DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET ZILVEREN REGEERINGSJUBILEUM VAN KONING GEORGE. Londen een feestvierende sprookjesstad, 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 106 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 6 Mei 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Het grootste feest, dat het Britsche rijk ooit heeft gevierd. Koning George V. Koningin Mary. Oplaaiend enthousiasme. Wat vandaag de aandacht trekt... Hitier wenscht koning George geluk. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen specialen verslaggever). De voorbereidingen. Londen viert vandaag het groot ste feest, dat het Britsche Wereldrijk naar mensciienheugenis heeft ge kend, het zilveren jubileum van de troonsbestijging van koning George V. Dit feest heeft al wekenlang op bijna alles in de hoofcstad van het Britsche rijk zijn stempel gedrukt en vandaag staat Londen slechts in het teeken van de grootste plechtig heid, die sedert de koningsfeesten 'heeft plaats gevonden. De stad heeft zoowel overdag als 's avonds een sprookjesachtig aanzien. Straten en huizen zijn versierd met masten, vlaggen, doeken en bloemen, en de domineerende kleuren zijn het koninklijke blauw en goud. Op de meeste punten heeft die stad een prach tig aanzien, de stemming der bevolking is geestdriftig en de uitbundigheid wordt slechts getemperd door de karakteristieke traditioneele Britsche waardigheid. De straten zijn versierd met honderd duizenden echte bloemen. Hooge masten met veelkleurige wimpels en vlaggen staan langs de hoofdstraten opgesteld en zijn onderling verbonden door kleurige guirlandes. Langs de route die de feeststoet zal volgen, zijn tribunes opgericht, die de kijklustigen een gunstige standplaats bieden. Reeds wekenlang stroomen de bezoekers uit de verste deelen van het Britsche rij'k, uit de verre koloniën en dominions en slechts weinige landen ter wereid hebben geen ver tegenwoordigers naar dit feest gezonden. Het zijn menschen van bijna elk ras, van ver schillende huidskleur, in verschillende kleedij en verschillende talen sprekend. Gisteren en gisteravond hebben bovendien tientallen extra-ingelaschte treinen duizenden bezoekers uit de provincie naar Londen ge bracht en daarnaast zijn andere duizenden met autobussen en auto's naar de hoofdstad gekomen, waar zich vanmorgen vroeg reeds a'les concentreerde nabij de wegen, die de koninklijke stoet zou volgen. Velen hebben den nacht op straat doorge bracht. Alle hotels waren gisteravond tot de laatste plaats bezet, doch duizenden gaven er de voorkeur aan reeds des nachts een gun stige plaats te bezetten voordat de groote drukte zou aanvangen. De stad boodi trou- wens de laatste nachten een prachtig aan- zien met zijn prachtige illuminaties, waarvan "et schoonst uitkwamen de verlichting met schijnwerpers van de Westminster Abbey en de St. Paul's Kathedraal. Zelden komt de grootsche schoonheid van het bouwwerk van Sir Christopher Wren en de sierlijkheid van de gothiek der Abbey prachtiger tot uiting dan in deze sprookjesachtige l chtgloed tegen den diepdonkeren nachthemel. Ondanks de overweldigende zondvloed van menschen heeft men kans gezien speciale roaatregelen te treffen voor de duizenden kinderen, die zeker nog nooit een dergelijk schouwspel hebben gadegeslagen en daar misschien nooit meer getuige van zullen zijn. In de eerste plaats heeft men er voor ge zorgd, dat de kleinen alles goed kunnen zien en voor het Buckingham Palace is een groote ruimte, tot op enkele meters afstand van den rijweg, die de stoet zal volgen, voor de kinderen gereserveerd. Bovendien is er voor gezorgd, dat de kinderen öp dezen feestdag, nu zij vrij van school zijn, de melk en schoolvoeding, die de meesten hunner op schooldagen ontvangen, niet zullen ontberen. Langs den weg in afwachting van den feeststoet. De politie had uitgebreide verkeersmaat regelen genomen, die o.a. inhielden, dat over een groote oppervlakte de straten, die toe gang gaven tot de route, welke de verschil lende stoeten zouden volgen, vanmorgen te half negen voor alle rijverkeer gesloten waren. Aangezien de jubileumfeesten min stens een week zullen duren, en de straatver siering veertien dagen gehandhaafd blijft, zullen eiken avond gedurende drie uur de voornaamste straten in het West-End voor het rijverkeer worden gesloten. Allerlei eerste hulp-diensten zijn voor van daag en voor de rest van de week gemobili seerd, en vandaag alleen zijn vierduizend personen van den openbaren gezondheids dienst en van verschillende eerste hulp diensten op verschillende plaatsen langs de route verspreid en er zijn verscheidene ambu lance-posten en medische hulpposten. De menigte waarop men rekent is grooter dan men ooit in de Londensche straten heeft ge zien. Eindeloos stroomende menschen uit de stations van spoorwegen en ondergrond, en op sommige plaatsen is het gedrang angst wekkend. Zelfs degenen, die zitplaatsen tegen beta ling hebben gereserveerd, moesten zich van morgen haasten met het bezetten van deze plaatsen, aangezien naarmate de tijd vor derde, men niet meer door de menigte heen kon dringen. Men schat de totale opbrengst van het bedrag dat is besteed aan het reser veeren van plaatsen om den stoet te zien. op 500.000 pond sterling. Zij die reeds zeer vroeg hun plaatsen bezet hebben, hebben vouwstoeltjes meegebracht of van venters ge kocht. Ongetwijfeld hoopten velen deze stoeltjes als standplaats te kunnen gebruiken bij het passeeren van den stoet, doch daar toe kreeg niemand de kans. Er heerschte overal op den weg een levendig verkeer. Venters met ververschingen, vlaggen, bal lonnen en versieringen maakten goede zaken. Op verschillende plaatsen langs den weg speelden 39 orkesten om het wachtende pu bliek aangenaam bezig te houden en ook het oog vond afleiding door het passeeren van detachementen cava'erie in de schilderachtige Engelsche gala-uniformen der verschillende Horse Guards-regimenten. De weg zelf werd in den loop van den ochtend afgezet door detachementen van verschillende leger- regimenten. door marinetroepen en troepen van de Royai Air Force. De eerste stoeten vertrekken. Voor tien uur reeds kreeg het wachtende publiek Ie eerste galastoet te zien van de verschillende stoeten, die vandaag langs den weg trokken. Het was de optocht van den Speaker van het Lagerhuis, die naar de St Paul's Cathedraal trok. De Speaker werd ver gezeld door den Serjeant-at-Arms, zijn secre taris en eenige andere parlementaire hoog waardigheidsbekleders, gekleed in de tradi tioneele galadrachf met pruik De Speaker was gezeten in de merkwaardige oude koets, waarvan het gebruik bij zeldzame gelegen heden een der privileges van den voorzitter van het Engelsche parlement is. De oude zware koets weegt meer dan twee ton en is vervaardigd uit zwaar eikenhout, en is ver moedelijk een product van oud-Vlaamsche •houtsnijkunst. De koets heeft geen remmen en inplaats van veeren, hangt de carosserie in leeren riemen. Te ruim tien uur vertrok de stoet der mi nister-presidenten van Buckingham Palace om te half elf, nog voor de eerder vertrokken zware koets van den Speaker, bij de St. Paul's aan te komen. In het eerste van de zes rijtuigen was de Britsche eerste minister Ramsay MacDonald gezeten, in gezelschap van zijn dochter Ishbel. fn de volgende rijtui gen zaten de eerste ministers van Canada, de Zuid-Afrikaansche Unie, Australië en Nieuw Zeeland, de vertegenwoordiger van Indië en de eerste minister van Zuid Rhodesia en Noord-Ierland. De volgende stoet, de bij de St. Paul's arri veerde, was die van den lord High Chancel- lor of Great Britain, die vergezeld werd door den Serjeant-at-Arms, de Pursebearer en de Treinbearer, hoogwaardigheidsbekleeders in schilderachtige oude costuums waarschijnlijk nog overgeleverd uit de middeleeuwen, even als hun nacht zelf, waaromtrent niemand eigenlijk het juiste kan mededeelen. Inmiddels arriveerden per auto verschil lende leden van de koninklijke familie, die niet in den feeststoet zouden meerijden, per auto voor de St. Paul, herhaaldelijk toege juicht door de menigte, indien zij herkend werden, hoéwei dat niet altijd het geval was. De volgende stoet werd aJleen gezien door het publiek, dat zirii had opgesteld aan het Oostelijk gedeelte van de route, in de nabij heid van de city. Het was de stoet van den lord Mayor van Londen, die bij een derge- Jijk officieel bezoek van den koning aan net gebied van de City, een zeldzame plechtig heid heeft te vervullen, die ongeveer 60O jaar^ oud is en plaats vindt bij de historische Temple Bar. De Temple Bar is de grens van de city en staat aan het begin van Fleet Street, de Londensch krantenstraat. De tra ditioneele beeekenis van de aanwezigheid van de nlord Mayor op deze plaats beteekent, dat zelfs de koning van Engeland de City van Londen niet kan betreden, zonder de toe stemming van den vertegenwoordiger der burgerij. Dit wordt gesymboliseerd door het, overhandigen door den lord Mayor van het met paarlen bezette zwaard aan den koning als een symbool van' de onafhankelijkheid van de City. De koning raakt het gevest aan en geeft het zwaard terug aan den lord Mayor, die het weer in het fraai bewerkte schede steekt. Deze plechtigheid staat bekend als de Ceremonie van het Zwaard, en het zwaard zelf was een geschenk van koningin Elisabeth aan de City, toen zij in 1570 de eerste Roray Exchange opende. De stoet van den lord Mayor bestond uit 5 rijtuigen, waarvan de eerste vier, die voor af werden gegaan door den City-Maarschalk, waren bezet door de wethouders en andere gemeentelijke autoriteiten, terwijl de lord Mayor in de achterste koets vergezeld werd door den zwaarddrager en den stafdrager. De leden der koninklijke familie arriveeren. Kort na de aankomst van den Lord Mayor voer den Temple Bar kwamen de eerste stoe ten van de koninklijke familie in het gezicht Het was de stoet van den hertog van York niet zijn gezin, die vooraf werd gegaan door een eere-escorte van kapiteins van de Roya' Hcrse Guards, in hun schitterende unifor men. In het eerste rijtuig zaten de nctiug eu de hertogin van York met hun in- doch tertjes, de prinsesjes Elisabeth en Margaret Het populaire jonge gezin werd langs den ge heel en weg daverend toegejuicht en glim lachend dankte de hertog en de hertogin, terwijl de beide prinsesjes vol vreugde en steeds met elkaar lachend met hun zakdoek jes wuifden. In denzelfden stoet reden ook de hertog en de hertogin van Kent, die pas kor ten tijd van hun huwelijksreis terug zijn. Op nieuw schalde het gejuich van de menigte op. toen het populaire paar passeerde. Het geluid van het gejuich was nauwelijks in de verte verstorven, of de stoet van den prins van Wales naderde, geëscorteerd door de lijfwacht van den prins. Hij reed in het eerste rijtuig, met zijn tante, de koningin van Noorwegen, en zijn broer, den hertog van Gloucester. Opnieuw daverde het gejuich langs den weg. Af en toe leek het alsof de enthousiaste menigte door de militaire afzetting zou heenbreken. De populariteit van den prins van Wales is de laatste weken zoo mogelijk nog toegenomen door de wijze, waarop hij propaganda heeft gemaakt voor de Jubilee Trust, het nationale Jeugdfonds, dat ter ge legenheid van het regeeringsjubileurrt is ge sticht en dat, na een eerste oproep reeds over 500.000 pond sterling kon beschikxen. In het tweede rijtuig zat de tweede tante van den prins, prinses Victoria, en de prin- cess Royal met haar echtgenoot, den Earl of Harewood. De koning en de koningin. De geestdrift stijgt echter tot een toppunt, als de stoet met de koets van den koning en de koningin nadert. De koninklijke stoet wordt voorafgegaan door afdeelingen van de Royal Horse Artil lery en het corps dragonders, wier unifor men de fraaiste en meest bewerkelijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Britsche weermacht. Hun pracht wordt echter geëve naard door de uniformen van de koninklijke lijfwacht, die voltallig voorafgaat aan de zes rijtuigen, waaruit de koninklijke stoet be staat. Tusschen het smettelooze wit van rij broeken en uitmonstering en het felle schar lakenrood der uniformen schitteren de blank gepolijste kurassen. In het eerste rijtuig reden de koning en de koningin, zichtbaar getroffen door de overweldigende betuigingen van geestdrift en aanhankelijkheid, die overal uitbraken waar de koninklijke stoet passeerde, en een logenstraffing waren van alle traaitioneele beweringen omtrent de koel gereserveerdheid van den Brit. De koning en de koningin dan ken voortdurend glimlachend voor de hulde, en menigeen treft het, dat de koning er in lang niet zoo goed heeft uitgezien, zoodat men nauwelijks zou vermoeden, als men hem zag, dat hij binnen een maand zijn zeventig- sten verjaardag hoopt te vieren. Reeds den geheelen morgen hadden tal van kerkklokken in het West End en in de City geluid, doch van het oogenblik dat het koningspaar kort voor 11 uur Buckingham Palace verliet tot de aankomst voor de St. Pauls Cathedral te ongeveer half twaalf luidden met verdubbelde kracht practisch alle kerkklokken van Londen. De plechtigheid in de St. Pauls. Zobwel voor als in de St. Pauls kon men genieten van een schitterend schouwspel. Voor de St. Pauls was een eerewacht be trokken door de Honourable Artillery Com- pany, het oudste regiment van het Britsche leger, in scharlaken uniformen met hooge helmen, versierd met pluimen van zwanen- veeren. Onmiddellijk voor den ingang ston den de Yeomen van de koninklijke lijfwacht irt hun uniformen in Tudor-stijl van schar laken en goud, met platte, zwart fluweelen baretten en lange, met goud versierde helle baarden. In de deuropening wachten de bis schop van Londen, met een groot aantal le den van de hofhouding, allen gekleed in verschillende kleurige gewaden en unifor men. Voor het koor stelde zich de stoet op róndóm den aartsbisschop van Canterbury, die den koning en de koningin naar hun plaatsen zou leiden. -In totaal waren ongeveer twee duizend personen in de kathedraal verzameld, o.a. de leden van het diplomatieke corps, de leden van het kabinet en van de beide Huizen van het Parlement, de hooge gasten uit de Domi nions, en tallooze personen uit het openbare leven, uit de kringen van handel, weten schap, kunst, marine en leger. Toen de komst van den koning en de ko ningin werd aangekondigd rezen alle aanwe zigen van hun zetel op. Door den aartsbis schop van Canterbury en den bisschop van Londen werden d*. vorstelijke personen naar hun plaatsen geleid, waarna de dienst aan ving. Toen het „God save the King", waar mee de aanwezigen den jubilaris ontvingen, was verstorven, zong het koor twee psalmen, waarna gedeelten Uit het Oude en Nieuwe Téstament werden voorgelezen. Hierna hield de aartsbisschop van Canter bury de feestrede, waarin hij den koning dankte voor alles, wat hij in zijn 25-jarige regeeringsperiode voor het volk had gedaan en de zegen des hemels afsmeekte voor het verdere geluk van den monarch en zijn ge zin. besloten het lechtigheid, waarna Eenige.psalmen en gebeden rste gedeelte van de plechti de- Aartsbisschop -an Canterbury, de Bis- "311 schop van Londen, de Deken en dë Kanunni ken van de kathedraal zich naar het Hoog altaar begaven, waar het Te Deum Lauda- mus wercfgezongen. Terwijl alle aanwezigen knielden gaf de Aartsbisschop van Canter bury zijn. zegen. De dienst werd besloten met het eerste en het derde couplet van het „God save the King", dat door allen werd meegezongen De Aartsbisschop werd na afloop van de plechtigheid naar den zuidelijken koorvleu gel geleid, terwijl de Koning en de Konin gin met hun talrijk gevolg de kathedraal door den Westelijken uitgang verlieten De geheele plechtigheid werd niet alleen in schier alle deelen van het Britsche Rijk en van de 'wereld uitgezonden, maar bovendien was zij bui(en de St. Pauls te volgen voor de dichte drommen wachtenden, dank zij de op vele plaatsen opgestelde luidsprekers. Het volkslied aan het slot van de plechtigheid werd overal meegezongen en plantte zich voort langs de geheele route, die de konink lijke stoet op den tocht terug naar Bucking ham Palace zou volgèn. Het zilveren jubileumfeest van den Engelschen Koning. (Dag. Over zicht). Hitier wenscht koning George gi- luk. (Buitenland). Flandin breekt een arm bij een auto-botsing. (Buitenland). De krijgsraa van Griekenland veroordeelt Venizelos ter dood. (Buitenland). De mijnwerkersstaking voorloopig afgewend; beslissing uiterlijk 28 Mei. (Binnenland). Groote bosch- en heidebrand nabij Hengelo; 2 a 100 H.A. verwoest. (Binnenland). Two-seater te Ten Post (Gr.) tegen boom gereden; jonge man gedood. (Binnenland). Ernstig verkeersongeval te Was senaar; 2 dames zwaar gewond. (Binnenland). De mazelen-epidemie te Uden neemt grooter omvang aan. (Binnen land). (Zie verder eventueel laatste berichten.) De terugtocht naar Buckingham Palace. Deze tocht terug is een ware triomftocht geworden en overtrof in geestdrift van het publiek zoo mogelijk nog den eersten tocht naar de St. Pauls. Ditmaal werd van de City uit het breede Theems Embankment gevolgd, waar de menschen in dichte hagen stonden opgesteld, en waar eenige verstop pingen dreigden te ontstaan toen duizenden die dert stoet op weg naar de St Pauls op het Strand of in Fleet Street hadden zien passeeren zich naar het Embankment spoed den, om daar den terugtocht te kunnen zien. Het laatste gedeelte daarvan was misschien wel het mooist. De fraaie Mali, waarlangs de weg van Trafalgar Square, dat zwart van de menschen zag, naar Buckingham Palace leidde, was versierd met bogen en bloemenpoorten over den weg. Langs de kanten waren de staantribunes opgesteld, waarop honderden een plaats hadden ge vonden. Bloemen, vlaggen, wimpels en kleu rige doeken gaven de Mali een sprookjes achtig aanzien en het gejuich der menigte plantte zich voort tot voor Buckingham Pa- lace en bleef nog aanhouden toen het konink lijk paar reeds lang weer het paleis had betreden. Feestwijk in het Britsche Rijk. Het eerste officieele gedeelte van het zil veren jubileumfeest was hiermee ten einde, doch de feestweek is pas geopend en de vele articuliere en minder officieele feestelijk- eden beginne pas. De hotels en restaurants hebben bijna zonder uitzondering gister avond feesten en gala-diners georganiseerd, en in het geheele land worden vanavond ju bileum-bals en gala-soirees gehouden. Een bijzondere plaats in het feestprogram ma neemt de jubileum-radio-uitzending voor het geheele Britsche Rijk in, o.a. be vattende een rede van den eersten minister Ramsay MacDonald. Vanavond te 8 uur zal de koning zelf een dankwoord voor de radio spreken, dat door de geheele wereld gehoord kan worden. Na het vallen van de duisternis zal een keten van 2000 vreugdevuren over het ge heele land ontvlammen. Het sein daartoe zal gegeven worden door het eerste vreugde vuur in Hyde Park, dat door den koning zelf zal worden ontstoken door een druk op een knop in Buckingham Palace. Dit is de laatste officieele plechtigheid op den jubi leumdag. Tal van plechtige gebeurtenissen zullen echter nog plaats vinden. Donderdag zullen in de Westminster Hall de beide huizen van het parlement den koning hun trouw betuigen. Zaterdag zal de koning een rijtoer maken door de Noor delijke buitenwijken van Londen en een week later door de Zuidelijke wijken, voor degenen, die de rijtoer van gisteren niet hebben kunnen zien. In den loop van de maand zal de groote vlootparade ter eere van het jubileum worden gehouden nabij Sipithead. De herinnering aan het grootsche feest wil men levendig houden door van 't fonds van de Jubilee Trust een permanent fonds te maken, naar het voorbeeld van het King Edward VII Hospital Fund. Adolf Hitier heeft naar aanleiding van het bewindsjubileum van den koning van Engeland dezen het volgende tele gram gezonden: „Ik verzoek uwe ma jesteit, van mij en van de rijksregering de oprechtste gelukwenschen te willen I

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1