fllkmaarsche Courant. .58ucqed&ike Stand Glimtachje £aatste A Jiackt&ecichten m 1 Wekelijksch Overzicht hoorn bovenkarspel hoogwoud heiloo Raadsverkiezing. LIHHEN schermerhorn oudorp bergen nieuwe niedorp Vegetariërs vergaderen. GIJ MOET BEZUINIGEN heerhugowaard BRUTALE INBRAAK. BELEEDIGING. MR. HART BIJ MINISTER HIROTA. Naar hervatting der Nederlandsch- Japansche handelsbesprekingen? Moordaanslag in Zuid-Limburg. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. der leiding van den heer H. J. Zaal. Het groote succes, dat deze vereeniging met die schitterende operette heeft gehad in Oud- karspel, waarborgt den bezoekers een heel mooie avond. Wij kunnen dan ook een be zoek aan deze uitvoering ten zeerste aanbe velen. Visch aanvoer. Langzamerhand begint de palingvissche- rij op het IJsselmeer gelukkig weer toe te nemen. Door een 4 tal vaartuigen werden 62 pond aal aangevoerd. Raadsvacature In de gemcenteraads-vacature van wij len den heer C. Rood is benoemd de heer H. P. Willebrands. Geslaagd De heer N. R. de Boer slaagde te Delft voor het examen van werktuigkundig inge nieur. De adviescommissie van de r.k. kiesver. Recht en Plicht heeft aan de r.k. kie- zers(essen) het volgende advies gegeven voor de volgorde der r.k. lijst voor de a s. gemeen teraadsverkiezing: 1. J. A. J. Barnhoorn, 2. p. J. Kraakman, 3. J. Sengers, 4. J. Schuyt, 5. G. Heijne, 6. K. op den Kelder, 7. S. Borst, 8. G. Hoetjes, 9. A. Dekker Azn., 10. J. Op dam. De kiezers(essen) kunnen op 28 April in deze volgorde verandering brengen. De afslag en combinatiën van de Woens dagmiddag te Limmen door notaris mr. C. J. de Lange bij opbod gehouden veiling is bepaald op Woensdag 24 April des voormid dags 1 uur in het koffiehuis Centrum van den heer A. C de Graaf te Limmen. Plaatselijk Belang Door de vereeniging Plaatselijk Belang zijn als candidaten gesteld de heeren: 1 A. J. Barend regt 2 B. Plugboer (aftr.); 3 J. Govers; 4. W. de Boorder,; 5. C. van der Oord; 6 W. Le Mair; 7 A. Kluft. De heer J. Los (aftr.) en wethouder heeft voor een plaatsing op de candidatenlijst be dankt. Raadsverkiezing. In de op Donderdagavond 18 April ge houden vergadering van de Protestantsche kiezers is de volgorde van de candidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezing aldus vastgesteld: 1 A. Jongebloed; 2 G. L. van der Post; 3 E Schermerhorn4 W. Moejes; 5 R. Koe- lemey; 6 H. Schot; 7 J. Kerkmeer; 8 D. Rol; 9 Tj. Nestra; 10 K. de Geus. Een oogenschijnlijk gezonde, doch inwen dig uitgeholde boom op het brinkje hoek Studler van Surcklaan—Loudelsweg, woei hedenmiddag om twaalf over den weg. Of schoon de passage vrij druk was, hadden er geen ongelukken plaats. In Bergen staan vele oude boomen, die men graag wil behouden, doch, ter voorkoming van onheil, opgeruimd behooren te worden Men neme het gebeurde van hedenmiddag tot leering. Wanneer hetzelfde met een van de oude beuken hoek Kleine Dorpsstraat- Dorpsstraat gebeurd, dan zullen de gevol gen vrijwel zeker noodlottig worden. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Woensdag 17 dezer belegde de afd. Alk- maar van den Ned. Vegetariërsbond des avonds te 8 uur een openbare vergadering in de zaal van den heer Kossen te Nieuwe Nie- dorp. De voorzitter, de heer C. Verwer, open de met een kort woord van welkom, waarna hij het woord gaf aan den spreker, den heer Joh. Littooy uit Soest. De spreker bleek een onderhoudend cau seur, met hier en daar een tikje humor in zijn speech. Hij stelde in het licht, dat wel-be leefd vegetarisme, levensblijheid is, hetgeen gelijk is aan innerlijke rust, zelfs in bewogen tijd. Vanwaar die kalmte? Ui* het diepe besef, dat er om ons niet alleen zonder noodzaak geen dierenlevens behoeven te worden ge- bluscht, doch tevens, dat men menschen vrij waart voor menschonwaardige beroepen. In dit verband memoreerde spr., hoe de vegeta riër, graaf Tolstoï, bij wien, onder beding dat zij kip te eten zou krijgen, een schoonzus ter te dineeren zou komen, hij deze tegen etenstijd een levende kip en een groot mes liet brengen, waarbij hij haar vroeg: „Ana- stasia, doodt jij even die kip, dan zal de kok haar voor je braden. Wij hebben hier nie mand die het doen kan". Anastasia, natuur lijk, bedankte. Veel menschen zouden geen vleesch eten in dien zij, om het machtig te worden, zelf de dieren moesten dooden: en 't is, wel be schouwd, ongeoorloofd, om datgene, waar men zichzelf te goed voor acht, door ande ren te laten volbrengen. Het menschelijk lichaam is, volgens zijn bouw. op plantenvoedsel ingesteld; en 't men schelijk geslacht ondervindt dan ook van zijn verkeerde voedingswijs de grootere en klei nere nadeelen. Volgens den modernen Zwit- serschen dieettherapaat, dr. Bircher—Benner, is onze verkeerde voeding de eenige oorzaak van alle kwalen en afwijkingen. Dit lijkt, op pervlakkig beschouwd, wel ongelooflijk, doch als men nagaat, hoe zeer het lichaam op de voeding reageert, helt men er toe over deze theorie als waar te erkennen. Men werpt wel tegen, dat vegetariërs ook ziek zijn. Zeker is dit waar, doch men vergete niet, dat vele ve getariërs tot het vegetarisme gekomen zijn, omdat zij door hun desolaten gezondheids toestand gedwongen zijn geworden, de plant aardige voeding als de beste te erkennen. Bo vendien heeft het de vegetariërs jarenlang ontbroken aan medici, die inzagen, dat de ve getarische voeding de juiste is. Thans even wel, komen er geleidelijk meer artsen-vege tariërs, terwijl medici, die afwerend tegen over het systeem staan, toch gedwongen zijn vele dingen uit de moderne voedingspsysiolo- gie over te nemen. Men zegt wel eens, dat b.v. de Eskimo niet plantaardig kan leven, maar de Poolstreken zijn nu juist geen ideaal oord voor het men schelijk geslacht. Eskimo's en Samojeden zijn dan ook laag onwikkelde volken, bij wie men schen van plm. 35 jaar reeds grijsaards wor den geacht. 't Is, gezien het tegen den stroom op roeien, wat de vegetariër doet, niet steeds gemakkelijk vegetariër te zijn. Dank zij zijn innerlijke rust, zijn training in zelfbeper king, weet de welbewuste vegetariër de uit zijn afwijkende levenswijs voortvloeiende on gemakken te dragen. Waar er nog gelegenheid werd gegeven tot vragen stellen, eindigde spreker te 9 uur zijn causerie, waarna even werd gepauzeerd. Na de pauze vergastten de heer en mej. Modder de aanwezigen op een paar mooie nummers viool en piano. Voor de gelegenheid tot vragen en onder linge gedachtenwisseling was nogal animo. Een der aanwezigen merkte op, dat het, dank zij den economischen toestand, lang niet iedereen voegt, geld voor meerdere gees tesontwikkeling uit te geven. Vegetarisme is geestesontwikkeling. De spreker ant woordde, dgt het Vegetarische Bureau te Soest bij aanvraag gratis lectuur zendt en dat voor ernstige onvermogende onderzoekers de bibliotheek van den bond kosteloos boe ken leent. Te kwart over tien sloot de voorzitter met een woord van dank aan spreker, musici en gehoor, de vergadering. Plaatst dan alléén uw advertenties in die krant, die wer kelijk gelezen wordt, de krant, die in alle kringen op de tafel in de huiskamer ligt. Zoo'n krant is de Maandagmiddag kwam de raad dezer gemeente in een voltallige vergadering bijeen. Ingekomen was een verzoek van D. de Ruijter, d d. 16 Maart, om een tegemoet- „Heb Je ooit vroeger iemand lief gehad?" „Nee, Henk. Ik heb dikwijls mannen bewonderd om hun moed, hun kracht, hun schoonheid of hun verstand, maar voor Jou, liefste, is het enkel maar liefde, en anders niets." (Happy Mag.) kon.ing van 3,85 per maand, in de kosten van vervoer van zijn dochter naar de Chr. school aan den Broekerweg. Besloten werd 80 pet. van devervoer kosten te vergoeden. B. en W. deelden mede, dat door hen de ontwerp-begrooting over 1935 aan Ged. Staten is ingezonden. Een overzicht werd gegeven van de wo- ninghuren. Ged. Staten hebben verdaagd hun beslis sing over het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de provincie Noordholland en het raadsbesluit tot wijziging van de bouwver ordening. Vervolgens was aan de orde het vaststellen van een politieverordening. B. en W. boden een ontwerp-veldwach- ters-verordening aan. Dit "komt geheel over een met de bestaande verordening, behou dens enkele formeele punten. Met algemeene stemmen werd dit aange nomen. Het college stelde voor, dat de gemeente in het vervolg niet meer zal zorgen voor de consumptie op de stembureaux en dat het presentiegeld van 5 op 6 wordt gebracht. Op een vraag van den heer Smit, ant woordde de voorzitter, dat hierdoor onge veer 120 zal worden bezuinigd. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. verworpen. Hierna boden B. en W., onder overlegging van het ingekomen advies van de Ned. Bond van gemeente-ambtenaren en van de Algem. R.K. Ambtenarenvereeniging, een ontwerp salarisverordening ter vaststelling aan. De heer Quant vroeg waarom wel aan de genoemde vereenigingen om advies is ge vraagd en niet aan den R.K. Bond van Over heidspersoneel, waarin ook twee ambtenaren zijn georganiseerd. De secretaris antwoordde hierop, dat deze ambtenaren dit eerst 14 dagen geleden heb ben laten weten. De heer Wagenaar vond het verschil in sa laris tusschen den eersten en den tweeden ambtenaar te groot en hoopte, dat met zijn opmerking in het vervolg rekening zal wor den gehouden. De voorzitter antwoordde hierop, dat de eerste ambtenaar al veel langer in gemeente dienst is dan de tweede. De kleine salarisver- hooging, die de tweede ambtenaar na schijn baar heeft gekregen is veroorzaakt doordat de kindertoeslag is ingevoerd. De heer Wagenaar zeide nog, dat men re kening houden moet met het werk, dat de ambtenaren leveren en de tweede ambtenaar presteert evenveel als de eerste. De heer Groenland vond de vergoeding voor den keuringsveearts te hoog. De voorzitter zeide, dat de keuringsvee arts door de crisisvarkenswet veel meer werk heeft gekregen. De heer Krom was tegen verlaging van de vergoeding van de gemeentevroedvrouw, daar zij door de tijdsomstandigheden veel meer gevallen krijgt, die niet betaald worden. De heer Smit bestreed dit. Hij wees er op, dat er in 1935 nog geen dergelijk geval is voorg;k Diner.. De heer Kooy kwam er tegenop, dat aan den administrateur van bet G. E. B. nog De voorzitter zeide een onderzoek toe. De verordening werd z. h. st. vastgesteld B. en W. stelden voor het maximum aantal vergunningen vast te stellen op het bestaan de aantal, in casu 12, en bij de veroorloven een kleine speelruimte te laten, er bestaan er 7, het college stelt voor het aantal vast te stellen op 10. De heer Groenland stelt voor het maxi mum aantal vergunningen op 15 te stellen. Dit voorstel werd verworpen met alleen de stemmen van de heeren Groenland en Pool voor. De heer Wagenaar bepleitte vermindering van het aantal vergunning. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aangenomen en eveneens het voorstel van B. en W. om een verordening vast te stellen tot afwijking van de winkelsluitingswet. Deze verordening houdt in, dat alle slui tingsuren voor winkels gedurende de zomer tijd met één uur worden verlaat. Idem een verordening tot aanwijzing van werkdagen, waarop de winkelsluitingswet niet zal gelden. Vervolgens werd behandeld de door B. en W. ingediende verordening houdende voorschriften als bedoeld in art. 73 der wo ningwet. Deze, die ook zonder hoofdelijke e tem ming vastgesteld is, houdt in, dat B. en W. eischen kun nen stellen voor het houden van winkels en voor het gebruik van terrein in de kom der gemeente. Een nieuw ontwerp van B. en W tot wijziging van de bouwverordening werd zc.der hoofdei, st. goedgekeurd. dem de begrootingwijzigingen van den gewonen en van den kapitaal dienst. Een verzoek om een plaatsje voor W. Beeis Cz. ingevolge de landarbeiderswet werd aangehouden tot de volgende ver- g.^/dering. De voorzitter kon niet advi- seeren gunstig over het verzoek te be schikken, daar het huis in tamelijk bouwvalligen toestand verkeert. Vervolgens stelde de heer Wagenaar de volgende vragen: le. Waarom is het toezicht op de werkverschaffing overgegaan van den gemeenteopzichter op den heer Bot? 2e. Waarom is dit na eenigen tijd weer gewijzigd? 3. Is dit gebeurd in overleg met de wethouders? De voorzitter zeide verheugd te zijn over deze vragen, daar de geruchten, die den laatsten tijd gaan nu kunnen wor den tegengesproken. De heer Bot heeft alleen het opzicht gehad bij het dempen der voorsloot van het sportterrein. Dit is zeer economisch gebeurd, maar de Heidemaatschappij kwam hier tegen op. Door gebrek aan tijd konden de wethouders over dit laat ste geval niet geraadpleegd worden B. en W. deelden nog mede, dat door de sierteeltvereeniging 1200 stuks hees ters voor beplanting van het nieuwe sportterrein zijn beschikbaar gesteld. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten aan de gemeente-veldwachter een crediet te verleenen voor aanschaffing van een motor van 250. f Verder werd op voorstel van B. en W- besloten een woning te huren van de maatschapij „Ons Streven" en deze te bestemmen tot ambtswoning voor den gemeente-secretaris. Aan Gedep. Staten zal worden voorgesteld de aftrek hier voor te bepalen op 15 van de jaar wedde. De gemeente betaalt een gelijk bedrag aan huur en behoeft in het ge heel geen onderhoudskosten te betalen. (Ongecorrigeerd). (Ongecorrigeerd In den afgeloopen nacht hebben in brekers te Amsterdam een brutaal stuk je uitgehaald. Bij de firma Lameris, handel in uurwerken, Leidschestraat 18, hebben zij in de portiek van den winkel een ruit uitgesneden en door de opening een aantal gouden heerenhorloges, meest polshorloges, weggenomen, die in do uitstalkasten lagen. De waarde van dt' gestolen klokjes wordt geschat op circa 2000. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde een werkman, die een artikel had geschreven in de „Tribune" van 5 Mei 1934, waardoor de Nederlandsche direc teur van de Ufa te Amsterdam zich be- leedigd achtte, tot een voorwaardelijke g«- angeni6straf van zes weken, bene vens een geldboete van 100, subs. twee maanden hechtenis. De eisch luidde 60 boete of zestig dagen hechtenis. De Japansche minister van Buiten- landsche Zaken Hirota heeft den Direc teur van het Departement van Econo mische Zaken van Nederlandsch-Indië, Mr. G. H. C. Hart, die eergisteren te Tokio is aangekomen, en diens echtge noot* een lunch aangeboden, waarbij ook aanzaten de Nederlandsche gezant te Tokio, J. C. Pabst, en Dr. Nagaoka, gedelegeerde naar ie NederIan .isch- Japansche handelsconfercntie, die on langs te Batavia is gehouden. In Japansche kringen is men vrij op timistisch ten aanzien van de mogelijk heid van hervatting der Nederlandsch- Japansche handelsbesprekingen tot re geling van den handel tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, hoewel geen of- ficieele mededeeling hieromtrent is ge publiceerd. nius en heeft 't in beslag genomen. S is ge arresteerd en in verzekerde bewaring ge steld. i DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Pelikaan" is te Batavia geland. De „Oehoe" wordt hedenavond om 8 uur op Schiphol verwacht. Zijn moeder werd geplaagd Gisteren heeft in het woonwa genkamp te Rumpen (L.) een moordaanslag plaats gehad. De 23-jarige bewoner J. S. heeft op zekeren P. een vijftal schoten ge lost, waarbij een kogel rakelings langs de slagader ging en tot in de hals doordrong. Ook bekwam P. een schotwonde in het rechterdij been. Na door dr. St. te zijn verbonden, werd het slachtoffer r.aar het ziekenhuis te Heer len overgebracht. De toestand is bevredi gend. De aanleiding van dezen moordaanslag is gelegen in het feit, dat enkele jongens de moeder van S. aan het plagen waren, waar bij P. toekeek en zijn instemming hiermede betuigde. S. heeft zich daarop zoo opgewon den, dat hij onverwacht op slechts enkele meters afstand uit een revolver enkele scho ten op P. loste. Na te hebben geschoten, heeft hij het wapen in het fornius verstopt. De politie van Brunssum, die het onder zoek verrichtte, vond het wapen in het for ONDERTROUWD: Johannes Eickholt en Annechien Jonker, -— Johannes de Boer en Anna Pels. Wal- terius de Nijs en Johannes Goudsblom. Johannes Kuijs en Elfriede Roszmann. Lammert Baarsma en Aaltje van Heugten. Jacob Schaap en Johanna Schot. Frans van der Zeijden en Rensje Geus. Adriaan Meeuwsen en Anke Poorter. Willem Kaagman en Catharina Snel. Pe ter Rozing en Elisabeth Sevenhuijsen. Wouter Baltus en Agatha de Lange. Gerardus Duijn en Anna Olof. GETROUWD: Cornelis Kruidenberg en Hilbertha Muurlink. Martinis Roep en Anna van Schaik. GEBOREN: Johan Pieter, z. van Johan Muller en Maria Ero. Margaretha Maijke, d. van Pieter Cloeck en Margaretha Olij. Beren- dina, d. van Andries Mooij en Anna van der Wall. Johanna Evelina, d. van Hen drik de Groot en Petronella Quax. Ca tharina Maria, d. van Willem Henstra en Catharina Wortel. Evert, z. van Adria- nus Elings en Maarij Ploeger. Marretje Cornelia, d. van Jacob Broersen en Johanna de Geus. Agatha Helena, d. van Cornelis Govers en Luise Plap. OVERLEDEN: Margaretha Roskam wed. Jacobus Leek 63 jaar. Paulina Maria Christina Glavie- mans 78 jaar. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 19 April 1935. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 39 sta pels, wegende 110000 K.G. kaas aange voerd, waarvan de prijzen als volgt: Fa- briekskaas: Kleine 13 met rijksmerk. Han del matig. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 19 April 1935. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 377.700 K.G. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 19 April 1935. Op de heden gehouden Graanmarkt waren aanvoer, soort en prijzen als volgt; 46 H.L. voertarwe 3 4.70; 95 H.L. gerst 3, gerst chev. 5.50; 300 H.L. haver 5.757; 23 H.L. boonen, w.o.: bruine 10.5013.50, citroen 810, duiven 810 en witte boonen 14; 10 H.L. karwijzaad 17; 1 H.L. blauwmaanzaad 14; 51 H.L. erwten, w.o.: kleine groene 8.50—8.75, groote groene 11—12, grauwe 8—14 en vale ervrien 10.5014. Alles per 100 K.G. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 19 April '35. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 11000 K.G. Gele kool 2.60-/ 3.50, door schot 1.50; 4800 K.G. Deensche witte kool 1.20—1.70; 625 K.G. Uien: uien 7.50 en drielingen 3.50, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN. 18 April 1935. Op de heden gehouden veiling waren aanvoer en prijzen als volgt: Roode kool 2e s. 8.60 9.60; Gele kool le s. 1.30—2.50, 2e s. 11.30; D. witte kool le s. 1.10 1.70; Drielingen 3.804.40; Uien 7.60; Peen 0.70. Aanvoer: 260 K.G. Roode kool; 22300 K.G. Gele kool; 30900 K.G. D. witte kool 550 K.G. Uien en 1675 K.G. Peen. NOORDSCHARWOUDE, 18 April '35. 3400 K.G. Uien: grove 7.207.70, uien 77.80, drielingen 3.90; 3700 K.G. Peen 11.30, kleine Peen 6070 ct. 1400 K.G. Kroten 40—80 cent; 50400 K.G. Gele kool 1.80—3; 44300 K G. D. witte kool 0.80—1.60, alles per 100 K.G. FONDSEN. 4 obl. Nederl. 1000 '34 3idem '11 N O.-Indië 1000 '3011 4 idem 1000 ,34 5)4 Duitschland '30 Idem met kettingverkl. Amsterdamsche Bank. Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. Cert. v. 1000 Rotterdamsche Bank Alg. Kunstzijde Unie v. Berkel's Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Beth. Steel Cities Service U. S. Steel U. S. Leather Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult Algem. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Shell Union A'dam Rubbey Oostkust i Serbadjadi Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab Deli Maatij. Senembah South. Pacific Union Pacific Prolongatie Ex-dividend. _J 13 April 15 April 16 April 17 April 18 April 19 April 99* 991/ie 98# 98% 97 98* 971 97* 97* 96 991/ie 98* 98* 97* 98% 931 986/16 97% 97* 97* 24 23* 2i% 23Vi« 22% 28% 2'* 27* 27* 26% 111* 110* 110* 111* 111* 39 38* 39* 40 39 69 68* 67# 68* 28' 29* 29* 298/i6 29 101 100* 100 100 30% 30* 30* 43* 30* 43* 43* 43 431 43* 60* 61 61* 246* 248* 249 251* 251* 375 3754 375* 375* 231* 228* 228 229 230* 89* 89/ 89# 899/16 89# 7 7*7,6 7% 6% 15% 163/16 16716 161/16 15* 8 19 19% 20 19% 19% 3* 3* 3* 3* 3* 19* 19 19* 19* 19* 180J 178* 179* 1/94 179* 96 96* 96 96* 154* 1564 159* 160 30* 30 30 30 171* 168* 170* 124* 123* 125-* 125* 126# 149# ISOVie 151% 152# 1524 4»/M 98* 47-.» 47.» 47l« 4* 98* 98* 98# 9-% 55 54* «JU 54* 54* 55* 28 274 33f 33* 34* 34" 33# 301 30* 30* 30# 30* 135 134 137* 13» 135* 128* 127* 129 1274 127# 131* 133 133* 132* 133 8# 9"» 53 54 J 54 54* 3* 3* 3* 4 3*

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7