De toestand in de veehouderij. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL Land- en Tuinbouw De prijs der kaas f 12.-. Handel matip. SLECHTER DAN OOIT. Provinciaal Tlieuws genikt» verdachte den zooveel armeren chboer wel schade'oos stellen en vol deed hij direct diens vordering 4 05. De kantonrechter leverde natuurlijk ook zijn pretentie, vastgesteld op 5 boete of 5 dagen hechtenis in, doch daar wilde de heer S. nog -eens over denken. De oude heer kreeg een leelijke opstopper. De oude hoer Joh. BI., veehouder te Oudorp, die ondanks zijn hooge jarjn nog lustig achter het stuur zit, beleefde op 3 April te Beemster, toen hij vanuit den Rijperweg den M'ddenweg wilde op. rijden, 'n minder prettig avontuur, dat gelukkig nog vrij goed afliep. Zijn wa gen werd namelijk op dit kruispunt aan bakboord getorpedeerd door de bestel auto van bakker Luit J„ die, den Mid delweg berijdende, 'n oogenblik het van rechts komende verkeer uit het oog had verloren. De wagen van Jan Bleeker bekwam •n schade van plm. f 160 en de oude heer was zoodanig aan de handen door de glasscherven van het verbrijzelde por tierruit gewond, dat hij nog medische hulp moest inroepen. De schuld van den bakker werd heden vastgesteld, doch was niet zoo overmatig, dat de kanton rechter méér dan 10 boete of 10 dagen meende te moeten opleggen. De schade ken natuurlijk niet in het proces wor den opgenomen. Zondag, maar verleidelijk. De 28 April was 'n Zondag, die uitlokte tot vermaak, maar ook tot werken en de oude tuinbouwer Aris L. met zijn zoon Evert te N.-Scharwoude waagden het er op en gingen lustig aan 't eggen, met gevolg, dat beide ploeteraars werden bekeurd wegens overtre ding van de 120-jarige Zondagswet. Vader Aris stond heden terecht en representeerde mede zijn zoon Evert. Hij betoogde, dat hij het ook niet voor zijn lol deed, doch nood brak hier wet. Heb je geen knechts meer, vroeg de ambtenaar? \'u, zei Aria, tuinders hewwe geen cente meer, die benne allemaal arm. D heeren wilden het gelooven en daar om werd de minimumstraf 0 50 boete of 1 dag voor ieder, vader en zoon, opgelegd De oude heer, aangenaam verrast door dit milde vonnis, vroeg opgewekt: Ken ik meteen aftikke? Daar was niets op tegen, want ook de kantonrechter ziet graag boter bij de visch. Drie gulden weggegooid. De caféhouder Rudolf B., die van Uitgeest haar Bergen is verhuisd, had zijn rijbewijs, dat sinds 19 Dec. '34 was verloopen, niet tijdig vernieuwd en werd nu op den Prov. weg onder Uitgeest, die steeds door mare chaussees voor dergelijke nalatigen „onvei lig" wordt gemaakt, aangehouden en ge- caJangeerd-. Hij moest natuurlijk bloeden eti kwam er met 3 boete of 3 dagen nog niet slecht af. k Een zeeman, die zonder licht voer. Een in het droge Heiloo wonende zeeman Ho-mme K. werd in den avond van den 2 Maart op den Heilooerstr.weg met een bon vereerd wegens het fietsen zonder licht en heden tot 2 boete of 2 dagen veroordeeld. Hard van begrip. De volontair van de firma v. Oijzen, Leo M., vertegenwoordigde het hinkende paard, dat achter aan komt, omdat hij in den avond van 28 April zonder licht haa gefietst. Hij ontkende aie wielrijderij, aangezien hij maar even met zijn rechtervoet op den trapper had gestaan en zich met zijn linkervoet 'n moment had voortgeduwd. De ambtenaar en de kantonrechter waren het echter roerend eens met agent Krol, den verbalisant, dat ook deze handeling als fietsen wordt beschouwd en er volgde veroordeeling tot een zeer zachi strafje, f 1 boete of 1 dagen. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 10 Mei 1935. Overtredingen van de motor en rijwiel wet: J. A. te Alkmaar, ƒ.4 boete of 1 week tuchtschool. B, H. te Ber gen, C. D. te Schoorldam, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. H. W. K. te Alkmaar, C. N. te Ijmuiden, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. N. S. te Opmeer, A. v. T. te Alk maar, Th. J. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. P. K. te Akersloot, A. J. S. te Heemstede, J. J. J. S. te Heiloo, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. E. J. C. te Alkmaar, B. G. te Castricum, J. de J. te Groningen1, ieder 5 boete of 5 dagen hech tenis. H. J. v. L. te Katwijk aan Zee, J. B. te Amsterdam, J. C. de W. te Koedijk, A. N. te Bergen, P. B. B. te Amsterdam, F. C. S. D. te Amsterdam, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. W. L. te Nieuwe Niedorp, S. R. te Sneek, ieder 10 boete of 10 dagen hechte nis. J. A. G. te Ijmuiden, 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. B. te Bergen, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de politie verordeningen: A. B. te Alkmaar, J. J. Z. te Alkmaar, S. T. te Amsterdam, J. B. te Beverwijk, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (dron kenschap): J. K. te Amsterdam, J. de V. te Alkmaar, S. T. te Amsterdam, W. de R. te Hilversum, J. C. B. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van het kanaal reglement: S. P. te Bovenkarspel, 0.50 boete of 1 dag hechtenis, Overtr. van 't crisispluim- veebesl u it: J. S. te Zuid- en Noord schermer, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de tarwewet: P. S. te Egmond-Binnen, 6 boete of 6 da gen hechtenis. Een marktbericht weinig opvallend aetwelk getrouw lederen Vrijdagavond gedrukt staat in de Alkmaarsche Cou- rr nt. En toch hangt van deze prijsnoteering zoo enorm veel af voor 't phtteland en de provinciesteden. Immers Nicolaas Beets schreef reeds honderd jaar geleden: De kaas is de levenskracht van Noordhol.and. Het is niet anders dan de kaas, die het verde digt tegen de woede der zee, die het land doet zijn en blijven, die al de Noordhol- land6che schoorsteenen rooken doet. Veel is in de laatste honderd jaren veranderd, maar nog steeds is de kaas het hoofdproduct dat het groote wei le- gebied temidden waarvan Alkmaar ligt, oplevert. En nog steeds bepaalt de kaas- prijs voor een belangrijk deel het wel vaartspeil der boerenbevolking. Hat er aan dat welvaartspeil iets be gint te haperen, begint in steeds grooter kringen der maatschappij door te drin gen. - Zoo oogenschijnlijk lijkt op 't platte land alles zijn ouden vroegeren gang te gaan. De boerderijen vaak verscholen onder het hoog opgaande geboomte bieden nog hetzelfde beeld als voor eenige jaren te rug. Maar op veel van deze boerderijen waar men soms geslachten achtereen een stuk brood heeft verdiend voor het boe rengezin, ziet men de toekomst somber in. Wel heeft men in vroeger jaren ook lage prijzen voor zijn producten ontvan gen, doch een wanverhouding zooals deze thans bestaat tusschen den kost prijs en den verkoopprijs van 't product is 6inds menschenheugenis niet bekend. De kaasprijzen zijn thans gedaald veel lager dan het peil der negentiger jaren en hebben 't peil van ongeveer honderd jaren geleden zelfs overschre den. Zoo verkocht mijn overgrootvader Maarten Janz. Kalis op den 5en Juni 1835 op de Alkmaarsche kaasmarkt een stapel kaas aan den kaashandelaar de Vlies voor 15.50 per 100 pond. Vanaf 1935 1870 ziet men den kaasprijs steeds schommelen zij 't met lang niet die groote verschillen als ons van de laatste 15 jaren bekend zijn. In de jaren 1870 en volgende liep de kaasprijs belangrijk boven de 30. Zoo noteer ik uit het kas boek van een familielid, een zelfkazende hoer die zijn kaas in Alkmaar ter markt bracht: In 1870 als hoogst bedongen prijs 34.50 als laagste prijs 22. Voor 1875 als hoogste bedongen prijs f 38, als laagste prijs 31. Voor 1880 respectievelijk 43 en 34 50. Voor 1885 respectievel. 32 50 en 23 50. Voor 1890 respectievel. 31.50 en 26. Thans zijn we genaderd aan de negen tiger jaren, de jaren welke steeds wor den afgeschilderd als jaren van bittere armoede voor den boerenstand. De hoogste prijs door hem bedongen bedroeg in 1893 32.50, laagste prijs 23, terwijl over het geheele jaar gemiddeld 28 werd ontvangen. De hoogste prijs bedroeg in 1895 28, laagste prijs 24, gemiddelde prijs 26. In 1896 hoogste prijs 27, laagste 20, gemiddeld 24.50. In 1898 hoogste prijs 26, laagste 20, gemiddeld 22.40. In 1899 hoogste prijs 30.50, laagste 21, gemiddeld 24.50. Berekent men voor elke 5 markt- noteering 1 cent melkprijs, dan kan men zoo ongeveer den melkprijs bepalen. Waren in de jaren 1890 —1900 de ont vangsten laag, de uitgaven waren voor den landeigenaar-gebruiker ook niet hoog. Voor een vasten boerenarbeider be taalde men in die jaren 6 tot 8 per week. De polderlasten welke men in de Schermeer moest opbrengen waren in de jai-en 1890—1896 9, van 1897—1900 8 per H.A. Omslag voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier kende men ook niet. Ook kosten van onder houd en kleine bedrijfsuitgaven waren toen belangrijk lager als thans. Dat vele boerenfamilies aan de jaren 1890—1900 vaak met bitterhei 1 terug denken vindt mijns inzien3 hierin zijn oorzaak dat in de jaren 1865—1885 veel boerderijen voor hoogen prijs van eige naar werden verwisseld. Zoo zijn in die jaren verschillende boerderijen verkocht in de Schermeer voor meer dan 3000 per H.A. Door de daling in de kaas- en veeprijzen zijn toen velen de dupe hier- vo.n geworden. Veel boeren hebben toen in de jaren 18901900 hun boerderij van armoede moeten verkoopen. In de jaren 1900-1914 ziet men een vrij constante kaasprijs. Het eene jaar wel iets hooger dan het andere, maar men b-gon toch 'n steeds beteren prijs voor zijn producten te ontvangen. In de jaren 1907 en 1908 kon men rekenen dat men een geheel jaar in het rond 6 cent per Liter ontving. In de jaren 1909 en 1910 misschien iets minder. In 1911 en 1912 kwamen verschillende fabrieken op ruim 6 cent. Zoo was de ontvangst vlak veer den oorlog. In 1914 noteerde de oudemelks hooikaas gemaakt in Dec. en Jan. 35, de nieuwmelk6 hooikaas 30.5C, de zomerkaa 28.50 en de hefst- '-aas 34. In de oorlogs- «n na-oorlogsjaren zfet m n de kaas met sprongen omhoog loo- pen. Stijgingen van 5 in een maand tij,' of minder waren geen zeldzaamhei 1. Deze stijging bereikte in de jaren 1920— 1921 het hoogtepunt toen er Edammer kaas verkocht is voor 90 per 100 pond, voor commissiekaas is zelf 100 be steed. In Aug. 1921 noteerde men als gen topnrijs 90, de prijs liep terug ein de October tot 55 om daarna met een kleine onderbreking in April, begin Mei te dalen tot 28 om dan weer te stijgen tot 55 in einde Juni. In ditzelfde boek jaar betaalde de N. V. Zuivelfabriek Neerlandia te Stompetoren als gemiddel de prijs per 100 K.G. melk 15. In 1923— 1924 als gemiddelde prijs per 100 K.G. melk 8.93. In 19291930 als gemiddel- do prijs per 100 K.G. 8.60. Thans zien we voor de volgende Jaren een steeds diepere daling Intreden. Zoo bedroeg voor het boekjaar 1933 1934 de gemiddelde prijs per 100 K.G. melk 4.36. Voor het boekjaar 1934— 1935, hetwelk nog niet is afgewerkt, Is dit zeker weer lager. Laat ons nu de prijzen van omstreeks 19121914, de jaren welke steeds worden genoemd normale jaren voor den boer, eens zetten tegen die van 1935. De polderlasten bedroegen in de Scher meer in 1914 7 per H.A., thans 21. De loonen der vaste uitwonende arbei ders in 1914 10 k 12, thans 16 tot 19 per week. Kosten van onderhoud van bedrijfsge bouwen zijn tientallen procenten hooger dan in 1914. De omslag van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, welke ongeveer 3 per H.A. bedraagt, kende men in 1914 nog niet. Kosten van sociale verzekering van teii arbeider bedraagt thans per jaar, aan Raad van Arbeid 3120, Ongeval lenwet ongeveer 16, Ziektewet ongeveer 9, gezamelijk 56.20, een uitgaaf welke men ook in 1914 niet kende. En hoe staat het thans met de ont vangsten? Tn 1932 is een wet tot stand gekomen, to' verleening van tijdelijke hulpverlee nd g aan de melkveehouderij. Getracht wordt de veehouders een prijs te bezor gen, overeenkomende met de onmisbare productiekosten. De crisis-zuivelcentrale belast de in het binnenland gebruikte boter en vetten. De opbrengst hiervan wordt gestort in een Crisis-zui vel fonds, van dit fonds worden de inkomsten ver deeld ten bate van het melkveehouders- bedrijf. Een ingewikkeld apparaat, hetwelk een moeilijke taak heeft te vervullen. Van een melkprijs van 5 of 6 cent per Liter is tot heden niets terecht gekomen. De uitbetalingen der melkfabrieken gaan helaas steeds in dalende lijn, en hebben thans den prijs van drie cent per Liter zoo ongeveer bereikt. Drie Liter melk voor een dubbeltje. Zoo ongeveer de helft van den prijs. De veeprijzen gaan mee in deze dalende lijn en bitter klein is het bedrag wat de boer voor zijn verkochte beesten ontvangt. Een treurig beeld van onzen boeren stand. Rekent men zij-a verschillende ver plichte uitgaven om naar de ontvang sten, dan krijgt meh ontstellende cijfers. Zoo moet b.v. de-boer om alleen de so ciale lasten vcor eèh jaar van zijn ar beider te betalen, 10 nuchtere kalveren verkoopen. De melkprijs van 3 en 4 ct. beheerscht het geheele leven op het boerenland. Immers iedere cent daling van 1 liter melk brengt op een boerderij waar een 20 koeien gemolken worden een vermin dering mee van ontvangst van 700 per jaar. Voor veel boerengezinnen is het leven niet veel meer dan 'n aaneenschakeling van zorgen om aan hun verplichtingen te voldoen. Hoe reageert de boerenstand op deze inzinking van prijzen? Tn de eerste plaats door het hanteeren van een wapen dat bij de boeren goed be kend is, n.1. bezuiniging. Bezuinigen, overal waarop te bezuinigen valt. Het is t.'.ans niet alleen een kwestie van boeren maar vooral van leven. Een groot ge deelte van de veehouders probeert loor zoo weinig mogelijk uit te geven, zich te handhaven. Polderlasten, grondlasten en andere belastingen moeten betaald worden, maar uitgaven voor 't dagelijksch leven worden vaak tot het hoogst noodige be perkt. Ook op arbeidskrachten wordt belang rijk bezuinigd en op veel boerderijen waarop vroeger een arbeider, knecht en dienstbode werden gehouden wordt thans het bedrijf gedaan met behulp van een enkelen inwonenden knecht. 't Is een treurig verschijnsel hoe steeds meer vaste uitwonende arbeiders worden ontslagen. Hoe veel arbeid in de koe stallen wordt verricht door vrouwen en kinderen. Bij den agent van de Landbouwonder- linge in de Schermeer daalde het uitge geven loonbedrag hetwelk in 1929—1930 148.000 bedroeg tot 82000 in 1933-1934 Bij verschillende veeboeren bedraagt het verminderde uitgegeven loon verge leken met 4 jaar terug meer dan 50 Ook de kleine boer heeft het zwaar te verantwoorden. Onder dezen vindt men er velen die zich door harden arbeid en sober leven, door zich bijna alles te ontzeggen wat velen als een noodzakelijke levensbe hoefte beschouwen, hebben opgewerkt van arbeider tot kleinen boer. En uit den grond van zijn hart ver klaarde mij een hunner: toen ik in 1900 boerenarbeider was en 8.50 per week verdiende had ik het beter dan nu. De treurige toestand waarin de tien duizenden veehoudersbedrijven verkee- ren doet zich in vele kringen van onze maatschappij gevoelen. Vele Alkmaarsche zakenlieden zullen dit geducht aan den lijve gaan onder vinden. Verschillende van hen zien hun debiet op het platteland als sneeuw voor de zon verdwijnen. Blijft deze toestand nog eenige jaren aanhouden dan houdt men een verarm de boerenstand over welke bitter weinig koopkracht heeft. Een ondergang van veel boeren zal bij n voortbestaan van dezen toestand niet uitblijven. Deze Ineenzinking sleept ook de menschen mee welke direct en indi rect bij de veehouderij geïnteresseerd zijn. Vooral de laatste groep is in een stad als Alkmaar veel grooter dan men oppervlakkig zou denken. Jb. POSCH. KENNEMERLAND. *De veiling stond in het teeken van een ietwat betere stemming. Dat is grooten- deels verklaarbaar door het koelere weer, welke altijd een voorname factor is. Misschien was er ook een andere, on naspeurlijke oorzaak. En vlugger handel was het gevolg. Spinazie werd in ge mengde kwaliteit aangevoerd en le soort was gewild. De noteering was 0.25 tot 0.55 per kist. Sla werd rui mer aangevoerd en ook hier gold: mooie kwaliteit, hoogere prijzen. De noteering was van 0.40 tot 1.50 per kist. Poste lein was niet zoo duur, tenzij het neusje van de zalm. De prijzen waren 0.70 tot 1.05 per kist. Bospeen, prima kwaliteit, gold 10 tot 14 per 100 bos. Bloemkool, die in het begin der week nog op prijs bleef, liep zachtjesaan terug. De prijzen begonnen met f 14 tot 18 en eindigden met 10 tot 14 per 100 stuks. Rabarber had weinig belangstelling, tenzij voor een prijsje. De noteering was 2.50 tot 6.50 per 100 bos. Radijs en raapstelen, waarvan een te ruime aanvoer, had weinig belangstelling. De noteering was resp. 1.50 tot 2.50 en 1.— tot 2. per 100 bos. De aanvoer van asperge, tot heden van geen beteekenis, wordt beter. Ook de kwaliteit gaat vooruit. De prijzen zijn vrij hoog. We noteerden: le soort blank 50 tot 72, 2e soort bland 25 tot 36, le soort blauw 35 tot 50, 2e soort blauw 22 tot 28 per 100 bos. De aanvoer van komkommers,' nog niet zoo groot, had belangstelling; de prijzen waren 12 tot 16 per 100 stuks. Pieter selie en selderie golden 3 tot 4 per 100 bos. Prei, waarvoor veel interesse, gold beduidend meer dan de vorige week, de noteering was f 10 tot 13 per 100 bos. Aardbeien, waarvan een bedui dende aanvoer, bleven in trek en ook de prijs bleef op peil, n.1. 0.35 tot 0.45 per doosje. De eerste frambozen golden 0.45 per „schotel". In oude groente was bijna geen handel. Aardappelen golden hooger. De noteering was voor van de klei 7 tot 8, van het zand 8 tot 9.50 per 100 K.G. De overige aan voer onveranderde prijzen. BESTRIJDING VAN EMELTEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen schrijft ons: Aangezien bij het warmer worden van het weer verwacht kan worden, dat de emelten 's nachts boven den grond zullen komen, ves tigt de Plantenziektenkundigen Dienst er de aandacht op, dat alsdan de bestrijding van deze schadelijke larven het best kan worden uitgevoerd. Deze bestrijding moet geschieden door het uitstrooien van een mengsel van Parijsch- groen met tarwezemelen. Per H.A. worden gebruikt 25 K.G. zemelen en 1 K.G. Parijsch- groen. De droge zemelen worden zeer zorg vuldig met het Parijschgroen gemengd én eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn krui melig wordt, zoodat ze gemakkelijk breed- werpig over het te behandelen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0.6 liter water per K G. zemelen noodig, maar deze hoeveelheid kan varieeren. Het mengen en bevochtigen kan geschieden in kuipen. Om morsen te voorkomen moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede men ging kan ook verkregen worden in de trom mels, die gebruikt worden voor de ontsmet ting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toegevoegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de machine gaat klon ten. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen ze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zach- ten" dag Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien ge schiedt in den middag, de emelten komen n.1. des nachts alleen boven den grond. Om na te gaan, of emelten aanwezig zijn, kan men hier en daar enkele zoden onder zoeken op de aanwezigheid van emelten. Gemakkelijker gaat dit door op verschil lende kleine plekjes op den akker een kleine hoeveelheid benzine op den grond te gieten. De emelten komen dan binnen zeer korten tijd naar boven. Parijschgroen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voorzorgmaatregelen werden genomen om inademing van het poe der te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het afwegen van Parijschgroen en het mengen, een doek voor den mond te binden en kleine wattenpropjes in den neus te doen. Wanneer de massa vochtig is, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de be handeling worden de handen goed gereinigd Er moet voor gezorgd worden, dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. Is bij het klaar maken eenig materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Zekerheidshalve houde men het vee pl.m. 3 weken uit de behandelde weilanden, bij regenachtig weer zijn 2 weken voldoende. Op bouwland mag het mengsel niet worden in- geëgd. Steeds ga men na, of het middel suc ces heeft opgeleverd en ook of er nog veel lévende emelten in den grond zijn achterge bleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de behandeling op een gunstiger tijdstip. Zij, die bezwaar hebben tegen het gebruik van het giftige Parijschgroen, kunnen gebruik ma ken van het veel minder giftige kiezelfluoor- natrium, in dezelfde of in iets grootere hoe veelheid, maar de uitwerking daarvan is niet zoo snel en ook niet zoo zeker. Nadere inlichtingen zijn gratis te beko men bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzame amb tenaren alsmede bij de Rijksland- en tuin- bouwconsulenten. BROEK OP LANGENOIJK De Koophandel. De vereeniging van groothandelaars in groenten en aardappelen „De Koophandel", gevestigd te Broek op Langendijk, hield Vrijdag de jaarlijksche algemeene jaarver gadering in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De opkomst der leden was goed, terwijl als gasten aanwezig waren de neéren S. de Boer Kz. en J. Ootjers, resp. vertegenwoor digers van de Langendijker Groenten-Cen trale en den Noordermarktbond. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz. het af- geloopen seizoen, waarbij hij tot de conclu sie kwam, dat het met de vroege aardappel- handel niet zoo slecht was gegaan. Ondanks de regeerings-maatregelen was het voor den binnenlandschen handel wel mogelijk, iets te verdienen. Wat den buitenlandschen handel betreft, heeft men het geld voor de aard appelen nog niet binnen, zoodat hierop nog niet kan worden gerekend. Op papier is het nogal gegaan. Van de winterproducten is alleen de roode kool goed gegaan. De ande re producten hebben weinig opgebracht. Wat de vooruitzichten der a.s. aardappel campagne aangaat, die zijn niet slecht, wat den handel aangaat. De obrengst zal gering zijn, de aardappelen zijn overal afgevroren, zoowel hier als in het buiten land. Het is echter moeilijk vooruit te zeg gen, hoe een en ander zal loopen in deze tij- den. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. F. Slot, werd hierna vastgesteld. Hierin werd gememoreerd hoe het verloop' is geweest van de clearing met Duitschland, de buitengewoon vele paperassen, welke thans noodig zijn bij den handel, etc. Voorts werd de beschikbaarstelling van groenten door de N. G. F. C. behandeld. De rekening van den penningmeester, den heer J. Kramer, gaf aan, dat er een voor- deelig saldo was van 334.43. Verleden jaar bedroeg het nadeelig saldo 75.02. De rekening van de nachtteiefoon sloot voor 1934 met een voordeelig saldo van 52.72, die van 1933 met een van 72.42. Bij de gehouden bestuursverkiezingen werd 263. Maar eens gegeven blijft gegeven. Ze hadden het dier aan Artls ten geschenke gegeven en konden het dus niet terug nemen. Bovendien bleek het dat de oppasser buitengewoon goed met het beest overweg kon, - 264. In den dierentuin mochten de beide vrienden vrij in en uit loopen en dat deden ze dan ook den heelen dag. Alleen kon Drein Drentel niet erg goed uitstaan dat de menschen tegen Piet altijd meneer zeiden en tegen hem niet. Daar hadden ze dan ook dikwijls hoógloopehde ruzie over.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7