St. die de be grooting wel De heer Venneker. hadden kunnen goed of afkeuren nadat deze door den raad was vastgeste' 1. De heer Hoijtink. niets en in verband met de ongunstige tijds omstandigheden oordeelde spr., dat Alkmaar zich deze h::re niet meer kan veroorloven.. Ook de subsidie voor het Wit-Gele Kruis oor deelde spr. niet noodig. De concessie voor de bus is zonder subsi die verleend. Spr. wilde de subsidie intrek ken en aan taxi's standplaatsen verleenen Het onderwijs aan de Handelsschool wilde spr. meer aanpassen aan de practijk. De cri sis is niet voorbij en zal niet voorbij gaan. Er is in Alkmaar en omgeving economische nood en daarom zal het nieuwe college uit den geheelen raad gekozen moeten worden veel wat lief is, zal moeten worden prijsgege ven en veel zal in de toekomst van den raad worden gevorderd. Spr. drong op samenwer king aan. Hierna sloot de voorzitter om half zes de vergadering tot half acht. Avondvergadering. De om half acht uitgeschreven avondver gadering ter voortzetting van de algemeene beschouwingen over de begrooting werd om kwart voor acht geopend. De eerste aan wien het woord verleend werd was de heer H o ij t i n k, die verklaar de niet tot dte leden te behooren, die het col lege een woord van hulde brach- ten. Wat is de i oorzaak van de inzinking van Alkmaarsch fi- nanciën? De over- jP^s zijde zegt de re- j\v geering. Spr. zegt van het Roomsch- Roode blok, dat naar spr.'s oor deel met het geld heeft gesmeten. De van dte andere inhoud afwijken de pagina van het N.H.D. vroeg bewijzen. Spr. zal die geven. De wijze waar op gefinancierd werd was niet goed, omdat afgeweken werd van een gezond financieel beleid, dat een opgave van ontvangsten en uitgaven vordert. Spr. heeft bezwaar tegen de wijze waarop M.H. is gefinancierd. In 1932 wees spr. er reeds op, dat 200.000 te weinig was geraamd en in 1933 150.000. Spr., die er op wees, werd uitgemaakt, doch spoedig bleek, dat per suppletoire bégroo- ting de bedragen werden aangevraagd. Bij de begrooting van 1934 was het niet anders en ook toen kwam in Sept. een suppletoire begrooting van 40.000. Waarom van jaar tot jaar volhard bij deze dwaze methode en niet geluisterd naar de opmerkingen van de ze zijde? Men heeft de moeilijkheid willen omzeilen om geen dekking te moeten aanwijzen. Deze wijze van financieren was wel zeer onjuist. Ook oordeelde spr., dat maatrege len die genomen zijn achterwege hadden behooren te blijven. Over het radiobedrijf en het zwembad zal hij zwijgen. Wel wil hij spreken over den bouw van eenige openbare scholen, die overbodig zijn gebleken. Tegen de R.K. school had spreker het bezwaar, dat ze door koehandel tot stand kwam. De drie scholen vorderen 17.000 jaarlijks. Voor het R.K. gymnastieklokaal wordt de begrooting gedrukt met 4000. De kinderbe waarplaats is niet noodig gebleken. De sub sidie aan het Instituut voor Arbeidsontwik- keling en de Dekenale jeugdraad kwam ten laste van de belastingbetalers door afspra ken van rood en zwart tot stand. Vier ambtenaren van 5000 per jaar, in drie jaar 15.000, voor armenzorg, ook overbodig. Het prijsgeven van de rijkssubsi die vorderde 27.000. Ruim 200.000 had men kunnen bespa ren en voor personeelsuitgaven 25.000. Dit zijn de maatregelen die achterwege hadden kunnen blijven. Het college regeerde in een moeilijken tijd, doch verschoof de moeilijkheden naar de toekomst. Wij drongen op bezuiniging aan zonder resultaat. Ook door het achterwege laten van noodzakelijke maatregelen is de wagen vastgeloopen. Reeds voor 1932 had men salarisverlaging moeten invoeren en 300.000 kunnen bezuinigen zonder ernsti ge slagen toe te brengen. De slag die nu moest worden toegebracht is grooter en spr. vreesde, dat men niet aan het einde is. De harde maatregeln die nu genomen werden hadden achterwege kunnen blijven. Spr. was van oordeel, dat de heer Wester hof de zaken luchthartig heeft behandeld. Wat hij decreteerde werd geslikt en het college is dus met de raadsmeerderheid ver antwoordelijk, al toont het college thans meer oog voor de werkelijkheid. Toch ont breekt nog de moed te doen wat mogelijk is. Dat de regeering de financiën in de wai heeft gebracht, noemde spr. een Soc.-Dem fegende. Uit de woorden van van middag bleek wel, dat 'n weekblad onjuist was, toen het schreef, dat wethouder Tije er bezijen was. Overigens oordeelde spr., dat men aan de overzijde in het nauw zit. De opcenten van 200 op de personeele belasting zouden niet noodig zijn geweest als een beter finan cieel beheer was gevoerd. Spr. becijferde, dat de regeering meer geeft dan neemt. Wat B. en W. voor werkloozensteun van het rijk hebben geraamd is veel te laag. De regeling is zoo, dat naarmate er meer noodig is, het bedrag dat de regeering bijdraagt grooter wordt. Spr. gaf in overweging de begroo- tingspost in overeenstemming te brengen met de thans bekende cijfers. Voor M.H. is 260 000 geraamd met spr. goedkeuring, doch reeds thans leert de er varing, dat men hiermede tienduizenden te kort komt. Het aantal aanvragen om steun van middenstanders stijgt. Een voorzichtige politiek vordert bij de ■opbrengst van de belastingen, de schattin gen van den inspecteur der directe belastin gen voor de personeele te volgen. De werkeloozenzorg. In 1930 weigerde het college onder het caudijnsche juk door te gaan. In 1931 achtte men ook subsidieaanvaarding niet noodig, doch in 1932 liet de financieele positie niet toe de subsidie af te wijzen en in 1933 sprak men niet eens over de voorwaarden en ging men wel onder het caudijnsche juk. Nu in 1934 bijna in het geheel geen werk- Mr, Langeveld. verschaffing omdat de middelen ontbreken Aan den eersten eisch: verschaffing van werk, kan men door het verkeerde beleid niet voldoen. Spr. becijferde de belastingver hooging en constateerde, dat men bij een inkomen van 600 en een huurwaarde van 4 thans veel meer betaalt. De klein sten werden door de verhooging het zwaarst getroffen. De houding die een soc.-dem. voorzitter in het M.H. heeft aangenomen, laakte spr die zich niet met het antwoord van B. en W. vereenigde en er op wees, dat toch uit dit antwoord blijkt, dat ook het college erkent dat M.H. onder het beleid van wethouder Westerhof niet goed heeft gefunctionneerd De commissies werden niet geraadpleegd De heer v. d. V a 11Je was zelf bestuurs lid. De heer H o ij t i n kIk was vice-voorzit- ter van M.H., maar niet voor sociale zaken De arbeidersorganisatie jubelden toen het instituut werd ingesteld, maar zij zwegen Spr. had wel eens willen zien hoe de hou ding van die organisaties zou zijn geweest als een ander de leiding had gehad. De waarde van democratische instellingen wordt teniet gedaan. Wij zitten nog diep in het moeras en de resultaten van het Roomsch-Roode blok zijn funest. De geheele raad zal doordrongen moeten worden van de noodzakelijkheid, dat de gemeentehuis- houding omlaag moet. Wie anders.zegt, be driegt zichzelf. Er moet een vast plan tot bezuiniging ko men. Een onderzoek naar de vraag of men al thans niet boven zijn stand leeft, is noodig. Hetzelfde moet in het belang van de volks kracht worden bevorderd. Aan het leunen van vereenigingen op de overheid moet een einde komen. De soc.-dem. zijn overal voor de verant woordelijkheid gevlucht en spr. hoopte, dat ook spoedig in Alkmaar, met terzijde stel ling van partij- of groepsbelang een nieuw college zal worden samengesteld. Mr. Langeveld had bij deze twee- daagsche het gevoel van een redenaar op bruiloften. In den laatsten tijd is er veel veranderd en verbeterd. Er is gekomen een nieu we burgemeester en 'n nieuwe wet- ïouder van finan ciën. Weth. v. Slin gerland: Dat >en ik. (Gelach.) Mr. Lange veld verheugde zich er over, dat de burgemeester zich de man heeft getoond die den bezem durft hanteeren. Ook de tegenwoor dige wethouder van financiën toont zich een man die een rustige sfeer weet te schep pen. De vorige kon te vaak niet vergeten, dat hij propagandist was van zijn partij. Wij hebben gewaarschuwd en allen ge waarschuwd, zegt weth. Bonsema. De naam oppositie is eigenlijk verkeerd. Spr. en de heer Soutjesdijk verzekerden, dat men in het belang van Alkmaar op ons kon rekenen. Onze voorstellen werden verworpen. De verkiezingen werpen hun schaduw vooruit en spr. oordeelde een woord van dank aan de heeren Geels en Keesom op zijn plaats, omdat zij zich het geweten hebben getoond van de R.K. fractie, al was dit een doorn in het oog van den heer Westerhof. Spr. was van oordeel, dat het college eer lijkheidshalve beterschap had kunnen belo ven voor de toekomst. Met het oog op de ver kiezing van het Roomsch-Roode blok is dit waarschijnlijk achterwege gebleven. De regeering heeft er op gewezen, dat na het Rijk er niets meer is en wethouder Wes terhof heeft dit niet verstaan. Spr. veroor deelde de politiek, die zegt in 1936 zullen wij wel weer zien. In de kwestie van de werk loozen heeft en een vastloopende partij-poli tiek gevoerd en spr. is er verheugd over, dat hij thans een ander geluid beluistert. Het overdekte bad, noemde de heer Bulens het elite-bad. Spr. wilde dit misverstand uit de wereld sluiten. Ieder die zich goed gedraagd is in het overdekte bad welkom. De Soc.-Dem. verklaarden zich met de R.K. voor het schoolzwemmen en ook deze belofte is niet ingelost. Laat men toch beden ken, dat de verdrinkingsdood niet vraagt or men rijk of arm is. Spr. oordeelde voorts, dat 's Raads aanzien, door de politiek ten zeerste is achteruitge gaan. De verkiezing van Prov. Staten be wijst, dat het publiek zich afkeerlg toont van de politiek. Als Vrijheidsbonder schaart spr. zich achter het rapport over het herstel van den raad. Als nazaat van Thorbecke wenscht spr. den raad te laten voortbe staan, zooals Thorbecke die heeft bedoeld. Spr. verheugde zich over de rustiger sfeer die er thans heerscht en was van meening, dat in de afgeloopen periode een nationaal kabinet beter werk had kunnen verrichten. Het antwoord over het bij avond rijden zonder licht door agenten, bevredigt spr niet. Hij blijft er bij, dat de veiligheid van het verkeer er door in gevaar wordt ge bracht. Ongelukken kunnen niet uitblijven ei spr. is overtuigd, dat een slachtoffer "de ge meente zeker voor een onrechtmatige daa: kan aanspreken. De werkloozensubsidies eischen een der mate groot bedrag, dat het niet zoo kan blijven, als de gemeentefinanciën niet in oide worden gebracht. Voorts oordeelde hij, dat steun geen gewoonte mag worden. Dit vordert het belang van de gemeente en het belang van degenen, die gesteund worden Van een brandverzekeringsbelasting vreesde spr. preinieverhooging met ais gevolg veel on verzekerde perceclen. Jok van de baatbe lasting verwachtte spr. weinig. De tijd van s'apende rijk worden is vervangen door het slapende arm worden. Door het antieke beeld van de stad en de kaasmarkt is Alkmaar een toeristen-centrum. Laat men de kaasmarkt daarom behouden, maar ook het café-restaurantbedrijf daarin betrekken en die ondernemers tegemoet treden. Ten aanzien van de subsidies betoogde spr. dat aangenomen moest worden, dat B e- W. scherp hebben gehandeld. Ook spr was van oordeel, dat het wenschelijk was, de kosten van de commissievergaderingen te verlagen, evenals het presentiegeld Het ge ring aantal le klas patiënten in het Centraal ziekenhuis vraagt aandacht. De le klas houdt verband met het legaat van mevr. v. d Oord. Vele menschen, die vroeger le klasse zouden gaan, moeten nu 2e klasse verpleging aanvaarden. Spr. wil de btpalingen van he' legaat nader beschouwen en de voordeelen behouden, maar trachten het nadeel af te wenden. De trek naar het buitenland zal de toe stand op de nabij gelegen badplaatsen druk ken en ook Alkmaar zal daarvan de nadeelen ondervinden. Spr. veronderstelde niet, dat men de Onderwijswet 1920 op zij kan zetten. Zelfs als hier de fascisten de baas worden, zal dit niet mogelijk blijken. Thans liggen echter de tijden achter ons, dat men elkander in prac tijk kan bestrijden. Dit was de luxe tijd. Ook de klassenstrijd was uit den luxe tijd. Laat men met elkander samenwerken en de touw tjes aan elkander knoopen, om te voor komen, dat dit van hoogerhand wordt op gelegd. In vele opzichten kunnen ter bezuini ging het bijzonder en het openbaar onderwijs samenwerken. De hr. Stout- j e s d ij k betoog de, dat Alkmaar niet' gebaat is met politiek geharre war Hij oordeel de, dat Alkmaar een college be hoeft, dat steunt op alle partgen en kil voeg inlich tingen, waarom nog verschillende ambtenaren bui ten Alkmaar mo gen wonen. Men verkoopt op de kaasmarkt kaasjes De heer Stoutjesdijk. aan vreemdelingen, doch er moet in het be lang van den goeden naam van het product voor gewaakt worden, dat een minderwaar dig product wordt verkocht. Voorts informeerde spr naar de cijfers over de ongevallen en hij betreurde het, dat de Kofapakhuizen aan de Nieuwesloot zijn toegelaten. Dit ie niet bevorderlijk aan het streven, de Nieuwesloot tot winkelstraat te maken. Met nadruk verzocht hij voorts om de brandstofüenhandel in te schakelen bij de cokesverstrekking bij de gasfabriek. De wijze waarop de overzijde spreekt over de caféhouders en de uitdruKklng van het college, dat men geen inkomsten kan missen, wijst er op, dat men geen begrip heeft van den nood der middenstanders. De heer van de Va 11 was van oordeel, dat het betoog van den heer Govers veel had van een landbouwvuur- werk. Veel lawaai en tenslotte een dof. Wij hebben iet al bij de dis cussies bespeurd, dat wij staan in het teeken van de crisis. Wij zien momenteel indi- vidueele bedrij- ven en maatschap- De héér v- d. Vall. pijen ten onder gaan. De volkeren richten tolmuren op en zelfs gemeentebesturen zien zich genoodzaakt beschermende muren op te trekken. Wij stellen prijs op vrijhandel, maar ons volksbestaan wordt bij de keel gegrepen. Wij weten dat niet alleen de arbeiders het moeilijk hebben. De middenstand lijdt omdat de koopkracht van de arbeiders weg is. Men schen die vroeger 3 per week aan kruide nierswaren besteedden, kunnen nu niet meer dan 1-60 daarvoor uitgeven. Flinke arbei ders kunnen geen werk vinden en moeten als gecontroleerden 2 maal per dag door het le ven gaan en hun hand ophouden voor een gave waarvoor zij niet hebben kunnen wer- ken. De levensmoed verdwijnt bij de arbeiders, de boeren, tuinders en neringdoenden Op de markt van het politieke leven is de won derdokter verschenen, met wonderpillen voor alle kwalen. Met veel poeha en uniformpoes pas worden de pillen aan de man gebracht, die uit 70 pCt. geb'.aaskaak, 29 pCt. laster en 1 pCt. corporatieve gedachten bestaan. Als soc.-dem. zijn wij van oordeel, dat het college van Soc-dem. en R.K. den wind niet heeft mede gehad. De crisis greep steeds verder om zich heen en de raadsmeerderheid wilde, dat de minst kapitaalkrachtigen daar van het minste last zoucen hebben en daar voor bracht spr. het college hulde. Mr. Langeveld: Bedoeld U de perso- neele-belasting? De heer v. d. Va 11: Ik heb het niet over de bezitters, maar over de werkloozen. Mr. Langeveld: Daar zit ik middenin. De heer v. d. Va 11: Er is verschil van erkloosheid. Het rijk zorgt voor de land ouw, de industrieën en de tuinbouw en de erkloozenzorg is ook een landsbelang, 'och moesten in de steden, de potjes voor ndere doeleinden daarvoor worden opge- naakt. Daarover heeft de overzijde critiek, doch men stond voor nood en is het dan erg dat men dan de potjes gebruikt voor hen die het ergst lijden, omdat ze geen arbeid kun nen vinden en men hen zoo lang mogelijk op het oude levspeil wil houden? De heer Hoij tink noemt dit met geld smijten, maar spr heeft daarover een andere opvatting. Poli tieke dadaïsten, die wat laat in oe poli tiek zijn gekomen spreken op de moderne- bank in den hout van schande met zulk een raad. Hun voegt spr. toe „ouderdom kom: met gebreken". Het programma, waarmede wij in zee gin gen, was niet op de laatste plaats werkver schaffing. Spr. oordeelde, dat de heer Sietsma een ongelukkig voorbeeld gekozen had, toen hij sprak over de reorganisatie van de bedrijven. Van de overzijde was alleen de heer Govers zoo welwillend geweest mede te werken. De commissie zou met ingrijpende voorstellen zijn gekomen. Men wilde wachten om geen diepe wonden te slaan, maar de reorganisatiegedachte is er. Als voorzitter van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Alkmaar verklaarde spr., dat het college voldoende dwang bij het bestuur heeft uitg-cefend om ook de armen collectief in die vereeniging op te nemen. Wij hadden daartegen bezwaar. Spr. wees bovendien van de werkverrui ming op het ophoogen van de gronden aan beide kanten van den Bergerweg. De opposi tie had daarvoor geen goed woord, evenals voor het boschplan, dat geen boschplan is. Thans is het goedkooper geen weikverschat- fing te hebben. De raad is daarvoor niet vee antwoordelijk. Wij zijn van oordeel, dat er in het belang van de stadsontwikkeling meer geld behoort te worden uitgegeven. Koop krachtigen trekken naar de randgemeenten, omdat ze daar natuurschoon zoeken Om de verlichting, de trottoirs en de reiniging zoekt men Heiloo niet uit. Als woonterrein hebben wij geen wijken met houtgewas. Wij kunnen alleen opgehoogden poldergrond aanbieden en spr. vroeg, of het niet mogelijk is met de regeering overleg te plegen voor het park plan uit het 60-millioenenplan. De kost moet voor de baat uitgaan en wij zullen andere woonterreinen moeten schep pen. Dit is ook van belang voor de werkloo zen, die naar werk snakken. Daartegen rijst echter het verzet van het grondkapitaal. Toch zal in die richting gewerkt moeten wor den. Spr.'s fractie heeft de baatbelasting aan gesneden en ook daarbij zal men het grond bezit niet aan zijn zijde hebben. Bij open legging van cultuurgronden vertienvoudigt de waarde van die gronden, die tusschen het Heilooërbosch en de Hout liggen. Wij vra gen een ernstig onderzoek naar de werking van de baatbelasting, opdat niet alleen de be zitters profiteeren. De assurantiebelasting oordeelde spr. billijk. Voor de brandweer had spr. niets dan lof, doch wij tellen er jaarlijks ongev. 1000 voor uit en daarvan profitee ren de verzekeringsmaatschappijen. Spr. wil de een onderzoek of hier niet ligt een belas tingbron. Het woord, er is met geld gesme ten, heeft spr. fractie, die de minst draag- krachtigen wilde steunen, gegriefd. Spr. vroeg den heer Hoijtink, wat hij hiervoor heeft gedaan. Hij was tegen een Kerstgave, omdat hij het de taak van de kerk oordeelde, de kiezers rekenen af met hen, die het vrije spel der maatschappelijke krachten voor stonden. Deze liberale theorie heeft afge daan. Wij moeten komen tot organisatie en ordening. De corporatieve gedachte is door Troelstra naar voren gebracht. Spr. heeft daartegen geen bezwaar. Er ligt werk voor de werxioozen in de stad te over. Er zijn nog vele krotten. Het mooiste vuurwerk dat spr meemaakte, was het afbranden van de krot ten achter het Scharloo en spr. hoopte der gelijke branden nog veel mede te maken. Ook de arme wil wel graag een moderne woriing In tegenstelling met den heer Sietsma oor deelde spreker, dat er nog veel meer gebouwd moet worden. Nooit kan men zoo goedkoop bouwen als thans. De behoefte aan behoor lijke woningen is er. Het geld ligt renteloos in de safe's. Hier is organisatie en ordening noodig, evenals op het gebied van de waren- distributie. Met den heer Vogelaar oordeelde spr., dat de veiligheid in de Langestraat door de prakkeerende auto's bedreigd wordt. De file van auto's moet verplaatst worden. Het par keeren met auto's in de Langestraat moet uit zijn. 2 minuten verder vlak bij de Lange straat heeft men het parkeerterrein van het oude ziekenhuis. In het belang van het beeld van onze stad moet het met de vele autobus sen in den Bergerhout, met uitzondering van Bergen en Schoorl, uit zijn. Wij moeten ook rekening houden met de neringdoenden in de Spoorstraat. Spr, wilde de diensten van de bussen naar Den bielder en de Naco en ook van Akersloot plaatsen bij het station. Als conflicten tusschen den commissaris en den directeur van plantsoenen daarvan het gevolg zullen zijn, dan hoopte spr., dat de raad achter den man van het natuurschoon zal staan. Spr. kon destijds begrijpen, dat de heer Venneker wilde, dat eens een paar an dere werklooze kantoorbedienden moesten profiteeren van de tijdelijke werkzaam- teden bij het archief. Het gevolg is echter geweest, dat een controleur van den buiten dienst bij M. H. en een ander, die eveneens soc-dem. was, op straat werden gesmeten, dier is een stuk onrecht geschied en wij vragen herziening, omdat de man steeds zijn plicht heeft gedaan. De gang van M.H. stemt ons niet gerust. Aan het hoofd behoort iemand te staan, waarvan gezegd kan wor den, dat hij leiding kan geven. Dit blijkt niet het geval. Wij zullen een voorstel indienen om een commissie van raadsleden in te stel len, die de werkzaamheden bij M. H. onder zoekt en zoo noodig den moed heeft om le handelen. Wij willen daarin 2 van de opposi tie en 2 van ons. Wij zullen het cp prijs stel en, als de heer Vogelaar daarin zitting wil nemen, benevens de heer Sietsma. Wij willen ook redelijke bezuinigingen en oordeelen ook 25 vergoeding voor een rijwiel voor een ambtenaar voldoende. Ook oordeelen wij de auto's van twee bedrijfsdirecteuren niet noo dig. Als er gereden moet worden, willen wij dit met taxi's doen. Wij willen ook de func tie van adjunct-archivaris opheffen. De sub sidie voor de rijwielpadvereeniging willen ook wij schrappen. De vereeniging geeft zelfs geen rekening en verantwoording en de 250 willen wij niet meer voteeren. Wij zullen verder moeten gaan met de aan passingspolitiek. Spr. is het eens met de Nieu we Arnhemsche Courant, die betoogt, dat het daarmede uit moet zijn. Het verduidelijke van de aanpassingspolitiek staat wel vast. In plaats daarvan moet komen een welvaarts- politiek. Als soc.-dem zijn wij bereid weer deel uit te maken aan het dagelijksch be stuur, maar wij zullen ontvouwen de con structieve crisispolitiek, die wij willen. Wij zijn van oordeel, dat de autonomie en de democratische bestuurvorm verdedigd moeten worden en dat de gemeenten in staat gesteld moeten worden hun taak weer te hervatten Werkloozenzorg moet rijkszorg wor den. De werkenden moeten een loon ontvangen dat hun in staat stelt hun gezin te onderhouden, vele werken zul len moeten worden uitgevoerd. Spr. las de eischen voor die de Soc Dem. en het N. V. V. stellen, neergelegd in het com- structieve crisisprogram. Dit zal richt snoer worden van de wethouder(s) die straks deel van het nieuwe college zul- len uitmaken. Spr. heeft vertrouwen in de uitspraak van de kiezers en in de so cialistische maatschappij- beschouwing. De heer Ven neker was van oordeel, dat de groote lijnen reeds waren vastgesteld dooi de aanneming van de belas tingvoorstellen. Spr. was van oordeel, dat aan het budgetrecht van den raad afbreuk was ge daan door Ged. Spr. was voorts van oordeel, dat de oppositie niet was uitgeschakeld. Het verloop der stemmingen heeft geleerd, dat niet altijd de meerderheid bij het re- geerende blok lag. De verschillende voorstellen werden ons niet eerder be kend. Een werkmeerderheid zal straks ook moeten worden gevormd. Spr.'s fractie staat niet afwijzend tegen de medewerking van de overzijde in het te vormen college. Wij zullen ons laarbij uitsluitend laten leiden door het belang van de gemeente. De door den heer v. d. Vall genoemde punten hebben spr.'s sympathie, maar zij moeten in den Haag w-urden opgelost. Wij hebben niet voor zien, dat het met de crisis zoo"n vaart zou loopen, maar toch betwist spr. dat er van het program niets is terecht ge komen. Ten aanzien van de personeels- vermeerdering bij het M. H. wijst spr. op de rijksvoorsrehriften, die dit noodig maakten. Dit was zelfs voordeelig voor d> gemeente, door de betere controle. De uitbreiding is door de omstandigheden gewettigd. Dat wij de belastingen moeten verhoo- gen is een gevolg van de enorme bedra gen die voor M. H. en werkverschaffing noodig waren. Bij de schoolgelden heb ben wij nog wel de progressie en die hopen wij ook bij de personeele belas ting zoo spoedig mogelijk te herstellen. De crisis vaagt groote ondernemingen w„g, maar als gemeenten daardoor in ir -reilijkheden komen dan is dit de schuld van de regeerende colleges. De heer Hoytink heeft gewaarschuwd. Dat hebben meerderen gedaan, maar de omstandigheden waren sterker en de roekeloosheid, die men het college ver wijt, heeft men niet duidelijk gemaakt. Met belangstelling luisterde spr. naai de overzijde, die zou aangeven waarin en had kunnen bezuinigen. Men be paalde zich er toe met te zeggen, dat die van het college moeten komen. Men had met feiten en cijfers moeten aantoonen waarop men had kunnen bezuinigen. Tot 1934 hadden wij hier geen hooge be lastingen. Wij hebben on6 eerst be mlpen met winsten uit de bedrijven, voor wij offers van de ambtenaren en de burgerij v-oegen. Verdient het geen hulde, dat wij de burgerij en de ambtenaren zoo Lang mogelijk hebben gespaard? Als wij ge daan hadden wat de heer Hoytink heeft gewild, zou misschien een geringe pro gressie in de belasting gehandhaafd kunnen worden. Spr. geeft een opsomming van de in te voeren bezuinigingen en geeft toe dat de cijfers die B. en W. verstrekken aan leiding geven tot de opmerking van den heer Hoyting, dat het rijk meer geeft als het aantal werkloozen grooter wordt en dat de regeering6maatregelen een voordeel voor de gemeente beteekenen. Z. i. is dit echter niet het geval. Hij becijfert, dat de werkloosheidvoorzie- ning dit jaar 283000 kost, tegen het vorig jaar 204.000. De werkloozenzorg kost ons dus 79000 meer. Het beeld in het voorloopig verslag is z. i. dan ook onduidelijk. Spr. vraagt den wethouder daarom nadere inlichtingen. Eenigermate is spr. dan ook verwon derd over de ïatelooze critiek op het college, waar thans 260.000 voor ar menzorg en 360.000 voor werkloozen- zo-g moet worden uitgegeven. Belasting- verhooging was bij dergelijke geweldige problemen niet te voorkomen. Met genoegen had spr. geluisterd naar de beschouwingen van den heer Voge laar over de overschotten, maar niet een diagnose doch een geneesmiddel was noodig en zijn beschouwing heeft dan ook niet meer uan academische waarde. Een revisie-commissie over de begroo ting is overbodig. Dit geschiedde reeds in de financieele commissie. De wethou der heeft dagen gepuzzeld om er 100 uit te zoeken. Van de commissie ver wacht spr. geen resultaat. Ontoelaat baar acht spr. het thans om ambtenaren toe te staan in naburige gemeenten te wanen. Spr. vraagt een positieve toe zegging van het college om met een redelijken termijn de verleende vergun- n'.gen in te trekken. Voorts sloot spr. zich aan bij hetgeen de beer v. d. Vall had betoogd over de ordening in te wa- rendistributie. Deze gedachte wil spr. bij het college in aandacht aanbevelen. Wel ligt hier een eerste taak bij het bedrijfs leven. Een vroolijke noot noemde spr. den geuiten wensch om de scholen te laten samensmelten. Wat verstaat men daar onder? Moet alles openbaar onderwijs worden, dan heeft men te doen met een voorpost van de N. S. B., die alles gelijk wil schakelen. De vragensteller wil blijkbaar de christelijke kinderen voe gen bij die van de R. K. scholen, maar die scholen zijn zoo bevolkt, dat samen voeging geen bezuiniging kan meebren gen. Spr. herinnerde aan het woord van Troelstra, die de rechten voor een vrije school erkende en hij verzekerde, dat dit geslacht de vrije school niet zal prijs geven. Mocht men de vrije school het recht ontnemen, dan zuilen wij toch

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10