Aspirin BELGIË VERLIEST VAN HOLLAND. mmm V J ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 12 MEI 1935 Een uitstekende wedstrijd, door de Oranje- ploeg met 2-0 gewonnen. ENORM ENTHOUSIASME. België Nederland ■üa Leo Halle, Caldenhove. NOG MEER BELGISCH— NEDERLANDSCHE ONTMOETINGEN Amsterdam verliest van Brussel. Ook Rotterdam verliest. DUITSCHLAND'S ZEGE GESTUIT. Met 21 door Spanje geklopt. NEDERLAND—ENGELAND. Het Nederlandsche elftal. ALKMAAR—N.H.V.B.-ELFTAL 2—3. SPORT EN WEDSTRIJDEN Brussel, Zondagmiddag. Voor de tweede maal is het Heysel-sta- dion te Brussel het tooneel van den jaarlijk- schen, traditioneelen strijd België—Neder land. Enkele jaren geleden vond bij de ope ning van het fraaie Eeuwfeest-stadion een officieuze landenwedstrijd plaats, doch dit maal zou men van de eerste officieele ont moeting te Brussel kunnen spreken. Uit ve lerlei oogpunt is het Heysel-stadion verre te prefereeren boven Antwerpen. In de eerste plaats en dat is tenslotte de belangrijkste reden van de verhuizing naar Brussel is de acomodatie van het Heysel-stadion veel en veel beter dan in Antwerpen. Een groote verbetering beteekenen de breede, fraai aan gelegde toegangswegen naar Heysel, waar door elke verstopping van het verkeer onmo gelijk wordt En gelukkig hebben de duizenden Hol landsche supporters zich door de iets ver dere reis niet laten afschrikken en zijn zij met de Nederlandsche ploeg meegekomen, om ook te Brussel de Oranjeploeg aan te moedigen Gisteren brachten verscheidene extra-vlieg tuigen, treinen en bussen de Hollandsche liefhebbers naar de Belgische hoofdstad, waar men zijn belangstelling verdeelde over de hockey-wedstrijden, den voetbalwedstrijd Brussel—Amsterdam en, natuurlijk, de We reldtentoonstelling. Des avonds heerschte er op de met vlaggen versierde boulevards rondom de Gare du Nord een gezellige druk te, en menigmaal vingen wij kernachtige Hollandsche uitdrukkingen op, waar geen woord Fransch bij was Daags tevoren waren de meeste groote ho tels reeds uitverkocht en degenen, die niet van te voren een plaats hadden besproken, kostte het heel wat moeite om nog onderdak te krijgen. Restaurants en café's waren over vol. Brussel heeft in de afgeloopen dagen kunne bemerken, dat Hollanders, als ze uit gaan, royaal zijn, dank zij ook den goed- Jcoopen Belgischen franc! Naar het Stadion. Vanmorgen was het rondom de Gare du Nord een drukte van belang. De dagjesmen- schen kwamen met den vroegtrein aan en duizenden en duizenden verspreidden zich over het centrum van de stad. De massa-uittocht naar het Stadion, dat een heel eind uit het centrum is gelegen, be gint vroeg. Trams en bussen waren volgela den. Ontelbare particuliere wagens, waaron der vele Nederlandsche, reden in onafgebro ken rij Stadionwaarts. Reeds om één uur was daar een voorwed strijd begonnen tusschen Brusselsche en Rot- terdamsche oud-internationals. Het Stadion bood een imposante aanblik. Tegenover de eeretribune verhieven zich de trotsche ten toonstellingsgebouwen en geheel rechts kon den wij nog juist den toren van het Neder landsche paviljoen ontdekken Enkele uren voor den aanvang der ontmoeting was dit paviljoen overvol met landgenooten. In het Stadion stroomden geleidelijk de toeschouwers binnen. Men had voor een keu rige regeling zorggedragen, zoodat alles vlot verliep. De wedstrijd. Na de warme, zonnige dagen was het weer omgeslagen. Er stond een flinke wind over de lengte van het veld. De temperatuur was aanzienlijk gedaald. Tot kort voor den aanvang heerschte in het Hollandsche kamp nog onzekerheid over de definitieve samen stelling van het elftal. Besloten werd door de Keuze-commissie Drok op te stellen en niet Lagendaal, in verband met het feit, dat het terrein voor den Rotterdammer niet ge schikt werd geacht om zijn sterkste spel te spelen. Om ruim half drie is de voorwedstrijd af geloopen, welke door de Brusselsche oud internationals werd gewonnen. Een half uur voor den aanvang van den wedstrijd zijn al le tribunes practisch reeds gevuld. Zestig duizend toeschouwers zijn dan aanwezig! De luidsprekers zwijgen even en een Neder landsch muziekcorps van de Tweka-fabrie- ken uit Geldrop doet een rondgang met vroo- Iijke marschmuziek. Even voor drie uur (Belg. tijd) komen de Nederlanders het veld op met Van Heel voorop. Het „Wien Neerlandsch Bloed" weerklinkt. Direct daarop komen de Roode Duivels binen. De „Brabangonne" wordt ten gehoore gebracht. Dan roept de Engelsche scheidsrechter, de heer Fogg, de beide aanvoerders Smellinckx en Van Heel bij zich. Van Heel is de geluk kige en kiest wind mee. De Belgen trappen te 3.03 uur af en de elftallen zijn als volgt samengesteld: Christlaens (Liersche Sportkring) Paverick Smellinckx (Antwerp F.C.) (Un. St. Gilloise) Dalem Stijnen Claessens (Standaard) (Berghem Sport) (Un. St. G.) Voorhoof Van Caelenberg (Liersche Spr. Kr.) (Union St. G.) De Vries Braine Villevoye (Antw. F.C.) (Sparta Praag) (Bressoux) o Wels Drok Bakhuijs Smit v. Gelder (Unitas) (R.F.C.) (Z.A.C.) (Haarl.) (V.U.C.) B. Paauwe Anderiessen Van Heel (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Caldenhoven Van Run (D.W.S.) (P.S.V.) Leo Hal le (Go Ahead) De Belgen trekken het eerst ten aanval, maar als deze is afgeslagen, gaat onze rech tervleugel er keurig van door. Wels geeft 'n voorzet, welke door keeper Chritsiaens keu rig wordt opgevangen. Een gevaarlijk mo ment is er voor den Hollandschen doelman, als Anderiessen zich in moeilijke positie be vindt en met het hoofd corner werkt. Deze eerste hoekschop van de Belgen levert niets op. Er wordt direct een snel tempo ingezet, met beide partijen om beurten in den aan val. Holland leidt met 10. Na enkele goed-opgezette aanvallen tus schen Bakhuijs, Drok en Wels, welke wor den afgeslagen, geeft onze half-linie weer eens keurig aan. Van Drok gaat het naar Bakhuijs, deze geeft aan Smit door, de Haar lemmer passeert eenige Belgen en lost met het rechterbeen een hard, hoog schot, dat voor den totaal-verrasten Christiaens hoog in den linkerhoek verdwijnt (0—1). Holland leidt na 8 minuten spelen. Een tegenaanval der Belgen schept een gevaar lijke situatie voor het Hollandsche doel, wan neer Voorhoof onverwacht vrij komt te staan, diens schot gaat echter ver naast. Holland is iets meer in den aanval en on ze linkervleugel forceert een hoekschop, wel ke geen resultaat oplevert. Holland blijft sterker en door het open karakter van de aanvallen zijn de Oranje hemden gevaarlijker. Doelman Christiaens krijgt zeer veel werk, hetgeen hem goed af gaat. Zoo verloopen de eerste twintig minu ten, met Holland absoluut sterker. Vooral onze linkervleugel zit er goed in, waarbij v. Gelder afgemeten voorzetten geeft. Met de grootste moeite kunnen de Belgische achter- spelers verder doelpunten voorkomen. Een corner, door België genomen, wordt achter geplaatst, terwijl enkele minuten later van Gelder een derde Nederlandsche corner neemt, doch ook deze heeft geen succes. Na 25 minuten krijgen we den eersten ge vaarlijken aanval der Belgen. Kort spel tus schen Braine en Voorhoof biedt den laatste een kans, doch Paauwe trapt op het laatste moment corner. Deze tweede Belgische hoekschop schept een zeer precaire situatie voor het Neder landsche doel, waaruit Caldenhoven tenslot te redding brengt. De Nederlandsche aanvallen blijven talrij ker en de kansen zijn er zoovele, dat ze niet alle op te noemen zijn. Een prachtig schuin schot van v. Gelder met het rechterbeen komt tegen de lat aan. Een kopbal van Bakhuijs wordt op schit terende wijze door Christiaens eruit gehou den. De Belgen komen er iets beter in en vooral de rechtsbinnen Voorhoof is actief. Het spel gaat op en neer en al zijn de Hol landsche aanvallen niet meer zoo talrijk als in het begin, er dreigt nog steeds gevaar voor het Belgische doel. Christiaens geeft verscheidene schoten aan het binnentrio uit en zelfs Wels waagt het, naar binnenloo pend met een goed schot. Het laatste kwartier voor de rust wordt meerendeels op het middenveld gespeeld, waardoor het tempo iets minder snel is dan daarvoor. Drok, die geblesseerd is, is geraakt aan het hoofd, wordt vijf minuten voor de rust vervangen door Lagendaal. Van Gel der neemt een corner, die achter wordt ge plaatst. Claessens ontvangt een waarschu wing van den scheidsrechter wegens onspor tief optreden. In de laatste minuten zijn de Belgen in de meerderheid. De rust gaat in met 10 voor Nederland. De voorsprong voor Nederland is volko men verdiend. Zeker tweederde gedeelte van de eerste helft was Nederland in het veld in de meerderheid. De aanvallen van de Oranje hemden hadden een veel gevaarlijker karak ter dan die van de Belgen. De tweede helft. Om drie minuten over vier wordt met de tweede helft een aanvang gemaakt. De eer ste aanvallen zijn nu voor de Belgen en van Caelenberg lost een gevaarlijke schuiver, die Halle niet zonder moeite stopt. Van Heel mag aan den anderen kant voor een duw in den rug een vrijen trap nemen, welke door Lagendaal wordt ingekopt, doch waarmede Christiaens geen moeite heeft. Van Run raakt even onklaar, doch kan weer spoedig doorspelen. Weer schiet van Caelen berg uit vrije positie naast. De Belgen blij ven steeds iets meer in den aanval. Een cor ner op het Nederlandsche doel wordt door Voorhoof naast gekopt en een plotselinge uitval van Nederland brengt het tweede Ne derlandsche doelpunt. De voorsprong vergroot. Als een der Belgische aanvallen door An deriessen is afgeslagen, plaatst Smit ineens door naar het midden, naar Bakhuijs. Pave rick kan den snellen Z.A.C.-er niet bijhou den. Bakhuijs schiet tegen den toeloopenden Smellinckx aan, behoudt het leder en van tien meter afstand schiet Bakhuijs den bal on houdbaar in. langs Christiaens. Er zijn dan twaalf minuten gespeeld (02 voor Nederland). Het overwicht der Belgen Is bij het tweede Nederlandsche dolepunt verdwenen. Vooral de rechtervleugel is er goed in, terwijl de bei de achterblijvende binncnspelers steeds maar weer de ballen ophalen. Van Gelder krijgt den bal vrij. Zijn ren op doel sluit hij met een voorzet, terwijl het binnentrio niet is meegeloopen. Jammer, want de VUC-'er had het zelf beter kunnen probeeren. Van een meerderheid van een der teams is geen sprake. De Belgen probeeren het nu met wat meer te schieten en Viellevoy en De Vries lossen schoten, welke Halle moeite geven. Zoo verloopt het eerste halfuur na de rust. Een corner op het Hollandsche doel wordt door Smit, die een prachtigen wedstrijd speelt en letterlijk overal is, weggewerkt. Braine krijgt een vrije schop, maar zijn schot, slecht genomen, gaat ver uit. De tijd gaat voorbij en na enkele tegenaanvallen van de oranje-mannen, die weii.ig om het lijf hebben, krijgt België even buiten het strafschopgebied weer een vrije schop te nemen, die door Braine weer tegen een oranje-man wordt opgeschoten en daarna hoog over doel gaat. Het tempo van den strijd is lang zoo hoog niet meer als in de eerste helft. Anderiessen krijgt een leelijke duw en blijft liggen. Intusschen is het leder bij Bakhuijs beland, waarmee hij eenige Belgen passeert en keihard inschiet. Christiaens kan den bal nog tot een hoekschop verwerken. In tusschen is Anderiessen door Glendenning bij gewerkt en eerst daarna kan Wels den cor ner nemen. Deze wordt weggewerkt en de bal is alweer aan den anderen kant, waar Paauwe zijn hand ernaar uitsteekt. Gelukkig juist buiten het strafschopgebied. De vrije schop wordt door Braine ingeknald, maar Caldenhoven, die zich in doel heeft opge steld, trapt het leder er uit. Met België in de meerderheid komt het einde met een 20 overwinning voor Nederland. Nabeschouwing. Nederland heeft dezen wedstrijd volkomen verdiend gewonnen. In de eerste helft was de meerderheid van Nederland dermate groot, dat de 1—O-voorsprong zeer geflatteerd voor de Belgen mag worden genoemd. Met fraai open spel en in een tempo, dat bewondering afdwong, werd regelmatig de Belgische ver dediging bestormd. De beide binnenspelers en Drok bleven wat achter en zorgden er voor, dat afgeslagen aanvallen weer opnieuw konden worden opgezet. Hierdoor werd de taak van de middenlinie wel gemakkelijker gemaakt. Prachtig verdeelde Bakhuijs in de eerste drie kwartier het spel, zoowel links als rechts kreeg het noodige werk. Talrijk waren de hachelijke situaties, waarin de Belgische verdedigiig kwam te verkeeren en Christiaens heeft al zijn talenten moeten too- nen om meer dan één doelpunt te voorkomen. Het aantal malen, dat de Belgen gevaarlijk voor het Hollandsche doel kwamen was eigenlijk te tellen en op die momenten werd er dusdanig bij hen geaarzeld, dat steeds een der onzen nog redding kon brengen. Het schieten was bar slecht en zelfs Braine deel de in dit euvel. Algemeen was men het erover eens, dat de oranje-hemden in deze eerste helft op een magnifieken wedstrijd kunnen terugzien. In de tweede helft was het spel lang niet zoo aantrekkelijk als daarvoren. De Neder landers deden het, vooral toen de voorsprong tot 20 vergroot werd, iets kalmer aan. De middenlinie legde zich toe voornamelijk op het defensieve toe."1 - Wat Paauwe, Anderiessen en Van Heel op dit punt gepresteerd hebben, was voor treffelijk. Anderiessen volgde als een scha duw Braine, die zijn normale spel den ge- heelen wedstrijd niet heeft kunnen ontwik kelen. Voorhoof was toen de man, die het leven erin bracht en hij en de rechtsbuiten De Vries waren de gevaarlijksten. Een van de zwakke punten in het Bel gische elftal was de linkervleugel, waarvan wij niet veel goeds hebben kunnen zien. Ook in de tweede helft was het schieten bij onze Zuider buren bar slecht verzorgd, en ook toen kreeg Halle misschien wel wat meer'werk dan in de eerste helft, maar toch zeker niet moeilijker. le geen - Een kapitale fout bij de Belgen was wel dat de middenlinie in verscheidene periodes veel te ver achter bleef, zoodat een groote gaping tusschen de voorhoede en de rest van het elftal ontstond. Een eenmaal afgeslagen aanval kon dan gewoonlijk direct door de Nederlanders worden overgenomen. Alleen in het laatste kwartier van de ont moeting in het eerste half uur na rust ging het spel vrijwel gelijk op waren de Belgen, enthousiast door hun landgenooten aangemoedigd, sterker, maar ook toen ontbrak het beslissende schot. In die laatste periode heeft Caldenhoven prachtig werk gedaan. Trouwens de D. W. S.-er kan op 'n magnifieke partij terugzien. Een groote wedstrijd was deze ontmoeting niet, maar het betere spel van het Nederlandsche elftal heeft den doorslag gegeven. Het was een gave iploeg, spelend met prachtig tempo en uitstekende techniek, een team, dat zich ook in moeilijker periodes zooals in de tweede helft voorkwamen, uitstekend wist te hand haven. Daartegenover stond een Belgisch elftal, dat verscheidene zwakke plekken vertoonde. zijn bij Aspirin-tabletten steeds constant, want een 38-jarige fabricatie-erva- ring, een pijnlijk nauw keurig en regelmatig on derzoek door eersteklas deskundigen tijdens de fabricatie, waarborgen de steeds gelijkblijvende kwa liteit en werkzaamheid der Aspirin-tabletten. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Een kapitale fout was dat het spel te kort werd gehouden en vooral de voorhoede viel danig tegen. Af en toe maakte het spel der De spelers. Roode Duivels een rommelige indruk. Als wij met het Nederlandsche elftal be ginnen heeft Halle in het doel in de eerste helft vrijwel geen moeilijk werd gekregen Na de rust kreeg hij meer te doen, maar dat deed hij zonder fouten en het zwakke schieten der Belgen was de oorzaak, dat het hem niet al te zwaar werd gemaakt. Van de beide backs was Caldenhoven voortreffelijk en hij heeft zich gistermiddag een zekere plaats in het Nederlandsch elftal gegeven. Hij begon direct rustig en toen in de tweede helft de Belgische aanvallen talrijker waren, vormde hij met Van Run een hechte muur, waar de Belgische aanval niet door kon komen. Van Run was iets minder goed dan zijn partner, doch ook hij heeft heel goed ge speeld. Zooals gezegd heeft de middenlinie vooral in de tweede helft meer defensief gespeeld. Anderiessen heeft Braine beschaduwd, zoo dat den prof tenslotte de moed begaf. Voor dit destructief optreden verdient de Ajecied, die zijn 25sten internatonalen wedstrijd speelde, alle hulde. Dat er in dit opzicht van zijn voedende taak minder terecht kwam, valt te begrij pen. Van Heel heeft in dit opzicht nog het beste en meeste werk gedaan. Bas Paauwe was geenszins de mindere en ook hem heb ben wij weinig of geen fouten zien maken. In de voorhoede zorgde Bakhuys er voor, dat Van Gelder en Wels op de vleugels met open aanvallen de Belgische verdediging in de war konden brengen. Bakhuys probeer de het enkele malen ook individueel tusschen de twee Hollandsche doelpunten. Wels gaf afgemeten voorzetten, doch hij plaatste ze vaak te scherp, waardoor de voorzetten een gemakkelijke prooi van den keeper werden. Hij en Van Gelder waren snel en zeer gevaarlijk en met Bakhuys heeft dit drietal het grootste aandeel in de Neder landsche aanvallen gehad. Drok en Smit namen een teruggetrokken positie in. Wat Smit dezen middag heeft la ten zien, stempelt hem tot een der beste spelers van het veld. Van begin tot het einde heeft de Haarlemmer gezwoegd. Achter dook hij in gevaarlijke situaties onverwacht op en bracht er redding. Opbouwend was zijn spel voortreffelijk en hij bezorgde er meer malen voor met de andere voorhoedespelers, tijdig voor het Belgische doel te zijn om de kansen te kunnen benutten. Jammer was het dat Drok vijf minuten voor de rust moest uitvallen. Daarvoor had hij evenals Smit voortreffelijk werk heeft laten zien, en La- gendaad kon in de tweede helft den uitgeval len speler in geenendeele doen vergeten. Wat de Belgen betreft heeft de achterhoe- d uitstekend gespeeld, terwijl in de midden linie een groote fout werd gemaakt door te veel achter te blijven. Het zwakke punt in de Belgische ploeg was de linkervleugel, terwijl Braine sterk tegenviel, ook wat zijn schieten betreft. Hij heeft er enkele kansen voor ge kregen, maar hij faalde hopeloos. De rechter vleugel Voorhoof—De Vries was nog het beste deel, maar zij vonden in Van Heel en Van Run een onoverkomelijk struikelblok. De scheidsrechter. Wat de leiding van den heer Fogg betreft, evenals te Amsterdam leidde de Engelsch- man rustig en wel overdacht en wij hebben hem practisch geen fout van beteekenis zien maken. Het behoeft geen betoog, dat de 15.000 Nederlandsche supporters, die bij den wed strijd aanwezig waren, in zeer opgewekte stemming stadwaarts togen. Bij een wedstrijd tusschen België en Nederland hooren eenige stedenwedstrij- den. Zoo speelde het Amsterdamsche elftal Zaterdagmiddag tegen Brussel. De Amsterdammers speelden een zeer nr'ddelmatige partij, vooral na de rust en gaven bovendien veel te gauw den moed op. Wel nam Amsterdam jn de eerste helft tot twee keer toe de leiding, m^ar daarmee bleek ook al haar kruit verschoten. Nog voor de rust werd het 4_2 voor Brussel en het einde kwam met 72 voor de gastheeren. Tegelijkertijd speelde Antwerpen tegen Rotterdam. Ook de Rotterdammers wa ren niet zoo goed als anders, al speelden ze beter dan Amsterdam. Antwerpen daarentegen kwam met een zeer sterk elftal uit, dat verdiend won. De rust kwam met 2—0 en via 3—1 werd het 4—1 voor de Belgen. Te Keulen werd een landenwedstrijd DuitschlandSpanje gespeeld en daar is een einde gekomen aan de lange reeks van overwinningen van het Duitsche elftal. De eerste helft gaf schitterend spel te zien en hoewel Duitschland de leidine nam, stond het met de ruöt 21 voor Spanje. Na de hervatting ging Spanje stevig verdedigen en waar het Duitsche team toen ook nog afzakte, bleef de stand onveranderd. Spanje won du6 met 21. Hét Nederlandsch elftal, dat Zaterdag a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam te gen het Engelsche elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Halle (Go Ahead) Caldenhoven Van Run (D.W.S.) (P.S.V.) Paauwe Anderiessen v. Heel (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Wels Drok Bakhuijs Smit Mijnders (Unitas) (R.F.C.) (Z.A.C.) (Haarlem) (D.F.C.) Reserve: Mul (H.B.S.); van Diepenbeek (Ajax); Vrauwdeunt (Feijenoord); van Gel der (V.U.C.) Na de radio-uitzending van den wed strijd BelgiëHolland was bovenge noemde wedstrijd vastgesteld en of nu het eenigzins vreemde uur voor een voetbalwedstrijd of misschien ook wel het onaangenaame weer de schuld was, de publiek belangstelling was maar matig. De aanwezigen echter zullen geen spijt gehad hebben, daar het eaB aardige wedstrijd geworden is. Het N.H.V.B.-elftal kwam uit in de opstelling, waarin men de volgende week uit komt in het 4-bonden-tournooi te Amsterdam. De vorige week wisten zij het zoogenaamde B-elftal met 61 te overwinnen, doch nu was de tegenstand heel wat grooter en het leek er bijna den geheelen wedstrijd niet op, dat zij nog met een overwinning het veld zou den verlaten. Half zes floot de heer Hoek voor de eerste maal en kwam direct het proef- elftal in den aanval; de verdediging van A. wist hier echter wel raad mede. Het spel ging nogal gelijk op, de invaller rechtsbuiten bij A. plaatste den bal dik wijls goed voor doel. Na ongeveer 25 min. spelen maakte de linksbinnen van A. na algemeen op brengen een goed doelpunt. De vreugde was echter van korten duur, want niet lang daarna kopte de rechts-binnen van het proefelftal uit een goed genomen corner den bal onberispe lijk langs Duiveman en met gelijken stand brak de rust aan. Na de rust en vooral de eerste 10 min. was het proefelftal in de meerderheid, doelpunten bleven echter uit. Bij een uitval van A. kwam de bal bij den mid- voor terecht, handig passeerde hij een mannetje, de doelverdediger draalde even met uitloopen en voordat hij er op verdacht was, kwam een scherp schot in den uitersten hoek van het doel terecht. Deze stand kwam het spel ten goede, want het N.H.V.B.-elftal gooide er nu een schepje op en het zou dan ook niet lang duren, voordat de gelijkmaker er was. Deze kwam dan ook al heel spoe dig van den linkerkant. Kort hierna floot de heer Hoek, die dezen wedstrijd op de van hem bekende goede wijze ge leid had, einde en had het N H V B -elf tal een 3—2 overwinning behaald.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9