Jladioptoqtamma JeuWletm NOORDSCHARWOUDE ZIJDEWIND De nieuwe Zeeweg. Een wervelwind. DE EERSTE BEDEVAART TE HEILOO. - Holl. Mij. van Landbouw. 8 E IIEVAARUJK SPEL I Burgerwacht-vergadering. De burgerwacht hield Donderdagavond jaarvergadering in hotel „De Burg". Medegedeeld werd o m. dat de ontvang sten over het jaar 1934 155.22 waren ge weest, tegenover 158.48 uitgaven, zoodat men een nadeelig saldo had van 3.26. De begrooting sloot met een te dekken tekort van 60. Om het tekort te dekken werden verschil lende voorstellen gedaan. Na eenige besprekingen besloot men, de ze zaak in handen te stellen van het be stuur. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Jong en S. Tromp. Vaardigheids-diploma's werden uitgereikt aan den heer H. Jong in de tweede klasse en K. Zijp, H. Leurink en J. Stoop in de derde klasse. Ook de prijzen van de gehouden onder linge wedstrijden werden overhandigd. De uitslag laten wij hier volgen: Klasse A: 1 P. Slot 590 p.; 2 K. Rekker 586 p.; 3 J. Stoop 583 p.; 4 J. Mul 579 p. Klasse B: 1 H. Leurink 578 p.; O. Spaans 577 p.; 3 A. Vonk 570 p.; 4 J. He ringa 562 p.; 5 S. Spaans 561 p.; 6. M. Kamminga 550 p. C klasse: 1 C. Bruin 573 p.; 2 A. Reek 564 ip.; 3 K. Swier 555 p.; 4 D. de Kraker 547 p.; 6 D. Koning 532 p. Tot slot hield de heer Haremaker een causerie over: „De taak van de burger wacht in den tegenwoordigen tijd". Deze causerie werd met aandacht ge volgd. Raadsverkiezing. Naar wij vernemen, heeft de nieuwe kiesvereeniging „Algemeen Belang" aan de V D- kiesvereeniging voorgesteld, de drie de lijst van de V. D. toe te voegen. Oprichting Wandelsporivereeni- gmg. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker een vergadering ge houden, teneinde te komen tot oprichting van een afdeeling Wandelsport. Aanwezig waren 19 personen. De voorzitter, de heer J. Zeeman, riep al len een hartelijk welkom toe en zeide, dat deze vergadering is uitgeschreven om aan, de wandelclub een vasten vorm te geven, daar gebleken is, dat de tot dusver gevolgde manier van werken niet het resultaat heeft opgeleverd, wat men er van verwacht had. Het is al een paar maal voorgekomen, dat een uitgeschreven tocht niet kon doorgaan, omdat er leden waren, die zich hadden opge geven en tenslotte de club in den steek hebben gelaten, zoodat de geheele tocht in duigen viel. Op de vraag of allen zich voor oprichting van een wandelsportvereeniging verklaarden werd toestemmend geantwoord en daarna werd een afdeeling opgericht met 19 leden. Over een naam van de nieuwe vereeniging kon men het nog niet eens worden en dit zal nog nader bepaald worden. Besloten werd tot aanschaffing van een wandelcostuum over te gaan, n.1. voor allen een wit shirt met voor de dames een blauwe rok en voor de heeren een blauwe broek, bei den met een bijpassende das. Den eersten tijd zullen alleen in deze om geving wandeltochten gehouden worden ten einde een goede training door te maken, waarbij vooral het streven is om netjes te wandelen. Dus geen snelwandelen. Donder dagavond a.s. zal de eerste marsch gehouden worden met als route Noordscharwoude— Witte Kerk St. Pancras. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de dames N. Langedijk, Noordscharwoude, secretaresse; G. de Ruiter, Zuidscharwoude, penningmeesteresse en de heeren J. Zeeman, Noordscharwoude, voorzitter en J. Peetoom, Noordscharwoude, die als leider op de wan deltochten zal optreden. De autotocht voor ouden van dagen zal dit jaar worden gehouden op 16 Mei a.s. De animo van de zijde der oudjes is ditmaal heel groot. Velen hebben zich al opgegeven om aan dezen tocht deel te nemen. Maar ook de ingezetenen' der beide dorpen hebben zich niet onbetuigd gelaten. De lijsten die gecirculeerd hebben, werden goed bedacht en men heeft meer geld binnengekregen dan verleden jaar. De autobezitters blijven niet achter. Dertig hebben reeds hun wagen toe gezegd. Dit is echter nog lang niet voldoen de; het zal ongetwijfeld noodig zijn, dat 'n tweetal autobussen wordt bijgehuurd. Het doel van den tocht is de Flora te Heemstede. Automobilisten, opgepast. Een luxe auto komende uit Beverwijk en een wielrijdster uit Uitgeest kwamen Zaterdagmiddag tegenover slot Assumburg tegelijk aan. De chauffeur wierp hef portier open op het moment dat de wielrijdster den wagen wilde passeeren. Met een flink vaartje botste ze tegen de deur en smakte op den grasbermkant. 't Liep nog best af, dè juffrouw bezeerde zich niet noemenswaardig, doch 't had ook anders kunnen afgeloopen zijn. Heemskerker glascultuur. De leden dezer vereeniging kwamen Vrijdagavond in jaarvergadering bijeen. De balans sloot in debet en crediet met 45.048.43, terwijl de rekening een batig saldo aangaf groot 198.23. Het reservefonds steeg daardoor tot 3363.33. De achterstallige rente bedroeg 153.34. In de vacature van den heer B. de Groot werd als bestuurslid gekozen de heer J. van Duivenvoorde terwijl de heer Meyer tot voorzitter gekozen werd. Mededeeling werd gedaan dat onze vroe gere burgemeester, de heer Wiegman, door zijn vertrek naar Wassenaar is uitgetreden, met algemeene stemmen werd hem het eere- voorz. aangeboden. WKRINGEN Een oude lijkkist. Bij het delven van een graf op de Ned Hervormde begraafplaats te Oosterland al hier stiet men op een steenen lijkkist, ver vaardigd van z.g. tufsteen. Het zich daarin bevindende geraamte was nog grootendeels intact. De Directeur van het Oudheidkundig Museum te Leiden, die hiervan op de hoogte is gesteld, deelde mede, dat de kist dateert uit de elfde of twaalfde eeuw. Bijzondere voorwerpen werden echter niet aangetroffen. EGMOND AAN ZEE Verordening tegen brandgevaar. Ingevolge artikel 429 van het wetboek van strafrecht is voor deze gemeente een verbod uitgevaardigd om in de duinen of op wegen en paden, loopende langs de duinen, sigaren, sigaretten of pijpen te rooken, brandend bij zich te hebben, brandend weg te werpen of te laten vallen of op eenige wijze vuur te maken, te stoken, te voeden of te onderhouden gedurende de maanden, Mei, Juni, Juli, Augustus en September. Het verbod wordt kenbaar gemaakt door plaat sing van borden met het opschrift „Verbo den te rooken". Bij gehouden keuring werden voor deze gemeente 4 trekhonden goedgekeurd. Aan 1 houder werd, wegens zijn hoogen leeftijd, vergunning gegeven om op de kar te zitten. R.K. Coöp. Boerenleenbank. Gedurende de maand April werd aan spaargeld ingelegd 6862.73 en terugbe taald 9688.53. Op voorschotten werd af gelost 1250 en verstrekt 140. In loopen de rekening werd ontvangen 4839.77 en uitgegeven 4046.66. Er werden 2 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Het ledental vermeerderde met 1. Naar wij vernemen heeft de heer J. Droog zijne benoeming tot lid van den ge meenteraad aangenomen. TWISK De boerderij van den heer C. Zeilema- ker alhier is geheel afgebrand. De brandweer slaagde er in de belenden de perceelen te behouden. Verzekering dekt de schade. LANGENDIJK De r.k. bond van harmonie- en fanfare gezelschapen is, naar ons wordt medege deeld, met de K. R. O. tot overeenstemming gekomen over een eventueel optreden van de bij dezen bond aangesloten vereenigingen. Eens om de twee maanden zal een muziek- conps van dezen bond voor de radio optre den. De bloembol lenvelden in de omgeving van Langendijk staan thans voor een groot gedeelte in vollen bloei. Als men eens Oost en Westwaarts het oog richt, ontwaart men vele velden bloeiende tulpen, welke het Geestmerambacht 'n fleurig aanzien geven. Thans kan men bemerken, dat er aan den Langendijk heel wat bollenkweekers wonen. Tot rijksveldwachter benoemd. Onze corresondent schrijft: De heer N. Waterdrinker, gemeente veldwachter alhier, is benoemd tot rijksveld wachter, met als standplaats Schermerhorn. Den heer Waterdrinker, die .zoowel op po- litieoneel als administratief gebied de-, be langen der gemeente der Zuid- cn Noord- Schermer op plichtsgetrouwe wijze heeft gediend, zien we noode vertrekken. Echter zij hem deze promotie van harte gegund en we hopen dat het hem en zijn gezin in de nieuwe standlaats wel moge gaan. HEILOO 'De nieuwe Zeeweg is thans, wat de beplanting betreft, gereed. Met zorg is al het plantmateriaal verwerkt en het is zóó gekozen dat het den kouden zee wind en den westenwind kan verdragen. Het technische gedeelte is uitgevoerd door den heer van Nes te Apeldoorn, al les met behulp van werkloozen. Als nu binnen niet te langen tijd de fietspaden geheel gereed zijn, kan de opening wor den tegemoet gezien. Tegenover de op merking van velen dat het zoo lang duurt, kan worden aangevoerd dat het leggen der fietspaden, kortom alles, in werkverschaffing wordt uitgevoerd, wat een goede maatregel van B. en W. is te noemen. 'Zaterdagmiddag kwam plotseling een wervelwind opzetten in het zuidelijk deel der gemeente. Bij den heer P. Pilkes Jr. werden 62 broeiramen, die op „lucht" stonden opgenomen eh hoog mee de lucht ingevoerd. Natuurlijk bleef er geen een heel. De heer P is tegen der gelijke ongelukken verzekerd.. 'Zondag had op de bedevaartsplaats va O. L. Vr. ter Nood de eerste bede vaart plaats van de parochie van St. Willebrordus. De groote bedevaartskerk was overvol toen om half elf pastoor A. J. C. van Meeuwen de mis opdroeg met assistentie van de kapelaans de Nijg en Herzberg. 's Middags had op het terrein de Sacramentsprocessie plaats. Hot zangkoor en het r. k. fanfarecorps „St. Cecilia" verleenden medewerking. De intentie der bedevaart was: het be houd van geloof en zeden in de parochie. De Holl. Mij. van' Landbouw hield Zater dagavond een goed bezochte vergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer P. Frans, zeide, dat nog nooit onder zulk een ongunstigen toestand een vergadering is ge houden. Spr. wees erop, dat de beste kaas nog geen dubbeltje per pond opbrengt en zag hierin geen verbetering, alvorens de grenzen geopend worden. a;re Ingekomen was een verzpek van den heer H. Docter om als vertegenwoordiger te mo gen optreden voor den verkoop van land bouwwerktuigen. Uit de toelichting bleek,.dat het gaat over vertegenwoordiging voor het Werktuigen- Bureau te Sneek. De secretaris, de heer Maas Geesteranus, meende, dat de risico voor de aïdeeling was. En dan wilde spr. er ifiet op ingaan. De heer H. Bakker Hzn. was tegen inwil liging. Men zou alsdan den middenstand, die ook al moeite had het hoofd boven water te houden, uitschakelen. Het bureau verkoopt naast landbouwwerktuigen alle mogelijke artikelen als fietsen, enz. Spr. zag liever, dat het hoofdbestuur zijn aandacht wijdde aan boerenbelangen. Meerdere leden lieten een ander geluid hooren. De winstmarge der vertegenwoordi gers is veel te hoog. Bereikt is al, dat de zaken belangrijk verlaagden. Weert men den heer Docter, dan gaat het over een anderen vertegenwoordiger. De heer Bakker repliceerde: Wanneer men een smid of winkelier vraagt, dan zijn ook dat zakenlieden, die willen verkoopen. Men moet ook rekening houden met verkoop op crediet; wat het Inkoop-bureau aanbiedt, is contant. Er werd besloten om- het al of niet aanstellen aan het dagelijksch bestuur over te laten. Aangeboden werd de rekening over 1934. De ontvangsten waren 708.38, de uitgaven 724.43, het nadeelig saldo 16.05. Echter zijn er nog vorderingen van 50.50. De heer Zeeman vond den post landbouw- leeraar, groot 315.68, aan den hoogen kant. Dinsdag 7 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Frartëis Keth. 11.— Cau serie meVf. R. L-ófgeHbg—Hille- brand. 11.30 Ensemble Fra'hcis Keth. 12.30 Gr.pl. 1.30 Omroep orkest olv. N. Treep. 3.-4.— Knip cursus. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radifc- kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.— Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO, Bijbelvertelling door ds. B. J. Aris. 6 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6 30 RVU. S. van Dantzig: De crisis, het goud en de wisselkoersen. 7.— Fraulino Saxl: Per Esperanto tra la monde. 7.20 Gr.pl. 7.30 Dis co nieuws. 8.— Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest olv. N. Treep en gr. pl. 9.20 Wouter Loeb in zijn reper toire. 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.— Sketch uit de revue: 40 voor de AVRO. 10.10 De Avro-Decibels olv. E. Meenk. 11 Vaz Dias. 11.10-12.— Uit Haeck, den Haag: Lajos Kiss en zijn orkest mmv. L. Wigh, zang. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12— Godsd, halfuur. 12.15 Gr.pl. en orkestconcert. 2.— Vrouwenuur. 3.-4.— Modecursus. 4.15 Piano recital en gr.pl. 5.25 Schlagermu- ziek en gr.pl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gr.pl. 8 Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 8.15 Koor-, orkest- en solistencon cert. 9.15 Zang en kwartetconcert. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.45 Vaz Dias. 10.50—12.— Populair con cert. DROITWICH, 1500 M. 935— 9.50 Morgenwijding. 10.20 Orgel spel S. Torch. i 1.10 Gr.pl. 11.35 Cedr. Sharpe's Sextet. 12.20 J. Muscant en het Troxy Grand- orkest. 1.25 Voor de scholen. 3.20 Causerie. 3.40 Het Philh. Strijk kwartet mmv. W. Radford, zang. 4.35 Alfredo Campoli's orkest. 5.20 Ber. 5.50 Bach-concert. 6.10 Fran- sche les. 6.40 Gr.pl. 6.50 Lezing. 7 20 The Trial of William PennT' spel van L. Bail8.05 „The Red Sarafan", Russisch cabaret-progr. 8 50 Ber. 9.10 en 9.20 Lezingen. 9.40 Literaire voordracht. 9.50— 11.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Orkestconcert o. 1. v. Krettly, 7.50 Uit de Comédie Fran?aise: „Napoléon Unique", spel van Raynal. KALUNDBORG, 1261 l M. 1120 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.20 Piano-recital. 2.404.20 Concert uit rest. Ritz. 7.20 Omroeporkest o. 1 v. Gröndahl. 3.— Koorconcert. 8,25 Hoorspel, 9.— Or.pl. 9.30 Omroeporkest olv. Gröndahl. 10.20 11.50 Dansmuziek. KEULEN, 4% M, 5.20 Coric«t 6.20 Weragkamet-orkest oir. Hage. sfedf. f0.05 ÏMg m'tuWW. 11.20 CWroepkleinoTleesf 1. V, Eysoldt. 135 Viool, erifó «r piano. 3.20 Zang, vio<n éfi piano. 4,20 Concert uit Koningsbergen. 0.20 Jougdcon- eert. 7.35 „Heut' spirit der Früh- ling seine Weise" vafl Schnack en Völkel. 8.20 Omroeporkest O, I. v. Buschkötter. ROME, 421 M. 8.10 Orkestcon cert olv. Casella. 8.50 Radio-too- neel. 9.20 Mandoline-concert BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 11.20 Max Alexyt kest 12.30— I.20 Dito. <t.2h Pc pulair concert. 5.20 Gr.pl. 7.20 Omroeporkest olv. Douliez. 7.50 Hoorspel met muziek. 8.50 Omroeporkest olv. Douliez. 9.30—10.20 Populair concert. 484 M.: 11.20 Gr.platen. 11.50 Salon- orkest. 12.501.20 en 4.20 Gr.pl. 5.20 Cello-recital. 6.35 Gr.pl. 7.20 Salonorkest en Cabaret-progr. 9.30 —10.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8 20 Concert uit Leipzig olv. H. Weber, 9.20 en 10.05 Ber. 10.20—11.20 Concert uit München olv. E. Klosz. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8.8.20, Keulen 9.20-11.20, Brussel (VI.) II.20—13.20, Keulen 13.20-14.05, D.sender 14.0514.20, Kalund- borg 14.2015.20, Keulen 15.20— 17.50, Brussel VI. 17.50—18.50, Dsender 18.50—19.35, Keulen 19.35—20.20, Leipzig 20.20— 21 20, Deutschlandsender 21.20— 21.50, Stuttgart 21.50-24.—. Lijn 4: Droitwich 9.3510.05, Lond. Reg. 10.05—10.20, Droitwich 10.20—13.20, Lond. Reg. 13.20 16.35, Droitwich 16.35—17.20, Brussel VI. 17.20—17.50, Lond. Reg. 17.50-19.30, Weenen 19.30- 20.05, Droitwich 20.0520.50, Lond. Reg. 20.50—23.20, Kalund- borg 23.20-24.—. De penningmeester zeide, dat de afdeeling door rijksubsidie en gemeentesubsidie gedekt is. Nadat de heer 1, Muijs namens de kas- commissie dé goedkeuring voorstelde, werd daartoe besloten. Behandeling agenda algemeene vergade- ding op 8 Mei te Amsterdam. De vergade ring steunde het voorstel Alkmaar, om al daar de jaarvergadering te houden. Aan de afgevaardigde(n) werd opgedragen om eens te vragen naar de 12 millioen, het z.g Zuivelpotje. Voorts had de vergadering de volgende wenschen: verlaging contributie van 53, sluiting margarinefabrieken om het gebruik van natuurboter te bevorde ren, verlaging post boekhoudbureau, uitvoer vee naar Rusland verhoogd melkverbruik voor bakkerijen. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren Kant en Zweed. Daarna rentebetaling obligaties. De voorzitter zeide, dat het bestuur de rente heeft geschonken en wel zoolang de financiën het toelaten Besloten werd om geen aandeelen obligatiën uit te loten. Bespreking propaganda voor het verbruik van meer melk. Naar men mededeelde, wordt op 7 Mei een vergadering in Alkmaar gehou den, waar een groot aantal burgemeesters wordt uitgenoodigd. Als afgevaardigde voor de afdeeling werd benoemd de .heer Schuitemaker. De heer H. Mulder Mzn. wilde, samen met andere afdeelingen in dit gewest en als centrum Alkmaar, een vergadering beleggen, waar de landbouwbelangen worden bespro ken. De heer Zeeman noemde de voorkeur voor „geschepte" kalveren. Uit de bespreking bleek, dat men de kalveren kan koopen voor 20; wie aus geld heeft, heeft een vooi sprong. Ook zij, die t.b.c.-vrij vee hebben, mo gen een kalf extra aanhouden. Er was te veel willekeur, oordeelden de leden. Men oordeele verschillende zaken, om te bespreken, o.m voor den consumptiemelker, zeer urgent. Het bestuur nam het voorstel Mulder over, ter afdoening. Zeer belangrijk was ook de afzet van vee naar Rusland. De urgentie, thans in handen van Zwaanenburg, krijgt meer vorm. doch de regeeringsmolen werkt te langzaam. Men meende, dat het hoofdbestuur niet ge noeg aandringt bij de regeering. Na behandeling van interne zaken volgde sluiting. STOMPETOREN Op. den propaganda-feestavond van de esperantistenclub te Stompetoren, Zaterdag avond was de groote zaal in café Renses stampvol. Het verheugde den voorzitter, de heer P. Leegwater, dat de opkomst zoo groot was, waardoor de zorgen van de voorbereiding nu gering schenen. Met groote belangstel ling werd de kinderzang van de afdeeling West-Graftdijk gevolgd. De tooneelspelers, geschminkt door den heer J. Brouwer te Stompetoren, deden al len hun best, om het ingestudeerde zoo vlot mogelijk naar voren te brengen, hetgeen goed gelukte. Mooi klonken de liedjes van de Alkmaarsche club, getiteld „La Vojo" (de weg) en „La Espero", (de hoop). Ook droeg mevrouw van Schagen uit Alkmaar eenige verzen voor, die insloegen. Mevrouw van Veenendaal hield een gloedvolle rede, tot opwekking om esperanto te leeren, en be schreef de moeilijkheden waarmee men te kampen heeft. Het dankwood aan alle medeweken den was zeker welverdiend. Ook den burge- Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 24) En dat was nu juist wat hij niet kon doen. Hij wilde niet gaan zitten, maar bleef naar haar staan kijken en ze ontroerde bij het zien van het verdriet in zijn oogen. „Guy", zei ze smeekend, „ik dacht dat je zoo gelukkig zoudt zijn. Sir George is zoo goed voor je geweest. Al je zorgen zijn nu toch voorbij. Je kunt in dienst blijven". „Liefste, ik weet niet wat ik zeggen moet. Ik kan het niet uitleggen; ik kan alleen zeg gen Hij hield op en wendde zich af. Zijn ge zicht vertrok pijnlijk. „Stella, je moet weggaan. Wij moeten el kaar niet weerzien", zei hij met inspanning. Eerst begreep ze hem niet en lachte. „Je praat onzin, Guy. Ga zitten en wees verstandig. Moeder zal blij genoeg zijn, als ze hoort dat je geld hebt". „Onze verloving is verbroken". Hij sprak bijna koel en toch verlangde hij al dien tijd om haar in zijn armen te netnen en de tranen uit haar oogen te kussen. „Heb je genoeg van me?" vroeg ze be droefd. „Ik moet afstand van je doen. Er is geen andere weg", antwoordde hij dof. Stella uitte een kreet, die uit haar hart kwam. Zij wilde niet gelooven wat hij zei en sloeg haar armen om zijn hals. „Zoo wreed kun je niet zijn. Ben ik on aardig tegen je geweest? Moeder houdt van me en toch was ik bereid tegen haar wen schen in te gaan. Ik heb je lief, Guy. Ik zou met je willen trouwen, ook al had je geen cent in de wereld. Als je onteerd was, zou ik aan je zijde staan. Ik weet dat je moeilijk heden hebt. Vertel me ze, liefste. Ik houd van je, door dik en dun. Ik verlang er naar je te troosten. Wat er ook gebeurd is of wat er ook gebeuren zal, ik ben toch van jou" „Je maakt het me zoo moeilijk", antwoord de hij en zijn stem beefde. Maar hij werd niet vermurwd, want hij wist dat het laf zou zijn haar vast te hou den, terwijl er zoo'n zware verdenking op hem rustte. Het is waar, admiraal Langton had gezegd, dat hij in zijn onschuld geloof de, maar bij de admiraliteit waren de be zwarende bewijzen en eer die waren opge helderd, had hij geen recht de aanstaande echtgenoot van een vrouw te zijn. Hij ver hardde zichzelf voor de taak, die hem wachtte. Plotseling veranderde haar stem ming. „Je geeft niets meer om me", riep ze uit. Mocht hij haar dat laten denken? Hij kende haar trots en hij wist dat ze hem zon der een woord zou verlaten, maar haar hart zou gebroken zijn. „Ik heb je met hart en ziel lief", en zijn stem was vol hartstocht. „Dan komt de rest er niet op aan", riep ze verheugd en trachtte hem opnieuw te om helzen. Maar Guy bedwong zichzelf en maakte vriendelijk maar beslist haar armen los. Hun oogen ontmoetten elkander en ze zag, dat zijn besluit vast stond, dat hij niet was over te halen. „Je zegt dat je me lief hebt en je kunt me toch zoo'n verdriet doen?" riep ze boos, „een raar soort liefde". „Ik doe mijn plicht". „Plicht", herhaalde zij minachtend, „is het je plicht om men ellendig te maken? Als je me aan den dijk zet, zweer ik je, dat ik den eersten den besten man, die om me komt, zal trouwen". „Zoo dom zul je wel niet zijn". „Het moet dus een afscheid zijn?" „Ja", zei hij dof. Ze liep naar de deur en er was gewonde trots in elk harer bewegingen. Natuurlijk zou hij haar volgen hij kon het niet meenen. Haar stap werd langzamer toen ze de gang bereikte en tenslotte stond ze stil. Ze liep gebogen en weifelde. Met een snik, die ze tevergeefs trachtte in te houden, keerde ze naar de zitkamer terug. - - Guy zat in een leunstoel, het gelaat be dekt met de handen. „Mijn arme jongen, het is alles een booze droom. Daar hadden we bijna onze eerste ruzie. Hoe belachelijk om te denken dat wij ooit van elkaar zouden kunnen gaan". Ze ging op de leuning van zijn stoel zit ten en streek zacht over zijn haar. „Jij en ik zijn een deel van elkander. Ik weiger gewoon om je af te staan. Ik zal me aan je blijven vastklammen, wat je ook zegt. Kijk me aan, liefste. Natuurlijk weet ik, dat je van me houdt. Ik zou je eenvoudig niet gelooven als je zei, dat je het niet deed. Je hoeft me niets te vertellen. Ik ben bereid je absoluut te vertrouwen. Meer kan ik toch al niet zeggen, hè lieveling?" „Stella, wat maak je het me moeilijk", kreunde hij. „Hoe moeilijker, hoe beter. Ik zal het je onmogelijk maken me aan den dijk te zetten. Ik zal je zelfs aanklagen wegens het ver breken van trouwbelofte", zei ze vroolijk maar die vroolijkheid klonk geforceerd en er stonden tranen in haar oogen. Guy stond op en deed een stap terug De aanraking van haar hand gaf hem een wild verlangen en hij was in de verzoeking alles te zeggen, maar hij dacht bijtijds aan zijn belofte en kneep zijn lippen stevig tezamen. „Goddank", mompelde hij, toen de heer Hallam binnen kwam. „Ik moet nu weg Ik heb een afspraak. Vader, wilt u juffrouw Cameron naar huis brengen?" „Je gaat niet. Mijnheer Hallam, Guy heeft zijn verloving met mij verbroken en hij Wil er geen reden voor opgeven. Als een ze dig meisje moet ik mijn ontslag nederig aannemen. Ik heb geen trots meer, ik ben alleen maar een meisje dat vecht voor haar geluk". „Is het waar, Guy?" vroeg de heer Hal lam hem bezorgd. „Ja", antwoordde hij en toen verloor hij zijn zelfbeheersching. „Vader, kijk me niet zoo verwijtend aan. Denkt u dat het me niets kost? Ik geef alles op wat mijn leven waar de geeft en ik kan er toch niets aan doen. Ik handel als een lafaard en toch doe ik al leen mijn plicht". „Plicht", zei Stella spottend. „Er zijn oogenblikken, dat de plicht vóór alles moet gaan en dat oogenblik is nu ge komen. Ik mag niets meer zeggen, Stella, tracht me te vergeten". „Dat zal nu niet moeilijk zijn", riep ze, want haar trots was diep gewond „Kom niet meer jammerend naar me toe. Als je maar alles wilde vertellen en ik het begrijpen kon". „Zeg alleeen maar dat je me vergeeft", zei Guy smeekend. „Er is niets te vergeven. Je hebt jezelf"1 je ware gedaante laten zien net intijds. Het zou anders te laat hebben kunnen zij1); Nu haat ik je ik haat je" herhaalde zij heftig. En met wanhopige oogen zag O"? haar de kamer uitsnelien, zooais hij dacht voorgoed uit zijn leven. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6