^BiHHetdand JkoviHciaal Tlieuws Huditoaact Macktbecicfiten na hoe de eerste leerlingen-regeling tot stand is gebracht door wijlen den heer Wierdels, die kortgeleden naar zijn laatste rustplaats is gebracht. Tot slot richtte de heer Ponstein zich tot de geslaagden en drukte hun op het hart, om op hun verderen levensweg solidari teit te blijven toonen tegenover de organisa tjes en om mede te blijven strijden in den „emeenschappelijken strijd tot verheffing van |et bedrijfsleven. De rede van den heer Ponstein werd met een welverdiend applaus beloond. Hierna dankte de voorzitter de aanwezigen voor de belangstelling en werd om ongeveer half zes de vergadering gesloten. DE KONINGIN VAN MONTMARTE. De A.O.O.V. gaf Zondagavond in hel Gulden Vlies een reprise van de Koningin van Montmartre. De belangstelling, hoewel voldoende, had grooter kunnen zijn. Wij hebben indertijd ook de eerste uitvoe ring bijgewoond en als wij even een verge lijking 'maken met wat we dezen keer zagen, dan gelooven wij, dat over het geheel geno men, de „première'' beter verzorgd was. Dat neemt niet weg, dat ook deze uitvoe ring alleszins geslaagd kan heeten. De spe lers deden hun best, de muziek evenzoo en dus heerschte er vroolijkheid in de zaal. Vroolijk- heid vooral in het tweede bedrijf, waar Voor- haar als Zi-Zl met veel klem zijn rol speelde Dat was trouwens wel het allerbeste bedrijf van de drie en kon werkelijk boeien. De heer Chr. de Ruiter uit Amsterdam had de rol van Marcel. Hij verving Jan Schats, die voor een nieraandoening in het ziekenhuis werd opgenomen en nog eenige weken rust moet hebben. De heer ae Rui ter, die bijna geen enkele voorbereiding had gehad, oogstte veel succes met zijn rol en ze ker niet minder met zijn goede stem. De overigen waren als vanouds. Mevr. Jo Molenaar—van Vliet zong weer goed en droeg haar costuum uitstekend, Govers was weer op dreef, de Boer voelde zich weer thuis op de planken, mevr. Homan—Besse speelde echt losjes, kortom, de spelers gaven zich geheel. Waar ook aan decors en grime veel zorg besteed wordt, kon de uitvoering geslaagd genoemd worden. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De Directeur van bovengenoemd Bu reau deelt mede, dat heden staan inge schreven: groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 4 opz. teekenaars, 3 bouwk. opzichters, 2 waterbouwkundigen, 1 glazenwas- scher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 2 stratenmakers, 2 stratenm.-opperlieden, 1 stuc.-opperman, 1 tegelzetter, 5 beton werkers, 1 betonemailleur, 38 opperlie den, 11 stucadoors, 42 metselaars, 75 timmerlieden, 12 voegers, 27 schilders, 120 grondwerkers; groep metaalindustrie: 1 autog. las- scher, 17 bankwerkers, 1 blikslager, 3 carrosseriebouwers, 6 electriciens, 3 fit ters, 1 fraiser, 3 instrumentmakers, 2 kernmakers, 3 ketelmakers, 7 klinkers, 6 loodgieters, 2 lijnwerkers, 10 machi nisten, 2 mach. teekenaars, 13 rqéta^l- draaiers, 1 metaalvijler, 3 metaalslij pers, 20 monteurs, 2 plaatwerkerse 4 rij wielherstellers, 3 scheepsbouwers, 1 scheepstimmerman, 2 scheepswerktuig- kundigen, 7 smeden, 15 stokers, 1 tand- techniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaan- der, 8 vuurwerkers, 6 wagenmakers, 1 werktuigbouwkundige, 10 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 3 zandvormers; groep voedings- en genotmiddelen: 44 sigarenmakers, 2 kistenplakkers, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 7 slagers, 2 koks, 3 chocoladebewerkers, 1 suiker bakker, 19 bakkers, 2 bierbottelaars, 1 zuivelbereider; groep verkeerswezen: 43 chauffeurs, 5 koetsiers, 1 stuurman gr vrt., 2 motor schippers, 24 pakhuisknechts, 16 maga zijnbedienden, 7 kellners; groep boek- en steendrukkerijen: 4 letterzetters groep houtbewerking: 14 meubelma kers, 3 meubelstoffeerders, 5 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 bor stelmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 hiljartmaker, 1 kuiper; groep landbouwbedrijven: 5 tuinlie den, 21 boerenarbeiders, 4 bloemisten; groep handel: 15 vertegenwoordigers, 2 winkelbedienden; groep overige beroepen: 6 boekbin ders, 1 wasscher, 2 kleermakers, 2 riet werkers, 6 schoenmakers, 3 port.-huis- kneehten, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 4 incasseerders, 5 zak- kenstoppers, 1 kapper, 2 ambtenaren ter secretarie, 1 el. tech. ingenieur, 1 *lompenschilder, 17 kantoorbedienden, 1 bedrijfsleider, 3 administrateurs, 1 controleur, 42 transport- en 265 los- arbeiders. 7 kantoorbedienden, 1 huishoudster vpor halve dagen, 3 dagmeisjes, 8 werk sters. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Alkmaar, 4 Met 1935. MET ZIJN ARM ONDER DE ROTATIEPERS. Met zijn linkerarm kwam de heer E. on- oer de groote rol van de pers. Rer zieken auto werd het slachtoffer naar het St. An- oniusgasthuis overgebracht, waar dr. Klin kenberg den arm verbond. Het bleek een zeer ernstige fractuur te zijn. Later is de acer E. naar zijn woning overgebracht. BEZOEK AAN FLORA. Amerikanen komen met de „Statendam". Het Uitvoerend Comité van Flora schrijft ons: Om ons doel te bereiken, dat door middel van deze tentoonstelling ook, voor zoover mogelijk, voor de Neder- Lndsche tuinbouwproducten reclame in Amerika zou gemaakt worden, hebben wij helpen organiseeren een cruise van Amerikaansche tuinbouwkuadigienen bloemenliefhebbers met de „Statendam". Aanstaande Donderdag zal dit schip te Rotterdam aankomen met aan boord d* uit ongeveer 150 personen bestaande groep, die, zooals zij het zelf noemt, een pelgrimstocht maakt naar het land der tulpen. Dank zij de medewerking van onze Amerikaansche propaganda-commissie, waai van John Scheepers de leiding en de heer Ravelli het veelomvattende se- cr dariaat waarnam, zijn de over alle Staten verspreide z.g. Garden Clubs voor dit plan geïnteresseerd met op merkelijk gevolg. Ook de vereenigingen van beroepstuinbouwers in Amerika hebben zich voor dezen tocht geïnteres seerd. Een gezelschap prominente Ame rikanen, waaronder zeer bekende tuin liefhebbers uit verscheidene staten heb ben aan den oproep gevolg gegeven en nemen aan deze reis deel, welke speciaal voor een bezoek aan de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 werd georganiseerd. Het feit, dat een officieel vertegen woordiger van den Gouverneur van den Staat New-York en van de Horticultu- ra Society of New York en van de So ciety of American Florists in het gezel schap zijn, geeft aanleiding tot het voor nomen om de partij bij verschillende ge legenheden officieel te ontvangen. Zulks zal tijdens het 10-daagsche ver blijf dezer groep verschillende malen geschieden. Donderdagmorgen 9 Mei zullen op het Raadhuis te Rotterdam de burgemeester en de voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koopandel het gezelschap ontvangen. Des namiddags wordt de lunch gebruikt op het kasteel Oud Was senaar, alwaar de voorzitter der A. N. V. V., baron Krayenhof, namens deze ver eeniging ontvangt. Een rondrit door de bloembollenstreek volgt. Vrijdagmorgen wordt het gezelschap te 10 uur op het Haarlemsche raadhuis namens het gemeentebestuur van Haar lem verwelkomd, waarna het zich naar het tentoonstellingsterrein te Heemste de begeeft om de officieele opening van de 5e Tiendaagsche (Flora V) bij te wonen. Bij de ontvangst door het Uitvoe rend Comité zal de burgemeester van Heemstede aanwezig zijn. De voorzitter van het Uitvoerend Comité spreekt een welkomstwoord en de Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage, Z.Exc. Grenville T. Emmet, verricht de openingsplechtig heid. Dien dag zullen de lunch en diner, waaraan door verschillende autoriteiten en met name Amerikaansche, wordt deelgenomen, in het restaurant der ten toonstelling gebruikt worden. Op Zaterdag zullen bezoeken gebracht worden aan de beide historische ten toonstellingen, resp. voor de geschiede nis der bloembollencultuur, in het Frans Halsmuseum en van bloemschil derkunst in Teyler's Museum, terwijl een tweede bezoek aan Flora wordt veron dersteld. Trouwens, ook de volgende dagen van deze tour zijn zoo ingericht, dat men op de meest rustige en aangename wijze de meest bezienswaardige tuinbouw centra van Nederland bezoekt, afgewis seld door bezoeken aan de meest merk waardige Hollandsche bezienswaardig heden. DE ECHOPUT. De man die de revenuen geniet van de bezichtiging van de Echoput te Apeldoorn, de wegwerker H. Bos, heeft, nu Rijkswaterstaat per 1 Mei j.1. slui ting voor publieke bezichtiging heeft bevolen, alsook het verbod heeft uitge vaardigd voor den verkoop van ster ken drank in dat pand, aan den minis ter een request ingezonden met verzoek de sluiting uit te stellen tot 1 September a.s., omdat hij reeds voor 1200 aan souvenirs voor verkoop in het a.s. sei zoen heeft aangeschaft en de beslissing hem ook voor het overige zeer onver wacht is overkomen. Geruchten loopon dat de put als verkeersobstakel wegge ruimd zal worden. De V. V V. te Apel doorn heeft een actie ingezet ten behoe ve van het behoud van de Echoput als attractie voor het bezoek aan de Veluwe. DE VEREENIGING VAN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EN DUIN. De commissie uit de ingezetenen van Beverwijk, bedoeld in art. 153 der ge meentewet, heeft Vrijdagavond in een openbare vergadering beraadslaagd over het aan Ged. Staten uit te brengen ad vies betreffende de vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. De commissie sprak zich onomwonden uit voor samenvoeging der gemeenten en onderschreef volledig de motieven welke werden aangevoerd in de adres sen van de beide raden aan de Kroon. Verder achtte zij, dat meerdere samen werking tusschen de gemeenten een op lossing biedt, evenmin als een par- tieele grensswijzlging. Daar samenvoe ging een eisch van algemeen belang is, meende de commissie, dat oogenblikke- lijk geldelijk voor- en nadeel geenerlei gewicht in de schaal legt. Aan de hand van de besprekingen zal ee rapport worden samengesteld, waar over de commissie zich op 23 dezer in haar laatste vergadering zal bera 'en. HEILOO In het in ons blad van Zaterdag opgeno men artikeltje over den gemeenteraad van Heiloo is o.a. gezegd: Als thans door dr. Barnhoorn gepropa geerd wordt, dat het inwilligen van het ad vies van het G O. een eiseh van redelijkheid is, dan spijt het ons dat hij geen idee heeft van den kerkeljjken toestand der gemeente naren in het algemeen. Men leze voor kerkelijken toestand: werke- lijken toestand. WARMEMHUfZEN Nutsavond. Zaterdagavond had ln de zaal van den héér Slikker de laatste Nutsavond plaats, uitgaande van de Mij. tot Nut van 't Algemeene en verzorgd door de tooneelvereeniging „V. O. P." De voorzitter, de heer Swan, opende deze bijeenkomst. Hij heette de aanwe zigen hartelijk welkom en stelde de welwillende medewerking van de too neelvereeniging „V. O. P." zeer op prijs. Door deze tooneelvereeniging werd ten tooneele gebracht „Robbedoes", blijspel in drie bedrijven van Christien van BommelKouw en Henk Bakker, en onder regie van den heer N. Hart- land uit Koedijk. Zooals wij steeds van deze vereeni ging gewoon zijn hebben zij zonder van dezen regel af te wijken, ook nu weer schitterend werk geleverd. De rollen waren heel goed verdeeld en zonder uit zondering hebben allen best gespeeld. De rol van Bob, het kostschoolmeisje, de spil waar alles om draaide in die stuk, was onberispelijk. Niet alleen het Nut maar ook V. O. P. kan op een goedgeslaagden avond te rugzien. Deze woorden deed de voorzit ter in zijn sluitingswoord duidelijk naar voren komen. DE RIJP Raadsverkiezing. De R.K. Staatsartij alhier heeft voor de verkiezing in den gemeenteraad de volgen de candidaten gesteld: 1. K. Blokdijk, 2. J. Noë, 3. J. Obée, 4. P. Schouten, 5. M. Blok dijk, 6. A. F. Vredevoort, 7. P. Taams, 8. G. J. Abels. GRAFT Candidaten gemeenteraad. De R.K. Staatspartij alhier heeft voor de de verkiezing van ae leden van den gemeen teraad de volgende candidaten gesteld: 1. J. Chr. Heijnis, 2. C, Jongkind, 3. N. A. Klijn, 4. P. Mul, 5. Th. Sombroek. KOEDIJK In ge komen personen: A. Groot v. Schoorl. E. Blauw van Bergen (N.H.) G. M. Buur van Opmeer. J. Groot van Alkmaar. M. J. Leegwater van Bergen (N.H.) Vertrokken personen: J. Panda- naar Oterleek. D. de Graaf en echtg. naar Schoorl. W J. Bos naar Alkmaar. G. J. Nijland geeft in „vlieg- en zweef- sport" van Mei een critische beschouwing over et evenement voor de jeugd, de Natio nale jeugdluchtvaartdag. Behalve de vaste rubrieken vinden wij 'n bijdrage vah L. A. de Lange, lie op vlotte wijze vertelt hoe de zweefsport in ons land tot bloei is gekomen. W. M. van Neyenhoff geeft een verslag over de I. S. T. U. S. ver gadering te Berlijn, terwijl Joh. C. Mulders weergeeft hoe ook zij, die nog afwijzend te- enover de vliegsport staan, bekeerd wor- !en. Geneeskundige brieven Eenige meters dundarm nemen in schijn baar stelsellooze kronkelingen een groot ge deelte van den buik in om in het rechter on dergedeelte over te gaan in den dikken darm of Colon. Tusschen deze beide darmgedeelten bevindt zich een klep met een zoodanig mechanisme, dat de inhoud van den dundarm wel naar het Colon kan komen, doch dat een terugvloeien van Colon naar dundarm in normale omstandigheden niet meer mogelijk is. Het eerste gedeelte van het Colon gaat in de rechter buikhelft recht omhoog.. Het on derste gedeelte van dezen opstijgenden tak heet de blinde darm. Een klein en dun uitloo- loopertje gaat hiervan af, dit is het wormvor mig aanhangsel, ook wel appendix genaamd. De bouw van den appendix wijkt zeer hf van de structuur van het overige darmkanaal en voor den mensch is de functie ervan van zeer ondergeschikte beteekenis. De ontsteking van dit wormvormige aanhangsel is de appendi citis, een naam die ook bij het publiek alge meen bekend is en waaraan zelfs het publiek tegenwoordig onmiddellijk de noodzakelijk heid van operatie vastknoopt. In het Neder- landsch spreekt men van blindedarmontste king. Dit is, gezien de anatomische verhou dingen zooals ik die hier zeer in het kort heb geschetst, feitelijk onjuist. Veeleer moest de naam luiden: ontsteking van het wormvor mig aanhangsel van den blindendarm; maar gemakshalve is er niet het minste bezwaar tegen aan te voeren den naam tot blinde- darmontsteking in te korten. Naam zoowel als ziektebeeld zijn nog slechts nauwelijks veertig jaar geleden ïnge- voerd. Vóór dien tijd kende men de buikvlies- ontsteking, waaraan jaarlijks een aantal jon gere en oudere menschen ten offer viel. wan neer deze voornamelijk in den rechter onder- buik was gelocaliseerd, sprak men van peri- typhlitis of epityphlitis en was men er zich niet van bewust, dat de oorzaak meestal in den appendix gezocht mocht worden. Deze waarheid werd in die jaren vooral uit Ame rika gepropageerd, werd spoedig algemeen aanvaard en is van fundamenteele beteekin'* geworden voor de behandeling. De eerste voordracht over appendicitis verscheen in 1899 in de vijf en dertigste jaar gang van het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde van de hand van den toenmali- gen nestor der Nederlandsche chirurgen pro fessor Van Iterson. De door hein geopereer de patiënten hadden ongetwijfeld deze aan doening in heftigen vorm. Vermoedelijk werd toen de diagnose nog slechts in de meer uit gesproken en dus ernstiger gevallen gesteld Zijn cherp geformuleerde uitspraak is: „het wil mij toeschijnen, dat de verantwoordelijk heid voor het advies tot afwachten zwaarder te dragen valt dan voor den raad tot operee ren. Van het oogenblik, dat ik een appendici tis gediagnosticeerd heb acht ik den patiënt in levensgevaar". Thans is deze uitspraak ook zelfs voor de schijnbaar lichte gevallen volkomen aan vaard en wordt ze tevens door het overgroot- ste deel van de patiënten als waarheid aan gevoeld en erkend. Het is echter niet zoo heel gemakkelijk geweest om een ieder van dit thans algemeen aangenomen standpunt te overtuigen. Andere opvattingen. De nog uiteenlooj>ende standpunten wor den in het Nederlandsch Tijdschrift voor Ge neeskunde van 1904 voortreffelijk uiteenge zet door de Amsterdamsche Hoogleeraren Pel, Rotgans en Lanz. De eerste, de vermaarde internist en klini- cus, wenschte oudé waarden en waarheden niet door nieuwe opvattingen te vervangen zoolang deze ni^t voldoende vaststaan. Hij spreekt dan ook nog niet direct over appen dicitis, maar schrijft een artikel over: „de Behandeling der perityphlitis" en voegt er veelbeteekenend tusschen haakjes aan toe: „Een stem uit de praktijk'.. Hij verlangt en niet ten onrechte vértrouwen op grond van een 25-jarige ervaring aan het ziekbed en komt ten slotte tot de volgende conclusies: le. Bij consequente behandeling van den aanvang der ziekte af afgezien van zeer bijzondere omstandigheden met bedrust. passend dieet, ijs en doelmatige giften opium, bij strenge vermijding van laxeermid delen, pleegt de acute perityphlitis (appen dicitis, peri- of para-oppendicitis), zooals zij zich in de dagelijksche praktijk voordoet in verreweg de meerderheid der gevallen minstens 90 gunstig te verloopen. De geneesheer, die in bovengemelden geest zijn lijders aan acute perityphlitis behandelt, schiet in. niets tegenover hen te kort. 2e. Chirurgische interventie kan geïndi ceerd zijn: a. als vroeg operatie, d.w.z. bin nen 36 uur na het begin der ziekte; b. als de aandoening telkens terugkeert; c. als er duidelijke ettervorming opgetreden is. 3e. De vroegoperatie kan slechts zelden in de algemeene practijk worden toegepast. 4e. Bij elk geval van acute appendicitis onverwijld de appendix te willen verwijde ren is een advies, dat als niet voldoende ge motiveerd, als niet zonder gevaar en als in strijd met de gunstige resultaten eener min der ingrijpende en ongevaarlijke therapie, in de geneeskundige praktijk niet kan wor den aanvaard. Zijn ambtgenoot in de chirurgie Rotgans acht de vroegoperatie nuttig en noodig en wijst op de groote voordeelen hiervan, waar van reeds vele duizenden patiënten in Euro pa hebben geprofiteerd, zoodat deze operatie niet alleen burgerrecht, doch zelfs al een ze kere mate van populariteit heeft verkregen. Wel wijst hij er uitdrukkelijk op, dat de diag nose vast moet staan en dat er dus niet al te lichtvaardig tot de operatie mag worden overgegaan. Het derde artikel was van professor Lanz; nog slechts kort in Holland, doch steunende op een rijke Zwitsersche ervaring en geest driftig enthousiasme treedt hij op als de vu rige kampioen voor de rechten van de mo derne chirurgie. Hij doet een dringend be roep op de Hollandsche geneeskundigen bij acuut buiklijden steeds aan beginnende ap pendicitis te denken en dan zoo vroeg moge lijk tot operatie te adviseeren onder overigens zoo goed mogelijke omstandigheden dus in een goed geoutilleerd ziekenhuis door een er varen chirurg. Deze operatie „a chaud" is dan ongevaarlijker dan afwachten. Heeft men dit gunstige oogenblik voorbij laten gaan dan zal afwachten onder scherpe con trole gewenscht zijn. Is de aanval volkomen voorbij dan is het, ter voorkoming van her haling, dringend gewenscht alsnog tot ver wijdering van den appendix over te gaan, d.i. operatie „a froid" te verrichten. Er heerschte dus in 1904 nog allerminst eenstemmigheid van opvatting onder de leermeesters van dezelfde universiteit en het is daaruit te begrijpen, dat ook ondér de practiseerende artsen in den lande groote verschillen in opvatting aanwezig konden en moesten zijn. Langdurig heb ik stilgestaan bij deze ver schillen van inzicht, zooals ze in 1904 nog zoo duidelijk voor den dag kwamen. Het moet immers, naar mijn meening, een groote geruststelling beteekenen voor de inwoners van ons land, dat uit zulk een voorbeeld, dat op elk geneeskundig gebied gemakkelijk met andere voorbeelden uit te breidén is, blijkt dat men in ons land niet lichtvaardig nieuwe wegen inslaat. Het standpunt van Pel is terecht geheel verlaten, omdat ver ouderde opvattingen op den duur geen stand mogen houden. Dankbaar behooren we in- tusschen te blijven voor elke waarschuwing die op grond van rijke practische ervaring wordt uitgegeven zoodra men beproefde oude wegen wil verlaten om nieuwe wegen in te slaan. Op het congres van het Genootschap ter Bevordering der Natuur-, Genees- en Heel kunde in 1907 wordt het vraagstuk van de behandeling van de appendicitis opnieuw aan de orde gesteld en uitvoerig besproken. Van de zijde van de internisten wordt nog wel tot voorzichtigheid gemaand, maar het is duidelijk, dat de wenschelijkheid om zoo veel mogelijk tot vroegoperatie over te gaan duidelijker naar voren komt. Het met zoo veel vuur verdedigde standpunt van Lanz vindt steeds meer aanhangers, die in hun opvatting helaas soms radicaler zijn dan hun aanvoerder Lanz zelf. Het moet voor den onlangs plotseling overleden hoogleeraar Lanz een g-roote vol doening zijn geweest te bemerken dat de Hollander zich weliswaar niet snel gewon nen geeft voor nieuwe ideeën, maar ze krach tig propageert, wanneer hif ze eenmaal heeft overgenomen. Het standpunt van den tegenwoordigCn tijd kan, dunkt mij, aldus het beste worden geformuleerd: „Een zieke blinde darm is te vergelijken met een geladen revolver, waar mede men in den buik rondloopt. Zoolang deze in het lichaam aanwezig is, dreigt het gevaar dat er een schot wordt gelost en ver woestingen worden aangericht van een om vang die te voren niet te overzien zijn en doodelijk kunnen zijn. De operatie, op het goede oogenblik gedaan, is relatief onschul dig en ongevaarlijk. Elke zieke appendix be hoort daarom te worden verwijderd''. De appendicitis is een ontstekingsproces. In het algemeen geldt voor ontstekingen dat rust hierbij vaak genezing kan brengen Hierop steunde het oude, doch thans ver ouderde advies: geen laxeermiddelen, doch wel opium of andere morphinepreparaten. Maar thans moet het als onjuist worden beschouwd bij blindedarmontsteking met rust, ijs en opium te trachten zijn doel te be reiken, tenzij de operatie op het oogenblik waarop de patiënt in behandeling komt, te veel risico met zich mede brengt. In dat laatste geval is men noodgedwongen ver plicht de oude wegen weer in te slaan en kan men gelukkig, zij het dan ten koste van veel meer zorg en tijd. nog heel vaak een bevre digend slot verkrijgen. De zieke blinde darm behoort echter te worden verwijderd door middel van een operatie. Het beste oogenblik is ongetwijfeld 'net begin van een eersten aanval. Hierop moet dus al onze aandacht worden geconcen treerd. Wanneer bij iemand plotseling buik klachten optreden is het noodig dat ten spoedigste medische hulp wordt ingeroepen en dat de buik behoorlijk wordt onderzocht. Ongetwijfeld yvorden daardopr vele appen- dicitis-lijders vroeg genoeg opgespoord en is de onmiddellijke operatie een ongevaar lijke ingreep. Onder de aldus geopereerden is er dan een aantal dat ook zonder déze ope ratie zou genezen voor korter of langer tijd of misschien zelfs voor goed. Maar ze blijven met een revolver rondloopen die geladen kan zijn en onverwacht af kan gaan. En bovendien bestaat voor elke niet geope reerde acute appendicitis ocrfc voor de schijnbaar goedaardige vormen het ge vaar dat er ernstige buikvliesontsteking ojj- treedt met fataal verloop. Juist om deze noodlottige complicatie te omzeilen is het noodig de vroegtijdige herkenning en ope ratie consequent na te streven. Deze ijver mag er omgekeerd echter niet in ontaarden, dat men bij een buikproces maar begint met de blinde darm te verwijderen omdat het misschien wel een appendicitis zou kunnen zijn of worden. Niets is onbevredigender dan een operatie die zonder behoorlijke reden geschiedt en die den patiënt niet van zijn klachten afhelpt. Wat op elk gebied in de geneeskunde geldt, geldt ook hier: Bezint u op de goede diagnose, voor gij begint met de therapie! P. N. N. j8ucgediike Stand. ALKMAAR. GEBOREN: Willem, z. van Petrus Wortel en Agnes Jan> z- van Johan Pluister en Aagtje Kuiper. Geertruida Lucia Maria, d van Willebrordus Noort en Catharina Berger. Neelt je, d. van Geert Steensma en Jannetje Oostwouder. OVERLEDEN: Jan Schonewille 9 maanden. Aaltje Kaaij 25 jaar. u KOEDIjlT(April). Geboren: Nicolaas Cornelis z. van N. C. Admiraal en T. Burgering. Simon z. van G. Smit en M. Groen. Petrus Johan- nes z. van J. Oud en C. M. Commandeur. Cornelia Jacoba d. van J. Verduin en C. T. Meijering. Adrianus Nicolaas z. van N. Hes en C. Leek. Getrouwd: Joost Riekwel en Ida Ali- da Vegt. Overleden: Pieter Brouwer, 80 j. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 6 Mei 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 50 Vette koeien 110—190; 2 Kalveren, vette 20—30 en per K.G. 3045 cent; 144 Nuchtere kalveren (slacht) 2—12; 318 Vette varkens 34—37 ct. p. K.G. Handel matig. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 6 Mei 1935. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt; Zeeuwsche: bonten 3.30 4, blauwen 3.9O-^-f 4.40, Redstar 2.80—3, poters 2.40-/ 2.60; IJpol- der Bevelanders 2.202.30; Duinzand 4.50—5 per H.L. Oude Malta 9—10 ct. en Spring Malta 14—1414 cent per K.G. Aanvoer 381100 K.G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 6 Mei 1935. Op de he den gehouden veemarkt, waren aanvoer en prijzen als volgt: 485 Vette koeien, le kw. 56—59 cent, 2e kw. 48—54 cent. 3e kw. 38 —46 cent per K.O. slachtgewicht; 40 Melk en kalf koeien 130—180; 143 Vette kal- veren 2e kw. 3646 cent, 3e kw. 26—34 ct. per K.G. levend gewicht; 151 Nuchtere kal veren 2.50—5; 116 Schapen 10- 15; 528 Varkens, vleeschvarkens van 90— 110 K.G. 4445 cent, zware varkens 42 43 cent, vette varkens 4041 cent per K.G. slachtgewicht; 20 Paarden 60—100. Ter veemarkt waren heden 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Mei 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 800 K.G. D. witte kool 0.90 en 4500 K.G. Bieten, onverkoopbaar. Prijs per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 4 Mei 1935. 4700 K.G. Peen 0 60—1.80, kleine Peen 60—80 cent; 7000 K G. Kroten onver koopbaar; 59000 K.G. Gele kool 1 2.20 en 98400 K.G. D. witte kool 0.70 2.30, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 4 Mei 1935. Gele kool le s. 1—/ 1.50; D. witte kool le s. 1.30—2.10. 22000 K.G. Gele kooly en .6600 K.G. D. Gcdoelt. werkloos: metaalindustrie 29, tabaksindustrie 23, overige beroepen 5. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 Jaar ln diverse beroepen: 24. Vrouwelijk personeel: 1 steno-typiste, Geplaatst: 21 werkzoekenden. Tijdens het afdrukken van „De Vólks- Krant" is Zaterdagmiddag' in de drukkerij „Lumax", gelegen aan het Ondiep te Utrecht, ®en zeer ernstig ongeval gebeurd, waarbij öe onder-directeur, de heer E., ernstig werd verminkt. „VLIEG- EN ZWEEFSPORT". Appendicitis acuta. Dadelijk opereeren. Operatie ongevaarlijk.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3