feuilleton Opening van Bouw- en Architectuur- tentoonstelling. HULDIGING VAN PROF. MENGELBERG. 12 Mei „Moederdag". IIEVAARLIJK SPEL ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 10 MEI 1935 Binnenland Toespraak van Prof. Schoemaher in 't R.A.L.gebouw. Ministriëele belangstelling. Hedenmiddag is onder groote be langstelling in het R.A.I.-gebouw, in aanwezigheid van Zijne Excel lentie mr. H. P. Marchant, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, de bouw- en architectuur- tentoonstellig, die van 10—19 Mei wordt gehouden, geopend. Tevens wordt ter gelegenheid van de ten toonstelling een bouwcongres gehouden. De expositie werd geopend met een rede van prof. ir. R. L. A. Schoemaker. Aan mij valt het voorrecht te beurt U na mens het bestuur van het Nederlandsch In stituut van Architecten welkom te heeten. Het feit, dat Uwe Excellentie zich bereid verklaard heeft dit Bouwcongres met Bouw en Architectuurtentoonstelling te willen ope nen, mag naar het mij voorkomt wor den gezien als een erkenning van didacti sche beteekenis, welke congres met tentoon stellingen voor de beoefening der bouwtech nische wetenschappen belooft te hebben. Steeds meer blijkt hoe de bouwtechniek in haar ontwikkeling wordt gesteund door de overige technische wetenschappen, dat n.1. de problemen, welke zich daarbij voordoen door mathematici en physici worden ter hand ge nomen en tot oplossing gebracht, terwijl an derszins de ingenieurs en architecten de op deze wijze verkregen resultaten ook geheel ten bate en ten nutte van de gemeenschap doen komen. Wij zijn thans ten aanzien van de bevrediging der materieele behoeften af hankelijker dan ooit van de techniek in het algemeen, waarbij dan tusschen de bouwtech niek en de bewoningseischen een zekere wederkeerige afhankelijkheid is te constatee- ren, zoowel in practischen als in ideeëlen zin. De strakke bouwvormen, de soberheid in afwerking, de groote lichtvlakken der mo derne utiliteitsgebouwen, waarin slechts aan doelmatigheids- en hygiënische eischen be hoeft te worden voldaan, waar overzichtelijk heid en ordening van het bedrijf primaire eischen zijn, getuigend van ernstigen wil en zakelijkheid, weerspiegelen tevens de geestes gesteldheid, de levensopvattingen en het karakter van het heden. Het schijnt mij daar om ook toe, dat dit de reden is, waarom deze nieuwe bouwvormen, deze strakheid in lijn en kleur, ook in den burgerbouw konden wor den opgenomen. Ontstaan uit den drang der verhoudingen en omstandigheden in de zich wijzigende maatschappij, had deze nieuwe architectoni sche vormgeving toch nimmer zich zoo snel kunnen ontwikkelen, indien niet de moderne bouwmaterialen en verbeterde en nieuwe con structie-methoden den bouwmeester een groo- ter bewegingsvrijheid hadden gegeven. Doch alleen gewapend met constructief inzicht, kennis der technische en physische eigenschappen der bouwmaterialen en we tend aan welke eischen het bouwwerk uit een hygiënisch oogpunt, zoomede ten aanzien van verlichting, ventilatie, geluid- en warm- te-isolatie heeft te voldoen, kan de architect zijn taak thans als bouwmeester vervullen Het congres, dat heden zal aanvangen, kan zoowel den technicus als den ontwikkel-. den leek voorlichten omtrent de belangrijkste bouwtechnische problemen, welke in dit tijds gewricht worden gesteld en ook tot oplossing zijn gebracht; de bouwtentoonstelling zal een beeld geven van de modernste bouwmate rialen en woninguitrustingen, waarover be schikt kan worden; de architectuur-afdeelin- gen mogen U toonen, dat de architecten bouwmeester zijn en de bouwmeesters archi tecten het geheel zal, naar ik hoop, de over tuiging schenken voor welk een omvangrijke en belangrijke.taak de architect of bouwkun dig ingenieur in het hedendaagsche leven wordt gesteld en doen bevroeden aan welke eischen hij moet voldoen om die taak met eere te kunnen vervullen. Tenslotte heb ik mij nog te kwijten van den aangenamen plicht de autoriteiten, die ons zoo welwillend tegemoet gekomen zijn en het mogelijk hebben gemaakt, dat zoovele onzer wenschen in vervulling konden gaan daarvoor onze groote erkentelijkheid te betui gen, waarbij wij ook hen, die door persoon lijke medewerking ons hebben gesteund ten zeerste dank zeggen voor het daarmede ge geven blijk van sympathie voor ons Insti tuut. Ik veroorloof mij thans Uwe Excellentie te verzoeken dit congres met tentoonstellingen wel te willen openen om u daarna uit te noo- digen een rondgang langs het tentoongestel de te willen maken. Een rondgang door de architec tuur-tentoonstelling in de R.A.I. Een buitengewoon geslaagde expositie. Het is niet te ontkennen, zoo zeide Prof Schoemaker ons, dat de smaak van het Hol- landsche publiek in vergelijking tot andere landen buitengewoon sterk ontwikkeld is. Men loopt hier niet aan huizen, beelden, ge bouwen voorbij, maar bewondert ze of vindt ze leelijk, maar men bemoeit zich in ieder ge val met wat wij, architecten het publiek bie den. Daarom moesten wij streven naar een tentoonstelling, die op een hoog artistiek peil staat en die tevens van directe praktische waarde is, zoodat ook de eenvoudige huis moeder in staat is, de mogelijkheden, die de architectuur en de nieuwe binnenhuiskunst haar bieden, te beoordeelen. De Amsterdam- sche architect Harry Elten was als het ware de kunstzinnige leider, die aangaf hoe de expositie moest Worden opgebouwd en op welke wijze de verschillende stands in het enorme R.A.I.-gebouw moesten worden opge steld. Men is er inderdaad in geslaagd een eenheid te verkrijgen, waardoor al het rom melige en kermisachtige, dat sommige ten toonstellingen soms in zoo sterke mate om- siert, wordt vermeden. Het geheel is dus voor alles waardig, smaakvol en in zijn overvloed van details in velerlei opzicht interessant. In het midden van de zaak is door den heer Linus Ingwersen een tuin met een pergola aangelegd, wat mede een gevoel van ruimte geeft en de samenhang tusschen de stands in hooge mate bevordert. Een bouw- en architectuurtentoonstelling, waar een ruime plaats aan stands met bouw materialen is gereserveerd, bouwmaterialen echter, die doorgaans van groote praktische beteekenis zijn. Hoe dikwijis worden wij niet geplaagd door hinderlijk lawaai, dat onze bu ren maken en dat tartend door de muren dringt. De expositie toont ons muren waar door dit onmogelijk is. Bovendien zal het den leek interesseeren, dat een hooge kolenreke- ning vermeden kan worden door wetenschap pelijk en doelmatig bouwen. Bovendien zal de zuinige huisvrouw zeker belang stellen in de efficiënte, ideale keuken, zooals die van de Vereeniging van Directeuren van Electri- citeitsmaatschappijf i wordt geëxposeerd, deze stand is verdeeld :n drie keukens voor verschillende beurzen. Natuurlijk is de keu ken voor een extra groote beurs het meest aantrekkelijk, maar voor velen het minst be- reekbaar, doch ook de keuken voor smalle beurzen of voor kleine hulzen is toch in alle opzichten aantrekkelijk. De keukens worden geheel electrisch bediend. De „ideale" keu ken heeft een koelkast, een aanrecht, dat af dekt kan worden, een huistelefoon, zoodat men vanuit de keuken direct met leveran ciers kan spreken, terwi 1 de luchtpunten zijn aangebracht waar met de handen wordt gewerkt. Een andere stand, die niet ver verwijderd i3 van de „electrischc keuken" toont appara ten, die allerlei uitgaven controleeren, zoo als die voor electriciteit en gas, waardoor men bij de geringste afwijking oogenblikke- lijk gewaarschuwd wordt, en men daardoor groote besparingen kan bereiken. Interessant ook is het populair wetenschap pelijk laboratorium, waar allerlei proeven kunnen worden genomen in verband met ac- coustiek, licht, op den grond waarop een huis gebouwd wordt. In een 1 CO-tal stands krijgt men een overzicht van alle mogelijke voor werpen en materialen, zooals koelkasten, gas- en electrische haarden, lampen, stof feeringen in diverse kleuren, tapijten, stalen meubelen, kortom al die zaken, die een huis gezellig, aantrekkelijk en bewoonbaar ma ken. Een der meest aantrekkelijke stands vormt een doorsnede van ten Douglas vlieg machine, (type „Uiver") waardoor men een goed inzicht krijgt wat de interieur-architect op dit gebied weet te bereiken. De achterste helft van de groote zaal en den doorgang naar de Congreszaal, waar een 400-tal congressisten kunnen plaats ne men, is meer aan de eigenlijke architectuur gewijd. Vooral Hongarije is hier op buiten gewoon treffende wijze vertegenwoordigd en krijgt men een onverwachte kijk op de enorme moderne bouwkunst, die zich in dit land ontwikkelt. Deze inzending, die later naar de Wereldtentoonstelling te Brussel wordt doorgezonden, staat onder auspiciën' van het „Conseil der btaux arts et de littera- ture Hongroise" en werd hier onder leiding van den Hongaarschen bouwmeester, Prof. Denis Györgiv ingericht. Behalve vele foto's van bouwwerken, zijn hier ook enkele in de architectuur passende schilderijen geëxpo seerd. Ook Finland en Tsjecho Slowakije zijn vertegenwoordigd, terwijl Engeland een unieke serie geaquarelleerde interieurteeke- ningen zojid, die zeker in hooge mate de be wondering van de vaklieden op dit gebied zullen verwerven! In de geheel met Indan- thren stoffen bespannen foyer voor den Con greszaal hangen een aantal reclameplaten, „porters" van de Londen en North Eastern Railways Company, die zoo treffend de ar- chitertuur en het landschap naar voren bren gen. Uiteraard is ook Holland met een groot aantal foto's en teekeningen vertegenwoor digd, waaronder o.a. de ontwerpen voor het Paleis des Natioiu te Oeneve, waarvan een gedeelte van het interieur door een Holland- sche firma wordt ingelicht, in het midden der ruimte is een stalen stellage opgericht, die de bezoekers mogen beklimmen waardoor men een overzicht over de geheele expositie verkrijgt. Ovaties met grootsch karakter. Nadat de hymne „Op Amsterdam" van dr. Rudolf Mengelberg en tenslotte het door koor en aanwezigen gezongen „Wilhelmus" waren verklonken, het podium was ontruimd, nam de huldiging van prof. dr. Willem Men gelberg, wellre in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam plaats vond, en waar aan het grootste deel van het pu bliek, dat niet ge- bonden was door tijd en afstand, deelnam, tegen middernacht een aanvang. Inmiddels* had den de leden van Prof. Dr. Mengelberg, 't Concertgebouw orkest, van het Toonkunstkoor en van de mannenzangvereeniging „Apollo", zich op het podium opgesteld, waar reeds enkele bloemstukken en kransen, welke den dirigent bij den aanvang van het concert, dat de reeks concerten van het Nederlandsch Muziekfeest dezen avond op waardige wijze besloot, waren aangeboden, prijkten. En eindelijk kon dan met het verschijnen van den jubileerenden dirigent, de huldiging om twaalf uur beginnen. Naaat prof. Men gelberg, zijn echtgenoote, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. H. P. Marchant, de vertegenwoordiger van H.M. de koningin, jhr. C. C. T. H. Six en de leden van de Commissie voor het Neder landsch Muziekfeest hadden plaats genomen, trad als eerste spreker jhr. Six naar voren Het is mij een groot voorrecht, u, in op dracht van H.M. de koningin de gelukwen- schen van H.M. aan te bieden. H.M. kon tot haar leedwezen niet bij de uitvoeringen van het Ned. Muziekfeest aanwezig zijn, doch heeft met levendige belangstelling van het Muziekfeest kennis genomen en met groote vreugde van het succes vernomen. Minister Marchant zeide, dat de regeering het op prijs heeft gesteld in het openbaar van haar belangstelling te doen blijken, waarom spr. de drie orkestconcerten heeft bijgewoond als vertegenwoordiger van de regeering. Spr. ziet in deze reeks concerten een expose van hetgeen uw machtig werken in deze veertig jaren heeft tot stand ge bracht. Mogen wij deze 40 jaren zien als een verschijnsel dat niet te scheiden is van uw werk. Het heeft de regeering getroffen dat RHEUMATISCHE PIJN IN BEIDE BEENEN. Alle pijnen nu geheel verdwenen. Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de beide boenen; na gebruik van twee flacons Krusehen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Ver- s billende middelen heb ik geprobeerd, o.e, smeersels, een natuurlijke genees wijze en verder in Augustus veel zonne bader. Niets heeft eenige verlichting ge geven. Toen werkelijk teneinde raad, heb ik een potje Krusehen Salts gekocht en geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut verdwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook anderen te overtuigen, dat Krusehen Salts schitterend is." Mevr. S. te W.' Stijfheid, rheumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Krusehen Salts is samengesteld, sporen nieren en ingewan den aan tot krachtiger werking, waar door urinezuur en andere onzuiver heden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggeno men. Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwenen zijn, en voorgoed, want de „kleine dagelijksche dosis" Krusehen is het natuurlijk recept voor een volkomen inwendige zuiverheid. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij voorkomt. het uw wensch is geweest van uw jubileum een echt nationaal feest te maken en wanneer wij overzien, wat wij gehoord hebben, dan pas is de regeering dankbaar door haar te genwoordigheid blijk te hebben kunnen ge ven van haar groote erkentelijkheid jegens den meester. Wij hopen, dat het „tijdperk- Mengelberg" moge duren tot in lengte van dagen". Een ovatie van de zijde van het publiek be vestigde deze woorden. De heer Willem Vogt, directeur van de A.V.R.O., sprak namens de ontelbare on zichtbare luisteraars woorden van grooten dank voor al het schoone dat hun in den loop der jaren geboden is. Een paar geüni formeerde A.V.R.O.-boys overhandigden een bloemstuk. Hierna werden nog vele gelukwenschen en woorden van dankbaarheid gesproken na mens: het bestuur van het Concertgebouw, de Bach-vereeniging, de Ned. Toonkunste- naarsvereeniging, Het Toonkunstkoor, de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, het Am- sterdamsche Studenten Corps, het Amster- damsche Conservatorium, en last not least namens het Concertgebouw-orkest waarin den directeur dank werd gebracht voor het hooge artistieke peil waarop Mengelberg het orkest had gebracht. De leden van het Concertgebouw-orkest openden toen de lange rij der velen, die den Meester persoonlijk kwamen complimentee ren. Ontelbare kransen, bloemstukken en ge schenken waren bijeengebracht. In zijn dankwoord richtte prof. Mengel berg zich het eerst tot den vertegenwoordi ger van H.M. de koningin, jhr. Six. Reeds als kind heb ik voor onze koningin een groo te vereering, en het is voor mij een groote eer en vreugde, dat ik hedenavond de geluk wenschen van H.M. mocht ontvangen. Ook de woorden, die prinses Juliana na de op voering van „Electra" persoonlijk tot mij richtte, en waarbij zij zeide, dat, wanneer „Electra" weer opgevoerd zou worden, H.K. H. deze opvoering weer zou willen bijwonen, waren voor mij een buitengewone onder scheiding. Ik hoop nog een aantal jaren, zoo besloot de jubilaris, mijn werk te kunnen voortzetten en hoop dit werk dan in han den te geven van de jonge talenten, 'die er, dat heeft dit Nederlandsch Muziekfeest be wezen, en dat stemt mij tot groote dankbaar heid, in ons midden zijn. Mr. Harm Sm«ang«, lid dar EarUa Kamer, h In den ouderdom van bijna 83 jaar overladen Hoe velen zijn er al niet, die reeds gedu rende vele jaren trouw „Moederdag" vieren of herdenken. Denken wij maar even terug aan het pro pagandistische werk in die rienting van veler „Moeder", mej. van Asperen v. d. Velde, tot voor enkele dagen nog directrice van „Ons Huis" te Amsterdam, die uit groote sym pathie voor de idieele beteekenis van het al gemeen eeren op één enkelen dag in het jaar van „Moeder", daartoe jaarlijks hare vele „kinderen" daadwerkelijk opwekte. Doch aan velen is de Moederdag-viering nog geheel onbekend aan hen voorbijgegaan in deze rustelooze tijden. Men heeft er wel eens wat van gehoord, doch wat eigenlijk het doel is, en vooral hoe de Moederdag viering ontstaan is, men weet het niet. Nu deze dag weer zeer nabij is, hij wordt steeds gevierd op den tweeden Zondag in de maand Mei, is het van belang de geschiede nis van de Moederdag-viering eens kort na te gaan en de beteekenis daarvan uiteen te zet ten. Het is al heel wat jaren geleden, dat een Amerikaansche dame, haar naam is ons ont gaan, die zooals vrijwel ieder mensch een zeer groote liefde koesterde voor haar eigen Moeder, doch dat niet alleen, maar ook aan de beteekenis en de idieele taak van de „Moe der" een zeer hooge waarde hechtte, op de gedachte kwam om één enkelen dag in het jaar een zoo algemeen mogelijke hulde te brengen aan de „Moeder". Zij koos daarvoor, en deze keuze is stellig wel geheel in de idieele lijn van deze Moe derherdenking, de bloemen. Een ieder in hare omgeving, en nadien door middel van jeugdorganisaties, organisa ties van onderwijzers en opvoeders, in het kort allen die veel met kinderen in aanraking kwamen, wekte zij op om op dien dag, den tweeden Zondag in Mei, een bloemenhulde te brengen aan eigen Moeder Zij beperkte zich daarbij niet alleen tot de levende moeders, maar ook tot de moeder, die reeds uit het mid den van hare kinderschaar waren heenge gaan. Breng de levende Moeder dien dag bloe men, doch breng ook een liefelijken stillen bloemengroet aan Uwe Moeder, indien gij niet meer het groote voorrecht geniet haar in Uw midden te hebben, indien U haar dus reeds door de dood zijt verloren. Dat was haar gedachte en die idieele Moederhuldi ging haar doel. Deze gedachte won vrij spoedig veld. Eerst in Amerika heel sterk en heel snel, doch vrij spoedig ook in Europa en al reeds ruim een tiental jaren ook in Nederland. De bekende Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de organisatie die duizenden liefhebbers van bloem en plant onder hare leden telt, nam hier in Nederland het initiatief. Geheel ten onrechte werd aanvankelijk gemeend, dat hierbij de vakman als belanghebbende een rol speelde. Het strekt de Nederlandsche bloemenkweeker en handelaar tot eer, dat zij zich direct van inmenging in deze onthiel den. Bij intuïtie als het ware voelden zij aan, dat deze zuiver idieele gedachte niet als een handelszaak mocht worden aangevat Eerst vele j'aren later, toen de gedachte veld begon te winnen, maar vooral ook toen an dere bedrijven voor hunne producten voor Moederdagviering reclame gingen maken. Uit het Engelsch van PAUL TRENT door ADA VAN ARKEL 28) ,,Dat schijnt in orde", zei Guy, terwijl hij zorgvuldig het papier doorlas. „Ik zal u morgenavond de antwoorden brengen. Kan ik het geld dan krijgen?" „U schijnt er haast mee te hebben", zei de baron luchtig, maar hij scheen toch in genomen met de wending, die de zaken ge nomen hadden. „Natuurlijk. Ik ben absoluut blut". „Een leelijk ding voor een verliefd jong- mensch. Ziezoo, de zaken zijn afgedaan. Drink uw glas eens leeg, dan zal ik u een nieuwe whisky soda inschenken". „Dank u. U heeft me een pak van het hart genomen, baron. Ik was ten einde raad. Ik ben dankbaar, dat ik u heb leeren kennen". „Je moet die aardige, kleine Valda be danken. Ze is wel een dozijn juffrouwen Cameron waard. Jammer dat je keus niet Qp haar is gevallen. Geen schoonmoeder, jongen, en wat geld bovendien", Guy had moeite zijn ergernis te bedwin- gen. Hij zou er wat voor hebben gegeven als hij in de positie was geweest den baron eons flink af te rossen. Maar hij moest zijn afkeer verbergen en lachte dus, alsof hij het een leuke grap vond. „Juffrouw Glyn is werkelijk een mooi meisje, maar het komt me toch voor, dat dat voogd zijn voor u nu juist niet zoo'n gemakkelijk baantje is". „Ze heeft temperament, maar ik kan heel 5oed met haar omspringen. Tusschen twee aakjes, u zult haar toch niet vertellen dat u en ik samen werken? Niemand mag het weten, zelfs juffrouw Cameron niet". Guy antwoordde niet, maar vroeg: „Zou het niet beter zijn als ik bij de Engelsche marine bleef? Ik zou voor u kunnen wer ken". „Zoo had ik ook al gedacht. U zult heel voorzichtig moeten zijn. U moet hier niet in huis komen, tenzij het absoluut noodzakelijk is. Ik zal een andere plaats van samenkomst zoeken. De eerstvolgende weken zal ik u aan het werk zetten. Kunt u verlof krij gen?" „Misschien een week of twee. Maar eind Juli houdt de koning een vlootrevue en dan is ieder schip in dienst". De baron had de glazen weer gevuld en Guy begon een weinig met zware tong te praten, maar paste op niet te overdrijven. Ze praatten nog lang samen en toen Guy ein eindelijk opstond, zwaaide hij een beetje. „Ik geloof, dat ik meer dan genoeg whis ky gehad heb, ik ga naar huis „Het is nog vroeg", protesteerde de baron. „Ik moet morgen een helder hoofd heb ben. Ik moet geld verdienen". „Misschien heeft u gelijk Te veel drinken is gekkenwerk. Ik zal een taxi laten roe pen". „Dank u. U moet niet denken, dat ik dik wijls ben zooals nu, baron. Eerlijk gezegd had ik het gevoel of ik me vanavond eens wat moest laten gaan. U heeft alles zoo ge makkelijk voor me gemaakt. Ik heb nu to taal geen zorgen meer". „Wat zegt u aan juffrouw Cameron? Hoe verklaart u haar het bezit van al dat geld?" „O, dat is gemakkelijk genoeg. Ik zal haar wel wat op de mouw spelden. Ik kan zeggen, dat mijn vader zijn geld terug heeft gekregen. Ze is erg goedgeloovig en neemt alles aan wat ik zeg' „Je moet me één ding beloven, Hallam. Als je geweten je morgen plaagt, kom dan dadelijk hier en dan kunnen we er over pra ten". „Ik denk dat vijfhonderd pond elke aan maning van mijn geweten wel tot zwijgen zal brengen", antwoordde Guy en lachte luidkeels. De baron was schijnbaar zeer voldaan. Hij bood hem een sigaar aan en stond te kijken, hoe Guy die met onvaste hand aan- stdk Zal ik bij u komen, als ik de vragen be antwoord heb?" vroeg Hallam, naar de deur gaande. „Neen. Ik kom wel in de Ryderstraat. Maak dat je tusschen vijf en zes thuis bent. Goeden nacht". Guy zwaaide door de vestibule en bleef aan de deur staan tot de auto kwam; toen keerde hij zich om en wuifde met de hand naar den baron. Pas bij den hoek verliet de glimlach Guy's gezicht. Zijn lippen waren vast opeen geklemd, toen hij dacht over al les wat er tusschen hem en zijn gastheer was verhandeld. ,,'t Is hoog spel maar toch schaam ik me", mompelde hij en met een uitroep van afkeer wierp hij de sigaar uit het raampje. HOOFDSTUK XVII. Om elf uur den volgenden morgen was Hallam op de admiraliteit en zat bij admi raal Langton te praten. „Ik heb een ontwerp van mijn antwoor den gemaakt. Wilt u het even doorzien?" Een spotlach kwam op het gezicht van den admiraal, terwijl hij las. „Heel goed", zei hij voldaan. „Je hebt er juist genoeg waarheid in gezet om zijn arg waan niet op te wekken. Ik feliciteer je". „Denkt u dat hij tevreden zal zijn?" vroeg Guy twijfelend. „Al uw inlichtingen zijn heel aanneme lijk voor iemand, die het niet weet. Maar het hangt er heelemaal van af of U hem gisteravond overtuigd hebt. Geef me eens een verslag van alles wat er gebeurd is". Guy deed dat langzaam en zorgvuldig en het duurde vrij lang voor hij klaar was. „Kreeg u den indruk, dat hij u wilde haasten met uw werk? Denk goed na voor u antwoordt". „Ja. Hij wou dat ik zoo lang mogelijk verlof zou vragen, en zei dat hij van plan was me hard te laten werken. Ik kreeg den indruk dat mijn werk niet lang zal duren". „Misschien heeft u gelijk. Heeft u eenig idee, wie uw werkelijke chef is?" „Duitschland", antwoordde Guy onmid- delijk. „De baron is een van hun beste agenten. Misschien kunt u wel te weten komen wie voor hem werken. Dan zult u misschien met een ontdekken, wie dat draadlooze rapport heeft weggenomen. Hoe staat u met juf frouw Glyn?" „We zijn vrienden", zei Guy en even steeg een licht rood naar zijn wangen. „Maak gebruik van die vriendschap". „Ik kan een vrouw niet bespionneeren". „Wees niet dwaas. Er is geen kwestie van bespionneeren. Ik geloof dat zij meer van den baron weet dan iemand anders. Tracht uit te vinden wie zijn vrienden zijn en vooral of hij zeeofficieren kent". „Maar mijnheer, u denkt toch niet. „Mijn ervaringen hebben me geleerd alles en iedereen te wantrouwen. Nogmaals, er is haast bij. Ik kan irsirie weken geven om den baron en zijn handlangers in handen te krijgen. Als u er in dien tijd niet in slaagt, zult u misschien alle kans om uw onschuld te bewijzen verliezen. Vergeet niet, dat u vrijheid heeft om ten alle tijde gebruik te maken van Sylvester. Ik heb hem dat ook gezegd. Nog iets ik zie, dat u het werk met tegenzin doet. Als het u te machtig wordt, bedenk dan dat u het voor het vader land doet. U kunt nu grooter diensten bewij zen dan door „draadlooze" ontdekkingen te doen. Het is noodzakelijk dat wij den baron te pakken krijgen", eindigde de admiraal zeer ernstig. „Wilt u den brief, dien de baron mij ge- gegeven heeft, in bewaring nemen? De brief bevestigt eigenlijk nog de beschuldiging, die tegen mij is uitgebracht. Het schijnt wel of de dingen er leelijker uit zien, hoe meer succes ik heb". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9