HONIG'S SOEP/ EVAARLIJK SPEL JUcht&'zaken Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Stakings-gewelddadigheden. is st&xMs jzjzsi #©€3®©e© üiadiopwqcamma KALUNDBORü, 1261 M. 1120 KEULEN, 456 M. 5.20 Concert. 6.20 Verv. concert 11.50 Concert uit München olv. Agop 12.35 en ROME, 421 M. 810 Symphonie- BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. JxuiMetmi Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL „U schijnt goed op de hoogte zijn van HOOFDSTUK XVI. Zitting van Dinsdag 7 Mei. Meervoudige Strafkamer. Een veelzijdige dief. De boerenarbeider Jacoib M., het levens licht aanschouwd hebbende te Hoogwoud, verblijf houdende te Wogoum, thans gede poneerd in het huis van bewaring, had zich te verantwoorden ter zake diverse kruimel diefstallen in de plaats zijner inwoning en elders en wel een bedrag van 1.50 ten na- deele der Ned. herv. gemeente te Opperdoes, dat hij uit een busje, staande in de diaconale kamer, had gepeuterd. Met nog een andere ouderling, had de heer A. Smit hem op hee- terdaad betrapt. Het bleek dat hij de bus lijk ha.' ker Albert Komen, ook een der uitverkorenen, herhaaldelijk had uitgemelkt. De broodbak- kwam er met 13 cent, plus het busje, waar in dit bedrag was gedeponeerd', af. Slechter trof het de winkelier Klaas Timmerman te Twisk, wiens toonbanklade werd ontlast met een bankbiljet van 25, die aan Jaaps vlugge vingers bleven kleven, plus 2 gulden als crisistoeslag. Mei. Comper, huisvrouw Komen, kreeg de eer de leverantie van prentbriefkaarten, speelkaarten, cacao, een mop zeep, eau de cologne, en andere utiliteitsvoorwerpen, be nevens een rijksdaalder, zooals de alles be kennende Jaap grif toegaf. Ten slotte kwam nog de winkelier Willem Brakeboer te Medemblik, wiens begunstiging diende om de winkellade te kunnen inspec- teeren. Veel schade scheen Brakeboer niet te hebben geleden. Het ging hier maar om 30 cents, voor zoover bekend, maar er kan wel wat meer gebeurd zijn. Het dient nog te moeten vermeld, dat dé jongeman, gehuwd en gezegend met een zoontje, de zoon was van den koster der Ned. herv. kerk, een keurig net gezin, en hij misbruik had gemaakt van deze positie om de kerk te bestelen. De officier releveerde deze feiten en noem de het in verband met deze omstandigheden zeer ernstige diefstallen, voornamelijk het bestelen van de kerk. Een verontschuldiging was wel dat verdachte onder de plak zat van zijn vrouw (maar die plak was toch niet sterk genoeg om dezen zwakkeling voor diefstal te behoeden). Het rapport van den heer Wiggers was niet hoopvol en de conclusie van dr. Engel man luidde, dat verdachte toerekeningsvat baar was. Den officier bleef niets anders over dan gevangenisstraf te vorderen en hij vroeg 7 maanden. Mr. Judell, ambtshalve als verdediger toe gewezen, pleitte voor zijn prodeaan clemen tie en wees nog op het betreurenswaardige feit, dat de sexueele verhoudingen in Opper does op zeer laag peil staan, 'n omstandig heid waarop pleiter niet verder wenschte in te gaan, maar die toch niet zonder invloed waren geweelt op zijn laakbare handelin gen. De 29- bouwvakarbeider Petrus ^-jarige Adrianus rransen, wonende te Alkmaar en thans in voorarrest, stond heden terecht ver dacht, zich in den morgen van 14 Maart j.1. tijdens een staking te Santpoort, alwaar verschillende arbeiders uit Alkmaar werkzaam waren, te Heiloo, toen een luxe auto met z.g. onderkruipers op weg was naar Santpoort, zich te hebben schuldig ge maakt in vereeniging met andere ontevreden arbeiders aan geweldpleging tegen deze auto door met steenen te werpen, waardoor de wagen werd beschadigd. In deze zaak, waarin mr. Smal opponeer de als verdediger, waren acht getuigen a charge en décharge gedagvaard. De verdachte bouwvakarbeider ontkende het hem ten laste gelegde feit en beweerde dien morgen niet te zijn uitgegaan om de auto te molesteeren, doch om konijnenvoer te zoeken. De getuige Duijn, chauffeur van de auto, had de aanranding meegemaakt en ook zoo iets als een revolverschot gehoord. Het ge- gebeurde omtrent kwart over zes uur, het was nog schemerig. De rit werd niet voort gezet, doch men keerde den auto om, tenein de bij de politie assistentie te vragen. De getuige Schellevis kwam uit Beverwijk om de werklieden te halen en keerde terug met vijf passagiers. Men zat in een Alkm. Courant het stakingsnieuws van den vori- gen dag te lezen, toen nabij de Kattenberg, door een aantal personen, die zich aan beide zijden van den weg hadden opgesteld, een regen van steenen op de auto werd losgela ten. De chauffeur Duijn reed full speed door en keerde toen terug naar Alkmaar. Getuige heeft zich door het bosch verwijderd. Deze getuige kende verdachte persoonlijk niet, doch had hem een vorigen avond bij een der stakingsrelletjes opgemerkt. Verdachte gaf toe op de Laat de auto te hebben gezien, bij wijze van demonstratie had hij toen zijn vuist opgestoken, een geste die de president mr. Ledeboer ellendig noem de. Iedereen is toch vrij om te werken, ver meende de president. De 30-jarige timmerman Nic. Streicher, in zittende in ae bewuste auto, verklaarde, dat de heer Schellevis een voorlezing hield uit de krant, toen men eensklaps een klap op de auto hoorde en getuige zag een persoon naar voren treden, die een werpende beweging maakte, welke persoon volgens dezen getui gd dan verdachte zou zijn. Er volgden nog meer klappen op de auto en men constateer de deuken op den wagen. Voorts werden op- ;emerkt een aantal personen voorzien van ietsen, die de vlucht namen. De verdachte stond naar schatting plm. 8 meer van de groep af. Bepaald zeker was getuige in de herkenning van den verdach te niet. Hij dacht wel aan hem, toen hij hem bij de auto opmerkte. Vervolgens werd voorgeroepen de timmer man W. de Leeuw, eveneens passagier van de z.g. onderkruipersauto. Hij zag een per soon, die een gooiende beweging maakte en hoorde een klap. Den vorigen avond had hij verdachte gezien als poster en hij herkende hem als dezen verdachte. Hij had dien mor gen een deukhoed op. Dit laatste werd door verdachte toegegeven. Hierna verscheen de timmerman Piet Blankendaal, eveneens deel uitmakende van het auto-gezelschap. Ook hij zag iemand die een gooiende beweging maakte, doch hij kon niet zeker zeggen, dat het verdachte was. Hierop werden gehoord de getuigen van de verdediging. In de eerste plaats Steven Tellegen, arbeider te Alkmaar, die gehoord had, toen men den vorigen avond aanwezig was in de Eikelenbergstraat, toen Blanken- daal was thuisgebracht, dat werd gezegd: Morgen zullen we 't anders doen! Den vol genden morgen was getuige ook tegenwoor dig geweest op den straatweg en had toen personen zien staan, doch was doorgereden. Naar zijn meening had kort daarop de aan val plaats gehad. Getuige had ook iemand gezien, d'ie veel op verdachte geleek, Deze man liep op den straatweg en had geen fiets. Ook dit gaf verdachte toe. De transportarbeider Boon, die naar zijn werk te Castricum fietste, had verdachte in de richting Alkmaar zien loopen. Het was vijf minuten over zes uur en zij hadden el kander nog gegroet. Getuige a décharge Albertus Hassing, metselaar te Alkmaar, had op weg naar Castricum op den bewusten morgen, ver dachte ontmoet, loopende in de richting Alk maar op de hoogte van de tennisbaan. Hij kende den verdachte, die een trui aanhad en een hoed op. Er waren ook andere personen en ook fietsen, die tegen de boomen stonden. Tenslotte werd gehoord Jacobus Veel, voeger te Alkmaar. Deze had verdachte meermalen 's morgens vroeg te Heiloo ont moet. Hij hield zich toen onledig met gras snijden. Requisitoir. De officier, lettende op de omstandigheid, dat verdachte ontkende, was verplicht het bewijs te leveren uit de feiten. De aanval in bijzonderheden beschrijvende, kwam spreker tot de vraag: wie pleegde dien aanval? Uit het stukje in de courant hadden de werkwil ligen het vermoeden dat er wat broeide, dus heerschte er een zekere spanning. Toen de chauffeur dus een schim te voorschijn zag komen, een klap op de auto hoorde en een aantal personen bemerkte, gaf de chauffeur vol gas. Nadat een regen van projectielen de auto teisterde, werd gestopt en keerde de chauffeur de auto om terug te gaan. Bij düe gelegenheid zag men als hazen vluchtende personen. Wat betrof de herkenning van den verdachte in den persoon van den man, die een gooiende beweging maakte, releveerde de officier den getuige a charge Schellevis. De verklaring der getuigen omtrent de kleeding van den verdachte achtte de offi cier te vaag, dus wilde spreker deze verkla ringen stilzwijgend voorbijgaan. De getuige Streicher had echter dén ver dachte herkend aan zijn donker en sterk ty peerend uiterlijk. Getuige de Leeuw had ook positief den verdachte herkend, medé omdat hij den vo rigen avond verdachte bij zijn eigen deur pad zien staan..De officier vermeende voorts dat dé getuigen a décharge er niet in waren geslaagd het door den officier aangevoerde bewijsmateriaal te ontzenuwen. Zij hadden feitelijk wel achterwege kunnen blijven. Van konijnenvoer had niemand iets ge merkt en dit verweer werd door niets beves tigd. De officier nam aan dat verdachte dien morgen met een hard voorwerp tegen de auto had geworpen. Voorts distilleerde de officier de verzwa rende omstandigheid het met vereende krachten geweld plegen uit het feit, dat ver dachte op betrekkelijk korten afstand stond opgesteld van de overige geweldplegers. Verdachte gaf zelf toé, dat hij een leiden de rol speelde in de organisatorische actie om de onderkruipers tot iiikeer te brengen. Een van die middelen was dan vermoedelijk de aanval op de auto. Deze manier van optreden kon de officier dan ook niet tolereeren. Wat verdachte betrof, deze heeft tot dus ver steeds ontkend, doch de officier betwij felde of hij die houding kon volhouden bij dit overstelpende bewijsmateriaal. Het speet den officier dat verdachte, die behoort tot een legale vakorganisatie, zich tot deze terroristische daden had laten ver leiden en spreker genoodzaakt moest zijn in dit ernstige geval 10 maanden gevange nisstraf te requireeren. De verdediging. Mr. Small besprak de oorzaak van de ge voerde actie en noemde de houding der pa troons een slag in het aangezicht van de arbeiders, te meer nog, omdat de patroons door het gemeentebestuur van Velzen en den rijksbemiddelaar in 't ongelijk waren gesteld. Pleiter verklaarde, dat verdachte vooraf van het gebeurde bij den Kattenberg niet op de hoogte was en hij dien morgen niet was af geweken van zijn gewoonte om voer voor zijn konijnen te zoeken. Hij woonde destijds in de Nieuwpoortslaan. Verdachte liep op den straatweg zonder eenig kwaad opzet. Hij kende niet de personen die zich in de auto bevonden en het is wederkeerig waar, dat deze personen zich ook in den persoon van den verdachte konden vergissen. Ook wees pleiter op de weinige harmonie die er bestond tusschen de verklaring door de getuigen afgelegd met betrekking tot de kleeding van den verdachte. Ook met betrek king tot de afstanden bestond geen homoge niteit tusschen de diverse verklaringen. Al leen is men het, tot nadeel van verdachte, eens, dat de man, die gooide, iemand was met een donker uiterlijk. Pleiter ontkende, dat verdachte tot een der groepen zou hebben behoord. Vast stond vrijwel, dat verdachte niets in zijn handen heeft gehad. Hij is er echter tegen opgeloo- pen en andere hebben zich afzijdig gehou den- Ten slotte vestigde pleiter de aandacht op den persoon van verdachte, die veel voor zijn organisatie over heeft, doch niet ver dacht kan worden op illegale wijze recht te vorderen. Bovendien is hij maatschappelijk een onberispelijk huisvader met een blanco strafregister, zoodat pleiter hoopte, dat in dien een door pleiter geconcludeerde vrij spraak niet kon worden verleend, in ieder ge val de meest mogelijke clementie zou wor den in acht genomen. Er volgde geen repliek én de behandeling werd onder bepaling dat a.s. Dinsdag uit spraak zou worden gedaan, gesloten. Wat al te vlug naar rechts opge trokken. De heer Simon K., Texelaar van geboorte, wonende te Helder en directeur van een Shellbijkantoor aldaar, reed op 18 September 1934 met zijn luxe wagen in het Ankerpark, wenschte de Zuidstraat in te rijden en begaf zich naar rechts, waar hij voorbij reed een wielrijder, met name Willem Klaas Piet, doch nam zijn draai wat al te vlug, zoodat de fietser alleen door krachtig te remmen kon voorkomen, dat hij een liefkozing van de zooveel krachtiger auto ontving. De heer K. werd door den kantonrechter te dier zake veroordeeld tot 25 boete welke straf later werd aangedikt tot 50. Tegen dit vonnis kwam de Shell-meneer in hooger Donderdag 9 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.Omroep orkest olv. N. Gerharz. 10.Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek. 1030 Verv. omroeporkest. 11. Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Gr.pl. 12.30 Het AVRO-Aeolian- orkest en gr.pl. 1.30 Pianorecital A. de Ridder. 1.50Voordr door F, Kramer. 2.10 Avro-Octet olv. L. Schmidt. 3.-3.45 Naaicursus. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 5.40 De Avro-Decibels olv. E. Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7. Radio-Volkszang olv. P. C. Poort man. 7.30 „Van reizen gesproken", spel van en olv. Herman Felderhof 8.Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos de Avro-Girls en gr.pl. 9.20 Bouw kundige causerie. 9.30 Concertge bouw-orkest olv. prof. dr. W. Men gelberg, Toonkunstkoor en To van der Sluijs, sopraan. 10.45 Gr.pl. 11.—Vaz Dias. 11.10-12.— Uit „La Gaité, A'dam: Jack de Vries en zijn „Internationals". HUIZEN, 1875 M. (8.-9.15 en 11.-2.- KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—11.30 uur). 8.— 9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst olv. ds. P. J. de Bruin. 10 45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2 Handwerkcursus. 3.-3.45 Gr. pl. 4.Bijbellezing ds. P. Neideck, mmv. zang en orgel. 5.— Handen arbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel L. Blaauw. 6.30 Causerie d. Kapt. A. van Amerongen. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.— Vaz Dias. 8.05 Orat. „Christus" van Fr. Liszt. Gem. koor „Sursum Corda" te Lei den olv. A. v. d. Horst mmv. solis ten en H. Schouten, orgel. (9.30 Vaz Dias en gr.pi.) 10.4511.30 Gramofoonmuziek. DR01TWICH, 1500 M. 9 35— 9 50 Morgenwijding. 10.25 Gr.pl. 11.10 Bezoek van den koning en de koningin aan Westminster Hall. 11.40 Het Rutland Square en New Victoria-orkest olv. N. Austin. 12.20 Gr.pl 1.25 Voor de scholen. 2.20 Vesper. 3.10 Gr.pl. 4.05 Orgelcon cert A. Stephenson. 4.35 Troise en zijn Mandoline-orkest. 5.20 Ber. 5.50 Bachconcert. 6.10 Duitsche les. 6.40 Gr.pl. 6.50 Lezing. 7.20 Variété-progr. 8.50 Ber. 9.20 Derde acte van Wagner's „Siegfried" olv. Sir Thomas Beecham. 10.35—11.20 Maurice Winnick en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.20 Gr.pl. 11.35 Kamermuziek o. 1. v. Doyen. 8.05 Nat. orkest olv. Inghelbrecht. 10 05 Dansmuziek. —1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.05 4.05 L. Prei I's orkest. 7.20 Con cert mmv. solisten, koor en orkest olv. Th. Dyring. 9.35 Kamermuziek. 10.05—11.50 Dansmuziek. I.35 Concert. 3.20 Omroepkoor olv, Breuer. 4.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 6.20 Omroepkwintet. 8 20 „Volk musiziert" concert olv. Kneip. 9.40 Guitaarrecital. 10.20 Zie Deutschlandsender. concert olv. Toni. II.20 Salon-orkest olv Walpot. 12.301.20 en 4.20 Gr.pl. 6.05 Sa- lon-orkest olv. Walpot. 6.35 Gr.pl. 7 20 Symphonieconcert olv. Afldré. 9.30—10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Q Gr.pl. 12.30—1.20 Salon-orkest. A 4.20, 5 35 en 6.20 Gr.pl. 7.20 Om- 2! roeporkest olv. Gason. 9.30—10.20 Populair concert. Q DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Wanderung über die Nehrung", hoorspel. 8.20 Geva- rieerd progr. uit München. 9.20 en 9 10.—Ber. 10.20—11.20 Het Om- roeporkest olv. L. K. Mayer. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschls. 8.8.20, Keulèn 9.20—11.05, Parijs Radio 11.05—13.20, D.sender 13.20— 14.20, Lond. Reg. 14.20-15.20, Keulen 15.20—16.20, Brussel Fr, 16.20-18.20, Stuttgart 18.20- 19.20, Brussel Fr. 19.20—21.30, Lond. Reg. 21.30-21.45, Weenen 21.45-24.-. Lijn 4: Lond. Reg. 8.5011.10, Droitwich 11.10—13.20, Lond. Reg. 13.20—14.20, Droitwich 14.20 —17.20, Keulen 17.20—17.50, Lond. Reg. 17.50—19 20, Droit wich 19.20—21.—, Beromunster 21.—21.20, Droitwich 21.20— 23.20, Kalundborg 23.20—24. beroep, niet om de knikkers, want hij nam mr. Buiskool, doch om het spelrecht, omdat hij zich onschuldig achtte. Deze niet onverdeeld interessante zaak werd na de pauze eens uitgekiend. Mijnheer Willem Klaas Piet, bootsman K. N. M., gaf een exposé van het gebeurde bij het Ankerpark, welke verklaring door den tweeden getuige Sybbele Nania werd onderstreept. Door de officier werden geen nieuwe lichtpunten ontdekt en er volgde dus requisi toir tot bevestiging, evenwel met uitzonde ring van de straf, die de officier wenschte te zien gereduceerd tot 25 boete of 10 dagen. Mr. Buiskool was het niet met den kanton rechter, noch met den officier eens en con cludeerde na de onvermijdelijk uitvoerige uiteenzetting vrijspraak, subs. een zeer ge ringe boete. Nog 'n Heldersche carambole In den beroemde St. Sylvester oftewel Oudejaarsnacht j.1. had een botsing plaats te Helder op de Molengracht en Bierstraat met het motorrijtuig van den garagehouder Jac. Joh. B. en de auto, bestuurd door zeke ren heer J. F. Stuart, waarbij de garage houder natuurlijk de dupe was en veroor deeld werd tot 20 boete of 10 dagen. De veroordeelde kwam in hooger beroep, omdat hij vermeende niet de schuld te heb ben, welke appèl heden werd behandeld. Volgens den appellant had de heer Stuart geen signaal gegeven en zoo woest ge reden, dat appellant met hutje en mutje in het N.H. Kanaal terecht was gekomen. Zijn geheele wagen was in elkaar gereden en hij had de schade zelf moeten betalen, als mede de verkeerspaal, die bij deze onzachte ontmoeting, was gesneuveld. Mijnheer Stuart nam echter'.een ander standpunt in en be weerde, dat verdachte de roilen precies om keerde. De officier hield zich alléén aan het telaste gelegde feit, dat verdachte rechts geen voor rang had verleend en vorderde bevestiging. Nog een, die niet om de knikkers, hooger spel speelde. Een autobuschauffeur Cornelis D. had op 31 Juli te Wieringen, wel niet direct brokken gemaakt, doch was toch door zijn minder tactisch rijden de oorzaak, dat een tegen- jer in het gedrang kwam. )e chauffeu werd te Helder dientenge volge veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen en was van dit niet ongeschikte vonnis in hooger beroep gekomen. Mr. Wynne werd de taak toegewezen, namens de verzekering, den appellant te verdedigen. Dr. Herz, die ook met zijn auto op den Gemeenlandsweg reed, was door het plotseling stoppen van zijn voorligger, een door zekeren heer J. M. Roel bestuurde auto, verplicht een greppel in te rijden en van zijn auto een duikboot te maken. In dit even langdradige als vervelende zaakje, waarin met elkander nog 5 getuigen werqen gehoord, vroeg de officier bevesti ging van het vonnis. Mr. Wynne drukte zijn spijt uit, dat geen behoorlijke situatiekaart aanwezig was en stelde voor den toestand ter plaatse op te nemen, omdat naar zijn meening den chauf feur geen enkele schuld trof, zoodat door pleiter meer uitvoerig werd aangetoond. 26) Hallam keerde naar de Ryderstraat terug met het voornemen daar rustig te gaan zit ten tot het tijd wed om zich te verkleeden. Maar kort na zijn komst kwam een be diende hem zeggen dat er een dame was om hem te spreken. Hij dacht natuurlijk dat het Stella was en hoe sterk ook de verlei ding was, had hij de kracht om bij zijn be sluit te blijven. „Zeg aan juffrouw Cameron, dat ik haar vanavond zal schrijven". „Het is juffrouw Cameron niet mijnheer; het is de andere dame, die met haar mee kwam". „Laat haar dan boven komen", zei Guy. Valda kwam binnen zonder haar gewone zelfbeheersching. Ze was zeer geagiteerd en sprak haastig. „Wat heeft u Stella gedaan? Ze zit vree- selijk te huilen". „Dat spijt me". „Ze wilde alleen maar vertellen dat u het engagement heeft afgemaakt. Is dat waar?" vroeg ze. „Ons engagement is af". „Valda werd bestormd door tegenstrijdige gevoelens. Aan den eenen kant hield ze werkelijk veel van Stella en vond ze het el lendig haar te zien lijden en aan den ande ren kant vond ze het heerlijk dat Guy vrij was. Ze zou niet langer door jalouzie ge marteld worden, als ze de twee gelieven sa men zag. De tijd heelde de meeste wonden en misschien zou Guy leeren vergeten. Dan zou haar kans komen. Uit eigen ervaring wist ze, dat de meeste mannen ontvankelijk waren voor schoonheid en ze wist dat ze mooi was. Ze zou hem kunnen winnen Maar eerst moest ze ontdekken waarom de verloving verbroken was. „Het is alleen maar een kleine twist. Ga met me mee en legt het bij", zei ze vleiend. „Ik wilde dat ik het kon doen. U begrijpt me verkeerd juffrouw Glyn. U weet hoeveel ik van Stella houd. Ik zou haar nooit heb ben opgegeven als ik er niet toe gedwongen was geweest. Ze houdt van u en ik hoop dat u zeer vriendelijk voor haar zult zijn". „Dus geen kleine kibbelarij?" „Ik wou dat het waar was", zei hij met een bitteren lach. „Menheer Hallam, u moet me één vraag beantwoorden. Heeft baron Branden iets te maken met de verbreking van het enga gement?" „Waarom vraagt u me dat? Gisterenavond wilde u me iets vertellen. U scheen er erg op gesteld te zijn, maar de baron verhin derde u te spreken. Nu heeft u gelegen heid". „U moet me eerst zeggen wat u eigenlijk bij den baron doet. U is vandaag bij hem ge weest". het doen en laten van den baron. Hij wacht op een telegram uit Zuid-Amerika'. „Is dat het eenige voorstel dat hij u heeft gedaan? Wees eerlijk". „Hoé weet u, dat ik vanmiddag bij hem ben geweest?" „Dat wist ik niet. Ik raadde er alleen maar naar. U heeft mijn vraag nog niet be antwoord", zei ze ongeduldig. „Hij heeft over andere dingen ook gespro ken. Tusschen twee haakjes, ik zou graag willen dat u hem niet vertelde, dat mijn ver loving met Stella af is". „Waarom niet?" vroeg ze lakoniek. „Omdat ik niet wil dat hij het weet. Daarom". „Goed. Wat waren de andere dingen, waarover u met hem sprak?" „Hij liet doorschemeren dat hij misschien iets voor mij te doen had. Ik heb geld noo- dig". „Neem mijn raad aan en blijf hem uit den weg. Hij is gevaarlijk". „Waarom zegt u dat?" vroeg hij snel. Hij werd nieuwsgierig. Zou ze den aard van de bezigheden van den baron kennen? Hij kwam tot de conclusie dat dit geheel on mogelijk was. „Wat is d- baron?" vroeg hij. „Een heer", antwoordde ze spottend. „Wat nog meer?" „Ik weet het werkelijk niet en het kan me niet schelen ook", „Waarom gelooft u dan dat hij gevaarlijk voor mij is?" „Ik heb gegronde redenen om dat te ge looven. Laat u dat voldoende zijn Als uw vriendin en als iemand die het goed met u meent, vraag ik u hem te vermijden". „Zonder mij daarvan de reden te noe men?" „Ja", zei ze beslist „Wees tevreden met uw werk bij de marine. Nu u niet verloofd is, kunt u toch niet zoo naar geld verlangen. Wilt u Stella niet meer zien?" vroeg ze plotseling. „Als ik er iets aan kan doen, niet". „Ze gaan morgen naar Weyport terug. Mevrouw Cameron is dolblij. Ik blijf in Lon den. Ik heb weinig vrienden en zal me een zaam voelen. Gaat u naar uw schip terug?" „Neen". „Zullen we vrienden zijn? Ik zou u graag nu en dan ontmoeten. We zouden af en toe eens samen ergens kunnen gaan eten in een rustig restaurant". „U is heel vriendelijk". „En dan kan ik u nieuws van Stella ver tellen. Wij schrijven elkaar geregeld. Wilt u?" „Heel graag, juffrouw Glyn". ,U moogt me gerust Valda noemen en ik zal Guy zeggen. Ziezoo, dat is dus afge maakt. Morgen wordt moeder begraven. „Mag ik de begrafenis bijwonen?" „Graag, ik durfde je het niet te vragen. Heb je geen boodschap voor Stella?" „Neen alleen dat ik hoop dat ze gelukkig zal worden". „Nog één woord van waarchuwing. Wees op je hoede voor den baron". „Ik zal het niet vergeten. Goeden dag" Toen hij alleen was, begon hij na te den ken over Valda's relaties met den baron. Er was ergens een geheim, dat misschien raadzaam zou zijn om op te lossen. Er was een beminnelijke glimlach om het gelaat van den baron, toen hij zijn glas naar de lippen bracht. „Prosit", zei hij en knikte Guy toe. „Prosit". „Nu, zullen we aan tafel gaan? Ik heb trek". De kok van den baron was ongetwijfeld een kunstenaar in zijn vak, want hetgeen voorgezet werd, was volmaakt. Guy was geen lekkerbek, maar toch ge noot hij van den maaltijd. De knecht vulde telkens zijn glas met de uitgezochtste cham pagne en de baron praatte geanimeerd. De koffie en likeur werden in de rookkamer ge bruikt. Toen de baron een groote Corona had opgestoken, haalde hij de rook diep in en keek Guy welwillend aan. „Om te leven, zooals een mensch moet leven, is geld noodig. Om het leven volko men te genieten, moet je arm zijn geweest. Als we iederen dag dineerden zooals nu, zouden we het niet meer waardeeren". „Is u dan niet altijd rijk geweest?" vroeg Guy beleefd. „Neen, ik ben zoo arm geweest als de spreekwoordelijke kerkmuis of was het een rat?" Eens jaren geleden heb ik een geheele week lang niet gegeten. Ik zal het nooit ver geten. Dat was in Budapest". „Van welke nationaliteit is u? U spreekt uitmuntend Engelsch". „Ik ben wereldburger", zei de baron luch tig- (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6