Bestrijding van de baldadigheid der jeugd. ^Buitenland ^Binnenland HeuilCeton EVAARLIJK SPEL ALKMAARSCME COURANT van VRIJDAG 3 MEI 1935 WEGENS SPIONNAGE i GEARRESTEERD, OPSTANDIGE BEWEGING OP DE PHILIPPIJNEN. Rebellen naderen Manilla, HAGEL EN SNEEUW IN HONGARIJE. TREIN IN MANDSJOERIJE OVERVALLEN. RAZZIA OP JAPANSCHE GANGSTERS. mm Het nieuwe pakje DE STAKING BIJ DE CHEVROLET-FABRIEK. De toestand wordt ernstig. WERKKAMPEN JEUGDIGE WERKLOOZEN. Plannen te Amsterdam. BALKEN OMLAAG GESTORT. Een doode en een gewonde. GARAGE UITGEBRAND. Eenige auto's verbrand IJsselmonde. te KNAAPJE DOOR AUTO OVERREDEN. MONTEUR GEDOOD. Bij een onvoorzichtigen sprong van een rolbrng. ■Dat wilde hjj me niet vertellen, nog niet "VATICAANSCH PROTEST TEGEN DUITSCHLAND? In Vaticaansche kringen verwacht men een officieel protest van Paus Pius XI bij de Duitsche rijksregeering wegens de mis handeling, die een groep jonge Duitsche katholieken, die van een bedevaart naar Rome terugkeerden, in Duitschland van de zijde der nazi's zouden hebben ondergaan. De Heilige Stoel is van meening, dat een dergelijke mishandeling niet alleen een schending is voor de gewetensvrijheid, die door het concordaat tusschen het Vaticaan en het Duitsche rijk wordt gewaarborgd, doch dat het tevens een persoonlijke belee- diging van den Paus is. Drie vreemdelingen zijn in moeilijk heden geraakt met de plaatselijke auto riteiten op Formosa, die hen gear resteerd hebben op grond van verden king van spinonnage. Het betreft hier een vroegeren Amerikaanschen luite nant ter zee, Gates genaamd, een Duit- scher. Wrede genaamd en een Rus, Gene Rouban geheeten, die, naar zij verklaarden, met hun „Vliegenden Hol lander", een schip van 33 ton, op zoek waren naar verborgen schatten op de eilanden in de Zuidzee. Hun schip voer onder Duitsche vlag. Een heftige botsing heeft gisteren te Santa Rosa plaats gehad tusschen 3000 rebellen en de politie. Drie opstandelin gen werden gedood, terwijl aan de zijde der politie vier mannen zwaar gewond werden. Een detachement Amerikaan- sche mariniers is te hulp geroepen. De rebellen hebben telefoon- en telegraaf- lcidingen doorgesneden. Intusschen breidt de opstandige bewe ging ook over de andere eilanden uit. Gemeld wordt, dat troepen opstandelin gen de stad Manilla naderen. In geheel Hongarije heeft een stt.ke nachtvorst plaats gehad, terwijl ook hagel en sneeuw is gevallen. In het Noordoosten werden de velden bedekt met een sneeuwlaag van verscheidene centimeters. In het Westen is de tempe ratuur des nachts gedaald tot 6 graden onder nul. Door de koude is ernstige schade aangericht aan den wijn- en ooftbouw in het geheele land. Een gemengde trein, die van Seisji in Korea op weg was naar Hsinking, is op 370 K.M. van Hsinking aangevallen door bandieten. Bij dezen aanval, die gister morgen vroeg plaats vond, zijn vijf spoorwegwachters gedood, vijftien pas sagiers werden gewond en een twaalftal Japanners en Mandsjoekwo'ers werden ontvoerd. Er is een detachement Japan- sche troepen uitgezonden om de ban dieten te achterhalen. CHINEESCHE COMMUNISTEN VERSLAGEN. 3000 dooden? Van Chineesche regeeringszijde wordt mee gedeeld, dat de regeeringstroepen in de provincie Yoenan de communistische troe pen hebben verslagen, waarbij 3000 commu nisten zouden zijn gedood en ruim 1000 ge- vangen genomen. De geheele hoofdstedelijke politie macht in Japan is gemobiliseerd voor e0n razzia op rakecteers en gang sters, die parasiteeren op rustige bur gers. 1600 arrestaties werden verricht. De hoofdcommissaris van politie van Tokio heeft verklaard, dat hij vastbe sloten is Tokio te zuiveren van alle mis dadige elementen en zijn campagne tegen racketeers en gangsters tot een goed einde te brengen. welke bloemenhulde Badings deelde. Aan het einde van ook de componist De meeningsverschillen tusschen arbeiders en werkgevers in de Amerikaansche automo bielindustrie dreigen op het hoogte-punt van het seizoen tot een ernstig conflict te leiden, waardoor de fabrieken voor geruimen tijd zouden komen stil te staan. Gisteren hebben de arbeiders reeds in verschillende fabrieken in de vier middenwestelijke staten het werk neergelegd, waardoor ruim 20000 man op straat bleven. Indien het conflict een permanent karakter krijgt, dreigen ook de nevenbedrijven tot stilstand te zullen komen. Zoowel de werkgevers als de arbeiders wachten met spanning op be richten uit Detroit, waar de leiders der industrie en de leiders der vakbonden confereeren met den onderstaatssecre taris van arbeid McGrady. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks zes uur is de 23- jarige schiopersknecht P. Verhoeven uit Per nis, varende op de sleepboot „Leonora II" te Weert (L.) over boord gevallen en verdrom Ken. BRANDJE IN EEN KERK. Gisteravond ongeveer half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de St. Canisius'Kerk aan de Molenstraat te Nijmegen. Het bleek, dat op het dak van een der zijbeuken rookwolken zichtbaar waren Bij onderzoek kwam uit, dat er vuur smeulde tusschen de leibedekking en het hout. De brandweer liet een gedeelte van het dak open leggen en vervolgens werd de brand met en kele stralen gebluscht. De schade is beperkt tot het gedeelte vah het dak, dat moest wor den open gehakt. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk te wijten aan de werkzaamheden van loodgieters, die gister op dat gedeelte repa raties hebben verricht. HET NEDERLANDSCH MUZIEK FEEST. Het Nederlandsch Muziekfeest 1935, waar mede het feit wordt herdacht van prof. dr. Willem Mengelberg's 40-jarige werkzaam heid, is gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam geopend met het eerste van een drietal orkestconcerten, waarop men de werken van onze Nederlandsche componisten ten gehoore brengt. Het podium bood een feestelijken aanblik door een sierlijk arrangement van palmen en hortensia's en toen de jubileerendê meester zijn dirigeergestoelte voor de eerste maal be steeg, begroette hem een lang applaus. De heer Röell bood met enkele hartelijke woorden namens tallooze vereerders een krans van groot formaat aan, waarna, na nogmaals een ovatie van de zijde van her publiek in ontvangst genomen te hebben, Mengelberg, nadat hij het publiek had toegesproken met de woorden: „Ik dank U, de muziek is mijn taak. Ik hoop U in de mu ziek, waarin ik mijn heele hart heb gelegd, te bedanken" eindelijk kon aftikken voor het „Te Deum" van Alphonse Diepenbroek. Voor de pauze werden vele bloemenman den, kransen en bouquetten aangedragen, in Aan het einde van deze Nederlandsche muziekmanifestatie werd het „Wilhelmus'' ingezet, dat door allen staande werd meege zongen. KRAANHUISJE OMLAAG GESTORT. Door nalatigheid van een arbeider zijn collega gedood. Gistermiddag is op het emplace ment van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk gebeurd met een van de groote loopkranen aan de Sumatrakade, waarbij een man ge dood werd. Deze kranen worden bediend door een kraandrijver, die in een huisje zit boven in de kraan. Onder de kraan is een arm be vestigd, waardoor het mogelijk is de lading van de schepen gemakkelijk te laden en te lossen. Aan het einde van den arm hangt een tweede huisje, waarin door een man de takels worden bediend voor het op- en neerlaten van de lasten. Vermoedelijk heeft de kraandrij ver, die in het bovenste huisje zit, een ©ogen blik niet goed opgelet, waardoor het onderste huisje kwam scheef te staan en het vaste gedeelte naar beneden stortte, den man met zich meenemend. Deze werd deer lijk gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar een der ziekenhuizen overgebracht, waar hij na enkele uren overleed. NIEUW TANKSCHIP KONINKIJKE SHELLGROEP. Proefvaart motorschip Rotula. Het vierde motorschip, dat de Koninklijke Shellgroep in Nederlhnd liet bouwen, een serie, die elders met een achttal schepen van hetzelfde type wordt gecompleteerd, heeft gisteren proefgevaren op de Noordzee. Beginnende in den a.s. zomer zal de Am- sterdamsche Maatschappij voor Jongeman nen een nieuwe afdeeling van haar crisis- werk gaan organiseeren. Evenals het crisis- werk zal ook deze afdeeling zich gaan be zighouden met de behartiging van de belan gen van jeugdige werkloozen en wel door het organiseeren van kampen. Tot nog toe heeft de A.M.J.V. slechts tijdelijke werkkam pen gehouden als welkome afwisseling in haar zomerprogramma's. Het ligt in de bedoeling deze kampen per manent te houden en ze derhalve zomer en winter geopend te houden. De leeftijdsgrenzen der deelnemers zijn 16 en 24 jaar. Iedere deelnemer krijgt volledig pension, huisvesting, bewassching, vrij ge bruik van werkkleeding, bij voorkomende ge vallen medische hulp, en iedere week een zakgeld van 2. Op geregelde tijden zal er gelegenheid worden gegeven tot familiebezoek van Zater dag tot Maandag. In kampen in de nabijheid van Amsterdam iedere week, in verder ver wijderde kampen om de twee, drie of vier weken. Het reisgeld wordt dan door het kamp betaald. Indien deelnemers door een werkgever na sollicitatie worden opgeroepen, wordt hen 't reisgeld, dat ze noodig hebben, vergoed. Sommige van deze kampen zullen werkob- jecten hebben, die een bepaalde vakkennis vereischen. Er zullen echter ook kampen worden inge richt voor niet-vaklieden. deelnemers uit Amsterdam krijgen voor het kamp begint, eenige weken gelegenheid met elkaar en met de leiding kennis te maken. Hiertoe worden dan vergaderingen uitgeschreven en gele genheid gegeven tot het deelnemen aan ver schillende sporten. Gisteravond was men aan boord van het Rijnschip „Mannheim 210", liggende in de Maashaven te Rotterdam, bezig zware bal ken te laden uit het naastliggende s.s. Port land. Bij een der hijschen is een ketting gebro ken, waardoor een aantal balken omlaag stortten. De balk trof den 64-jarigen Ehiit- scher H. Welker, die aan boord van het Rijn schip Mannheim 210 woont, op het hoofd. De man viel te water. Hij werd met groote moeite gered en is zwaar gewond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, al waar hij kort na aankomst overleed. De Commissaris van Politie te Alkmaar acht het een algemeen belang en een bijzonder Alkmaarsch belang de aandacht nog eens te vestigen op den inhoud zijner aanschrijving, welke in het voorjaar van 1933 is toege zonden aan alle scholen en betrekking had op de grove baldadigheid der jeugd. Al hetgeen daarin gezegd is, heeft neg niets van zijn waarde verloren en eerder in nog sterkere mate doet zich de noodzakelijkheid gevoelen, dat behalve de politie ook ouders, onderwijzers en in het algemeen alle vol wassenen een werkzaam aandeel nemen in de bestrijding dezer baldadig heid. Het opnieuw in herinnering brengen van deze genoemde aanschrij ving, hieronder vermeld, kan daartoe medewerken. Het gebrek aan eerbied voor den eigendom van anderen, zoomede het niet ontzien van natuurschoon van de zijde der jeugd ie reeds sinds vele jaren een klacht van allen, die het wel meenen met de vorming der op groeiende jeugd en de toenemende bandeloosheid van het jonge geslacht met ergernis moeten gadeslaan. Tallooze malen wordt in de pers, ook in Alkmaar, aan deze ergernis uiting gegeven en het baart slechts verwon dering, waar deze klachten uit alle lagen der bevolking naar voren komen, dat door een eensgezind optreden van a le burgers hieraan op doortastende wijze niet een einde wordt gemaakt. De schade door alle mogelijke, baldadigheden berokkend, valt niet te berekenen, doch het vast staat, dat alleen in Alkmaar dit bedrag in de duizenden guldens loopt. De tallooze klachten, die het bureau van politie bereiken, geven het bewijs, dat deze raming niet overdreven is. Het is de politie zonder medewerking van het publiek en onderwijzend personeel onmogelijk de taak van de bestrijding dezer vernielzucht tot een goed einde te brengen. Nog veel te vaak moet worden geconstateerd, dat de burgers in het algemeen het plegen van baldadigheden rustig aanzien of voorbij loopen om niet te spreken van het partij kiezen aan de zijde der boosdoeners, als politie of goedwillend publiek hen onder handen neemt. Het optreden van de burgerij, en evenmin van de politie mag nimmer zijn een wraakoefening, waarvan de gevoelens zeer verklaarbaar hun ont staan te danken kunnen hebben aan het persoonlijke nadeel, dat door de jeugd berokkend wordt, doch wanneer de daadwerkelijke medewerking steunt op de overtuiging, dat alleen het bijbrengen van inzicht bij de jon geren een blijvende verbetering kan brengen, zoo houd ik mij overtuigd, dat Alkmaar goeddeels van deze plaag verlost kan worden. Een zeer belangrijke taak is hierbij weggelegd voor leeraren en onder wijzers, die door een ernstig woord voor de klas op geregelde tijden her haald, de leerlingen tot bondgenooten in het „goede wil'en" kunnen maken. Het loopen over gras- en bloemperken in onzen fraaien Hout en plant soenen, het afrukken van bloemen en takken, het bevuilen van banken, het kerven in banken en boomen, het uithalen van vogelnestjes, het vertrap pen van gras in weilanden, het beschadigen van geparkeerde auto's, het verbreken van hekafscheidingen, het voetballen op den weg met de daar aan verbonden tallooze gebroken ruiten, waaronder van 15 en 20 w aarde, zijn enkele van de vele klachten, welke ik in de belangstelling van de school en de burgerij aanbeveel; een krachtige medewerking van een ieder stel ik op hoogen prijs. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. Een andere balk trof den 50-jarigen P. de Zwart, een havenarbeider, wonende in de Wielerstraat, op het lichaam. Met een ge broken arm is hij naar het ziekenhuis ver voerd en daar behandeld. Gisteren is in den namiddag brand uitge broken in de garage van de firma A. Huik- sloot aan den Hordijk te IJsselmonde. In de garage bevonden zich vier personenauto's, een paar motorfietsen en een lakspuiterij. Een der arbeiders was bezig met een auto- geen-laschapparaat. Vonken daarvan heb ben vermoedelijk den brand doen ontstaan in een der auto's. De brand breidde zich snel uit. De werk lieden moesten de vlucht nemen. Met groote moeite heeft men een Ford-auto nog in vei ligheid weten te brengen, daarna heeft men niets meer uit de garage kunnen redden. De vlammen bereikten een voorraad ben zine en olie, waarna de brand nog belang rijk uitbreidde. Toen de brandweer met blus- schen begon, bleek, dat de stralen slechts een zeer weinig beteekenende hoeveelheid water gaven. Op den Dordtschen straatweg, waaraan de Hordijk grenst, ligt n.1. een 6 c.M.-buis van een waterleiding en daar deze booten zeer ver van den watertoren in Rot terdam afgelegen zijn, was de druk slechts zeer gering. Men heeft er zich toen toe be- paad de aangrenzende woningen, die gevaar liepen, nat te houden. De garage is totaal afgebrand. De auto's, die zich daarin bevonden, zijn totaal vernield. De aangrenzende huizen heeft men weten nat te houden. Gistermiddag is het achtjarig zoontje van de familie H. uit Rosmalen op den Rijksweg Den BoschNijmegen door een personen auto aangereden. Levensgevaarlijk gewond is het knaapje opgenomen en naar het zie kenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Op de terreinen van Werkspoor onder Zuilen (U.) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een 25-jarigen monteur uit Hengelo het leven heeft ge- kost. Deze, een electro-monteur van Heemaf, beging de onvoorzichtigheid van een in beweging zijnde rolbrug te springen. Hij sprong daarbij mis en kwam met zijn hoofd tegen een stalen punt van de brug. Hij werd daarbij zeer ernstig aan het hoofd gewond en werd in bewusteloozen toestand opgenomen. De eerste hulp werd verleend door dr. Wesly, de het slachtoffer naar de Stads en Academsche Klinieken liet overbren gen. Kort na aankomst aldaar is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARK EL „Ik dank u zeer voor uw goede opinie", zei Guy bitter. „Houdt je kalm, jongen. Niet op die ma- w1/,.vertel ons nu gauw wat jij te vertellen a i begon sir George. «Allereerst wil ik je zeggen dat ik je ab soluut vertrouw, als je dat misschien zou «unnen troosten*'. «Dank u", antwoordde Guy dankbaar en zweeg toen weer om zich te kunnen beheer- eij- „Ik ontmoette baron Branden twee vonden geleden. Ik was toen juist verloofd. i' 1S waar dat mijn vader financieele ver- aad geleden. Ik was wanhopig". "Voorzichtig", waarschuwde sir George 2p." k zal alles ronduit vertellen. De baron Am k'j agent was van een van de Zuid- menkaansche republieken. Hij vroeg me tT. zin had bij de marine van die re- YW li dienen" miraal rePu*">ek was dat?" vroeg de ad- tenminste. Ik geef toe, dat dit voorstel me in verzoeking bracht. Ik sprak met hem af, met hem te dineeren gisterenavond en dat deed ik ook. Ik verkeerde in den waan, dat we een afspraak hadden gemaakt. Hij be loofde me vandaag bericht te sturen. Dit is alles, wat ik weet". „En de papieren?" vroeg de admiraal kalm, „Die moet iemand in mijn zak hebben ge stoken. Misschien de baron". „Waarom zou hij dat doen? Dat zou geen zin hebben „Dat weet ik niet. Ik zweer u dat ik ze voor het eerst zag, toen Sylvester ze uit mijn jas nam". Terwijl hij sprak ontmoette hij den blik van den admiraal frank en open. Zijn stem was vast en had een overtuigenden klank. „En het geld?" vroeg de admiraal. „Ik dacht, dat het van mijn vader was. Ik heb den brief, die er bij was, bij me". De admiraal las de weinige woorden. „Is dit het schrift van uw vader?" „Ik dacht het eerst, maar nu ik het nauw keuriger bestudeerd heb, zie ik het verschil". „Ronduit gezegd, mijnheer Hallam, uw verhaal is wel wat eigenaardig". „Ik zweer u dat ik de waarheid heb ge sproken. Miin eerewoord als officier". „U veronderstelt, dat er een complot is gesmeed om u ten onder te brengen. Weet u iemand, die daar voordeel van zou heb ben?" „Niemand", antwoordde Guy. „U zult moeten toegeven, dat de schijn sterk tegen u is". «Ja" „Als u in mijn plaats was, wat zou dan uw meening zijn", ging de admiraal rustig verder. „Dat is geen eerlijke vraag", viel sir George scherp in de rede. „Misschien hee't u gelijk.... Mijnheer Hallam, ik wil persoonlijk met u praten, niet als officieel persoon. Ik voor mij ge loof, dat u onschuldig is, ofschoon de schijn tegen u is". „Dank u, mijnheer „Maar toch kan ik de zaak niet afdoen zooals ik zou willen. U staat onder verden king en moet daaronder blijven tot 't myste rie is opgelost. Natuurlijk heeft u het recht u tot den krijgsraad te wenden". „Wanneer ik er in toestem onder verden king te blijven, is het mij dan toegestaan naar mijn schip terug te keeren?" Ik geloof niet, dat dat mogelijk zou zijn. In' de allereerste plaats zou dat niet eerlijk tegenover uzelf zijn". De admiraal hield op en keek Guy scherp aan. „U moet weten, dat alle naties een uit- gebreiden geheimen dienst hebben. Duit- schers munten in dat werk uit. Ik heb idéé dat de baron zal trachten u te pakken te krijgen. Hij zal denken, dat u uit den dienst ontslagen zult worden; dat is te zeggen als wij aannemen dat hij die papieren in uw zak liet stoppen. In uw woede, dat u valsch beschuldigd werd, zoudt u geneigd kunnen zijn hen te helpen". „Ik geloof, dat u het bij het rechte eind heeft", zei sir George triomfantelijk. „Zoudt u bereid zijn met den baron te on derhandelen? Hem te laten gelooven, dat u geneigd is voor hem te werken? Zou u die r?i kunnen spelen?" „Ik gevo;i er niet veel voor", antwoordde Guy. „Het is ook r.iet prettig, maar het zal u een kans geven nv onsch ild ;e bewijzen Tege'ijkertijd zult u uw land een dienst be wijzen. Ik mag wel zeggen dat er mogelijk spoedig een crisis tusschen Engeland en Duitschland zal ontstaan. Wanneer u het vertrouwen van den baron kunt winnen, zult u misschien in staat zijn waardevolle inlichtingen voor ons te verkrijgen. Ik ben alleen maar bevreesd dat u die rol niet zult kunnen spelen". „U vraagt me dus om een spion te wor den?" vroeg Guy driftig. „Niet precies. Maar ik wil u niet dwin gen". „En anders?" „Heeft Z.M. uw dienst verder niet noo dig". „Guy, je moet je tot den krijgsraad wen den", zei sir George woedend. „Als ik dat doe, zullen die vervloekte be wijzen tegen me zijn". „Door mijn voorstel aan te nemen, zult u een kans hebben om achter de waarheid te komen", zei admiraal Langton ernstig. Toen stond hij op en keek Guy aan met een vriendelijken blik in de oogen. „Het spijt me voor u. Ik geloof niet dat u een verrader is. Het is geen prettig werk, maar ik raad u toch sterk aan het te doen". „U zegt, dat ik onder verdenking sta. Hoe kunt u me dan vertrouwen? Hoe zult u we ten dat ik niet den verrader speel?" „Officieel staat u onder verdenking. Per soonlijk vertrouw ik u. Ik ben bereid u alle mogelijken bijstand te verleenen. U kunt Sylvester in alles gebruiken. Denk er eens over". „Het is een zwaar baantje. De baron is zeer sluw", zei Guy weifelend. „U heeft ook hersens. Ik geloof dat de baron de fout begaat te meenen, dat u al leen knap is in uw werk. Als uw uw kaar ten slim uitspeelt, zult u zeker zijn vertrou wen kunnen winnen. En dan nog iets. Nie mand mag weten wat u doet, niemand", her haalde hij met nadruk. „Jufrouw Cameron?" „Niemand. Allerminst een vrouw". „Dat is een moeilijk geval", zei Guy en keek vragend naar sir George. „We zullen daar onder den lunch nog eens over praten. U zult ons besluit hebben vóór vier uur; is dat tijdig genoeg?" vroeg sir George. „Ben ik vrij om overal te gaan, of sta ik onder arrest?" vroeg Guy kalm. „U is vrij", zei de admiraal kalm. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9