DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. iBinnenland Het Japansche eiland Formosa geteisterd. Molenaar vermoord. Dinsdag 23 April 1935 137e Jaargang Buitenland Aardbeving veroorzaakt een ramp, waarbij 3000 dooden en 4500 gewonden zijn te betreuren. Alles in 5 minuten beslist. Wat vandaag de aandacht trekt F. W. G. OLDEWELT. t DOODELIJKE VAL UIT HET RAAM. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 95 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het Japansche eiland Formosa is door een aardbeving hevig geteisterd. De Britsche consul in Tokio deelde Zondag de ramp mee in een draadloos gesprek, waarin hij sprak van 2495 doo den, 5770 gewonden en 23.468 vernielde huizen. De meeste slachtoffers zijn gevallen onder de half-wilde volksstammen, die het eiland Formosa bevolken. De Brit sche consul te Tokio deelde mede, dat volgens de bij hem ingekomen berichten geen buitenlanders onder de slachtof fers zijn. Niet lang geleden was deze Britsche tonsul op Formosa, althans op het bergachtige noordelijk deel. Volgens hem is de geteisterde streek gelegen op 2 of 300 mijl afstand van de meer be volkte deelen van het eiland. Het dichtste punt van waaruit hulp aan Formosa kan worden verleend is Hongkong, dat 3 dagen reizen op zee van Formosa is verwijderd, i Het is gebleken, dat het aantal slacht offers van de ramp nog grooter is dan men aanvankelijk had geschat. Hoewel slechts een gebied van 5000 vierkante kilometers is geteisterd, bedraagt het aantal dooden volgens de opgaven der politie 2730, het aantal zwaargewonden 4348. het aantal lichtgewonden 768. 7165 huizen werden volkomen vernield, terwijl 17.257 huizen beschadigd werden. Door het'garnizoen te Tatsjoe zijn 50 reddingsbrigades uitgezonden, die onder geteisterde bevolking levensmiddelen en dekens hebben uitgedeeld. De gouverneur van Formosa heeft het ministerie van overzeesche zaken mede gedeeld, dat het reddingswerk vlotten voortgang heeft en bevorderd wordt door uitstekend weer. De petroleumvel- den zijn niet door de aardbeving getrof fen. Het ministerie van financiën te Tokio heeft een bedrag van 7 millioen yen beschikbaar gesteld. Bovendien is een openbare inschrijving ten bate der slachtoffers geopend. De ambtenaren van het ministerie van overzeesche za ken hebben daarbij het voorbeeld gege ven door 1 pet. van hun maandsalaris Ai te staan ten behoeve van de reddings- hulpactie. Ook de dagbladen hebben inschrijvingen geopend. De aanblik van 't brandende eiland. In den nacht van de catastrofe werd de vlammen, die opstegen uit de ver- de zee rondom Formosa verlicht door woeste steden en huizen. Sedert de ont zettende ramp van 1923 heeft Japan geen aardbeving gekend, die een zoo grooten omvang en zoo noodlottige ge volgen heeft gehad als de catastrofe die thans het eiland Formosa heeft getrof fen. Onder de ruïnes en puinhoopen liggen de duizenden dooden mannen, vrouwen en kinderen, terwijl de tallooze gewon den zijn ondergebracht, althans voor zoover er plaats is, in ziekenhuizen, gemeentelijke gebouwen, fabrieken, ho tels. Maar het opnemen der gewonden, van wie velen doodelijk gekwetst zijn, vergt veel tijd en menige getroffene beeft langen tijd op hulp moeten wach ten. Duisternis kondigde de ramp aan. Het was Zondagmorgen zes uur op het «Hand, toen de hemel zich verduisterde, «innen enkele minuten was de streek in het donker gehuld. Angst maakte zich toen meester van de bewoners. Het was doodstil in de natuur, geen briesje deed de bladeren der boomen bewegen. Plotseling bewoog zich de aarde, kwam weer tot rust, trilde daarna heviger. Eenige minuten gingen weer in stilte voorbij. Toen begon de grond heftig te schokken: de cata strofe was geschied. De stad Taitsjoe aan de Westkust leed het ergste, maar ook een aantal andere steden en dorpen werden in ruïnes her schapen. In Taitsjoe, waar vele Chineesche ar beiders wonen, waren de bewoners juist opgestaan en maakten zich gereed voor 't dagelijksch werk, toen de ramp plaats vond. In minder dan vijf minuten was de stad in een groote puinhoop veranderd. De hoofdstraat was geheel verwoest, alleen daar werden 100 personen gedood. Het gerommel van de aardbeving werd gevolgd door een helsch lawaai van val lende steenen, springende waterbuizen en exploideerende gasleidingen. Dit af schuwelijke concert overstemde het ge schreeuw der tallooze gewonden. Alle verbindingen waren verbroken. In de verwoeste straten speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Ouders zochten in waanzinnige angst naar hun kinderen, die wellicht onder de puinhoo pen waren gebléven; kleine kinderen doolden schreiend rond, losgerukt van hun ouders. Geleidelijk konden politie en Roode Kruis eenigszins ordenend optreden en in de straten verschenen ambulances; dokters en verpleegsters verrichtten hun werk. Menige gewonde werd op de plaats zelf, waar hij gevonden wer l, geope reerd. Ondertusschen bewogen zich op de we gen rondom Taitsjoe duizenden boeren en boerenarbeiders met hun gezinnen, die het verwoeste binnenland ontvlucht ten en een onderdak meenden te kunnen vinden in de stad...! Sommigen vielen,, uitgeput door den langen tocht, langs den weg neer. Naar schatting zijn alleen in Taitsjoe duizend menschen om het leven gekomen. De vernielende elementen hebben hun werk ook grondig gedaan in Sjintsjikoe, Sj-Keeloeng en Tainan aan de Westkust en te Karenko aan de Oostkust. Ook Taihkoe in het Noorden heeft zeer ge leden. Hier zouden de slachtoffers uit sluitend Chineesche boeren zijn. Een geheel legercorps is naar de verwoeste gebieden gedirigeerd. In het geheele Noordwesten zijn de spoorlijnen verwoest; de rails vertoon en bizarre kronkelingen. Tunnels en brug gen zijn ingestort. Ook de electrische lichtleidingen zijn vrijwel overal ver nield; men behelpt zich met lantaarns en olielampen. Vanuit Taihokoe zijn vliegtuigen naar het verwoeste gebied gezonden. Op den ee.sten dag meldden zij bij hun terug keer, dat in boerderijen en dorpen het vuur zich snel verbreidde en dat de be woners in alle richtingen vluchtten. Ook in Oost-Japan zijn schokken ge voeld. Verschillende kerkdiensten wer- der onderbroken, doch daarna weer ver volgd. Enorm veel dooden. Radio-telefonisch heeft gouverneur- generaal Nakagatsj van Formosa mede gedeeld, dat het aantal dooden tenge volge van de aardbeving ongeveer 3000 bedraagt. Het aantal gewonden is geste gen tot 9.500. Op sommige spoorlijnen is het verkeer hersteld. De schade aan huizen en gebouwen wordt geschat op zes millioen yen, die aan spoorwegen, bruggen en wegen op vier millioen. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft alle provinciale besturen opdracht gegeven, een steunactie te openen, ter wijl de stad Tokio een bedrag van 20.000 yen beschikbaar heeft gesteld. Uit Tokio wordt voorts gemeld: Zater dag in den laten middag heeft een hevi ge uitbarsting plaats gehad van den vulkaan Asama. Door de gloeien le lava zijn de wouden nabij Karuizawa in brand geraakt. Dit is de hevigste erupsie van dezen vulkaan sinds die van 19 Sept. 1929. Over schade of verlies aan menschen- levens wordt in dit bericht niet ge sproken. In de 36 uren voorafgaande aan deze aardbeving zijn aardschoken gevoeld in Oporto in Portugal, waar duizenden in paniek het land op vluchtten en in de Lebysche woestijn in Afrika. De direc teur van de Stonyhurst College Obser- vatory in Lancashire registreerde op de seismograaf 5 aardbevingen. Bij de natuurramp, welke het eiland Formosa heeft geteisterd, zijn in totaal 3003 personen gedood en 8661 gewond. Er zijn 11665 huizen verwoest, terwijl er bovendien 16359 zijn beschadigd. De schade wordt op 10 milloen yen geschat. HITLER'S VERJAARSGESCHENKEN. Onder de tallooze geschenken, die Hitier Zaterdag ter gelegenheid van zijn verjaardag mocht ontvangen, was ook een eskader vliegtuigen, hem aangebo den door het S. A. corps. Volgens Havas bestaat het eskader uit 28 oorlogsvliegtuigen. Volgens ditzelfde Fransche telegraafagentschap zou ook de oudstrijdersbond „Kyfhauser" den Rijkskanselier vliegtuigen hebben aan geboden, en wel 14 oorlogsvliegtuigen. Havas heeft deze berichten uit een bron in Berlijn. Gistermiddag had op het vliegveld Tempelhof de plechtige overdracht plaats van het eskader vliegtuigen dat de S. A. Hitier aanbood. De Rijkskanse lier doopte het eskader „Horst Wessel". Elk vliegtuig van dit eskader krijgt den naam van een nationaal-socialist, die „voor het vaderland stierf". Na bezichtiging van het eskader begaf Hitier zich op het vliegveld Staaken in een vliegtuig en vertrok naar München, waar hij door een groote menschen- massa met ovaties werd verwelkomd. De Koning van Engeland heeft Hitier ter gelegenheid van zijn verjaardig een telegrafischen gelukwensch doen toe komen. DUITSCHE PROTESTNOTA AAN DEN VOLKENBOND. Zij hebben niet het recht zich op te werpen tot rechter over Duitschland. De Duitsche Rijksregeering heeft aan de mogendheden, die hebben medege werkt aan het besluit van den Volken bondsraad van 17 dezer, een protest nota tegen dit besluit doen toekomen. In deze protestnota wordt o.a. ver klaard, dat deze regeeringen niet het recht hebben zich tot rechter over Duitschland op U werpen, dat het be sluit van den Volkenbondsraad een po ging is tot nieuwe discriminatie van Duitschland en dat de Duitsche regee ring dit besluit daarom met de grootste beslistheid van de hand wijst Tegelijkertijd heeft de rijksregeering den betrokken regeeringen medege deeld, dat zij zich voorbehoudt haar standpunt ten aanzien van de in ge noemd besluit behandelde afzonderlijke vraagstukken binnenkort bekend te maken. GEVECHT TUSSCHEN DOUANE SMOKKELAARS. In België. Aan de Fransch-Belgische grens is sedert de devaluatie van de Belga de smokkelarij zeer toegenomen. Zaterdag nacht heeft een hevig vuurgevecht plaats gehad tusschen twee douane beambten en een twaalftal smokkelaars, die met drie vrachtauto's de grens wil den overschrijden. Een der smokkelaars werd gewond, terwijl de overigen de vlucht namen. Twee der auto's keerden op Belgisch gebied terug, terwijl de der de door de inmiddels versterkte groep douanebeambten brak. Na een felle ach tervolging ook de douane maakte van een auto, gebruik werden de smokke laars ingehaald. Een hunner wierp een flesch benzine op de lading en stak die in brand, terwijl hij ook brand trachtte te stichten in de auto der douanebeamb ten. Uit de bijliggende huizen kwamen d: bewoners verschrikt naar buiten en van de verwarring maakten de smokke laars gebruik om te ontkomen. De brand was spoedig gebluscht. De gewon de smokkelaar is in arrest genomen. ENORME BRAND IN CHARBIN. Vijf dooden, 300 1400 dakloozen. gewonden en Bij een grooten brand, die het centrum van de stad Charbin geteisterd heeft, zijn vijf kin deren om het leven gekomen, terwijl driehon derd personen werden gewond. De brand ontstond op den zolder van een arbeiderswoning en zou gemakkelijk ge bluscht kunnen zijn, indien de waterleidings buizen niet verstopt zouden zijn geweest. Het vuur breidde zich zeer snel uit en weldra stonden 13 straten in lichterlaaie. Veertien honderd menschen zijn dakloos. PASCHEN TE ROME. Pontificale Hoogmis. Z. H. de Paus heeft op Eersten Paaschdag de Pontificale Hoogmis in de St. Pieterskerk gecelebreerd, waarna hij vanaf het middenbalkon zijn zegen „urbi en orbi" gaf aan de duizenden, die wachtten. Terwijl het aantal dergenen, die zich op het plein hadden verzameld, wordt geschat op 50.000, hadden 20.000 perso nen in de basiliek een plaats gevonden. O.a. werden opgemerkt prinses Henriet- ta van Bourbon-Parma, de Japansche gezant te Rome en de minister van justitie van den Ierschen Vrijstaat. Te tien uur in den morgen werd de Paus in de kerk binnengedragen op de sedia gestatoria, begeleid door 13 kardi nalen en vele bisschoppen en abten. Ge durende de plechtigheid voerde het pontificale koor, onder leiding van Don Lorenzo Perosi, gewijde muziek uit van Da Vittoria, Perosi en Palestrina. Na de ceremonie werd de Paus onder gejuich van de verzamelden uit de basiliek ge dragen, waarna hij zich naar de mid denloggia begaf. Toen hij te 12.45 in de sedia gestatoria verscheen, brak weer een luid applaus los. De geheele plech tigheid werd uitgezonden. DRAMA TE NICE. Danseur doodt drie personen en zich zelf. Te Nice heeft een ontzettend drama plaats gehad, waarbij vier menschen levens zijn te betreuren. De 23-iarige Antoine Raffali, danseur, had een relatie met de 20-jarige Suzanne Rodi, een meisje van goede familie. Hij behandelde haar echter slecht; haar ouders wendden zich tot de politie, hetgeen zijn ergernis opwekte. De danseur stelde zich op bij het huis van de Rodi's en doodde den zoon des huizes met twee revolverschoten, toen deze het huis verliet. Daarna drong de moordenaar het huis binnen en in een der kamers trof hij de moeder aan, die hij vreese- lijk mishandelde, waarna hij haar met een scheermes de keel afsneed. Vervolgens loste hij vijf schoten op Suzanne, waarna hij zich zelf in de borst schoot. Zoowel Suzanne als hij zijn in het ziekenhuis overleden. Gruwelijk misdrijf te Hoofddorp. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de politie te Hoofddorp gewaar schuwd, dat aan den Huigsloterdijk een man lag met afgesneden hals. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats te Hoofddorp vervoerd. Het bleek te zijn de heer K. Duyser, molenaar te Lei muiden. Zaterdagmorgen is het lijk overge bracht naar het Witte Kruisgebouw, waar dr. Hulst uit Leiden de sectie zou verrichten. Naar verluidt, zou de auto waarmede de heer Duyser reed, verdwe nen zijn alsmede ongeveer 1000, die hij van de bank had gehaald. Het misdrijf is gepleegd op een onver licht gedeelte van den Ringdijk, in een vrjj onbewoonde streek. Het slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. Het was algemeen bekend, dat de heer Duyser, die als een bemiddeld man werd beschouwd, overdag on zijn molen werkte en 's avonds zijn klanten placht te bezoeken, zoodat hij dan in den regel nogal wat geld bij zich had. Dader van 19 jaar gearresteerd. Naar wij vernemen, is de dader van den gruwelijken moord op den 53-jarigen mole naar Klaas Duiser uit Leijmuiden, gisteren te Lochem gearresteerd. Het is de 19-jarige landbouwerszoon C. R. uit Hoofddorp. De arrestatie geschiedde door den inspec teur van politie Jelsma uit Hoofddorp, die den dader op het spoor was gekomen en hem was nagereisd. Nog gisteren is R. naar Hoofddorp over gebracht, waar hij aan een verhoor werd on derworpen. R. bekende den moord te hebben gepleegd en na den moord zijn slachtoffer te hebben beroofd. Bij fouilleering werd op R. een bedrag van ruim 1000 gevonden, waarbij de twee bankbiljetten van 500, die de heer Duiser bij de boerenleenbank had ge haald. Hoewel alle bijzonderheden van het misdrijf nog niet bekend zijn, kan worden medegedeeld, dat de jeugdige dader den moord heeft gepleegd in de onmiddellijke nabijheid van de woning van zijn ouders. Met de auto van zijn slachfofter is de jonge man naar Haarlem gereden, waar hij het voertuig in het „Flora"-park liet staan. Daar werd de auto Zaterdagnacht door de politie gevonden. Om het onderzoek niet te bemoeilijken, is hiervan geen melding ge maakt. Op de zitplaatsen van de auto aan het portier en op de linkertreeplank werden bloedvlekken gevonden. De auto is naar Hoofddorp overgebracht en daar ter beschik king van de autoriteiten gesteld. De politie had aanwijzingen, dat R. de vermoedelijke dader van het misdrijf was. Sinds Vrijdag was R. niet meer thuis geweest, de politie kwam erachter, dat hij na in Haarlem de auto te hebben laten staan, naar het oosten van het land was gegaan, waarschijnlijk met de bedoeling om te trachten over de grens te komen. Gister slaagde inspecteur Jelsma er in R. in Lochem te vinden en hem aan te houden. R. bevindt zich thans nog te Hoofd dorp voor de verdere verhooren, waarna hij naar Haarlem zal worden ovegebacht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Het Japansche eiland Formosa geteisterd. (Buitenland). Protestnota van Duitschland. (Buitenland). Drie menschen verdronken bij auto-ongeluk te Hoogezand. (Bin nenland). Mollendagcn met Paschen. (Bim nenland). Het Paaschcongres van de S.D A P. (Binnenland). Mgr. Schioppa, Pauselijk Inter- nutius te Den Haag overleden. (Bin nenland). De moordenaar van den molenaar te Hoofddorp, gisteren te Lochem gearresteerd. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) De arrestatie van R. is na de geheimzin nigheid, welke de eerste dagen na het mis drijf werd betracht, spoedig geschied. Men had in Hoofddorp niet verwacht, dat de nog jeugdige dader zich aan een dergelijk mis drijf zou schuldig maken. BRAND IN LIMONADEFABRIEK. In Brabantsch dorpje. Maandagmiddag omstreeks half vijf ontstond brand in de limonadefabriek en bierbottelarij van den heer Cornelis Trouw van den Broek, te Wouw (N.Br.) In een oogwenk 6tond de fabriek in lich ter laaie. Nadat het dak van het pand inéén was gestort, hadden verschillende explosies plaats, aangezien eenige gevul de Zuurstofflesschen in het gebouw wa ren ondergebracht. Een nog overeind staande mum- werd over een lengte van 15 M. weggeslagen. In verschillende wo- niLgen zijn de ruiten stuk geslagen. Aan het dak van den woning van den heer Havermans werd tevens eenige schade aangericht. Doordat het publiek op grooten afstand van het brandende perceel werd gehouden, konden persoon lijke ongelukken worden voorkomen. De brandweer wist vrij spoedig het vuur te beperken. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. In den ouderdom van 77 jaar is te Laren plotseling overleden de bekende kunstschilder F. W. G. Oldewelt, de nestor van de Larensche schilderskolo nie. De heer Oldewelt is op 19 Augustus 1857 te Amsterdam geboren. Hij genoot zijn opleiding aan de Rijksacademie te Amsterdam, waar hij studeerde onder leiding van prof. Zllbé. In 1891 werd hij benoemd tot hoofdleeraar aan de school voor kunstnijverheid te Haarlem, waar na hij in 1896 benoemd werd tot direc teur van de Academie „Minervate Groningen. Na een zevenjarig verblijf aldaar werd hi; in 1903 benoemd tot hoofdleeraar aan de Academie van Beeldende Kun sten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, aan welks instituut hij tot 1922 verbonden bleef. Hierna vestigde hij zich te Laren. Oldewelt verwierf groote bekendheid met zijn „Fijn Colloristische B.oemstukken" en zijn prachtig door werkte „Naakten". Daarnaast schilderde hij groote Fi guurstukken, o.a. de „Nieuwe Markt Amsterdam" en zijn Triptieken in het Rotterdamsch Stadhuis. Vele onder scheidingen vielen dezen kunstenaar ten deel: de zilveren en gouden medaille (Amsterdam 1888), de Mention Honora b'e (Parijs 1889). Medaille te Nizza (1884), een gouden medaille te München (1893); een groote medaille te Amsterdam (1895), een bronzen medaille te St. Louis (1904), en een zilveren medaille te Bar- celona (1907). De teraardebestelling zal Donderdag middag om 2 uur plaats vinden op de a'gemeene begraafplaats te Laren. In de Pieter Nieuwlandstraat te Amsterdam is Zondagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd. Een meisje van dertien jaar is door onvoorzichtigheid uit de vierde verdieping van een huis gevallen. In zeer ernstigen toestand werd het kind naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar het in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen is bezweken.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1