Bloesempracht in Betuwsche bongerds OUchtsaakeH Ook Zuid-Limburg een lusthof! Sli li?" men m ieder De heer Meurs constateerde scherp iMeerssen XJtouthefn Vafkenburq Valkenburg Utrecht (ST Geertruid Recb»t«i Vechten Kasteel Maarsberq Station Leersum Cothen f TckJV&< Wielsche i veer 'OrleT*, Hetere» .^Randwijk Opheusden Hulsveo föroote Brug jl^encjggrnpC Ochten De Padvinders vormen een eerewacht. Hoewel wij er geen gewoonte van maken „Huwelijken van den dag" in beeld te brengen, nemen wij voor ditmaal een foto mede van het Dinsdag hier ter stede gesloten huwelijk van mr. D. Bosscher en mej. C. J. E. Conijn. Beiden zijn lei ders van padvindersorganisaties en zoo als uit de ons heden gezonden foto blijkt, hebben de „welpen" zich bij dit huwelijk niet onbetuigd gelaten maar een dub bele eerewacht op de stadhuistrap gevormd. democratische vakbeweging thuisbehooren. Hij wees hierbij op een uitlating van ir. Mus- se rt ten aanzien van de spelling en zei dan: „een centrale, die toelaat hen, die dergelijke leugens debiteeren, is niet mijn centrale''. Spr. deelde vervolgens een en ander mede uit het georganiseerd overleg, waar gezegd was, dat de regeering voorstellen afwachtte ten aanzien van loonen der dag- en week- looners, die echter minstens een verlaging met 18 pCt. moesten beoogen. Zeer zeker zal er verzet rijzen tegen afzon derlijke vertegenwoordiging der onderwijzers in de centrale commissie voor G.O., maar zij zal er desondanks toch wel komen. Spr. memoreerde het uittreden van de rijkspolitievereeniging uit de C.N.O.P., ten gevolge van de toelating daarin van fascis tische leden. Voor ons geldt dezelfde vraag, zei spr.„Onze stem behouden in het G. O. of de eenheid in den bond?" Als homogeen hoofdbestuur zijn wij van meening, dat het nu maar eens uit moet zijn met bespreking over aansluiten hier af daar, maar dat wij moeten werken als eendrach tige organisatie. Spr. meende, dat de weg daartoe door het hoofdbestuur is aangewezen in het prae- advies: aansluiting noch bij N.C.O.C., noch bij A.C.O.P., maar zich zelf blijven. De bijzondere commissie zal worden een adviseerend college, maar de centrale com missie is niet anders: de regeering is niet ge bonden aan de adviezen haar gegeven. De adviezen, die d'e bijzondere commissie (be staande uit deskundigen van het nijverheids onderwijs) zal geven, komen ook bij de cen trale commissie en daardoor eveneens bij de regeering. De zuiver technische onderwijsaangelegen- hedien komen thans n i e t in de centrale com missie. Spr. zou persoonlijk bereid zijn een dezer dagen ingediend compromis-voorstel te aan vaarden, maar hij meende dat de meerder heid van het H.B. er tegen zou zijn. Daarom beval spr. aan het prae-advies, dat ook een compromis-voorstel is, aan te nemen, omdat dit is een voorstel van het heele hoofdbe stuur. De heer van Rees (Den Haag) vond het prae-advies een bespreking overwaard. Hij keurde af, dat de heer Meurs de leiding der vergadering had overgedragen aan den twee den voorzitter en toen de vergadering had beïnvloed door zijn rede, waarin hij mededee- lingen kon doen als lid van het GO. Onder luide ontkenning uit de vergadering zei spr., dat de bond heeft besloten tot aan sluiting bij de N.V.C. toen overgegaan werd tot aansluiting bij het C.N.O.P. Spr. achtte de democratie uit den bond ver dwenen, het H.B. is halfslachtig in zijn po ging zich te isoleeren in een toegezegde bij zondere commissie (wanneer komt die?), al leen om der wille van den vrede. Onjuist noemde spr. het, om met verwijzing naar fascisme den aangewezen weg te volgen, want er is nog geen reden voor. (Ontkenning; geroep: het zal komen.) De her Meurs betoogde, dat het H.B. met alg. stemmen hem als verdediger van het prae-advies had aangewezen. De heer van Rees nam dit aan, en zei, dat de geschiedenis zal leeren dat de weg thans geëffend zal worden om den bond van de eene centrale te loodsen in de andere. Hoewel spr. destijds had gestemd vóór aansluiting bij de A.C.O.C., had hij zich bij het meerderheidsbesluit neergelegd, en nu eischte hij, dat de consequenties van die aan sluiting worden aanvaard. Bij de C.N.O.C. zijn onze belangen voldoende gewaarborgd, zei spr. De heer K o h n e r t (Alkmaar) zei, dat de afd. Alkmaar van meening is, dat het prae- advies den besten weg aanwijst om uit de moeilijkheid te geraken. Spr. geloofde niet, dat het N.V.V. zijn houding ten opzichte van het onderwijs aan het volkskind zal wij zigen als een groep leeraren zich niet aan- sluit. Spr. vreesde van aanneming van het voorstel-Leeuwarden desertie van vele leden, en zeide, dat de bond meer invloed1 hebben bij behoud van de eenheid dan wanneer een deel ervan zich aansluit bij het N.V.V. De heer de Vries (Amersfoort) beval aanneming van het prae-advies aan. De heer van der Linde (Arnhem) wees op de laksheid, die vaak in den bond merkbaar is over de aansluitingskwestie en hij vond het wel goed, als het volgende jaar weer een voorstel als dat van Leeuwarden wordt gedaan. De heer M. Roos (vertegenwoordiger van de N.V.C.) zei, dat er door het hoofdbestuur met fabeltjes wordt gewerkt en gelogen wordt zoovaak als men spreekt over de C.N. O.P. Onwaar is, dat die fascisten toelaat. Wij gooien hen er niet uit, omdat zij fascist zijn, maar alleen dan wanneer zij zich niethouden aan statuten en re- reglementen. Diezelfde houding is des tijds aangenomen tegenover de communis ten en zal zeker de houding zijn van elke de mocratische centrale. Spr. wees in dit verband op de resolutie van de N.V.C. Het zou dictatuur worden, als de fascistisch denkenden alleen daarom uit deze centrale werden gezet. Heeft men bezwaar tegen iets wat door den heer Mussert is gezegd, dan is het zaak de C.N.O.P. en de N.V.C. daarmee op de hoogte te stellen en dan zal deze doen wat verwacht mag worden. De N.V.C. is niet zoo neutraal als ge meend wordt, alleen: zij is politiek onafhan kelijk en bepaalt zich niet tot één groep zoo als het N.V.V. doet. Als de Bond van leer krachten bij het n.o. zich in isolement terug trekt, zal zij na korten tijd de politiek toch weer noodig hebben. Spr. wees op de houding van de N.V.C. ten aanzien van de onderwijspolitiek van mi nister Terpstra en ging voort met te zeggen, dat dé N.V.C. zeer zeker goed dééd met uit breiding van den leerplicht te eischen. Daar mee is toch niet de neutraliteit geschonden? Integendeel! De vertegenwoordigers van het A.C.O.C. behartigen zeer zeker ook de belan gen der onderwijzers Spr. waarschuwde, dat de bond door zich te isoleeren de positie van het département versterkt en dus de positie dér leeraren n.o. benadeelt. Alleen gecentraliseerd zal men iets vermogen. Dan is het aantal groepen waar mee de regeering heeft te confereeren en die haar adviezen zullen geven, kleiner dan bij het alleen-staan van elke groep en daardoor is de kans op inwilliging van de verzoeken grooter. Zóó bezien, vond spr. het voorstel- Leeuwarden eerlijk, al was hij het principieel met de strekking ervan niet eens. Onder hameren van den voorzitter zei spr., dat de Bond zich zal schuldig maken aan schijnbewegingen en aan struisvogelpolitiek door de centralisatie prijs te geven. Men kan de maatschappelijke stroomingen niet tegen houden, de meeningsverschillen komen terug. Dwang is het van het H.B., om nu, een jaar na het referendum over de aansluiting bij de centrale, al weer met een ander voorstel te komen. En dat noemt men dan democratie! Bij zulke menschen mag men er zich niet over verwonderen, dat het fascisme toeneemt. (Pro testen.) De heer Schoon dorp (Leeuwarden) protesteerde tegen de wijze van optreden van den heer Roos, die vergat, gast te zijn. Als het een principieel debat zou willen, moest er ook iemand van het N.V.V. aanwezig zijn. Daarom zou spr. niet op het gesprokene döor den heer Roos ingaan. Spr. meende, dat de heer van Rees twee aangezichten toonde: het eene voor de C.N. O.C., het andere voor de A.C.O.C. Spr. zag in het betoog van den heer Kohnert een plei dooi voor aansluiting bij het N.V.V. Met den heer v. d. Lindien was spr. het eens, dat dé verschillende stroomingen in een bond wel mogen worden gehoord. aanvallen op de mentaliteit van het hoofd bestuur. Spr. hield vol, dat ir. Mussert de onder wijzers door den modder had gesleurd op den landdag te Amsterdam. Voor spr. stond het vast, dat het moeilijk zal zijn de leden bijeen te houden, aks het prae-advies zal worden verworpen, waar dit beoogt de eenheid te bewaren. Spr. vond het niet erg de aanfltuitingskwes- tie te bespreken op deze vergadering, maar wil, dat het heele jaar dóór aan dé funda menten van den bond wordt getornd door deze kwestie. Wat betreft de resolutie, door den heer Roos genoemd, wees spr. naar de practijk van de N-ViG.' en hij weicte dan op tot het bij een blijven van don bond De voorzitter g<' bespreking i!» twééde i 1 p"€ Z'i c&tMM&ntcfi nöac vop© Stelde,Het eeralte voferatel orde'(*et compromis voorstel-Leeuwarden, be-' foogende wél afscheiding vah de C.N.O.P., 'maar"nog geen aansluiting het "NlViVc): Het eerste vpóreiel^miwardim werd ver- iworpen mét W tegen 425 stemmen en (blanco. De voo rzffvt}tje(r wenschte het compno- 4mis-voorstel-Leéu<wdrden niet in stemming te brengen, omdat dit door de te late indiening niet tijdig ter kennis was gekomen van de bedien en zij er dus niet voldoende van op de hoogte konden zijn. Daarom werd het prae-advies van het hoofdbestuur in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 428 tegen 42 stemmen en 1 blanco. De bond zal dus in het C.N.O.P. blijven georganiseerd totdat het bijzondere overleg -,voor het nijverheidsonderwijs tot stand is ge komen. Hierna werd de vergadering geschorst tot 2 uur. dat bij een geen riieuwe 'aojiden komen en üwarden aan de Elke week een Alkmaarsche Kaasmarkt. Elke dag een ALKMAARSCHE COURANT. JOURNALIST STAAT TERECHT. Beleediging van een raadslid. Voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank stond gisteren de redacteur van „Het Volk" D. de M. terecht, verdacht van beleediging van het raadslid A. F. Bruins- ma. De heer de M. had in „Het Volk" van 9 en 22 Mei artikelen geschreven, die onder de hoofden „Bruinsma-sche methoden" en „Bruinsma kent de nooden der arbeiders heel goed" waren verschenen, waarin hij eenige feiten had gememoreerd van de door de woning-exploitatie-maatschappijen, waar van de heer Bruinsma directeur is, toege paste praktijken en eenige bijzonderheden had gegeven van de bij die maatschappijen gebruikelijke huurcontracten. De heer Bruinsma, die te dezer zake een klacht had ingediend en als getuige was ge dagvaard, was niet verschenen. De directeur der Arbeiderspers, de heer Y. G. van der Veen, legde een verklaring af omtrent den technischen gang van zaken met betrekking tot het doorzenden van kopy en het vervaardigen der „hoofden". Getuige heet niet meer kunnen nagaan, wie de „hoof den" boven de geïncrimineerde artikelen heeft geschreven. Hij acht het zeer wel mo gelijk, dat zulks geschiedt door een ander dan de redacteur, die de artikelen schrijft. Een getuige a décharge verklaart, dat de te zijnen aanzien in het tweede artikel ver melde feiten volkomen juist zijn. De maat schappij van den heer Bruinsma heeft hem inderdaad, toen hij wegens dreigende werk loosheid verzocht ontslagen te worden van zijn huurcontract, dit geweigerd, hoewel hij aanbood voor een nieuwen huurder te zor gen. Hij is daardoor, toen de nood aan den man kwam en hij zijn huur niet meer kon betalen, gewikkeld in dure processen, die hem boven de verschuldigde huur onge veer 40 a 50 hebben gekost. Zijn heele schuld is toen opgeloopen tot 176, die hij met bedragen van 50 cent per week van zijn steun bezig is af te betalen. Een andere getuige a décharge deelde mede, dat hij van de maat schappijen van den heer B. een „winkelhuis met bewoning" in huur heeft, waarbij de woonruimte voor man, vrouw en 5 kinderen - uit één kamer bestaat, zoodat de kinderen in een kelder slapen, waar de ratten over de vloer lóopen. Dit contract is nu, toen de Woning- dienst hier kennis van kreeg, ont bonden. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat deze vervolging op speciale aandrang van den heer Bruinsma is ingesteld, die thans echter blijkbaar weinig belang in de zaak stelt reden waarom spr. met het vragen van een geringe geld boete kan volstaan. Spr. acht niet het primair ten laste ge legde smaadschrift, maar de subsidiair ten laste gelegde beleediging bewezen, daar de verdachte niet heeft volstaan met het memo- reeren der feiten, doch daaraan kwalifica ties „huurwoeker" en het „forceeren van huurschulden" heeft toegevoegd. Eisch: 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger mr. Mendels zette in een uitvoerig betoog uiieen, dat hier van een eenvoudige beleediging geen sprake is, maar dat hier het strafbare feit van smaadschrift moet worden bezien. Wat dit betreft, heeft deze journalist, die niets dan ware fei ten heeft vermeld, zich terecht beroepen op het algemeen belang. Zulks geldt te meer, daar de heer Bruinsma een publiek persoon, die zich in die kwaliteit met woningkwesties bezig houdt. Pleiter concludeert derhalve tot ontslag van rechtsvervolging. In zijn repliek handhaafde de officier de meening, dat de heer Bruinsma persoonlijk is beleedigd, hoewel spr. de allerlaatste zal zijn, die de praktijken van deze „Adminis- tratiebank voor Vaste Goederen", indien de daarover gedane mededeelingen h décharge juist zijn, wat spr. op het oogenblik wel moet aannemen, in bescherming zal nemen Uitspraak Mei, Jfc- - yf naar Amersfoort 'Woudenberg Station Werkhoven Zoelen W En in Drente bloeien de krenten. Uit een toeristisch oogpunt liggen de boomgaardgebieden veel gunstiger dan de bloembollenstreek, in de eerste plaats, omdat de vanouds beroemde Betuwe zich in het centrum van het land bevindt en verder ook aangezien men om van de bloesempracht te genieten, niet verplicht is de hoofdwegen te volgen, doch veeleer aangewezen is op smalle dijken en kronkelende binnenwegen. In dezen tijd van het jaar, wanneer duizenden zich op maken om een bezoek te brengen aan de bloeiende bongerds kunnen wij ons zoo goed indenken, dat de automobilisten in de Betuwe niet erg tevreden zijn over den voortgang der wegenverbetering in hun gebied, maar voor den toerist, die niet reist om snel ergens te komen, doch die rondtrekt, omdat het zwer ven per auto en fiets of zelfs alleen maar te voet hem één doorloopend genot is voor den „gewielden" of „gezoolden" natuurlief hebber zijn die ouderwetsche pontjes en die tertiaire wegen door beemd en bosch in geen geval een bezwaar. Waar is wat te zien? En verder bedenke men wel, dat het schoone, hoewel onbekende gebied in Zuid- Limburg te bereiken is over mooie, tamelijk moderne wegen, zooals de heirbaan, die van Nijmegen af dwars door 't bronsgroen (thans nog dor!) eikenhout, over Gennep, Venlo, Roermond en Sittard zuidwaarts voert. Maar behalve de Betuwe en het zui den van Limburg zijn er nog tal van an dere streken, die de moeite waard zijn. Neem bijvoorbeeld Zeeland eens. waar het zoo om streeks einde April al heel mooi is en waar heen u ook nog over een paar weken kunt rei zen al zijn dan de meeste vruchtboomen uit gebloeid, want dan vormen de prachtige Mei doorns oo Walcheren grootsche, levende bou- quetten. Verder moeten nog de Beemster en de Bangert genoemd worden, twee oude droogmakerijen in Noord-Holland (resp. bij Alkmaar en bij Hoorn). Vergeet u voorts be slist niet de Langeraksche polderlanden in uw bloesemprogramma op te nemen en is het u bekend, dat wij in Nederland prach tige krententuinen hebben? Wist u, dat in Drente (bij Dwingeloo) in dezen tijd zoo veel schoons te zien is, dat wij slechts op vreemden bodem onder de zuidelijke zon zou den verwachten? In de Betuwe wordt de fruitteelt zoowel op bouwland als op weiland uitgeoefend, in Limburg zoo goed als alleen op laatstge noemde grondsoort. Bovendien wijkt de Lim- burgsche snoeimethode aanzienlijk af van die, welke in de Betuwe wordt toegepast, het boomgaardtype heeft in Limburg een ander karakter (ook als gevolg van het feit, dat de fruitteelt hier een nevenbedrijf is). Bij Eys- den en Gronsveld vindt men de allergrootste boomgaarden van Nederland. De late kers bloeit eerder dan de zoo genaamde Meikers. Zoo tegen het einde van April zijn peren en pruimen op hun mooist, daarna volgen begin Mei de vroege apoels (reinetten), de bellefleurs komen medio Mei aan de beurt. Limburg opent de rij: daar is thans reeds een rijkdom aan kersenbloesem te zien daarna volgt de Betuwe, die op het oogenblik een bezoek eveneens dubbel e-i dwars waard is. De Beemster en de Banger» zijn gewoonlijk weer iets later. De weerstra steldheid is echter van overwegend belane een paar dagen zon kunnen hier letterliik wonderen verrichten, vandaar dan ook, dat men goed zal doen met te letten op de laatste berichten uit de bloesemstreek, zooals die m. door den A.N.W.B. regelmatig wor/W gejDubliceerd. Wil men met het oog op he" welslagen van zijn tocht over de mees' actueele gegevens beschikken, dan doet men goed even telefonisch informaties in te win nen bij een der A.N.W.B.-bureaux te Den - 33 u' f,mst€rdam. Arnhem, Maastricht of Op de hierbij afgedrukte kaartjes vindt ge<vnenedieWzowelPraChtigC rondritten aange- de hand moeffnemen^nfaa3/dZiSe ""i wel niemand bezwaren ópperen in een streek, die dermate rijk is aan natuurschoon. Aan de hand dezer schetsen en met onderstaande kilometerafstanden erbij zal de uitvoering dezer tochten wel geen moeilijkheden met zich brengen. Even dient nog vermeld te worden, dat men Dwingeloo, waar de krententuinen liggen, bereikt door den grooten weg van Assen naar Meppel te volgen tot Diever- brug, dat ruim 2 kilometer westelijk van Dwingeloo ligt. Kilometerafstanden. 1. De Betuwerondrit. Heen Terug UTRECHT 16296 Vechten 5.8 157.1 Bunnik 8 3 154.6 Odijk - *11.4 151.5 Werkhoven - 14.9 148 Cothen 21.5 141.4 WIJK BIJ DUURSTEDE 25.9 137 Rijswijk 28.1 134.8 Zoelen 34.8 1281 HEL 39.7 123.2 IJzendoorn 47.— 115.9 Opheusden 55.6 107.3 Randwijk 62.3 100.6 Heteren 65.4 97 5 Driel 69.1 93.8 Elden 74.9 88 ARNHEM 77.1 85.8 Huissen 82.6 80.3 Bemmel 89.2 73.7 Lent 94.8 68.1 (NIJMEGEN) (95.1) (678) Slijk Ewijk 102.2 60.7 Loenen (Bet.) 104.2 58 7 Hien 111.6 51.3 Dodewaard 112.4 50.5 Ochten 119.5 434 IJzendoorn 121.8 41 1 TIEL 129.1 33.8 Groote Brug 133 2 29.7 Eek en Wiel 1391 23.8 Eek en Wielsche veer 140.7 22.2 AMERONGEN 142.4 20.5 Leersum 144.4 18.5 Kasteel Maarsbergen, be vindt zich links van den o weg 150.2 12.7 Station Maarsbergen 150 9 12.— WOUDENBERG 154— 8.9 Nieuw Leusden 1584 9 AMERSFOORT 162.9 2. De tocht door Zuid-Limburg. w Heen Terug MAASTRICHT 772 fj 3.1 74.1 Gronsveld 6 3 70.9 Ryck^olt 7 0 ftq 4 EYSDEN 12_ 652 Station Eysden 134 63.8 St Geertruid 19.1 58.1 Mheer 2255.2 Noorbeek 24.1 53.1 Kasteel Hoogeruts 26.5 50.7 Slenaken 28.3 48.9 E^rheide 31 5 45.7 EPEN 33.44.2 Mechelen £9 41.3 V!J.len 38.7 38.5 Zijweg naar Holset 41.8 35.4 VAALS 44 9 23.3 Lemiers 477 29.5 N/swijtre 51 j 26.1 Wahlwijlre 52.4 248 W'ttem 544 22.8 S" 56 9 20.3 Oud Valkenburg 61 4 15.8 VALKENBURG 635 13.7 Houthem 57 3 9.9 Meerssen 69 5 7.7 Rothem 56J 6.3 MAASTRICHT 73.8 De Bloeiende Beemster- in tegenstelling met voorgaande jaren zal de Beemster niet meer zoo rijk getooid rijf met den bloesem van bloeiende vruchtboo- men, daar het meerendeel der boomgaard- gronden als bouwterrein is verkocht en als zoodanig in gebruik is genomen. /°ch blijft de Beemster een der schoonste polders van Nederland. Zij zal het fraaist zijn tegen half Mei, als het jonge groen 's ontloken. Dat groen van den Beemster is i«fs speciaals en van zeer bijzondere bekoring hen autotocht door dezen polder is op noemden tijd dan ook zeer zeker de moe' waard, al behoeft men dezen niet oni bloeieade hdfii&gaardqa

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8