Gevaarlijk spel ioo®®e® 9ladiopt&gmmma Rechtszaken Erdal vermaard door z'n glans! ReuMetm Kantongerecht te Alkmaar. Alkmaarsche Politierechter Vrijdag 3 Mei. HILVERSUM, 301 M. (8.12. 4-8.—en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12—4.—en de VPRO van 8.11.uur). 8.Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pl. 10.— VPRO- morgenwijding. 10.15 Deel. Ad. Bouwmeester. 10.35 J. v. Kinsber- gen en zijn kwintet. 11.Vervolg deel. 11.45 Gr.pl. 12.— Het Lyra- frio. 1.— Gr.pl. 1.15 Concert door de „Palladians". 2.— Voordr. door J. de Gruyter en R. v. Noppen. 2.30 Gr.pl. 3.- De AVRO-Deci- bels olv. E. Meenk. 4.— Kniples 4.45 Orgelspel J. Jong. 5.Kin deruurtje. 5.30 Gr.pl. 6De No tenkrakers olv. D. Wins. 6.25 J. Huy, saxofoon en 2. Schoute, piano. 6.35 De Notenkrakers olv D. Wins. 7.— Mr, J. H. v. 1'eursem: De grenzen van Litauen. 7.20 E. Wa- lis en zijn orkest, mmv. H. Collin, bariton. 7.50 Vaz Dias, SOS-ber. 8.Ds. F. Dijkema: De profeten. 8.30 „Collegium musieum D F. Scheurleer", olv. H. Geraedts. 9. Prof. dr. L. J. van Holk: Geest. 9.30 Verv. concert. 10.— Vrijz. Godsd. Persbureau, Vaz Dias. 10.15 Deel. Ph. la Chapelle. 11 Jazzmuziek, grpl. 11.3012. Gramofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12.Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gr.pl. en orkestcon cert. 3.45—4 en 4.15 Pianofeci- tal. 4.30 Gr.pl. en Schlagermuziek. 6Lezing. 6.15 Schlagermuziek. 7.15 Causerie. 7.35 Koorconcert. 8— Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert mmv. vioolsoliste. 8.55 'oordr. 9.10 Verv. concert. 10.Voordr. 10.10 Vioolsoli. 10.20 Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.Schlagermuziek en gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 935— 9 50 Morgenwijding. 10.20 Orgel spel R. New. 10.50 Voor de scholen 11.10 Het Trocadero Cinema Or kest olv. A. van Dam. 11.50 BBC- dansorkest olv. H. Hall. 12.35 Kwartetconcert. 1.20 Voor de scho len. 2.20 Schotsche Studio orkest. 3.05 Dansmuziek (gr.pl.) 3.35 E. Colombo en zijn orkest. 4.35 BBC- dansorkest olv. H. Hall. 5.20 Ber. 5.50 en 6.05 Lezing. 6,25 Bach- concert. 6.50 Peter Haddon ir. „The indiscretions of Archie", Wodehou- se. 7.10 Radio Militair-orkest olv. B. W. O'Donnell. 7.50 „The wrong bouquet", operette van Farjeon 8 50 Ber. 9.20 Lezing. 9.40 BBC- orkest olv. Jirak. 10.35—11.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 7.20 Opera-concert, mmv. orkest olv. Bigot en solisten. 8.35 Concert. 10.10 Populair concert. KALUNDBORG, 1261 M. 11-20 1.20 Strijkorkest olv. Thyregod. 2.50—4.20 Concert :t rest. Wivex. 7 20 Salomo, oratorium van Han del. 10.1011.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Gr.pl. 10.10 Hanorecital. 11 20 Weragkamerorkest olv. Hage- steelt. 3.20 mroepkoor olv. Breuer 4.20 Uit Berlijn: Omroeporkest o. 1. v H. Steiner. ö.?0 Omroepkoor o. I v. Breuer. 7.10 Gr.;". 7.35 Zie Deutschl.s. 8.30 Unter Tag, spel van Johannsen. 10.?011.20 Uit Hamburg: Omroeporkest onder lei ding van Ma, ss. ROME, 421 M. 8.05 Concert m. m v. orkest, zang en piano. Hierna radiotooneel. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M II 20 en 12.30-1.20 Het Constan- tin orkest. 4.20 Zang en piano. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kamermuziek. 6.05 6.35 Gr.pl. 7.26 Symph.-concert o. 1, v André. 9.30—10.2' Populair concert. ^84 M.: 11.20 Grpl. en accordeonmuziek. 11.50 Omroep orkest olv. Douliez. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Kamermuziek. 4.50 Kwartetconcert. 5.35 Gr.pl. 5.50 Pianorecital. 7.20 Omroeporkest o. I. v. Douüez. 9.30 Or.pl. 9.45 10.20 Het Francis-orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7.35 Reznicek-concert olv. den componist. 8.30 Gr.pl. 9.20 en 1005 Ber. 10.20—11.50 Adalbert Lutter's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: D.sender 8.—8.20, Keu len 9.20—11.05, Parijs R. 11.05— II.35, Brussel Fr. 11.35—13.20, D.sender 13.20—14.20, Lond. Reg. 14.20—14.50, Kalundborg 14.50— 15.20, Keulen 15.20-17.50, Brus sel Fr. 17.50—18.20, Keulen 18.20 —19.10, Beromunster 19.1019.35 Keulen 19.35—20.30, Luxemburg 20.30-22.05, Parijs R. 22.05— 22.45, Weenen 22.45—24.—. Lijn 4: Lond. Reg. 9.35—11.10, Droitwich 11.10—12.35, Lond. Reg. 12.35—14.20, Droitwich 14.20— 17.20, Hamburg 17.20—17 50, Lond. Reg. 17.50-^23.20, Kalund borg 23.20—24.—. Men kan ook te vlug stoppen. Een AmsterdamscJi koopman, Maurits K., zich op 14 Maart met zijn auto on Ier Limmen op den Rijksstraatweg bevin dend, haalde het in 't hoofd plotseling to stoppen, waardoor de heer A. Lucas- ser, koeltechniker te HarenkarspeL met zijn wagen direct achter reed en op deze onverwachte manoeuvre niet be dacht was, tegen het vehikel van Mau rits reed, met het onvoordeelige resul taat, dat 167 schade werd aangericht. Echter kon heden het noodige bewijs voor de roekeloosheid niet voor elkaar worden gebracht en werd de heer Mau rits K. vrijgesproken. Door rook verblind. De stoomtram was oorrzaak dat de bedrijfsleider R. H. uit Barsingerhorn door den uitgebraakten en neerslaanden rook verblind raakte en met zijn motor op den Helderechen weg bij Koedijk den wielrijdenden tuinder P. Kossen van Koedijk aanreed, waardoor deze kwam te vallen en aan zijn kleederen een op 15 begroote schade bekwam. Tegen den bedrijfsleider, die in elk geval had moeten stoppen, toen hij bemerkte dat bet mis liep, werd heden g- vorderd 8 boete of 8 dagen hechtenis, doch aange zien hij zich bereid verklaarde de schade op Vrijdag 10 Mei te voldoen, vond de Kantonrechter vrijheid het vonnis i4 dagen aan te houden. Tikt de heer H. dan behoorlijk af, dan zal de straf naar evenredigheid lichter zijn. Zacht kostje. De stevige schipper B. G. H. had op de Laat te Alkmaar door zijn schuld bij het uitrijden van de Huigbrouwerstraat een aanrijding veroorzaakt met een door zekeren heer J. T. F. Zwart bestuurde auto, die van rechts kwam. De schade was reeds geregeld en de kwestie werd met 4 boete of 4 dagen hechtenis uit de wereld gemaakt. Een vreemdsoortig monster op den rijweg. De landbouwer R. J. de H. uit de Beemster had zich in den avond van 16 Mei op den Schermerweg gewaagd met een 6trooi^rs en kwam al spoedig in conflict met een Alkmaarschen politie agent, die onvoldoende verlichting en gebrek aan een behoorlijke rem consta teerde. De heer de H. stond nu terecht en had zelfs twee getuigen medegebracht om aan te toonen, dat deze stroopers één geheel uitmaakt en dus niet als 'n trac tor met aanhangwagen kan worden aan gemerkt. Er bevindt zich dan ook op de stroapers, die bekend staat als een for meel landbouwwerktuig, geen rem. Bo vendien had de vervoerder voor meerde re veiligheid achter de pers een behoor lijk verlichte auto doen rijden. De ambtenaar toonde echter aan de hand van de wet aan, dat ook zoo'n stroopers wordt gekwalificeerd ale een motorisch voertuig en hij requireerde een boete van 5. en een boete van 4, respect, subs. o en 4 dagen hechtenis, •doch de Kantonrechter, overwegende dat de verdachte te goeder trouw was en behoorlijk veiligheidsmaatregelen had genomen, bepaalde de straf op 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hechtenis. Met al te zwaar geschut be schoten. De heer Pieter Kr. te Egmond aan Zee, voorheen trawlervisscher en thans aheen nog op de konijnenjacht aange wezen, had met honden in de Berger duinen gesnuffeld en was deswege bij vqrstek tot 25 boete of 20 dagen hech tenis veroordeeld. Deze straf leek hem voor 'n huisvader met 7 kinderen wat al te hoog en hij kwam heden in verzet. Maar ondanks zijn klaagliederen mocht het hem niet gelukken er meer dan 5 of 5 dagen hechtenis af te pingelen. Klompennood hield hun geeste lijke ontwikkeling tegen. Mej. E. Smit, huisvrouw van den heer C. G. te Harenkarspel, die haar gehoor buizen had afgesloten met watjes, moest zich verantwoorden omdat zij niet had gezorgd voor geregeld schoolbezoek van haar spruiten, Trijntje, Jaap en Antje. Moeder gaf het feit toe, doch beweerde geen klompen voor dit leerplichtig kla verblad beschikbaar te hebben gehad en aangezien de kinderen 3 kwartier moe ten wandelen naar den tempel van we tenschap van Harenkarspel, kon men zelf de conclusie wel maken. De ver dachte staat echter als onverschillig bekend met betrekking tot den leer plicht en mocht dus blij zijn, dat de kan tonrechter ditmaal genoegen nam met het opleggen van 8X1 gulden boete of 3X1 dag hechtenis. Een lastig probleem. De melkslijter Jan R. te St. Pancras bodient zijn cliëntèle per bakfiets en heeft aan dit vervoermiddel een flinken t ekhond bevestigd, zoo hij zegt voor de vo'iigheid. Doch de rijksveldwachter beschouwde dit als overtreding van de trekhondenwet en verbaliseerde hem. Toen Piet echter terecht stond, bleek het een moeilijk geval. Als trekhond mocht Piet het beest niet gebruiken, als waak hond mocht de lobbes in St. Pancras niet losloopen. Op de fiets bij de melk bussen kon de hond niet worden gelo geerd en op een duo kon hij niet in even wicht balanceeren. De baas begon nu al met weemoed aan het gaskastje te den ken. De kantonrechter werkte echter goedgunstig mede, om althans die ca tastrofe voorloopig te voorkomen en vonniste met 6lechts 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Diverse gebreken werden ge constateerd. Volgens waarneming van veldw. Bol- tjers te Bergen had de arbeider Hendr. S. in den avond van 15 Maart niet al leen zonder licht gefietst, maar slin gerde ten gevolge van gebruikte biertjes zoo onsymmetrisch over den rijweg, dat hij niet in staat kon werden geacht een rijwiel behoorlijk te besturen. Tengevol ge van deze aantijgingen verscheen de meervoudige zondaar voor den enkel- voudigen rechter, doch op grond van zijn tegenspraak werd besloten tot aanhou ding. Een eierzoeker. De arbeider Piet H., uit Egmond-Bin- nen, was op 21 Maart ongevraagd in het grasland van Piet Starreveld in de Eg- mondermeer verschenen piet het doel een kievitseitje te pikken. Doch Breet- veld had hem tijdig in de gaten en in plaats van op een kievitseitje, werd Piet heden getrakteerd op 'n boete van 2 of 2 dagen hechtenis wegens loopen op verboden grond. Fietsen van den hoofdweg aiblijven. De stucadoor Charls H. uit Alkmaar die te Limmen in een vlaag van profes- soiale verstrooidheid met zijn fiets op den rijweg was verzeild geraakt, plukte lieden de wrange vruchten in den. vorm van 4 boete of 4 dagen hechtenis. Diverse verkeerssukkelaars. De tuinder Hendr. B. had in den avond van 24 Maart te Limmen op een ongeil- lumineerde „zelftrapper" gereden, 3 boete of 3 dagen hechtenis. De Alkmaarsche timmerman H. M. T. en de rijwielreparateur G. St. hobbelden mot een halve bel over de straat; ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. De sigarenmaker Gerrit K. had op do Zaterdagavondmarkt zijn karretje onbeheerd en onafgesloten hulpeloos achter gelaten; 1 boete of 1 dag hecht. De loodgieter Hendr. N. verzuimde bij de hoek Laat—Koorstraat richting aan to geven en vertoonde gewichtig een bonnetje, waarop de verbalisant 18 April 1936 had aangegeven. Er werd hartelijk om dit ambtelijk futurisme gelachen maar Henk zal toch den gulden boete op tijd moeten betalen. Straatventer ook geen ideale branche. Indien de varensgezel Gerrit H. te Alkmaar zou vragen of hij het venten met galanterieën langs de huizen als zijn hoogste levensideaal zou beschou wen, dan gelooven we niet dat hij deze vraag spontaan met „ja" zou beant woorden, gelet althans op de vele be keuringen die hem te Alkmaar en el ders ten deel vielen. Ook heden was hij weer gedagvaard wegens het venten op dj Van Houtenkade. Hij werd voor dit feit tot 1 boete of 1 dag hechtenis ver oordeeld. Een „afdwaling" die f 4 kostte. De schipper Jac. de G., uit St. Maar tensbrug, dien men op grond van zijn vak wel stuurvast zou achten, was met zijn auto op den Damweg te Schoorl al heel gauw links van der. weg ver dwaald. Hij was zelfs nog blij dat hij er met 4 gulden boete afkwam. Een touringcar die rare „toeren" deed. De heer B. H. S., chauffeur van een touringcar uit Groningen, had op 19 April een conflict met de Alkmaarsche politie wegens een slechte rem en een aanrijding met een verkeerspaal op den Geesterweg en Singel. De ambtenaar noemde zulk rijden in een touringcar nog wel 'n schandaal en eischte 30 boete of 30 dagen hechtenis. De chauf feur was echter momenteel werkloos en wist den Kantonrechter te vermurwen, zoodat slechts 12 boete of 6 dagen hechtenis werd opgelegd. Hij kon beter praten dan chauffeuren. Een étalteia uit Amsterdam, H. S., terechtstaande wegens het rijden met onvoldoende remmen, praa-te honderd ui om zijn onschuld aan te toonen, doch werd niettegenstaande dat tot 5 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Vier maanden was de prijs. De op 8 April niet aanwezige heer Joh. Jac. Zeen 32-jarig werkman, had zich op 22 December te Alkmaar aan een zeer afkeu renswaardig en ernstig feit schuldig ge maakt, door een paar schoolknapen uit het Achterom tot diefstal uit het verbrande St. Willebrordusgebouw aan de Oudegracht te verleiden en was 8 April bij verstek tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Die 4 maanden lagen hem vermoedelijk wel wat zwaar op de maag en uus was hij in verzet gekomen. Hij werd natuurlijk niet verwel komd met die vreugde, waarop het lang ver wachte kindje aanspraak mag maken en zijn zaak tot het einde der zitting uitgesteld. De man was al eens wegens heling veroordeeld. Het rapport was ongunstig en het advies dus niet veel beter, 'n Candidaat voor Veen- huizen noemde de heer Wiggers hem. De offi cier bleef dus persisteeren bij zijn 4 maan den en vroeg bekrachtiging. Ui spraak con form. Weerspannige werkloozen. De zoo nu en dan oplaaiende onaange naamheden bij de werkverschaffing hadden de Hoornsche werkloozen in beroering ge bracht en toen een voorgenomen protest optocht in het belang der openbare orde door de politie was verboden, werd1 de stem ming er niet beter op*. De menigte nam 'n on willige houding aan en aan het bevel om door te wandelen werd niet voldaan, zoodat tegen sommige weerspannigen geweld moest worden gebruikt. Onder meer ook tegen de heeren gebroeders Joh en.Simon.de Gr., die zich met kracht verzetten tegen den agent de Boer. Johannes werd op zijn weigering aan het ambtelijk bevel te gehoorzamen, aange pakt en naar het bureau gebracht, aan welke kunstbewerking hij weigerde zich goed schiks te onderwerpen en Simon had hem daadwerkelijk in dit verzet gesteund. Als gevolg van dit strafbaar optreden waren beide heeren bij verstek op 8 April ieder tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis zij in het heden behandelde ver zet waren gekomen. Ook deze zaken werden bestemd om tot sluitstukken te dienen en tot na de behandeling der andere zaken uitge steld. De hernieuwde behandeling leverde echter geen nieuwe gezichtspunten en beide vonnissen werden bekrachtigd. De speelduivel nam revanche. De 21-jarige landarbeider Simon Hubrecht L had in den avond van 28 Januari te Schagerbrug, na afloop van een kaart- avondje ten huize van de wed. Visser, zeke ren heer Willem v. d. Voort met de vuist op zijn kaak geslagen, voor welk feit hij heden de zondaarsdivan sier 1e. Volgens v. d. Voort scheen het humeur van Simon deerlijk te hebben geleden en had hij Willem reeds den geheelen avond dwars gezeten. Op de zitting ontkende hij alles, wat hem ten laste was gelegd, ook wat hij aan veldwachter Homan had mede gedeeld. De heeren hielden zich echter aan de buitengerechtelijke be kentenis en er volgde veroordeeling tot 15 boete of 10 dagen. Het kind had een zachten dood. De thans niet aanwezige Adrianus R. te Wervershoof had de malligheid uitgehaald om 2 kleedjes uit den winkel van den heer J. Aker te stelen. De zaak was getraineerd door ziekte van den heer Aker en werd nu nog eens onder de loupe genomen. De heer Wiggers beschouwde het feit als een onhebbelijke kwajongensstreek. De kleed jes had verd. later deels weggegooid, deels weggegeven. Geadviseerd werd voorwaar delijk, maar daar had de officier geen lust in en nu werd gerequireerd 7 dagen gevange nisstraf. Vonnis: 4 boete of 4 dagen. Het was op Texel ook niet pluis. Een tweetal dwaze jongelieden, de 20-jarièe metselaar Gerrit Jan W. en zijn 21-jarige vriend, de loodgieter Andreas Gerrit waren in een Novembernacht op roof uitgegaan en hadden daartoe uitgekozen het café van den heer L. Eelman. De rollen waren verdeeld, als volgt: Gerrit kroop door een raampje, door Andreas opengeschoven en eigende zich toen toe een flesch port en een doosje siga retten, welke versnaperingen door de heeren opgepimpeld en opgepaft werden. Ter zake diefstal en medeplichtigheid compareerden de snaken heden voor het aanschijn van mr.". Ledeboer. Zij erkenden het feit en waren bereid de schade te vergoeden. De heer Wiggers vloeide niet over van lof over dit tweetal en noemde het een zwak geval. Niettemin vorderde de officier 4 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren voor ieder der verdachten, waarop zij ieder werden veroordeeld tot 3 maanden voorw. met 3 proefjaren. Assistent-dief. Het schijnt, dat de loodgieter Andreas R. uit de vorige zaak specialiteit is in het assis- teeren bij diefstallen onder verzwarende om standigheden. In dit geval had hij op 11 De cember den 21-jarigen chauffeur Hendrik D. weer geholpen om door een opengeschoven raam de woning van mej. M. A Bakker bin nen te dringen, ten einde te kunnen zien, of er wat van hun gading was.-Gezegde Andreas had den chauffeur ook nog aan lucifers ge holpen. De inklimmer kon echter gelukkig het aanwezige geld niet vinden, hoewel er 200 voor 't grijpen stonden. Ook dit stelletje amateurs stond heden terecht en de heer Wiggers had het gebrui kelijke rapport uitgebracht. Evenmin als in vorige zaak stak de heer Wiggers de lof trompet over deze a-sociale jongelingen. Ze hadden wel een lesje verdiend. Gerequireerd werd tegen Hendrik D. 3 maanden voorw. en tegen Andreas R. nog eens 2 maanden gev. voorw. ieder met 3 proefjaren. Uitspraak conform eisch. t schoencrême Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. Uit het Engelsch p van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL I 21) HOOFDSTUK XIII. Guy aarzelde een oogenblik. „Ik kom bij hem'", zei hij. „Is dat de man, die je gisterenavond ge sproken hebt?" vroeg Guy. „Laat hem dan hier komen. Misschien willen de dames weggaan. Marcheer op, kinderenlief, en kom om één uur terug, dan zal dit jongmensch jelui mee uit lunchen nemen". Valda ging dadelijk naar de deur, maar Stella scheen te weifelen. „Ik laat je liever niet alleen", zei ze be vend tot Guy. „Ik geloof dat het beter is dat je gaat, liefste. Sir George heeft gelijk", zei hij kalm en ze gehoorzaamde direct. Zoodra ze verdwenen waren verscheen Sylvester en scheen een weinig verbaasd sir George te zien, dien hij scheen te kennen. „Goeden morgen, sir George", zei Syl vester hartelijk. Jaren geleden was sir George Granston bij den Vreemdelingendienst geweest en Sylvester was zijn loopbaan begonnen bij den geheimen dienst, die daaraan verbonden was. „Goeden morgen. Ik heb u al eens meer ontmoet, is het niet?" „Ja, toen u bij den vreemdelingendienst was, sir George. Misschien herinnert u zich de zaak-Breslau nog wel?" „Natuurlijk, dat heeft u toen heel goed opgeknapt". Er was een stilte en sir George werd on geduldig. „Mijnheer Hallam, ik heb orders om u naar ae admiraliteit te brengen". „Ik ben gereed om mee te gaan", zei Guy kalm. „En ik ga ook mee". „Neen, we hebben u niet noodig", zei sir George tot den ouden heer Hallam, die aan stalten maakte om hem te vergezellen. „Jongmensch, ik vermoed, dat je wel weet, dat je bezig bent een groote vergis sing te begaan", zei hij tegen Sylvester „Het is mij niet veroorloofd deze zaak te bespreken", antwoordde Sylvester^ eerbiedig. Sir George's auto stond buiten Je wach ten en ze reden snel naar Whitehal. Guy be merkte dat Sylvester dicht naast hem bleef toen ze uitstapten om het departement van marine binnen te gaan. Zonder oponthoud geleidde Sylvester hen regelrecht naar het vertrek van een der vlootvoogden. Langton „Zal ik hier blijven?" vroeg Sylvester aan den laatste. „Neen, maar blijf in de buurt, dat ik je roepen kan", antwoordde de admiraal en keek toen nieuwsgierig naar sir George. „Ik geloof, dat ik al eens eerder het ge noegen heb gehad". „Ik ben sir George Granston", „Ah, juist. Het doet me genoegen u zoo wel te zien. Alleen begrijp ik niet, waarom u hier is", zei de admiraal beleefd. „Dit jongmensch is mijn petekind. Hij heeft me precies verteld wat er gebeurd is Ik vind dat het niet meer dan billijk is dat hij een vriend bij zich heeft met een hoop levenservaring. U kunt op mijn discretie re kenen". De eerste ingeving van den admiraal was om beleefd maar beslist aan sir George te vragen hen alleen te laten, maar hij dacht aan diens hoogen leeftijd en aan de diensten die hij zijn land bewezen had en besloot hem toe te staan te blijven. „Het is misschien goed voor luitenant Hallam om iemand hier te hebben, die hem raad kan geven", begon hij ernstig. „Wat is de beschuldiging tegen mij?" vroeg Guy kortaf. „Er is geen formeele beschuldiging tot nu toe, anders zou u gearresteerd zijn Maar u wordt er van verdacht dat u ma rinegeheimen heeft verkocht aan een vreem de mogendheid". „Dat ontken ik absoluut", zei Guy met duidelijke, heldere stem. „Wij willen liever voorkomen dat een Britsch zeeofficier voor den krijgsraad wordt gedaagd voor zulk een vergrijp. Na zorgvuldige overweging hebben wij besloten u dit onderhoud toe te staan Ik wil zeef openhartig met u spreken. U zult den vol len omvang hooren van de bewijzen, die we tegen u hebben". „U kunt geen bewijzen hebben", zei Guy driftig. „Kalm, mijn jongen. Luister eerst naar wat hij te zeggen heeft", kwam sir George tusschenbeiden. „Kort geleden heeft u een groote verbe tering in de draadlooze telegrafie tot stand gebracht. Zeer spoedig nadat wij uw rap port ontvangen hadden, kwamen wij te we ten dat de Duitschers volkomen op de hoog te waren van uw uitvinding. Onmiddelijk is de geheime dienst aan het werk gezet. In zulke gevallen is het onze politiek om ieder een te verdenken. Op de „Drietand" werd een onderzoek ingesteld en hoorden wij, dat u naar Londen was met verlof. Ik moet zeg gen, dat u wel de laatste persoon was, dien wij zouden verdacht hebben. Uw conduite staat is prachtig en u heeft vlug promotie gemaakt. Wij spoorden u in Londen op en vonden u in gezelschap van een van de meest bekende Duitsche agenten". „Baron Branden", zei Guy mechanisch. „Ik geef u mijn eerewoord „Laat de admiraal uitspreken. Je kunt later zeggen wat je te vertellen hebt", zei sir George beslist. „Sylvester besloot u niet dadelijk aan te spreken. U werd gevolgd en men zag. dat u baron Branden in het Carlton hotel ont moette. Daarna werd u naar zijn huis ge volgd. Er was nog geen bewijs tegen u, maar er was verdenking, omdat u in ge zelschap van den baron was. Later op den avond handelde Svlvester op eigen initia tief door u te fouilleeren en de kamer waar u verblijf hield, te doorzoeken. Er werden bezwarende papieren gevonden". „Die behoorden mij niet toe", zei Guy. „Houdt je mond, ezel", bromde Sir George. „Hier zijn copieën van de documenten", zei de admiraal kalm. Hallam zag terstond den ernst van zijn toestand in, want de papieren bevatten on der anderen een lijst vragen over marine zaken, waarop antwoord werd verzocht. „U zult bemerken, dat alle vragen hande len over zaken, waarvan u speciaal op de hoogte is. U zult ook zien, dat er een paar regels zijn, waarin wordt bedankt voor het „draadloos rapport". „Ik heb deze papieren nooit eerder ge zien". „Wij hebben ook ontdekt, dat u kortge leden in financieele moeilijkheden verkeer de. Eenige dagen geleden ontving u de som van 150 pond in banknoten. Deze bankno ten zijn uit uw kamer meegenomen. Van morgen is vastgesteld, dat de nummers over een komen met de nummers van zekere bank noten, die door baron Branden bij zijn bankiers zijn opgenomen". „Mijn God", steunde Guy, en er was geen oneerlijkheid in zijn toon. „Wij 'hebben geen verdere bewijzen tegen u, maar u zult moeten toegeven dat het ta melijk overtuigend is". „De jongen had al 't geld kunnen krijgen wat hij noodig had", zei sir George. „Wanneer wist hij dat?" vroeg de admi raal, maar hij kreeg geen antwoord op die vraag. „Nu ben ik bereid om te luisteren naar elke uitlegging, die u van deze zaak kunt geven. Onze meening nu is, dat u is bezwe ken voor een plotselinge verleiding. Wij ge looven niet, dat u van huis uit een verrader is". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6