Ontwikkeling van den landbouw. Spoct Land- en Tuinbouw. Voorjaarsvergadering der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. De crisis en de middelen tot herstel. Glimlachje hebben kunnen komen. Om een typisch voor beeld te noemen: Cornelia Hartog is hier slechts de hautaine, jaloersche vrouw; zij wordt niet oc!c gekarakteriseerd als de ge leerde blauwkous, als de Savaute: het dis puut tusschen haar en Hendrik Eaeling over de zelfgenoegzaamheid der deugd, met de geestige opmerkingen van Sara en de naïeve van Lotje zou het zeker op het tooneel wel doen! Evenmin leeft het tooneelstuk ons de ruime opvattingen kennen van Blaubaart, te genover b.v. het star vasthouden van den ouden Edeling aan zijn wensch, dat zijn zoon slechts met een Luthersche zal trou wen. Maar wij herhalen, dat de bewerking overigens zeer in onze smaak valt en wij wekken een ieder op, het crisiscomité in zijn moeilijke taak te willen bijstaan door de op voering van dit stuk door de gymnasiasten, die het ernstig ingestudeerd hebben en uit zich zelf met dit aardige plan zijn gekomen, te gaan bijwonen. Wij kunnen nog vermel den, dat het stuk in de intieme kring van het Gymnasium reeds is opgevoerd en daar veel succes heeft geoogst. Voetbal. WAT ER ZONDAG GESPEELD WORDT. De Sportkroniek bevat o.m. het volgende programma voor Zondag a.s.: Kampioenschap van Nederland. Ajax—D.W.S. Go Ahead—-Velocitas Promotie-degradatie. Afdeeling I Blauw Wit—Overmaas (naar de le klasse) Vriendenschaar-T.O.G. (naar de 2e klasse) A.P.G.S.—Amstel (naar de 3e klasse) Afdeeling II O.D.S.—H.B.S. (naar de le klasse) Afdeeling III S.C.H.—Hengelo (naar de le klasse) Afdeeling IV Willem II—Roermond (naar de le klasse) Palemig—Middelburg (naar de le klasse) Afdeeling V De KooiH.S.C. (naar de le klasse) Bekerwedstrijden. 6e ronde D. F. C.-P. S. V. 7 e ronde winnaar Feijenoord—Flukswinnaar Quick (N.)E.D.O. JONG HOLLAND—A.D.O. 2-2. Zaterdagmiddag j.1. had de spannende wedstrijd plaats tusschen Jong Holland en A.D.O. uit Breezand, die met een gelijk spel eindigde. Half zes stelden de beide ploegen zich op. :J. H. had den toss gewonnen en verkoos te gen wind in te spelen. Na eenige wederzijdsche aanvallen kreeg Teitsma den bal, passeerde eenige tegen standers en deed de bal in 't doel verdwijnen (l—O). Hierna kwam A.D.O. sterk opzetten en de 'J. H.-achterhoede kreeg 't zwaar te verant woorden, backs en keeper moesten vaak handelend optreden. Ondertusschen zat de J. H.-voorhoede ook niet stil en schiep een paar mooie kansen, die echter niet benut werden. Tien minuten voor de rust kwam A.D.O. sterk opze tten, de bal zweefde van links naar rechts, belandde bij den rechtsbinnen, vlak voor het doel en deze schoot de bal on houdbaar in 11. Met dezen stand brak de rust aan. Na de thee speelde Jong Holland met de wind mee en was voortdurend in den aan val, maar van doelpunten kwam niets. A D. O. ondernam menigen goeden aanval, maar ze strandden allemaal op de achterhoede; weer kwam A.D.O. opzetten, de midvoor pas seerde de backs, de keeper liep uit, een mis verstand tusschen keeper en back, waarvan de midvoor gebruik maakte en een zachte schuiver in de hoek gaf, die onbereikbaar voor den keeper was en waardoor A.D.O. de leiding nam (1—2). Toen kwam J. H. beter opzetten en 't was Teitsma, die uit een voorzet van rechts den gelijkmaker in 't net zond (2—2). Met dezen stand kwam 't-einde. Scheidsrechter Doll leidde 't spel tot ieders genoegen. Jong Holland speelde in de volgende opstelling: H. de Waard J. Kuiper F. ter Horst R. Marbus B. Verhoeve C. v. Westrienen P. Kuiper J. Bliekendaal G. Oldebroek G. Teitsma J. Wesseling. Turnen. TURNKRING ALKMAAR EN OMSTREKEN. De zaalwedstrijden een groot succes. Zondag werden in de Korenbeurs alhier de door den Turnkring Alkmaar en omstre ken uitgeschreven zaalwedstrijden gehouden, welke een waar succes zijn geworden. Om even over 9 uur 's morgens nam de voorzitter, de heer H. J. Reurslag, 't woord en heette allen hartelijk welkom en na een korte toespraak werd direct met de werk zaamheden begonnen. Al spoedig heerschte er in deze voor dit doel uitstekend geëigende gebouw de zoo zeer bekende turnersgeest, welke den ge- heelen dag voortduurde. Dat het publiek met het turnen meeleefde getuigde het applaus, wanneer een mooie prestatie door aame, heer of groep geleverd was. Goed op tijd eindigde het ochtend-pro- Sramma, waarna om half twee de wedstrij- en werden voortgezet, welke om ongeveer half zes geëindigd waren. Inmiddels was de telcommissie met haar werk gereed gekomen en nam de voorzitter voor de tweede maal het woord, om de uit slagen bekend te maken. Alvorens hiertoe over te gaan bracht spreker een woord van hartelijke dank uit aan het gemeentebestuur voor het beschik baar stellen van de Korenbeurs, verder aan de politie-autoriteiten en de leden van het Roode Kruis, aan de dames en heeren jury leden, aan de telcommissie, personeel van de Korenbeurs, zijn medebestuursleden in het bijzonder den hoofdleider, turnmakker G. de Rie en kortom allen die tot het succes had den bijgedragen. Verder feliciteerde hij mej. T. v. Weelde ren (D. O. V. E. S. Heiloo) met haar be haalde succes en werd zij tot kampioene van den turnkring Alkmaar en omstreken uitge roepen. Zij behaalde het hoogst aantal punten van de dames n.1. 2614. Ook felici teerde hij de heeren J. Schuuring (Turnlust Alkmaar) en J. Schuit (Halter Alkmaar), die ieder met 35% punt uit de strijd kwa men en tot kampioenen van de kring wer den uitgeroepen. Verder nog de gymn. ver. Turnlust Alkmaar die met 160 3/4 in de heeren en met 123 punt in de dames afd den eersten prijs ver. wedstrijd behaalde. In deze ver. wedstrijd werd aan O. K. K. den Helder met 142 pt. en Turnlust Oter- leek met 13114 pt. in de heeren-afdeeling resp. een tweede en derde prijs toegekend, terwijl Be Quick Bergen met 115 en de Hal ter met 113 pt. resp. tweede en derde prijs behaalde in de dames-afdeeling. Voor de Bonds-vrije oefeningen behaalde Kr. en Vl.heid Alkmaar een len prijs, Turn lust Alkmaar en Be Quick Bergen een 2en prijs en de Halter een 3en prijs in de dames- afdeeling, terwijl voor de Bonds-vrije oef. heeren Tunrlust Alkmaar een len prijs, de Halter Alkmaar een 2en en O. K. K. den Helder een 3en prijs behaalden. Voor de vrije oef. meisjes behaalden O. K. K. een len prijs, de Halter een 2en prijs en Turn lust Alkmaar en Be Quick ieder een 3en prijs, terwijl voor de vrije oef. jongens Turnlust Alkmaar en Be Quick voor een 3en prijs in aanmerking kwamen. In de personeele wedstrijd toestelturnen kwamen voor een turnkringspeldje in aan merking: Jongens van 12 en 13 jaar: Scholtens (Kr. en Vl.h.), P. Bruin (Turnl. A.), A. Schuurman en H. Heinis (Turnl. Oterieek), W. Bakker, J. Vis, J. Witziers, W. Yssels (Halter), W. Nap, J. Eriks (Be Quick), J. Kossen, W. Borjeson, K. Noome (DOVES). Jongens van 14 en 15 jaar: F. Poll, A. Kuimans, J. A. Struys, J. Struys (Turnl. A.), G. Söteman (DASKÖ), Warmenh.), A. Kreb, J. Langeberg (Halter), J. Timmer man (Be Quick). Meisjes van 12 en 13 jaar: A. Kulhman, D. Rieu, A. Visser, M. Obdam, L. de Kor- ver (Kr. enVl.heid), J. Dekker (Turnl. Oterieek), G. Zwan (DASKO) Whz.) M. Doeschot, M. Admiraal, C. Betlem, A. de Jong, F. Schoonewil, A. Stelling, D. Re- zelman, C. Noorlander, A. Verwer, H. Oiy, T. Phaff, B. Langeberg (Halter), M v. d. Berg N. Jansen (Be Quick), A. de Jager, C. Zonneveld, G. Avis, I. Koetsier, G. Visser, N. Garritsen, T. Garritsen, A. Spaans (DOVES Heiloo), J. Terburg, B. de Beurs (O.K.K. den Helder) G. Schenk, M. v. d. Molen, G. Gelder (U.D.I. Hensbroek), J. van Buren, N. van Nieuwendijk, J. de Vet, T. Heideman, A. Jansen van Jorksveld, J. Levert (Turnl. Alkmaar). Meisjes van 14 en 15 jaar: A. Herder schee, A. Reyers, L. Thijssen, C. Ox, L. Tim merman, B. Groet, J. Groen, L. Leybrandt (O.K.K.G. Oosterlee (Kr. en Vl.heid), N. v. Bodegraven, R. v. Buren (Turnl. Alkm.), J. Wuurman, T. Leegwater, B. Boll, T. van Steeg, J. Oostwouder, A. Benjamin, B. Jorritsma (Halter), G. Kop, B. den Das, J. Pieters, K. Paping, A. Wagtendonk (Be Quick), G. van Weelderen, J. Vennik, A. Borjeson, A. Roosing (DOVES). Heeren le graad:: H. Romijn, B. de Zee, A. Mooy (O.K.K.), A. Leeuwangh, L. van Bodegraven, J. Schuuring (Turnl. Alkm.), J. Smit, H. Kruidenberg, J. Schuit, J. Jon ker. A. Wassink (Halter). Heeren 2e graad: L. v. Loo, J. v. d. Heuvel, G. Giidemeyer, M. Koorn, W. v. Noorde (O. K- K.), H. Besteman, W. Meyer, J. Schotsman Jr., H. Wiersma, C. Beerens (Turnlust Alkm.), Jb. Schuurman, Jb. Dekker (Turnl. Oterl.), W. Veldstra, C. Spaans (Halter), N. de Graaff, E. de Vrij (Achilles Egm. a. Zee), P v. Diepen, K. Schroor, E. Dingerdis (Be Quick). 3e graad heeren: J. Planken, E. Coenen (O. K. KT. Schoon, P. Fok Jr. (U. D. I.), Wensink (Kr. en Vl.h.), K. v. Ham (Turnl Oterl.), M. Dekker, D. Dekker, J. Groot (Achilles Eg. a. Zee), H. Mooy, P. Timmer man, F. Schouten (Be Quick Bergen), P. v. Hugten, S. Schuts. J. Schotsman Sr, G. Struys (Turnl. Alkm). Dames le graad: N. Brinksma, T. Kok (O. K. K.), C Bieman, J. Bieman. N. Ter maat, C. de Betue, L. Hulskamp, Boersen (Turnl. Alkm.), J. Boulonois (Halter) J. Dijs, L. Koning (Be Quick), T. v. Weelderen (D.O.V.E.S.) Dames tweede graad: E. v. d. Berg, L. v. Doorn (Kr. en Vl.heid), C. Briefjes, L. Bie man, A. Struys, J. Hoppe (Turnl. Alkm.), M. Hopman (D.A.S.K.O.). H. Phaff, M. Oost wouder (Halter, Alkm Tr Dekker (Voorw. Stompetoren), R. v. Pel, J. Sloot (Achilles Egm. a. Zee), P. de Geus (D.O.V.E.S.), B. Mooy, G. Kroon, M. de Jong, A. Kramtr, M. Wagtendonk (Be Quick) Dames derde graad: M. Rump, M. Rood (O.K.K.), D. Bas, C. Edel (U. D. 1.), C. Rus (Kr. en Vlugh.), A. Balder (Turnl. Alkm.), C. Posthuma, Tr. Mink (D A.S.K.O.), H. Boer winkel, A. Koelemey, G Kok, C. Bruin, J Kreb (Halter), A. Schenen, C. Dekker (Turnl Alkm.), K. Groen, R. Dekker (Achilles), J Koeten, G. Aickerman, Tr. jen Das, B. Klop, W. Zuurbier (Olympia Schoorl), A. Modder, M. Paping, L. Jonker, F. Kroon (Be Quick), A. de Kruyf, A. v. Steen, H Geuzebroek, L. Muis, I. Muis (D.O.V.E.S.) Zwemmen. D. A. W. NAAR DE FLORA. Gisteravond gingen eenige tientallen D.A.W.-ers voor de laatste maal van het winterseizoen naar Haarlem. Aan deze laat ste tocht was nog een bijzondere attractie verbonden, want vóórdat men in Stoop's overdekte bad tot het zwemmen overging, werd een bezoek gebracht aan de verlichte, onvolprezen Flora te Heemstede. Ongetwijfeld zullen de vele deelnemers aan deze tocht een prettige herinnering blij ven bewaren. Laat ons ondertusschen ho pen, dat 't dezen winter voor 't laatst is ge- geweest, dat we voor winter-zwemmen naar Haarlem of Amsterdam moeten en dat thans de plannen om te komen tot een overdekt bad te Alkmaar eindelijk eens verwezenlijkt zul len worden. M o t o r w i e 1 r ij d e n. ONVOORZICHTIG FOTOGRAAF VEROORZAAKT ERNSTIO ONGELUK. Eén doode, vijf zwaar gewonden te Warschau. Tijdens motorwedstrijden in de nabijheid van Warschau om het „Kampioenschap der Hoofdstad" heeft gisteren een ernstig onge luk plaats gehad. Toen twee der deelnemers met een snelheid van 100 km per uur aanstoven, trad uit het publiek een fotograaf van een Warschauer blad naar voren, en plaatste zich met zijn filmapparaat op den weg. De aanstormende rijder Zwijjewski tracht te den fotograaf voorbij te komen en botste hierbij tegen den anderen rijder, die welis waar van zijn motor werd geslingerd, doch geen ernstige verwondingen opliep. Zmijjewski reed evenwel tegen den foto graaf op, en werd tegen den grond geslin gerd, waar hij met verbrijzelden schedel bleef liggen, zoodat hij kort daarop overleed. De machine van Zmijjewski raasde op het publiek in, tengevolge waarvan nog vijf per sonen zwaar werden gewond. De fotograaf, die het ongeluk heeft ver oorzaakt, ligt met een zware schedelbreuk en gebroken beenen in het ziekenhuis. MOTORWIELRIJDER PETIT GEDOOD. Tijdens grasbaanwedstrijden in België. Zondagmiddag heeft zich tijdens de inter nationale grasbaanwedstrijden te Beernem bij Brugge (België) een doodelijk ongeluk voorgedaan, waarbij de 19-jarige motorrijder A. Petit uit Heerlen, het leven heeft gelaten. Petit, die voor de eerste maal in een inter nationalen wedstrijd uitkwam en die in de eerste ronde de leiding wilde nemen, slin gerde met groote snelheid uit de bocht en kwam in botsing met langs de baan staande boomen. Met een dubbele schedelbreuk en ge broken beenen werd hij ogenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. Wielrennen. WIELERCLUB ALCMARIA. De Wielerclub „Alcmaria" organiseer- d Zondag een trainingsrit voor de A en b klasse over 56 K.M. en voor d* C klas se een afstandsrit over 24 K.M. De uitslagen waren: A klasse: 1. Jb. Homan, Alkmaar; 2. W. J. Kemp, Alkmaar; 3. F. Roobeek, Bergen; 4. P. Joon, Alkmaar. B klasse: 1. J. Martin, Bergen; 2. J. Stammes, Warder. C klasse: 1. J. Frijn, Alkmaar; 2. J. J. Mulder, Alkmaar. WIELERCLUB VICTRIX. Door de A.S.V. Victrix werd Zondag ec-n ploegachtervolging gehouden over 20 K.M. De uitslag was: A klasse, 20 KM.: 1. Jan Groot en P. Zandvoort (tijd 33 min); 2. I. Min en P. Pranger; 3. J. Zandvoort en J. v. Beek. C klasse, 17 K.M.: 1. van Dijk; 2. Boot; 3. P. Evers; 4. K. Kuisch; tijd 37.2 min. Junioren, 17 K.M.: 1. Doeter; 2. N. Min; 3. D. de Jong; tijd 4.05 min. B klasse, 2 K.M. 1. Godfried, H. Stroombergen, B. Martin, A v .d. Veer en C. Spaan (tijd 35.6 min.); 2. Brouwer, F. Fial, H. Fial en W. Visser; 3. Groene- w'/Ud Kramer, S. Looper, L. Prins en W. Harms. Wandelsport. SUCCES DER KAASKOPPEN. Zor.dag namen 20 leden der Kaaskop pen deel aan den Comenius-herden- kings-marsch, uitgeschreven door de W.S.V. „De Kievit"; afstand 35 K.M. Om 8 uur 's morgens ging Let per bus op Bussum af om daar weer eens te laten toonen dat de Kaaskoppen het toch wel d-gelijk meenen met de wandelsport, want wederom wist zij met een keur- ploeg een 7sten prijs, een beker, te be machtigen en een 4en prijs, een lauwer krans, mee naar de kaasstad te nemen. Tennis. BAKKUM—ADVENDO I 0—8. De verschillende uitslagen van dezen wedstrijd waren: Heeren-enkelspel: Saai (B) verliest van ir. van Dijk 6—4, 3—6, 3—6; L. Res (B) ver liest van mr. H. Schuurman 3—6, 3—6. Dames-enkelspel: mej. H. de Jong verliest van mej. M. Hartkamp 0—6, 7—5, 57; mej. „B", verliest van mej. C. Hartkamp 26 1 6. Heeren-dubbelspelSaai en Mariens ver liezen van mr. Schuurman en ir. van Dijk 1-6, 0-6. Gemengd dubbelspel: Saai en mej. de Jong verliezen van mej. M. Hartkamp en mr. H. Schuurman 6—3, 46, 26. L. Res en mej. „B." verliezen van mej. C. Hartkamp en ir. van Dijk 26, 0—6. Dames-dubbelspel: mevr. Mariens en mej. „B." verliezen van de dames Hartkamp 36, 0-6. Bridge. BRIDGEWEDSTRIJD ALKMAAR— OTERLEEK. De derde en beslissende ontmoeting tusschen bovengenoemde clubs had tot resultaat, dat de Alkmaarsche club won met een voorsprong van 3830 score-pun ten. In de drie gespeelde wedstrijden be haalde Alkmaar een puntenvoorsprong van totaal 6280. Voor Oterieek was no. I de heeren O. d Vries en Tj. Zijp met 9 machtpun- ten; 2. de heeren P. Slot en C. Boeder met 9 p. \oor Alkmaar was no. 1 de heeren A. Smit en A. Kruidenier met 7 machtp., no. 2 de heeren S. Bloothoofd en P. Hart m«t 10 matchpunten. Alle wedstrijden kenmerkten zich door een prettigen geest. In de middagvergadering van gister hield ir. C. Nobel uit Haarlem een inleiding over het onderwerp „De crisis en de middelen tot herstel". Voor een goede samenwerking oordeelde spr. het noodig, dat in een voldoend aantal takken van bearijf van nieuwe ondernemin gen is te verwachten, dat de productiekosten door de geldelijke opbrengst kunnen worden gedekt. Dit is de voorwaarde, waarop tot op richting van nieuwe ondernemingen kan worden besloten. Om duidelijk te maken, waarom spr. even wicht tusschen prijzen en het loonniveau noodig acht gaf hij een verduidelijking van een opgesteld schema, waarin de som van de geldelijke opbrengsten en van de productie kosten tegenover elkander in globale ge tallen, gegrond op statistisch onderzoek, geplaatst stonden. Dit geldt als men de wereld als een geheel beschouwt. Wanneer het prijzenniveau daalt en het loonniveau het zelfde blijft, dan daalt de geldwaarde van hetgeen verdeeld moet worden en wordt van de stichting van nieuw kapitaal afgezien en ontstaat werkloosheid, omdat van nieuwe ondernemingen te weinig wordt verwacht. Spr oordeelde het mogelijk onder alle omstandigheden de werkloosheid op te hef fen, door de productie tot het bereikbare maximum op te voeren. Het gevaar, dat door een te hooge pacht of rente den stijging van het prijzenniveau het evenwicht niet bereikt wordt, bestaat volgens spr. niet. Op deze stelling ging spr. uitvoe rig in. Het bestaan van werkloosheid op groote schaal oordeelde spr. al een bewijs, dat het evenwicht tusschen het prijzen- en het loon-niveau is verbroken, door te hooge loonen of een te laag prijzenniveau. Even wicht tusschen beidie is de eerste voor waarde voor een maximale productie. De geldelijke opbrengst voor de totale productie moet voortdurend dezelfde blijven, terwijl door toeneming van de bevolking het prijzenniveau moet daien en tevens het loon niveau. Dit kan men voorkomen, door geleidelijk meer geld in omloop te brengen. Dus be houdt men de natuurlijke koopkracht. Aan de verwarring kan geen einde komen, zoolang niet door krachtige maatregelen de j opgepotte gelden in actie voor verbruiks- waarden worden gebracht. Openbare lichamen moeten gedwongen worden voor improductieve uitgaven geld te leenen. Door invoerbeperking wordt het gevaar van oorlog verhoogd. Voortdurende regeeringszorg is noodig, om in de kapitalistische productiewijze, waar bij het oprichten en uitbreiden van onderne mingen aan het particulier initiatief wordt overgelaten, te bereiken, dat een duurzame maximale productie wordt verkregen, zonder werkloosheid en zonder verbreking van het evenwicht tusschen het prijzen- en loon niveau. Van. het bankwezen, op winst^ inge stelde ondernemingen, kan men dat niet ver wachten en daarom mag de regeering de uit gifte van het geld niet uit handen geven. Spr. besprak het boek van dr. Wibaut „Orde ning der wereldproductie", waarvan hij con stateerde, dat volgens dit idee de zorg aan een bureaucratie wordt toevertrouwd. Spr. was van oordeel, dat de ordening bij de salarissen moet beginnen. Op dit gebiea valt veel schreeuwend onrecht te herstellen. Daarbij kan men rekenen op den steun van de socialistische partij, als men de woordvoer ders mag geloover.. Aan het onrecht :nzake de loonen der werkers op het land. in de industrie en bij de ambtenaren moet een einde komen en dit eischt ook een socialistische maatschappij, zoodat hier door de voorstanders van het ka pitalisme en van het socialisme kan worden samengewerkt, opdat niet alles aan het spel der conjunctuurgolver kan worden overge leverd. Spr. wil de werkgevers verplichten, vaste arbeiders in dienst te houden tot passend werk is gevonden en oordeelt dit voor de werkgevers geen bezwaar, als de regeering voor het behoud van het evenwicht zorgt De winst van de N.V.'s mag niet geheim wor den gehouden, ook om ontduiking van de loonregeling te voorkomen. Het bezwaar van de trustvorming kan volgens spr. illusionnair worden gemaakt Voor spr staat het vast als een paal boven water, dat overal waar in de wereld werk loosheid heerscht, dit niet een gevolg is vaa de machinale productie, maar van de verbre king van het evenwicht door te hooge loonen of te lage prijzen. Het kwaad moet hersteld worden door verlaging van loonen en sala rissen of door verhooging van de prijzen of door beiden. Geldelijke steun aan den landbouw oor deelde spr. een maatregel van zelfbehoud van ons volk, omdat als er v »er oorlog uit breekt, de landbouw ons n voedsel zal moeten voorzien. Het zou beleid getuigen, nu sinds het einde va. igen oorlog de bevolking met 1 milliou. is gestegen, om voorraden rijst, rogge tai v, suiker op te slaan. Spr. was van oordeel, dat wanneer het streven naar autarkie in het buitenland te lang stand houdt dit te veel zal kosten en ale dit niet het geval is, zal de kwaliteit onzer producten wel spoedig in staat zijn om de buitenlandsche markt te heroveren. Spr. gaf uitvoerig aan hoe de regeering door liet drukken van bankpapier het herstel kan bevorderen. Hoogmoed komt voor den val en spr. oor deelde het de vraag of de gouden standaard de gulden, bij deze loonen, zich zal kunnen handhaven. Devaluatie verwierp spr. evenals n handha ving in schijn van den gouden standaard Laat men den gouder. standaard vrij, dan kan men de invoer vrij laten, want dan zorgt de wisselkoers er voor dat de invoer de uit-> voer niet overtreft. Voor alles is noodig, dat de regeering de geldomloop in handen neemt en de loonen in de steden en voor de ambtenaren in overeen stemming brengt tot die van den landbouw, Spr. oordeelde het de plicht van elke re geering deze ordening in eigen land toe te passen en met kracht te handhaven, onver, schillig of andere landen al of niet hetzelfde doen. Wanneer alle regeeringen hetzelfde deden, zal het beginsel van vrijhandel kun nen requireeren en de welvaart kunnen wor den opgevoerd. De ordening en wereldpro ductie komt dan vanzelf tot stand en spr, oordeelde dit wenschelijker dan een bureau cratische socialistische maatschappij, omdat een ordening met behoud van het eigen be lang de voorkeur verdient. Spr. was van oordeel, dat het groote be lang van de volkswelvaart vordert, dat de regeering doet wat mogelijk is voor het be houd van het evenwicht. Dit is mogelijk mits de gouden standaard wordt afgeschaft. Zoolang autarkie om ons heerscht, blijft landbouwsteun noodzakelijk, omdat het zoo lang noodig is, dat wij ons van eigen veevoe der en tarwe voorzien. Vrede, vrijheid en welvaart, zoo eindigde spr. zijn de gouden vruchten van de door hem ontwikkelde evenwichtspolitiek. (Ap plaus). Nadat de spr. eenige vragen had beant woord werd, op voorstel van den voorzitter, besloten, de rede te laten drukken en die aan de leden in de Eerste en Tweede Kamer toe te zenden. De heer D. den Boer bracht den heer Nobel een compliment voor zijn inleiding, die er getuigenis van aflegde, dat in H.N.K. nog steeds belangrijke onderwerpen aan de orde worden gesteld. Spr. was overtuigd, dat het nog wel wat zou duren voor het de door den heer Nobel aangegeven kant op ging, doch het was de verdienste van den heer Nobel, dat hij in deze dagen met een positieve gedachte naar voren was gekomen. Ook de voorzitter had van den de Boer een compliment in ontvangst te nemen. Vermelding verdient nog, dat het rapport van de werktuigencommissie, uitgebracht door den heer Jn. Blaauwboer uit Kolhorn, voor den voorzitter aanleiding was om te constateeren, dat deze commissie nuttig werk doet voor den landbouw. Uit het rapport van dr. Schey over de melkcursussen stippen wij aan, dat dank zij de gevoerde propaganda ook voor dit jaar een 20 melkcursussen met gemiddeld 5 leef' lingen tot stand zijn gekomen. In het zuiden van de provincie gaat met de cursussen nog moeilijk. Daar is nog maar een cursus en wel in Diemen van de afd. van de H. M. v. L. Aangezien er nog slechts 15 voormelkers zijn, wordt ook dit jaar een cursus voor voormelkers gehouden. Tot vice-voorzitter werd den heer P. Sta pel te Bovencarspel gekozen. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank voor de prettige geest, waar door de vergadering zich had gekenmerkt. JKPlSi 6611 to®valUgen toeschouwer wijzende daar S£t Tl met d,t ^weitje, Kees. kan veee wachte tot le de schoorsteene (Humorist).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10