Dit kan men in het algemeen als een gunstig iets beschouwen, want het is er een bewijs van dat deze lymphklieren hun plicht doen Worden er echter steeds nieuwe ziektekiemen en gifstoffen vanuit den zwerenden vinger de lymphwegen inge jaagd, dan kan het noodig zijn dezen haard op te ruimen en den vinger dus weg te nemen. Verzaken de lymphklieren ten slotte hun Elicht of worden de zietekiemen direct langs et bloed in het lichaam gebracht, dan dreigt de algemeene bloedvergiftiging, sepsis of pyaemie. Deze ernstige, levensgevaarlijke complica tie treedt gelukkig slechts bij uitzondering op. De kans op het optreden van zulke ern stige ziektetoestanden wordt grooter, naar mate de behandeling meer wordt veronacht zaamd en neemt af wanneer op het juiste oogenblik ook de juiste behandelingsweg wordt ingeslagen. Hieruit moge een ieder voor zich zelf de noodzakelijkheid erkennen om bij het eerste optreden van verschijnselen van een zweren den vinger deze niet te verwaarloozen. maar deskundige hulp in te roepen ter bevordering van de genezing en ter voorkoming van com plicaties die op een gegeven oogenblik zelfs met den dood kunnen eindigen. P. N. N. De 37-jarige chef de réception A. D. heeft zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van oplich ting Deze verdachte heeft aan de vele en meer bekende oplichterstrucs er een toegevoegd, die er op gericht was om de familie van overledenen voor geldsbedragen op te lich ten. Hij deed dit op de volgende wijze: Wan neer D. in de dagbladen een overlijdensad vertentie zag zond hij in de dagen, verloo pend tusschen het overlijden en de begrafe nis, een boekje, dat geenerlei waarde had, als postpakket onder rembours en liet daar voor bedragen van 2 en hooger incas seeren. De betrokken familieleden sloegen in den regel geen acht op den inhoud voordat de zending in ontvangst was genomen en de be taling daarvan reeds had plaats gevonden. Een drietal getuigen, (een kleine keuze uit een groot aantal gedupeerden) verklaar den, dat hun op bovengenoemde wijze, xort voor of onmiddellijk na de begrafenis van een familielid, een dergelijk boek, oa. „Het Eenzame kind", „De Levensloop van Mr. W." etc. etc., was bezorgd. Deze boeken werden meestal onder den naam van A.B.U.L.E E. toegezonden. Verdachte legde een bekentenis af. Uit zijn vroeger afgeiegde verklaringen, door den griffier voorgelezen, bleek dat hij het minderwaardige van zijn handeling niet inzag. De president uitte zijn verontwaardiging over deze handelwijze door op te merken, dat van het groot aantal misdrijven dat de strafkamer behandelen moet er gelukkig maar weinig zijn. die zoo weerzinwekkend zijn en getuigen van een absoluut afgestompt gevoel van menschelijkheid. Mr. v. d. Boom (rechter.) sprak van een verachtelijk bedrijf. Ook de officier, mr. Cohen Tervaert, die ter zake een jaar gevangenisstraf requireerde wees er op, hoe verdachte van de meest droeve omstandigheden, waarin een mensch kan komen te verkeeren gebruik maakte om hen op te lichten. Mr. Cameman pleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 2 Mei a.s. De broodbezorger H. L. is door den kan tonrechter vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van artikel 435a W. v. S. Verdachte heeft op 23 Mei 1934 een rij wiel bereden, waarop als onderscheidings- teeken een rood vlaggetje was aangebracht met drie witte pijlen, zijnde dit volgens de dagvaarding een uitdrukking van een staat kundig streven (der S. D. A. P.) Verdachte, die het feit toegaf, zeide, dat het vlaggetje bedoeld was niet als democratisch doch als anti-fascistisch symbool. Mr. N S. Hoekstra zeide in zijn requisi toir, dai ten dezen het vlaggetje, wel degelijk als een opzichtig onderscheidingsteeken moet worden aangemerkt. Mitsdien vroeg de offi cier vernietiging van het vonnis en veroor deeling van L., tot 1 subs. 1 dag. Mr. Tj. Mobach, de verdediging voerend, betoogde, dat men een eenvoudig fietsvlag- getje evenmin als een eenvoudig speldje als een opzichtig onderscheidingsteeken kan aan merken. Pleiter wees op eerder door kanton rechters en rechtbanken gewezen vonnissen en gaf een uiteenzetting van de beteekenis der drie pijlen, die als tegenhanger van het hakenkruis zuiver anti fascistisch zijn. Als uiting van een S. D. streven is het totaal on bekend. Pleiter concludeerde tot bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Eenigen tijd geleden plakte een Amster- damsche apothekers-asistente bij vergissing een verkeerd etiket op een fleschje medicij nen, zoodat dit fleschje, dat een vergif be vatte, in handen kwam van een oude vrouw die het innam en korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. De apothekers-assistente is thans door de rechtbank wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van veertien dagen, benevens een geldboete van 75 of 25 da gen hechtenis. Voor den Haagschen kantonrechter mr van Haeften heeft zich te verantwoorden ge had een slager, wien was ten laste gelegd, dat hij op 1 Febr. jl. misbruik van zijn gezag als vader heeft gemaakt, door zijn 17-jari- gen zoon een pakje vet te doen vervoeren, waaromheen een losse banderolle zat. Als eerste getuige werd gehoord de contro leur van de Crisis-Zuivelwet, die den jongen op het Bezuidenhout heeft aangehouden Hem is daarbij gebleken, dat het vet goed verpakt was, doch dat de banderolle er los omheen zat, terwijl er geen spoor van plak sel op was te ontdekken. De jongen verklaar de toen, dat hij even voor hij van huis ging, de banderolle van plaksel had voorzien. Vervolgens werd gehoord een controleur van de Landbouw-Crisiswet 1933, die heeft geconstateerd, dat dezelfde banderolle, nl. met hetzelfde nummer, op 23 Januari d.a.v. om een pakje vet, dat zich in verd.'s winkel bevond, was gedaan. Hij achtte 't mogelijk, dat dezelfde banderolle voor meer dan een pakje vet is gebruikt. De zoon van verd. verklaarde aanvanke lijk, dat hij de banderolle voor hij van huis ging, van plaksel had voorzien, doch kwam. nadat mr. van Haeften hem op het gewicht van den door hem afgelegden eed had ge wezen, op deze verklaring terug en zeide thans, niet te weten, of hij dit had gedaan. Hij zeide voorts, dat eiken Maandag nieuw vet werd gesmolten; de aanhouding ge schiedde op Vrijdag, zoodat het niet waar schijnlijk was, dat een week tevoren hetzelfde pakje vet in den winkel had gelegen. Doch ook op deze bezwarende verklaring kwam hij terug. Mr. Langemeijer, het O.M. waarnemend, zeide, aanvankelijk het plan te hebben gehad tegen van P. een hechtenisstraf te eischen, daar hij den indruk had. hier met een leelijke knoeierij te doen te hebben. Het ten laste gelegde feit achtte spr. bewezenniet geheel was echter komen vast te staan, dat hier van grooten zwendel sprake was, hoewel geens zins het tegendeel bewezen was. Spr. vorder de een boete van 50, subs. 20 dagen hech tenis. conform welken eisch mr. van Haeften van P. heeft veroordeeld. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank zette gisteren de behandeling voort van een meineedzaak, die een na sleep is van een vechtpartij met N. S. B 'ers op 24 Maart 1933 vóór het café „De Roode Leeuw" te Amsterdam. De N.S.B.'ers hadden een vergadering bij gewoond in café „De Pool" aan het Damrak. Bij die vechtpartij was de N. S. B.'er W. Witkamp gestoken, voor welk feit W. G. R. is gearresteerd en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Bij de behandeling van de zaak hebben eeni ge N. S. B.'ers verklaard, dat een kame raad van R., zekere F. H. C., dien avond een hunner, Drost, zou hebben „beentje gelicht". Dit werd door C. onder eede voor het Hof ontkend; hij verklaarde op dat oogenblik niet op het Damrak te zijn geweest. Naar aanleiding van deze verklaring is een vervolging tegen C. ingesteld wegenis meineed. Voor de rechtbank handhaafde C. zijn verklaring. Velschillende N.S.B.'ers ble ven er bij, dat verd. wel degelijk op het Damrak is geweest en dat hij D. een beetje heeft gelicht. De Officier van Justitie, mr. van Ar- kel, achtte de meineed bewezen uit de getuigenverklaringen. Spr. requireerde een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. Th. Eskens, pleitte -vrijspraak. Vonnis 9 Mei. Uitspraken: G. M. te de Beemster, ged., opzettelijke brandstichting, 1 jaar gevangenisstraf, v.w. met 3 proefjaren en in vrijheid ge steld; J. de B. en H. B., Haarlem, beiden ged., diefstal van boter, kaas en lieren kool, de eerste 6 mnd.; de tweede fHnnd. met aftrek van 10 weken preventief; J. de B., Haarlem, ged., diefstal van konijnen en hazen, 4 mnd. met aftrek van 10 weken preventief; J. de B. en Joh. de B., beiden ged., diefstal van paling, de eerste 3 mnd. met aftrek van 3 mnd. en invrijheidstelling; de tweede 2 maanden. Naar de N.R.Crt. verneemt, is in het bezuinigingsontwerp, waarvan de indiening spoedig is te verwach ten, een nieuwe verlaging van de salarissen der rijksambtenaren op genomen ten bedrage van 10 mil lioen. Het bezuinigingsontwerp zal voorts voor een belangrijk gedeelte een machtigingswet worden, waar bij de regeering zich voor een aan tal bezuinigingen en daarmede ver band houdende voorzieningen rege ling bij Koninklijk besluit voorbe houdt. In verband met het gerucht, dat de aanvankelijk in het ontwerp ook opgenomen aanpassing van de buiten den staatsdienst op het economische leven drukkende lasten aan een lager niveau daaruit ver wijderd is, verneemt de N.R.Crt., dat hierin nader bij een afzonderlijk ontwerp zal worden voorzien. Donderdagochtend is op den afsluitdijk nabij het Kornwerderzand 'n auto uit Den Haag door het springen van een band over den kop geslagen en op de steenglooiïng van den dijk terecht gekomen. Van de inzit tenden werden twee dames niet ernstig ge wond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht. Naar een ooggetuige ons meedeelt, had de auto een vaart van niet meer dan 60 K.M Volgens hem zou er geen band gesprongen zijn maar was er een wiel afgeloopen, dat trouwens later uit het water gehaald is. De auto was gekanteld en een portier uitge scheurd, waardoor vermoedelijk de beenbreuk van een der dames is veroorzaakt. De andere dame had een stuk van de koplamp tegen het hoofd gekregen. De gewonden zijn naar Sneek gebracht en daar in een ziekenhuis op genomen. De auto is later naar Friesland ge bracht. Gistermiddag om half vijf zijn op den hoek Otterlooscheweg-Nieuwe Rijksweg te Ede twee kinderen van den heer L., meisjes van res. 9 en 5 jaar gegrepen. De kinderen wer den overreden en moesten met zware inwen dige kneuzingen worden opgenomen. De slachtoffertjes liepen spelend op den weg en bleven plotseling staan toen zij een auto zagen naderen. Zij hadden echter niet bemerkt, dat ook van den anderen kant een auto aankwam. De bestuurster van dezen iaatsten wagen, mevrouw S., kon echter toen de kinderen plotseling voor haar wagen bleven staan niet meer tijdig remmen, met het noodlottig gevolg, dat zij werden aan- fereden. Volgens ooggetuigen treft mevr. geen schuld. De beide kinderen zijn naar de ouderlijke woning overgebracht. Hun toestand is ernstig. Naar aanleiding van berichten in verschil lende bladen over bloei in de Betuwe, zij er op gewezen, dat met de Paaschdagen van mooie bloesem in de omgeving van Eist nog niet veel te zien zijn. Wel staan enkele vroe ge pruimen en een late kers op knoppen. Dit geeft echter niet dat aanzicht, hetwelk op een echten bloesem-Zondag de menschen trekt naar het land tusschen Rijn en Maas. Door het koude en de vele regenbuien met zoo nu en dan een nachtvorst is de bloei van de Meikersen en vroege peren ten zeer ste tegengehouden en zullen er vrijwel acht a tien dagen mee verstrijken vóór de Betu we in volle bloesempracht kan worden be wonderd. De vooruitzichten voor een mooien bloei zijn gelukkig gunstig. Het wachten is nog slechts op wat warmte, Op vragen van het Tweede Kamerlid Wes terman: 1. Zijn de ministers bereid mede te deelen of het bericht, dat de Kon. Ned. Ind. Lucht- vaart Mij. de aanschaffing van Amerikaan- sche verkeersvliegtuigen overweegt op waar heid berust? 2. Kan, indien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, medegedeeld wor den, waarom gezien de omstandigheid, dat geen van de redenen, die tot den aankoop van Douglasvliegtuigen in de Ver. Staten door de Koninkl. Luchtvaart Mij. zouden hebben geleid, in dit geval van toepassing is hier wederom met voorbijgaan van de Nederlandsche vliegtuigindustrie in de Ver- eenigde Staten toestellen worden aange kocht en niet bijtijds maatregelen zijn geno men om het ontwerpen en construeeren der benoodigde toestellen door onze eigen in dustrie mogelijk te maken? 3. Willen de ministers mededeelen, welke maatregelen de regeering denkt te nemen om de verdere onttrekking van orders aan de Nederlandsche vliegtuigindustrie, die onver mijdelijk tot een verzwakking van deze in dustrie moet voeren en bezwaarlijk in het be lang der militaire luchtvaart kan zijn, in de toekomst te voorkomen? heeft de minister van koloniën, mede na mens den minister van waterstaat, geant woord: Vraag 1. Het bedoelde bericht is juist. Vraag 2. De K N.I.L.M. heeft, na zorgvul dig onderzoek van hetgeen de Nederlandsche industrie kon aanbieden of in uitzicht stellen; de mogelijkheid van deelneming dier in dustrie aan de vernieuwing harer luchtvloot, zooveel doenlijk opengehouden, door haar bestelling in de Vereenigde Staten van Ame rika van het op korten termijn benoodigd materieel tot het uiterste te beperken. Zij acht het niet verantwoord, waar nog te weinig uitzicht bestaat, dat de Douglas-toe- stellen hier te lande vervaardigd worden, den aanvang van de voorgenomen vernieu wing van haar luchtvloot voor onbepaalden tijd op te schorten en kan evenmin het risi co, verbonden aan een nieuw type van groo ter snelheid, dat niet eerst zijn bruikbaar heid ten volle bewezen heeft, aanvaarden. Vraag 3. De regeering schenkt reeds ge- ruimen tijd haar volle aandacht aan de Be doelde maatregelen, waaromtrent evenwel mededeelingen in het huidig stadium van overleg ondienstig worden geacht. Naar wordt vernomen mag uil ons land voorloopig weer visch beneden de maat van 40 c.M. in Beigië worden inge voerd. Gisteren was er te IJmuiden een groot tekort van visch aan afslag. Zoo was er f, en enkele 6chelvisch aangevoerd. Voor een deel was dit een gevolg van het feit, dat een groot deel der loggers bin nengebleven was, opdat de opvaren'en met de a.s. feestdagen thuis kunnen zijn. Het pak met 400 stembiljetten, dat bij dm aanvang van de stemming op Woensdagmorgen in de school Welte- v.edenplein te Haarlem was verdwenen, is gistermiddag in ongeschonden staat teruggevonden in een aangrenzend lokaal van de school door het personeel, dar bezig was het verkiezingsmateriaal op te ruimen. De recherche had de S'hoollokalen grondig onderzocht en uergens iets gevonden. Men tast op dit oogenblik dus niet alleen in het duister wat betreft de daders van den diefstal, maar ook wat betreft diegenen, die het pakket in het lokaal schijnen te hebben teruggebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. De voorzitter der r.k. staatspartij heeft naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen het navolgende telegram gericht aan de voorzitters van de zestien kringen, waarin de stemming heeft p'aats gehad: In uw persoon wensch ik alle werkers geluk met het gisteren behaalde resul taat. De r.k. staatspartij heeft ander maal overtuigend blijk gegeven haar eigen plaats onder on« volk waard te zijn en haar taak ten bate van land en kerk ook in moeilijke omstandigheden ter. volle te kunnen vervullen. Samen Bankbedlende, argwanend„Maar de heer Philips teekent zich niet met een F," (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 5