DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche gemeenteraden. T)aqeiiiksch Overzicht tBuUen£aud Donderdag 16 Mei 1935 137e Jaargang Uitslagen van de gehouden raadsverkiezingen. GEEN WIJZIGING VAN BETEEKENIS. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 115 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen correspondent.) De Fransche Derde Republiek, zooals ze officieel altijd heet, heeft alweer verkiezin gen achter den rug, en de diverse partijen zijn bezig de wonden te verbinden die ze daarbij hebben opgeloopen, of hun vreugde uit te jubelen over de winsten die ze daarbij hebben behaald. Het ging ditmaal om de vernieuwing der gemeenteraden, die van 1929 af zitting had den gehad, want hun levensduur was dat jaar van vier op zes verlengd. Uit een alge meen politiek oogpunt is dat natuurlijk min der belangrijk dan de Kamerverkiezingen, die het volgend jaar weer aan de beurt zijn, tenzij intusschen ook de députés hun man daat mochten gaan verlengen, waartoe ze al eenige malen pogingen hebben aangewend, maar hier in Frankrijk hebben toch ook de Raadsverkiezingen een bijzondere beteekenis. In dé eerste plaats omdat de m a i r e, de burgemeester, en zijn ad joints of wet houders, gekozen worden uit en door de ge meenteraden, zoodat een wijziging in de meerderheid van den Raad hier tevens een wijziging van het geheele gemeentebestuur ten gevolge heeft; in de tweede plaats om dat de gedelegeerden van de gemeenteraden zitting hebben in het kiescollege dat de Se natoren verkiest, en ze daardoor invloed hebben op de samenstelling van den Se naat. De Franschen zijn een volk dat verzot is op politiek, en deze speelt dan ook in het ge meenteleven een grootere rol dan noodig en misschien wel gewenscht zou zijn. Men vindt daarvan een amusante beschrijving in een vermakelijken plattelandsroman die hier dezer dagen verschenen is, „Clochemerle" van Gabriel Chevallier (liever niet laten slingeren als uw kinderen ver genoeg raken in hun Fransch, want hij is nogal erg on deugend!) en waarin de partijstrijd op com munaal gebied, waarin het algemeene poli tieke leven van het land stevig geworteld zit, natuurgetrouw beschreven staat. De gemeentelijke belangen, zeker, maar bekeken door den bril van het partijbelang, en zoo dat het particuliere belang er vooral niet aan te kort komt! Vandaar de geestdrift, en de felheid, waarmee de kiezers zich voor deze verkiezingen interesseeren. De organisatie te Parijs. Laat mij in dit verband eerst eens wat vertellen van de gemeentelijke organisatie van de stad Parijs. Bij ons in Holland geldt de Gemeentewet voor alle gemeenten zonder onderscheid; hier echter is de allerbelang rijkste stad van het land, Parijs, van de toe passing ervan uitdrukkelijk uitgezonderd. Dat komt omdat toen de Fransche gemeente wet gemaakt werd ze is van 1884 de opstand van de Commune nog versch in het geheugen lag, en men bang was voor even- tueele herhalingen daarvan. Zoo komt het dat men den Parijzenaars veel minder recht gaf over hun eigen zaken te beslissen dan aan het kleinste gehuchtje ergens hoog in de bergen. Er is geen gekozen m a i r e van Pa rijs, en het centrale gezag wordt er uitge oefend door twee prefecten, de Prefect van de Seine en de Prefect van Politie, die door de regeering worden aangesteld, en haar vertegenwoordigers zijn. De m a i r e s van onze achttien arrondissementen worden al evenzeer benoemd, en ze zijn niet veel meer dan ambtenaren van den burgerlijken stand. Waf den Parijschen gemeenteraad betreft, die heeft op de beslissingen van de prefecten een zeer beperkten invlied, en zijn voorzitter, die elk jaar voor een ander moet plaats maken, is slechts een representatieve figuur, die feestelijkheden presideert, en hooge gasten ontvangt en toespreekt. Diezelfde angst voor een al te groote machtsontwikkeling van de Parijsche bevol king heeft ertoe geleid bij de indeeling van Parijs in kiesdistricten geen rekening te hou den met het cijfer der bevolking, maar slechts met de verdeeling van de stad in arrondis sementen. Op die manier verkiezen de kleine èn zeer schaars bevolkte arrondissementen in het centrum precies evenveel raadsleden als de uitgestrekte arrondissementen aan den buitenkant van de stad, in het Noorden, Oosten en Zuiden, en het gevolg daarvan is, dat de gemeentelijke vertegenwoordiging van Parijs altijd een rechtsche meerderheid heeft opgeleverd, hoewel het niet twijfelach tig is of de meerderheid van de bevolking is uitgesproken rood. Men heeft daarin kort geleden een kleine wijziging gebracht, onder den druk van de linksche partijen in de Ka mer, en het aantal districten van tachtig tot negentig verhoogd, maar dat is nog in het geheel niet afdoende, en de „rotten bo- roughs" van het centrum, de kantoor-wijken waar geen kip woont, bepalen nog altijd de meerderheid van den Parijschen Raad. Het grappige is echter dat dit systeem zich is gaan wreken toen de arbeidersbevol king zich in hoofdzaak in de onmiddellijke omgeving van Parijs, dat wat wij hier de „banlieue" noemen, is gaan vestigen. In die banlieue zijn zoodoende steden ontstaan van vele tienduizenden, zelfs honderdduizenden inwoners, die aan de gewone gemeentewet onderworpen zijn, hun onbeperkte stembe voegdheid hebben, en zich niet geneeren daarvan gebruik te maken. Een „roode gordel". Zoo ontstond om Parijs heen de befaam de „roode gordel", welks uitingen en betoo gingen de regeering al heel wat hoofdbre ken hebben bezorgd. Als bewijs van den in vloed dien dat hebben kan moge aangehaald worden dat onze minister van buitenland- sche zaken Pierre Laval, die in zijn jonge jaren socialist geweest is, als m a i r e aan het hoofd staat van de arbeidersstad Auber- villiers. Ware hij daar ditmaal niet met zijn lijst van partijgenooten herkozen in de nede rige functie van raadslid, dan had het er lee- lijk uitgezien voor zijn herkiezing als sena tor in October van dit jaar, en dan had hij er waarschijnlijk zijn zoo bijzonder gewich- tigen arbeid aan den Quai d'Orsay voor moeten verlaten! Wat nu den uitslag van de verkiezingen betreft, daarin is de groeiende ontevreden heid over de economische toestanden, die in vrijwel alle landen bestaat, tot uiting geko- -men. Het zijn de extremisten van links, de communisten, die de grootste winsten te boeken hebben gekregen. Dat is een recht- streeksch gevolg van het bondgenootschap dat ze met de socialisten hebben aangegaan toen ze het gemeenschappelijke roode front hebben gesticht, dat tot zinspreuk had: „Weg met het fascisme!" Vroeger, toen so cialisten en communisten nog geslagen vijan den waren, plachten de socialisten zich vaak met de radicalen te verbinden, en bij de her stemmingen hun candidaturen ten bate van den radicalen candidaat in te trekken, met het gevolg dat die in vele gevallen de over winnaar werd. Thans beantwoordt het aan tal gekozen communisten beter aan het aan tal uitgebrachte communistische stemmen, zoodat ze hun candidaten in de raden heb ben weten te brengen ook daar waar hun kiezersaantal absoluut niet of nauwelijks vooruitgegaan is. Absoluut en relatief zijn zij het nu die er het meest op vooruitgegaan zijn, dikwijls ten koste van hun bondgenoo- ten de socialisten zelf, die dit wel niet heel pleizierig zullen vinden, maar die nu toch maar lustig meejuichen omdat het gemeen schappelijke front dan toch de baas geble ven is. In de provincie. In de provincie wegen winsten en verlie zen beter tegen elkander op dan in de Pa rijsche banlieue. In een aantal grootere ste den hebben de verbonden roode troepen hun meerderheid in het stadsbestuur weten te behouden of te vergrooten, en zoo zijn bijv. Ryssel, Roubaix, Duinkerken, Tours, Nimes, Avignon, Dijon, Narbonne, Mulhouse voor de verbonden roode partijen behouden ge bleven of veroverd. Daarentegen lijden zij een gevoelige nederlaag te Lyon, waar de strijd bare Herriot, opzettelijk naar een ongunstig district verhuisd, een beslissende overwin ning heeft behaald, te Marseille, te Bor deaux, waar de maire Marquet met zijn- lijst herkozen werd ofschoon hij de socialis tische partij heeft verlaten en die der neo's heeft gesticht, te Tourcoing, te Straatsburg, waar het monsterverbond van communisten en autonomisten het heeft afgelegd, zoodat de communist Hueber er als maire ont troond is, te Grenoble, te Sète, enz. Zoo dus in het algemeen het gemeen schappelijke front niet ontevreden mag zijn over ae behaalde resultaten, er kan toch ook niet gesproken worden van een groote uiterst-linksche vloedgolf. Het algemeene aspect van de Fransche gemeentelijke verte genwoordiging ondergaat geen wijzigingen van beteekenis. Want men moet bij het be- oordeelen van den toestand hier altijd be denken dat een Fransche socialist uit de pro vincie heel wat minder revolutionnair pleegt te zijn dan een socialist van andere nationa liteit, niet zoo heel veel rooder dan een radi caal, en dat ze gezond verstand genoeg be zitten om niet mee te gaan met overdreven conclusies, die sommige communisten uit het gemeenschappelijke succes zouden willen trekken. Houdt men rekening met de crisis, die zich hier juist den laatsten tijd zoo on aangenaam heeft doen gevoelen en die de ontwikkeling heeft bevorderd van een onte vredenheid die zich uit in anti-regeerings-1 gezindheid, dan kan geconcludeerd worden dat de bekende stabiliteit van het Fransche kiezerscorps, dat twist over kleine verschil len maar zelden of nooit zeer ver naar één zijde overslaat, zich opnieuw heeft gemani festeerd. Ware het anders geweest, ware het roode succes veel meer uitgesproken geweest, dan zou dit een slecht ding geweest zijn voor de politiek van Flandin, die erin geslaagd is de concentratie te verwezenlijken, en met de ra dicalen een stevig middenblok te vormen, dat weerstand biedt aan overdreven eischen van links zoowel als van rechts. Nu kan hij tevreden zijn over het resultaat en voortbou wen op een grondslag, die hem ook voor de toekomst een stevig platform verzekert. HET BEZOEK VAN LAVAL AAN MOSKOU. Een communiqué. Het communiqué, dat gisteravond na af loop van de besprekingen is gepubliceerd, be gint met vast te stellen, dat Stalin, Molotof, Litwinof en Laval zich gelukkig prijzen met de totstandkoming van het verdrag van bij stand, dat een geest van vriendschappelijk vertrouwen heeft geschapen. Als gemeen schappelijk doel erkennen beide landen de handhaving van den vrede door een collec tieve organisatie van de veiligheid. Beide landen komen overeen, de verplichtingen te erkennen, welke komen te rusten op die sta ten, die duidelijk hun wil tot den vrede heb ben te kennen gegeven door deelneming aan wederzijdschen bijstand. Inmiddels rust op beide landen de plicht om in niets hun middelen van nationale ver dediging te doen verzwakken. Wat dat aan gaat keurt Stalin "en volle de politiek van nationale verdediging goed, welke Frankrijk voert om zijn weermacht op het peil van zijn veiligheid te houden. Met nadruk wordt in het communiqué vastgesteld, dat het verdrag van wederzijd schen bijstand, dat thans tusschen Frankrijk en Rusland is tot stand gekomen, in geen enkel opzicht het belang vermindert om te blijven streven naar een regionaal pact voor Oostelijk Europa, dat alle deelnemers ver- eenigt door 'een verplichting van consultatie en om niet aan te vallen en geen bijstand te verleenen aan een aanvaller. Het communi qué wijst erop, dat dit opbouwende werk, ver van de deelneming van ook maar een enke len staat uit te sluiten, slechts ten volle ver wezenlijkt kan worden in vrije en ernstige samenwerking van al'e belanghebbenden. Polen's voorwaarden tot deelneming aan een multilate raal Oostelijk niet-aanvalsver- drag. De correspondent van de Daily Telegraph seint, dat het schijnt, dat men ten aanzien van de bevestiging van den vrede in Oost- Europa belangrijk gevorderd is bij het lange onderhoud, dat Laval en Stalin hebben ge had. Volgens het blad maken de drie Oostzee- staten hun houding jegens het pactplan af hankelijk van de houding van Duitschland. De Fransche minister van buitenlandsche zaken schijnt meer besloten te zijn het plan tot de beveiliging van den Europeeschen vrede tot uitvoering te brengen dan zijn voorganger Barthou. In tegenstelling tot Barthou zou Laval streven naar een breed gefundeerde Europeesche regeling, waarbij ook Duitschland betrokken zou zijn. Laval zou de Sowjet-regeering op de hoogte heb ben kunnen stellen van het feit, dat Polen bereid is, onder bepaalde belangrijke reser ves toe te stemmen in Laval's plan voor een multilaraal Oostelijk nonagressiepact, dat geen clausule betreffende wederzijdschen bij stand zou bevatten, maar voorzien zou in overleg bij een aanval en in den plicht tot weigering van het verstrekken van oorlogs materiaal, grondstoffen en levensmiddelen aan een aanvaller. Laval zou verder hebben voorgesteld, dat onmiddellijk na zijn terugkeer te Parijs de Fransche en de Russische regeeringen tege lijkertijd met een overeenkomstig plan voor den dag zouden komen. Tenslotte zijn de voorwaarden van Polen volgens de Daily Telegraph: Duitschland'* toetreding tot het pact, biilegging van de Wilnakwestie tusschen Polen en Litauen en het niet deelnemen van Tsjechoslowakije. De roode luchtmacht demonstreert. Daar Laval den wensch te kennen gegeven had kennis te maken met de militaire inrich ting' en functionneering in de Sowjetunie, is hii gistermorgen a 1'improviste in de gelegen heid gesteld een vliegveld in de buurt van Moskou te bezoeken. Havas meldt, dat Sta lin bij uitzondering had toegestaan, dat alle Fransche bezoekers, met inbegrip van de journalisten, op het vliegveld kwamen. Laval en zijn gevolg bewonderden de ma noeuvre van een volledigen luchtaanval wel ke met opmerkelijk meesterschap werd uitge voerd. Voorafgegaan door 26 jachtvliegtui gen, beschermd door verkenningsvliegtuigen en gevolgd door lichte bombardementsvlieg tuigen, hebben 19 groote gevechtsvliegtui gen, met vier motoren en plaats voor ver scheidene personen, een schijnaanval op een bepaald doel gedaan. Aan het eind van de manoeuvre heeft La val Worosjilof, den volkscommissaris van defensie, met warmte gelukgewenscht. DE BIJZETTING VAN PILSOEDSKI. De buitenlandsche delegaties. Voor zoover thans bekend, zullen de vol gende buitenlandsche delegaties de bijzet- tings-plechtigheden van Pilsoedski bijwo nen: De Fransche delegatie met den minister van buitenlandsche zaken Laval en maar schalk Pétain aan het hoefd. De Italiaansche met den Italiaanschen ambassadeur te Warschau, Bastianini, en ge neraal Graziola. Groot-Britannië zal door den vroege- ren chef van den generalen staf, Lord Ca- van en eenige officieren vertegenwoordigd zijn. Tot de Duitsche delegatie behooren minis ter-president Goering als vertegenwoordiger van den Leider, de Duitsche ambassadeur von Moltke, alsmede vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtvaart. De Roemeensche regeering vaardigt maar schalk Prezana en den minister van oorlog af, alsmede een deputatie van officieren en manschappen van het 16e Roemeensche in- fanterieregiment, waarvan maarschalk Pil soedski commandant was. Het Zuidslavische leger zal door gene raal Aracicz vertegenwoordigd zijn. Boven dien zendt het Zuidslavische parlement eeni ge vertegenwoordigers. Aangezien de secretaris-generaal van den Volkenbond verhinderd is zich persoonlijk naar de begrafenis te begeven met het oog op de aanstaande bijeenkomst van den Vol kenbondsraad, zal de plaatsvervangende se cretaris-generaal Azcarati en de Poolsche directeur van de hygiène-afdeeling van den Volkenbond, dr. Reichmann, den Volken bond vertegenwoordigen. Een Pilsoedski-monument. Naar het voorbeeld der kabinetsleden stel len de meeste vereenigingen. en organisaties banken, firma's en talrijke particuliere per sonen aanzienlijke bijdragen beschikbaar voo de oprichting van een Pilsoedski-monu ment nabij Krakau, in plaats van bloemen te zenden. De politieke bezorgdheid. De bezorgdheid ten aanzien van den ver deren loop der dingen in de binnenlandsche politiek vindt men terug in de onrust der verschillende partijen. De Kurjer Polsky, die de regeering goed gezind is, spoort aan tot het sluiten van een godsvrede, die niet al leen gedurende de rouwdagen, maar ook daarna in het belang van positieven arbeid voort zal moeten duren. Ook de bladen der christelijke democraten zooals de Polonia te Kattowicz verlangen, dat de partijen elkaar aan het graf van den maarschalk de hand reiken en daarmede hun twisten besluiten. Groot opzien heeft in journalistieke krin gen het bericht teweeg getracht, dat het be stuur van den Bond van Poolsche dagblad en tijdschriftuitgevers in een buitengewone zitting éénstemmig de houding van de na- tionaal-democratische oppositie Gazeta War- schafski heeft gelaakt, in verband met de artikelen, die dit blad schreef na het overlij den van Pilsoedski en waarin het zich bezig hield met de politieke gevolgen, die dit sterven zou medebrengen. Besloten is de Gazeta Warschafski uit de ledenlijst te schrappen. DE A.S. RIJKSDAGZITTING. Hitier zal in een avondzitting een regeerfrgsverklaring afleggen. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de Duitsche Rijksdag is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 Mei a.s., des avonds te acht uur Als eenig punt staat op de agenda het aanhooren van een verklaring der rijksregee- ring. De regeeringsverklaring zal door rijks kanselier Hitier persoonlijk worden uitge sproken. Zijn rede zal per radio worden uit gezonden en om iedereen in de gelegenheid te stellen de belangrijke gebeurtenis al dus het bericht te volgen, is tot 'n avond zitting besloten. De personen die belast zijn met die organi satie van den radiodienst, hebben opdracht gekregen de noodige maatregelen te treffen dat de volksgenooten, die thuis geen ont vangst hebben, op straten en pleinen door middel van groote luidsprekers de uitzending kunnen volgen. De vorige vier zittingen. De Rijksdag, die in Nov. 1933 gekozen is, heeft tot nog toe vier zittingen gehouden. De eerste daarvan op 12 December 1933 diende tot installatie van de volksvertegen woordiging en van haar commissie. In de tweede, gehouden op 30 Januari 1934, werd het wetsvoorstel van Hitier, dr. Frick en de zijnen aangenomen, waarbij de volks vertegenwoordiging van de landen werd opgeheven en de souverelniteit van de landen op'het Rijk werd overgebracht. Na de derde De resultaten der Fransche ge meenteraadsverkiezingen. (Dag. Overzicht). Het bezoek van Laval aan Rus land. Een officieel communiqué. (Buitenland). De bijzetting van Pilsoedski. (Bui tenland). Dinsdag a.s. een regeeringsverkla ring van Hitier. (Buitenland). Gaat de Oostenrijk6che rijkskan selier Schuschnigg heen? (Buiten land.) Onze vorstinnen te Brussel. (Bin nenland.) Mechanisatie in de sigaren-in dustrie. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) bijeenkomst van 13 Juli 1934 werd de Rijks dag tenslotte nog op 6 Augustus 1934 bij eengeroepen ter herdenking van den over leden rijkspresident von Hindenburg. ITALIË EN HET SUEZKANAAL. Gelijk bekend is heeft-Engeland voor het gebruik van het «uezkanaal door vieemde oorlogsschepen ingeval van een gewapend conflict bepaalde internatio nale verplichtingen aangegaan. Met het o op de toespitsing van 't ItaliaansCh- Abessinische conflict is nu in het lager huis aan den minister van buitenland sche zaken de vraag gesteld of de En- gelsche regeering er in Rome op heeft gevezen, dat deze verplichtingen van kracht zouden moeten worden, wanneer om redenen, die met de internationale overeenkomsten niet in overeenstem ming gebracht kunnen worden vijande lijkheden mochten ontstaan tusschen Italië en Abessinie. Simon beantwoordde de vraag ontken nend en voegde er aan toe, dat hij geen reden had aan te nemen, dat de Itali aansche regeering liet zeer goed de verplichtingen van Engeland kende. TURKSCHE MINISTER IN BOEDAPEST. De Turksche minister van buitenland sche zaken, Roesjdie Aras, is gisteren van de te Boedarest gehouden Balkan en nferentie onderweg naar Geneve. be geleid door zijn secretaris en twee hooggeplaatste ambtenaren van het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken te Boedapest aangekomen. In den loop van den dag heeft hij een onder in ud van verscheidene uren gehad met Goemboes, waarna hij een langdurig bezoek bracht aan den minister van buitenlandsche zaken Kanva. Omtrent doel en inhoud der besprekingen worden .-oen officieele mededeelingen verstrekt. Ir welingelichte kringen verluidt ech te!dat de Turksche minister als voor zitter van den Volkenbondsraad met de Hongaarsche regeering besprekingen hoeft gevoerd over de nog op ce agenda van den Volkenbondsraad staande klacht tegen Hongarije in de zaak van den aanslag te Marseille. Van Italiaansche en Fransche zijde zijn reeds eenigen tijd levendige pogin gen in het werk gesteld om de kleine entente te bewegen tot een bevredigende en onopvallende regeling van deze kwes tie, daar de Hongaarsche regeering deelineming aan de diplomatieke onder handelingen in de Donaukwestie afhan kelijk heeft gesteld van de definitieve liquidatie der tegen Hongarije ingedien de klacht. De Turksche minister is gis teravond via Weenen naar Geneve ver trokken. STAKING BIJ REEDERIJ TE HAVRE. Gistermiddag is bij de Transatlantique, een Fransche scheepvaartmaatschappij, een staking uitgebroken, waarbij ongeveer 1200 employés der reederij betrokken zijn, o.m. de geheele bemanning van het passagiersschip Champlain, dat gisteren naar New York zou uitvaren. De minister van handel heeft een deputatie der stakers naar Parijs ontboden om hun grieven te hooren De Champlain zal nu van daag vertrekken. De Normandie behoort eveneens tot de reederij. LUCHTSCHIP VERNIELD. Een niet-stijf luchtschip van de Ameri- kaansche marine, een van het z.g. K-type, is na een langdurige oefenvlucht van geringe hoogte bij de daling te Lakehurst veronge lukt Een der manschappen werd gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1