Doodende stralen een fabel HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL £and= en 3uin&ouu> Holl. Mtij, van Landbouw. WINKEL KOEDIJK UMMEN R. K. kiesvereeniging BERGEN Ingekomen personen, Vertrokken personen. A. Glerum, N.H., z.b., naar den Haag. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORDHOLLAND TE ALKMAAR. Buitenland BESTAAN DOOR GELEERDEN ONTKEND. ONGESCHIKT ALS OORLOGSWAPEN. Geen geheimen. Overigens maken de geleerden van hun ontdekkingen op dit gebied geen geheim, in tegenstelling met degenen, die den mond vol hebben over „doode lijke stralen" en andere onheilsvoorspel 11 gen. Een ieder kan inzage verkrijgen van den „stralen-catalogus" en er in le en, dat voor oorlogsdoeleinden aan te wenden stralen niet bekend zijn. Electro-magnetische golven. Ultra-violette stralen. Hoe staat het nu met de ultra-violet te stralen? Haar kortere golven hebben in derdaad schadelijke uitwerkingen, wel ke als „zonnesteek" en „sneeuwblind heid" bekend zijn. Doch niemand kan een apparaat construeeren, dat in staat zal zijn deze golven op grooten afstand uit te zenden. Ook aan de ultra-violette stralen grenzende Röntgenstralen heb ben gevaarlijke eigenschappen, zooals 'n ieder weeh In lerdaad hebben zij wer kelijk „doodelijke" uitwerking, maar slechts in het laboratorium, niet op de slagvelden. Zij werken n.1. niet snel ge noeg, om als oorlogstuig van beteekenis te zijn. Het gebied dat zij bestrijken, is te klein en de daarvoor noodige appara ten zijn te kostbaar en te ingewikkeld. Nog gevaarlijker zijn de Gamma-stralen die door radium worden opgewekt, maar in de eerste plaats is radium te duur en in de tweede plaats is ook haar straling6gebied te klein. DE PROTOCOLLEN VAN DE WIJZEN VAN ZION. De vijfde dag. MONUMENT BESCHADIGD TE BRUSSEL. DE ARRESTATIE VAN KATHOLIEKE JONGEREN. Een démenti van Hitier. meester uit onze plaats werd een woord van dank gebracht voor zijn aanwezigheid, en voor de gulle wijze, waarop het gemeen tebestuur van Oterleek de school beschik baar stelde tijdens de studie-avonden. Langen tijd hield de Zigeuner harmonica speler, de heer Petrus van Wanrooy uit Alkmaar, de groote groep danslustigen bij een. Zaterdagavond vergaderde de afd. „Schermeer" van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, in café Kam steeg, onder voorzitterschap van den heer Spaan. Op een vraag van den heer Jb. de Boer, die zich verwonderde over het feit, dat het H. B. nimmer iets had laten hooren op een vraag van vier verschil lende vereenigingen, zei de secretaris, dat de circulaire, door dat college uit gegeven, als antwoord moest dienen, en las een ingekomen stuk voor over het kalverenschetsen. De heer v. d. Laan achtte antwoord aan de afdeelingen juister, doch de heer Burmann vond de uiteenzetting in het Landbouwblad vol doende, mits het H. B. op die artikelen meer de aandacht vestigde. Voorts had de heer D. J. Govers een antwoord op het gelukstelegram van het bestuur ge zonden, na zijn onderscheiding van regeeringswege. De opwekking, om over te gaan tot het houden van een melk- cursus achtte men wegens de geringe deelname niet noodig. Wel was men het er over eens, dat het organiseeren van „praat-avonden" tot uitwisseling van gedachten over het bedrijf, het nemen van proeven enz. van groot belang zou ziln. De heer Burmann besprak de re sultaten, die men in Westerwolde daar mede behaald had, en stelde voor, het hier eens te beproeven, waarover het bestuur zijn gedachten zal laten gaan. Verder vestigde de heer Burmann de aandacht van het bestuur op de onge regelde afname van de tarwe, waardoor het bewaarloon, bestemd voor den boer, bij diens zakken neerglijdt. De voorzit ter zegde toe, hier het H. B. mee in ken nis te zullen stellen, opdat er stappen te: verbetering worden ondernomen. Het verzoek van de afd. „Landbouw en Maatschappij" om krachtig de pro paganda te steunen voor de groote ver gt dering in Alkmaar op 8 Mei, werd na langdurige besprekingen met de stem van den heer Burmann tegen, aange nomen. De heer Burmann was van oordeel, dat Landbouw en Maatschappij zelf die actie moet voeren, financieel en schrif telijk. De heer Jb de Boer wees op de samenwerking van verschillende orga nisaties in het boerenbedrijf in Drente. D. aftredende vertrouwensman der ge westelijke tarwe-organisatie, de heer Barendrecht, werd in zijn functie her kezen. Met het oog op den stand van de kas werd op voorstel van den voorzitter het verzoek om steun voor het Jan Smit fonds, voor kennisgeving aangenomen. Daarop volgde een geanimeerde be spreking over het Werktuigenbureau. De heer Wonder brak een lans voor den middenstand, dien hij niet wou zien be- nadeelen. Daar de secretaris, de heer Jb. Posch niet meer als vertegenwoor diger wenschte optetreden wegens tijd gebrek, besloot men deze zaak aan het bestuur ter afdoening over te laten. De heer v. d. Laan, als rapporteur van de financiëele commissie, bracht een gunstig verslag uit over het beheer van den penningmeester. De heer Posch gaf daarover een vol lediger overzicht en deelde mee, dat er in kas een batig saldo was van 81.38 Eenige leden wenschten inlichtingen over de gehouden Landbouw Winter- cursus, waarover men niet onverdeeld tevreden was. De heer Posch gaf eenige verklaringen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amster dam werden gekozen de heeren Posch en Burmann. De heer Jb. de Boer wilde daar uit deze afdeeling een fel protesi; 'aten hooren tegen het H. B., uit onvol daanheid over de gevolgde landbouw- crisispolitiek, en drong aan op het hou- d .1 van een groote openbare vergade ring. De heer v. d. Laan vroeg, of de afge vaardigden er bij het H.-B. op aan wil den dringen, om den heer Smit eens voor de afdeelingen van de H. M. van Landbouw te laten optreden. De heer L Blauw klaagde over de laksheid, Waarbij men in de varkenscentrale werkte, tot schade van den veehouder, wok deze grief gaat naar het H.-B. De secretaris las het verzoek van de af- deeling, gedaan aan het ministerie voor, d'smede het antwoord, dat echter geen Uitkomst gaf. De heer Burmann bepleitte den wette' j'Jken weg te blijven volgen, naar het inzicht van het H.-B., doch de heer de Boer was van meening dat het hopeloos vast moest loopen. Voor de excursie naar de Stikstof- labriek te IJmuiden was ter vergade- Hng de opgave tot deelname niet groot De voorzitter, dankbaar voor de aan gename besprekingen, sloot daarop de vergadering. Tot voorzitter van de fruit- en groenten vereeniging „Winkel" is benoemd de heer J- H. Zwart, burgemeester dezer gemeente. De Emmabloem-c/illecte, ge afd. Koedijk van h/t Witte K: .vvvMijn y., gebracht 26.59 jehouden door '.ruis 1 eeft op- n vergadering van de r. k. ki«s- ,eeni8'ng is thans een nieuw bestuur Vom Z€" Herkozen werden de heeren J. 'kering Tzn. en J. Nuijens Mz. Geko zen de heeren C. Valkering Dz„ C. Mole naar, C. Admiraal, M. Dekker en J. ^«ijen. Daarna werd tot voorzitter ge- tozen de heer J. Valkering Tzn. M. Scholten, R.K., religieuse, Loudels- wag 20, van Uitgeest. A. Prijs, N.H., b., Oosterweg 26, van Alkmaar. L. Jubelman, R.K., z.b., Lijteg 13, van Am sterdam. H. A. Kroonder, geen, pen sionhouder, Eikendaan 20, van Amster dam. M. B. L. Driessen, R.K., z.b., oudelseg 20, van den Haag. A. P. van Velzen, R.K., z.b., Loudeleg 20, van den Haag. G. Pooyer, R.K., religieuse, Loidelseg 20, van Maassluis. H. P. 3ina (echtgen. J. Schober), R.K., hulp 'n de huis., Stroomerlaan 26, van Alk maar. M. M. den Ouden, geen, onder wijzeres, Verspijckweg 7, van Onstwed- D. C. Baltus, R.K., leerares, Lou- de'sweg 20, van Bussum. G. Tuinman, 'wed. P. Davids), D.G., z.b., Breelaan 126, van Heiloo. J. A. Ledeboer, N.H., z.b., Komlaan 15, van Duitschland. A. Kooy, R.K., dienstbode, Heerenweg 79, van Rozendaal. H. C. M. de Haan, R.- K., dienstbode, Komlaan 6, van Blari- cum. M. Kromhout, N.H., dienstbode, Heerenweg 91, van St. Pancras. M. Bakker, N.H., dienstbade, Breelaan 7, van Heiloo. A. H. M. Czech, geen, dienstbode, Hertenlaan 5, van Alkmaar. W. van Ammers, N.H., landman, Baakmeerdijk 11, van Akersloot. E. Bijkerk, N.H. ,z.b., v. Reenenpark 8, van Maastricht. N. de Groot, geen, geleid ster, Elzenlaan 2, van Egmond aan Zee. P. Vis, N.H., slager, Breelaan 12, van Wi'nis. H. W. van der Meer, R.K., .b., Loudelsweg 20, van Leiden. H. Maat, N.H., z.b., Kerkelaan 6, van Hoorn. J. E. van der Veer, N .1., dienstbode, Dorpsstraat 1, van Wieringerwaard. J. G. Schilthuis, D.G., ingenieur, Rus- senweg 11. van den Haag. B. F. J. Be- rer.tzen, R K., koopman, v Reenenp. 5, v. Engeland. J. J. W. Knesing (echtg. G. de Zwart), R.K., z.b., Bergerweg 60, van Amsterdam. C. C. Schouten, R.K. dienstbode, Oosterweg 30, van Alkmaar. K Weeteling, N.H., timmerman, Raadhuisstraat 6, van Bovenkarepel. J. J. Valstar, N.H., boerenknecht, Ko.'kedijk 32. van Egmondbinnen. A. e Geus, geen, z.b., Zuidlaan 1, van Baarn. G. M. Moll (wed. W. A. Blok huis), N.H., z.b., Notweg 11, van Alk maar. A. W. Langedijk, r.k., z.b., naar Zwaag C. Leven, r.k., z.b., naar Schagen. W. A. H. Slag, r.k., kapper, naar Alkmaar. T. O. M. van Schaik, z. b., naar Maassluis. A. Dekker r. k., z. b., naar Uitgeest. H. P. Jongeling, r.k., z.b., naar den Haag. J- C. Jansen (echtgen. F. W. Wagner) r. k., huishoudster, naar den Helder. r. Wiersma, N.-H., z. b., naar Utrecht. W. W. Limburg Stirum v. Graaf, geen, vertegenw., naar Amstel. M. E. Bakker, r.k., z. b., naar den Haag. A. M. Jong, r.k., z.b., naar Monnikendam. J. F. Geu- zebroek, N. H., reiziger, naar Zaandam. Schoen, geen. schilder, naar Workum. Th. Mayr. R.K., dienstbode, naar Duitsch and. J. W. Kragtwijk, R K., priester, naar Voorhout. M. Peetoom, N.H., dienstbode naar Westwoud. A. M. Vijselaar, N.H dienstbode, naar Zaandam. E. Blaauw wed. M. Molenaar), N.H., zonder beroep, naar Koedijk. A. J. van der Kroef, R.K., huishoudster, naar Alkmaar. M. Tromp, R.K., onderwijzeres, naar Warmenhuizen. F. W. Martthesius geen, kellner, naar Amsterdam. H. Elemans, R.K., z.b., naar Alkmaar. J. C. Olie, N.H., z.b., naar Heiloo. P. C. H. Jasper, E.L., dienstbode, naar den Haag. W'. Stoop, R.K., boerenknecht, naar Oterleek. J. Groot, R.K., slager, naar Hoorn. A. M. van der Pot (wed W. P. Böhm), N.H., z.b., naar Haarlem J. C. Grooter, N.H., timmerman, naar Anna Paülowna. J. M. van der Peet, R.K., z.b., naar Heiloo. C. Bakker R.K., z.b., naar Akersloot. M. J. Leeg water (echtgen. D. BrakN.H., z.b., naar Koedijk. A. Beeldman (echtgen. J. A Suykerbuyk), N.H., z.b., naar Amster dam. H. F. Hoebe, R.K., smid, naar Groo tebroek. J. G. Kockx, N.H., z.b., naar Baarn. R. de Beurs, N.H., arbeider, naar Heiloo. J. Nieuwesteeg, R.K., z.b. den Haag. M. Deyle, R.K., religieuse, naar den Haag. Centrifugemei k percentage, uisluitend boterbereiding 90 Industrieprijs. Kaas- en Boterberei* ding. Alles per 100 K.G. volle melk. Geldelijke kaasopbrengst 8.4 K.G. X 0 28 2 35. Roomboter, 3.20 - (95/100 X 2.20) 1.11 X 1.155 X 1.01 1.29. Weiboter 8/10 X 0.20 X 1.15 X 1.00 0.18. Karnemelk 3 X 1.5 cent 0.04. Totale brutoprijs 3.86. Af verwerkingskosten 1.10. Netto prijs 2.76. Per vet 86 cent -f- 80 K.G. wei. Industrieprijs. Uitsluitend boterberei ding. Per 100 K.G. melk. LEVERING ONGEMERKTE BIGGEN De Nederlandsche Veehouderijcentra'.e maakt bekend, dat nh 11 Mei a.s. door haar geen ongemerkte biggen meer zullen worden ingenomen. Hierbij een globale opbrengst bereke ning der industrieprijs der volle-melk: A. bij kaas- en boterbereiding. B. bij uitsluitend boterbereiding. Gegevens kaas- en boterbereiding. Vetgehalte volle melk, 3.20 (tijdelijk iets hooger), uitsluitend boterbereiding 3.:?0 Vetgehalte kaasmelk 2.20 Vetgehalte ongecentrifugeerde wei 0.'5 Vetgehalte gecentrif. wei 0 05 Vetgehalte contrlfugemelk, uitsluitend boterbereiding 0.07 Kaasopbrengst per 100 K.G. volle melk 8.4 K.G. Kaasprij3 per K.G. 20 cent. I itkeering per K.G. kaas C. Z. C. 8.35 cent. Totaal 28 35 cent. Boterprijs per K.G commissienotee- ring 34.00 cent. Toeslag per K G. boter C.Z.C. 67.2 cent. Totaal 101.2 cent. Room percentage 5.00 uitsluitend boterbereiding 10 Weipercentage 80.00 Boteropbrengst: 3.20(9/10 X 0.07) 3.14 X 1.155 X 1.01 3 63. Karnemelk 5 X 1.5 cent 0.07. Brutoprijs 3.70. Onkosten 100. Netto opbrengst 2.70. Per vet 84 cent -f 90 K.G. ondermelk. De voedingswaarde van de ondermelk han 2 X zoo groot worden aangenomen als die van wei. Uitkeerlng C.Z.C. per 100 K.G. vo'le melk. (Heffing per K.G. boter 1.10). Uitkeoring op de kaas 8.4 X 8.35 cent 70.14 cent Toebetalen op de boter, 1.46 X 0.428 r 62.48 cent. Uitkeering C.Z.C. 7.66 cent. Op welk standpunt stelt de weten schap zich ten aanzien van de steeds weer opduikende geruchten, als zouden bepaalde mogendheden in het bezit zijn van „geheime" doodelijke stralen, welke de meest verschrikkelijke uitwerking zouden hebben? Bestaan er werkelijk zulke doodelijke stralen, die in staat zijn geheele regimenten te vernietigen, v.iegtuigen naar beneden te halen en granaten in de munitiekamers van oor logsschepen tot ontploffing te brengen? Volgens een mededeeling aan de bla den van United Press uit Washington kwalificeeren de geleerden al deze ge ruchten als „onzin"! Er zijn geen stralen bekend, welke ovr een afstand een doodelijke of ver nietigende uitwerking hebben en het i6 hoogst onwaarschijnlijk, dat zulke stra len ooit ontdekt zullen worden. De ge leerden hebben een catalogus samenge steld, waarin alle soorten van stralen staan vermeld, doch er bevindt zich geen soort onder, waarop de aanduiding „d^odelijk" van toepassing kan zijn. Wel zijn vele stralen schadelijk, doch dan nog op korten afstand; wel dringen sommige ook door meterdikke stalen platen, doch zij zijn verder onschadelijk. O )k zijn er stralen, welke over grooten afstand werken, doch een vernielende uitwerking hebben zij niet. Bestaat er werkelijk een <-oort straal, dat als oor logswapen van evenveel belang is als een stuk veldgeschut van klein kaliber, dan is dat zelfs den beroemdsten schei kundigen onbekend. Zij weten van iets dergelijks niets af en verwachten qiet er ooit iets van te hooren. Er zijn drie soorten van verschijnse- le1 welke men „stralen" noemt. Het ineest bekend zijn de electro-magneti- sche golven, welke de aethertrillingen, zoowel vap de radiogolven als de kosmi sche stralen omvatten. De tweede stra- lensoort, welke men beter „6troomen" krr. noemen, bestaat niet uit golven doch uit neutronen, e'ectronen e.d. De derde soort zijn de z.g. „toon-golven", door haar kortheid deels onhoorbaar. Geen der tot een van deze soorten behoo- rende stralen kan men uit militair oog punt als „doodelijk" kenmerken en an dere zijn zelfs den voornaamsten auto riteiten niet bekend. Gaan wij afzonderlijk de verschillende stralen eens na en beginnen wij met de electro-magnetische golven, dan stuiten wij allereerst op de zientbare lichtstra len. welke noch dooden, noch vernieti gen kunnen; aansluitend hieraan komen wij tot de infra-roode stralen, welke n eer als warmtestralen oirioChreven kunnen worden. Deze kunnen in bepaal- df gevallen gevaarlijk worden en een b;andende uitwerking hebben. Doch de mogelijkheid, dat zij ten aanzien hier van oj. grooten afstand voor een vijand gevaarlijk ku nnen worden, bestaat niet. Onder bepaalde omstandigheden gaan de lichtstralen over in radiogolven, wel ke door de medici aangewend worden tot het verwekken van kunstmatige koorts. Een te vee) van deze „radio koorts" kan misschien doodelijk wer ken, doch men kan van geen soldaad verlangen, dat hij zich zoolang voor een korte golfzender plaatst, dat dit resul taat wordt bereikt. Behalve de Gamma-stralen zijn er nog kosmische 6tralen bekend, die waarschijnlijk uit het heelal tot ons k unen. Haar doordringingsklacht is ge weldig, doch volkomen onschadelijk. De stralen welke gevormd worden door neutronen, electronen, potronen, deutronen enz., hebben wel een groote snelheid, maar weinig uitwerking en haar draagwijdte bedraagt niet meer dan ongeveer twee centimeter. Een uitzon dering zijn de kathode stralen, welker uitwerking over grooteren afstand nog van kracht i6, maar proefnemingen met dieren hebben uitgewezen, dat zij ook op geringen'afstand geen doode'ijke uit werking hebben. Blijven dus nog de tocngolven. Proefnemingen in Amerika bewezen echter wel een doodelijke werking voor kleine vieschen, waterplanten en een groot aantal bacterieën, doch op muizen was de doodelijke werking nihil. Daar bij overschrijdt haar werkingsgebied nog geen halven meter. Dit kort overzicht van de bestaande stralen heeft aangetoond, dat doodelijke stralen niet bekend zijn en dat de sol daten in een toekomstigen oorlog genoe gen zullen moeten nemen met de thans geldende en zeker in alle opzichten geperfectionneerde oorlogswapens. In den aanvang van de zitting van Za terdag werd het woord verleend aan prof dr. Baumgarten, hoogleeraar in de rechtsfilo sofie aan de Universiteit van Bazel. Spr. zette o.m. het volgende uiteen: De beslissende vraag is, of er een Joodsche geheime regeering bestaat, of niet. Spr. ont kende deze vraag ten stelligste en op dit punt wijkt zijn meening onoverbrugbaar af van die van den deskundige Fleischhauer. De crisis die de wereld op alle gebieden door maakt, te verklaren door te zeggen dat een Joodsche geheime regeering achter alles staat, is een volledig ondeugdelijke poging tot een oplossing te komen. Gelijk bij alle euvele verschijnselen wil men het Jodendom voor de crisis van dezen tijd verantwoorde lijk stellen. Het Joodsche volk zou deze afschuwelijke protocollen gefabriceerd hebben. Spr. kent de cultureele prestaties van het Joodsche volk vanaf de grijze oudheid. Protocollen, heeft het Joodsche volk wel opgesteld, n.1, de bijbel. Een volk, in welks schoot de bij bel ontstaan is, kan nooit het volk zijn, dat ons door de anti-semieten wordt uitgebeeld. Een tweede zaak is echter, dat de deskundige van de tegenpartij den Joden van ouds her met wantrouwen heeft beschouwd. Hij er kent slechts die Joden als eerlijke menschen, die zich zelf tegen de Joden keeren. Wat zou de deskundige denken van een Duitscher, die op gelijke wijze zou oordeelen over zijn landlieden? Het wantrouwen tegen de Jo den heeft bij Fleischhauer een zoodanige hoogte bereikt, dat hij de geheele wereldge schiedenis slechts beschouwt van het stand punt van het wantrouwen tegen de arglisti ge Joden. Wanneer spr. de Joden voor zich ziet, die hij in zijn leven ontmoet heeft, moet hem van het hart, welke voorbeelden van onzelfzuchtigheid daaronder geweest zijn. Niemand heeft getracht, invloed op hem uit te oefenen, toen hij zijn rapport uitwerkte. Wanneer het Jodendom zooveel te verbergen had, waarom zou men dan juist hem, den niet-Joodschen, objectieven geleerde, als des kundige hebben aangesteld? Men kan zich bij de beoordeeling der Joden niet richten naar citaten, die uit het verband gerukt zijn, want op deze wijze zou het mogelijk zijn, ieder volk moreel volkomen te veroordeelen, aangezien over alle volken reeds slechte din gen gezegd zijn. De deskundige kan den antisemieten niet het getuigschrift uitreiken, de Talmoed te hebben behandeld, zooals dit in overeenstemming is met de eischen der wetenschap. De methode, citaten uit het ver band te rukken, om de onzedelijkheid van de talmoed te bewijzen, moet verworpen wor den. Woordelijk zeide Baumgarten verder; „Het is een onzedelijke methode. Bij een ob jectieve beschouwing, die tot de waarheid moet leiden, moet al het opruiende vermeden worden". Vervolgens behandelde de deskundige de geschiedenis van het ontstaan der vervalsch- te protocollen. Hij verklaarde, dat er vol doende bewijzen zijn voor de conclusie, dat de Russische geheime politie op beslissende wijze medegewerkt heeft aan de verval- sching. Het geschrift van Joly, dat voor een deel verwerkt is in de valsche protocollen, is niets anders dan een pamflet tegen Napo leon III, en het is belachelijk, wanneer door contra-experts beweerd worat, dat dit ge schrift reeds inlichtingen geeft over de plan nen inzake een wereld-heerschappij der Jo den. Uitvoerig behandelde de deskundige de kwestie van het auteurschap van Achad Haam. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat Achad Haam nooit de schrijver heeft kun nen zijn van de vervalschte protocollen. Men heeft het Jodendom het verwijt gemaakt zich te beschouwen als het uitverkoren volk. Zeker toont 't Joodsche Volk een krachtig religieus gefundeerde, nationale trotsch, maar bestaan er elders niet zeer veel op elkaar lijkende, verschijnselen, b.v. in Duitschland? Daar stelt men thans den Noordschen menschen tegenover alle anderen. Er wordt beweerd, dat iedere niet-Noordsche mensch op een tusschentrap tusschen mensch en dier staat. Zijn dat misschien ook gruwelsprook jes? aldus vroeg spreker aan deskundige Fleischhauer. De behandeling werd hierop verdaagd tot heden. Zaterdagnacht heeft een onbekend geble ven persoon drie van de vier levensgroote beelden, Belgische soldaten en koloniale sol daten voorstellende, die de vier hoeken van het gedenkteeken voor generaal Jacques de Dixmuide te Brussel versierden, door middel van een hamer zwaar beschadigd. Hij heeft er n.1. de koppen afgeslagen. Bij zijn ver nielingswerk werd hij gestoord en hij sloeg op de vlucht, doordat de bewaker door het rumoer van de zware slagen gewekt, kwam toesnellen. Op de trappen van het monument heeft de dader een brief achtegelaten, waar in hij als reden voor zijn daad aangeeft te hebben willen protesteeren tegen de verdruk king van Vlaanderen. Het parket van Veurne heeft Dixmuiden afgezet. Officieel is men van meening, dat de daad gepleegd is door een ontoerekeningsvatbaar persoon. Inzake het bericht betreffende de arresta tie en opsluiting van een aantal Katholieke jongeren bij hun terugkeer van een tocht naar Rome, waar zij bij den Paus op audiën tie waren geweest, wordt thans medege deeld, dat dit bericht niet juist is. Er is al leen een onderzoek ingesteld naar de vraag of zij het uniformverbod niet overtreden had den, terwijl één katholieke jongere wegens onbehoorlijk gedrag 2 uur lang in politie- arrest heeft gezeten, doch daarna met zijn groep weer verder is gereisd. 251. Hij merkte daarbij niet dat hij met zijn wandel stokje op een bananenschil leunde. Hij bemerkte het eerst toen hij uitgleed, en toen was het te laat en met een geweldige zwaai op den grond terecht kwam. Daarbij had hij het ongeluk het zeemonster net langs zijn neus te trappen. 252. 't Zeemonster begon te brieschen en te snuiven en zei tegen den meneer dat het schandalig was. De meneer was erg kwaad en blies terug. Dat was erg moedig van hem, maar niet verstandigd, want het zeemonster was veel grooter dan hij.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7