aspirin 3 Nederland op de Brusselsche wereld tentoonstelling. Hedenmiddag opening van het Nederlandsche paviljoen. Minister Steenberghe spreekt een rede uit. cU^^e/ptAfredó: EEN KAT IN DEN ZAK KOOPEN? DAT DOET U NOOIT! ALKMAARSCHE COURANT TWEE KINDEREN ONDER EEN P VALLENDEN MUUR. af Vrachtauto ramde een poort. Gisterochtend omstreeks negen uur kwam een vrachtauto op den Rijnweg te Monster (Z.H.) 'n poort uitrijden, waarbij de auto het steunpunt van de poort raakte. Daardoor viel de muur om. Op dat oogenblik bevonden zich juist ver scheidene kinderen in de omgeving van den muur. Twee leerlingen van de Christelijke school werden door vallen de steenen gewond. De 11-jarigo J. van Straalen kreeg een bekkenfractuur; de scholier K. van Rijn liep een hoofd wonde op. GOEDE VANGST VOOR DE POLITIE. Door de marechaussee te Budel (N.-Br.) werd 'n personenauto in beslag genomen, wel ke bij onderzoek niet minder dan lO.OOO boek jes frauduleus ingevoerd sigarettenpapier be vatte. Het bedrag dat hiermede aan invoer rechten was ontdoken, bedraagt zeer veel. De wagen, die in beslag genomen is, behoor de toe aan zekeren H. INSLUIPER BETRAPT. Een agent van politie zag gistermiddag Op de Leidschegracht te Amsterdam bij de Marnixstraat een man hardloopende uit een woning komen en onmiddellijk daarachter een dame, die riep „Houdt den dief". De hardloopende man viel den agent als 't ware in de armen. Deze bracht hem naar het bureau Leidsche- plein. Daar vertelde de dame dat ze den man plotseling in een der vertrekken van haar woning zag, bezig met een buffetkast te openen. Op haar komst nam hij de vlucht. De arrestant verklaarde, dat hij naar een vriend zocht, die daar zou wonen. De politie achtte het verhaa' van de dame geloofwaardiger en houdt den insluiper yoorloopig vast. VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Ernstige messteken. In de Planciusstraat te Amsterdam heeft gisteravond een ernstige vechtpar tij plaats gehad tusschen twee mannen, waarbij een van de twee een ernstigen messtek in den buik heeft gekregen. De twist begon aanvankelijk op een boven huis, tusschen een echtpaar, waarbij de man zijn vrouw mishandelde. De vrouw riep daarbij om hulp. De man heeft in het bendengedeelte van het perceel een zaak in ijs. Een broer van de vrouw, die daar aan het werk was, hoorde het ge schreeuw en snelde zijn zuster te hulp. Hij werd echter niet vriendelijk ontvan gen en door den echtgenoot den trap afgewerkt. Een oom van de vrouw, die toevallig langs kwam en toen naar boven liep, onderging hetzelfde lot. De echtge noot kwam daarop zelf ook naar bene den. Op straat werden toen de beide laatste mannen handgemeen. De oom van de vrouw, die werkloos is, trok een schoenmakersmes en stak zijn tegen stander daarmede in den buik, terwijl hij zichzelf een diepe wonde in het dij been toebracht. Het slachtoffer, dat 36 jaar oud is, werd in ernstigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Ook de aan valler, een man van 32 jaar, werd daar eveneens opgenomen. De vechtpartij veroorzaakte in de straat nog al opschudding. HET TEEKENONDERWITS OP DE LAGERE SCHOOL. Streven naar meer eenheid. Protest tegen opheffing der Rijks opleiding. De Nederlandsche vereeniging voor tee- kenonderwijs heeft Zaterdagmiddag te Am sterdam haar algemeene jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Ellens. In deze vergadering is op voorstel van den voorzitter een propagan- da-commissie benoemd, die in samenwerking met het bestuur zal trachten, waar dit noodig mocht blijken, het inzicht omtrent goed teekenonderwijs en de waarde daarvan voor het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs te verhelderen. Een dergelij ke commissie zal ook worden ingesteld voor het lager- en kweekschool-onderwijs. Aan het einde der ochtendvergadering werd een motie aangenomen, waarin de vergadering, naar aanleiding van het be richt, dat het Rijksinstituut tot opleiding van teekenleeraren met den aanvang van den nieuwen cursus geen nieuwe leerlingen mag aannemen, hetgeen niet anders kan be- teekenen dan opheffing, als haar oordeel uitspreekt, dat hierdoor een vitaal belang van de opleiding tot teekenleeraar wordt getroffen en het teekenonderwijs in het alge meen ernstig wordt geschaad; en dat, indien de opheffing van de school uit hoofde van bezuiniging onvermijdelijk is, een oplossing fezocht behoort te worden tot behoud van et onderwijs van genoemd instituut, welke motie onder de aandacht van den minister van onderwijs zou worden gebracht. De namiddag werd geheel gewijd aan een bijeenkomst in gebouw Heystee, waar een tentoonstelling gehouden werd van teeken- werk vap leerlingen der lagere school. Een viertal sprekers hield hierbij inlei dingen, waaruit vooral viel te constateeren, dat de nieuwere inzichten meer en meer veld winnen. Deze bijeenkomst werd o.m. bijge woond door den wethouder van onderwijs van Amsterdam, terwijl Den Haag en Rot terdam vertegenwoordigd waren door een gemeentelijke inspecteur van het 1. o. Ver der waren aanwezig de hoofdinfpecteuren der drie hoofdinspecties, de inspecteur voor de opleiding en een groot aantal vertegen woordigers van onderwijsvereenigingen. Het doel der vergadering was te trachten meer eenheid te brengen in het teekenonderwijs op de lagere school, waarmede het bestuur der vereeniging zich reeds eenige jaren bezig gehouden. Als resultaat van deze inleidingen en be sprekingen werd het bestuur opgedragen, de noodige maatregelen te treffen, met deze in leidingen als richtsnoer, tot het doen samen stellen van een leerplan voor het teekenon derwijs op de lagere school en daaraan de noodige publiciteit te verleenen. OVERDRACHT GEMEENTE SECRETARIAAT DEN HELDER. In een speciale raadsvergadering is gis termiddag de nieuw-benoemde gemeente secretaris van Den Helder, mr. dr. E. van Bolhuys geinstalleerd. Daarna had het afscheid plaats van den scheidenden secre taris, den heer J. Kamman. Na afloop van de officieele raadszitting 4e oud-secretaris prof. mr. van Poelje had mede zitting genomen in het College had een drukbezochte receptie plaats, waar een aantal sprekers het woord voerden. Eerste spreker was prof. van Poelje, die constateerde, dat de heer Kamman geduren de zijn gansche ambtsperiode gestreefd heeft een goed ambtenaar te zijn. Namens het gemeentebestuur werd den heer Kamman een schrijfbureau aangebo den, terwijl verder nog een aantal geschen ken werd overhandigd. VERDRONKEN. In de buurtschap Hoogmade, gemeente Woubrugge (Z. H.) is het 6-jarig zoontje van den baggerman v. d. P. in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. TRAGISCH ONGEVAL. Gistermiddag geraakte het driejarig zoontje van den heer J. Kievits, wonende aan den Dijk te Heeteeg onder Vlijmen (N.-Br.), terwijl het aan het spelen was met andere kinderen voor zijn huis onder een met zand beladen kar. Een wiel ging de kleine over het hoofd. Het ventje was op slag dood. DE K. 18 UIT KAAPSTAD VERTROKKEN. Van den commandant van de K. 18 is eei. telegram ontvangen, meldende, dat de K. 18 op 29 April te 13 uur van Kaap stad is vertrokken. Alles is wel, geen bijzonders. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond is de 23-jarige Burgers uit Arnhem, toen hij onder de gemeente Eist den rijksweg wilae oversteken door een auto, be stuurd door den heer J. K. uit Nijmegen, aangereden. De man, die een schedelbreuk opliep, is in ernstigen toestand naar het zie kenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K H. Prinses Juliana ontvingen wij bovenstaande foto van den Engelschen hoffotograaf. Zij werd genomen tijdens het jongste bezoek van de Prinses van Engeland, en toont prinses Juliaoa in gezel schap van groothertpgin Kyia van Ruslpd, -*■» v|Üfc Het Nederlandsche paviljoen. Hedenmiddag te ruim drie uur is op dte Wereldtentoonstelling te Brussel 't Nlederlandsche Paviljoen onder groote belangstelling, vooral van Nederlandsche en Belgische zijde; door den minister van eco nomische zaken, Z.Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, officieel geopend. Het was het eerst van alle buitenlandsche deelnemingen gereed, ondanks het feit, dat het niet het eerste buitenlandsche Paviljoen is, dat officieel geopend wordt. En zoo moest het publiek, dat er al van op de hoogte is, dat het Nederlandsche Pa viljoen te bezichtigen is, vandaag teleurge steld worden. De deuren bleven gesloten en openden zich alleen voor degenen, die in het bezit waren van de officieele uitnoodi- gingskaart. Voor vandaag heeft de groote midden zaal een wijziging ondergaan. Rondom de fraaie vijver, die omgeven is door een bloem bed van bloeiende fuchsia's en waarin de fraaie goudvisschen en andere siervisschen zwemmen, die een geschenk zijn van de Ned. Heidemaatschappij, staan ongeveer 500 stoe len geschaard voor de vele genoodigden. De officieele personen en hoogwaardig heids bekleeders worden ontvangen in de fraaie koepelzaal naast den ingang, die be stemd is voor de expositie van kunstnijver- heidsproducten. De tonen van een carillon in de slanke to ren van het Nederlandsche Paviljoen kon digden te ruim drie uur het begin van de openingsplechtigheid aan. Op verzoek van mr. Verschuur begaven de eere-gasten, toen de overige genoodTgden hun plaatsen had den ingenomen, zich naar hun gereserveerde plaatsen in de middenzaal. Toen zij binnen traden zette de muziek de „Brabanijonne" in en verhieven de aanwezigen zich van hun zetels. De Brabanconne werd onmiddellijk gevolgd door het Wilhelmus, dat eveneens door alle aanwezigen staande werd aange hoord. Hierna nam de commissaris-generaal der Nederlandsche deelneming, mr. dr. T. J. Verschuur, het woord om de aanwezigen te verwelkomen. Rede oud-minister mr. dr. T. J. Verschuur. „Het strekt ons tot groote voldoening, dat zoo tal van aanzienlijke genoodigden aan onzen oproep wel hebben willen gevolg geven en ik hun hier op een klein stuk tegelijk Bel gischen en Nederlandschen grond, het wel kom mag toeroepen. Ons Nederlandsch hart doet het goed, dat deze plechtigheid kon samenvallen met een nationalen feestdag, den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Onder de gasten, wier tegenwoordigheid wel allermeest luister bijzet aan die feestelijk gebeuren, reken ik allereerst de ministers, die de Belgische regeering vertegenwoordigen. Onzerzijds heeft ons land als goede buur niet willen ontbreken bij de vreedzame wed strijd der volken, door België belegd. Zender Oud-minister Verschuur. twijfel zal het Nederlandsche volk met groote voldoening kennis nemen van de belangstel ling, welke zooveel leden der Belgische regeering wel hebben willen toonen door bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Bijzondier verhoogd wordt de beteekenis dezer opening van het Nederlandsche Pavil joen op de Algemeene Wereldtentoonstelling ie Brussel, door het feit, dat U. Excellent^, minister van economische zaken, wel hebt kunnen besluiten deze plechtigheid in per soon te komen verrichten. Wij weten, welke uw zorgen zijn en hoe schaarsch betrekkelijk uw tijd; reden te meer U voor uw daad van belangstelling dank te zeggen. Als merkwaardigheid heeft ons bij de in richting van onze tentoonstelling getroffen, dat de vertegenwoordiging der individueele ondernemingen meer dan anders naar den achtergrond is getreden. Gevolg van de cri sis van de uitputting der reservekrachten, van een zekere sceptis? Of spreekt hier ook het voortschrijden van het corporatief hande len in het economisch leven een rol? Alleen bij de industrieele afdeeling neemt het corpo ratieve optreden veel minder plaats in, of schoon in ons Nederlandsche economische leven in verschillende takken reeds collectief gehandeld wordt. Ofschoon het tenslotte aan het publiek toe komt de waarde van de verschillende kunst werken vast te stellen, geloof ik niettemin te mogen vaststellen, dat uit een oogpunt van kunst ons paviljoen, gebouwd door ir. Roo senburg, één onzer bekendste architecten, en gesierd door muurschilderingen van onze kunstenaars Rosse, Eyck en Nicolas, alge meen waardeering zal vinden. Het gebouw naast het Nederlandsch paviljoen, waaraan ik U aanstonds zal verzoeken eenige aan dacht te schenken, werd gebouwd door den vaardigen hand van architect Denijs. Het zal U een goed beeld verschaffen van het uiter lijk aanzien van een moderne Nederlandsche boerderij. Dat allen, die hebben samengewerkt aan het tot stand brengen van onze tentoonstel ling bij dezen de uitdrukking aanvaarden van onzen diep gevoelden dank. Wij hebben bij voortduring voor oogen ge houden, dat wij zijn uitgezonden door een land met een groot verleden, een hoogen trap van geestelijke ontwikkeling en een verant woordelijke roeping voor de toekomst van ons wereldrijk. Bij den aanblik van onze groote openbare werken, van onze radio- en vliegverbindin gen, van enkele schetsen over ons Rijk ver over zee, bij den aanblik van de technische volmaking van onzen landbouw en van onze industrie moge het U mijne heeren, zeer ge waardeerde gasten bij deze feestelijke ope ning, blijken, dat wij in ons streven Neder land in het kader van deze welgeslaagde omvangrijke wereldtentoonstelling in zijn beteekenis te doen kennen, eenigermate zijn geslaagd. Openingsrede van minister Steenberghe. Vervolgens sprak de minister van Econo mische Zaken, ir.r. M. P. L. Steenberghe, die namens de Nederlandsche legeering de aan wezigen welkom heette, en dankte voor de belangstelling voor de Nederlandsche in zending op de Wereldtentoonstelling Brus sel 1935. In het bijzonder begroette hij hier bij die Belgische ministers en andere Bel gische autoriteiten. „Het is een merkwaardig feit, dat het mogelijk was aldus minister Steenberghe slechts luttele jaren na de groote tentoon stellingen van Antwerpen en Luik, welke in 1930 plaats hadden, opnieuw in België, en thans in de hoofdstad des rijks, een wereld tentoonstelling te houden. Ik meen, dat Bel gië in dit opzicht een uitzonderlijke positie inneemt; mij is althans geen land ter wereld bekend, dat er zich op kan beroemen binnen een zestal jaren drie grootsch opgezette Wereldtentoonstellingen te hebben aange durfd en tot stand gebracht. Deze prestatie is te merkwaardiger om de tijdsomstandigheden, waaronder zij plaats heeft. In tijden van hoogconjunctuur is het, naar ik aannam, niet bijzonder moeilijk, be langstelling te wekken voor ondernemingen van dezen aard; de noodige geldmiddelen om deze belangstelling om te zetten in daad werkelijke medewerking laten zich dan ge woonlijk gereedelijk vinden. Welk een ge heel ander aspect echter verkrijgt zulk een onderneming in tijden als die, welke wij thans beleven! Nu bijna dagelijks voor onzen geest vraagstukken rijzen van uitermate groote beteekenis, vraagstukken van dikwerf zoo vérstrekkende gevolgen, dat wij daaraan niet zonder ernstige bekommernis kunnen denken, nu is het niet te verwonderen, dat de tentoonstellingsgedachte niet aanstonds over al weerklank heeft kunnen vinden. Intusschen, men kan ook te veel vervuld zijn van de zorgen van het oogenblik. Ook in moeilijke tijden, ja juist in deze tijden, is op timisme noodig. Dat optimisme hebben de genen bezeten, die het initiatief tot deze ten tentoonstelling hebben genomen en dat,hun optimisme aanstekelijk heeft gewerkt daar van levert deze .Wereldtentoonstelling, waar- Elke vrouw kent ze, elke vrouw weet echter ook; het product van vertrouwen. aan zoovele naties deelnemen, wel het meest sprekende bewijzen. Men kan de vraag stellen, of in deze tijden van verminderde koopkracht en toenemende handelsbelemmeringen in zuiver zakelijk op zicht van een internationale tentoonstelling resultaten mogen worden verwacht, in dien zin, dat de exposanten als rechtstreeksch ge volg van hun deelneming hun omzet zulien zien vermeerderen. Evenwel, ook als men ten aanzien van deze vraag sceptisch gestemd! mocht zijn, dan kan toch zulk een tentoon stelling ertoe bijdragen, dat de belangstel ling voor bepaalde producten, wellicht tijde lijk onderdrukt, levendig blijft en zich in de toekomst weer in een toenemende vraag uit. Doch daarnaast, of veeleer daarboven gaat het ideëele belang van een internationale ontmoeting waarbij de verschillende volken aan de wereld de krachten, in geestelijk en stoffelijk opzicht, waarover zij beschikken, kunnen toonen". JII Minister Steenberghe. Een volledig overzicht der verschillende inzendingen, waaruit deze deelneming is samengesteld, zal men niet van mij verwach ten. Toch zullen enkele korte nadere aandui dingen van hetgeen tentoongesteld wordt, naar ik hoop niet onwelkom zijn. Geschilderde voorstellingen uit het agraf rische leven, welke in het Nederlandsche paviljoen zijn aangebracht, zullen, naar ik hoop, belangstelling opwekken of versterken voor de voortbrenselen van onzen land-, tuin- en boschbouw en voor onze zuivelpro ducten. Daarnaast vraagt ook de zoetwater- visscherij de aandacht van den bezoeker. Het cultureele element is ondanks het economisch karakter niet verwaarloosd. Zulks moge blijken uit het paviljoen zelf, dat door zijn vormgeving, wandschilde ringen en gebrandschilderde ramen op ar tistiek kunnen mogen wijzen. In het bijzonder kan men zich in de eere zaal met de beeltenissen van de acht Neder landsche winnaars van den Nobelprijs en de keurverzameling van voortbrengselen van kunstnijverheid een oogenblik in een andere sfeer van die van het materieele verplaatsen. De regeering hoopt, dat de Nederlandsche deelneming zoowel de cultureele als de eco nomische betrekkingen tusschen de beide buurstaten zal bevorderen. Indien dit mocht worden bereikt, zullen zoowel ideëele als materieele belangen worden gediend. Ideëele in dien zijn, dat de onderlinge verstandhou ding niet anders dan baat kan vinden bij vermeerdering van wederkeerige kennis van land en volk. Materieele, omdat de tentoon stelling ertoe kan bijdragen de uitwisseling van producten te bevorderen ten bate van b langrijke takken van bedrijf, ten bate ook van de volkswelvaart in het algemeen aan beide zijden van de grens. Met den wensch, dat de Wereldtentoon stelling Brussel 1935 in deze beide opzich ten vruchtdragend moge zijn, verklaar ik het Nederlandsche paviljoen geopend. Aan het slot van de openingsplechtigheid noodigde de commissaris-generaal de aan wezigen uit tot een rondgang door het Pa viljoen en de daarnaast gelegen Wieringer- meer-boerderijonderwijl hoorde men op nieuw het luiden van het carillon in den to ren, maar slechts de ingewijden wisten waar de klepel hing, terwijl niet ingewijden daar vergeefs naar zochten. Zij konden niet we ten, dat het de verborgen luidsprekers in de toren waren, die de op platen opgenomen carillonspelen van onze Hollandsche torens over het Brusselsche tentoonstellingsterrein deden galmen. Terwijl in het tentoonstellings-paviljoen ververschingen werden rondgediend, namen de aanwezigen het geëxposeerde in oogen- schouw. Pas nadat de stcelenrijen waren op- geruimd werd het publiek weer toegelaten. Adverteeren in een blad, dat niet gelezen wordt, doet U ook niet! De wordt WEL gelezen, Uw advertentie dus ook!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8