Gevaarlijk spel Het Paaschcongres der S.D.A.P. Bil 2 pakjes A7PSROMA pudding GRATIS proefzakje pudding I Jeuiiietoa Binnenland „Wil men mei ons een democratisch front vormen, dan kan morgen aan den dag een meerderheidsregeering verschijnen Pensioenen voor de 65-jarigen. ROME, 421 M. 8.20 Opera-uitz. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zondagmorgen is het Paaschcon gres van de SD.A.P. voortgezet. Aan de orde was de resolutie, door het partijbestuur voorgesteld over het onderwerp: Nieuwe Or ganen, naar aanleiding van het des- betr-effende rapport, uitgebracht in 1931 door een commissie, ingesteld door het Partijbestuur ter bestudee ring van de vraag, op welke wijze de artikelen 78 en 194 der grond wet moeten worden uitgewerkt. Jhr. dr. M. v. d. Goes v. Natris, directeur van het Wetenschappelijk Bureau, heeft het onderwerp inge leid. Hij beoogde dat onze Staat reconstructie behoeft. De wederzijdsche doordrijving van Staat en maatschappij heeft geleid tot steeds meer sociale bemoeiingen, maar ook tot steeds meer bureaucratie verwekt. De Staat kan zijn taak niet meer aan, en de crisis heeft dit proces verhaast. Op het oogenbli'k heeft de sociaal-demo cratie tegenover de systemen van fascisten en communisten niets eigens. Voor ons land kan dit veranderen als het Congres dit wil. De Staat moet de productiemiddelen exploitee- ren en nu reeds controleeren; wij moeten komen tot decentralisatie van de verordenen de bevoegdheid op zakelijken grondslag. Steeds minder beteekends valt toe te kennen aan de verdeeling van de menschen volgens grondgebied, steeds meer aan de indeeling volgens beroep en bedrijf: functioneel of cor poratief. Het kan niet uitblijven dat dit ook in den Staat tot uiting komt. Wie aan de euvelen van het tegenwoordige stelsel tegemoet komen wil, komt tot de aan vaarding van een sterken Staat, meester over de geldmiddelen en in staat de economie te wijzigen en te leiden. Aan de gedachte orde ning met nieuwe organen ligt ten grondslag decentralisatie van bevoegdheden op zake lijken grondslag; men krijgt een corpora tieve inplaats van een territoriale Staats organisatie. Dit behoeft niet te leiden tot desorganisatie; eerder komen wij hiertoe, als wij geen nieuwe organen krijgen, die aan sluiten bij wat groeiende is in de maat schappij. Resolutie Partijbestuur. De resolutie, door het Partij-bestuur voor gesteld, luidt ongeveer als volgt: Het Congres, Overwegende dat de voortdurende uit breiding van de overheidsbemoeiingen de taak van de regeering en de vertegenwoor digende lichamen zóó omvangrijk en gede tailleerd heeft doen worden, dat behoefte is ontstaan aan nieuwe staatsorganen die on der waarborgen voor het algemeen belang, tot medewerking aan die taak kunnen wor den geroepen en waaraan gedeelten van die taak door de wet kunnen worden overge dragen; Overwegend dat de behoefte aan nieuwe organen nog grooter zal zijn als overgegaan wordt tot democratische ordening van het economisch leven, aangezien die ordening nóch aan de Regeering en haar ambtenaren, nóch aan de ondernemers, nóch aan onder nemers en werknemers te zamen kan worden overgelaten; Vereenigt zich met de leidende gedachten van het Rapport Nieuwe Organen: a. dat, ter verzorging van verschillende economische en andere maatschappelijke be langen, nieuwe organen door de wet in het leven moeten worden geroepen, hetzij met adviseerende, hetzij met verordenende be voegdheid, aan welke organen, ook de uit voering van regelingen kan worden opge dragen: b. dat onderscheidene economische com plexen tot bedrijfsschappen moeten worden georganiseerd; c. dat in dit bedrijfsschappen, naast ver tegenwoordigers van ondernemers en werk nemers, zitting moeten hebben vertegen woordigers van het algemeen belang, en waar noodig vertegenwoordigers van de ver bruikers; d. dat de wet aan die bedrijfschappen verordenende bevoegdheid zal verleenen, ook al zal in verschillende gevallen aanvankelijk met toekenning van adviseerende bevoegd heid kunnen worden volstaan; e. dat bij de instelling en bij de regeling van samenstelling, bevoegdheden en werk wijze dier organen er voor zal moeten wor den gewaakt, dat de tot een bedrijfsschap be- hoorende ondernemingen economisch en com mercieel worden beheerd en dat de leiding over een voldoende mate vsn zelfstandigheid beschikt; f. dat de bedrijfsschappen en gesociali seerde bedrijven in onderling verband dienen te worden gebracht door de instelling van een Centralen Economischen Raad, die er voor heeft te waken, dat de erkende belan gen van het eene economische complex niet door de maatregelen voor het andere worden geschaal en dat de algemeene belangen van het economische leven des lands, inzonder heid die der verbruikers, worden gediend; g. dat de besluiten en verordeningen van alle nieuwe organen, die verordenende be voegdheid hebben, onderworpen moeten zijn aan preventief en repressief toezicht van het hooger gezag, voor welk toezicht uiteinde lijk de regeering verantwoordelijk is tegen over de volkstegenwoordiging. Het Congres is van oordeel, dat door de instelling en door de werkzaamheid van nieuwe organen, zooals in de vorige alinea's zijn bedoeld, de democratische staatsinrich ting zal worden verbeterd en beveiligd, ook in dit opzicht, dat de belanghebbenden en deskundigen in ruimere mate dan thans zul len zijn geroepen om mede te werken aan de verzorging van de belangen der gemeen schap en tegenstellingen tusschen staat en maatschappij worden overbrugd. Het spreekt als zijn overtuiging uit, dat de instelling van deze nieuwe organen een gewichtige stap zal zijn op den weg, waarlangs de ordening van het economische leven door socialisme, met vermijding van de gevaren van autocratische en bureaucratische staats bemoeiingen, kan worden bereikt en dat daardoor niet slechts de democratisch socia listische staatsinrichting, maar ook de demo cratisch socialistische maatschappij-orde haar verwezenlijking naderbij zal worden ge bracht. Gedachtenwisseling is geopend door dr. F. M. Wibaut, die zich deed kennen als behoorende tot de minder heid in de Commissie voor de Nieuwe Or ganen. Hij wilde echter slechts de houding der minderheid ten opzichte van de resolu tie uiteenzetten. Zij kon zich tot haar vreug de met deze resolutie vereenigen, het belang inziende van het vaststellen van de punten, die door alle leden der Commissie onder steund kunnen worden. Over het rapport zelf denkt zij nog precies op dezelfde wijze. Voor haar is het verbruikersbelang het alles bzheerschende van elke verordening en elk orgaan. Het houdt ook rekening met de toekomst van het bedrijf. Het nieuwe orgaan mag geen prijzen bepalen die het bedrijf zouden verzwakken, moet rekening houden ook met het belang der toekomst, maar is verder voor geen beperking vatbaar. Het al gemeen belang moet uitgangspunt en doel zijn. De territoriale grondslag kan zeker niet altijd worden gehandhaafd; maar hij moet niet meer dan noodig is worden ver laten. De minderheid acht ook nu nog de parlementaire lichamen (Kamer, Staten, Ge meenteraden) de aangewezen lichamen, al heeft de overheidsbemoeiing op sociaal en economisch gebied een ontwikkeling gekre gen, die het verlichten van het werk van de TIJDELIJKE RECLAME PUDDINGFABRIEK A. J. POLAK, GRONINGEN Woensdag 24 April. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 8.25 Gr.pl. 8.35 Verv. con cert. 9.Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr: Strijkorkest o. 1. v. E. Walis, Dubbel X-ensemble o.l.v. C. Steyn, Schalmei olv. Renes, VARA- tooneel olv. W. v. Cappellen en J. v. Oogen, deel. 12.— Gr.pl. 12.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 12.45 E. Walis en zijn orkest. 1.15 Viola-recital G. Smit. 1.30 Orvitro pia olv. J. v. d. Horst. 2.— Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 7.Sportuitz. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.40 Voor hetPlatteland. 8.SOS-ber. 8.03 Vaz Dias en VARA-varia. 8.10 Op treden van Johan Kaart. 8.30 J. Schmidt, tenor en E. Walis en zijn orkest mmv. J. Huy, soxofoon. 9.30 Residentie-orkest olv. H. de Groot mmv. T. de Lorrae, alt. 10.30 Gr.pl. 10.35 „Antje Kolensnuit speelt de groote dame", spel van M. S. Sant- croos. Leiding W. van Cappellen. 10.50 Verv. orkestconcert. 11.25 De Notenkrakers olv. D. Wins. 11.55 12.Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. W. C. v. d. Brink. 11.—12.Orgelspel R. Parker. 12.15 Kwintetconcert olv. P. v. d. Hurk en Kinderkoor „De kleine harp" olv. D. J. Brienne. 2.30 Post zegelpraatje. 3.-3.45 Zang door C. v. Staa—Beversluis, sopraan. Aan den vleugel: W. Meuwisse 4.Het Haagsche trio. 5.Kin deruur. 6.Landbouwpr. 6.30 Af gestaan. 7.Ned. Chr. Persbu reau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Technische causerie R. Cazemier. 8.Vaz Dias. 8.05 Mannenzangver. „Con- cordia" olv. Tobé mmv. solisten. 9.15 Causerie dr. K. H. Miskotte. 9.45 Verv. concert. 10.45 Vaz Dias. 10 50—ll.30Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 9.35— 9.50 Morgenwijding. 10.20 Gr.pl. 11.05 Orgelspel Q. MacLean. 11.50 Ch. Manning en zijn orkest. 12.50 Orgelspel G. Weitz. 1.35 Gr.pl. 2.10 Piano-recital E. Lush. 2.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv. B. Humby, piano. 4.05 Gr.pl. 4.35 Het Ernesco kwin tet. 5.20 Ber. 5.50 en 6.05 Lezing. 6.25 Bach-concert. 6.50 „Yellow sands", spel, bew. door C. Wood. 8.10 Gr.pl. 8.20 1ste acte van Ver- di's „Aïda" (uit Milaan). 9.Ber. en causerie. 9.25 2de acte van Ver- di's „Aïda". 10.05-11.20 Dans muziek door Maurice Winnick en zijn orkest. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7 20 Gr.pl. 11.35 Orkestconcert olv. Touche, 7.20 Orkestconcert. 9.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. U.20 —1.20 Concert uit rest. Ritz. 2.30 Zang en piano. 2.504.20 Concert olv. E. Magnussen. 7.20 Operette muziek olv. Reesen. 8.35 Deensche muziek. 9.05 Vocaal kwartet. 9.40 Fransche muziek olv. Reesen. 10.20 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6 35 Kwartetconcert mmv. solisten. 10.Zang en piano. 11.20 Gr.pl. 12.35 Schrammelmuziek. 1.35 Zang. 3.20 Kinderconcert. 4.20 Concert uit Frankfort. 6-20 Grpl. 8.20 Schubert-concert mmv. orkest en mannenkoor. 9.40 Fragm. uit Verdi's „Aïda" (gr.pl.) 10 25 Uit Milaan: 3de en 4de acte van „Aïda", opera van Verdi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 12.30-1.20 Het orkest Constantin. 4.20 Zang en piano, 5.— Gr.pl. 5.35 Viool-recital. 5.50, 6.35 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Piano- recital. 9.3010.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Het orkest Constantin. 12.30 1.20 Gr.pl. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gr.pl. 5.50 Zang. 6.20 Gr.pl. 7 20 Omroeporkest o l.v. Gason. 7.50 Hoorspel met muziek. 8.50 Gr.pl. 9.30—10.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 735 Rijkszending. 8.05 Con cert uit München olv. K. List. 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.20 Gr.pl. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: DeutschLs. 8.—9.20, Keulen 9.20—10.20 Droitwich 10.20 -11.50, Keulen 11.50-13.20, D. sender 13.20—14.35, Lond. Reg. 14.35—16.20, Keulen 16.20-17.50 Brussel VI. 17.50-18.20, Keulen 18.20—20.05, Milaan 20.05—24.— Lijn 4: Droitwich 9.3510.05, Lond. Reg. 10.05-13.35, Droit- wie 13.35—17.20, D.sender 17.20- 17.50, Lond. Reg. 17.50—19.25, Weenen 19.25—21.30, Paris P. Par. 21.30—22.20, Droitwich 22.20—23.20, Kalundborg 23.20- 24.—. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 13. „De baron heeft me gezegd dat je goed werk gedaan hebt. Hij is tevreden over je en vertrouwt op je hulp in de toekomst. Als de oorlog komt, zul jij kunnen blijven. Je bent Engelsche. Niemand zal je verdenken. Als er oorlog is, zullen je diensten van nog veel meer belang zijn. Maar de baron zal je alles wel uitleggen". „Moeder, ik ben zoo ellendig van al dat gemeene en lage. Ik ben mijn werk gaan haten". Mevrouw Glyn richtte zich half op en even gloeide een woest licht in haar oogen. „Kind, je zult me toch niet in den steek laten, ik ben stervende. Over een paar uur zal ik dood zijn. Ik zal je vader ontmoeten. Ik moet hem kunnen zeggen, dat ik alleen geleefd heb om het onrecht, dat hem is aan gedaan, te wreken". „Dat kunt u hem ook eerlijk vertellen. Denkt u dat hij het graag zal hooren? On danks alles had hij zijn land lief en „Je zult me nog gek maken. Je ligt op je knieën; zweer me, dat je door zult gaan met het werk. Zweer het, of ik zal sterven de je vervloeken", Mevrouw Glyn sprak heftig en Valda beefde, maar de jaren van gehoorzamen hadden haar wil verzwakt. Altijd was het idéé „wraak" haar ingestampt. Ze had haar moeder innig lief en kon haar niet zien ster ven met harde woorden o«p de lippen en haat in de oogen. „Ik beloof het u, moeder", zei ze zwak. „Zweer het, kind". „Ja, ik zweer het". Ze brak af en begon droevig te schreien. Mevrouw Glyn was voldaan en strekte de armen uit. Valda wierp er zich met een kreet van wanhoop in en lag naast haar, tevergeefs trachtende de snikken, die haar deden schokken, in te houden. „Je moet met den baron praten. Hij ver trouwt je onvoorwaardelijk. Over een paar weken zal Engeland al in 't stof vernederd zijn. Als Duitschland almachtig is, moet je daar weer heengaan. De baron heeft be loofd op je te letten. Misschien zal je de een of andere hooggeplaatste persoon trou wen. Je bent zoo mooi". „Wie zal er een spion willen trouwen?" vroeg Valda bitter. „Dat zal niemand weten. Niemand weet het, behalve de baron". „En mijnheer Furber. Hij weet het ook". „We zullen er nu niet meer over praten. Ik ben voldaan dat je je plicht zult doen Valda, ik bij zoo dood-doodmoe. Ik geloof dat ik nu zal kunnen slapen. Houdt me ste vig vast. Laat me in jouw armen liggen tot het einde". Mevrouw Glyn's oogen vielen vermoeid dicht en haai ademhaling werd minder be nauwd Laiww tijd lag Valda zoo, haar vertegenwoordigende lichamen onder dezer toezicht door nieuwe organen noodig maakt. De wenschelijkheid tot het overgaan naar een nieuwe ordening van het economisch leven niet betwistend, meent de minderheid dat voor nieuwe organen alleen in den over- gangs-toestand naar de socialistische voort brenging plaats kan zijn en plaats is. In de socialistische samenleving passen ze niet, daar zullen de beheersorganen er gansch anders uitzien. Vooral als de nieuwe or ganen wetgevende bevoegdheid met sancties krijgen, bieden zij steeds gevaren voor het gebruikersbelang. De minderheid heeft zich met de resolutie kunnen vereenigen, omdat daarin duidelijk naar voren komt, dat het toe zicht op de nieuwe organen voortdurend moet worden getoetst aan het alles over- heerschen gebruikersbelang. Onder die reserve kan de minderheid er zich mede ver eenigen dat aan de nieuwe organen ook ver ordenende bevoegdheid wordt gegeven. Een aantal omschrijvingen van ordening, met name die welke de Katholieken geven, gaat recht tegen het socialistische denkbeeld in, dat de socialistische maatschappij orde haar verwezenlijking nabij brengt. De minderheid in de commissie juicht het toe dat de resolutie niet vastlegt de verhou ding tusschen het aantal werkgevers en werknemers en vertegenwoordigers van het verbruikersbelang in de nieuwe organen deze zal de wetgever, het Parlement voor elk geval kunnen bepalen. Zij hecht er tenslotte aan te herhalen, dat aan het bedrijf nimmer verordenende bevoegdheden kan worden ge geven, het moei altijd de dienaar van de gebruikers zijn. Samenvattend zegt spr. dat de instelling van nieuwe organen bevorderlijk zal kunnen zijn voor de verwezenlijking der socialisatie. Mochten zich teleurstellingen voordoen, dan kan het Parlement ingrijpen en ze ontbinden, als het zulks noodig acht. Andere sprekers. Mr. S. Mok (Amsterdam) heeft de nuan ce tusschen resolutie en het rapport opge merkt. Men kan de nieuwe organen niet te genhouden, maar men verlieze zich niet te veel in constructies waarmede het werkelij ke leven toch altijd spot. Er bestaat een tegenspraak tusschen het betoog dat we moeten hebben een sterken en tegelijk een parlementairen staat met een parlementai ren opbouw. Daarin ligt een gevaar, een corporatieve opbouw van den staat naast territoriale onderling schept het ge vaar van teveel indeeling. Men zal compe tentie-conflicten krijgen en onoverbrugbare moeilijkheden. Men legge niet teveel nadruk op het woord corporatieve, waarmede de fascisten zoo gaarne schermen; dit kan bij de politiek weinig geschoolden misverstand wekken. Spreker meent dat het veel te sterk uitgedrukt is, als men zegt dat de parlemen taire instellingen ten aanzien van economi sche maatregelen vastgeloopen zijn. Het vastloopen zit hem meer in de uitvoering, op het gebied daarvan zal hoofdzakelijk de taak der nieuwe organen liggen. Tenslotte wenscht spreker aan een commissie concrete formuleering opgedragen te zien van de wenschen der partij, ten aanzien van een grondwetsherziening, sa De heer Vliegen (lid van den Partijraad) wijst er op, dat b.v. de volkshuisvesting iets is, wat bij de gemeente behoort, en terri toriaal is. Een buitengewoon belangrijke kant van de zaak, niet voldoende in het rap port tot zijn recht gekomen, is dat alles, wat van overheidswege geregeld wordt, neemt het eenigen omvang aan, uit den aard der zake bureaucratisch is. De crisisverorde ningen hebben 7000 ambtenaren gecreërd, wier werk niemand kan nagaan en beoor- deelen. Daarom wil men de organisaties in schakelen, die echter groepsbelangen gaan behartigen ten nadeele van Bet gebruikers belang. Hiertegen zullen de nieuwe organen moeten waken; ze staan dichter bij de mas sa dan regeering en groote gemeenbesturen, en zullen een gewenschten schakel vormen tusschen degenen die bevelen en degenen die gehoorzamen. Natuurlijk zullen de nieuwe organen anders worden dan we het ons thans in ruwe lijnen voorstellen. Enkele deskundigen zullen er een overwe gende rol in spelen, maar die zijn het zoo wat nooit eens. De nieuwe organen zullen den noodzakelijken schakel tusschen de uit voerende macht en de geregeerden vormen. Voor de medezeggingschap zijn de nieuwe organen Van het grootste belang; ook om meer vertrouwen te wekken in wat van bo- moeder stevig omvat houdende en denkende aan de belofte, die ze gegeven had. Wat zou Guy Hallam wel van haar den ken, als hij wist, wie ze in werkelijkheid was? Zij kon zich de verachting voorstellen die hij dan zou gevoelen. En toch had haar geweten haar nooit geplaagd, vóór ze hem ontmoet had. Ze was tevreden geweest met te doen, wat haar was opgedragen. En nu was ze gedoemd tot dit leven van mislei ding. Altijd zou dat gevoel van schaamte diep in haar hart verborgen zijn. Ze zou omgaan met fatsoenlijke, eerlijke menschen en al dien tijd zou ze weten, dat ze ver van hen stond. „Ik wil het niet meer, ik haat dit leven", riep ze hartstochtelijk. En toen keerde zij zich tot haar moeder. „Ik kan het niet doen, moeder. Spaar me. Denk aan mijn leven, het is mijn heele le ven dat u vraagt. Ik zal oprecht zijn. Iets heeft me veranderd. Ik heb een eerlijk man lief gekregen. Ik ben gaan denken, zooals hij zou willen dat ik dacht. Hij geeft niets om me, maar dat hindert niet. Ik wil hem toch waard zijn. Geef me mijn woord te rug". Ze deinsde terug en haar hart kromp ineen in een hevigen angst. „Moeder, spreek tegen me". Maar me vrouw Glyn lag onbeweeglijk. Valda luisterde ingespannen, maar kon geen geluid van ademhaling hoore Ze snel de de kamer uit en riep de nachtzuster, die naar het bed ging. Een haastig onder zoek en ze nam Valda bij de hand. „Ga mee, lieve", zei ze heel zacht „Is moeder dood?" venaf opgelegd wordt. Over het woord cor- J poratief moet men niet te veel vallen; onze corporatieve gedachte is een geheel andere dan die van de fascisten, omdat zij bij ons een uitvoeringsorgaan brengt van den volks wil, zich uitend in het algemeen kiesrecht De practijk bewijst al dat het Parlement al les niet kan beslissen; hoeveel bevoegdheid delegeert het niet reeds aan het Centrale ge zag, daardoor dit voortdurend ten koste van den volksinvloed versterkend. Ook in dit licht gezien kunnen de nieuwe organen een uitnemende correctief worden. De heer Hamburger (Dordrecht) meent dat de sociaal-democratische politiek hier te lande meer gedacht dan gevoerd wordt. De nieuwe organen beteekenen niet een opbouw op socialistischen grondslag, omdat zij van het privaatbezit uitgaan. Dat blijkt ook hier uit dat dr. Wibaut ze ziet als een overgangs toestand. Prof. mr. Bonger (minderheid des Com missie) wijst erop dat de ir. de resolutie be doelde regeling niet geldt voor de gesociali seerde bedrijven. Daarmede is een giftand aan het rapport uitgetrokken, er blijft dus nog een klein stukje van het Socialisatie- rapport over. De gemeenschap móet in de eerste plaats zeggenschap "ebben. Geen Leercmtiale, geen Levensmiddelen-commis sie die maximum-tprijzen vaststelt! Het is 'n voordeel van de resolutie boven het rapport dat het iets dergelijks i 'et wil Daarom heeft spreker van oppositie afgezien. Als hij stemrecht had op ebt Congres zou hij tegen- De zuster boog het hoofd. „Ik heb het beloofd en het is nu te laat Ze is dood" zei ze wanhopig. „Juffrouw Glyn, u is oververmoeid, laat ik u naar uw kamer brengen". Valda had de kracht niet om te weer streven en liet zich gewillig meevoeren. De zuster hielp haar met uitkleeden en toen ze in bed was, stopte ze de dekens om haar heen in. „Ik zal u iets te drinken brengen", zei ze, na een oogenblik aarzelen, en kwam te rug met een slaapdrank, die Valda gehoor zaam opdronk. Het was laat in den morgen toen ze ont waakte en de directrice naast haar bed zag staan. „Het spijt me dat ik u moet storen, maar er is een heer, die er pp staat u te spreken". „Weet hij het van moeder?" „Ik heb het hem gezegd. Hij is een vriend van haar en moet u spreken". „Wie is het?" vroeg Valda vermoeid, „Baron Branden. Hij is hier meer dan eens geweest om uw moeder op te zoeken Zal ik hem zeggen, dat u over een paar mi nuten beneden zult zijn?" „Ja. Ik zal me zoo gauw mogelijk aan- kleedenantwoordde Valda, die niet durf de weigeren hem te ontmoeten. Een half uur later ging ze naar beneden met een bleek gezichtje en diepe kringen onder de oogen. De baron stond op toen ze binnen kwam en boog. Valda voelde hoe hevig ze hem haatte. „U zoudt meer sympathie getoond heb ben door me met rust te laten", zei ze „Het was onmogelijk. Er 'is werk te stemmen, omdat hi; een compromis ziet tus schen de syndicalistische en de socialistische gedachte. Men zigt: Het recht moet zijn loop hebben, maar het is ook wel eens goed als dwal'i.gen haar loop h<gbben. dan Heeft men meer kans ervan terug te komen tot het beginsel: de productiemiddelen aan de gemeenschap. De heer v. dr. Gees v. Naters heeft de sprekers beantwoord. De resolutie is daarna met algemeene slemmen aangenomen. Dagelijksch bestuur en Partijbestuur. Ir. het Dagelijksch Bestuur van de Partij zijn de zittende leden herkozen met uitzon dering van dr. F. M. Wibaut, die zich niet herkiesbaar gesteld had. In diens plaats is gekozen het lid van het partijbestuur ds. W. Banning. In het partij-bestuur zijn gekozen de hee- ren: Albarda, in 't Veld, Drees, v. Eek, v. d. Kieft, Stokvis en Vliegen, en mevr. de Vries- Bruins (de laatste in de plaats van mevrouw Suze Groeneweg). Daarna is gepauzeerd. Jongerenprobleem. In de middagzitting heeft de heer K. Vor- rink het voorstel van het Partijbestuur toe gelicht tot het stichten van kerngroepen, ten doel hebbende om de activiteit van de Partij zoo stelselmatig en intensief mogelijk te ma- doen", zei hij zeer rustig. „Wilt u dat ik werk nu moeder pas een paar uur dood is?" „De dood mag onzen arbeid niet in de war sturen. Uw moeder zou dat begrepen hebben. Zij was met hart en ziel bi] ons. Zij zou alles, wat haar dierbaar was, heb ben opgeofferd om onze groote zaak te hel pen". „Ze heeft iets opgeofferd dat haar dier baar was. Ze heeft MIJ opgeofferd". De baron ontstelde van deze woorden, maar bleef kalm en antwoordde vriendelijk: „Juffrouw Glyn ik stel uw diensten zeer op prijs; het zou een groote slag zijn, als u ons verliet. Maar dat kunt u met doen. Uw moeder „Ik heb het moeder beloofd". „Dan is het in orde. U is niet het soort vrouw dat haar woord breekt Wij beloonen hen, die goed werk doen, behoorlijk. Dat kan uw moeder getuigen. Als wij het ge wonnen hebben, kunt u vragen wat u wilt en het zal u niet geweigerd worden. Ik heb een paar dagen geleden met Furber gespro ken en hij heeft me veel verteld. Misschien kunnen we u daarin helpen". „Wat bedoelt u?" „Ik geloof dat ik kan raden wat uw grootste verlangen is. U behoeft het niet in ronde woorden te zeggen. U is niet geluk kig. Maar u kunt er op rekenen dat hij uw vriendin niet zal trouwen. De strikken zijn reeds om hem heen en hij kan niet ont snappen". Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6