DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche geloofsbeweging. T)aqeÜiksch ^Buitenland jBinnenland DE VIERDE FLORA. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 99 nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Zaterdag 27 April 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Een groote betooging in het Berlijnsche Sportpaleis. Gloedvolle sprekers. Wat vandaag de aandacht trekt,,» ALKMAARSCHE COURANT. De gemeente Berlijn van de Duitsche ge loofsbeweging heeft gisteravond in het Sport- palast een groote betooging gehouden, waarop Wilhelm Hauer, de leiaer van de be weging, en graaf Reventlow over haar doel einden hebben gesproken. Dr. Gericke, de leider van de gemeente Groot-Berlijn, sprak een kort welkomst woord, waarin hij zei, dat de grondslag, waarop het Duitsche geloof wast het land der vaderen, het bloed der voorouders en de eeuwigscheppende goddelijke macht is, die den mensch in bloed en bodem geopenbaard worden. Het symbool van het Duitsche ge loof, welks nieuw stralende zon alle openlijke en heimelijke machten der duisternis over wint, is voor de Duitsche geloofsbeweging tevens het zinnebeeld van hare erkenning van de nationaal-socialistische wereldbe schouwing en van het derde rijk van Adolf Hitier. Na het gemeenschappelijk gezang van het lied Heilig Vaterland sprak graaf Ernst Re ventlow, de plaatsvervangende leider van de beweging, over haar opkomst. Als de Duit sche geloofsbeweging vrijheid van geloof eischt voor de Duitsche niet-christenen, ge schiedt dat in het bewustzijn, dat zij een verbond is van godsdienstige lieden en niet van 'materialisten en atheïsten. De dragers van de geloofsbeweging beschouwen het als een plicht van het Duitsche geweten, als een roeping van een goddelijke stem al het moge lijke te doen om de zoekende ziel vrijheid te schenken. De beweging wil een religieus va derland stichten, dat slechts een waarachtig vaderland kan zijn, als zij de zoekende zieien terugbrengt in de sentimenteele erkenning van het eigen Duitsche wezen. Prof. Wilhelm Hauer sprak vervolgens over „Vreemd geloof of Duitsche aard?" Hij kenschetste de Duitsche geloofsbeweging als een deel van de totale scheppende beweging van Let Duitsche volk, welke haar politieke uitdrukking heeft gevonden in het derde rijk. Deze totale scheppingsdrang leidt een ommekeer voor duizenden jaren in. Hauer gaf als volgt den inhoud van het Duitsche geloof weer: Religieuze zelfstandigheid en recht- streeksche godsgemeenschap van den mensch tegenover elk religieus middelaarschap, Godsbezit in de wereld en in al het wezen lijke, goddelijke tegenwoordigheid in de ge schiedenis, ook van het Duitsche volk, dat God een groote taak heeft opgelegd. Daarom is deze grond en deze geschiedenis heilig. Al wat geschiedt is echter omgeven door een eeuwige werkelijkheid, waaraan wij ons Dooit kunnen onttrekken en die ons nooit ver laat. Het Duitsche geloof is gegrond in het ■Duitsche bloed, d.w.z. in het innerlijkste Duit sche wezen, zooals bijvoorbeeld ook het Duitsche recht in het Duitsche wezen is ge grond. Tenslotte stelde Hauer een reeks eischen °P> w-°' die van de Duitsche gemeenschaps school, met vrijheid van godsdienstonderwijs ouiten die school. Ook voor de hoogescholen moet het Duitsche wezen den doorslag g;ven. Onder Reventlow's toespraak klonken in terrupties, waaraan zaalwachters en politie een einde maakten, door de schuldigen uit de zaal te verwijderen. Deze was tot de laatste plaats toe bezet. De Berlijnsche N. R. C.-correspondent meldt nog nopens deze vergadering: De Duitsche geloofsbeweging, niet te ver warren met de beweging van de Duitsche christenen, welke zich in tegenstelling met deze beweegt binnen het kader van de evan gelische kerk, terwijl de Duitsche geloofsbe weging geheel buiten de kerk staat, protes tant of katholiek, heeft gisteravond een ver gadering in het Berlijnsche Sportpaleis be legd, waar de leider van de beweging prof. Wilhelm Bauer het woord heeft gevoerd. De Duitsche geloofsbeweging voor twee jaar ontstaan uit de reeds lang bestaande: „Werkgemeenschap der Duitsche geloofsbe weging' heeft in den loop van haar twee jarig bestaan alle kleine groepen met afwij kende meeningen van zich afgeschud en is nu sedert eenige maanden doende in het openbaar groote kracht te ontwikkelen. Reeds zijn in de provincie eenige honderden propAgandavergaderingen gehouden en gis teravond had als voorloopige bekroning van dit werk de massavergadering in het Sport paleis plaats, waarvoor in Berlijn reeds da gen te voren groote belangstelling bestond Ofschoon de vergadering eerst om acht uur begon en alleen menschen werden toe gelaten, die zich reeds van kaarten hadden voorzien, moest de politie reeds om 7.15 de zaal wegens overvulling sluiten. Daar we gens plaatsgebrek bovendien de trappen werden ontruimd, zat een groot aantal men schen op den grond, voor zoover zij niet in de gangen tusschen de stoelen bleven staan. Naar schatting waren er 15.000 menschen op deze vergadering aanwezig. De zaal was versierd met groote spandoeken waarop ver schillende leuzen, zooals: „Voor ons is het Heilige Land het Duitsche land", „Door Duitsche geloof tot Duitsche eenheid", „Voor het Duitsche kind de Duitsche ge meenschapsschool". Op het podium en el ders prijkten geweldige vlaggen, blauw met eelt wit hakenkruis, dit is de vlag van de Duitsche geloofsbeweging. Een groot orkest gaf onderscheiden muziekstukken ten beste. Men speelde op verschillende momenten tel kens weer de melodie van „Der Gott der Eisen wachsen liess", wat door het publiek werd meegezongen. De orde werd gehand haafd door S.A. en S.S. mannen in civiel. Tijdens de inleidende woorden van graaf Reventlow ontstond er tengevolge van inter rupties. welke men beneden niet kon ver staan. twist op de tribune, welke in hand tastelijkheden ontaardde. Reventlow ver klaarde dat de herrie hem niet zou verhinde ren door te spreken, maar hij moest een oogenblik later toch zijn redevoering afbre ken. Terwijl het orkest er lustig op los speelde, werden de ordeverstoorders uit de zaal verwijderd en aan de politie overge leverd. Later werden nog, echter met minder rumoer, eenige lieden achter in de zaal ver wijderd. De inleiding van Reventlow kwam neer op een verheerlijking van het ideaal van de Duitsche eenheid. Onder daverend applaus nam daarop prof. Hauer het woord. De spreker wendde zich nog tegen de Duitsche christenen die,naar hij zeide, tegen hem ageeren maar de fout hebben begaan om te wanen dat het ideaal binnen de kerk te bereiken valt. Niet het volk is uit de kerk getreden maar de kerk heeft zich van het volk vervreemd. (Luid applaus). Spreker her innerde er ook nog aan dat de beweging vrijheid van actie heeft gekregen door de verordening van Hess op 13 November 1933. Ten opzichte van de synodale kerk en de r. k. kerk merkte spreker op, dat wanneer zij zich rustig hielden en geen zijdelingsche aanvallen deden op de bestaande staatsorde, zij niets van zijn beweging hoefden te vreezen. De propvolle vergadering juichte den spreker met enthousiasme toe en onderbrak hem ook meermalen door applaus. MEIMANIFEST ENGELSCHE ARBEIDERS. Een beroep op alle georganiseerde arbeiders der wereld. Het door het Engelsche vakverbond en i w"r ^ar'ij gepubliceerde manifest voor 1 Mei doet een beroep op de georganiseerde arbeiders om hun voornemen om met alle jten ten dienste staande middelen den oor- °S te keeren, te vernieuwen en bij hun re deringen aan te sturen op een politiek, wel- e een versterking beteekent van het Volken- ^dsgezag. De haat tusschen de volken, de vernieti- K'ng der burgerlijke vrijheden en de krank zinnige handelsoorlog hebben ineenstorting ïp ,wSrHoosheid gebracht, aldus het mani- ao U dictaturen hebben de landen, welke ,n,{aar juk onderworpen werden, niet ®le,ctlts dieper in de ellende gestort, maar de" wereldvrede ernstig in gevaar ge acht. De kapitalistische regeeringen heb- en overal gefaald in het oplossen van het vraagstuk der billijke verdeeling van den overvloedig;en rijkdom, welken de moderne productiemiddelen ter beschikking hebben gesteld om in alle menschelijke behoeften te voorzien. In deze crisis doen de georganiseerde ar beiders een beroep op alle volken, slechts die regeeringen te steunen, die een politiek voeren van internationale economische sa menwerking en politieke verzoening, waar van het heil der wereld afhangt. EXPLOSIE TE ST. LOUIS. Groote schade; men vreest per soonlijke ongelukken. In het zakencentrum van St. Louis is een ernstige ontploffing geweest van het zich verzamelen van gassen in een riool, welke door onbekende oorzaak tot explosie zijn ge bracht. Elf arbeiders, die in het riool aan het werk waren, moesten met zware verwon dingen naar 't ziekenhuis worden overge bracht. Een tot nog toe niet precies bekend aantal arbeiders is in de met verstikkende rook gevulde riolen ingesloten. De brand weer tracht met gasmaskers op de kanalen binnen te dringen. Groote hoeveelheden gas- neutraliseerende stoffen zijn in de riolen ge stort. De hoop is echter niet groot, dat de ingeslotenen levend geborgen zullen kunnen worden. De otploffing was zoo geweldig, dat de zware deksels op de mangaten der riolen honderden meters ver weggeslingerd werden. De straten vertoonen groote scheu ren. De ruiten van de huizen in den omtrek zijn alle gesprongen. WEER 3 DOMINEES GEARRESTEERD TE BERLIJN. Men heeft drie dominees van de Be- kenntniskirche te Berlijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd, informaties aan de buitenlandsche pers te hebben verstrekt over den Protestantschen godsdienststrijd in Duitschland en zich met katholieke autori teiten te hebben verstaan om het nieuw-hei dendom van Alfred Rosenberg te bestrijden. ONGELUK IN EEN BRUINKOLEN- MIJN. Zeven arbeiders bedolven In de bruinkolenmijn Loederburg van de kali-fabriek Stassfurt zijn gister zeven mijn werkers door het binnenstroomen van mod der geheel van de buitenwereld afgesloten. De modder stroomde plotseling de mijn gang binnen en men vreest dan ook dat de ongelukkigen niet te redden zijn. De red dingsbrigade stuit op geweldige moeilijkhe den en vordert slechts zeer langzaam. 10 DUITSCHE DUIKBOOTEN OP STAPEL? De Daily Telegraph verklaart, dat Duitsch land van plan is zeer binnenkort 10 duik- booten op stapel te zetten, hetgeen het blad een nieuwe schending van het vredesverdrag noemt. De vroegere duikboot-opleidingsschool te Kiel, welke sedert den wapenstilstand geslo ten was, zal worden heropend. BRITSCH SCHIP IN NOOD. Het kuststation St. Johns Foundland heeft noodseinen opgevangen van het 4.900 ton metende Britsche motorschip Tinania op gevangen. Volgens deze seinen bevindt het schip op 150 mijl ten Oosten van New- Foundland met beschadigde boeg en ande re averij in een veld van drijvende ijsber gen. Aan boord bevindt zich 'n bemanning van 30 koppen. De robbenjager „Imogena" is uitgezonden om hulp te verleenen. GRIEKENLAND WEER EEN MONARCHIE? De kans wordt grooter! De Grieksche regeering heeft gisteren offi cieel meegedeeld, dat zij bereid is, een refe rendum te houden over de kwestie van het herstel van de monarchie, zoodra de toe stand voldoende rustig is. De verklaring werd gedaan door den minister van oorlog, generaal Kondylis, die daarvoor de volledige toestemming had van minister-president Tsaldaris. Inmiddels blijven de geruchten aanhouden, dat ex-koning Georgte in Engeland bespre kingen voert met vooraanstaande royalisten over zijn terugkeer naar Griekenland. EEN FRANSCHE WAARSCHUWING. Gericht tot de Duitsche vliegers? In een „laatste" waarschuwing heeft het Fransche ministerie van luchtvaart gisteren meegedeeld, dat het speciaal afgerichte eska der gevechtsvliegtuigen elk vreemd vliegtuig, dat zich boven de versterkte verboden zóne langs de Fransch-Duitsche grens zou wagen, tot dalen zal dwingen. Deze waarschuwing is klaarblijkelijk be doeld voor de nieuwe Duitsche luchtmacht en voor eventueel e Duitsche vliegtuigen, die zich boven het verboden gebied zouden wil len wagen, aangezien het ministerie tegelij kertijd mededeeling doet van vier gevallen, waarin Duitsche vliegtuigen in de afgeloopen weken laag over de versterkingen hebben ge vlogen. De politie-orders, die o.a. zijn gericht tegen het houden van excursies in de verbo den zónes, geven de politie tevens toestem ming met luchtafweergeschut op vreemde vliegtuigen te schieten, waarna de militaire autoriteiten moeten worden gewaarschuwd, die gevechtsvliegtuigen zullen doen opstij gen. REBEL OF WAANZINNIGE? Soldaat schiet op zijn compagnie. Op het oefentrein voor de troepen van Fort George nabij Inverness, in Schotland, stonden zeventig man van het regiment Schotsche Hooglanders aangetreden voor schietoefeningen met scherp. Een der man schappen ging klaar staan om te schieten, maar draaide zich plotseling om en schoot op zijn eigen compagnie. De soldaten stoven uiteen en zochten dekking, zoodat niemand getroffen werd. De soldaat loste nog twee schoten en liep toen weg, achtervolgd door de geheele compagnie. Na een half uur zoeken vond men hem verborgen. Hij bleek door een schot gewond te zijn en werd naar het hospitaal gebracht. Of de soldaat, die vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, zichzelf de verwonding heeft toe gebracht, is niet bekend. De militaire auto riteiten laten zich over het geval niet uit. TREIN ONTSPOORD NABIJ LEON. Twee dooden en negen gewonden. Nabij Leon is een personentrein uit Bilbao ontspoord. Twee reizigers kwamen om het leven en negen werden gewond waaronder enkele ernstig. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. GEHEIMZINNIGE MOORD AANSLAGEN IN HOLLYWOOD. In den afgeloopen nacht zijn in een voor name villawijk te Hollywood twee geheim zinnige aanslagen gepleegd. De bekende costuumteekenaar, Paul Whar- ton, werd met een schotwonde in het hoofd dood gevonden in zijn villa, waar hij met zijn stiefmoeder woonde. Deze hoorde op een gegeven moment drie schoten in de aan haar slaapkamer gren zende werkkamer van Paul. Toen zij de werk kamer binnentrad, zag zij nog juist, hoe de bandieten uit het venster naar buiten sprongen. Kort daarop werd er gebeld aan de deur van den in de nabijheid wonenden profes sor Henry Bolte. Toen diens echtgenoote opendeed, vond zij haar man met een schot wonde in het hoofd zwaar gewond op den grond. ZANDSTORMEN IN AMERIKA. De autoriteiten in samenwerking met het Roode Kruis in vier. Amerikaansche staten hebben een waarschuwing aan de bevolking verspreid, dat een nieuwe zandstofstorm op komst is en dat de bewoners der streken, die erdoor kunnen worden geteisterd, zooveel mogelijk maskers moeten dragen, teneinde een uitbreken van een epidemie van door 't stof ontstane longontsteking te voorkomen. Tengevolge van den vorigen storm zijn aan deze epidemie te Springfield in Colora- do 9 personen overleden. Het zijn thans weer de staten Kansas, Colorado, Oklahoma, Texas en New Mexico die door de zandstorm worden bedreigd. FAMILIEDRAMA IN AMERIKA. De beslissing van de jury. De jury te Delaware heeft een vrouw en haar dochter tot den strop veroordeeld we gens moord en den broeder van de vrouw. Het vonnis zal op 7 Juni a.s. worden geëxe cuteerd. Tot nu toe is nog nimmer in Dela ware een vrouw opgehangen. Een zoon van de vrouw is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. DE COMMUNISTEN IN CHINA. Generaal Tsjoe Te, die aan het hoofd van 'n Chineesch communistenleger opmars- cheert naar de hoofdstad van de provincie Yoenan, Yoenanfoe, heeft aan de bevolking der provincie een oproep gericht het Engelsch—Fransche imperialistische juk af te schudden, aldus melden dagbladberichten uit Kanton. Generaal Tsjoe Te zegt verder in zijn oproep, dat hij terugkeert aan het hoofd van 100.000 man, op instructie van de regeering der Chineesche Sowjet Repu bliek. De persberichten melden voorts nog, dat de communistische troepen de provincie Yoenan binnentrekken vanuit Kweitsjau en dat groote ongerustheid heerscht over het lot en de veiligheid van de buitenlanders, die in die provincie verblijf houden. Een weelde van bloemen. Donderdag brachten wij een bezoek aan de vierde tijdelijke tentoonstelling in het groote bloemenpaleis op de terreinen der Flora-ten toonstelling te Heemstede, welke Vrijdag geopend zal worden. Deze tentoonstelling wordt geheel verzorgd door de Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, welke daar tevens haar groote voorjaars keuring houdt. De expositie overtreft in verfijning en schakeering alle vorige, zoodat die stijgende lijn, wat de schoonheid betreft wordt voortgezet. De grootste attractie wordt thans gevormd door de linkervleugel van het gebouw, wel ke geheel gevuld is met orchideeën, die tus schen tropische palmen, beekjes en rotspar tijen zijn geplant Deze expositie is ongetwijfeld de grootste in dit soort, welke ooit in Nederland werd gehouden. De overige inzendingen bestaan uit caetecen. zeldzame palmen, varencollec ties, Freesia's, Darwintulpen, Begonia's, De Duitsche geloofsbeweging. (Dag. Overzicht). Geheimzinnige moordaanslagen in Hollywood. (Buitenland). Bouwt Duitschland 10 duikboo- ten? (Buitenland). Groote explosie te St. Louis, groote schade., (Buitenland). Het Engelsche voetbalelftal sa mengesteld. (Sport en Wedstrijden). Uit het Parlementaire leven. (Ar tikelen). De Koningin op de Flora. (Binnenland). De uitslag van de verkiezing voor de Prov. Staten van Gelderland. (Binnenland). De bollenvelden thans op zijn mooist. (Binnenland). Gemeentebegrooting van Alkmaar afgehandeld. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Hortensia's, Boskoopsch goed e.d. Voor liefhebbers misschien wel de meest gevari eerde en interessante tentoonstelling. Bovendien geraakt thans de groote tulpen hof meer en meer in bloei. Wie zich de gele genheid om „Flora" op haar mooist te zien niet wil laten ontglippen moet in de komen de twee weken de tentoonstelling bezoeken. Dank zij het lentezonnetje, dat ondanks het vrij slechte weer toch aanhoudend door de wolken breekt, zijn reeds vele soorten in bloei geraakt. Groote perken vol van de klaterende schoonheid der tulpenkleuren, die in het eenig natuurlijke kader, dat deze schoonheid verlangt is gevat: het rustige gazon en de statige boomgroepen van het natuurpark. De tuipenbloei is ongetwijfeld het hoogtepunt der Flora. Daarom ontbreekt er niemand, die de kans wil hebben de meest volmaakte der voorjaarsbloemen in vollen pracht van nabij te zien! Verbijsterend ook is het om b.v. in de groote kas eens rustig na te gaan, welke mogelijkheden deze eminente bloem: de tulp, den kweeker biedt Het zal dan ook voor den bloemenliefhebber een apart ge not zijn de verschillende variaties van nabij te bekijken, hun namen en mogelijkheden te noteeren en de schoonheid daarvan te genie ten. Het bezoek vertoont tot nog toe geen en kele inzinking. Het totaal aantal is thans ge stegen tot 253.237, terwijl in denzelfden ter mijn in 1925 „slechts" 161.224 werd geno teerd. In 1925 waren de twee laatste tijde lijke exposities, wat het bezoeken aantal be treft, de beste. Men twijfelt er niet aaan, dat dit thans tenminste als het weer niet tegenwerkt ook het geval zal zijn, zoodat het gestelde aantal: 500.000 wel bereikt zal worden. Het bezoek begint dagelijks te stijgen. Ook in de paar dagen dat het bloemenpaleis ge sloten is. Gistermiddag had in het restaurant van Flora nog een plechtigheid plaats. Een groot aantal van hen die aan de totstand koming van „Flora" meewerkten, waren door het gemeentebestuur van Heemstede uitgenoodigd. Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede hield een re de, waaarin hij zijn waardeering uitsprak en namens de gemeente zijn groote erkente lijkheid betuigde, voor allen, die aan de tot standkoming medewerkten. Spr. reikte aan de leden van het uitvoerend comité en aan de architecten J. C. Brand en J. W. Duchateau een presse-papier van palissan derhout, waarin een zilveren afbeelding van het gemeentehuis van Heemstede met ins criptie was aangebracht, uit. DE KONINGIN OP DE FLORA. Een onverwacht bezoek. H. M. de Koningin heeft, zooals gemeld, gistermiddag geheel onverwacht een bezoek gebracht aan de Internationale Bloementen toonstelling Flora te Heemstede. Zij arriveerde met klein gevolg in twee autos aan het tentoonstellingsterrein, waar zij werd rondgeleid door de heeren H. J. Voors en T. van Waveren, leden van het Uit voerend Comité, die een half uur tevoren van de komst van H. M. op de hoogte waren ge steld. De Koningin maakte een rondwande ling over het uitgestrekte terrein, waar in tegenstelling met haar vorig bezoek, vrijwel alles in bloei staat, en bezocht ook het Bloe menpaleis, waar de juist gistermorgen ge opende vierde tijdelijke tentoonstelling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, werd bezichtigd. Hier werd H. M. rondgeleid door den heer J. L. Bouwer, voorzitter van de afdeeling Haarlem van de genoemde Maatschappij De Koningin heeft zich buitengewoon inge nomen betoond met de inzendingen, die zeer

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1