Hel Plan van den Arbeid. Auto te water. HET ZEEMONSTER VAN NAGAS AKI. BollendagenopPaschen Gemeenschappelijk congres van S. D. A. P. en N. V. V. Drie personen, op weg naar een verlovingsfeest, in het Win- schotendiep verdronken. DOODELIJK ONGELUK TE HEERLEN. MEISJE AANGEREDEN. Geen echte bollendagen, maar het viel toch mee. SALTO MORTALE VAN EEN MOTORRIJDER. Verkeersongeval te Doorn. i€n Deze kerngroepen zullen moeten vor- men' een algemeenen hulpdienst voor de beu 'ging, en een propaganda- en scholings- dienst. De leden van de kerngroepen zullen in de eerste plaats te zoeken zijn onder de jongeren leden der Partij. Nadere uitwer- Lg van de organisatie dezer kerngroepen wordt opgedragen aan het Partijbestuur, ge hoord den Partijraad. In z'jn toelichting zeide de heer Vorrink, dat de ontreddering van de samenleving on der de jongeren sterk de gedachte heeft doen uven van dienstbaarheid aan en offervaar digheid voor de gemeenschap en een idee. Deze gedachte vindt men bij de fascisten; niettemin is het een goede gedachte, welke ook de sociaal-democraten in hun partij kun nen toepassen. De groepen zullen en mogen fljet worden een partij in de partij. Het voorstel is ter nadere uitwerking in handen gesteld van den Partijraad. Aangenomen is een resolutie, waarin het congres uitspreekt, dat partijgenooten, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, voor func ties, welke zij in of namens de partij bekleeden, moeten bedanken, om de jongeren in de gelegenheid te stellen hun plaatsen in te nemen, tenzij het partijbestuur om bepaal de redenen op hun aanblijven bij zonderen prijs stelt. Tot hoofdredacteur van „Het Volk" is herbenoemd de heer J. F. Ankersmit; tot hoofdredacteur van „de Voorwaarts" de heer IJ. G. v. d. Veen. De politieke toestand. De heer ir. J. W. Albarda heeft een rede gehouden over den politieken toestand. Hij stelde, de resultaten der Sta tenverkiezingen besprekend, vast, dat, als de fascisten en één commu nist in September in de Eerste Ka mer hun ondermijnend werk zullen beginnen, deze vijanden der demo cratie daar een versterkte sociaal democratie tegenover zich zullen vinden. Het kabinet-Colijn met zijn beleid van éénzijdige aanpassing, waaronder de werk loosheid zoo sterk gestegen is, staat na twee jaren met gescheurde kleeren. De plaats van de partijen, die het kabinet schragen, is van 62.5 pCt. der kiezers ingekrompen tot 57 5 pCt. De rechtsche partijen kunnen nu voor het kabinet den steun der liberalen niet meer missen. De wensch om opnieuw een rechtsch coalitie-kabinet in het leven te roepen, is naar het riik der droomen verwezen. Grootendeels zijn de regeeringslammeren door den fascistischen wolf verslonden De sociaal-democratische rijen ziin echter door het oprukkend fascisme niet verzwakt, even min als in andere landen. Geen vreurdt over verzwakking der burgerlijke partijen. Over de verzwakking van de burgerlijke partijen ten voordeele der N.S.B. verheugen wij ons niet, bewust als wij ons zijn van de gevaren, die in ons land groeien. Het bur- gerblok is niet in staat geweest om de geva ren, die ook in ons land de vrijheid bedrei gen. te keeren en v/el als gevolg van zijn eigen verkeerd be'eid. Het heeft den moed gemist om vroegtijdig tegenover het fascis me op te treden, het heeft zijn kracht ge zocht in socialistenbestrijding en deze poli tiek heeft zich gevoelig gewroken. Men keert het extremisme niet docr eraan tegemoet te komen. Als wij het communisme zouden be strijden door ermede te willen wedijveren, zouden wij het machtig maken en de S D A P ten gronde richten Slechts de prin cipieele consequentie bestrijding houdt het klein en zwak. De burgerlijk" partijen hebben met hun avererhtscbe tactiek, die diende om den wind uit de zeilen van het fascisme nemen, die zeilen bol geblazen Willen haar democratische kernen zich met groote beslist heid tegen het fascistische oevaar blijven kee ren, dan zullen zij de waarde van de soc - dem. arbeidersbeweging moeten erkennen, die zich duidelijker en meer beslist dan eeni- andere partij op het standpunt der demo: atie geplaatst heeft. Het voortbestaan der emoe rat ie hangt grootendeels van onze be- - af. daarom verlangen wij van de JWe Partijen, dat zij in dezen ernsti- tijd anders zullen doen dan ons bedillen «n vervolgen. Ommekeer in economische politiek onvermijdelijk. ti 9°^ °P het gebied der economische poli- ;fal een ommekeer moeten komen. D? cp6 n U*S verbittering doen blijken. e regeeringsbeleid in groote kringen weeg heeft gebracht. Mede hieruit is het te €n' de N.S.B. zooveel stemmen zal r^en ^lee^' ^-en forsch regeeringsbeleid deze wanhoopsbeweging kunnen stuiten, hert re£eer'n£sbeleid, dat nieuwe bedrijvig- sc'lept en vertrouwen wekt, dat wij weer den diepsten crisisnood omhoog stijgen De S-D.A.P. bereid om een kabinet met andere partijen te vormen, maar met waarborgen voor een constructief crisis beleid. Onze partij, zoo vervolgt spr., is °P regeeringsverantwoordelijkheid niet belust. Nog steeds is zij bereid °P democratischen grondslag en "iet democratischen doeleinden aan een regeering deel te nemen. De voorstelling, dat het kabinet-Colijn de eenig bestaanbare en onvervang- bare regeering zou zijn, is een door zichtige onwaarheid. Indien andere Partijen bereid zijn met ons een kabinet te vormen, dat waarborgen biedt voor een constructieve crisis- politiek, dat de werkloozen van ver arming en wanhoop wil redden, dat de democratie wil verdedigen en minister Deckers wil prijsgeven, zal de S D A P zekerlijk zich be wust toonen van haar plichten te genover het Nederlandsche volk en de arbeidersbeweging; dan zal zij mede aanpakken. Wil men met ons een democratisch front vormen, dan kan morgen aan den dag een meer- derheidsregeering verschijnen, die den nood met moed kan opnemen. De moeilijkheden zijn niet gering, ook op internationaal gebied. Het oorlogsgevaar laat ons niet met rust; aan de heele wereld is thans getoond, dat Duitschland gewapend is en zijn oorlogstoerustingen zijn niet onbe antwoord gebleven. Alleen internationale ontwapening kan den ondergang verhoeden, met een internationale organisatie van de veiligheid. Ons land kan militair geen rol van be- teekenis spelen. Als Mussert en generaal Snijders Nederland tot ten militaire mogend heid willen maken, spelen zij .oor Don Qui- chotte en als minister Deckers zich door hen laat meesleepen, speelt hij voor Sancho Pan- cha. In een krachtige Volkenbondspolitiek ligt voor Nederland de eenige mogelijkheid voor de verzekering zijner vrijheid en veilig heid. De dag zal komen, dat de menschheid door de socialistische orde verlost zal worden van barbaarscheid, dwingelandij en ar moede! Langdurige toejuichingen zijn op deze rede gevolgd. Nadat het congres met groote geestdrift de Internationale had gezongen, is het gesloten. Gisteren vond in het Concertgebouw te Amsterdam een gemeenschappelijke zitting plaats van het congres der S.D.A.P. en het Nederlandsch Verbond van Vakverenigin gen, ter bespreking van het Plan van den Arbeid. De groote zaal was geheel gevuld, toen tegen 10 uur de heer F. van der Walle, twee de voorzitter van het N.V.V., de bijeenkomst opende. De eerste inleider is ir H. Vos, directeur van het Wetenschappelijk Bureau van Partij en Vakbeweging, die een overzicht geeft van de thans reeds uitgewerkte hoofdlijnen van het Plan van den arbeid. De nadere uitwer king van deze hoofdlijnen zal op een buiten gewoon congres in September as aan de goedkeuring van partij en vakbeweging wor den onderworpen. Door alle hoofdstukken van het plan van den arbeid heen loopt de lijn der bestaanszekerheid, die bij behoorlijke organisatie van het economisch leven in Ne derland voor alle volkslagen mogelijk is tegenover de onzekerheid en werkloosheid van het kacitaFstisch bestel. Daartoe is een cririsoolitiek noodig. die in liinrechte tegen stelling staat tot de huidige Er kan een aan val oo de werkloosheid ondernomen worden deer het ond-rnemen van werken oo groo'e schaal, waardoor de koopkracht zal worden '■«rgroot. Het Plan van den Arbeid gaat uit van de mogelijkheid als eerste sprong in betrekkelijk korten tijd 50.000 arbeiders te werken te stel len. o.a. bij het uitvoeren van het wegenplan, het bruggenplan, de Zuiderzee-inpoldering, de spoorweg plannen enz. De uitvoering zal moeten geschieden als werkverrui ming. De financieele zijde hiervoor zal in het Plan zelf uitvoerig beant woord worden Tenslotte behandelt spr. nog de vraag stukken van rationalisatie en handelspoli tiek. Volgens de methode van den vrijhandel komt de economisch meest gewenschte ar beidsverdeling niet tot stand. De structuurwijzigingen in het economisch leven hebben, naast de monopoliseering, den vrijhandel gedeeltelijk doorbroken. Spr. ziet het verval van den vrijhandel niet als tijde lijk,.en er zijn geen teekenen, die erop wij zen. dat de toeneming van het vaste kapitaal in de bedrijven, naar zijn meening een der oorzaken van het verval van den vrijhandel, tot staan komt. Trouwens ook uit een oogpunt van orde ning moet tegenover den vrijhandel worden gesteld 'een geordend systeem van interna tionalen ruil. De socialistische elementen, die spr in het Plan ziet, zijn de bestaanszekerheid, het aanvaarden van de behoeftenvoorziening als richtlijn voor de productie en de beperking van de beschikkingsmacht van de bezitters der productiemiddelen. (Applaus.) Rede van den heer Kupers. Vervolgens was het woord aan den voor zitter van het N.V.Vden heer E. Kupers De crisis, zoo zeide hij, teistert niet alleen de arbeidersklasse, maar brengt nood en ellendeopder. andere bevolkingsgroepen. Door internationaal overleg zou het mogelijk zijn geweest de crisis, althans ten deele, te overwinnen. De economische conferenties van Stresa, Lausanne en Genève zijn echter mis lukt. Die in Londen in 1933 ging reeds uit- een.voördat zé eigenlijk begonnen was Spr schetst de tegenstellingen tusschen de ver schillende landen en aen strijd op econo misch gebied, tengevolge waarvan de wereld handel met 2/3 is gedaald, in welke daling ook ons- land een belangrijk aandeel had. wat o.a. tot uiting komt in de werkloosheid cijfers. De regeering kan aan de crisis geen einde maken, maar wel is het haar taak te trachten verbetering in den toestand te brengen. Het aantal nieuwe arbeidskrachten bedraagt 35.000 per jaar, de emigratie staat stop. Geen land laat tegenwoordig bui- tenlandsche arbeidskrachten toe, maar in Nederland zijn ettelijke maatregelen hier tegen pas kort geleden getroffen. In principe is spr. hiertegen, doch op het oogenblik moe ten wij uit noodweer handelen. Wat we echter noodig hebben, zijn blijven de maatregelen tot uitbreiding van de in dustrie, exploitatie van de zout- en kalimij- nen in Limburg, Gelderland en Overijsel. uitbreiding der chemische industrie, fabri catie van Ford-automobielen, waarvoor wij reeds de motoren maken enz. Om dit alles te financieren is de stichting van industrieban- ken noodig. Het staatscrediet behoeft door al deze maatregelen niet geschokt te worden. De regeering spreekt slechts van aanpassing, doch laat de vaste lasten onaangetast. In middels daalt ook de koopkracht, wat nieuwe werkloosheid veroorzaakt. De deflatiepolitiek heeft schipbreuk ge leden. Het kapitalisme heeft zijn redelijk ge zag verloren en ook in ondernemerskringen is het vertrouwen in de zegenrijke werking van de vrije concurrentie geschokt. Orde ning en economische opbouw voor het maat schappelijk leven zijn onontkoombare eischen geworden. Deze liggen ook ten grondslag aan de plannen van oresident Roosevelt. Groote kwalen eischen groote middelen. Ook de arbeidersklasse is gebaat bij een bloeiend bedrijfsleven. Dit scheidt de mo derne vakbeweging van de communisten. De vakbeweging wil in een geordende maat schappij een de productie dienend orgaan zijn. Thans is zij al te vaak gedwongen een productiestorend orgaan te zijn. De wet op de verbindend verklaring van "ondernemers- overeenkomsten is een schuchtere stap, waar tegen echter het Verbond van Neder landsche Werkgevers heeft storm ge- Ioopen. Ordening behoeft echter geen bureaucratische rompslomp mee te brengen, mag daar zelfs niet toe leiden. Het plan van den arbeid zal niet alleen van belang zijn voor de arbeiders, doch ook voor de kleine middenstanders en boeren, die zuchten onder de crisis. De politiek van de regeering-Colijn moet ermee doorbroken worden om te komen tot een doelbewuste welvaartspolitiek. (Ap plaus.) Rede ir. J. W. Albarda. Als laatste spr. voerde ir. J. W. Albarda het woord. Het zijn moeilijke economische vraagstukken, die hier vandaag behandeld worden, nadat de partij gedurende twee da gen politieke wapenschouw heeft gehouden, zei hij. De sociaal-democraten zijn nooit voorstan ders van het laissez-faire, laissez-aller ge weest en de huidige crisis toont aan, waar toe deze nolitiek heeft geleid. De regeering kan de crisis niet voorkomen of overwinnen, maar wel de noodige krach tige maatregelen nemen ter voorkoming van de ergste materieele ellende, maar ook van het zedelijk verval en de verwildering, die het gevolg ervan zijn. Noodig is een con structieve politiek, zooals deze thans ge schetst wordt in het Plan van den Arbeid, een plan, dat zoo heet, omdat het ontworpen wordt door NV.V.- en S.D.A.P.-organisa ties en van arbeiders, die om arbeid vragen. Het is echter evenzeer in het belang van mid- denstanders en boeren, van handel en indus trie, die allen belang hebben bij een opbloei van het bedrijfsleven. En ook in het belang van de mannen van wetenschap en techniek, vaak onbaatzuchtige zoekers naar middelen tot vergrooting van de welvaart der mensch heid, die hun vindingen al te vaak door he» kapitalisme zagen misbruikt. Op hen doet het plan een beroep. Spr verwacht niets van een dictator, doch a'les van den vrijen wil van het volk, welks belangstelling gevraagd wordt voor het plan, dat in September zou worden aangeboden. Er is constructief werk noodig. E>e laatste verkiezingen hebben be wezen, dat de arbeidersklasse veel minder is aangetast door het extremisme, dan de burge rij. Na zooveel jaren van crisis heeft zij nog de energie tot het ontwerpen van een groot plan. Met een beroep op allen om het geloof in een socialistische toekomst hoog te houden, besluit spr. zijn rede. Te 1 uur werd het congres door den voor zitter der S.D.A.P., den heer K. Vorrink, met een korte slotrede gesloten en gingen de aan wezigen onder het zingen van de Internatio nale uiteen. Vierde inzittende gered. Een ontzettend auto-ongeluk, dat aan drie menschen het leven heeft gekost, heeft Maandagmiddag plaats gehad aan het Winschoter- diep tusschen Groningen en Hooge- zand. Om half drie naderde op den smallen ver keersweg, die langs het kanaal loopt, uit de richting Groningen een personenauto, waar in een familie, bestaande uit vier personen, uit Ferwerd (Friesland) was gezeten, welke op weg was naar een verlovingsfeest te Win schoten. Ter hoogte van de werf van de firma E. J. Smit te Westerbroek onder de gemeente Hoo- gezand is de auto, die met een snelheid reed van ongeveer veertig KM., vermoedelijk door het springen van een voorband over den kop geslagen en in het Winschoterdiep te recht gekomen. Onmiddellijk snelden van alle kanten om wonenden, voorbijgangers en passeerende automobilisten toe Ook een schipper roeide met een bootje dadelijk naar de plaats, waar de wagen in de diepte was verdwenen. In den wagen bevonden zich de 35-jarige heer G Meester, postdirecteur te Ferwerd, gem. Ferwerdadeel, diens echtgenoote en zijn ouders de omstreeks zestigjarige heer en mevr. J. Meester, eveneens uit Ferwerd. De jonge vrouw van den heer G. Meester, die chauffeerde, had, terwijl de auto den berm af reed. de tegenwoordigheid van geest het portier open te gooien en uit den wagen te springen, zich aldus in veiligheid stellen de. De overige drie personen konden echter niet meer uit de auto komen en zijn jammer lijk verdronken. Want ondanks het feit, dat van alle zijd«n hulp kwam opdagen, slaag de men er niet eerder dan na twintig minuten ir. de drenkelingen uit he' water te halen De levensgeesten waren toen geweken. De lijken werden in een arbeiderswoning in de nabij heid binnengebracht, waar de doktoren B de Jong uit Hoogezand en Fokkens uit Scher mer werden ontboden. Ook de Burgemeester van Hoogezand, de heer D. Bartels, was spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is Zondagavond naar het lijkenhuisje te Hoo gezand overgebracht Omtrent de oorz?.ak van he4 ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen. Het 's ook mogelijk dat er geen band is gespron gen, doch dat de wagen door te ver naar rechts uitwijken in het water is gereden. Wat het eerste betreft, dit zal eerst kunnen wor den vastgesteld als de wagen op het droge is gebracht. Nader vernemen wij, dat de auto op weg was naar de familie H. Repko, horlogier te Winschoten, wiens dochter zich had ver loofd met den jongsten zoon van den heer J Meester, welke verloving gisteren aldaar zou worden gevierd Op eenigen afstand van de auto met de familie Meester volgde nog een andere wa gen met familieleden, die natuurlijk hevig ontsteld waren bij het vernemen van het vreeselijke ongeluk. ONTPLOFFING BI HECK TE ROTTERDAM. Een gewonde naar het ziekenhuis gebracht. Paniek onder het publiek. Zaterdagmiddag te omstreeks halfzes had in de kelderruimte van Heck's lunchroom aan den Cool- singel te Rotterdam een ernstige ontploffing plaats, waardoor een monteur, die daar werkzaam was, zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Verschillende dien sters liepen builen en schrammen op; de materieele schade is zeer groot. In de kelderruimte, gedeeltelijk gelegen onder de lunchoom, bevii.dt zich een koelin- richting met amoniak-installatie. Een flens hiervan was stuk, en de 40-jarige monteur G Langeveld was bezig met de reparatie. 231. Deze meneer bracht hen naar een groote zaal om hen aan de Turken voor te stellen, maar dat plan viel in-het water doordat het zeemonster, dat zich erg aan Plet had gehecht, mee naar binnen ging en ieder öp zij duvVde die den weg versperde. 232. 't Was dus erg begrijpelijk dat het hoofd der Turksche politie zich in verbinding stelde met den president om dezen te vragen of dat allemaal mocht. De president dacht ernstig na en zei toen: „laat ze maar verder trekken, dan zijn we ze het gauwste weer kwijt". Hij kon niet voorkomen, dat een groote hoe veelheid van het samengeperste ammoniak gas ontsnapte, de reuk van het gas was ook boven in de lunchroom duidelijk waarneem baar. Op dat oogenblik —een druk uur ware vele bezoekers aanwezig en men begon met het oog op het ontsnapte gas de zaal reeds te ontruimen. Plotseling weerklonk een hevige knal, die tot ver in den omtrek te hooren was. Een wild gedrang naar de voordeur veroorzaak te een paniek; stoelen en tafeltjes werden omvergeworpen, hoeden, jassen en mantels lagen her- en derwaarts. De ruïne werd nog vergroot door het gebroken glaswerk: de spiegelruiten waren gebroken evenals het glaswerk van het buffet. Binnen korten tijd was de zaal ontruimd Wat persoonlijke ongelukken betreft, is het beter afgeloopen, dan men aanvankelijk vreesde. Een aantal dienstertjes en eenige bezoekers en bezoeksters hebben builen en schrammen opgeloopen. Een der diensters moest naar het zieken huis worden overgebracht. De monteur moest eveneens worden opgenomen. Waar schijnlijk heeft hij ook ammoniakgas bin nengekregen. De kelderruimte is een ruïne. De zolder, de vloer der lunchroom is ontzet en staat op sommige plaatsen bol. Eenige .employees, die zich in de kelderruimte be vonden, konden zich nog tijdig door een achterdeur in veiligheid stellen. Een begin van brand in de kelderruimte kon zeer spoedig worden gebluscht. Brand weer, politie en geneeskundige dienst waren kort na de explosie ter plaatse. De schade. De schade, aan het bedrijf toegebracht, is vooral met het oog op de Paaschdagen zeer groot Er was gerekend op veel bezoek en dien overeenkomstig waren voorraden in geslagen. Met het herstel en de opruiming zullen zeker eenige dagen gemoeid zijn. De schade, aan gebouw en bedrijf toegebracht, wordt door verzekering gedekt. Zaterdag is de 50-jarige G. S. op den Meeuwenbroekerweg te Heerlen, toen hij per rijwiel den weg overstak, door een vracht auto gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij Maandag morgen is overleden. In Hedel is de 18-jarige mej van Eek, wo nende te Zaltbommel, die met een vriendin in de richting Zaltbommel fietste, in aan raking gekomen met een vrachtauto uit Geldrop, doordat de sturen der beide rijwie len in elkaar verward raakten, juist op het moment, dat de achterop komende auto pas seerde. Mej. van Eek is met een zeer ernstige schedelfractuur opgenomen. Neen, echte bollendagen zijn het niet bepaald geweest, daar voor leende zich het weer op len Paaschdag niet en daarom het weer van gisteren aanzien- was wellicht het vertrouwen in De bloembollenvelden en de Paaschdagen. De veel kleurige schoonheid der bol lenvelden heeft de Paaschdagen weer duizenden naar buiten gelokt. Op de wegen ronefbm Haarlem zag men weer het schouwspel, zooals dat ieder jaar op de bollenzondagen die dit jaar met de Paaschdagen samenvielen te zien is: onafgebroken rijen auto's, wx>. veel buitenlandsche, autobussen, motorfiet sen en fietsers, de meesten getooid met kieurige slingers narcissen of hyacin then. Toch 6cheen de drukte in de bollen streek niet zoo groot als andere jaren; warschijnlijk was de bloemententoon stelling „Flora" in Heemstede ditmaal de groote aantrekkingskracht en voor velen hoofddoel van het bezoek. Reeds Zaterdagmiddag was de drukte op de tentoonstellingsterreinen bijzonder groot en voor het bloemenpaleis, waar gedurende de Paaschdagen de Boskoop- sche cultures voor het laatst te bewon deren waren, moest men steeds queue maken om binnen te komen. Het prachtige, warme weer van Za terdagmiddag hield een schoone belofte in voor de beide feestdagen, welke he laas niet geheel in vervulling is gegaan. Zondagmorgen en Maandagmorgen wa ren de donkere lucht en de regen spel- b ekers, maar Maandagmiddag won de zon het, zoodat toen nog zeer velen ge noten hebben van de kleuren- en geu- renrijkdom der in vollen luister pralen de bloemenvelden. In Haarlem, waar de politile op de drukste punten speciale verkeersmaat regelen had getroffen, hebben zich ner gens ongevallen van ern6tigen aard vrorgedaan. De op dergelijke drukke da gen gebruikelijke kleine aanrijdingen e.d. bleven ook nu natuurlijk niet ach terwege, doch zij waren geen van alle var. eenige beteekenis. Op den tweeden Paaschdag kort na zessen is een motorrijder die met ge vaarlijke snelheid den Maarnschen berg afreed in de richting van Amersfoort, uit de bocht gevlogen. Hij reed daarbij tegen een paal aan, waardoor hij met het motorrijwiel over den kop sloeg, ter wijl zijn duo-passagier hoog door de lucht vloog en verderop terecht kwam. De motorrijder brak een been en bti den jongen man die achterop gezeten had, werd een lichte hersenschudding gecon stateerd. Beiden, die nog verschillende andere verwondingen hadden opgeloopen, zijn naar de rijkskliniek te Utrecht overge bracht. De majoor der rijksveldwacht stelt ter plaatse een onderzoek in.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7