De 1 Mei-viering in Duitschland. Jbinnenland ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 2 MEI 1935 De nationale feestdag kenmerkt zich door redevoeringen van Hitier, Goebbels en anderen DE HITLER-JEUGD. Openingswoord van Goebbels. De rede van Hitier. DEVALUATIE IN DANTZIG. Oproep aan de bevolking. Nachtzitting van den senaat. BOM ONTPLOFT TE WEENEN. AMERIKAANSCHE AUTO'S TE ANTWERPEN IN ELKAAR GEZET. GRUWELROMANTIEK UIT DE BANDIETENWERELD. SLAPEND AAN HET STUUR. Gevolg: drie dooden en dertig gewonden. STOFSTORM HULT DENVER IN DUISTERNIS. DE PROTOCOLLEN VAN DE WIJZEN VAN SION. De derde dag van het proces. 1 MEI-DAG IN DE HOOFDSTAD. 35 40.000 demonstranten. HET NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. Een gedenkboek. ïïa^efiffedl Ovevzicht De viering van den lsten Mei, die in Duitschland een nationale feestdag gewor den is, heeft dit jaar vooral de Duitsche jeugd op den voorgrond geplaatst. Daar was allereerst de bijeenkomst van de Hitlerjeugd in de Lustgarten te Berlijn, waar de rijks jeugdleider Baldur von Schirach een korte redevoering heeft gehouden. De rijksjeugdleider zei o.a.: Ik groet in uw naam en in naam van de geheele Duitsche jeugd de 38 winnaars en winnaressen van den riiksberoepswedstrijd, die als onbekenden te midden van ons zijn en die door hun toe wijding aan het gemeenschappelijke werk van de Hitler-jeugd en het Duitsche arbeids front ons allen een voorbeeld hebben ge geven. Kameraden, de rijksberoepswedstrijd was meer dan een opvoedingsmiddel, hij was de groote socialistische demonstratie der Duit sche jeugd voor de eer van den arbeid en voor de Duitsche arbeiders. Moge deze vre delievende wedstrijd van de Duitsche jeugd steeds een symbool blijven voor het geheele Duitsche volk. Door kameraadschap, eens gezindheid en eendracht kan dit worden be reikt. Zoo moet U deze actie van de jeugd zien in een tijd, waarin ook onze eensgezind heid wordt aangevallen door menschen en in stellingen, die zich willen afzonderen van het groote gemeenschappelijke werk van ons volk. Wij willen ook op dezen eersten Mei onzen Leider de belofte geven, onzen strijd om de eensgezindheid voort te zetten en daar bij voor niets uit den weg gaan. Wij zijn de jeugd van Adolf Hitier en kennen geen ande ren bond dan den bond van de Hitler-jeugd. Wanneer men ons durft aanvallen, zullen wij ons verdedigen. Wij weten uit het diepste van ons hart, dat de jeugd daarbij aan onze zijde staat. Strijdt verder, werkt verder, blijft trouw aan het Duitsche rijk en blijft, wat gij zijt, de kameraden van de Duitsche arbeiders, de wegbereiders van een socialistische toe komst. Hierna heeft een 3000 man sterk koor, ge vormd uit Hitler-jeugd, Deutsch Jungvolk en Bund Deutscher Madel het lied „Tritt heran, Arbeitsmann" gezongen. Vervolgens nam minister Goebbels het woord: Rede minister Goebbels. „Duitsche jongens en meisjes! Vanochtend leek het alsof onze eerste Meidag een winter feest zou worden. Nu echter is de zon door de wolken gekomen en is het „Hitler-weer" te Berlijn, Het is geen toeval, dat wij dit groote natio nale feest van het Duitsche volk in den nieu wen staat juist met de jeugd beginnen, want de door ons gestichte staat is voor de jeugd gegrondvest. Het waren jonge mannen, die nem veroverden en aan het hoofd staat de Leider, een jong Duitscher, die het oude libe raal-marxistische Duitschland overwon Deze staat heeft op den eersten Mei de drin gende behoefte zich tot de jeugd als draag ster van de toekomst te richten. Op hetzelfde oogenblik, dat gij op de historische plaats van den Lustgarten bijeengekomen zijt, staan in geheel Duitschland, in steden en dorpen millioenen Duitsche jongens en meisjes voor den luidspreker, om hun aanhankelijkheid tot het Duitsche rijk en tot Adolf Hitier te doen blijken. De partijen, die wij overwon nen, hebben ons er dikwijls op gewezen, dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft. Wij hebben hun de jeugd ontnomen en hun daar mee de toekomst ontnomen. Zij is de avant- garde van onze strijdformaties en zij heeft er daardoor recht op gekregen, dat deze staat inderdaad een staat van de jeugd is en een staat blijft met jeugdige ideeën en door jonge mnnnen bestuurd. In dezen staat moet gij groeien, gij moet dezen staat de deugden ver- v," u van anc*ere menschen onder scheiden, de deugden van saamhoorigheid, kameraadschap, moed en trouw. De ouderen kunnen ons dikwijls niet begrijpen en achten onze idealen van volksgemeenschap en saam hoorigheid illusies, doch gij, jongens en meisjes, hebt deze illusies tot staatszaken ge maakt. Uw hart heeft de klassetegenstellin- gen overwonnen en in uw rijen marcheeren kinderen, van arm tot rijk en van hoog tot 'aag. Gij hebt het ideaal van trouw tot uw parool gemaakt en de kameraadschap is uw voornaamste deugd. Wanneer gij in den staat gegroeid zijt, zult gij den staat deze deug denverkenen en zij zullen daarmee Duitsch- land dichter bij het doel brengen, dat Hitier zich heeft gesteld: een land van vrijheid, van eer, van trouw en volksgemeenschap te worden. In dezen geest wacht gij op den Leider, me tot u zal spreken Wij willen hem onze ""onw en aanhankelijkheid tegemoet roepen Adolf Hitier, den leider van het volk, Adolf Hitier, den leider van de Duitsche leugd, Sieg Heil!'' Daarna sprak Hitier tot de Duitsche jon gens en meisjes, welke rede wij gisteren reeds opnamen. De groote bijeenkomst op het Tempelhof erveld. Tegen den middag was het te Berlijn be angstigend stil. Ieder, die hiertoe in staat was. was naar het Tempelhoferveld gegaan «i daar was Berlijn bijeen. 'ogen 12 uur kwam Hitier aan. Kijksorganistieleider, dr. Ley, verzocht oen de op 12 en 13 April gekozen vertrou- enslieden van de Duitsche arbeiders hem •a- de volgende beloften na te zeggen: vlk beloof Adolf Hitier trouw; ik beloof jn arbeidskameraden een eerlijk helper in iun zorgen te zijn; ik beloof steeds de be ngen van liet land boven alles te stellen", tenslotte liet Ley een „Sieg Heil" uitbren- hot Duitschand van Adolf Hitier en °P dm Leider zelf. Nadat 2500 zangers van den Berlijnschen zangersbond het „Lied van het volk" hadden gezongen, richtte Goebbels het woord tot „Niet alleen op het Tempelhoferveld, doch in het geheele rijk staat op dit uur Uw volk voor U verzameld. Het is gekomen om U aan het eind van een moeizaam en zorgenrijk arbeidsjaar den dank van het volk te bren gen, want dit volk is overtuigd, dat gij niet slechts de eerste in de leiding, doch ook de eerste in het werk en de eerste in de zorg voor het land zijt. Het weet, dat gij in het afgeloopen jaar dikwijls moeilijke en verant woordelijke besluiten op Uw schouders moest nemen. Dit volk is gekomen om U daarvoor te danken, want gij hebt den Duitschen ar beiders niet alleen arbeid, doch het Duitsche volk ook zijn eer teruggegeven. Gij hebt het volk bevrijd van smaad en vernedering en hebt gezorgd, dat het groote nationale werk van opbouw, dat wij onder Uw leiding tot stand brachten, thans niet meer aan de wille keur van de wereld is prijs gegeven, doch dat dit nationale werk van opbouw thans weer wordt bewaakt door het zwaard van een her boren Duitsch leger. Wij weten, dat gij dit leger niet hebt opgebouwd om oorlog te voo ren, doch om ons werk te beschermen en om een waarborg te zijn voor een beteren vrede dan die, welken het Verdrag van Versailles ons heeft gegeven. In dezen geest groet het volk U. Het weet, dat met U aan ons hoofd het volk eiken storm en elk noodweer kan weerstaan. Dit volk wacht thans op Uw woord en weet, dat Uw woord het vertrouwen en gerustheid zal geven. Hitier, die vervolgens het woord nam, zei- de: De eerste Mei is de oud-Duitsche feestdag van de lente, daarna is zij langen tijd het symbool geweest van twist, tweedracht en klassestrijd, en nu is ze de nationale dag van solidariteit geworden: Eén volk bij den ar beid! De grootheid van dezen tijd ligt in de grootheid van de taak, die wij op ons geno men hebben. Een machteloos en in honderd partijen en groepen, confessies en wereldbe schouwingen verdeeld volk was ten speelbal van vreemde willekeur geworden. Kleine sta ten konden 't ongestraft hoonen, kleine men schen konden dit volk ontrechten en knevelen De economische ondergang stond voor de deur, oude beginselen werden omgeworpen en alles wat goed was, werd slecht bevonden Oswald Spengler heeft de totaliteit van deze verschijnselen: „Ondergang van het Avond land" genoemd. Moet dat werkelijk het einde van onze geschiedenis en ons volk worden? Neen, wij willen dat niet gelooven, niet de ondergang maar de wedergeboorte van het Avondland willen wij bewerken. Wie deze herleving wil, moet beginnen bij het volk zelf. Eerst een nieuw volk en dan een nieuwe, betere tijd. De kracht van ons leiden ligt niet in divisies en regimenten, noch in kanonnen of tanks, maar in de eenheid van het volk, dat achter ons staat. Toen wij in 1919 voor het eerst als predi kers van de natiónaal-socialistische idee uit trokken, weroien wij voor utopisten en fantas ten uitgemaakt. De critici zijn thans in het ongelijk gesteld. De geschiedenis heeft de juistheid van onze beginselen bewezen. Alles wat wij gezegd hebben, zou onmogelijk zijn geweest, alles wat wij deden zou nooit kun nen zijn gelukt, 21 Maart zou er niet geweest zijn, noch 16 Maart, noch een binnenland- sche herleving, wanneer het Duitsche volk geen innerlijke verandering had ondergaan, die het tot eenheid had gebracht. Dit is de êrootste daad van deze eeuw voor ons volk. •e eerste Mei is nu het symbool van deze verrichting. Wij vereenigen ons om symbolisch tot uit drukking te brengen dat niet arbeiders en burgers, boeren, studenten en alle andere be volkingsgroepen aanhangers van eenzelfde wereldbeschouwing zijn geworden, maar wèl dat zij allen tot een en hetzelfde volk behoo- ren. Niemand van ons is vandaag te hoog of te trotsch of te rijk. Wij hebben eenheid noodig, want vergelijk ons Duitschland met andere landen! 137 inwoners op de vierkante kilometer, geen koloniën, geen geld, geen deviezen, geen. grpndstoffen Wat hebben wij in vergelijking met hen? Slechts één ding: Ons volk en dat is alles of niets! Maar mis schien is het toch meer dan alle andere vol keren bezitten. Wij willen niets van de ande ren, want het hoogste wat zij niet bezitten kunnen zij ons ook niet geven: een eendrach tig volk! Maar met dit volk zullen wij ook onze nog uitstaande taak weten te vervullen. 7 millioen werkloozen tot IVi millioen terug gebracht binnen 3 jaar. Nog kunnen wij niel iederen Duitscher, die eerlijk zijn brood wil verdienen, tevreden stellen, maar ook deze taak zal gelukken en deze eerste Mei is te vens een dhg van vast besluit om weder kerig onzen plicht te doen: volk en leiding Wat wij willen, is niet oorlog of onvrede Gelijk wij den innerlijken vrede hersteld heb ben, evenzeer willen wij den vrede met ande ren onder voorbehoud van onze eer. Moge de andere wereld begrijpen wat zij ons schuldig is, omdat het Duitschland van thans niet meer het Duitschland van vroeger is. Dit Duitschland heeft een geschiedenis van 2000 jaar achter zich, die ons over het algemeen toch met trots mag en moet vervullen. Herinnert U op dezen dag, dat wij één taal, één God hebben en bekeert u tot onze gemeenschap, tot onzen nat. soc. staat. Mijn wil is uW geloof, maar geloof i§ Gods wil. Bekeert u op dezen dag van den Duitschen arbeid die zoozeer de dag van het Duitsche volk is, tot dit beginsel. Ons volk van arbeid en vertrouwen driewerf Sieg Heil! De regeering van de vrijstad Dantzig heeft besloten tot devaluatie van den Dantzi- ger gulden. De senaat heeft den volgenden, door den senaatspresident en alle senatoren geteeken- den oproep aan de bevolking uitgevaardigd: „Sedert weken en maanden hebben zekere elementen geruchten verspreid, volgens wel ke de Dantziger gulden in gevaar zou zijn. Met deze methode hoopt men niet slechts het nationaal-socialistische regime te corn- promitteeren, maar ook een motief te schep pen, om den val der regeering te kunnen bewerken. Inderdaad hebben nu deels misschien be angstigde, in overwegende meerderheid! ech ter gewetenlooze elementen getracht, in de laatste dagen steeds meer deposito's bij de banken en spaarkassen op te vragen, om ze om te zetten in zlotys en andere valuta's en dus speculatieve doeleinden na te streven. Door deze landverraderlijke campagne scheen de gulden ondanks de onmetelijke of fers, die sedert lang door het geheele Duit sche volk zijn gebracht, tenslotte inderdaad in gevaar te komen, vooral doordat tenge volge van de bestaande verdragen geen be scherming door een deviezenverordening mogelijk was. Om een einde te maken aan deze, voor het bestaan van het Duitsche Dantzig dreigen de ontwikkeling, heeft de regeering van Dantzig na rijp overleg besloten, het voor beeld van Engeland, Scandinavië, Amerika, België en Polen te volgen en een nieuwe pa riteit op vaste goudbasis vast te stellen. Want indien gewetenlooze elementen trachten op kosten van de fatsoenlijke bevol king met dèn zloty te speculeeren, dan zal de regeering als antwoord de belangen der gemeenschap behartigen op kosten dezer spe culanten. Met dezen maatregel zal zij ver hinderen, dat nog langer gespeculeerd wordt met den Dantziger gulden ten koste van de fatsoenlijke arbeidende bevolking. Er bestaat dan ook geen reden voor on gerustheid onder de bevolking. Integendeel, bestaat de zekerheid, dat door deze maatre gelen weder solide en dragelijke verhoudin gen worden geschapen. De senaat zal nog heden en in de eerst volgende dagen alle maatregelen treffen, die hij noodzakelijk acht voor de handhaving van een geregeld zakenverkeer. Voor zooverre door deze maatregelen min of meer onrechtvaardige verhoudingen ont staan, zal de senaat alles doen om door be paalde maatregelen een compensatie te be werken". De senaat van Dantzig is in den nacht van Woensdag op Donderdag bijeengekomen tot het nemen van besluiten inzake de maat regelen, die noodzakelijk zijn in verband met de devaluatie van den Dantziger gulden. De ze besluiten zullen van groote draagwijdte zijn. De oproep aan de bevolking wordt nog hedennacht aangeplakt. Donderdagavond zullen drie groote bijeenkomsten plaats heb ben, waarin de bevolking zal worden inge licht over de maatregelen van den senaat. SNEEUWSTORM IN OOST-PRUISEN. Het plotselinge omslaan van het weer heeft in geheel Oost-Pruisen aanzien lijken sneeuwval ten gevolge gehad. In het Zuiden vriest het bovendien zoodat de sneeuw verscheidene dagen zal blij ven liggen. In Marienwerder ligt de sneeuw zelfs 20 c.M. hoog. Talrijke auto's bleven in dei sneeuw steken. Dinsdagavond is voor een politiebu reau in het twintigste district te Weenen ee bom ontploft. Drie voetgangers wer den zwaar gewond. Onder de gewonden bevindt zich een hooggeplaatst ambte naar van de bondskaneelarij. Het poli- ti bureau bleef onbeschadigd. Gister had te Antwerpen de eerste af levering plaats van Amerikaansche automobielen, die te Antwerpen gemon teerd worden, op voorwaarden volgens een nieuwe overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten en België getroffen. Dit feit bracht in automobielkringen een ongewone drukte te weeg. Talrijke afnemers waren overgekomen om zich de nieuwe produkten aan te schaffen. Bij de General Motors werden 300 400 stuks afgeleverd, waarvan het grootste gedeelte voor Nederland bestemd is. De meeste van deze produkten zijn te Ant werpen ondergebracht, wachtende op overbrenging naar Nederland. Uit Warwick in den staat Rhode Island is eenige opschudding ontstaan door een gerucht over een wreed boevenstuk. In ge noemde plaats staat het huis van Wendel- Shaefer, dat volgens de bewering van de po litie het hoofdkwartier zou zijn of geweest zou zijn van van. machtigste bandic- ten-organisaties in Nieuw-Engeland. In Jan van dit jaar werd te Fall River een trein aangehouden en beroofd, waarbij voor eer. bedrag van 129.000 aan geldswaardige pa pieren werd buitgemaakt. Daarvan is voo een bedrag van f 8000 terug gevonden ii een van dt kelders van de woning in Wai wiek, waar dezer dagen de politie een inva deed. 20 personen werden in hechtenis ge nomen en in dit zonderling versterkte huis werd een heel stelsel van gangen en kelders aangetroffen benevens een klein, maar wel voorzien tuighuis, met wapenen, bommen e.d. De tunnels onder de woning waren aan gelegd van gewapend beton. Nu zijn de po- litie-autoriteiten er van overtuigd, dat indien men den slooper maar eens flink zijn gang laat gaan met houweel en breekijzer, hij er gens in de dikke gewapendbetonnen muren, het lijk zal aantreffen van Ganny Walsh, een handelaar in sterken drank, die zich met smokkelmethoden afgaf, maar die sedert 2 Febr. 1933 niet meer was gezien. Men houdt het ervoor, dat hij bij een onderlingen twist is vermoord en in een der muren verstopt. Nog twee andere vermisten uit de onderwe reld denkt men in de gewelven verborgen in het cement te zullen aantreffen. De politie heeft 50 man aan het hameren, kloppen en breken gezet. Deze geschiedenis is nu eens niet genomen uit een thriller van Wallace en ook niet ontstaan in het brein van een inventief scenarioschrijver, maar het gaat hier om dingen, die men inderdaad in het werkelijke leven mogelijk acht. Aan den anderen kant van het Amerikaan sche vasteland heeft men ook zijn mysterie. Een dag of wat geleden maakten wij mel ding van den moord, gepleegd op Paul Wharton, ontwerper van costuums voor filmsterren, waarna nog een poging tot moord en zelfmoord plaats vond door den chauffeur van Wharton, zekeren Howard, die en passant een professor H. W. Bolte levens gevaarlijk had gewond. De politie neemt thans aan, dat de costuumontwerper en de chauffeur, die hoogstwaarschijnlijk de moor denaar was van Wharton, hebben behoord tot een organisatie, die gestolen goed in dit geval gestolen lijfsieraden verkocht. Er is een groote waarschijnlijkheid, dat de levensgevaarlijk gewonde professor met de heele zaak niets te maken heeft gehad. De reden waarom Howard op hem had gescho ten, is niet bekend geworden. Het schijnt, dat Wharton en Howard in relatie hebben gestaan met een overheidspersoon, zekeren Wiley. Thans heeft een filmactrice, een ze kere Aileen Pringle, aan de politie meege deeld, dat zij door Wharton, wien zij haar chequeboek had toevertrouwd, was opge licht. Zoodat het Amerikaansche publiek, dat van griezelverhalen houdt, voorloopig weer stof heeft voor conversatie. Een ernstig auto-ongeluk heeft te Tulsa City (Am.) plaats gehad, doordat de bestuurder van een vrachtauto in slaap was gevallen achter het stuur. Een groot aantal boerenarbeiders werd op een vrachtauto vervoerd, toen in de nabij heid van Tulsa City de chauffeur indut te Hij ontwaakte met een schrik, maak te een verkeerde manoeuvre en het ge volg was, dat de auto over den kop sloeg. D-ie der inzittenden werden gedood en 31 ernstig gewond. Denver werd gisteren in duisternis ge huld door een hevigen stofstorm. In weinige oogenblikken waren de straten vrijwel verlaten, daar ieder beschutting zocht voor het dichte stof. Uit West-Kansas wordt gemeld, dat de stofstormen daar veel sterfte onder de visschen hebben veroorzaakt. In de met een dikke stoflaag bedekte rivie ren kunnen de visschen blijkbaar niet in het leven blijven. Gisteren, den derden dag van de behan deling van het proces inzake de Protocollen van de Wijzen van Zion, zette de deskundi ge van de nationaal-socialistische beklaag den, Ulrich Fleischhauer, uit Erfurt, zijn uit eenzettingen voort. Fleischhauer, wiens uit eenzettingen Dinsdag den geheelen zittings dag in beslag namen, en die ook Woensdag tijdens de geheele zitting het woord voerde, verviel thans echter veelal in herhalingen en uitbreidingen van het reeds inzake de echt heid van de protocollen te berde gebrachte. In deze protocollen ziet de deskundige een afbrekend en een opbouwend gedeelte. In het opbouwende deel zijn prachtige maatre gelen ervat, die echter eerst toegepast mo gen worden, wanneer de Joodsche wereld heerschappij een feit is geworden. Russen kunnen, gelijk door de tegenpartij beweerd is, en zooals de Russische getuigen in ern bij de behandeling in October, oud minister Miljoekow, prof. Swatikow en an deren eenparig hebben beweerd, reeds daar om niet in aanmerking komen als verval- schers, omdat het hoofdstuk over de onder- grondsche spoorwegen in de protocollen voor Russen, in wier land indertijd geen on- dergrondsche spoorlijnen bestonden, onbe grijpelijk was. Fleischhauer doelde hier op een passage in de protocollen, waarin gezegd wordt, dat de Joden de ondergrond-tunnels wilden ge bruiken, om met behulp daarvan de hoofdste den en archieven hunner tegenstanders in de lucht te laten vliegen. Zeer uitvoerig ging de deskundige vervol gens in op de vraag of de Zionleiders Herzl of Achad Haam de opstellers zouden moeten worden geacht van de protocollen of niet. Hij besloot zijn uiteenzettingen met uitge breide mededeel ingen over het probleem van den arischen en den niet-anschen geest, waarbij hij als zijn meening uitte, dat de Joden een dubbele moraal hebben. Ondub belzinnig en groot staat daartegenover de moraal der Ariërs. Nadat Fleischbauwer zijn uiteenzettingen eëindigd had, stond plotseling de voorzit- er van het gerecht op en zeiae: Voor mij 'gt een artikel uit het Duitsche nat.-soc. diag lad Alemania uit Loerrach in Baden. Dit lad is een officieel informatie-orgaan Ie Duitsche autoriteiten. In een artikel van lit blad van 1 Mei wordt o.a. gezegd, dat de voorzitter van dit gerechtshof, Walter Meyer, hoorig is aan Joden. Hem wordt daarin het verwijt gedaan, dal hij toegelaten heeft, dat valsche getuigenis sen konden worden genomen tot basis van de veroordeeling. Woordelijk wordt dan ver- Toen de naam „Bloeimaand" uit gevonden werd, bestonden de auto's nog niet Anders zou men gezegd hebben: „Bloedmaand"! (Berst bloeden voor de belasting en danals al die aftandsche vehikels op den weg komen L der gezegd: „Te Bern schijnt nu eenmaal de blinddoek van Justitia over beide oogen af- gegleden te zijn en „De God van Jacoö (waarmede klaarblijkelijk een toespeling ge maakt wordt op de ontvoeringszaak van den journalist Jacob) neemt zelf de beroemde weegschaal in de hand, waarbij hij niet in gebreke zal blijven een beetje te corrigeeren, wanneer de Joden het ditmaal benauwd mochten krijgen". De president van het gerechtshof riep daarop met verheffing van stem uit: „Wan neer dat arische geest is, bedank ik er voor Ariër te zijn". De gerechtszaal geraakte in groote beroering. De deskundige Fleisch hauer bevond zich zichtbaar in een moeilijk en onaangenaam parket. Zijn desbetreffende verklaring was, mede door de onrust in de zaal, niet duidelijk te verstaan, doch schijnt hierop te zijn neerge komen, dat hij niet accoord ging met den toon van dit artikel. De president van het gerechtshof sloot daarop de zitting. In tegenstelling tot andere jaren heeft de S.D.A.P. afd. Amsterdam haar groo- 1 Mei-bijeenkomst niet in het Stadion gehouden. De Socialistische Mei-dag be gon met 2 middagbijeenkomsten, 1 in het ajax-stadion aan den Middenweg, waar hei, programma door de A. J. G werd veizorgd en 1 benoorden het IJ op het Mosveld, waar de Arb. Sportbond een sportdemonstratie uitvoerde. Op den avond werd een fakkeloptocht georganiseerd die om half acht van de Mauritskade, nabij de Amstelbrouwerij werd opgesteldd. In voorbeeldige orde trokken groepen demonstraten uit de verschillende stads kwartieren op om zich langs de Mau ritskade in geweldige stoeten op te stellen. Reeds vroeg bleek, dat deze Mei-optocht de verwachtingen overtref fen zou en wellicht de grootste worden zou, die Amsterdam ooit gekend heeft. Om ongeveer acht uur vlamden de fak kels van de eerste groep op en zette deze zich in beweging. De weg voerde langs het Weesperpoortstation, Swammer- damstraat, Ruyschstraat over de N. Am- stelbrug, Ceintuurbaan, van Woustraat en Westeinde. Bij den ingang van het Paleis v. Volksvlijtterrein werden de fakkels gedoofd. Om ongeveer half negen airiveerde hier de eerste groep. Reeds was het terrein door tienduizenden be volkt, toen om half tien bekend werd ge maakt, dat de laatste groep van de Mau ritskade wa6 vertrokken. Naar schatting hebben een 35 40.00 menschen aan deze geweldige demonstratie deelgenomen. Op het terrein waren een aantal schijn werpers op een hooge stellage aange bracht, die de menschenmassa's en een eenvoudig podium belichtten. Na een welkomstwoord door den heer J. W. Matthijssen namens den Plaatselijken Raad, de A. B. B. en de federatie van de S.D.A.P. voerde de heer E. Kupers, voor zitter van het N.V.V., het woord. Spr. zeide, dat Communisme en Fascisme zich tengevolge van de aanpassingspoli tiek der regeering kunnen ontplooien. Het zal van de R. K. Staatspartij af hangen of het bezuinigingsplan wordt aangenomen. De Staatspartij zal nu met daden inplaats van met woordeD moeten komen. Na deze toespraak voerde het tocneelgezelschap „De Jonge Spelers" in samenwerking met „De Stem des Volks" eenige fragmenten uit „Tijl Uilenspiegel" op. Om ongeveer elf uur was de bijeenkomst afgeloopen. Met een kloek, degelijk boekwerk komt het Nederlandsch Instituut van Accountants zijn 40-jarig jubileum bekroonen. Aan de kundige pen van dr. mr. Sternheim is de taak toebedeeld de belangrijkste feiten en data in het bestaan van het Instituut vast te leggen in een aantrekkelijk en overzichtelijk hoofdstuk, waarin de schrijver uitstekend geslaagd is. Nadat de schrijver uiteen ge zet heeft dat de ontwikkeling van het Ac- countantsberoep dateert van kort na suiker crisis in 1884 en de sindsdien geleidelijk wordende conjuctuur de vlucht van de ac countancy in de hand heeft gewerkt volgt een exposec van het belang van de Naam- looze Vennootschap als ondernemingsvorm voor de ontwikkeling van de controlefunctie van den accountant. Ook de advies-functie van den accountant wordt vervolgens be licht. In hoeverre de wereldoorlog een be langrijke wijziging heeft teweeggebracht in de opvattingen betreffende de taak van den accountant blijkt uit de volgende pagina's waarna de schrijver een overzicht geeft van de totstandkoming van de eerste statuten van het Nederlandsch Instituut van Ac countants. Van de nog behandelde inteies- sante kwesties meer of minder direct saaien-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9